Inschrijving Nationale Militie. Stadsberichten. N ederland. Ingezonden stukken. Ns. 4178, 4387 en 18367 f 1000 Ns. 15361, 17242 en 19171 f 400 Ns. 5921 en 18545 f 200 Ns. 6637 10574 14882, 15174 en 19400 f 100. Inrichtingen, die gevaar,schadeofMndêT kunnen veroorzaken, DINSDAG 18 Januari a.s. (laatste dag) van Inschrijving voor de Nationale Militie. B URGEËL1JKE SïANDT »Ik beschuldig generaal Pellieux en commandant Ra- vary, dat zij een schurkachtig vooronderzoek gehouden hebben van een monsterachtige partijdigheid. »Ik beschuldig het departement van oorlog, dat het in de pers een afschuwelijke campagne gevoerd heift, om de openbare meening op een dwaalspoor te leiden. »Ik beschuldig den eersten krijgsraad, dat hij het recht geweld heeft aangedaan, door een beschuldigde te ver- oordeelen op een geheim gehouden stuk." Aan 't slot zegt de schrijver »De lieden die ik beschuldig, ken ik niet, ik heb ze nooit gezien, ik heb tegen hen noch wrok, noch haat. Zij zijn voor mij slechts de dragers van een sociale ziekte. «Ik heb slechts één hartstocht, voor het licht, in naam van de menschheid die zooveel heeft geleden en die recht heeft op geluk. Mijn vlammend protest is slechts de kreet van mijn hart. «Laat men mij voor de assisen dagen en dat het on derzoek in het volle licht plaats hebbe «Ik wacht.'' Zola's wensch, in de laatste zinsnede geuit, belooft verwezenlijkt te worden, de regeering heeft verklaard hem te zullen vervolgen. Zal hij in staat zijn zijne krasse aantijgingen te bewijzen het is te vreezen van neen en mislukt ook deze meer manmoedige dan tact volle aanval, dan is Dreyfus daardoor meer geschaad dan gebaat. Scheurer-Kestner heeft zijn mislukte poging reeds moeten boeten met het verlies van het vice-presidiaat van den Senaat, hij werd Donderdag niet als zoo danig herkozen. Tengevolge van de feiten, die aan den dag zijn gekomen bij de instructie en tijdens de verhooren in de zaak-Esterhazy is besloten den luitenant kolonel Picquart in vestinggevangenschap te houden totdat zal zijn beslist om hem voor een krijgsraad te brengen. Hij is den 13 in het fort Mont Valérien a's gevangene bin nengebracht. SPAWJE. Maarschalk Blanco heeft tot dusver wel succes met zijn optreden op Cuba. De overwinning welke zijn troepen onder generaal Ruiz op de opstandelingen onder uomez bij Sancti Spiritu hebben behaald, heeftin Spanje een bjjzonder gunstigen indruk gemaakt. Deze indruk zal nog versterkt worden door het bericht van het Spaansche gezantschap te Washington meldende dat een aanzienlijk getal uitwekenen en vele Cubaansche junta s in de Vereenigde Staten geneigd zijn om genoegen te nemen met de toegestane antonomie. TBAHIVAAL. De eerste zitting van den Bonds raad van Transvaal en den Oranje-Vrijstaat, ingesteld bij het tractaat van Bloemfontein dat verleden jaar ge sloten is, zal dit jaar plaats hebben te Pretoria op 25 Januari. Ieder der beide staten zal door vijf leden in den Raad worden vertegenwoordigd. Men gelooft dat een der voornaamste punten van beraadslaging zal zijn de vraag: of het wenscheljjk is, dat de beide staten een ge lijkluidende administratieve wetgeving hebben. De jury bestaat uit de H. H. A. J. Bronkhorst Jr., Haarlem; F. Heckmann, Amsterdam; Jean Messiaen, Ant werpen; Bruno Muller, Amsterdam, en J. H. Sluijs, Brussel. Op de buitenplaats Zeeduin" te Oostkapelle is een vruchtdragende Muza of banaan, op Java pisang genaamd. Het is een Musa rebrina, behoorende tot de familie Mu- saceae, waartoe uitsluitend in tropische gewesten voor komende planten gerekend worden. Deze plant heeft een tros met 40 flink ontwikkelde vruchten, behalve een groo- ter getal minder ontwikkelde. Enkele zijn reeds prachtig geel gekleurd en laten zich goed gebruiken. (Midd. Ct.) Aanranding. Een ongehuwde vrouw uit Rijswijk, die in den avond van den 13 met de stoomtram Den Haag—Delft aankwam, werd op het Huygensplein te 's-Gravenbage door een haar onbekenden man onverhoeds van achter aangevallen. Hij bracht met een seherp voorwerp haar een steek in de zijde toe, waardoor alleen de kleederen beschadigd werden. De aanrander had zich ijlings verwij derd. De aangevallene gaf op het politiebureau zijn sig nalement op. De omstandigheden waaronder de aanranding heeft plaats gehad, toonen echter aan, dat er geen verband moet worden gezocht tusschen deze daad en de aan randingen te Amsterdam. 356ste Staatsloterij. 5e kl., 4e lijst, 13 Jan. GEBOREN. 14 Jan. Anna Catharina, d. van Krijn Brands en Ca- tharma de Jong. Jan, z. van Pieter Bra;ken Johanna Geertruida van Tuin. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen tor algemeene kennis 1»J|atweden d® 8emeente-secretarie ter visie is ge- vatf R A KOSTERS gflDJdeJ,!rZOek' m8t de haf vf boekdrnkker, om vergunning tot het oprichten van een gasmotor, in het perceel aan de Ramen, wijkB, Ns. 2 3 en 4 en dat op Dinsdag 27 geWenheid S,,midda8s te tw^If «en, ten stadsbuize d^ fnr ahf- h geg<3VRn' 0m te£en bet oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd 1 a t i'qqo A. MACLAINE PONT, Voorz. 13 Jan. 1898. Q. p. DQNATH Secretaris. Kaasmakers. Te Schagen is een cursus opgericht voor kaasmakers die werkzaam zijn aan de kaasfabrieken te Schagen en' omstreken. Deze cursus welke onder leiding staat van den heer W. Keestra, zuivelconsnlent te Hoorn is deze week door den heer J. L. T. Groneman, voorzitter der commissie van toezicht op het landbouwonderwijs te Schagen, geopend met eene bespreking van het doel, waartoe de cursus werd opgericht. De lesseu, welke des Maandags en des Dinsdags ge durende zes achtereenvolgende weken worden gegeven, worden bijgewoond door 13 kaasmakers van de kaas- fabrieken te De Nes (gem. Schagen), Keinsmerbrug (gem. Zijpe), Schagerbrug (idem), Bnrgerbrug (idem), De Leek (gem. Barsingerhorn), Haringhuizen (idem), Het Wad (idem), St. Maarten, Anna-Paulowna, Lutjewinkel (gem. Winkel), Wieringerwaard (Buurt), Zijdewind (gem. Oude Niedorp) en Heer-Hagowaard. Purmerend. In de den 14 gehouden raads vergadering werd tot gemeente-geneesheer benoemd de heer dr. B. Jelgersma in plaats van wijlen den heer dr. H. C. P. van der Lee. Schagen. Den 13 vergaderden de afdeelingen «Scha gen van het Nederl. Onderw. Genootschapen van den Bond van Nederl. onderwijzers alhier in de lokalen «De Post hoorn en «Het oude slot." Uit de rekeningen dier ver- eenigingen bleek, dat zij beide een nadeelig saldo hadden, de eerste van f 4.89J bij eene ontvangst van f 133.4o[ de tweede van f 3.05 bij eene ontvangst van f 44.15. De afdeeling Schagen van het Nederl. O. Gen. telt tegenwoordig 34 leden, die van den Bond 14. De muande- lijksche vergaderingen worden van beide vereenigingen vrij goed bezocht. Haarlemmermeer. Uit goede bron verneemt het N. v. d. D. dat het bericht (zie ons vorig nummer) omtrent schade aan inundatiewerken te Vijfhuizen niet juist was. Die werken verkeeren in den besten staat; maar aan de vestingwerken aldaar heeft zich eenigen tijd geleden, tijdens een storm en een ongewoon hoogen waterstand in de gracht, bij een gedeelte van eene borstwering eene verschuiving en verzakking voorgedaan, een van die be kende teleurstellingen voor een bouwmeester, waartegen niet altijd is te waken. Internationale tentoonstelling van Postduiven. Beze tentoonstelling, door het Koninklijk Zoölo gisch Genootschap «Natura Artis Magistra" in vereeni- ging met de postduivenvereeniging «Colnmba" uitgeschre ven, zal plaats hebben in de koningzaai van het Genoot schap op Zondag 16 en Maandag 17 Januari e.k. en be looft bijzonder wel te zullen slagen. Het aantal inzen dingen, meest nit Nederl., enkelen nit Dnitschland en Bel gië, bedraagt 408 met 479 duiven. De duiven zijn in 21 klassen verdeeld; voor elke klasse zijn de volgende prij zen uitgeloofd: le prijs: 1 verguld zilveren medaille, 2e prijs:. 1 zilveren medaille, 3e prijs: 1 bronzen medaille, terwijl verder nog diploma's beschikbaar zijn gesteld voor reserveu, zeer eervolle en eervolle vermeldingen. Daaren boven zijn 29 eereprijzen uitgeloofd door het Kon. Zoöl. Gen. «Natura Artis Magistra", door den Ned. Postdni- venbond, door de vereeniging »Ornithophilia" en door verschillende particulieren. Een jubileum. W ij zijn in onze samenleving gewoon, van iemands 25-jarigen arbeid op eenzelfde gebied notitie te nemen niet alleen doch dragen er in den regel gaarne toe bij, om voor den jubilaris een dergelijken dag tot een recht feestelijke te maken. Veelal vliedt zulk een zilveren tijdkring voor den dra ger der betrekking kalmpjes heen. Niet alzoo met den man die omstreeks dezen tijd zijn zilveren ambtsfeest kan herdenken. Wie kent niet den bureaulist uit het lokaal «Harmonie den man, die het zooveel mogelijk zjjn klanten naar den zin tracht te maken, waarmeê hij tusschenbeide heel wat te stellen heeftdie bij de vele tegenstrijdige belangen, die hij vaak, bij eene pla ts- kenze od anderzints, te bevorderen heeft, zich aan ons steeds kennen deed als iemand, wien men het met volkomen gerustheid toevertrouwde wie kent H. Meijer niet Hij blijve dan ook nog lang ons aller factotum op dit gebied en zich verheugen in veler sympathie. Men kan daarvan blijk geven, door te teekenen op eene lijst, die den ingezetenen zal aangeboden worden voor een te dezer gelegenheid te arrangeeren soirée variée, op woensdag, 26 Januari. Men verzoekt ons mede te deelen dat zondag, den 16, de diei st in de kei k der doopsgezinde gemeente zal worden vervuld door den heer ds. P. B. Westerdijk, Dantuma wonde. Diefstal van een ring. Ongeveer een half jaar geleden vermiste iemand die zich bij een barbier hier ter stede liet scheeren, zijn gou den ling, dien bij een oogenblik had afgelegd om zich na de bewerking bet gezicht af te wasschen. De ring was nergens op te sporen. Onmiddellijk werd aan diefstal gedacht, en al direct had men zeker persoon op het oog dien men voor den verdachte hield. Er werd aangifte bij de politie gedaan, doch de verdachte, die zich on middellijk en nog voor de diefstal bekend, was, had ver wijderd, was nergens meer te ontdekken. Kort daarop werd hij dan ook in het Algemeen Politieblad gesigna leerd, aanvankelijk zonder resultaat. Door de marechaus see in Overijsel bij Steenwijk is hij thans echter aange houden, waarna bleek, dat hij steeds onder valschen naam gezworven had en den gouden ring had verkocht aan een koopman in gonden en zilveren werken te Am sterdam, waar hij thans spoedig werd herkend. De dader is naar hier gebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. De barometerstand alhier, was 's morgens te 8 uar als volgt: den 14: 774.9 den 15778.9. Huldeblijk. Het bestuur der plaatselijke commissie voor het enbrengen van gelden ten behoeve van het aan H.M. de Koningin-Wednwe aan te bieden Nationaal Hulde blijk bij gelegenheid der meerderjarigheid van H. M. de Koningin verzocht ons langs dezen weg aan de leden dier commissie en aan allen die daartoe hebben bijgedra gen mede te deelen, dat, in het geheel f 805.50 is bijeen gebracht dat de onvermijdelijke kosten f 48,39 hebben bedragen, zoodat aan de hoofdcommissie is kunnen wor den opgezonden een bedrag van f757.11. Huishoud- en Industrieschool. Dat de middelen voor deze zoo nuttige inrichting nog steeds niet zoo ruim vloeien als bij de voortgaande ontwikkeling der school noodzakelijk is, mag bekend worden geacht. Het bestuur ziet zich dientengevolge genoopt, steeds op versterking harer kas bedacht te zijn. Zij richtte nu tot de rederijkerskamer «Bilderdijk" het verzoek ten haren behoeve eene uitvoering te geven en gereedelijk werd aan dien oproep voldaau. De uitvoering is bepaald in het begin van de maand Februari en vooraf zal den ingezetenen de gelegenheid worden gegeven daarop van hun steun te doen blijken. De naam der bekende Alkmaarsche kamer waarborgt iets goeds en verwacht mag dns zeker worden, dat deze er niet weinig toe zal bijdragen, onze stadgenooten tot mime inteekening te bewegen. ONDERTROUWD. 13 Jan. Willem Molenaar, alhier, en Elizabeth Soers, te Zuid- en Noordschermer. Maarten Adrianus Wolzak tn Trijntje van Di gelen. Gerrit Hollander, wednr. van Immetje Slenters en Alida Keijsper. Willem Dirk Ferdinand Meijer, wednr. van Neeltjo Theresia Goelts te Alkmaar en Anna Francina van der Feer, te Sneek. Alkmaarsche bouwverordening. Geachte Heer Redacteur Het ouder bovenstaand opschrift voorkomende in uw blad van 1^ Jan. j.l. trok bijzonder mijne aandacht. ve^e 0Pzicbten ben ik het dan ook eens met de strek king van h6t hierbovengenoemd hoofdartikel. Dooi dat ik dagelijks, uithoofde van mijnen werkkring betrokken ben bij het bouwen en slcopenworden vele van de tekortkomingen onzer bouwverordening en hare hoogst g, brekkige en ongelijkmatige toepassing door mij ondervonden en opgemerkt. Sedert het achtjarig bestaan dezer verordening is in de praktijk voldoende gebleken, dat zij met een ongeneeslijke kwaal is in het leven geroepen. Het lapmiddel van het vorige jaar maakt haar niet weêr gezond neen verergert nog de kwaal. Terecht woidt dan ook in het hoofdartikel hierboven bedoeld, opgemerkt, dat voor brandgevaar- en sous-terrain- bouw alle voorschriften worden gemist. Wat dit laatste betrelt, kan ik intusschen verklaren, dat bij eene bouw vergunning aan mij bet vorige jaar uitgereiktwel degelijk voorschriften omtrent sous-terrain bon w (al zijn het dan ook zoogenaamde eigengemaakte van B. en W.) zijn voorgeschreven. erder woidt nog in deze gegaan: de vergunningen, die door de eigenaren der te bouwen of te verbouwen perceelen moeten worden aangevraagd, bevatten somtijds voor den betrokken architect voorschriften, die hem ver dacht maken bij zijn principaal; daarin worden maar zoo heel gewoon weg voorschriften gegeven (ook van die zoogenaamde eigengemaakte), die aanleiding kunnen geven tot wantrouwen in het bouwplan en den betrokken archi tect verdenken van het leveren van een onvoldoend werk. De voor den betrokken architect krenkende bijbepalingen komen in geen enkel opzicht te pas, ze behooren voorgoed uit de bouwvergunningen te verdwijnen. Vele gebouwen worden gesticht, waarnaar na het uit reiken der bouwvergunning nimmermeer wordt omgezien, niet de minste opneming of keur wordt uitgeoefend en dit onvolledige toezicht heeft al groote onaangenaamheden teweeg gebracht. Ik weet wel dat bij de vele werkzaamheden van de bouwambtenaren deze controle niet welkom zou zijri want alles wordt hun ook maar op de schouders geladen. Daarvan zal het gevolg zijn, dat, en zoover zijn wij nn alreeds gekomen, de gemeentebelangen niet naar behooren worden behartigd. Aan de gemeente bonwambtenaren is ook opgedragen du controle voor de beffing van het gebruik van gemeente grond het is mij al gebleken dat deze zaak niet naar behooren wordt gecontroleerd en uitgevoerd. Vermeer dering van werkkrachten bij de bouwambtenaren is zeer gewen sebt voor het naar behooren behartigen van ge meente-belangen. In korte trekken meen ik hier ook te hebben aange toond dat het maken van eene nieuwe en voor onze gemeente bruikbare bouwverordening dringend noodzakelijk ig willen hopendat in deze behoefte binnen een niet te lang tijdsverloop zal worden voorzien. Ontvang, geachte heer redacteubij voorbaat mijn dank voor de afgestane plaatsruimte dezer regelen Alkmaar, K. BAKKER Dz., 15 Januari 1898. architect. Delft, 13 Jan. Boter. Per 1/i v. le soort f 62.— a 2e soort f 54, 3e soort f 48, per KG. f 0.— a f 0.—. Aangevoerd vierde, 219 achtste en 65 zestiende vaten samen 5030 KG. Edam, 13 Jan. 111 stuks boter, per Pond 57s a 62s ct., kipeieren I 4.— a 4.50 per 100 stuks. Leiden 14 Jan. Aangevoerd 400 runderen, 66 kalve ren, 1182 schapen, 0 paarden t a0 veulens 24 stieren f 53 a 190, 95 vette ossen en koeien, 1 112 a 247, per P. 50 a 62 ct., 83 varekoeien f 84 a 196, 8 graskalv. f 24 a 57, 32 vette kalveren f 36 a 62, por P. 60 a 80 ct., 34 nuchtere id. f4. a 13.—, 957 vette schapen f 15.— a 30.—, p. P. 38 a 42 ct.,' 225 weide-schapen f 11 a 19, lammeren f 0.a 144 magere varkens f 14 a 30, 198 biggen f 5.a 13.190 kalf- en melkkoeien f 105 a 218. Kaas Aangevoerd 35 stapels. Goudsche 15.— a 25. Beiden handel vlug. Leeuwarden 14 Jan. Boter le soort f44. .Aange voerd 66 vierde, 42 achtste en 24 zestiende vaten. Zwolle 14 Jan. Boter, per kg. f 0.95 a f 1.25, per i 20.50 a f 25.50. Aangevoerd 239 achtste en 135 zestiende v. en 3040 stukken, wegende 7.670 Kg. Zaandam 6 Jan. Aangevoerd 3 stapels kaas nriis kleine f 25.50. J Meppel 13 Jan. Boter, le soort f23.—, 2e soort f22 3e soort f 20.-, per 1,5 Kg. f 1.75 a 1.95 Aangevoerd 9.6.0 Kg.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2