van de wegen meer genot hebben dan andere perceelen. De heer Boelmans ter Spill wenscht de opmer king te maken, dat naar 't hem voorkomt het verschil van gevoelen gelegen is in het daister, omdat men althans spr., niet weet wat, wie en hoe er belast zal worden. Dat alleen zal voor spr. een motief zijn, om tegen de geheele verordening te stemmen. De heer Goede betoogt, dat de voorgestelde regeling niet steeds nadeel, maar ook voordeel kan opleveren wan neer de grootste zijde van hoekhnizen naar de straat gekoerd is. De heer Kraakman neemt zijn amendement terog, waarna dit artikel, zooals het door B. en W. gewijzigd is voorgesteld, zonder hoofdelijke stemming wordt aan genomen. Artt. 5 en 6 worden mede zonder hoofdelijke stemming aangenomen, ofschoon de heer Kraakman de climax in art5 wel wat te gering vindt. Bij art. 7 komt mede in behandeling het onder de ingekomen stnkken vermelde adres van de leden van den Boerenbond te Alkmaar. De heer Bruinvis wil allen over één kam scheren en is daarom niet voor inwilliging. Nadat aan spr. evenwel is medegedeeld, dat voor de bedoelde ge bouwen in de kadastrale leggers geene belastbare huur waarde is geschat en opgenomen, komt hij van zijne meening terug en wordt zonder hoofdelijke stemming aan dit artikel toegevoegd de volgende alinea alle andere gebouwen, die volgens de wet van 26 Mei 1870. Staatsblad No. 82) niet voor belastbare opbrengst zijn aangeslagen. Aldus gewijzigd worden art. 7 evenals de artt. 8 en 9 zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. In art10 wordt op voorstel van den heer Bosman in de 3e alinea het woord verschuldigd" vervangen door »invorderbaar", waarna dit en het volgende artikel zonder hooideljke stemming worden goedgekeurd. De heffingsverordening wordt daarna op verzoek van den heer Boelmans ter Spill in stemming gebracht en aangenomen met 14 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Witte, Stoel en Boelmans ter Spill. De ontwerp-memorie van toelichting en de ontwerp verordening op de invordering worden daarna achter eenvolgens zondor hoofdelijke stemming goedgekeurd. Uitbreiding straatverlichting. 8. Do voorstellen, in zake de openbare verlichting van de buurt genaamd Nieuwpoort, zijn ingevolge raads besluit van 10 November 11. opnieuw in handen gesteld van de commissie voor de gemeentelijke gasfabriek met verzoek de zaak nader te overwegen en bij het uitbrengen van advies rekening te houden met de in de genoemde vergadering ter zake gehouden gedachten wisseling. Voorts werd nog, mede om advies, in handen°van de genoemde commissie gesteld 1°. een adres van M. A. Bender c.s houdende het verzoek om door het plaatsen van vier lantaarns de openbare verlichting van de Wilhelminalaan tus- schen de Cadettenschool en de woning van Edel- hauser en de Doodenlaan te willen verbeteren. 2°. een schrijven van de Overste vau het St. Elisa- beth-gesticht, om zoo spoedig mogelijk vóór of nabij dat gesticht een gaslantaarn te plaatsen. 3°. een adres van F. Sempel c.s., houdende het verzoek om verbetering te brengen in do straatverlichting aan het Zeglis. De commissie adviseert op de ingediende adressen van belanghebbenden, dat er reden is tot bewilliging van bat gevraagde, zoowel wegens den aanbouw van huizen aan de Wilhelminalaan, de Emmastraat en het Zeglis, als in het belang der gemeenschap mot de strafgevangenis en het St.. Elisabeth-gesticht. Io de Emmastraat is in de behoefte te voorzien door plaatsing van een tweeden lan taarn het zuidelijk gedeelte der Wilhelminalaan behoeft er tnsschen de Cadettenschool en de Emmastraat 3 het westelijk deel der Groote Kruislaan zal door bijplaatsing van 1 en verplaatsing van een bestaande voldoende ge baat zijn, terwijl aan het Zeglis eene vermeerdering van 4 tot 6 lantaarns noodig zal zijn waartoe 2 bestaande lantaarns moeten worden verplaatst. Een en ander zal de gemeente te staan komen op f 15 voor verplaatsing van 3 lantaarns en jaarlijks f 122,50 voor de branding van 7 lantaarns. Daarentegen zal de uitkeering aan de gemeentekas voor de verlenging der buizenleiding labgs het Zeglis f 75 a f 80 's jaars bedragen. De verzochte verlichting van de Nieuwpoort is, in ver band met het daarover in de Raadszitting van den 10 dezer gesprokene opnienw ernstig door de commissie overwogen. In de toepassing der geopperde denkbeelden om par ticulieren bij aansluiting eene bijdrage te doen betalen in de niet geringe kosten van de uitbreiding der gas verlichting tot de Nieuwpoort, of hen in stede daarvan een hoogeren ga9prijs te doen betalen, ziet de commissie geen heil. Zij beeft zeer geringe gedachten van het in die buurt te wachten particulier gebruik, 't welk zeer zeker niet bevorderd zon worden door het vergen eener bij drage bij de aansluiting of van een hooger gasprijs. Van de Vier Staten tot bet tolhek staan aan de Straat-, Ach ter- en zijweg, in aanbouw zijnde medegeteld, hoogstens een 50-tal woningen, de meeste daarvan aan en over den Achterweg, en de meeste dezer woningen zijn arbeiders woningen zonder meer. Om den kans op gasdebiet in eene dergelijke bnnrt te kunnen schatten moge herinnerd worden dat langs den geheelen van gasbuizen voorzienen Nieuwlandersingel, van de Kennemerbrng, met inbegrip van Landstraat, Popelmanslaau, Kabelstraat, Overdiestraat en Baanpad tot het Zeglis niet ééne woning alleen de stremselfabriek van gas voorzien wordt. De commissie meent, dat men, met het oog hierop en ook omdat langs den Achterweg van tramgevaar vol strekt geen spraak kan zijnde straatverlichting van dien weg buiten verdere overweging mag laten. Ten aanzien van den Straatweg doet zich deze bijzon derheid voor, dat wegens de kruising van dien weg door de trambaan, het kleinste gedeelte der pijpleiding in den westelijken berm d.i. onder Alkmaar, en het grootste gedeelte in den oostelijken, d.i. onder Heiloo zal komen te liggen. Zullen de woningen en nog onbebouwde ter reinen aan de Alkmaarsche zijde door het genot van straatverlichting en de mogelijkheid van het huisgebruik van gas in waarde rijzen, met die aan den anderen kant zal znlks eveneens het geval zijn en zelfs in meerdere mate omdat aldaar de gemeente-lasten lager zijn dan aan deze zijde. Die waardevermeerdering aan beide zijden, voor nu en voor later, geeft nog een middel aan de hand om eenige tegemoetkoming te verkrijgen voor de niet geringe kosten der verlichting van de straatwegzijde der Nieuw poort. Tot de woning van Donselaar (zuidelijker is de weg tot den tol recht en zoo goed als onbebouwd), even bezuiden waarvan het Provenhuis van Laurens van Oost hoorn zal gebouwd wordenzijn 5 lantaarns noodig, met de vereischte buisleiding kostende f 840. Indien nn de belende eigenaars van beide zijden van dien weg over genoemde lengte of eenigen hunner zich voor zich en hunne rechtverkrijgenden wilden verbinden om 10 jaren lang 10 ten honderd van dit bedrag aan de gasfabriek te vergoeden, zonden zij het bewijs leveren, dat zij waarde hechten aan het bekomen der verlichting. Mochten de eerstbelanghebbenden bij die verwerving er in slagen zekerheid voor bedoelde bijdrage te verschaffen °dan meent de commissie dat tot de plaatsing der 5 lantaarns mag besloten worden. Zij zouden jaarlijks f 87,50 kosten aan de gemeente, maar deze zou daarentegen aan uit keering wegens het in gemeentegrond komend gedeelte der buisleiding ongeveer f 70 's jaars ontvangeD. B. en W. kunnen zich met dit advies zeer wel ver eenigen, weshalve zj in overweging geven te besluiten a. Vier lantaarns te doen plaatsen in de Wilhelminalaan en de Groote Kruislaan b. Een tweeden lantaarn te doen plaatsen in de Emma straat c. liet getal lantaarns langs het Zeglis te vermeerderen met twee en te brengen op zes d. Aan Ph. Gehrels c.s. allen bewoners of eigenaars van perceelen aan den Kennemerstraatweg en Achterweg ten zuiden van de Vier Staten, als beschikking op hun adres dd. 23 .Juli 1.1. te berichten, dat het gemeentebestuur gene gen is do bedoelde buurt door middel van vijf gaslantaarns te doen verlichten, indien zj zich, mede voor hnnne rechtverkr jgenden willen verbinden gedurende tien jaren aan de gasfabriek te vergoeden een bedrag van f 84, zjnde 10 °/0 van de kosten voor den aanleg van de pijpleiding in de buurt genaamd Nieuwpoort be- noodigd. Do onderdeelen vau het voorstel worden ieder afzon derlijk behandeld. Bj het voorstel sub a verklaart de heer Bosman, dat herhaaldelijk klachten worden gehoord, dat de entrée van de Wilhelminalaan bij donker zeer moeieljk is te vinden. Daarom stelt spr. voor aan het begin dier laan een lantaarn te plaatsen en het aantal alzoo nog met één te vermeerderen. Dit voorstel wordt zonder hoofdeljke stemming aange nomen goljk mede het in verband daarmede gewjzigde voorstel snb a en gel jk daarna de voorstellen sub b en e. Ten aanzien van het voorstel sub d doet de heer de W i t opmerken dat de Eaad zooeveu toestond een uitbreiding van verlichting aan het Zeglis waarvan het gevolg zal zijn, dat de buizenleiding verlengd zal moeten worden. Voor die verlenging zal echter van de bewoners geene bijdrage gevorderd worden. Toch wil men dit bier wel doen. Het komt spr. billijk voor de verlichting ook hier toe te staan zonder het verleenen eener bjdrage daaraan te verbinden, te meer nn er eene straatbelastinc zal worden geheven. De gasfabriek verkeert nog niet in zulk een benarden toestand dat zj deze bjdrage niet zon kunnen ontberen. De heer van don Bosch onderstennt ten volle het door den heer de Wit gesprokene. De heer Janssen daarentegen verklaart zich voor het voorstel van B. en W. De heer Bosman kan mededeelen, dat na de zooeven gevallen beslissing tot heffing eener straatbelasting hj eenigszins van opinie is veranderd, erkennende, dat hj als lid der commissie voor de gasfabriek feitelijk zjne meoning ha,d moeten gestand doeu. Spr. hoopt evenwel, dat de beide overigo leden der commissie hem dit niet euvel zullen duiden. Spr. meentdat voor de betaling van straatbelasting aauspraak kan worden gemaakt op verlichting. Daarom stelt hij voor, ofschoon de fabriek de niet onbelangrijke kosten heeft te dragen den Kennemerstraatweg tot het tolhbk met gas te verlichten. De heer Boelmans ter Spill wenscht te vragen, of de huizen daar ter plaatse staan aan een weg der ge meente, m. a. w. of zj in de straatbelasting kunnen worden getroffen. Do Voorzitter zegt, dat deze vraag betreft de uit voering der verordening welke aan B. on W. is opgedragen. De heer Bruinvis verklaart, dat de Raad thans gaat beschikken over de begrooting der gasfabriek. Be williging van het gevraagde zal allicht van de fabriek eene uitgaaf vorderen van f 2000. Tengevolge van de in de vorige raadszitting genomen besluiten is de begi ooting, door de afschaffing der meter- huur, dermate gewjzigd, dat de post voor onvoorziene uitgaven moest worden prijs gegeven, terwjl eene nieuwe post voor vermoede!jk meerder kas-saldo moest worden uitgetrokken. De oorzitter zegt, dat de geheele kwestie zit in het al dan niet verleenen der bjdrage. Hj verklaart bet voorstel van B. en W. met weglating van de woor den: sindion zij zich mede voor hunne rechtverkr jgenden willen verbinden, gedurende 10 jaar enz." in stemming te brengen. Wordt dit aangenomen dan wordt van het betalen der bjdragen afgezien. In stemming gebracht wordt dit voorstel aangenomen met 14 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Janssen, Bruinvis en Boelmans ter Spill. Voor da verlichting met gas zal alzoo geene bjdrage verschuldigd zijn. Kaasmarkt. 9. Het bestuur der vereeniging tot bevordering en verbetering der zuivelbereiding iu Noordholland heeft zich den 22 November 1.1. tot den Raad gewend met het verzoek om de 20 cents, die thans per 100 kilo kaas moet worden betaald voor net dragen der kaas van de markt naar de schaal en van daar naar de schuit of het pakhuis van den kooper, te verminderen tot op 10 cents en zoo dit niet wel doenljk mocht zjn het draagloon dan althans geljk te stellen met da', te Hoorn, nameljk op 12 cents. Daarop dienende van bericht en raad deelen B. en W. mede dat het loon voor het verwerken der op de kaas markt aangevoerd wordende kaas sedert 30 Maart 1773 zeven centen per 50 kilogrammen bedroeg. In de over tuiging dat dit loon te gering was verzochten de geza- menljke kaasdragers in 1876 aan Heeren Land Lieden'' om goed te vinden dat het bedoelde loon met ingang van I Januari 1877 werd gebracht op tien centen per 50 kilogrammen. Gesteund door de handteekeningen van 360 aanvoerders van kaas werd daarna aan burgemeester en wethouders een adres gericht van geljke strekking die bj hun besluit van 5 December 1876 No. 8 ver klaarden thans eveneens geen bezwaar te hebben tegen eene verhooging van het arbeidsloon der kaasdragers met ingang van 1 Januari 1877 tot tien centen per 50 kilogrammen. Bj het aan het hoofd dezes vermelde verzoek wordt nu de vraag gedaan om het bedoelde loon op vijf centen per 50 kilogrammen te willen bepalen en zoo dit niet wel doenljk mocht zjn, het dan althans geljk te stellen met het loon, 't welk te Hoorn wordt betaald, nameljk zes centen per 50 kilogrammen. Men wenscht dus het loon te zien ternggebracbt tot een cjfer beneden dat 't welk reeds in 1773 werd betaald. Als men bedenkt dat de wik- en weegloonen (f 0,60 per 100 KG.) in 1896 een bedrag van f 34000 hebben opgebracht, dan is hetduideljk, dat het totaal der arbeids- loonen (f 0,20 per 100 K.G.) in datzelfde jaar f 11000 heeft moeten beioopen. Verdeeld over 48 man (28 vaste kaasdragers en 20 noodhulpen) dan komt men tot een gemiddeld loon van f 235 per jaar en per hoofd of pm. f 5 per markt (het jaar op 45 markten gerekend). Erkend moet dus worden, dat hot personeel der kaas dragers, van hetwelk slechts liohamel jke kraeht en overi gens niet veel meer dan een onberispel jken levenswandel wordt geëischteene ruime belooning geniet eene be looning die gelijken tred hondt met de meer of minder belangrjkheid der markten. Hiervan genieten de vaste dragers het grootste deel terwjl de noodhulpen naar f 0,35 per uur worden bezoldigd. Mag dit loon, althans van de vaste dragers, hoog hee- ten, toch zonden B. en W. het zeer betreuren, indiende Raad termen mocht kunnen vinden om op het adres in te gaan en eene verlaging der loonen te bevelen, althans zoolang in het verwerken van kaas op onze markt, door het invoeren van nieuwe werktuigen als anderzins, geene doeltreffende vereenvoudigingen zijn aangebracht. Onder de tegenwoordige omstandigheden worden inderdaad zóó zware diensten van het personeel geëissht, dat eene ruime belooning billjkerwjs daartegenover behoort te staan. Juist de ruime belooning maakt de betrekking van kaasdrager, in welke qualiteit reeds zoovele personen hnnne beste krachten hebben verspeeld, nog begeerl jk. En dat de lust om noodhulp te worden nog altjd groot is, moet voor- nameljk worden toegeschreven aan het daarbj geopende vooruitzicht van eenmaal soms wel na 15 jaren dienst als zoodanig tot vasten kaasdrager te worden aange steld. Met een vermindering van het draagloon moet on- vermjdeljk gepaard gaan eene vermindering van het ge halte van het corps dragers en noodhulpen, wier jver onder de tegenwoordige omstandigheden wordt geprikkeld en wier belang bj eene goede en vlugge bediening van de markt in hooge mate is betrokken. De adresseerende vereeniging vraagt om het draagloon subsidiair geljk te stellen met het loon 't welk Hoorn genoten wordt, nameljk 6 eenten per 50 kilogrammen. Het komt B. en W. voor, dat dit niet bill jk zonde zjn. Niet voorbij mag worden gezien, dat aldaar minder ar beid van de dragers gevergd wordt dan op onze markt. Te Hoorn zjn de kaaspakhuizen bjna zonder uitzonde ring op betrekkeljk groote afstanden van de Waag ge legen. Tengevolge daarvan behoeven de kaasdragers de gewogen kaas slechts even bniten de waag te brengen, waar sleeptroggen of wagens gereed staan om de kaas voor rekening van de hoopers naar de pakhuizen te vervoe ren. En daar deze troggen of wagens door paarden wor den voortbewogen is het zoo goed als zeker, dat het ver werken van de kaas in het geheel genomen te Hoorn meer kost dan te Alkmaar, zj hot dan dat in eerstge noemde plaats een deel dier kosten dour de koopers wordt gedragen, terwjl te Alkmaar alleen de verkoopers wor den getroffen. Te Alkmaar betalen do koopers niets, om dat de kaas onmiddeil jk van de Waag naar de pakhuizen of de schuiten wordt gedragen. Maar daardoor zjn de werkzaamheden te Alkmaar zwaarder en is een hooger loon dan ook gemotiveerd. Ook wordt in het verzoekschrift alleen gesproken van de hooge verdiensten der kaasdragers op de drukke mark ten. Daarbj had eveneens kunnen worden opgemerkt, dat er in het stille halfjaar wel eens markten worden gehou den waarbj de dragers schade Ijden wegens de geringe opbrengst van het draagloon, in verband met bel verzui men hunner overige beroepsbezigheden. Trouwens wj deel den reeds mede, dat de dragers op een gemiddeld loon van pl. m. f 235 per jaar kunnen rekenen. Men zal wel licht tegenwerpen, dat bj deze berekening ook de nood hulpen begrepen zjn. Men overwege echter, dat het den koopers zoowel als den verkoopers geheel onverschillig zal zjn of de kaas door de dragers zeiven dan wel door nood hulpen wordt gedragen. Koopers noch verkoopers hebben met den titel van dengeen die het werk verrichtiets van noode. En 20 noodhulpen ter assistentie, des noodig ter ver vanging der 28 kaasdragers voor het bedienen onzer kaas markt zjn bepaaldeljk noodig. Men kan dat getal niet ver minderen, zoolang men bljft prjs stellen op eene vlugge en goede bediening ter markt. Alles bjeen genomen meenen B. en W., dat er voor alsnog geene aanleiding bestaat om het adres bovenbe doeld in gunstige overweging te nemenweshalve zj voorstellen te besluiten aan het bestuur der vereeniging tot bevordering en verbetering der zuivelbereiding in Noordbolland te be richten dat de Raad na rjpe overweging vooralsnog ongenegen is het loon voor het verwerken der op de kaasmarkt aangevoerde kaas 't welk in 1870 met volle instemming van de landlieden die kaas aanvoeren is ge bracht op 10 centen per 50 kilogrammen te verlagen. De Voorzitter deelt mededat thans mede in behandeling komt het ingekomen adres der kaasdragers en noodhulpen. De heer Witte ondersteunt het voorstel van B, en W., omdat h j overtuigd isdat men anders nimmer dat flinke korps kerels zal behouden. De heer Kraakman meent, dat men ten deze reke ning moet honden met omstandigheden en dan zjn er drie redenen, die eene bestendiging z. i. allezins bill jken. if" Zie vervolg UfiUUG BLiD. Drukkerj v. Herms. Coster Zoon.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 8