Honderdste jaargang. 1898. Amsterdamsche Brieven. Nederland. NO. 1. Vierde Blad. uMivviisim: co XXXIV. Het personeel van de Amsterdainsche Omnibus- Maatschappij is bezig met de voorbereiding van een nuttigen maatregel. Eenigen tijd geleden hielden de be- stuurderen der uit dat personeel gevormde vereenigingen «Ons Voordeel", «Ons Belang" en »De Broederband" eene vergadering en toen werd besloten om na te gaan, in hoeverre de stichting van een Onderling Weduwen- en Weezenfonds mogelijk was. Een commissie van negen personen werd benoemd, die aanving met het ontwerpen van een reglement, waarmee zij zoo goed slaagde, dat de directie der A. O. M. er haar groote ingenomenheid mee betuigde en te gelijkertijd verklaarde, dat op haar steun mocht worden gerekend. Het reglement, het goedkeurend woord van den direc teur en een inteekenbiljet zijn nu dezer dagen aan het personeel rondgezonden en zij vormen ónder hen een onderwerp van levendige gesprekken. Door onderteeke- ning van het biljet verbindt men zich voor minstens één jaar lid te willen zijn der «Onderlinge Vereeuiging der A. O. M. tot steun van weduwen en woezen" en geeft men aan de directie dezer Maatschappij onherroepelijke volmacht, de contributie van het loon in te houden. Eerst werden daartegen nogal bezwaren geopperd, maar ten slotte zijn toch de meeste koetsiers, conducteurs en stalwerklieden ertoe overgegaan om zich als lid aan te melden. De zaak zal dan ook denkelijk haar beslag wel krijgen. Dit optreden der werklieden heeft sommigen verleid weinig vriendelijke woorden te richten aan het adres van het bestuur der A. O. M. Er is gezegd, dat een maat schappij, die zooveel winst maakt en aan de aandeel houders zooveel dividend uitkeert, t niet moest kunnen dulden, dat de werklieden van hun weekloon, dat zij zoo best kunnen gebruiken nog een deel moeten afzon deren om het lot hunner nabestaanden althans eenigszins te verzekeren. Hadden de bedillers de zaak wat meer au fond bestudeerd, dan zouden zij anders oordeelen. Der A. O. M. hangt in de laatste jaren een Damocles-zwaard boven het hoofd, dat haar belet eenigen maatregel van ingrijpenden aard te nemen. Te avond of te morgen kan door B. en W. een voorstel tot naasting worden ingediend en op het aannemen daarvan bestaat veel kans. Moet dit komen welnu, dat 't dan haastiglijk geschiede en aan de pijnlijke onzekerheid een einde kome. Hoe eer hoe beter dient uitgemaakt te worden, wie in 't vervolg de tramlijnen zal exploiteeren wil men dit door de gemeente laten doen, dan worde met de aankondiging daarvan niet langer gewacht en wenscht men de A. O. M. ook verdor haar diensten te laten bewijzen, dan geve men de voor waarden op, waaraan zij zich voor een verlenging der concessie hebbe te onderwerpen. Zij is geneigd water in haar wijn te doen en zal er geen bezwaar in zien, ook de zorg voor haar personeel uit te breiden voor alles is noodig het beëindigen van de nu heerschende onge wisheid. Die werkt verlammend op alles. Een einde aan de heerschende onzekerheid kwam die ook maar in de moordaanslagendie politie en justitie nog steeds in duisternis doen rondtasten. Men meende met den aanslag van den Eersten Kerstdag dien in de O. Z. Kapelsteeg, zoo mooi op den goeden weg te zijn en het gerucht was reeds verspreid dat een gearresteerde schipper bekend had de schuldige te zijn maar in de werkelijkheid is men nog lang zoo ver niet. De verdachte is in vrijheid gesteld en op een per soon, dien men nu verdenkt, heeft men de hand nog niet kunnen leggen. Voorshands schijnt 't zoo goed als zeker te zijn, dat deze aanslag niet bedreven is door den be- ruchten sadist, van wien nog altijd geen spoor te vinden is. Dat men hèm nog niet heeft kunnen ontmaskeren vindt het publiek, met het oog op de ervaringen met Jack the Ripper, te vergoelijken, maar dat men den man, die eerst een heelen nacht in het logement heeft doorge bracht en daarna ook nog zijn moordtuig in den steek moest laten, niet kan vinden, maakt een slechten indruk. Voor de kruiers is 't nu weer een tijd van groote ver diensten. De dienstmeisjes en de dochters des huizes zijn 's avonds de deur niet uit te krijgen, wanneer mevrouw niet een begeleider betaalt zóó zit de schrik erin. Verleden jaar heeft een ondernemend man daaruit een aardig duitje geklopt. Toen was de schrik voornamelijk gevaren in het vrouwelijke element van de Van Eeghen- Straat met de omliggende stille buurten en die weten schap deed een ijverig burger daar een kruierszaak ves tigen. De man had er een tweede Klondyke gevonden, want bpna alle avonden kwam hij personeel te kort om aan de vele aanvragen om metgezellen te voldoen. 't Is maar de quaestie om het juiste oogenblik te kiezen. Zoo hebben ook sommigen onzer theater-direeteuren gedacht, waarvan er een met veel succes het Dreyfus- drama voor het tooneel beeft laten bewerken, terwijl een ander de zaak van Gebr. Hoogerhuis heeft geëntameerd. Natuurlijk wordt in beide stukken zonder eenig voorbe houd aangenomen, dat men te doen heeft met slacht offers van justitieele dwalingen anders zou het drama tisch effect niet verkregen zijn. De opvoering in de «Salon des Variétés" heeft nog deze aantrekkelijkheid, dat de onschuld der gebroeders door niemand minder wordt be pleit dan door Samson, den verwoeden socialist, die nu na velerlei omzwervingen door onze ongelukkige maat schappij ten slotte op de planken is terecht gekomen. Wie had dat vóór enkele jaren gedachtSamson óp het tooneel en Domela Nieuwenhuis op het punt, daarvan te verdwijnen. Want, de zaak der revolutionnaire sociaal democraten staat bijzonder slecht, hetgeen aan ingewijden reeds lang bekend was, maar nu, op het Congres te Rot terdam, ook ter kennisse van de buitenwereld is gekomen. Vele trouwe aanhangers zijn in den laatsten tijd afvallig geworden en gaan inziendat het échec van Domela Nieuwenhuis in de Tweede Kamer geen afdoende reden is om voortaan alle parlementaire actie uit den booze te verklaren. De nog overgeblevenen vormen lang niet de élite en in hun midden moest 't een man van opvoeding en beschaving als Nieuwenhuis op den duur ietwat zon derling te moede worden. Voorloopig zal hij zich moeten troosten met de hoop, dat de wind mettertijd wel weer uit een anderen hoek zal gaan waaien. Een enkel woord zij nog toegevoegd aan dezen laatsten brief in 1897 Den lezers van dit blad worde voor het nieuwe jaar door den amsterdamschen briefschrijver alleR goeds toegewenscht en hemzelf zij de kracht geschonken, in 1898 het «Leben uud Weben" in de hoofdstad zóó te schetsen, dat er met belangstelling kennis van worde genomen. Provinciale Staten van Woord-Holland. Den 28 vergaderden Prov. Staten in buitengewone zitting. Als nieuwe leden werden, na onderzoek hunner geloofsbrieven door de heeren Roëll, De Vries en Van Tienen, toegelaten de heeren J. A. Laan en A. E. Zim merman, die daarop werden beëedigd en geïnstalleerd. Ingekomen was een brief van mr. J. E. Henny, waar bij deze wegens zijne benoeming tot lid van den Raad van State, ontslag neemt als lid der Gedeputeerde en der Prov. Staten. De voorz de heer mr. G. van Tienhoven, sprak daarop uit naam der vergadering een woord van dank voor den ijver en trouw, waarmede de heer Henny gedurende zijn lidmaatschap der Staten zijne beste krach ten aan de belangen van dit gewest heeft gewijd, er den wensch bijvoegende dat het hem in zijn nieuwen werk kring goed moge gaan. Daarna herdacht de heer van Tienhoven het groote verlies dat de Provincie geleden heeft door het overlij den van den heer Wertheim een verlies, dat ook in deze vergadering zeer wordt gevoeld. Hierop werd tot verkiezing van een lid voor de Eerste Kamer overgegaan. Uitgebracht werden 64 stemmen, waarvan 32 op jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozen burg, 10 op den heer R. W. J. C. van de Wall Bake 8 op den heer W. Hovy 4 op mr. S. van Houten 4 op mr. F. S. van Nierop en 1 op elk van de heeren mr. J. A. van Hamel, P. van Foreest, P. van Eeghen mr. M. J. van Lennep en jhr. mr. J. W. L. Rutgers van Rozenburg. Het stembureau verklaardebij monde van jhr. C. H. Backer, dat niemand de volstrekte meerderheid ver kregen had en dus een nieuws vrije stemming zou plaats hebben. De heer mr. Th. Heemskerk was evenwel van oordeel, dat duidelijk was wie met J. W. L. Rutgers van Rozenburg bedoeld werd. Deze stem zou den heer J. W. H. van Rozenburg ten goede moeten bomen en deze alsdan ^gekozen zijn. De heer de Vries deed nog opmerken dat J. W. L. Rutgers v. R. niet op de lijst der benoembaren voorkomt en dus als van onwaarde zou moeten worden afgetrokken. Nadat jhr. Backer nog had doen opmerken dat dit dan ook ten opzichte van mr. J. A. van Hamel zon kun nen geschieden besliste de vergadering op voorstel des voorzitters met zeer groote meerderheid dat jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg gekozen is. Thans werd een lid voor Ged. Staten benoemd. Uitgebracht werden 68 stemmen, waarvan 34 op jhr. G. S. Boreel, burgemeester van Beverwijk, 9 op mr. H. J. C. van Tienen, 8 op den heer L. Serrurier, 5 op mr. Th. Heemskerk, 4 op den heer J. Coninck Westen berg, 2 op den heer H. J. Calkoen en 1 op jhr. mr, G. Boreel, mr. S. van Nierop, mr. D. P. D. Fabius en K. Oz. de Boer. Daar er evenwel twee stemmen in blanco waren uit gebracht was jhr. Bo re el gekozen. Deze aanvaardde de benoeming. Daarna werd de ver gadering gesloten. In ons vorig nummer stond abusievelijk dat door Ged. Staten gekozen was de heer jhr. mr. J. H. Gevers, dit moeff zijn: |l»r. Cf. S. Boreel, burge meester van Beverwijk. Kaad van State. De nieuwbenoemde leden van den Raad van State mr. J. E. Henny en mr. Th. L. M. H. Borretzullen als zoodanig worden geïnstalleerd in de aanstaanden Dinsdag 4 Januarite houden algemeene vergadering van den Raad. Rotterdam. In de gemeentelijke gasfabriek alhier heeft in den nacht van den 28 een noodlottig ongeval plaats gehad. Drie werklieden, A. Krijgsman 60, P. van Helden 56 en W. Kerkhoven 32 jaar oud, zijn nl. door verstikking om het leven gekomen. Zij hadden dienst in dat deel der fabriek waar door behandeling van ammoni- akwater met zwavelvuur de bekende kunstmeststoffen worden vervaardigd. In de daarbij behoorende sublimeer- kamer, een heel klein gebouwtje, waarin zwavelzuurdam- pen neerslaan, werden de ongelukkigen 's morgens bij de aflossing door hun kameraad aangetroffen. Onmiddellijk buiten gebracht, bleken bij geneeskundig onderzoek de levensgeesten reeds geweken. Dadelijk na het bekend worden van het ongeluk werd gezocht naar de oorzaak onder leiding van den wethouder Drost, den president der gascommissie en den directeur D. J. Cramer, waaruit bleek dat het ongeval niet aan de inrichting der fabriek te wijten is. Genoemde sublimeerkamer was trouwens reeds vroeger buiten gebruik gesteld. De slachtoffers zijn allen gehuwd en vader. Mond- en Klauwzeer. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan het Hoofdbestuur der Tweede Maatschappij van Land bouw mededeeling gedaan, dat hij geen termen heeft ge vonden tot het benoemen van eene commissie ter opspo ring van de oorzaken van het mond- en klauwzeer en tot oprichting van eene inrichting van bacteriologisch on derzoek. Men schrijft uit Friesland Het mond- en klauwzeer, dat van October 1896 af met toenemende hevigheid in onze provincie heeft ge- heerscht, doch in de laatste maanden reeds belangrijk was verminderd, is gelukkig tot staan gekomen. Niet alleen dat in de afgeloopen week zich geen enkel geval in Friesland heeft voorgedaan, ook alle vroeger aangetaste beslagen zijn thans gezond verklaard. Boter fabriek Te Bennekom is eene vergadering gehouden door eene commissie, welke zich voorstelt voor de landbouwers aldaar en die onder Wageningen en Achterberg eene coöperatieve boterfabriek op te richten. Als spreker tra den op de heeren Swierstra, zuivel-consulent voor Utrecht, en Westerman, directeur der roomboterfabriek te Doorn spijk. Dertig boeren, meU236 koeien, hebben zich'tot deel neming bereid verklaard. Men rekent de melkfvan 600 koeien noodig te hebben. Te Hoofddorp waren den 28 op de paardenmon- stering van l'/2jarige veulens 14 stuks aangevoerd, waarvanf,verkocht zijn 11. De" prijzen "wisselden van"f 150 toFM 200. Train AmsterdamHaarlem. In de den 28 gehouden zitting van den gemeente raad van Haarlem is aan de heeren Frans Anderheggen en Neumoyer in beginsel concessie verleend voor den aanleg eener tram Amsterdam—Haarlem. Westgraftdijk. Tot predikant bij de ned. herv. gemeenten van West- eff Oostgraftdijk'is beroepen de heer P. R. A. van Meurs, cand. te Breda. Hollandsche Maatschappij van Landbouw. De 65ste algemeene vergadering dezer maatschappij werd denj|29|gehoudenfte Amsterdam, onder voorzitter schap van den heer P. J. A. de Bruine De heer D. Bauduin,!j(de voorzitter,^vertoeft, wegens herstel van ge zondheid, eenige weken buitenslands. De waarnemende secretaris, de heer S. C. Korteweg, deelde nul mede dat tegenwoordig* zijn 41 afdeelingen, uitbrengende te zamen 360 stemmen, terwijl de 12 leden derjj algemeene vergadering nog*12?stemmen' uitbrengen. Te zamen dus 372. Minderheid 107 stemmen. De voorzitter wees'fer op, dat^deijrekening van de in 's-Gravenhage gehouden tentoonstelling sloot met een batig saldo van f?150galf 200,?zoodat|men ,nietfgebruik had behoeven te maken van de regeerings-subsidio en evenmin van het waarborgfonds van de Maatschappij. Hierna werd het woord verleend aan den heer Keestra, zuiveleonsulent te Hoorn. Zijn rapport liep over proeven met langewei-bacteriën en kaasbereiding op verschillende wijzen voor Hollands Noorderkwartier. Bacteriën moeten als de hoofdoorzaken dier verschillende invloeden beschouwd worden. Vooral met gepasteuriseerde wei heeft spr. uitmuntende resul taten verkregen. Het rapport zal worden gedrukt in het «Nederlandsch Landbouw-Weekblad Tot lid van het hoofdbestuur in Noord-Holland in plaats van den| overleden heer J. Zijp Kzn. en tot lid plaatsvervanger als afgevaardigde dezer Maatschappij bij het Nederlandsch Landbou w-comité in plaats van den zelfde werd gekozen de heer P. B. J. Ferf. Aan de orde was hierop het voorstel der commissie tot herziening van art. 22 der wet van de Maatschappij n.l.«de betrekking van secretaris penningmeester zal niet meer zijn die van bezoldigd ambtenaar, maar van een evenknie der leden van het hoofdbestuur, staande aan het hoofd van een eenvondigen bureau-dienst, naar het denkbeeld der commissie. Dit voorstel is een gevolg van de laatste algeheele wetsherziening in 1894, waarbij bepaald werd dat voor taan slechts om de 5 jaar een algemeene tentoonstelling zal worden gehouden. Bij acclamatie werd het geheele voorstel aangenomen. Het laatste punt op de agenda was de bespreking van het vraagstuk der afschaffing, vermindering of wijziging van den vleeschaccjjns en machtiging te vragen zich an dermaal tot de Regeering te wenden in den geest van het gezonden request van 1 Nov. 1895. De Voorz. wees erop, dat bij de heffing van den accjjns moest worden afgetrokken dat gedeelte van het rund, dat vertegenwoordigd werd door huid, horens enz. Assendelft herinnerde aan hetgeen in December door den Minister was gezegd, over den accijns op vet en huiden. Het punt werd hierop aangenomen, waarna de open bare vergadering overging in een huishoudelijke. Te Bellen, Alwaar niet minder dan vijf roombo terfabrieken gevestigd zijn, hebben de aandeelhouders der handkrachtfabriek besloten, de melk naar het vetge halte uit te betalen. Men beoogt daarmede eene ratio- neele bepaling van de melk voor iederen leverancier af zonderlijk, en verder het tegengaan van melkvervalsching en ontrooming. Ook andere indirecte voordeelen staan met dezen maatregel in verband, in de eerste plaats de veredeling van den veestapel. Dit voorbeeld heeft spoedig navolging gevonden, zoo dat nu ook betaling naar vetgehalte is ingevoerd aan de stoomzuivelfabriek van Gebr. v. d. Bosch Co. en aan de handkrachtfabriek te Hooghalen. Betaling naar vetgehalte veroorzaakt aan het personeel der fabriek meer werk met controleeren en berekening van de waarde van de hoeveelheid melk, welke ieder le vert, doch de voordeelen schijnen ruimschoots daartegen op te wegen. Stieren-keuring. Na inspuiting tegen tubercnlose zijn de reserve stieren van de heeren J. L. T. Groneman, te Wieringer- waard on C. Kooij, te Haringkarspel, onder de bekroonde stieren opgenomen.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 13