Nederland. Stadsberichten. ëevonden Voorwerpen. li '8 Inrichtingen, die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken, get ma Kr voi vai ter ter de! die vel ter bei pei an zie is de He da de Ie" lal na be m to wi m he he nc te N m to at de w de be ki di D te g' 8' k b 01 di v Si V ij e o V Raad van Financiën en Superintendent der tollen in Korea wordt benoemd, op een traktement van 3000 dollars 's jaars. Deze ambtenaar blijkt een positie van groot gewicht te bekleeden hij moet de begrooting samenstellen, de belastingen innen, de noodige uitgaven voor het bestuur des rijks doen en maandelijkscbe rapporten daarover uitbrengen. Voorts is hem opgedragen een persoon te zoeken die geschikt is om de leiding van het tolwezen op zich te nemen in plaats van den tegenwoordigen fnnctionaris. Als de Raad van Financiën zijn post verlaatdan moet hij een plaatsvervanger aanwijzen die zoowel door de Russische als door de Koreaansche regeering moet worden goedgekeurden wanneer hij geheel en al ontslag mocht wenschen dan zal alleen een Koreaan of een Rus in zijn plaats kunnen worden benoemd. THAW8VAAL. De »Volksstem'' bevestigt het be richt dat Chamberlain aan de Regeering van Transvaal een telegram zond, waarin opnieuw de snzereiniteit van Engeland wordt bevestigd. Het blad zegt dat op het oogenblik Transvaal het zich kan veroorloven met kalmte een telegram uit Lon den te ontvangen dat onrechtvaardige en overdreven eischen bevat. De tijd is voorbij dat de Engelsche minis ters hun kleingeestige denkbeelden aan Zuid-Afrika kun nen opleggen. Het telegram van Chamberlain zal de meerderheid van Kruger slechts doen toenemen. TCRHIJJE. Nog steeds heeft Kreta geen gouver neur. Wel wordt prins George van Griekenland als een ernstig candidaat. genoemd, doch het schijnt dat Oosten rijk en vooral Duitschland beslist tegen deze benoeming gekant zijn, en de kans dat de andere mogendheden de zaak door zullen drijven en het «Europeesche concert'' daardoor op het spel zullen zetten, is uiterst gering. Intusschen blijft de toestand op het rampspoedige eiland even ellendig als hij was. Onze kaasbereiding. ©terleek. Daartoe uitgenoodigd door de afdeeling van den Boerenbond, Oudorp-Oterleek, trad den 6 alhier voor een talrijk publiek op, de heer Reestra, zuivelconsulent te Hoorn. Spreker begon zijne rede met te zeggen dat in de laatste jaren de kaasmakers bij hun arbeid gaan bre ken met den ouden sleur en aan de hand der weten schap middelen zoeken om de verschillende gebreken te bestrijden. Hij gaf eene korte verklaring van het bestaan van bacterieën en toonde aan dat deze vooral oorzaak zijn dat het kaasmaken zoo dikwijls mislukt. Vooral stond hij stil bij het rijzen der kaas. Als oorzaken gaf hij op onnauwkeurige bereiding, uierontsteking bij de koeienhet besmette Noordhollandsche slootwater, het onvoldoende uitmelken, het gebruik van wrongel die te nat of te droog is bewerkt. Middelen tegen rijzing: spoe dig na 't melken en nauwkeurig teemsen, bij voorkeur door een linnen doek de eerste melkstralen buiten den em mer laten wegvloeien zeere speenen met vaseline sme ren groote zindelijkheid betrachten in kleeding en han den bij 't melken voor de reinhouding der vaten heet water gebruiken en ook daarmee of met nortonwater naspoelen en aan metalen gereedschappen de voorkeur geven boven houten. Verder is het bewaren van jonge kaas in koele vertrekken zeer aan te bevelen, daar een hooge temperatuur de rijzing in de hand werkt. Na dit onderwerp afgehandeld te hebben, gaf spreker nog zeer vele nuttige wenken met het oog op andere kaasgebroken als blauwe stip, taaie kaas, kanker enz. Over het gebruik van lange wei deelde hij nog zijne bevin dingen mede. Verder sprak hij over de wijze waarop men zelf de melk kan onderzoeken. Tenslotte gaf hij nog eens een resumé van hetgeen hij had behandeld eü gaf te kennen dat hij, volgens zijn aanstelling door znivelbereidersdie zijn hulp noodig haddon, gratis was te ontbieden. Met aandacht was sprekers rede gehoord en dankbaar toonde zich de vergadering. Moge deze rede van den heer Keestra leiden tot een verbetering van het zuivel ook in onze omgeving. Sehermerhorn. Door kerkvoogden der herv. gem. alhier werden uitgeloot van de orgelleening de nummers 9, 36, 50 en 95. Den 5 werd de herv. gem. alhier diep geschokt door het bericht van den dood van haren predikant, den heer C. G. Bach te den Helder, die weldra de reeds 13 jaar bestaande vacature zou vervullen. Bij kon. besluit is tot hoogheemraad van den Honds- bossche en Duinen tot Petten benoemd de heer K. Olij Dz., alhier, voorheen hoofdingeland van dat college. Collecte. Op Woensdag, den 12, zal vanwege het Israëlitische armbestuur de jaarlijksche openbare collecte gehouden worden aan de huizen der ingezetenen, waartoe op den mil den zin onzer stadgenooten een beroep wordt gedaan. Bij kon. besluit van 3 Jan. is de heer M. Calami, alhier, benoemd tot lid der commissie ingesteld tot het houden van een vergelijkend onderzoek van candidaten, dingende naar het getuigschrift van voldoend afgelegd examen voor opzichter van den Rijkswaterstaat. Het Nfederlandsch Tooncel. Wij hebben het groote voorrecht gehadhier te Alk maar de opvoering bij te wonen van het al ruim 23 eenwen oude en van zijn ontstaan reeds beroemde treur spel „Antigone" van den Uriek Sophocles (496—405 v. Chr.). In 'tNederlandsch overgezet door prof. van Leeuwen, werd het onlaDgs door de Koninklijke Yereeniging het Nederlandsch Tooneel eenige malen met succes te Am sterdam opgeveerd. Met succes: de schouwburg was de laatste keeren goed gevuld; de critiek luidde niet ongun stig soms loofde ze veel. Ook hier ter stede heeft het publiek, door zijn adem- looze stilte, gedurende het spel en zijne levendige toejui chingen na enkele tooneelen en aan 't einde der taferee- len of bedrijven duidelijk getoond onder den indruk te zijn gekomen der zoo artistieke vertolking van het oude treurspel. De grieksche costumes, door de hoofdpersonen waardig en bevallig gedragen de schoone standen van vrouwen en mannen de buitengewone zeggingskracht van Anti gone Kreon den Bode en meer andere figuren deden echt kunstgenot smaken. En toch, iets ontbrak er: de ontroering! De ontroeringdie de toeschouwster een traan doet storten, die den toeschouwer week maakt. Waaraan dat toe te schrijven Aan de gegevens der tragedie. Wij voelen geen schrik of afschuw voor het bevel van den vorstdat het lijk van een krijgsman geen begrafe nis zal mogen erlangen; wij begrijpen niet waarom eene zuster, ten koste van haar eigen leven begeert het lijk van haar broeder onder de aarde te brengen. Als we beseft hadden als een griekwat het is een lijk, zonder offers aan de Goden, eenvoudig over te laten aan het ge dierte des veldsdan zouden we het vonnis van Kreon vreeselijker en de zelfopoffering van Antigone aandoen lijker gevoeld hebben. Dat de titel niet Kreon maar Antigone is, leidt een weinig af van wat in 't stuk eene voorname zoo niet de hoofdrol is: Kreons stijgende heerschzucht. In 't oog van den vorst, die zich den vertegenwoordi ger der orde acht Wien de burgerij Aan 't roer van staat geplaatst heeft, moet elk onderdaan In recht en onrecht, klein en groot, gehoorzaam zijn. Regeeringloosheid grooter onheil is er geen 't Is dus mijn plicht om, wakend voor 't verordende Mij nooit de wet te laten stellen door een vrouw is elk verzet tegen zijn bevel een misdaad, maar hij on derscheidt niet met, welk doel men zulk een bevel weer streeft, hij ziet niet naar familiebetrekkingenhij rekent niet met de liefde, hij wantrouwt den priester, aan wien hij zoo veel goeds, zelfs zijne heerschappij te danken heeft. Als Kreon, door de woorden van Teresias toch eindelijk getroffen, de volvoering van het vonnis wil verhinderen, dan is höt te laat dan hebben zijne wreedheid en on verbiddelijkheid reeds hare noodlottige gevolgen gehad. Echt tragisch is hetdat hij dan beseft de oorzaak te zijn van al het leed dat hij anderen en zich zelf op den hals gehaald heeft. Van bet spel der artistm van ons Nederl. Tooneel valt meestal met lof te spreken. Een buitengewone lof komt ditmaal toe aan mevrouw Frenkel-Bonwmeester. Welk een fijne nnanceering in haar voordracht, gesteund door houding en gebaar, in de verschillende momentenhare minachting voor Ismene haar moed tegenover Kreon, haar teederheid bij 't den ken aan Haemon haar treurtoon bij het naderen van den dood, haar kracht bij de vervloeking van Kreon. De heer L. Bouwmeester speelde goed: zijn standen, zijn gebaren, zijn blikken waren die van een koning. De heer van Schoonhoven droeg zijn rol als priester uitstekend voor. Was het lapje om een der vingers van zijn rechterhand een onderscheidingsteeken van den griek- schen priester, of had bij in zijn blindheid vergeten het af te doen alvorens voor koning.... publiek te verschjjnen! Dat lapje ergerde evenals «het stemgeluid" niet de boodschap, noch de wijze van voordragen van den heer Ising als wachter. Het kwam ons voor dat Mevrouw Holtrop-van Gelder een wat al te treurig klagenden toon aansloeg, terwijl Mej. de Leur op haar gelaat niet de echte aandoening lezen liet. De koren w rden voldoende «gezegd". Als ze iets lang zamer en meer op den voorgrond waren uitgesproken, zonden ze nog beter tot hun recht gekomen zijn. De tweede koorzang, handelende over de macht van den mensch is bijzonder schoon. Vosmaer werd er door geinspireerd en gaf in zijn «Nanno" in schoonwtaal er een uitbreiding aan, waarin de volgende woorden voor komen, wier waarheid juist weer door de opvoering van Antigone bewezen is Aan tijdon en plaats zijn daden gebonden, En vleugelen heeft De gedachte, het woord Dat al overleeft en beheerscht, De tijden, de menschen, de daden. Vertaling van Prof. van Herwerden te Utrecht. Aanbesteding. Ter nadere aanvulling van ons bericht omtrent den uitslag der gehouden aanbesteding van het gewone onder houd der gemeentewerken zij nog gemeld, dat perceel 2 is gegund aan F. Rike, in vereeniging met de perceelen 1 a, 1 b en 4. „SBachéus." Bij de Christelijke Jongelings-Vereeniging «Za- chéus" alhier, bestaat het voornemen, op Donderdag, den 13 in de Kapelkerk, des avonds ten zeven ure, haar 40-jarig bestaan te herdenken, waarbij als feestredenaar zal optreden de heer dr. A. Vermeer, van 's Gravenhage. De barometerstand alhier, was 's morgens te 8 nar als volgt: den 7 759.4 den 8767.5. Opera-Coneert. Wjj maken belangstellenden opmerkzaam op het ope ra-concert, dat op woensdag, den 12, in het lokaal Har monie alhier, zal plaats hebben en den bezoekers een kunstgenot belooft. Hamer van Hoophandel en Fabrieken. In de den 6 gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken waren alle leden tegen woordig behalve de he8r A. J. T. Conijndie wegens ongesteldheid verhinderd wa9. Na de lezing der notulen werd allereerst de jaarlijksche verkiezing van voorzitter en vice-voorzitter gehouden. Bij eerste stemming werd de heer A. Prins Az., met 5 stem men tegen één op den heer A. J. T. Conijn, herkozen tot voorzitter en de heer A. J. T. Conijn met algemeene stemmen tot vice-voorzitter. De heer Prins nam de benoeming aan; aan den heer Conijn zal mededeeling gedaan worden door den secretaris. Vervolgens werden de uitgegane stukken gelezen, als: 1. Het adres, gericht aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal, betreffende het wetsontwerp tot bekrachtiging van overeenkomsten van den Staat met den Chemin de Fer de l'Etat, Beige en met de Maatschappij tot exploitatie der Staatsspoorwegen, strekkende tot voorkoming van de bezwaren, die van laatstbedoelde overeenkomst het gevolg zouden kunnen zijn en althans om het daarheen te leiden, dat voor ééne bepaalde maatschappij niet de gelegenheid worde opengesteldom het verkeer te beheerschen met betrekking tot de correspondentie met Belgie en Frankrijk en de verbindingslijnen met Duitschland, maar de gezonde voor den handel noodzakelijke concurrentie van twee groote spoorweg-maatschappijen behouden blijve. 2. Eene missive van burgemeester en wethouders, be vattende het gevraagd advies betreffende een voorstel van den commissaris van politieom voor het houden der groote paardenmarkten, behalve den Dijk, ook nog aan te wijzen Torenbnrg en den Achterweg. Dit advies strekt tot aanwijzing van het plein genaamd „de Paardenmarkt" voor het houden dier markten of als daartegen te groote bezwaren mochten bestaan, dan den Bergerhout van den Stationsweg tot de Verlaatjesbrug. Daarop kwamen de ingekomen stukken in behandeling, namelijk le. eene missive van den directeur-generaal der posterijen houdende antwoord namens den minister vaa waterstaat, handel en nijverheid, op het ingediend verzoek schrift tot wederinvoering van de onlangs afgeschafte" laatste postbestelling te half tien des avonds. Dit ant woord houdt in, dat er met die bestelling door elkander slechts 50 brieven en briefkaarten werden bezorgd, welk getal te weinig werd geacht, om nog een besteller meer te bekostigen, zooals noodig zou zijn bij voldoening aan het verzoek; dat vijf bestellingen voor Alkmaar ook vol doende werden geacht, doch dat het mogelijk zonde zijn om de bestelling te 91/2 uur's avonds weder in te voeren, als dan één der andere bestellingen zou kunnen vervallen. Gevraagd werd daarom aan de Kamer, met welke be stelling dit dan het beste zou kunnen geschieden. Na discussie werd besloten te antwoordendat de Kamer zonder te willen treden in beschouwingen over den inwendigen dienst en organisatie der posterijen, toch met verwondering vernam, dat een aantal van 50 brie ven en briefkaarten, waaronder er nog vele kunnen zijn ,n groot belang voor den handel, niet groot genoeg zijn zou om te doen bezorgen, dat er van bestaande bestellingen zeker geen enkele meer is aan te wijzen, die gemist zou kunnen worden en dat de Kamer het wel wat weinig in overeenstemming acht met de snelheid van correspondentiedie deze tijd hoe langer hoe meer eischt, dat brieven, die te Amsterdam na vier uur per post worden bezorgd, eerst den volgenden morgen ongeveer negen uur bij de adressanten alhier worden besteld, als er reeds vele gelegenheden tot verzending van antwoord of van gedane bestellingen voorbij zijn. Een ingekomeD missive van den Nederl. Bond „Maat schappelijk Belang" om adhaesie ce verleeneu aan een adres aan de Tweede Kamer tot wijziging der Ooöpe- ratiewet, omdat door de toepassing dier wet de midden stand en mingegoeden in hooge mate worden geschaad, behoefde niet behandeld te worden, daar een nader schrij ven is ingekomen, dat nog een tweede adres of aanhang sel van het vorige zal worden opgesteld en in afschrift toegezonden en dat de Bond verzoekt met de behande ling dezer zaak die nieuwe beschouwingen af te wachten. Op een vraag van den voorzitter deelde de heer Witte mede, dat hij omtrent de tarieven voor goederenvervoer van de H. S. M. nadere ophelderingen heeft ontvangen, dat herziening dier tarieverf ook in uitzicht is gesteld, en dat hij voor het oogenblik niet noodig acht die zaak verder in de Kamer ter sprake te brengen. Daarop werd de jaarrekening behandeld, waarna bij de gewone rondvraag de heer Potgieser ter sprake bracht of hot ook op den weg kan liggen van de Kamer van koophandel, zich uit te laten omtrent de gevraagde con cessie voor een tram die ook langs het Ritsevoort en de Choorstraat zoude komen. Nadat de heer Meienbrink had medegedeeld, dat er reeds een adres in bewerking is van de bewoners dier straten tegen de bedoelde concessie gericht, werd besloten dit punt te laten rusten totdat de Kamer nadere gegevens daaromtrent zal hebben ver kregen. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur: Een zijden pet, een kinderjurkje, een vrouwenhui, een hondenbalsband met penning, een kinderarmbandje met gouden kapittelstokje, een gouden oorbelletje met blauw steentje, een haarspeld, een witte boezelaar, een stalen portemonnaie, een spoormand, een notitieboekje, een r.k. kerkboekje. Alkmaar, De Commissaris van Politie voornoemd, 7 Jan. 1898. S. M. S. MODDERMAN Jr. ONDERTROUWD. 5 Jan. Jan de Boer, laatst weduwnaar van Jansje Bak- kum, alhier, en Maartje Melker, wed. van Arie Knijs, te Castricum. GEBOREN. 7 Jan. Jacob, z. van Pieter Bullooper, Femmigje Maria de Nijs. Bubgemeester en Wethouders van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat zij in hunne vergadering van den 6 Januari 11. vergunning hebben verleend aan het bestuur der vereeni ging „de Ambachtsschool voor Alkmaar en om streken" tot het oprieh'en van eene stoommachine en het plaatsen van een stoomketel in het perceel aan de Doelenstraat wijk B no. 20. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar A. MACLAINE PONT, Voorz. 8 Jan. 1898. O. D. DONATH Secretaris. Vervolg binnenlandsche berichten. Hcngstenvereeniging. De vereeniging tot aankoop van hengsten, te stat'on- neeren in Hollands Noorderkwartier, heeft eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren A. W. Heideman redacteur van het vakblad «Het Paard" te Groningen. H. D. Pnnt, kapitein der artillerie te Den Haag en D> Geerlig, landbouwer te Anna Panlowna met een lid tot bij stand, den heer K. Breebaart Jz., te Winkel eu deze commissie belast met den aankoop van 2 of 3 hengsten, togen f 3500 a f 4000 op de markt te Anrich in Feb. a.s. it.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2