Buitenland. Nederland. honger kunnen hebben. Toch konden ze lang niet iederen dag elk een beurt krijgen, soms maar ééns in de 3 dagen, werd mij verteld. In den Haag gaan de kinderen naar volksgaarkeukens onder geleide van een onderwijzer. Er werd daar vroeger wel eens over het eten geklaagd. Nu zijn door tusschen- komst van den Bond recepten gekregen van de directrice der Kookschool. Volgens die recepten bereid, moet het menu smakelijk, voedend en goedverteer- b a a r zijn. Het tweede en derde zal wel waar zijn aan het smakelijke er van werd door de lui, die toezicht moesten houden nog al getwijfeld. Sedert 4 Januari (de dames en heeren van het openb. onderwijs behoeven niet op Zondag te reizen) zijn de scholen weer begonnen, wat een heele rust in de straten geeft. De meeste winkels beginnen opruiming te honden de inderdaad prachtige étalagesdie in de Kerstweek voor zoo menigen winkel ons oog trokken, zijn weer door gewone vervangen. Den Haag is weer tot zijn oude doen teruggekeerd. Hiermede M. de R., neem ik voor ditmaal afscheid. Hoogachtend, THEO VAN STRALEN. DUlTSCHIiAA». De zitting van den Pruisischen Landdag is geopend. De troonrede noemt den financi- eelen toestand bij voortduring gunstig, voornamelijk door de aanhoudende stijging der inkomsten van de meeste door den Staat geëxploiteerde ondernemingen. Voor het loopende begrootingsjaar kan een ruim overschot worden verwacht. Een ontwerp zal worden aangeboden betreffende de uitbreiding van het spoorwegnet, den aanleg van locaal- spoorwegen, en de verbetering van de woongelegenheid voor vaste arbeiders en lagere ambtenaren. Het vLeipz, Tagebl." bevestigt het bericht, dat on langs te Aken een onder-olficier gevangen genomen is onder verdenking van landverraad te hebben gepleegd. De zaak is reeds bij het »Reichsgericht" aanhangig gemaakt. EABEIjAAII. Minister Balfour zeide den 10 in een tedevoering te Manchester Onze belangen in China zijn geen territoriale, maar handelsbelangen. Als wij om vrijheid van handel' in China vragen, meenen wij vrijheid van handel voor allen gelijkelijk. De regeering zal haar best doen om te zorgen dat de Britsche handel niet benadeeld wordt door con- cessiën aan vreemde mogendheden'. Hij voegde er nog bijIk kan niet begrijpen waarom wij er tegen zouden hebben, dat de Russische handel gaat waar hij wenscht, als wij maar niet buitengesloten worden. FBAXKKIJK. Met algemoene stemmen heeft de krijgsraad majoor Esterhazy vrijgesproken. Na de daarop aangelegde acte van beschuldiging (waarin met zooveel woorden gezegd werd dat de beschuldigde alleen voor den raad gedagvaard was om de publieke opinie tevreden te stellen), en nadat zoowel Mathieu Dreyfus als Scheuer- Kestner, als getuigen moeten erkennen dat het werkelijk, het onaantastbaar bewijs dat Esterhazy het beruchte borderel geschreven heefthun ontbrakkan deze uitslag niemand verrassen. Yeel nieuws heeft de zitting (voor zoover zij publiek was) niet gegeven; belangrijk is ongetwijfeld het verhoor van kolonel Picquardt ge weest (den man, die reeds vroeger en onafhankelijk van Scheoer-Kestner, Esterhazy verdacht, en nasporingen deed), doch dit deel der zitting was geheim. Daar 't echter reeds tallooze malen gebleken is, dat de grootste staats geheimen in Frankrijk slechts iets later bekend worden dan de beursberichten is de kans niet gering dat ook deze sluier opgeheven wordt. Esterhazy is dus vrijge- wil ik mijn geheim openbaren. Ik moet haar nagedach tenis zuiveren.'' Zuster Teresa was naderbij gekomen, marmerwit, met sidderende handen, wankelend. Daar lag kapitein Douglas en sprak van iemand die valsch beschuldigd was Was het geen spel der verbeelding >De overste moet bier komen," fluisterde zij den gees telijke toe, »ik gevoel mij vreemd, zenuwachtig, het is of ik neer zal vallen." Het duurde niet lang of Monica Grey stond naast het sterfbed. Grij moet opschrijven wat ik zeggen zal,''ging kapitein Douglas voort, »al kan het haar, de arme Hester, niet baten, het zal haar nagedachtenis zuiveren. Ja ik heb een zwaar misdrijf gepleegd en liet een ander daarvoor boeten. Luister, kom dichter bij Ik was een eenig kind, mijn moeder, een weduwe heeft mij verwend, zij weigerde mij niets. Ik trad in dienst bij het regiment koninklijke Gor dons. Terwijl ik in Indië was stierf mijn moeder en ik erfde een groot vermogen. In een schermutseling met inlanders had ik een wond gekregen, ik nam mijn ontslag en keerde naar Engeland terug. Mijn naam is Douglas van Moray. Ik ging wonen op mijn landgoed in Schotland, nabij Ardrossan Om vrouwen had ik nooit gegeven, maar op een kerstfeest kwam ik op een bal in Ardrossan en daar vond ik mijn noodlot Gij kunt zoo iets niet begrijpen, maar o, mijn God, ik zou u, voor ik sterf, Hes ter Blair willen afschilderen Ik had haar lief van het eerste oogenblik dat ik haar zag en ik had haar lief tot zij stierf. Maar o, mijn God, hoe wreed was mijn liefde die haar opofferde en ten val brachtZij was de vrouw van een mijner oudste vrienden Angus Graham Blair. Zij was trotsch en koud, maar altijd goddelijk schoon. Ik bezocht Blair's huis zeer dikwijls, niet om hem, maar om haar. Ik zei haar dit niet, liet het niet blijken en altijd bleef zij even koel en teruggetrokken. Angus Blair had ver scheidene vrienden. Daar waren Sir John Hart, kapitein James en ook Sir Alan Fletcher en men beweerde dat de mooie jonge vrouw hem liefhad. Maar dat was niet waar. Zij beminde niemand. Haar hart was rein. Zij beminde ook haar man niethet was een gedwongen huwelijk en zij leefden zeer ongelukkig samen. En toen dacht ik, dat als haar man dood was, en zij vrij, ik haar zou kunnen winnen. Ik was jong, knap en rijk O, vervloektIk drukte Blair's hand als vriend, at aan zijn tafel en toch sprokenis de publieke opinie daarmede gerust gesteld In geenen deele niet om Esterhazy's schuld doch om den onschuld van Dreyfus te bewijzen is de geheele beweging op het getouw gezet. Zullen zijn vrienden, zal 't Dreyfus-syudicaat thans zwijgen, of zoo niet, zullen zij in staat zijn de regeering te dwingen het proces van 1894 te herzien? De kans is niet groot maar toch is er kans. Hwsg|pi- ces Esterhazy heeft althans deze goede zijde gehad, dat de acte van beschuldiging van Dreyfu3 in al haar treu rige vaagheid gepubliceerd is, en menigeen, na inzage daarvan, tot de overtuiging is gekomen, dat een onschul dige is veroordeeld. Vandaar dan ook, dat in de pers met nieuwe kracht het bestaan der beweerde geheime bewijsstukken wordt verdedigd. De Matin" zegt zelfs »De krijgsraad had Dreyfus eerst vrijgesproken; toen bracht de regeering de geheim gehouden stukken in het proces, die naar zij beweerde, gestolen waren uit een der gezantschappen. Zonder zich te overtuigen van de echtheid dier stukken, werd opnieuw door den krijgsraad gestemd, met het gevolg dat Dreyfus eenstemmig schuldig werd verklaard." Als er maar iets van waar is, de meest zonderlinge rechtspraak die ooit ter wereld gepleegd is. ttRIEKEAEAAJD. Officieel wordt medegedeeld, dat 37.000 uitgewekenen caar hun woonplaats zijn terug gekeerd. Larissa en andere middelpunten zijn nog door de Tur ken bezet. Men vertelt dat in do laatste dagen een groote sterfte is voorgekomen bij enkele bataljons der bezet tingstroepen. SI".4AJE. In Spanje is men vol vertrouwen voor de toekomst. De beurs van Madrid was zeer levendig algemeen geloofde men dat binnen een maand vrede zou zrjn op Cuba. Een iegelijk ziet den toestand even rooskleurig in te meer daar het eene ongunstige bericht na het andere onwaar blijkt te zijn. De onderwerping van troepjes opstandelingen aan de autonomie heeft een uitstekenden indruk gemaakt. Het departement van oorlog is druk bezig met het zenden van troepen en de minister van financiën stuurt geld naar Cuba. Men vertrouwt dat soldaten zoowel als geld in voldoende mate zullen worden verstrekt. Uit Havanna komen goede berichten. De opstan delingen onder bevel van Maximo Gomez zijn den II bij Sancti Spiritu geslagen. Zij verloren twaalf man en twee honderd paarden. Aarbeving te Amboina. Bij de Regeering is het volgende telegram ont vangen 6 Januari is de hoofdplaats Amboina door aardbeving geheel verwoest. Vijftig personen zijn dood, waaronder tien militairen. Tweehonderd personen zjjn verwond. De namen van dooden en gewonden zijn in dat tele gram niet opgegeven. Een telegram van overste Bylevelt, militair comman dant te Amboina (uit Makassar) luidtofficieren Am- bon en familie ongedeerd ook die van het stoomschip sArend." De »Nedei'l. Handelmaatschappij'' ontving het na volgende telegram j>Op den 6en Januari is de stad Amboina door een vreeselijke aarbeving geteisterd, waarbij alle gouverne- ments- en particuliere gebouwen ingestort zijn, ook de vesting. De inwoners vluchtten, doch een groot aantal Europeanen werd ernstig gewond, 60 inlanders werden gedood, terwijl 200 hunner ernstig gewond werden." rTffi Tl niïifïilir i ""iTJifr rfn r wenschte ik hem dood! En van dat wenschen kwam het al spoedig tot overwegen hoe ik hem zou kunnen dooden. Ik zon hem kunnen lokken naar een stille plek op zijn landgoed en hem daar doodschieten. Maar het schot kon gehoord worden. Hem aanvallen met een dolk Hij zou zich verdedigen. En toen kreeg ik het denkbeeld van ver gift. Dat maakte geen gerucht, daarDrj was geen gevaar of argwaan Een licht geritsel klonk in de kamer. Zuster Teresa was wankelend naar het bed gegaan en daar aan het voeteneind neergeknield. »Ik kocht arsenicum en droeg dit dagen lang bij mij. Eindelijk kwam de gunstige gelegenheid. Op een mooien Meidag was er diner op Colde Feil en ik was een der gasten. Hester Blair scheen dien avond nog ongelukkiger dan anders. Later hoorde ik, dat zij met haar man woor den had gehad over het diner. Zij spraken niet met elkan der O, hoe goed herinner ik mij al de bijzonderheden Maar wat is dat Hij hield op, want in de kamer klonk een gesmoord snikken. >Niets,'' zei Monica Grey, »ga voort.'' »Na het diner werd de koffie in het salon gebruikt, die Hester Blair zelve inschonk. Sir Alan Fletcher was naar de piano gegaan. Blair zat met Sir John Hart en kapi tein James in de serre. En ik O, hoe goed herinner ik het mij 1 Sir Alan verlangde geen koffie. Hester Blair had mij reeds een kop gegeven en bracht er toen een aan Sir John. En van dat oogenblik maakte ik gebruik. Er- stonden nog twee ledige kopjes op tafel. In een daarvan wierp ik het vergift. Het was een waag Zij had voor zich zelve koffie daarin kunnen doen, maar dan had ik het, schijnbaar bij ongeluk, uit hare handen laten vallen. Oogen- schijnlijk stond ik kalm toe te zien, maar n.ijn hart bonste. Hester Blair kwam bij de tafel terug, zij schonk koffie in een kopje, in het kopje met het arsenicum en bracht het aan haar man in de serre. Kort daarna verliet zij de kamer. Ik z'g Blair drinken en wist dat het gebeurd was „O, hoe kan ik n beschrijven wat thans volgde 1 Het duurde niet lang of Blair kermde van pijn. Ik hoor zijn kreten nog. Ieder ontstelde, hij werd naar zijn kamer gedragen. Er kwamen dokters, die dadelijk verklaarden dat hij vergiftigd was door arsenicum." (Slot volgt.) HarlngvlsscheriJ. Uit de statistiek der haringvisscherij in D u i tsc li la n d blijkt, dat in 1895 werd aangevoerd 61.000 ton, in 1896 78,768 ton, en in 1897 67,762 ton. Thans bestaan in Duitschland reeds zes grootere of kleinere maatschappijen die de visscherij uitoefenen. Te Emden twee, waar met 29 en 16, te Glückstadt één, waar met 14, te Altona één waar met 4, te Elsfleth één waar met vier, en te Bremen één waar met 14 schepen ge- vischt wordt, terwijl er te Geestemunde thans weder eene opgericht wordt met 12 schepen. Al deze maatschappijen leggen zich toe op uitbreiding van de vloot, waarin zij krachtig gesteund worden door de Duitsche Regeering. Wanneer de uitbreiding van de visscherij in Duitschland gelijken tred houdt met die der laatste jaren, dan dreigt daarin zoowel voor Nederland als voor Schotland een groot gevaar. N. v. d. D. Kunstboter. Kunstboter mag in den Amerikaanschen Staat Minnesota krachtens een besluit der Wetgevende Ver gadering niet anders ten verkoop worden aangeboden dan licht rozerood gekleurdom ze des te beter van echte boter te kunnen onderscheiden. Een groote bezending kunstboter van een handelaar te Chicago, die zich niet aan dat voorschrift hield, werd in beslag genomen. Het kwam tot een proces daarover; maar de rechters stelden den handelaar in het ongelijk en beslistendat de wettelijke bepalingen in overeen stemming met de Grondwet waren. Bedeelden. De gemeentebesturen in Noord-Holland hebben in 1893 van Gedeputeerde Staten eene aanschrijving ontvan gen om jaarlijks in de eerste helft van Januari opgave te doen omtrent de bedeelden in het afgeloopen jaar, die rechtstreek? door de gemeente en die, welke door de be sturen der instellingen, bedoeld onder letters a en d van art. 2 der armenwet, ondersteund zjjn en wel: 1°. het aantal bedeelden, sedert 2 jaren of korter bin nen het bedeelingsgebied woonachtig; 2°. het aantal der sub 1° bedoelde personen, voor zoo ver zij gedurende het jaar vóór hun vertrek uit de vorige woonplaats, aldaar onderstand hebben genoten. Onder de opgaven, die in vorige jaren door Gedepu teerde Staten naar aanleiding van deze aanschrijving wer den ontvangen, kwamen er vele voor, die hun reden ga ven om te betwijfelen, of de juiste bedoeling dier aan schrijving wel goed begrepen is. In eene nieuwe aanschrijving aan de gemeentebesturen zetten Gedeputeerde Staten hunne bedoeling nog eens uitvoerig uiteen en vertrouwende dat na deze nadere toelichting misvattingen niet meer mogelijk zijn, verzoe ken zij op de inzending van volkomen juiste opgaven te willen toezien. Gebouwde eigendommen. De minister van financiën heeft bij beschikking van 8 Januari de commissiën benoemd, die belast zijn met de werkzaamheden der herziening van de belastbare op brengst der gebouwde eigendommen. Voor de schattings- districten der provincie Noord-Holland zijn daarin de volgende heeren benoemd Amsterdam I, M. H. Boas, makelaar Amsterdam II, Z. Deenik, makelaar; Amsterdam III, J. F. Staal, ma kelaar Weesp, H. P. C. W. H. I. B. van Son, burge meester van Nieuwer-Amstel, allen te Amsterdam Hoorn, R. Baggerman van Houweninge, burgemeester van Medem- blik en Opperdoes, te Medemblik Zaandam, J. Wildschut, wethouder der gemeente Jisp Haarlem, F. H. de Gelder, controleur der directe belastingen en van het kadaster te Haarlem. Te Edam zjjn ter markt aangevoerd 2726 lammeren, tegen 2668 in 1896. Aan de veemarkt te Sneek zjjn aangevoerd 289 paarden, 11151 koeien, 314 stieren, 10459 kalveren, 2378 varkens, 7254 biggen, 32798 schapen, 5956 nuchtere kalveren, samen 70599 stuks. Aan marktgeld werd ontvangen f 4203.70. Aan de Stadswaag te Sneek zijn gewogen 17764 1/4 en 1749 */8 vaten boter. De hoogste prijs der boter was 16 Februari f 49.50, de laagste prijs 9 Maart f 34.50 per '/4 vat. De aanvoer van kaas bedroeg 299524 k.g. de hoogste prijs was 28 September f 32, de laagste prjjs 4 Mei f 19.50. Te Edam werden ter markt aangevoerd4660 Kg. boter, tegen 4439 Kg. in 1896. Aan de stadsboterwaag te Kampen werden in 1897 ter weging aangeboden 19,637 1/i vaten van 20 Kg. en 7628 '/je 'ateD van 10 Kg., tegen I8,4701/s en 7817 ]/le vaten in 1896. Voorts werden aan de waag gewogen 4719 varkens, 461 kalveren en 2079 Kg. algemeene voorwerpen, tegen 4573 varkens, 448 kalveren en 4867 Kg. van al gemeene voorwerpen. Aan de botermarkt te Leiden werden aangevoerd 415,948 kilo boter tegen den prijslaagste f 1.01 r/2, hoogste f 1.35, middelprjjs f 1.18 por Kg. Aan de kaasmarkt 2618 partijen of 100,079 kazen tegen den prjjs van f 15.59V2 laagste, f 24.46 hoogste en f 20.37 x/2 middelprjjs. Ter veemarkt te Leiden werden aangevoerd in 97,155,074 stnks vertegenwoordigende 1 7,555,147,38 tegen 142,150 stnks in 1896 tegen den prjjs van f 7,272,730,36 1/2. In 1887 kwamen te Amsterdam binnen 325 zeilschepen samen groot 497689 ton en 1329 stoom schepen van 3528863 ton, dus 1654 vaartuigen groot 4026552 ton. In 1897 waren het: 165 zeilschepen groot 217744 ton en 1988 stoombootec van 6677527 ton. Totaal 2153 vaartuigen metende 6895271 ton. Het aantal zeilschepen is dns met 160 verminderd, terwijl het aantal stoombooten met 659 vermeerderde en de tonneninhoud is ruim 70 °/0 hoogei' dan in 1887. Gedurende het jaar 1897 werden 2671 personen over de grenzen des Rijks verwjjderd, terwjjl gedurende dien tjjd 8788 personen in het Algemeen Politieblad gesignaleerd werden. Haarlemmermeer. Als een gevolg van den veenacbtigen bodem, komt aan de innndatiewerken te Vjjfhuizen (Haarlemmermeer) groote schade. De aarden borstwering zakt weg en valt in de gracht. Het getim-

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2