Oudejaarsavond. onderdste jaargang. 1898. ZATERDAG 1 JANUARI. ALMANAK gratis Buitenland. Dit nummer bestaat uit vier bladen. Aan alle geabomieerden op ons j blad wordt bovengenoemde verzoh.de 11. ]V0. 1. Merste blad. ALkMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt I» Insdag-, Bonderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rijk f 1.—. 3 Nummers f O,©6. Afzonderlijke nummers 3 eis. Prijs der gewone advertentien Per regel f O,IS. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Telefoonnummer3. DE UITGEVERS. Zoo machtig is de indruk van het »Vrede op aarde", dat gansch de Christenheid op haar Kerstfeest tegen het einde van elk jaar doet hooren, zóó sterk spreekt in die woorden een bede des harten een verwachtingeen hoop of eon geloofwaarmede allen instemmendat ook de pers die zich bezighoudt met de verhoudingen tus- schen de volken en de inrichting van eigen staat en maatschappijdaarin uitgangspunt vindt voor hare be schouwingen ze tot tekst kiest voor hetgeen zij bij het sluiten van den jaarkring wenscht te zeggen. En steeds moet de slotsom zijn, dat de vrede nog ver is te zoeken, en dat het antwoord op de vraag Wachter, wat is er van den nacht nog niet anders kan zijn dan »Het daghet in den oosten. Meer dan de eerste morgensche mering durven de meesten niet verkondigen en zoo er zijn die beweren, dat de zon reeds aan den hemel staat, zij zijn wel genoodzaakt er bij te voegen dat dikke wolken haar licht verduisteren. Oorlog is er niet in Europa. Tusschen Turkije en Griekenland is de vrede geteekond maar de brandstof voor het oorlogsvuur is door dien vrede in oostelijk Europa niet verminderd; de toestand die tot den oorlog aanleiding gaf, is niet verbeterd. Wat heeft de tus- scheukomst der groote mogendheden gebaat? Zij hebben er voor gezorgd, dat de oorlog ook niet op andere pun ten uitbrak, en niet andere volken en volksstammen zich mengden in den strijd. Zij hebben den oorlog doen eindigenden overwinnaar op zijn zegetocht staande ge houden en den verslagene gedwongen tot berusting. Meer niet. Turkije is iets overmoedigeriets minder handelbaar geworden Griekenland iets meer verbitterd iets meer vernederd, iets minder lichtvaardig en vermetel misschien. De vrede moest geteekend worden maar de wrok is gebleven is gegroeid. En wat hebben zij van Kreta kunnen maken Zij hebben de aanhechting bij Griekenland gekeerd ter wille van den algemeenen vrede; maar verder Turken en Christenen blijven elkander verfoeien, benadeelen en bestrijden; nog altijd weet men niet hoe het bestuur er zal uitzien dat daar de orde zal moeten handhavenen over welke macht het zal kunnen beschikken in staat om de partijen te dwingen de wapenen neder te leggen en de oplossing van haar geschillen tot latertot een gunstiger gelegenheid te verdagen. Het is gebleken dat het hooggeroemde Euro- peesch concert krachtig genoegde overeenstemming tusschen de mogendheden sterk genoeg is, om den toestand ongeveer te laten zooals die is, om allen die het oogenblik voor den strijd gekomen achten in toom te houden, maar niet om den toestand noemenswaard te verbeteren en aan zijn werkelijke onhoudbaarheid een einde te maken. Wel is daarentegen gebleken, dat het uiterst gevaarlijk is, daaraan zelfs maar te raken; wel, dat een bevredigende toestandeen toestand die den vrede waarborgt ver moedelijk niet zal zijn te verkrijgen dan na bloedigen strijd, na hevige botsingen misschien tnsschen zeer sterke machten, ten koste van vele offers van geld, dat aan de werken des vredes wordt onttrokken, van menschenlevens en menschelijke ellende. Oorlog in Europa is er niet, maar wel uiterste krachts inspanning om voor den oorlog, zoo die mocht uitbreken, gereed te zijn uiterste krachtsinspanning zoo al niet om met geweld tegen anderen op te treden daarvan verklaart ieder zich bij elke gelegenheid zoo krachtig mogelijk afkeerig maar om het gewelddat van anderen te duchten iste koeren en de nationale be langen aan alle oorden der aarde te steunen en tegen anderer tegenkanting en aanmatigend indringen te be schermen. Vooral met het laatste is men overal druk bezig. AziëAfrika en Australië zijn nu eenmaal de buithet jachtveld van Europa. Amerika was het vroeger ook maar heelt zich vrij geworsteld. Cuba zelfs geeft dien strijo nog niet op. Afrika is genoegzaam onder de Eu- ropeesche machten verdeeld, althans op de kaart. Alles feitelijk in bezit te nemen, dat ging niet. Daarvoor zijn de begeerde brokken te groot. Men trekt daarom den kring zijner balangen en wel zoo ruim mogelijk met het oog op de toekomst, tot waarschuwing van anderen. Zoo doet Engeland, Frankrijk, Dnitschland ei de Congo- staat. Men zegt tot elkanderdit neem ik voorloopig in bezitmaar mjjn belangen strekken zich veel verder uitdaarom behoud ik mij dat anderedat ik hier op de kaart aanwijs voor later voorik wil u daarvan niet onkundig laten opdat gij elders uw fortuin rnoogt zoeken. Om botsingen te voorkomen sluit men ten aanzien van deze toekomstige bezittingen verdragen en tracht zooveel mogelijk in der minne den buit te deelen. Toch staat het te vreezen, dat de verschillende belangen elkander op sommige punten zullen ontmoeten en niet altijd met het doel om verder vredelievend samen te gaan. Ieder wil liefst zelf de bestede belangrijkste stukken in zijn bezit of onder zijn invloed hebben. Dat Engeland alleen Egypte beheerschtkan Frankrijk nog altijd niot vergeven of vergeten. Op het oogenblik schijnt China aan de beurt. Japan heeft den kolossus onschadelijk gemaakt, maar Europa heelt er voor gezorgd dat het geen deel van het Chi- neesche vasteland in bezit nam. ITet mocht wel den beer schietenmaar niet de huid nemen. Rusland zou China beschermen, en Dnitschland en Frankrijk wilden niets liever. Maar dan moest Rusland een ijsvrije haven van China in bezit mogen nemen of althans gebruiken als het haar noodig heeft. Frankrijk heeft zich reeds behoorlijk in het Zuiden genesteld en Dnitschland kan mei, naiaren ook een Ohineescbo naven te bezetten. Wat zal Engeland doen wordt gevraagd. In elk geval er niet boos om worden heeft één zijner eigen zonen met zoldzame openhartigheid geantwoord. Engeland zelf heeft getoond dat zijn maag het sterkste uitzettingsverinogen bezit. Engeland is de grootste expansionist" van allen. Als anderen doen wat wij gedaan hebbenkunnen wij ons bezwaarlijk daartegen verzetten. Ook staan wij tamelijk wel op ons zelf, bondgenooten hebben wjj niet. Ons past veel zelf beheersching en waakzaamheid, de list van de slangen en de zacbl.heid van de duiven. Intusschen wedijveren Rusland en Dnitschland en En geland bij de Chineesche Regeering om den meesten invloe 1 door de oprichting van handelsbanken, mede werking tot den aanleg van spoorwegen geldleeningen invoer van officieren en instructeurs voor het leger en ingenieurs voor openbare werken. En wat doot Japan Japan is teleurgesteld en ontevreden nu de oorlog met China het geen andere vruchten dan lauweren heeft ge bracht, en het blijkt dat anderen gereed staan de kastanjes te gebruiken, die Japan uit het vuur heeft gehaald. Het gaat steeds voort zich te versterken. Op vreemde zoowel als op eigen werven worden oorlogschepen voor dit rijk gebouwd. Men zegt, dat de sterkte van zijn marine na den oorlog is verdriedubbeld en dat de mogendheden rekening zullen moeten houden met dezen staat. Enge land schijnt dit te doen. Het eilanden-rijk in westelijk Europa schijnt in overeenstemming te willen handelen met dit eilanden-rijk in oostelijk Azië. De toekomst zal leerenof die verstandhouding blijft en waartoe zij leidt. Voorloopig schijnt men alleen door machtsont wikkeling in den vorm van vlootvertoon anderen zooveel mogelijk in bedwang te willen houden te willen waar schuwen niet verder te gaan. EQgeland en Nederland ondervinden in Azië de scha duwzijde den vloek beeft men het genoemd van het bezit van koloniën de droeve noodzakelijkheid om het bestuurdat men eenmaal heeft in handen geno men, met wapengeweld te handhaven en op te dringen aan van maatschappelijke orde afkeerige en vijandelijke naburen. Die noodzakelijkheid eischt bloedige offers, over wier verlies alom in het moederland wordt getreurd. Het zijn de lasten van een overigens schoone nalaten schap die wij hebben aanvaard en die menscheljjkheid en beschaving zoowel als het belang zelf der overheerschte volken ons verbieden te verwerpen. Op eigen bodem bestaat er zeker geen vrede maar neemt gelukkig zelfs onder hen die de bestaande maat schappij in alle opzichten veroordeelen, het aantal af der voorstanders van geweld en omverwerping. In den strijd der belangen zoekt men kracht in aaneensluiting in bonden coöperatie en vakvereenigingin middelen tot overleg bemiddeling en verzoening in inrichtingen en ondernemingen tot steun leniging van nood en verze kering tegen ellende. Er is strijd, maar men zoekt den vrede, door te streven naar meer bevredigende toestanden, en de nagedachtenis der barmhartige Samaritanen wordt geëerd »zonder onderscheid van godsdienstige gezindheid.'' -DUlTSClI.IiA.Biri>. Naar de Eugelsche bladen weten te meiden, is jde Duitsche Regeering voornemens Kiau- tchau en het omliggend gebied te bezetten het zal bestuurd worden door een keizerlijk commissaris, onder direct toe zicht van de koloniale afdeeliDg van het departement van buitenlandsche zaken. Er schijnt zelfs sprake te zijn om het gebied van Kiau- tchau door Dnitschland te doen besturen, onder toezicht van iiusland, evenals Samoa, dat onder toezicht van En geland en de Vereenigde Staten door het Duitsche de partement van buitenlandsche zaken wordt beheerd. Maar dit is niet veel meer dan een gorncht. De Duitsche bladen zijn in hunne opinie zeer verdeeld. Terwijl de »Köln. Ztg.", die nog steeds betrekkingen in regeringskringen heeft, meent dat de expeditie van prins Heiniich ten doel heeft, zich met de öhineesche vloot te meten of ten minste oen ernstigen druk te oefenen op de Chineesche regeering, verzekert de »Berl. Neueste Nachrichten evenwel, dat er van eenige bedreiging der Öhineesche regeering geen sprake kan zijn. Het blad zegt »De taak van prins Heinrich is geen andere dan die van eiken commandant eener kruiser-divisie in eenige zee. De prins zal een bezoek brengen aan bet Chineesche en aan het Japansche hof, en wellicht ook aan den ko- ning (keizer) van Korea; zijn doel is dus volkomen vre delievend. De prins Bismarck is iu den laatsten tijd minder wel. Hij lijdt aan zenuwpijnon die kom het loopen moeilijk maken en zijn nachtrust scoren. Hij ontvangt daarom weinig meer en is niet iu staat brieven te beantwoorden. Te Londen heeft voor de derde maal in korten tijd, Maandagavond een zware brand gewoed die dertien huizen in de asch heeft gelegd. De brand' brak uit in een winkel in modeartikelen aan High Street vermoedelijk doordat een der licht brandbare stoffen in aanraking kwam met oen brandend wasje, waarmede het licht werd ontstoken. De brand verspreidde zich snel en kon door een gebrek aan een stoombrandspuit in den aanvang niet met succes worden bestreden. Het vuur woedde zeven uur lang, voordat de brandweer het meester kon worden. De schade wordt op honderdduizend pond sterling geschat. De pest-berichten uit Indië zijn weder onrustba rend. Den 29 zijn te Bombay 54 nieuwe gevallen van pest voorgekomen, waarvan 37 met den dood eindigden De inwoners ontvluchten de stad. Tut dusver zijn te Bombay 14,257 ziekte- en 11,882 sterfgevallen voorgekomen. >I1.11RHRIJH. Tegen Mathieu Dreyfus en zijn broeder Leon, te Mulhausen, is een aanklacht inge diend wegens poging tot omkooping van een ambte naar. Deze aanklacht, door majoor Ravary gedaan, schijnt gegrond te zijn op de verklaringen van mevrouw Sand- herr, de weduwe van kolonel Sandherr en van den heer Penot. Mathieu Dreyfus is door den rechter van in structie Bertulus gehoord. De heer Demange zal Mathieu Dreyfus verdedigen. Uit alle deelen der kolonie Algerië rapporteeren de overheden een groote ellende en hongersnood. Zij die nog een kleinen voorraad hebben geoogst, zijn er het best aan toe, maar ook zij lijden reeds honger. Hoe het dan met de anderen gesteld moet zgu, is licht te begrijpen. Om lemeen is de Dood het hoogst gestegen, maar ook in andere deelen van de provincie Oran heerscht nijpend gebrek. In het departement Algiers hebben de meeste Arabieren geen middel van bestaan meer. In de Btraten der gemeenten neemt het aantal uitgemergelde, met lompen bedekte gestalten hand over hand toe. De Fransche regeering heeft 1,200,000 frs. ter beschik- king gesteld van den gouverneur ter leniging der ellende. SPABfJE. De opstandelingen op Cuba denken er blijkbaar uog niet aan, het hoofd in den schoot to leggen; schermutselingen zijn nog steeds aan de orde van den dag. Telkens komen ook vrij baiters-expedities van de Ver eenigde Staten het eiland binnenvallen. Hoe het met de hervormingen gaan zal waet nog niemand te zeggen. Zondag is een groote betooging gehouden te Havana voor de bureaux der Spaansehe bladen, waarbij telkens de krest»Weg met de autonomie 1" werd gehoord. De menigte moest door cavalerie worden uiteen gedreven. Te Cadix is de leider der opstandelingen, Rivara, aan gekomen, die op Cuba gevangen genomen is. Deze, de opvolger van Maceo als commandant van het westelijke legertje, zeide, dat de opstandelingen den strijd zullen volhouden, zoolang tot zij de onaf hankelijkheid van Cuba hebben verkregen.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 1