AIJIM AABSCHE COURANT Amsterdamsche Brieyen. Nederland. Ingezonden Stukken. Kantongerecht te Alkmaar. bevonden "17" oor werpen. No. 7. Honderdste Jaargang. 1898. ZONUAtt 16 .Januari 1898. Tweede blad. i. Voor een Amsterdamsch briefschrijver is 't tegenwoor dig een slechte tijd. Er gebeurt al bijzonder weinig en de reporters, die men overdag van links naar rechts de stad ziet doorkruisen, komen bjjna zonder uitzondering platzak thuis. Een krant kan toch niet verschijnen zon der stadsnieuws en de toevlucht moet dan wel genomen tot beschouwingen over allerlei quaesties van stedelijk belang, die tot in het oneindige worden uitgesponnen, Bij uitstek leent zich daartoe de tram- en de gas- quaestle. Wat er al verhalen zijn gedaan omtrent voor stellen, door B. en W. tot de A. O. M. gericht om haar- opnieuw concessie te verleenen Het rechte weet echter niemand, want op het stadhuis zwijgt men als het graf en onder die omstandigheden heeft ook de directeur der A. O. M., de heer Schadd, weinig lust de zoo dringend gevraagde inlichtingen te verschaffen. Ook met de pogingen om een directeur voor de gemeente gasfabriek te krijgen zijn B. en W zoo geheimzinnig mogelijk geweest. Zonder dat een der raadsleden iets daarvan wist, hebben zij den heer Bakhuis, directeur der Haagsche gasfabriek, uitgenoodigd zich met deze functie te belasten en daarom werden zij pijnlijk verrast, toen deze heer van zijn bedanken aan den Haagschen gemeen teraad kennis gaf, waardoor plotseling de sluier van het geheim werd weggerukt. Insgelijks moet de heer Van der Horsteen bekwaam gas-fabrikant te Utrecht, zijn gepolst, maar deze had daarnaar al evenmin ooren. Toen heeft het Dagelijksch Bestuur gedaan, waarmee 't had moe ten beginnen: een oproeping is verschenen, waarin de verleidelijke som van 8 12 duizend gulden salaris. Zeker zullen zich nu wel liefhebbers hebben aangemeld, maar of daaronder iemand is, die opgewassen zal zijn tegen al de moeilijkheden van zulk een directeurschap schijnt zeer twijfelachtig. Immers, de oudere gas-diree- tenren en die aan de groote fabrieken, zullen zich gepas seerd achten en door hun eergevoel weerhouden worden van een sollicitatie naar een ambt, dat door een jongeren collega is versmaad. Kon men ten minste den tegen- woordigen directeur van de fabriek aan den Haarlem merweg nog maar krb'gen Die pas ie echter met eenige begrijpelijke Schadenfreude door de Imperial afgesneden, want zij heeft den heer Egeler, wiens capaci teiten onbetwist zijn, niet onhandig naar Weenen over geplaatst. Zoo staat men bloot aan het gevaar, dat men zich met een keuze uit tweede rangs-krachten zal moeten vergenoegen en dat is daarom des te onaangenamer, wijl het publiek zoo iemand de geringste stoornis in de gas levering dubbel zwaar toerekent. De tegenstanders van gemeente-exploitatie lachen natuurlijk nu in hun vuistje, maar op don keper beschouwd is dat onbillijk, want het groote beginsel blijft toch, te midden van al deze tobbe rijen, ongerept. De eenige geoorloofde conclusie is, dat op den weg van het uitvoerend bewind eener groote stad meer distelen dan rozen zijn gezaaid. Datzelfde geldt in niet mindere mate van hot leven van den tooneelist. Men moet maar eens menschen spreken, die een kwart-eeuw of meer planken land achter den rug hebben en wanneer zjj dan over het verledene gaan uitpakkenis de hoofdtoonzorg om altijd een behoorlijk emplooi te vindeD. Lichtende sterren in dat onzekere bestaan zijn echter de .jubileum-dagen; dan bieden de vakgenooten zich met groote onbaatzuchtigheid aan voor een mooie uitvoering en verstaat de jubilaris het geheim om de vrienden der kunst bij zulk een gele genheid bijeen te roepen dan brengt ook de avond een stampvolle zaal met een mooie recette. In de afgeloopen week mocht Meijer van Beem in den schouwburg in de Plantage weer eens het weldadige daarvan ondervinden. 25 Jaar was hij aan het tooneel verbonden en al heeft hy daarop geen wereldveroveringen gemaakt, toch heeft hij zijn kunst al dien tijd eerlijk en trouw gediend. Zijn roem is, dat hij eenmaal lid is geweest van de Koninklijke Yereeniging iHet Nederlandsch Tooneel" en nog altijd betreurt hij 'tdat hij zich daarvan in een dolle bui heeft afgescheiden. 25 Jaar aan het tooneel verbonden dat schijnt een lange tijdmaar eigenlijk hebben al dergelijke jubilea weinig te beteekenen, vergeleken bij het aanstaande feest van mevrouw Albregt-Engelman. Een halve eeuw zal 't den 17en Januari voor haar geleden zijn dat zij voor het eerst de planken betrad. Ook haar kunst is beschei den en de nederige rollen zijn haar altijd toebedeeld maar juist daarin is zij grootwant zij weet er ware creaties van te maken. Honderd- en duizendmaal is zij dan ook door een dankbaar publiek toegejuicht vóór het voetlicht heeft zij vergoeding gevonden voor het vele leed, dat haar in het gewone leven is berokkend. Haar groote fout is geweestdat zij in de werkelijkheid heeft gedaan wat men op het tooneel zoo dikwijls ziet ge beuren zij heeft haar aanzienlijk fortuin opgeofferd aan een familie-liddat zij meer dan haar leven beminde. Om zijn eer te redden en in de constante hoop hem op een betereu weg te brengen heeft zij gegeven meer dan zij ten opzichte van zichzelf verantwoord was, en nu de avond haars levens is aangebroken staat zij hulpeloos nog maar alleen met haar kunst. Een groot aantal vrienden van het tooneel kenden haar lijdensgeschiedenis en zij namen het edelmoedige besluit om haar behulpzaam te zijn tot het bijeenzamelen van een fonds voor den ouden dag. Een commissie vormde zich, waarin alle tooneel-critici der hoofdbladen zitting hebben genomen en Justus van Maurik schreef te harer eere een dramatische schets geheel voor haar talent berekend. Met deze schets en met het aloude Talent en Geboorte" zal de tournée door Nederland worden ondernomen. Het wordt een zware tochtvan 17 Januari tot 4 Maart zal zij vier-maal optreden te Amsterdam en 37-maal bijna avond aan avond in de verschillende provinciën. Veel zal gevergd worden van de krachten van mevrouw Albregt-Engelman en van het bij haar behoorend gezelschapmaar men hoopt overal liefde en sympathie te zullen vinden die nog altijd het heilzaamste geneesmiddel tegen vermoeie nissen zijn. In Noord-Holland zal de jubilaresse optreden te Haar lem (22 Januari), te Eukhuizen (1 Maart), te Hoorn (2 Maart), te Purmerend (3 Maart) en te Helder (4 Maart) hoe komt 't dat Alkmaar is overgeslagen Plaat sen als Culemborg, Lochem, Franeker, Meppel en Stads kanaal worden aangedaan en Alkmaar ontbreekt. Is hier niet eeD vergissing in het spel Bloembollen. Uit de bloembollenstreek tusschen Haarlem en Deiden schrijft mendat de bloembollentelers aldaar slechts weinig ingenomen zijn met het zachte winter weder en daarvan een ongunstigen invloed vreezen op de bloembollen. Zij zouden de voorkeur geven aan een flinke vorst op tijd. Nu komen later de nachtvorsten veel schade toebrengen aan de weldra van halve bedek king ontdane bloembollenvelden. Hier en daar komen de hyacinten al boven den grond. De in 1897 te Beverwijk ingestelde bloembollenbeurs heeft zeer bevredigende uitkomsten opgeleverd en zal worden voortgezet. Edam. De heer K. de Boer Czn., lid der Tweede Kamer, zal den 23 Januari alhier eene lezing houden in de kiesvereeniging »de Grondwet." Krommenie. De raad dezer gemeente heeft af wijzend beschikt op een adres van 300 ingezetenen die het luiden van de torenklok op Zondagmorgen wenschten te behouden hetgeen onlangs wegens de jaarlijksche on kosten van f 13 was afgeschaft. Het departement Velsen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is na een 17-jarig bestaan opgeheven. Te Winkel is eene Tuinbouwvereeniging opge richt, welke aanvankelijk uit 107 leden bestaat. Aan het bestuur der vereeniging zijn reeds 100 H.A, land opge geven, voor groenten- en vruchtenteelt bestemd. Aanvaringen. Den 12 heeft op de rivier voor Dordrecht eene aanvaring plaats gehad tusschen de stoomboot Maas der firma Broekman te Rotterdam en twee open aak schepen waarvan het een ledig was en het ander 40 zakken graan in had. Het geladen stoomschip is gezonken. Dienzelfden ochtend is de stoomboot Johan deWitt, van het Groothoofd te Dordt vertrekkende van achter aangevaren door de stoomboot Onderneming II. De Johan de Witt kreeg een gat in het achterschip boven de waterlijn. Beiden booten konden echter de reis naar Rotterdam voortzetten. De verschillende proeven voor mergclbemestlng in Friesland genomen zoowel op bouw- als weilanden beantwoorden niet aan de verwachting. De meeste land bouwers houden zich aan kleimest en kleiaarde, met bij voeging van kunstmest. Een misdaad. Op een veld onder Etten en Lenr (N.B.), ongeveer honderd meter van den weg is het lijk gevonden van een omstreeks 20-jarig meisjedat sedert Zondag werd vermist. Het lijk had drie gapende wonden aan den hals; een oor en duim waren afgesneden. Het vermoorde meisje heette Adriana Smits en stond in het geheele dorp gunstig bekend. Blijkens de voetstap pen en bloedsporen heeft zij haren moordenaar willen ontvluchten doch is zij door bloedverlies gevallen. Het gerecht van Breda is derwaarts vertrokken om een onderzoek in te stellen. Naar gemeld wordtzijn twee afgewezen minnaars van hot meisje in hechtenis genomen. Stooin-trawlvlsscherij. Op het voorbeeld van Engeland willen de heeren W. van Voorst en G. Dekker te IJmuiden oprichten de Maatschappij tot uitoefening der Stoom-Trawlvisscherjj »Kennemerland." In een rondschrijven deelden zij o. a. mede, dat, aan gemoedigd door de schitterende uitkomst, die de reeders van den tot dusverre eenigen stoom-trawler in Nederland met bun stoomschip behaalden en te Amsterdam en aan den Hoek van Holland, reeds pogingen worden aangewend om Maatschappijen tot exploitatie van Stoom-Trawlers in het leven te roepen. Zij willen de zaak op den meest bescheiden voet aan vangen, door voorloopig slechts één enkelen stoom-trawler in exploitatie te brengen. Inmiddels houden zij zich aanbevolen elke geweuschte nadere inlichting te verschaffen jterwijl ook de heeren P. van Vliet Kzn., cargadoor, en P. Roggeband, lid van den gemeenteraad te IJmuiden, die zich als commissa rissen beschikbaar stelden, alsmede de heer O. W. H. Eygenraam, te Dordrecht, daartoe bereid zjjn. Uamp te Ambolna. Bij het departement van koloniën is ontvangen een telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië gedagteekend den 14 ^Eergisteren zijn van Makassar twee fregatten waarop een officier van gezondheiden gisteren is waterstaafspersoneel met honderd dwangar beiders naar Amboina vertrokken." Verder blijkt uit dat telegram dat van de tien bij de aardbeving op Amboina als gedood opgegeven militairen slechts 5 Europeanen zijn en dat 35 militairen beneden den rang van officier gewond werden. Uit de omstan digheid, dat geen verdere opgaaf omtrent dooden gedaan is is af te leiden dat evenals reeds van de officieren gemeld isook geen Europeesche ambtenaren omge komen zijn. De vreeselijke ramp te Amboina brengt in herin nering de aardbevingen, die in den loop der tijden aldaar reeds plaats hadden. Den 12 Mei 1644 viel daardoor het fort Victoria ge deeltelik in puin. In 1671 tot 1673 en in 1674 hadden er hevige aardschuddingen plaats. Bij de laatste kwamen 2322 menschen om, waaronder 31 Europeanen het stad huis en het hospitaal werden verwoest. Den 28 Maart 1830 had er een hevige aardbeving plaats, die 20 seconden aanhield. Die van 1 November 1835 was nog krachtiger een der kazernen binnen het fort Victoria stortte in en begroef 58 menschen, die daarbij den dood vonden, terwijl er nog 36 gekwetst werden. De schade beliep een half millioen gulden. Den 21 Januari 1837, 16 December 1842, in 1843 en in 1845 gevoelde men daar opnieuw hevige aardschokken. Den 21 Mei 1849 scheurde de ri vieroever nabij Ulat, den 8 October 1850 werd de bevol king opnieuw door een hevige beving, gepaard met zwaar gedreun, opgeschriktden 25 Nov. 1852 was dit opnieuw het geval, gepaard aan een zeeberoering, waarbij het water in de baai bijna 2 meter steeg. Op den 13 April 1853 en den 7 Sept. 1864 waren de schokken minder hevig. De bevolking van het geheele eiland telt ruim 30,000 zielen, over 47 negoreijen en 11 kampongs verdeeld. De stad Amboina of Ambon had in 1892 een bevolking van 8053 personen, n.l. 788 Europeanen en daarmede gelijk- gestelden, 686 Chineezen, 361 Arabieren en vreemde oos terlingen en 6218 inlanders. Het Teclinlkuni Jllttweida, een onder staats toezicht" staande inrichting van hooger technisch onderwijs tot vorming van electriciteit- en machine-ingenieurs, technici en meesterknechts, telde in het afgeloopen 30e schooljaar 1698 bezoekers. Onder hen vindt men be woners van Staten van alle 5 werelddeelen evenzeer behooren de ouders der bezoekers tot de meest verschil lende kringen in de maatschappij, met name echter zijn het fabrikanten, ingenieurs, mijnbezitters, ambtenaren en kooplieden. Het onderwijs in de electrotechniek heeft ook in het laatste jaar weder eene aanmerkelijke uit breiding ondergaan en wordt hieraan een krachtige steun gegeven door de rijke verzamelingen, laboratoriën, werk plaatsen en machineriën. Het zomerhalfjaar begint 19 April en kan aangifte voor het op 21 Maart aanvan gende kostelooze voorbereidend onderwijs van af begin Maart op alle werkdagen geschieden. Het uitvoerige pro gramma met inlichtingen wordt kosteloos door het Tech- nikum Mittweida (koningrijk Saksen) toegezonden. Het Technikum kreeg bij gelegenheid der Saksisch-Thuringsche tentoonstelling te Leipzig, de hoogste onderscheiding, de Koninklij k- Saksische staatsm edalje. Het loon <ler schilders. Mijnheer de Redacteur De sehildersgezellen-vereeniging >Streven naar Verbe tering" verzoekt u in verband met de in dit nummer voorkomende advertentie een plaatsje in uw blad. Genoemde vereeniging heeft alsnog eene poging meenen te moeten doen, om de heeren Van Geenhuijsen, Wigman, Gingnagel en Krom de vier eenige patroons die tot heden weigerden meé te gaan met het besluit om met 2 Januari 1898 het loon der gezellen met 2 cents te verhoogen alsnog daartoe te bewegen. Daarom werden de voorzitter der vereeniging en een der leden belast, om dien patroons een bezoek te brengen. Niettegenstaande echter alle poging tot overreding zijn zij er niet in geslaagd de drie eerstgenoemde patroons tot andere gedachten te brengen. Den vierde hebben zij niet bezocht omdat het hun toescheen dat deze ten aanzien van de loonsbeweging geen gewicht in de schaal legt. De afgevaardigden kregen de overtuigingdat voor een goed deel louter onwil de drijfveer bij genoemde drie heeren was. De vereeniging doet nu een beroep op Alkmaar's werk gevers en architecten om haar streven te steunen en door hun invloed de onwillige patroons te nopen ook aan hunne gezellen het verhoogde loon nittebetalen. Namens de Vereeniging voornoemd, J. GROOT, Voorzitter. B. SELHORST, Penningmeester. H. DE VRIES, le Commissaris. W. v. d. HOVEN, 2e Commissaris. Zitting van 14 Jan 1898. C. H., Alkmaar, dronkenschap en politie-overtreding, 2 maal f 1 boete of 2 maal 1 dag hecht. P. K., Alkmaar, de orde verstoren, f 3 boete of 2 dagen hecht. P. Gr. Pz., Egmond aan Zee, dronkenschap bij her haling, 5 dagen hecht. W. B., Egmond-Binnen, het niet dichten van konijnen gaten, f 1 boete of 1 dag hecht. D. B. Kz., Oastricum, O. K., Alkmaar, M. B., Bergen, J. J. L., 0. v. d. V. en G. G. C., Amsterdam, jachtwet overtreding, de le-, 4e-, 5e en 6e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 2e 2 maal f 10 boete of 2 maal 3 dagen hecht., de 3e 2 maal f 20 boete of 2 maai 4 dagen hecht. G. Sch., W. Sch., A. Zw. Ez., T. W. Jz., te Egmond aan Zee J. V., Alkmaar, M. R., Heiloo politie-over treding de le en 2e ieder 2 maal f 1 boete of 2 maal 1 dag hecht., de 3e en 4e ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht., de 5e f 1 boete of 1 dag hecht, en de 6e f 2 boete of 2 dagen hecht. KI. de G. Jz., H. V., H. G. Az., A. St. Az., S. Gr. Jz., P. Gr. Pz., J. Gr. Pz., te Egmond aan Zee, konijnen- delven de le 2 maal f 3 boete of 2 maal 1 dag hecht., de 2e f 5 boete of 4 dagen hecht., de 3e, 4e, 5e, 6e en 7e ieder f3 boete of 2 dagen hecht. KL de G. Jz., 11. G. Az., te Egmond aan Zee, konij nen delven en poging om wild te bemachtigen, ieder 4 m. f 3 boete of 4 maal 2 dagen hecht. J. Z., Heerhugowaard, J. L., Egmond-Binnen, F. J. D., Landsmeer, J. N. S. en T. P., Alkmaar, en G. Br., zonder vaste woonplaats, dronkenschap, de le f 2 boete of 2 dagen hecht., de 2e-, 4e-, 5e od 6e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 3e f 3 boete of 2 dagen hecht. E. Pr. Jz., A. Zw. AzJ. Zw. Ez. en E. BI. Jz., Egmond aan Zee, de le f 5 boete of 3 dagen hecht., de 2e en 4e ieder f 4 boete of 3 dagen hecht., de 3e f 3 boete of 2 dagen hecht. L. K. Az., Egmond aan Zee, poging om wild te be machtigen, het delven naar konijnen, het zich met strikken in 't veld bevinden, 3 maal f 3 boete of 3 maal 2 da gen hecht. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Een hondenhalsband, een notitieboekjeeen kinder wantje een spaarbankboekje, een spionnetje, 1 gebeden boekje, 1 zwarte hoBd een gele hond. Ai.kma a it, De Commissaris van Politie voornoemd, 14 Jan. 1898. S. M. S. MODDERMAN Jr.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 5