g« m K VI VI t< t( d d: Vi tf b P a is. De meest gunstige resultaten werden gekregen met snijdsels met melasse, terwijl tuif en palmmeel minder geschikte bijmengingen zijn. Aardappelpure is geheel en al ongeschikt, daar de dieren tegen dit mengsel een bepaalden weerzin hadden. (Ind. Mercuur.) Vee-invoer in Dultschland. In den laatsten tijd aldus schrijft men aan het N. v. d. D. van de Dnitsche grenzen neemt in de Rijnprovincie de beweging tegen de iehsperre voor Nederland in vrij sterke mate toe. Evenals reeds te voren in andere Rijnlandsche steden is thans ook te Kempen in eene vergadering, waar 6 Kreitsen waren vertegen woordigd, eene motie aangenomen ten gunste van open stelling van de Nederlandsche grenzen, onder dezelfde voorwaarden als de Deensche. In beide landen toch heerschen veeziekten in Denemarken tuberculose, in Nederland mond- en klauwzeer. De West-Duitsche boeren, die fokvee uit Denemarken ontbieden betalen 30 a 50 mark per beest meer dan wanneer ze het benoodigde vee konden krijgen uit Ne derland. Het bestuur van den Rijnschen „Bauernverein' een der grootste landbouwvereenigingen van Duitsch land heeft den afgevaardigde Graaf von Hoensbroech opgedragen in het Pruisische «Abgeordnetenhaus" de »Viehsperre"-quaestie ter sprake te brengen en aan te dringen op de vervulling van de wenschen der Rijnland sche boeren. Graaf von Hoensbroech is een Rijnsch agrariër en onder de boeren der Rijnprovincie een man van groo- ten invloed. Tegenover den «Baueinverein staat echter in dit geval de nog machtiger landbouw-vereeniging «Bund der Land- wirthe", welke Noord- en Oost-Pruisen omvat en van eene opening van de Nederlandsche grenzen niet wil we ten. De Dnitsche »Tageszeitung," zijn hoofdorgaan, noemt de openstelling «een uitdrijven van den duivel door Beëlzebub. «De Rijnsche boeren zegt het blad hebben verleden jaar gevraagd enkel sluiting van de Deensche grenzen, en nu zij veel Deensch vee kiijgen met tuberculose hebben zij liever Hollandsch vee met mond- en klauwzeer. Het blad zou de voorkeur geven aan algeheele sluiting van de grenzen, tenzij onder toe passing van strenge quarantaine-maatregelen. Het blijkt alzoo, dat Noordelijk en Westelijk Duitsch land hier tamelijk tegenover elkaar staan. Oen Heltler. Den 5 is in de Eierlandsche gron den gestrand een Noordsche bark, de «Mentone, met eene lading hars, terpentijn, huiden, enz. van Savannah naar Hamburg bestemd. Het schip werd door de equi page verlaten die door de reddingsboot van Gocksdoip behouden op Texel werd geland. Alleen de kapitein bleet aan boord achter. Met hoog water werd het schip, dat zwaar lek geworden wasdoor de sleepbooten vlotge- bracht en naar hier gesleept. Een aantal vletterlieden was er op overgegaan en trachtte door voortdurend^ ge- pomp het binnendring nde water bij te houden. Hierin mocht men echter niet slagen. Het schip zonk steeds dieper waarom de opvarenden op een der sleepbooten overgingen. Genaderd tot bij de uiterton van het bchnl- pengat, kantelde de »Mentone' op 5j vadem in de diepte weg. Door het kappen der sleeptrossen van de voorge spannen sleepboot Hercules" wist men te voorkomen dat de sleepboot door het zinkende schip werd medege- sleurd. De «Pleroules" bekwam nog alwat schade. De «Mentone is op de Zuiderhaaks gedreven. (Sleep booten hebben vruchteloos getracht het schip vlot te brengen. De lading spoelt er uit. Sieerhugowaard. De bevolking bestond op 31 Dec. 1396 uit 1417 m. en 1315 vr., samen 2732in 1897 vestigden zich 146 m. en 128 vr., samen 274, Ei werden geboren 90 kinderen n.l, 58 j. en 42 meisjes vertrokken uit de gemeente 256 personen overleden 14 m. en 29 vr., samen 43 zoodat de bevolking op 31 De cember 1897 bestond uit 1469 m. en 1328 vr., totaal 2792 personen. De bevolking vermeerderde met 52 m. en 13 vr., samen 65 personen. In 1897 zijn 19 huwe lijken voltrokken n.l. 17 tusschen jongm. en jonger tusschen wednr. en jonged. en 1 tusschen wednr. en we duwe. Geboren zijn 47 m. en 41 vr. wettige en 2 on wettige kinderen. 2 Tweelinggeboorten kwamen voor Overleden zijn 7 ongehuwden m. en 18 ongeh. vr., 5 ge huwde m. en 7 geh. vr., 1 wednr. en 3 weduwen. Den m. en een vrouw elders overleden. 3 Kinderen zijn leven loos aangegeven. Amsterdam. Een droevige gebeurtenis is den 5 des avonds voorgevallen in een bovenwoning in de Twee de Jan Steenstraat. De bewoonster de Wed. De J., moeder van zes nog jonge kinderen, had het ongeluk, dat bij het aansteken van een petroleumtoestelde vlam opsloeg, tengevolge waarvan haar kleederen vlam vatten. Zij trachtte de vlam te dooven maar toen dit niet gelukte, vloog zij in doodsangst de trap af, om hulp te zoeken. Of zij de deur misschien niet spoedig genoeg kon openen, of wel ke andere reden haar daartoe gedreven heeft, weet men niet, maar de ongelukkige is toen weer naar boven ge sneld, waar zij in elkaar zakte. De buren, op het_ hulp geschrei der kinderen toegeloopen slaagden er in het vuur te dooven, en de brandweer, die onmiddellijk gea larmeerd werd, bluschte het begin van brand, dat in de bovenwoning was ontstaan. De bewustelooze vrouw werd, met vreeselijke brand wonden overdekt naar het Binuen-Gasthuis vervoerd, waar zij na hevig lijden is gestorven. Diefstal Kinematograaf. Naar aan het »U. D." bencht wordt, zijn met be hulp van de Londensche politie de twee Daitschers, die de kinematograat in de Cboorstraat te Utrecht gestolen hadden, te Londen gevat op aanwijzing van den eigenaar, die zich daarheen had begeven. Door den officier van justitie is een verzoek tot gevangenneming verzonden Akswijk. Van hier is een adres gezonden aan de Regeering', met verzoek subsidie te verleenen voor den geprojecteerden spoorweg: Volendam Edam Purmer tot het station «Kwadijk-Edam," van den Staatsspoorweg. Kwartjesvinders. Dinsdag legden weder twee bekende kwartjesvin ders uit Rotterdam hun gewone wekelijksche bezoeken te 's-Gravenbage af. Al vrij spoedig hadden ze op straat een klein burgertje in 't oog, die zijn koetjes op 't droge heeft en die op weg was naar zijn bankier om enkele coupons te verzilveren. Aldra werd hij aangeklampt door een hunner, 't Gesprek liep over het koopen van huizen, waarop volgde een uitnoodiging om een huis te gaan be zichtigen, dat een der kwartjesvinders zich voorstelde om te koopen. Onze burgerman was daar wel voor te vinden evenals voor de uitnoodiging om eerst een kop koffie te gaan gebruiken in een koffiehuis op den Den nenweg. Onder een gezellig praatje werd een kaartspel voor den dag gehaald en werden door den kwartjes vinder daarmede verschillende kunstjes vertoond. De tweede kwartjesvinder, die zich op straat op eeni- gen afstand had gehouden, treedt nu ook de tapperij binnen. Van toeschouwor bij de vertooning van de kunst jes met de kaarten wordt hij deelnemer er aan, bewe rende die kunstjes ook wel te kennen. De kunstjes ont aarden tusschen de beide kwartjesvinders weldra in t bekende valsche kaartspel van: «een, twee, drie en dan raden naar schoppenaas. Er wordt gewonnen en ons bur germannetje wordt verlokt tot deelneming aan t spel. Zijn klinkende munt is weldra verdwenen in de zak ken van de kwartjesvinders. Hij wordt geprikkeld over 't feit, dat hij zoo weinig geld bij zich had en dit niet kunnende verdragen haalde hij te voorschijn drie ltali- aansche Spoorwegobligatiën, te zamen vertegenwoordigende een waarde van 1500 franken. Van dit oogenblik was hij een verloren man. De kwartjesvinders stelden daartegenover een kleine hoeveelheid bankpapier. Daar gaat 't«een, twee, drie en onze burgerman heeft zijn obligatiëu verloren. De beide handlangers laten hem in den steek en spoeden zich voort naar Rotterdam. De burgerman kwam eindelijk tot bezinning en liep naar do politie. Deze liet de telegraaf werken, en de Rotterdamsche politie ontnam op verzoek van die m Den Haag, den kwartjesvinders, die zich reeds als heeren en meesters van hun buit beschouwden, de op zoo bedne- gelijke wijze verkregen waarde. (u-) «ottstlllende olie. De eerste levering van golfstillende olie ten behoeve van de Kon. Nederl. Marine is opgedragen aan den heer O A. van Wijngaarden, fabrikant van verbeterde Lindsays- pakking te Weesp. Een liter van deze olie is in staat 50,000 M2 wateroppervlakte te stillen. Tegen de zeeziekte. Weer moet er een middel ontdekt zijn tegen de zeeziekte. De Turijnsche geneesheer dr. Calliano heeft met een elastischen maagband proeven genomen op een aan tal personen en tot nu toe, naar beweerd wordt, met groot succe». Afdeeling Landbouw. -- Men meldt aan het N. v. d. D. dat het getal van hen, die dingen naar eene betrokking of plaats bij de op te richten afdeeling Landbouw aan het Departement van Binnenlandsche Zaken, thans reeds naar de dui zend gaat. Te Amsterdam zullen 84 nieuwe politie-agenten aangesteld worden. Edam. Alhier zijn ter kaasmarkt gewogen 2425 stapels kaas, wegende 504,935 K.G., tegen 2281 stapels en 468,271 K.G. in 1896. Keu vorstelijke brochure. De Prins von Wied heeft in eene brochure zijn denkbeelden uiteengezet over de verversching van het water der Haagsche grachten door zeewater. Aoordscharwoude. De bevolking bestond op 1 Januari 1897 uit 512 m. en 491 vr., totaal 1003 per sonen vermeerderde door vestiging met 52 en door ge boorten met 24, samen 1079 personen; verminderde door vertrek met 62 en door overlijden met 14 personen, zoo dat zij bestond uit 514 m. en 489 vr.. samen 1003 per sonen. 12 huwelijken werden voltrokken, n.l. 10 tus schen jongm. en jonged, en 2 tusschen weduwn. en jon- gedochters. 1 Echtscheiding werd ingeschreven. 2 Leven loos geborenen werden ingeschreven, De godsdienstige gezindheid was verdeeld als volgt726 ned. hervormden, 7 luth., 15 doopsgez., 80 geref. en 175 r. k. Aleuwe TSicdorp. Alhier werden in 1897 gebo ren 13 j. en 14 m., samen 27. Er werden 15 huwelijken gesloten en wel 14 tusschen jongm. en jonged. en 1 tus schen wednr. en weduwe. De bevolking verminderde door overlijden met 34 personeD n.l. 18 m. en 16 vr., l m. en 1 vr. elders overleden en 1 vr. elders woonachtig alhier overl., 1 levenl. aangegeven. Er vestigden zich 82 en vertrokken 90 personen. ,Gij waart veel wreeder voor mij. Ik kan veel vergeven, maar niet zulk een misdrijf, een wel beraamden moord. Vaarwel!" Zij stak haar armen naar hem uit, maar haar kracht begaf haar en in haar prachtig maskerade kleed sloeg zg neer op den grond. Nooit had de terraswind zoo geloeid, als dezen avond toen Lady Arden haar noodlot trof. HOOFDSTUK L. De Miserere. De laatste noten waren weggestorven, de in het zwart gehulde zusters verlieten hare plaats in het koor. Eene bleef, eene die schoon was als een beeld, eene die hare oogen stijf gericht hield op het marmeren kruisbeeld tegenover haar. Het was een gelaat als van iemand, die een gedicht leest of naar lieflijke muziek luistert. Het was zooals geen ander gelaat in de wereld. Het bevatte een geschiedenis, maar welke zou niemand ter wereld kunnen zeggen, liet was schoon, edel, ernstig, het gelaat van een Madonna. De zusters hadden dezen avond het miserere gezongen de schoone psalm die genade en liefde vraagthet lief lijkste van alle zangen, overvuld als't ware van mensche- ljjke tranen en zij boog het hoofd en weende zooals zij in jaren niet geweend had. Daar klonk de kloosterbel, de portierster nam een bood schap aan en bracht die bij de moeder-overste. Zg luidde of een der zusters buiten het klooster kon gaan, er was een ongeluk gebeurd, een man was naar het hospi taal gebracht, en er was niemand om hem te verplegen, hoewel de ongelukkige zeker den volgenden dag met halen zou. De overste zag den kring der zusters rond; sommigen waren bleek en vermoeid, zg hadden den ganschen nacht reeds gewaakt. »Mag ik gaan?" vroeg de zuster met het scaoone ge laat en de oogen nog vol tranen. »Ik zou het gaarne doen.' «Gij hebt gisteren nog den ganschen nacht in de kinder- afdeeling gewaakt, zuster Teresa," was het vriendelijke antwoord. «Maar ik ben niet vermoeid, ik ben zoo sterk, her nam zuster Teresa met een flauwen glimlach. "Welnu, goed, gij kunt gaan, maar voor het laatst in deze week." Zuster Teresa verheugde zich, al zou het een zware nacht worden en de wind loeide om de kloostermuren. Het hospitaal was niet ver af, maar de weg was slecht Toen zij langs den modderigen weg, door regen en wind het groote, grauwe hospitaal op den heuveltop bereikte stond daar de portier met een lantaarn. ,Een kwade- nacht, zuster," zei hg, toen de edele ge stalte bem voorbijschreed. Zuster Teresa opende een deur aan de rechterzgde en vond daar zuster Mirjam, een vriendelijke bejaarde vrouw, die als huismeesteres in het hospitaal optrad. «Het verheugt mij, dat gij komt," zeide zg, «ik vreesde dat het zuster Benedicta wezen zou en zij is met geschikt voor een geval als dit. »Is het zoo ernstig?" «Ja zeer De arme man zal met lang meer leven. De dokters zijn nu bij hem. Gij zult niet lang behoeven te waken." »Wat is er gebeurd?' >Hij reed te paard, het dier is schichtig geworden, op hol geslagen en heeft hem afgeworpen. Zijn hoofd is met gekwetst, maar de wervelkolom is gebroken. »Dus er is geen hoop meer «Niet de minste." Zwijgend staarde zuster Teresa m het vuur. Het loeien van den wind bracht den eersten avond op Arden Towers in haar herinnering terug. Later had zg van do legende gehoord. Wordt vervolgd. De duiker-boot Argonaut. De New York Herald geeft de afbeelding van een onderzeesche boot van een nieuwe constructie, de Argo naut, die voornamelijk bij het duiken zal moeten dienen. In tegenwoordigheid van duizenden, zoo meldt het Ame- rikaanscbe blad, heeft gisteren (d. i. 16 December) de Argonaut, door Simon Lake gebouwd, naar proeftocht gedaan. Men liet de boot in twinfig voet water zinken, en ze is vier uren op den bodem van de Patapasco ge bleven. Al wat de uitvinder van de boot en haar ver richtingen voorspeld had, kwam uit. Twee proeven werden genomen tusschen Ferry Bar en Fort Mc. Henry. Na een kleinen tocht aan de oppervlakte was de Argonant in twee minuten gereed om te dalen, en toen ze tot op den bodem was gezakt, maakte ze op haar groote wielen nog een tochtje onder water. De menschen die in gezelschap van den uitvinder den tocht maakten, hadden geeneilei onaangename gewaarwordingen, alleen was het trillen vrij hevig toen de boot op harden bodem voortrolde. Ver volgens kwam men in een modderig gedeelte moeilijk vooruit, maar het ging toch. Terwijl de boot op den bodem der rivier stilhield verliet een duiker een der lucht dichte compartimenten, en ging naar buiten de passa giers daarbinnen konden hem duidelijk volgen teiwgl hg op den bodem heen en weer ging, precies als de passa giers van Jules Verne's Nautilus 't deden, waarmede deze Argonaut wel een familietrek vertoont. Later, bij den tweeden proeftocht, daalden eenige ande ren rneë af, en allen waren er voldaan over. Men zegt dat de boot tot een diepte van honderd voet zinken kan. Onder water ademen de passagiers de lncht in, die saam- geperst in bnizen om de boot heen bewaard wordt. Op oeringe diepten kunnen de masten gebruikt worden, die dan nog boven water uitsteken en hol zijn, zoodat de versche lncht dcor den eenen mast ingezogen, door den anderen uitgeperst wordt. De Argonaut lijkt vrij veel op een metalen walvisch, maar ze kan op reusachtige wielen rusten. Ken stad zonder honden, Een stad zonder honden is Pisek iu Bohemen. W egens verscheidene daar voorgekomen gevallen van hondsdol heid heeft het Gemeentebestuur er den radicalen maat regel genomen van alle honden te doen afmaken. Ken reus. Rn een garde-regiment te Berlijn dient thans een soldaat die 2,05 meter lang is. Hij is nit Pom meren en scheepstimmerman van beroep. Tusschen "1826 en 1896, dns gedurende 70 jaar, zijn in het koninklijk Pruisen driemaal vijflingen geboren eens 5 jongens, vervolgens 4 jongens on 1 meisje en een anderen keer 3 jongens en 2 meisjes tegelijk lerhngen kwamen in hetzelfde tijdperk 106 maal, drielingen 7733 en tweelingen 696,831 maal ter wereld. Het maandblad tegen de vervalschlngen, no. 6 bevat: is melk ver valsching niet altijd strafbaar in Nederland onderzoekingen van levensmiddelen en handelsartikelen gedaan aan het Bureau voor chemisch en microscopisch onderzoek, Keizersgracht 291, Amsterdam (directeuren: dr. van Hamel Roos en Harmens); contröle-onderzoekingen: advocaat, beschuit, bier boter, bruin brood, cognac, drop en pepermunt ge ëmailleerde pannen, kindermeel, meelsoorten, suikerwerken, vertinde voorwerpeu, vleeschwaren en worstsoorten, wijn, zeepsoorten verschillende vervalschlngen vervalsching van honig vervalsching van saffraan vervalsching van soda wat verstaat men onder kenken-natunrboter schadelijk vert nsel van pannen vervalschte appelgelei overtreding der boterwetuittreksel uit het rapport van Dr. A. Lam te Rotterdam (2e kwartaal 189/) raa 'bord en correspondentie; hygi ene en industrie: lood in drinkwater; is zont een noodwendig toevoegsel bij spijzen waarschuwing voor het gebruik van ongekookte melk; de temperatuur van onze voedingsmiddelen en dranken verontreiniging der lncht door industrieele gassenarseuicum-vergilti- ainfen vergiftiging van vee door haring-pekelbrood tegen schimmelen te bewaren bestrating met eucalyp ns- houtmelk in poedervorm vloeibare lncht; de mv.oed

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 6