Buitenland. Nederland. a s a ïïrr'ff h.« 1 populair concert, f B I toe vai Tc Lc Ge W Re De G van Jhr. tot het einde, maar zooals wij zeiden het geeft een treurigen indruk, want Mirbeau zegt terecht, zoo hij een geneesmiddel tegen dit maatschappelijke kwaad wist, zou hij het ons aanduiden niet op het tooneel maar in het werkelijke leven. En toch, wij vragen het ons af, bijna 19 eeuwen zijn verloopen sedert de Christus het woord van liefde uit sprak, z u het dan zóó onmogelijk zijn, dat de mensch- heid eindelijk dit woord hoorde? J. M. T. EHÏOElIiAÏÏD. De Engelsche bladen houden zich sterk bezig met de Chineesche quaestie en ofschoon de toon over het algemeen kalm is en men het er over eens is, dat het den anderen mogendheden eigenlijk niet zoo heel kwalijk is te nemen, dat zij Engeland's voorbeeld volgen, en nemen wat zij krijgen kunnen, wordt er der Regeering toch op gewezen, dat het zaak is de oogen open te houden en voor Engeland's belangen te waken. Intusschen weet de »Times" te melden, dat de Chi- neezen Port Arthur van proviand voorzien en de forten om de stad zullen herstellen onder toezicht van Rusland. Het benoodigde geld wordt door Rusland verschaft. Verder meldt het blad, dat de Russisch-Chineesche bank te Peking, die een agent is van de regeering van het Czarenrijk aan China 120,000 Berdan-geweren heeft aangeboden, te betalen over vijf jaar. China heeft dit aanbod aangenomen. Een hoofdartikel in de „Pioneer," een in Engelsch- Indië verschijnend blad, critiseert scherp de leiding van den veldtocht naar Tirat. Het is gebleken, zegt het blad, dat de officieren geen knip voor den neus waard waren. Zij moesten worden uitgezocht en een niet gering deel als onnut verwijderd. Het is maar zelden voorge komen, dat de troepen goed aangevoerd werden tactische fouten vallen bij hoopen te constateeren. Het zon her haaldelijk voorgevallen zijn, dat bij de aanvallen op de achterhoede eenige honderden wanhopig moesten vechten, terwijl op 2 a 3 mijl afstand duizenden kameraden wer keloos bleven. Het blad meent dat voor het welslagen van het tweede deel van den veldtocht noodzakelijk is, dat de leiding belangrijk verbetert. Uit den Soedan zijn de berichten minder vreedzaam. Te Kairo wordt verteld dat de khalief voornemens is de Egyptische troepen aan te vallen. Men brengt dit gerucht in verband met het vertrek van majoor Win- gate naar den Boven-Nijl. De Derwischen zijn uit Shendy en Metemneh opgerukt en trekken in de richting van Berber. FKAKKUIJK. De minister van oorlog heeft in de legercommissie het vraagstuk der versterkingen van Parijs besproken. De minister heeft zich geneigd getoond om met de stad Parijs te onderhandelen over de slooping van den ringmuur en de overdracht van de vrijkomende terreinen. De waarde van dezen grond wordt geschat op 150 millioen francs, waarvan 60 millioen zullen worden besteed voor den aanbouw van forten. De rest zal dienen tot aanschaffing van nieuwe kanonnen. De commissie heeft gunstig geadviseerd. «Havas" verneemt uit Lyon, dat mevrouw Jouffroy d'Abbans door den rapporteur van den krijgsraad te Parijs, den beer Ravary, is gedagvaard als getuige inde Dreyfus-zaak. Men weet, dat mevrouw d'Abbans destijds is gedoodverfd als «de gesluierde dame Ze heeft toen beweerd, dat zij die zelf niet was, maar dat ze haai goed kende en haar zou noemen, indien zij werd opgeroepen om te getuigen. In zooverre is dus deze dagvaarding wel interessant. 1TALIK. Eindelijk is, blijkens berichten uit Afrika de vesting Kassala van Italiaansehe in Engelsche handen overgegaan. Woensdag is voor het fort een afdeeling Egyptische troepen aangekomen, sterk 900 man, die buiten de vesting haar kamp heeft opgeslagen. De Italiaansehe gouverneur, omringd door een eerewacht, ontving de aanstaande be zetting. Op het fort werd de Egyptische vlag naast de Italiaansehe geheschen. De overdracht heeft op den Eersten Kerstdag plaats gehad. Het Italiaansehe garnizoen is afgetrokken. SP AW.) El. Op Cuba woedt de opstand voort. Nog maar een paar dagen geleden hebben de inwoners van Havanna uit hun huizen den hemel rood gekleurd gezien. De opstandelingen hadden weer eenige suikerplantages in brand gestoken. De Cubanen hebben aan hun zaak veel schade gedaan door een moord op kolonel Ruiz, den adjudant van maar schalk Blanco. Zij hebben er veel sympathie in de Ver- eenigde Staten mede verbeurd en de Spaansche regeering denkt, volgens de »N.-Y. Herald" daarvan gebruik te maken om de regeering te Washington te verzoeken de revolutionnaire vereenigingen van Cubanen in de Ver- eenigde Staten, die het leger van Gomez krachtdadig ondersteunen, op te heffen. De heer Sagasta wijst er nogmaals op, dat den eilan ders een breede autonomie is verleend, die door de groote meerderheid is aangenomen en zelfs gunstig beoordeeld is in de boodschap van president Me Kinley. TURKIJE}. Op Kreta blijft alles bij het oude. Het laatste bericht is weer, dat een aantal Mohammedanen bij Armiro een veertiental Christelijke boeren uit wraak hebben vermoord en de levensmiddelen, die zij bij zich hadden, hebben gestolen. Naar de Temps" verneemt, heeft de Eransche regee ring met het oog op den gang van zaken weder twee kruisers naar de Kretenser wateren gezonden. Botsing. In den Kerstnacht heeft niet ver van Vienne (dep. Isère) een groot spoorwegongeluk plaats gehad. De sneltrein van Marseille naar Parijs moest, wegens onklaar worden van den locomotief, onderweg blijven staan, en is een andere trein, die 20 minuten later was vertrokken, met een vaart van 70 kilometer per uur tegen den stil- staanden trein aangereden. Een goederenwagen en twee waggons le kl. werden verbrijzeld, en drie reizigers, die in laatstgenoemde wagens zaten, werdeg gedood. Veertien andere passagiers werden gewond, verscheidene zeer zwaar. Als oorzaak van de ramp wordt de dikke mist ge noemd waardoor de machinist de seinen niet zag. Te Iionden is bij een brand een moeder met hare negen kinderen omgekomen. wordtik ging drinken, maar het was uit liefde voor n, Hester' Blair, die ik dood waande. O, het was een onge lukkige dag, toen ik u voor het eerst zag Zooals ik zei, ik ging drinken. Mr. Ross had veel geduld met me, maar eindelijk werd ik ontslagen. Ik ging naar Glasgow, naar Aberdeen, eindelijk kwam ik hier. En toen zag ik u in New Bond street. Nooit had ik aan de mogelijkheid gedacht dat gij leefdet, maar nu ik uw gelaat weer gezien had, wist ik het." «Welnu, aangenomen dat alles wat gij zegt, waar is, wat dan ti »Dan moeten wij een overeenkomst sluiton. »Wat bedoelt gij met een overeenkomst Bedoelt gij geld «Juist, dat bedoel ik. Eens was het liefde, thans nu ik een gebroken man ben, is het geld." «Gij bedoelt dus dat ik u geld zal geven om het geheim te bewaren »Dat is het." «Maar welken waarborg heb ik, dat gp zult blpven zwijgen «Mijn eerewoord." «Dat beteekent voor mij niet veel," antwoordde zij met een bijna onmerkbaren glimlach. «Toch heb ik het. Toen de geheele wereld tegen u was, zou ik u verdedigd hebben en voor u gestorven zijn." «Maar niet voor de eer. Waart gij een man van eer, dan zoudt gij het hoofd hebben omgewend, toen gij een vrouw zaagt, die dood werd gewaand." «Maar ik heb geld noodig, mevrouw, dat vergeet gij «Als^ het een kwestie van geld is, gebruik dan het woord van eer niet. Ik vraag u nogmaals dus: welken waarborg geeft gij mij dat gij het geheim niet zult openbaren Wordt vervolgd De hooge waterstanden van Schermerboezem. De Pnrmerender Courant van 19 December bevatte een ingezonden stuk, schetsende het gevaar waarin de Meningweer en daardoor geheel do Eilandspolder op 10 December heeft verkeerd, n. 1. om dien dag onder water gezet te worden. Niet alleen die polders, maar zoovele andere polders hebben voortdurend hinder van den te hoogen waterop- voer van Schermerboezem. Terecht komt, naar de meening van deu heer C. de Goede Hz. te Purmerend daarom de schrijver van dat ingezonden stuk tot do conclnsie dat er verandering moet komen en dat het water van Schermerboezem, niet zoo hoog meer mag worden opge- Het klinkt wel schoon te zeggen wie water deert wie water keert, maar het dient niet v rgeten te worden dat juist in de kleine polders, die de meesto last van de hooge waterstanden ondervinden, de financiën van dien aard zijn dat aan afdoende verbetering en verzwaring der dijken' niet kan worden gedacht, Dient thans zoo vraagt hij, nu de meeste polders van stoombemahng zijn voorzien en dus niet meer van wind afhankelijk, het laatste overtollige water niet wat langer bewaard te blij ven ten einde het gevaar van onderloopen der kleine polders te verminderen De hooge waterstanden van Schermerboezem komen hoofdzakelijk voor bij N. W wind het water zet dan op naar de laagst gelegen gedeelten naar Edam en het sein van stil blijven staan der polderbemaling wordt van uit het Noorden - dus uit het hoogst gelegen gedeelte geseven Wel weet hij dat het sein van staan blijven ook van hieruit mag worden gegeven, maar in ernstig debat kan daarvan toch niet worden gerept, indien wij nagaan dat b. v. de molen bij Oudendijk, die ook tot de seingevers behoort dat sein eerst mag geven, wanneer de ringsloot wijst 8 centimeter boven A. F. Na de doorbraak van Mijzen voor eenige jaren, is ook geroepen om verlaging van peil nu hoort men daar weer van spreken en wanneer van daag of morgen weer gevaar voor dezen of genen polder aanbreekt, zal die vraag hoe langer hoe meer op deu voorgrond treden. Van het tegenwoordig bestuur der Uitwaterende Sim ven is inwilliging van het verzoek, blijkens de opgedane oudervinding niet te verwachten. Omzetting van dit College zal dus in het belang der kleine polders nood zakelijk blijken te zijn. Telkens en telkens weder zal dus door de districten bij het verkiezen van een hoofdingeland gevraagd moeten worden: Zijt gij voor peilverlag.ng en goed koop beheer zoo ja, dan zullen wij u kiezen; zoo neen, dan zullen wij eenen anderen afgevaardigde benoemen. Zoo vroeg hij toen hij dezen herfst eenen hoofdingeland voor het vijfde district mede moo-t helpen yerk.ezen en dien raad geeft hij ieder die van tot tijd als gemachtigde aan de verkiezingen deel neemt. Wie het doel (pei verlaging en goedkoop beheer) wil bereiken, kan dit met anders vei- krijgen dan door toe te zien bij de verkiezingen voor hoofdingeland. Uit de hoofdingelanden toch worden we der de heemraden verkozen de klagers hebben dus het geheel in de hand of zij den toestand willen bestendigen of verandering aanbrengen. Where is a will, there is a way; de weg in deze za zijn het richtig gebruik maken van het stembiljet bij het verkiezen van hoofdingelanden voor 1het College van de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en West- ^ïl'oterleek. Den 26, 's avonds halfzeven, brandde het huis bewoond door Zwagerman tot den grond toe af. Niets kon worden gered. De brandspuit bleef den gehee- leD nacht op het terrein om de belendende gebouwen e beschermen. De oorzaak van den brand is niet beken dat mag vermeld worden om de goede uitvoering der zangnummers en de aangename afwisselhng, waairvoor de heer de Winter met zijne geestige voordrachten zorg droeg. De afdeeling Schagen van «Het Witte Kruis'' heeft van den korten winter gebruik gemaakt óm den 27 den nieuwen ijskelder voor het eerst met ijs te vullen. Met wagens vol werd het uit de slooten gehaald en ter be stemde plaatse op het oude kerkhof gebracht. Schagerbrug. Den 26 gaf de gymnastiek- en scherm vereen iging «Lycurgns'' van Schagen in hot lokaal van den heer Bruin alhier eene openbare uitvoering. De gymnastieknnmmers die voor bet meerendeel flink en vaardig werden uitgevoerd werden afgewisseld door enkele voordrachten van leden der vereeniging. De zaal was tamelgk goed bezet, terwijl een gezellig bal de uit voering besloot. Hengstenvereenlging. In de laatst gehouden vergadering van de aandeel houders der hengstenvereeniging «Hollands Noorderkwar tier", werd medegedeeld, dat tot heden van de 400 aan- deelen 280 waren geplaatst. Voor die 280 aandeelen met de door de Vereeniging tot ontwikkeling van den land bouw in Hollands Noorderkwartier beschikbaar gestelde subsidie van f 1000 kunnen 2 Oldenburger hengsten wor den aangekocht od is de oprichting dezer vereeniging verzekerd. Als evenwel alle aandeelen worden genomen, kunnen 3 hengsten aangeschaft worden, wat met het oog op de groote uitgebreidheidwaarover de vereeniging haren werkkring weuscht uit te strekken (geheel Noord holland boven bet IJ) geen overtollige weelde mag ge noemd worden. Het bestuur bestaande uit de heeren jhr. mr. P. van Foreest, Heiloo, G. C. Hulst, Zfjpe, G. H. Geerligs, Anna-Paulowna, J. M. Billroth, Hoorn, W. Visser, Schermeer, C. Schoen, Beemster, en K. Breebaart Jz., Winkel, hoopt de overgebleven 120 aandeelen als nog te plaatsen, vóór de commissie van aankoop in Februari 1898 naar Aurich vertrekt. Wieringerwaard. De gymnastiekvereniging «Olympia" gaf den eersten Kerstavond in vereoniging met de zangvereeniging «Apollo" eene openbare uitvoering in het lokaal van den heer J. Boon alhier. De vrije oefenin gen der gymnastiekvereniging onderscheidden zich gun stig. De oefeningen aan paard, brug en hoogrek wer den flink uitgevoerd, waren vol afwisseling en, wat niet van alle gymnastiekuitvoeringen kan gezegd worden, waren niet te lang. De directeur, de heer Kaan, verdient een woord van lof voor de samenstelling van het pro gramma. De zangnummers, onder leiding van den heer Stadt uitgevoerd, oogstten zeer veel toejuichingen en werden dan ook verdienstelijk ten gehoore gebracht. Denkend zingen. Lazen we voor eenigen tijd, dat kinderen door niet begrijpen en onnadenkendheid den bekenden versregel «makkers staakt uw wild geraas" uit het Sinterklaaslied als volgt zongen i ernaar daar staat uw wildgebraad niet minder lachwekkend klonk het on3 in de ooren, dat voor den eersten regel van een versje van Verhulst: «Viooltje zacht van kleuren", gezongen werd«Een joodje zat te kleuren" en dat een regel uit een bekend straatlied «En confraters veel voornamer^', werd weer gegeven als «En curators zonder raming Uitgeest. Do kinderen van de Zondagschool had den den "2en Kerstdag weder een Kerstboomfeestdat door vele belangstellenden werd bijgewoond en dat, on der leiding van den predikant en de dames van de Zon dagschool tot al lor genoegen afliep. Aanbesteding. Door het provinciaal bestuur van Noordholland is bij enkele inschrijving aanbesteed Het voorzien der boor den van het Groot Noordhollandsch Kanaal. (Raming 1500). Minste inschrijver: J. de Vries te Purmerend, voor f 1440. Het driejarig onderhond van den grindweg van de brug aan het einde der Breölaan nabij den Huigendijk naar Ursem gedurende de jaren 1898, 1899 en 1900. (Raming f 2018 per jaar). Minste inschrijver J. Hille te Ursem, voor f 1790 per jaar. Tot lid van het Provinciaal College van Toezicht op het Beheer der kerkbesturen in Noordholland is in de plaats van den heer 0. Oorver van Wessem te Zaan- dam gekozen de heer R. J. D. Hartman burgemeester van Enkbuizen. Amsterdam. Ter gelegenheid van het feit dat de Wester-suikerraffinaderij alhier in het vorige jaar 80 millioen kilo ruwe suiker heeft verwerkt, oen bedrag bo ven dat van vorige jaren, schonk de directie f 10,000 aan het pensioenfonds voor de werklieden. Dit ±o«ds waarin de werklieden zelf niet bijdragen, bedraagt thans f 60,800. Te Broek op Uangedijk had oen treurig onge val plaats. Een joegen van acht jaar, die aan het blin demannetje spelen was, geraakte daarbij te water Een ouder zusje sprong het kind na doch kon het niet red den. De jongen was reeds verdronken en met veel moeite werd het meisje gered. Influenza bij paarden. Het Haarlemsche Dagblad schrijft Van de 39 dieren der Haarlemsche Tram zijn er met minder dan 16 ziek, zoodat, de dienst ingekrompen moest worden. Naar het schijnt is het een soort van influenza die de beesten hard aanpakt. Althans zoo nu en dan kan men op het Bolwerk weer herstell. uden zien wandelen met dikke boenen en knikkende knieën. Ook op andere stallen heeft men van deze en derge- 1 ijk© ziekten vrij wat last. Tram Amsterdam - Haarlem. De gemeenteraad van Sloten heeft aan de heeren Anderheggen en Neumeyer de concessie veneend voor zoover dia gemeente aangaat voor een electnschen tram Amsterdam—Haarlem. Deventen De firma P. Stoffel Oz. alhier tracht bü hare arbeiders het drankmisbruik tegen te gaan door aan ieder hunner, die verklaren kan dat hij gedurende een jaar in het geheel geen sterken drank heeft gedronken ren geldelijk bedrag uit te keeren. Een gelijk bediag zal de firma in een fonds storten hetwelk een pensioen fonds zal worden voor werklieden die niet meer kunnen Dordrecht. De «Remonstrantsche eréeniging die hier ter stede onlangs is opgericht, heeft als geschenk, ten gebruike bij de doopsbediening een nieuwe zilveren doopvont ontvangen. Edam. De buizenleiding dor gasfabriek alhier is zóó ver gevordord, dat op 1 Januari a.s. Edam en Vo- Indam door gas verlicht kunnen worden.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2