En als we dan verder zien, hoe daar in Indië aan de •Staatsruif niet wordt geknabbeld door de ambtenaren maar heele stukken er worden uitgehaald, dan rijzen de haren ten berge. Een gouverneur-generaal heeft een inkomen vanf 13^.000. f 14 000 wordt besteed aan het onderhoud van zijn tuinen, etc. Zijn staf kost f 29,000. Zoon gouverneur blijft nooit lang aan het bestuur, de taak schijnt nog al zwaar, en dan komt er dus zoo nu en dan nog wat bij voor verhuiskosten. Zoo heeft de verwisseling van van der Wijck en Pijnacker Hordijk gekost f 30.000. Dergelijke uitgaven vindt men natuurlijk, dat moet. Wanneer het arbeidende volk aan het roer was, dan zou de zaak worden omgekeerd, dan zou men betoogen, dat het noodzakelijk is, dat er allereerst voor de arbei ders wordt gezorgd. Koloniën, als weelde-artikel goed, doch in de eerste plaats een fatsoenlijk bestaan voor den arbeider. Zoolang echter de burgerklasse aan de regeering is, gaan alle andere zaken voor, en daarna gaat men zien, of er nog enkele spaanders voor den arbeider kunnen worden afgeschaafd. Zon het dus werkelijk onmogelijk zijn die 25 millioen te vinden voor pensioneering Eerst dan als het leger goedkooper is ingericht, als er zooveel mogelijk is bezui nigd, en men dan de onmogelijkheid aantoont, zullen we het gelooven. Zoo het waar zijn, dat er geen geld is Het nationaal inkomen wordt door Mr. Pierson geraamd op 1080 millioen gulden de som die aan erfenissen openvalt bedraagt 250 tot 300 millioen, en daarvan wordt van successierechten slechts 8 millioen betaald. Nu vraag ik iedereen zou er van die 250 a 300 millioen niet wat meer kunnen worden geëischt? Ik meen die vraag toe stemmend te moeten beantwoorden, en dat er moet toege geven aan den eisch van het program der soc. dem. arb. partij en de radicalen, dat de bepaling, dat bloedverwan ten tot in den 12den graad de buit kunnen verdeelen moet worden ingekrompen. De staat moet spoediger erf genaam worden. Wij willen de bijl er goed in zettenen zelfs het erfrecht in de zijlinie afgeschaft zien. Bovendien progressie in de successierechten, dan zal dat bedrag van 8 millioen belangrijk vermeerderd worden. Daarom zeg gen wij als men wil bezuinigen aan den eenen kant en aan den anderen kant de kapitalen wil treffen, dan kunnen die 25 millioen wel gevonden worden. Wij roepen ieder een toelaat u niet ontmoedigen door hen, die thans aan het roer zijn. Wjj kunnen van hen niet veel ver wachten 't is de watervrees voor het kapitaaldie hen weerhoudt zij meenen, dat de vetheid van den kapita list zich meedeelt aan het geheele volk. Onze meening is juist anders, n.l. dat de kapitalisten leven ten koste der arbeiders, wier bloed en zweet zij hebben opgezogen. Het kapitaal is op zelfbehoud bedachtdaarom roepen wij j allen toemeen niet, dat het n in den schoot zal wor den geworpen door de partij, die aan het roer is, het moet alles de vrucht zijn van krachtigen strijd, een strijd niet gestreden door kracht van wapenen, maar door ver standige, flinke organisatie. Die strijd zal moeten worden uitgevochten in het parlement. Groote veranderingen en bekeeringen zijn tot stand gebracht onder den druk van het volk. Denken we slechts aan het jaar 1848 toen Willem II, daar hij zijn troon zag wankelen, tot de nuchtere, practische conclusie kwam, dat bij aan den revolutionair geworden burgerstand moest toegeven. Zulke bekeeringen zullen ook wij mis schien kunnen bijwonen. Of ge hier krijgt een liberaal of radicaalanti-revolutionair of katholiek ze zullen allen zeggen, dat het nonsens is, kletspraatjes, dat men de millioenen voor de pensioneering zou kunnen vinden, en dat meenen ze werkelijk. De onmogelijkheid bestaat echter alleen in het klasse-egoïsme der regeerende partij Men is. nog te weinig onder den indruk vau de meening der arbeiders; dat komt, doordat dearbeidors voor hunne meening nog te weinig propaganda hebben gemaakt. En al is de zaak nog zoo goed, zoolang zij, wien het aan gaat, suf en onverschillig blijvenzoolang zal er niets worden gedaan. Als wij binnen 10 jaren nog geen staats pensioen hebben, dan is dat de schuld der arbeiders zei ven, die voor de organisatie niets over hebben, die alles op een paar lui laten aankomen. Dan zit het hem hierin, dat ge u kool laat verkoopen, hierin, dat ge meent, dat er verschillende menschen moeten zijn, dat ge nog niet beseft wat het zegt vmensch te zijn.'' Wanneer binnen 10 jaren zeg ik, niet ons doel hebben beri dan is dat de schuld van het arbeidende volk, dat een eendrachtigen strijd heeft gevoerd. Wanneer zich bij verkiezingen laat verdeelen door geloofszaken, in plaats van te zeggen, wij willen eendrachtig samenwer ken, dan zullen we er niet komen. Men moet komen tot de vestiging van één groote arbeiderspartij, tot aan eensluiting met een flink arbeidersprogram dan zal de stroom niet meer kunnen worden gekeerd, dan zal men onze eiscben moeten inwilligen. Laat ons thans zien wat er voor de pensioneering door de regeering is gedaan. Het rapport der staatscommissie voor deze zaak benoemd zal niet veel bijzonders zijn, afgaande op een bericht uit een der couranten, dat de commissie een plan had opgesteld, doch dat zou verwer pen om reden het te veel zou kosten. De overgroote meerderheid uier commissie bestaat dus uit tegenstauders Minister Borgesius heeft ergens gezegd, dat het niet onmogelijk is, dat het Duitsche stelsel ook hier tot stand worde gebracht. Dat stelsel is de verplichte verzekering. De kosten worden bestreden door de arbeiders de patroons en den staat te zamen. Na veel gescharrel is dit stelsel in Duitschland in praktijk gebracht en geniet de arbeider op zijn 70e jaar een pensioen. Een statistiek, in Engeland opgemaakt, aangaande de sterfteleert dat de arbeiders het jongst sterven de geestelijken het oudst worden. Het aantal zeventigjarige arbeiders is zeer miniem. Zij die de hoogste loonen hebben genoten ontvangen dan een pensioen van f 2,50 it f 3,per week. Tot de vorming van het fonds dragen dus alle arbeiders bijterwijl slechts een klein gedeelte den leeftijd bereikt, waarop zij het pensioen krijgen. Nu moge het gebleken zijn dat de armlasten zijn ge daald, wij constateeron dat hot slechts is een overbren gen van de last voor een gedeelte ook op de arbeiders Eea dergelijk stelsel, dat ik spaardwang zou willen noe men, kan nooit in den smaak vallen der arbeidende klasse; medewerking tot invoering daarvan zou ik nooit kunnen verantwoorden. En al9 men nagaatdat er in Duitschlaud aan dat pensioenfonds verbonden zijn 77298 ambtenaren die met 3 miljoen van de 9 gaan strijken dan ziet men hoe kostbaar een dergelijke regeling daar nog is. 't Zou hier misschien goedkooper kunnenmaar wij blijven tegen verplichte verzekering. Men kan niet sparen. Men zorge eerst, dat we genoeg hebbenin dit opzicht ben ik het met den vorigen spreker eens. Waar echter de heer Eigelsheim heeft gesproken van f 1,bijdrage van den arbeider, moet ik opmerken, dat dit niet juist is. Voor bepaalde categoriën van arbeiders die vroeg gepension- neerd moeten worden door den aard van het werk is de bijdrage veel hooger, maar zij zon in gewone gevallen voor een pensioen van f 5 niet meer bedragen dan f 0,37", wanneer men op 25jarigen leeftijd begint te storten. De arbeider die geregeld werk heeft en er zijn er velendie dat juist niet hebben zou die centen misschien wel kunnen missendoch men bedenke dat dat f 15,60 per jaar wordt, en daar de meeste loonen reeds ontoereikend zijn, is het toch een vreemde zegening men dan den hongerriem maar wat vaster moet aanhalen en men van een bedrag, dat al te klein is, nog wat moet af nemen. Wij zijn juist tegenstanders van de beperking der behoeften; de arbeiders hebben naar onze meening te weinig behoeften. Wie zegt, dat een arbeider van zijn loon wel wat kan missen voor zijn pensioen dien verzoek ik te komen bewijzen dat een burgerman van f 16 per week roijaal kan leven. In de bijdrage tot de statistiek van 1891 komt voor eene begrooting van een arbeidersgezin, bestaande uit man, vrouw en 2 kinderen. Door deze be grooting opgemaakt door den heer Tours uit Amsterdam, komt men tot een bedrag van 13 a 14 gulden en nu tart ik ieder, daarop weelde-uitgaven aan te wijzen. Mijn vriend Vliegen komt voor een gezin met 3 kinderen te Amsterdam tot f 16. Daarop komt voor f 0,26 voor jene ver en bier, welken post ik zon willen schrappen doch daarentegen zou ik dien voor ontspanning met f 0,25 willen verhoogen en dus brengen op f 0,50. Verder verzoek ik u na te gaan wat de landbewerkers verdienen, b.v. in provinciën als Gelderland, Brabant, Lim burg, Friesland en Groningen. Dat is, in de tweede kamer het niet ontkend gemiddeld f 4. Daarom ook wat de loonen betreft komen wij bij andere landen ten achteren. Ik wil wel toegeven dat er diamantbewerkers zijn die f 20 per week verdienen doch dat zijn uitzonderin gen. Een regeling als in Duitschland acht i k een mid del om den arbeiders een rad voor de oogen te draaien, dat is boerenbedrog. Daar komen de sociaal-democraten tegen op; wij vragen daarom pensioen van den Staat. De Staat is de eenige machtdie het geld kan verschaf fen, die de kapitalisten kan treffen. Onder de werkgevers zijn er zeer velendie het niet beter hebben dan de arbeiders; zij worden geknepen tusschen de klemmen van het kapitaal en den arbeider. Ook de huurboeren moet men niet treffen, doch de landheeren, de hypotheekhouders. Maar, om een misverstand weg te nemen, dat bij som migen schijnt te bestaan wil ik nog het volgende ver klaren: Wij weten, dat niet alles ingewilligd zal worden, doch we houden vast aan ons beginsel. Waar men b.v. beweertdat voor een pensioen van f 5 per week geen 25 millioen doch slechts 15 millioen kan worden gege ven, dan zeggen wijgeef dan maar vast f 3 op afbetaling Men gevewat men kan missen. Een regeling als in Duitschland willen wij nieteene als in Denemarken zou ook door ons voorloopig kunnen worden aanvaard. 9 April 1891 is in Denemarken de wet tot stand ge komen waardoor ieder arbeider op 60jarigen leef? ijd recht heeft op pensioen. In die regeling is ons beginsel ongeschonden neergelegd, daarom zouden we een dergelijke pensionneering kunnen aannemen, doch daar zij niet ge heel aan onze eischen voldoet, slechts op afrekening. En nu ten slotte nog een enkel woord. Ik zie tot mijn genoegen, dat ik gesproken heb tot een gemengd publiek en misschien zal men gedacht hebben waarom zou de spr. zich uitsluitend tot de arbeiders hebben gericht Ik weet weldat er onder de bourgeoisie ook personen zijn die sympathie hebben voor deze zaak, doch ik heb vooral willen doen uitkomendat wij te doen hebben met een strijd tusschen arbeid en kapitaalook in ons land, dat er een klassenstrijd moet gevoerd worden door de vakvereenigingen, dat de vorming van een zelfstandige politieke arbeiderspartij op die wijze tot stand moet worden gebracht. De goedwilligheid van personen ontken ik niet, doch wel die der klasse. Ik heb het mijn plicht geacht, den arbeiders toe te roepenAlleen door u zelf moet uw toestand verbeterd worden. Dat kunt ge als ge wilt, als ge niet verre blijft staan van de vakveree nigingen. Gij moet als flinke burgers den klassenstrijd mede voeren Een krachtig applaus was de dank van het talrijke publiekdat met de grootste aandacht de met gloed uitgesproken rede had gevolgd. Hehat. Aan het debat werd deelgenomen door twee der aan wezigen. De eerste, de heer v. d. Brink(?), verklaarde dat de firma Boelen van de arbeiders nog meer ^roeg dan de heer Eigelsheim had gezegd. De tweede, de heer Dub beid, lid van den Socialistenbond (fractie Nieuwen- huis), meende, dat men met een staatspensioen ook afhan kelijk wasin Duitschland b.v. was de vrijheid meer beperkt dan hier. Den heer Troelstra vraagt hij, wat hij zou doen als hij eens minister was of hij dan niet zou doen als zijn voorgangers? En ten laatste verklaart hij als zijne meening, dat de kosten van het staatspensioen toch weer op de arbeiders zullen worden verhaald. Daarom is hij tegen staatspensionneering. De heer Eigelsheim repliceert met een enkel woord, waarna de heer Troelstra den tweeden debater uit voerig antwoordt. Vooraf wijst hij er op waarom hij zich van den Socialistenbond heeft afgescheiden, terwijl hij ver volgens als zijne meening geeft, dat wanneer de arbeiders het zoover hebben gebracht, dat een hunner tot minister is gekozen, er al heel veel zal zijn gebeurd dan hebben de arbeiders de meerderheid, en dan zou hij ze voor heel min aanzien, als ze dan niet deden als de Commune in Frankrijk, en met het door hen gewraakte stelsel braken. Wat het tweede bezwaar betreft, spr. gelooft, dat als het staatspensioen wordt toegestaan, de macht der arbeiders, die steeds aangroeit, wel zoo groot zal zijn, dat zij kun nen voorkomen, dat de kosten ter sluiks op hen worden verhaald. Ten slotte wijst hij er met klem op hoe ge vaarlijk het is voor de arbeiders bij dogma's te zweren, en slechts naar personen te zien, zonder de zaak te be- studeeren. De heer D u b b e 1 d krijgt nog even het woord, om te verklaren, dat hij van het stemrecht niet veel heil verwacht. In Frankrijk is men er ook niet beter van ge worden. Eerst dan, wanneer alle productiemiddelen in han den zijn der arbeiders, acht hij verbetering mogelijk. De heer Troelstra antwoordt, dat indien men hem het middel om daar spoedig toe te komen, kan aanwijzen, hij dat gaarne zal propageeren. De economische ontwik keling gaat langzaam, men bedenke dit toch. En wat het algemeen kiesrecht betreft, men vergete niet, dat de wereldgeschiedenis bij eeuwen rekent. Gaat het den vorigen spreker te langzaam, jammer voor hem, maar 't is niet anders. Dat we nog niet verder zijn, is de schuld der arbeiders zelf. Men zie naar Duitschland, hoe daar in den loop der jaren de sociaal-democraten in macht zijn toe genomen, welk een groote macht daar thans tegenover de kapitalisten staat. Zoo moet bet hier ook gaan. Zij die thans nog aan de overzijde Btaan en hangen aan de roks- panden van het kapitaal moeten zich aan de zijde der arbeiders Scharen. De arbeiders beteekenen in ons land nog niets. Wij staan nog aan het begin der beweging. Na deze repliek wordt de vergadering gesloten. Vervolg binnenlandsche berichten. Hofberichten. Den 3 was ergala-bal ten Hove. Het groot aantal bin- nentredenden deed duidelijk zien dat de Nieuwjaarspartij bijzonder druk bezocht werd. Trouwens in de salons waarvan de innerlijke pracht elke uiterlijke sier over bodig maakte zoodat hier en daar slechts een eenvoudige groep van in- en uitheemsche gewassen een hoek vulde of een corridor tooidebewoog zich een grooter getal genoodigden dan andere jaren, allen natuurlijk in gala- kleeding en de dames in rijke baltoiletten. De Koninginnen zijn te 8i uren in de diplomaten- kamer gekomen en begaven zich na zich met de vreemde gezanten en hunne dames te hebben onderhouden te 9£ uur naar de Groote Zaal. In Haar wit zijden kleed met goud geborduurd, maakte de jonge Koningin een allerbevalligsten indruk aaD de zijde van de Koningin-Regentes, die een japon van mauve fluweel droeg. Prinses Elisabeth van Waldeck, de logé van HH.MM., vergezelde de Koninklijke familie. Koningin Wilhelm in a heeft eenige quadrilles meê- gedanst. ii roningsfeest. Xaar het Ned. Dagblad verneemtis een der voornaamste hotels fe Amsterdam nu reeds verhuurd aan de Duitsche ambassade, die het tijdens de Kroningsfees ten zal betrekken. Als huurprijs voor die enkele dagen is het bedrag van f 16000 geuoemd. Men wil uit deze maatregelen afleiden dat Z. M. de Keizer van Duitschland in persoon de kroningsfeesten zal komen bijwonen. Schagen. De bevolking bedroeg op 31 Dec. 1896 1402 m. en 1516 vr., samen 2918 personen. Geboren in 1897 m. en 35 m. en 24 vr., te zamen 59. Van elders ingeko men 128 m. en 137 vr., totaal 265. Overleden in 1897 54 "personen. Vertrokken uit de gemeente 376. Totaal op 31 Dec 1897 1362 m. en 1450 vr., samen 2812. De be volking verminderde dus in 1897 met 106 personen. Er werden 25 huwelijken voltrokken terwijl 7 geborenen als levenloos werden aangegeven. Uitvoer van turf. Door den heer M. Ackermann vervener te Osdorp, is naar Parijs verzonden eene wagonlading turf, 20,000 stuks, uit Osdorper-bovenpolder. Dit is voor zoover be kend, de eerste commissie uit het buitenland, door eenig vervener ontvangeD. Twisk. Dat de verzending van geslacht vee van hier naar Engeland nog al belangrijk is blijkt ook daaruit dat alleen door den heer Couvert 8684 stuks kalveren varkens en schapen geslacht zijn verzonden. Sommige veehouders hebben reeds hunne dit voorjaar te telen kalveren voor zeer goeden prijs voor dit doel ver kocht De vraag wordt wel eens geuit of het ook wen- sckelijk en mogelijk is met het oog op deze verzending en die van kaas, aardappelen, uien, versche en ingemaakte wroenten, aalbessen, nooten, ooft enz. enz. een geregelde stoomvaart in 't leven te roepen vanaf onze drie Zuider zeesteden op Engeland. Allicht werd het fokken van kui kens, konijnen, de verzending van eieren, melk enz. hier door ook bevorderd. De ochtendmarkten aan het station Bovenkar- spel zullen in het vervolg tweemaal per week, namelijk Woensdag en Zaterdag gehouden worden. Haarlem. De heer ds. A. D. Wempe predikant bij de luthersche gemeente alhier, heeft bedankt voor het beroep te Amsterdam. Haarlemmermeer. Onder leiding van den heer Lankelma uit Pnrmerend hebben op de hofstede van den heer 't Hooft te Haarlemmermeer putboringen plaats ge had ter verkrijging van lichtgas; de uitkomsten waren zeer bevredigend uit de twee putten wordt thans zooveel gas verkregendat de woning enz. door 12 vlammen zeer goed wordt verlicht en zelfs nog gas voor verwar ming wordt gebruikt. Hensbroek. Tot onderwijzeres alhier is benoemd mej. M. C. Raisig, Hoorn, die de benoeming heeft aange nomen. Op het kerkhof alhier is in het jaar 1897 slechts een lijk begraven. Oudorp. De bevolking bestond op 31 Dec. 1896 uit 420 m. en 431 vr., samen 851 personen. Vermeer derd door geboorten met 23 en door vestiging met 67, samen 90. Vermind rd door overlijden met 14 en door vertrek met 89, samen 103. Verschil in minder 11 m. en 2 vr, zoodat de bevolking op 31 Dec. 1897 bestond uit 409 m.en 429 vr., totaal 838. Benoemd tot hooldingeland van Waterland de heer H. Eikeboom, te Ransdorp. Het visschersdorp Volendam is sinds 1 Januari met gas verlicht. Het gasgloeilicht in de straatlantaarns en langs de havendijkeu voldoet uitstekend. Warmcnliuizen. Aan het r kstelefoonkantoor werden behandeld in December 63 telegrammen, gedu rende het geheele jaar 677, terwijl 1897 stuks op de ge heele lijn Petten Egmond werden opgenomen. Het aan tal inlagen in de Rijkspostspaarbank bedroeg in December 29 en gedurende het geheele jaar 325. In December werd ingelegd f 4290 en terugbetaald f 2940. Hond- en klauwzeer. Gedurende de maand December 1897 zjjn in de

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 3