Stadsberichten. Telegrafische Berichten^ BURGERLIJKE STAND. 5e klasse, 3e lijst, 12 Januari. No. 16588, f 10.000; Nos. 6022, 9256 en 16636 f 1000; Nos. 454, 12741, 14911 en 15885 f 400 nos. 3515, 4286, 6863, 6907 en 13067 f200; nos. 4741, 4944, 7272, 11398, 13049, 15580, 17621 en 17793 f 100. merte op dien grond aanwezig dreigt in te storten, zoo dat reeds als bergplaats voor materialen het ammunitie- magazijn in bezit is genomen. Wormer. Met zekerheid kan worden gemeld dat de groote papiermachine aan de fabriek «de Een dracht" alhier wordt gesloopt ter verplaatsing naar de fabriek dierzelfde firma te Velzon. De Koos van Jerichodie de eigenaardigheid heeft, als men ze op een flesch water zet, die vroeger alleen door vrome pelgrims uit het Heilige Land werd meegebrachtdat ze opnieuw gaat bloeien en zich ook ontsluitindien ze in een schotel met water wordt ge legd, wordt ook in ons land gekweekt, o. a. te Lnnteren. Een Rijks-tninbonwieeraar te Wageningen heeft dit voor jaar er proeven mede genomen. De zachte winter. Bij den heer C. B. te Wognum loopen reeds twee jonge lammeren op het erf. Op de bloemmarkt te Amsterdamdie ge woonlijk om dezen tijd van het jaar geheel onbezocht is, was deze week door de bloemisten een groote voorraad kas planten aangevoerd, en men zag reeds azalia's, cineraria's, cactussen en tal van andere bloemen in weelderigen bloei; ja, men trof er zelfs vruchtdragende oranjeboompjes en dat op 10 Januari. Inhuldigingsplechtigheid. Een der berichtgevers van het N. v. d. D. in het buitenland seinde den 12 aan dat blad Ik verneem uit de beste bron, dat alle gezanten een schrijven vanwege H. M. de Koningin ontvingen, waarin hun verzocht werd aan de hoven kennis te geven, dat EL M. geen vreemde vorsten wenscht te ontvangen. De kroningsplechtigheid zal even eenvoudig zijn als die van wijlen Koning Willem III. Amsterdam. In de "Westerstraat heeft zich het ongehoorde geval voorgedaan, dat een oude, 72-jarige maD, schoenmaker van zijn ambacht, die in armoedige omstandigheden leeft, ongeveer acht dagen geleden is overleden, zonder dat de buren er iets van gewaar wer den. De man woonde daar met zijn hoogbejaarde zuster samen. Iemand, die de hnishnnr kwam ophalen, bemerkte een lijklucht en vond den doode op een kermisbed liggen. Zijn zuster, een oud vrouwtje, is, geheel versnft en ontdaan, door de politie naar het Gasthuis gebracht. Rotterdam. Den 11 heeft een man nitHaarlem zekere H. v. W. stoser aan de gasfabriek aldaar wiens vrouw den 31 December met een anderen man was vertrokken en zich met dezen gevestigd had in eene woning aan den Oppert, hare verblijfplaats ontdekt en haar met een mes een gevaarlijke wonde in den rng toe gebracht. De vronw' werd naar het ziekenhuis vervoerd, de man is door de politie in hechtenis genomon. In de Engelsche kerk te Middelburg ziju vijf boogventers door gekleurd papier, imitatie van gebrand glas, ingericht tot gedachtenisramen aan het ju'oilé van Koningin Victoria. In de Friesche gemeente Tietjerksteradeel komt een geval voor dat veel opspraak verwekt. Onder Bergnm heeft een landbouwer zijn eenige dochter als een beest in een hol onder het hooi opgesloten. Dit hol, waarin zij zich ternauwernood kon bewegen, was afgesloten door een dichte schutting met zware grendels. Vanwege de justitie is de opname van het halfverwilderde 26-jarig schepsel in een gesticht gelast. Tegen d9n vader is pro ces-verbaal gemaakt. Minister van Marine. Benoemd tot minister van Marine de gep. vice admiraal, oud-commandant der zeemacht in Nedorlandsch- Indië, jhr.t J. A. Roëll, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin. Bergen. Aan het rijkstelefoonkantoor alhier zijn tijdens het jaar 1897, 680 telegrammen behandeld tegen 492 in 1896. Mond- en klauwzeer. In den Kreis Enpen, ten zuiden van Aken, heerscht in de hevigste mate hef mond- en klauwzeer onder het vee. De ziekte is zoo erg, dat de boeren ze beschouwen als een geesel Gods en pelgrimstochten doen om ze te keeren. Men is het er daar nog niet over eens of de ziekte wel besmettelijk isdaar men beweert dat soms gezond veedat men het zieke nit één bak drinkt van de ziekte vrij blijft. Van maatregelen der Pruisische regee ring tegen de voortwoekering der kwaal blijkt niets. Purmerend. Het afgeloopen jaar hadden 56 tuinders alhier zich vereenigd, om voor gemeenschappelijke rekening augurken te telen en te verzenden. Door over productie werd echter de markt overvoerd en de prijzen gedrakt. Men besloot nn den voorraad in te maken en voor betere tijden te bewaren doch ook dat heeft geen resultaten opgeleverd er was en is bijna geen vraag zoodat de vereeniging nn met 8 ft 10.000 vaten blijft zitten Te Beverwijk zal in het a.s. voorjaar vanwege de vereeniging «Flora" aldaar eene tentoonstelling wor den gehouden van bloeiende bol- en koolgewassen en van afgesneden bloemen. Beenister. In de laatste dagen komen in deze gemeente enkele gevallen van diphteritis voorgelukkig eischte de ziekte tot heden nog geene slachtoffers. Kroningsfeesten. Door de Holland-Atnerika-iijn wordt in de Ver eenigde Staten werk gemaakt van één of meer excursiën naar ons vaderland ter gelegenheid van de kronings feesten in September a.s. Met het oog op de Hollanders, die in het westen van Amerika verblijf honden is voorloopig speciaal de aan dacht gevestigd op excursie-plannen voor 2e en 3e klasse passagiers. Blijkt de belangstelling ook bij het le klasse reizend pnbliek groot genoeg dan zal ook daarvoor excursie gelegenheid worden verschaft. Provinciale Bond van Harmonie- en Fanfare corpsen in IVoordholland. Deze Bond hield den 9 te Purmerend zijne gewone jaarvergadering. Vertegenwoordigd waren: Broek in Waterland, Bussam Buiksloot, Edam, Delft, Ilpendam, lip, Landsmeer, Pnr merend (dir. J. A. Kwast), Purmerend (dir. J. P. Groot) Wormer, Zaandijk, Wormerveer. Wegens het door den heer J. P. Croot genomen ont slag, werd de vergadering geleid door den heer K. Veld kamp uit Wormerveer, als vice-voorzitter. De rekening over het afgeloopen jaar werd goedge keurd, in ontvangst op f 895.69, in uitgaaf op f 823.89 alzoo met een batig slot van f 71 80. Als nieuwe leden zijn toegetreden de fanfarecorpsen «Nons entre nous" te Hoorn, «Concordia" te Oostzaan, «Eendracht maakt macht" te Wormer, Fanfarecorps" te Ilpendam en de Harmoniekapel «Hof van Delft" te Delft. Voordat tot de verkiezing van 4 leden van het hoofd bestuur wordt overgegaan, verklaart «Het Stedelijk Mu ziekcorps" (dir. de heer Groot) te Purmerend voor het lidmaatschap van den Bond te bedanken. Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen de heeren K. Veldkamp, Wormerveer; J. D. Thie, Purme rend en 0. Hellings, Broek in Waterlandterwijl in plaats van het afgetreden lid, den heer J. P. Groot, werd gekozen de heer J. T. Platte, Bnssnm. De fnnctiën in het hoofdbestuur zullen later worden verdeeld. De eerste drie heeren namen de benoeming aan, doch de heer Platte was afwezig. Overeenkomstig, het voorstel van het Hoofdbestuur, worden de verschillende vereenigingen voor het a. s. con cours ingedeeld als volgt H a r mo n i e c o r p s e n. Eén afdeeling. «Crescendo" te Bnssnm «Plof van Delft," te Delft, en «Excelsior," te Wormerveer. Panfarecorp sen. 1ste afdeeling «Stedelijk Mn ziekcorps," te Purmerend «Edams Fanfarecorps," ti Edam «Fanfarecorps," te Broek in Waterland«Zaan- dijks Fanfarecorps," te Zaandijk. 2de afdeeling: «Amicitia," te Landsmeer; «Winkels Fanfarecorps," te Winkel (heeft bedankt) «Oost-Knollen- dammer Kapel," te Knollendam DeEendracht,"te Den I!p. 3de afdeeling: Waterlandsch Fanfarecorps'" te Buik sloot; «Eendracht maakt macht," te Wormer; «Fanfare corps," te Ilpendam; «Kous entre nous," te Hoorn, en Concordia" te Oostzaan. Zaandijk meent in deze afdeeling niet te kannen mee doen, wegens te geringe krachten. Dit wordt door enkele vereenigingen bestreden. Zaandijk zal daarom in de aan staande directeursvergadering mededeelen of zij dit jaar aan den wedstrijd zal deelnemen of niet. De directenrsvergadering wordt bepaald op Zondag 23 Januari a.s. te Amsterdam. De wedstrijd van den Bond zal dit jaar gehouden wor den te Edam den eersten Zondag in Juni. Hendrik de .long. De rechtbank te Arnhem heeft Hendrik de Jong veroordeeld tot twee jaar, wegens oplichting en diefstal eenmaal gepleegd. Van den overigen diefstal is hij vrij gesproken. Beklaagde zeide in appèl te gaan. Benoemingen. Tot lid van het bestuur van den Oosterpolder is benoemd de heer J. Bark Pz. Tot lid van het dagelij ksch bestuur van de banne en den polder Valkoog is gekozen de heer P. de Boer en tot hoofdiugoland de heer H. Wit Az. Smokkelen. In den avond van den 10 zijn aan de Belgische grens tnsschen Rozendaal en Wouw, door de ambtenaren 89 varkens benaderd, die men heimelijk van België in Nederland wilde smokkelen. Voertuigen en paarden zijn mede in belag genomen en tegen de invoerders is proces verbaal opgemaakt. Den 11 brandde te Xuid-Beijerland de bonw- manswoning van P. den Hartogh af. Ruim 30 stnks vee kwam in de vlammen om. Gebouw en inboedel zijn ver zekerd. Oorzaak is onvoorzichtigheid van een knecht met licht in den stal. In 1897 werden door de slnizen te Haarlemmer meer geschut 3400 vaartuigen. Hieronder zijn ruim 3200 betalenden, die gemiddeld per vaartuig 20 cent opbrengen, 't welk ten bate van den Haarlemmermeer- polder komt. Nu men de Hoofdvaart 50 cM. wil ver diepen, verwacht men hierdoor voor de scheepvaart groote uitgebreidheid. Ken misdaad. Niet ver van het «Leeuwenhuis" te Zuid-Zevender gemeente Willige-Langerak, werd vrijdag-morgen door twee personen gevonden zekere A. B., een 33-jarige landbouwer uit Cabanw (Lopik), die zich dikwijls te buiten ging aan sterken drank, in half zittende, half liggende houding tnsschen twee knotwilgen, waaraan hij met de teenen was vastgebonden. Zijn kleeren waren doornat, zijn lichaam door koude verstijfd. Toen hij naar de woning zijner moeder was overgebracht, werd onmid- delijk om een geneesheer gezonden, die echter weinig hoop gaf op herstel. Zonder tot bewustzijn te zijn ge komen, is B. 's avonds omstreeks 11 ure gestorven. Naar men verneemt, moet hij den vorigen avond met verschei dene andere personen in een henjperg te Zeventer zijn geweest en later te water zijn geraakt. Waarschijnlijk heeft hij uren lang onder den blooten hemel doorgebracht. Naar den persoon (personen), die hem heeft vastgebon den, wordt ijverig gezocht. De teenen zijn in beslag ge nomen en verscheidene personen door den burgemeester verhoord. »U. D. Uit Rotterdam meldt men. dat de snbstitunt-officier van justitie en de rechter-commissaris ter plaatse een onderzoek hebben ingesteld. In verband daarmede is zekere Jan Sluis naar de strafgevangenis overgebracht Een familielid van S. wordt volgens het gerncht ver dacht van medeplichtigheid. J S is gehuwd en heeft drie kinderen. Het slachtoffer heet Arie Boef, landbouwer van beroep. Omtrent hem is alleen bekeud, dat hij eenige weken geledeD door de Rot terdanasche rechtbank tot 5 dagen gevangenis werd ver oordeeld wegens het dooden van een hond. op in de kerk der evang. luth. gemeente (ÏO1/* nnr)i den 16 zal worden vervuld door den heer ds. A. W van Kluijve herv. pred. Ie Schagen. Tüederl. Protestantenbond. - In de op den 14 gehouden vergadering van den N. P. B. trad als spreker op ds. W. Bax van Zaandam. Als onderwerp had spr. gekozenDe waarde van den Bijbel, ook nog voor de modernen, 't Zon spr.'s streven zijn zoo mogelijk de belangstelling in dat Boek der boeken te verhoogen. De weg, dien hij daarbij wenschte te volgen, zon zijn: a. enkele grepen er nit te doen; b. wijzen op den rijken inhoudc. de blijvende waarde aantoonen d. opwekken tot een goed gebruik. Hoe kun nen, vroeg spr., die in de 6a eenw v. Chr. bijeengebrachte boeken nu nog voldoen Omdat op zoo menige bladzijde n een krachtig, frisch leven tegemoet komt. De profetiën geven aanleiding tot een vergoding des Bijbels, evenals zoo vele logenden, die met wetenschap als doorweven zijn. Er zijn vergoders en er zijn vergnizers van dat schoone boek, doch daar tnsschen staan zij, die niet knn- nalaten het hun volle sympathie te schenken. En wat geeft hun die sympathie Dat dat Boek, bij het vele misbruik, dat er nog steeds van gemaakt wordt, niet ophoudt veel schoone vruchten af te werpen. De Bijbel is als een wereld- en niet als een kleine provinciestad. Heeft men van deze spoedig het merkwaardige opge nomen, gene eischt daarvoor veel meer tijd en opmer kingsgave. Hij is als oen wond, dat bij het binnentreden tot eerbied stemt. Hij bevat een schat van verhalen, natuurbeschrijvingen, gelijkenissen, gedichteD, die allen hunne beurt stichten eu treffen. Maar hoe kan de Bijbel nog voor hen, die hem als echt menschelijk werk beschouwen waarde hebben Alleen, omdat hij zoo juist de geschiedenis van een be langwekkend volk bevat. En van een godsdienstig, zede lijk' standpunt beschouwd, vinden we in geen boek de zonde zoo afgeteekend, de deugd zoo voorgesteld als in die geschriften, 't Is van zeer groot belang, dat we vooral onzen tijd behoorlijk thnis zijn in den Bijbel. Doch dwang moet daarbij zijn buitengesloten. Hoe menigmaal zal de Bijbel zijn dienst knnnen doen bij het schoone, doch moeilijke werk der opvoeding Hoe menig zaadje valt er, dat later vrucht voortbrengt, hoewel het ver loren scheen! Dit geeft moed bij het voorwaartsgaan en bij het streven om nuttig te zijn in de maatschappij Na de pauze behandelde spr. nog het geloof aan den vooruitgang op verstandelijk, aesietisch en zedelijk ge bied. In schoone bewoordingen werden daartoe de 17e de 19e eeaw met elkander vergeleken, welke verge lijking ten duidelijkste bewees, dat de mensch, zonder optimistisch te zijn, nog mag en kan gelooven aan den vooruitgang der menschheid, aan den triomf der be schaving. Opera concert. Bij het gezelschap zangeressen en zangers, ontstaan door de ontbinding van de Noord-en Znid-Nederlandsche opera-vereening heeft zich nn ook de heer Schmier aan gesloten daarentegen hebben mevrouw Dirckx-van der Weghe en de heer de Bnsscher opgehouden leden van dit "gezelschap te zijn. De tweede uitvoering alhier had den 12 plaats. Tot de solonummers, die het best wer den weergegeven, behoorden voorzeker de aria van Ma thilda uit «Willem Teil", door mevr de Meyer-Börlée, en de voordracht van den heer Florisson, niettegenstaande deze heer in 't eerst niet goed gedisponeerd scheen. In zijn eerste solo cJongsken, jongsken, sluimer zacht uit «Erik Jensen", van Karl Dibbern detoneerde en vi breerde hij vrij erg, doch in het «Ik keu een lied'van Willem de Mol, werd het reeds beter en in het duo nit «Rigoletto" met mevr. de M. gezongen, had hij zeer schoone oogenblikken. In het sextet uit «Lucia di Lam- mermoor" waren de vijf heerenstemmen te krachtig tegenover het niet sterke orgaan van mevr. de M., dit nummer viel zoó in den smaak dat het gebisseerd werd. Het slot vormde het geheele derde bedrijf nit «Paust", waarin de heer Schmier zeer goed, met mooi geluid, de partij Mephisto zong. Mevr. de M. beviel ons het best in sommige gedeelten van het duet met Faust. Voor de partij van Martha was op 't programma mevr.Oallemien aangegeven. Was deze dame ongesteld Zij zong? slechts een paar maten, daarna nam mevr. de M., die reeds eene zeer omvangrijke taak hadook nog deze partij voor hare rekening. De heer Mönch speelde behalve al de acc ompagnementen ook nog eene piano-solo. De barometerstand alhier, was 's morgens te 8 aar als volgt: den 12: 776.3 den 13780.0. GEBOREN. 11 Jan. Willem, z. van Hendrik Veen en Cornelia Smit. 13 Hielkje Elisabeth, d. van Evert van der Waal en Maria van Kleet. OVERLEDEN. 13 Jan. Cornelis, z. van Hendricus Theodoras Smoren- berg en Klaasje de Moes, 9 w. Petronella Catharina, d. van Simon Weel en Jantje Habbé, ruim 6 m. 356ste Staatsloterij. Men verzoekt ons meda te dtelen dat de dienst Amsterdam, 13 Jan. Xola In de ïlreyius-zaak. PARIJS. De «Anrore" publiceert een brief, door Zola tot president Fanre gericht, waarin hij vele auto riteiten, waaronder ministers en ond-ministers van oorlog en krijgsraden, beschuldigt, opzettelijk de bewijzen voor Dreyfus' onschuld te hebben verdonkeremaand, om poli tieke ea clericale redeneu. Zaak Dreyfus. Ingevolge onthullingen bij de zaak-Esterhazy is aan luitenant-kolonel Pieqnart vestingstraf opgelegd, tot dat eene beslissing zal genomen zijn omtrent zijne terecht stelling voor een krijgsraad. Barslngerhorn. Geboren. 14 Dec. Jacob 18 20 z. van Dirk Bood en Ariaantje Weij. Pieter, z. van Jan Mosk en Jannetje Kooij. Aaltjed. van Cornelis Wittebol en Trijntje Krab.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 3