Stadsberichten. De invoer van Nederlandsch vet vee in Belgisch Limbnrg is in den laatsten tijd zeer groot geweest. Naar men nit Archel berichtwerd daar verleden maand 16,000 frs. aan invoerrechten op vee ontvangen. De nieuwbenoemde minister van Marine jhr. J. A. Roëll, heeft den leeftijd van 60 jaren bereikt. Hij genoot zjjne opleiding voor den zeedienst aan de Academie te Breda in 1856 werd hij van adelborst le kl. bevorderd tot luitenant ter zee 2e kl. In verschillende rangen was hij o. a. commandant van den monitor «Heiligerlee'j van het Nrs. 2972, 12628 en 14121 f 1000; nrs. 8107.8396, 11206, 12010, 17366, 17646 en 19013 f 400 nrs. 6757, 10002, 11092, 13091, 13617, 18441 en 18858 f 200 nrs. 1176, 4041, 6109, 6277, 6660, 7248, 9063, 9872, 13211, 14611, 17884 en 20379 f 100. Arrondissemonts-Iieclitbaiik te Alkmaar. Het hoofdbestuur van de Hollandsche maat schappij van Landbouw heeft besloten het Ned. Landbouwcomité nit te noodigen, te trachten samen werking te verkrijgen van de Ned. land- en tuinbonw- maatschappij, voor een deelneming aan de inzending naai de internationale tentoonstelling in 1900 te Parijs. Het hoofdbestuur van de Friesche Maatschappij van Landbouw heeft besloten in dit jaar door arbeiders wed strijden te doen houden in ploegen, maaien en greppelen. Paardenfokkerij. De "neeren H. de Goede, J. Visser, Jb. Edel en W. Bakker, te Beemster en Geerlings, te Pnrmerend, hebben aanvankelijk goed geslaagde pogingen aangewend om te Beemster en omstreken eene vereeniging te stichten, welke door het beschikbaar stellen van een besten bui- tenlandschen hengst zal trachten het paardenras te ver beteren. Het benoodigde kapitaal is reeds gedeeltelijk bijeengebracht. De vereeniging hoopt nuttig werkzaam te kunnen zijn, daar men zich tegenwoordig meer dan vroeger in die streek toelegt op het fokken van paarden. Kwitsersche geiten. In een verslag van de op 6 September 1.1. te Luxem burg gehouden tentoonstelling wordt o.a. gezegd: De enkele ingezonden exemplaren van het geitenras hebben bewezen, dat de verbetering van het inheemsche ras met het Zwitsersche hoe langer hoe meer blijkt. Een landbouwer te Kloetinge, die, niet wetend dat zijn vee aan mond- en klauwzeer lijdend was het in eene onbesmette weide had gebracht en dientengevolge tot f 80 boete veroordeeld was, hoeft op zijn verzoek van de Koningin-Regentes gratie verkregen. Heemskerk. In de den 12 gehouden vergade ring voor bloembollencultuur te Alkmaar zijn tot direc teuren voor de aldaar te honden groene veilingen be noemd de heeren P. Rozeubroek en P. J. van dor Ploeg alhier, ter vervanging van de heeren Burger en van Zanten F. Nienwerf, die als directeuren hebben bedankt. Verkiezingen. Zaterdag 22 Januari vergadert het hoofdbestaur der Oentr. Kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Enk huizen, om een voorzitter te verkiezen in plaats van den heer J. F. Bakker, die als zoodanig bedankt heeft. De groote schntslnizen te Spaarndain zullen 1 Feb. geopend worden. Tot sluiswachter is benoemd J. Hamers, aldaar. Texel. De handel in lammeren is nog altijd van groote beteekenis. Gedurende het jaar 1897 werden 21.476 lammeren van hier naar elders uitgevoerd. Als een bijzonderheid wordt gemeld dat dezer dagen reeds eene vlucht kieviten is waargenomen, welke op het eiland neerstreek. Deze trekvogels keeren anders zelden vóór Maart terng. Harlngcarspel. Den 14 werd in de herberg van P. Klos te Dirkshorn eene openbare vergadering gehouden, waar de heeren Ds. Schermerhorn, van Nieuwe Niedorp en ds Melchers van Znidscharwonde optraden ter bespreking van het alkoholvraagstuk. Met onverdeelde aandacht werden de sprekers door de zeer talrijk opge komen belangstellenden gevolgd en na afloop der ver gadering werd eene afdeeling opgericht van de geheel- onthondersvereeniging, aanvankelijk met 14 leden. Vee-uitvoer. In de maand December zijn aan het grensstation te Rozendaal ontsmet 620 veewaggons, tegenover 840 in December 1896. Berekend a 10 stuks vee per waggon, is dit een uit voer van 6200 stnks vee naar Belgie, ter waarde van rnim f 450.000. Veehandel in Friesland. Over het geheel is de handel in rundvee stiller, een gevolg van de afwezigheid van vreemde koopers op de jongste markten. Vooral het gemis der zoogenaamde Bra- bantsche kooplieden werd gevoeld, en meDig koopman, die met zijn vee marktte, kon in het geheel niet of moest met verlies verkoopen. Gold dit in de allereerste plaats het melke- en kalve vee, ook in vet rundvee gaat de handel slapper, De aanvoer wordt grooter, daar vele die ren voor de slachtbank gereed zijn en ze nu langer op stal te houden voor den boer schadelijk zou werken. De vraag is vrij wel gelijk gebleven. De eerste qualiteit is prijshoudend; inferieure soorten zijn lager. In stieren wel handel en omzet, maar tegen zeer lage prijzen. In vette kalveren heerscht nog goede handel, doch de prijzen zijn ietwat dalende door grooteren aanvoer. Niet alleen Engeland, maar ook Holland vraagt tegenwoordig veel van dit vee. In vette schapen en lammeren nog altijd traag wegens slechte markt te Londen. In melke schapen is zoo goed als geen handel. In vette varkens en biggen is de handel nog zeer vlug; de prijzen zijn echter eer lager dan hooger. In Londensche biggen is de handel ongekend fleurig, hoewel de omzet niet groot is, tenminste wat aangaat het opkoopen door de 'kooplieden, die zo geslacht naar Londen verzenden. De meeste handel geschiedt nog in deze jonge varkens door de boeren onderling, en de op- koopers verlangen daarom naar vorst Dan worden de biggen een weinig «krnk" en fennnen de slagers ze beter koopen. Er zijn kooplieden, die tegenwoordig geregeld de weekmarkt te Beilen (Drontoj bezoeken, om Londen sche biggen te koopen. De prijzen zijn thans: vette koeien 24—29 ct. het »/j KG., kalve koeien f 110—180, melke dito f 90 165, vette kalveren 31—34 et. per </2 KG., stieren 17 20 ct. per J/2 KG., nuchtere kalveren f 5—9, vette schapen f 14 26, melke dito f 10 18, vette varkens (ruig) 18—20 ct. per '/j HG., Londensche biggen (ruig) 16 -19 ct. per '/2 KG, magere varkens 12—32, zesweoksehe biggen f 7—8. Hollandsche matrozen gedecoreerd. De Londensche »Board of Trade'' heeft een gondeu medaille toegekend aan Jacob van der Klooster, boots man, benevens zilveren medailles aan Cornelis, Marinns en Nelis van der Klooster, en Hendrik Speelman, te zamen uitmakende de bemanning van de reddingsboot »Prinses Wilhelmina" van Burgslnis, die den 29en No vember jl. de bemanning van het gestrande Brit che stoomschip «Baidar" redde. Spanbroek. Den 31 December 1896 bestond de bevolking dezer gemeente nit 743 m. en 755 vr., totaal 1498. Geboren werden in 1897 21 m. en 28 vr., inge komen 72 m. en 51 vr., totaal 172. Overleden zijn 15 m. en 14 vr. en naar elders vertrokken 92 m. en 63 vr., totaal 184. De bevolking is alzoo verminderd met 12 zielen en bestond op 31 December 1897 nit 729 m. en 757 vr., totaal 1486. Ontvangsten Aoord-Hollandsche Tramweg Maatschappij. Officieel. Dec. 1897 f 15.920.91J p. dagkilom. f 9,01. 1896 14.487.52i 8.20. Sedert 1 Januari 1897 f 201.235.49. idem 1896 183.965.29. Lijn AmsterdamSloterdijk. Dec. 1897 f 616.03 per dagkilom. f 7.95. 1896 660.67 8.52. Sedort 1 Jan. '97 f 8.437.95 1896 8.530.25. Seliagen. Den 15 vergaderde in het lokaal »Cérès alhier de gymnastiek- en schermvereeniging «Lycurgus' Uit het jaarverslag bleek dat de vereeniging in zeer bloeienden toestand verkeert. Het aantal werkende leden is 25, het aantal begunstigers meer dan 30, terwijl het batig saldo over 1897 1 180 bedraagt. Het bestuur, dat elk jaar geheel aftreedt, werd herkozen, zoodat de heer L Roggeveen wederom voorzitter, Jb. Roggeveen, pen ningmee8ter, J. Overtoom, secretaris, KI. Roggeveen en J. Fontein commissarissen werden. Ook de directeur, de heer Jb. Roggeveen werd als zoodanig herbenoemd Besloten werd voortaan in 3 afdeelingen te werken waarvan als 4de voorwerker de heer B. Roos werd gekozen. De jaarlijksche uitvoering zal in het begin van Maart worden gegeven. Tot afgevaardigde voor de Bondsvergadering werd gekozen de heer Jb. Roggeveen die in opdracht kreeg tegen contribntieverhooging en tegen de nieuw voorgestelde wijze van kiezen der afge vaardigden te stemmen. Den 16 had onder leiding van den heer K. Th. Mönck in het Noord-Holl. koffiehuis alhier het opera-con cert plaats van de vereenigde zangers van het ontbon den Noord- en Znid-Nederlandsche operagezelschap. De zaal was zeer goed bezet terwijl het meerendeel der zangnummers blijkbaar in den smaak van het publiek viel. Vooral mevr. de Meijer-Borlée en de heeren Schmier E. Florissen en Palache oogstten veel bijval in met de vertolking van ettelijke liederen en opera-gedeelten. De vlaamsehe uitspraak van sommige zangers deed echter wel wat schade aan den goeden totaalindruk, die het gezelschap op het aandachtig luisterende publiek maakte Harsfngerhorn. Over den toestand te K o 1- h o r n valt op het oogenblik niet te klagen. Do goede uitkomsten der ansjovisvisscherij in 1897 heeft ten gevolge, dat er vele visschers zijn bijgekomen. Werkeloosheid heerscht hier minder dan andere winters. De landbouwers laten meer arbeid verrichten eenige arbeiders zijn aan de trambaan en ook het herstellen van de stormschade December aan den Zeedijk heeft een aantal lieden werk verschaft. Men schrijft ons Ursem. De heer ds. A. Stramrood deelde den 16 aan het einde der godsdienstoefening aan de gemeente mede, dat door hem toezegging van beroep was ontvangen naar de herv. gem. te Purmerende. Deze tijding, hoewel voor den predikant zeer vereerend, werd door velen niet met instemming begroet, daar hij nog niet volle 2 jaar in deze gemeente werkzaam is en de begaafde man nog zeer veel ten goede alhier, bij een langer verblijf zon kunnen doen. Dat hij moge besluiten nog wat in ons midden te blijven, is veler wensch. Minister Roëll. de «Marnix", de wijze waarop door stoomschip «Kijkduin'', de «Aruba Van Speijk." Voor de beleidvolle hom de zending met de «Aruba" naar de westkust van Afrika is volbrachtverwierf hij de goedkeuring van s Konings Regeering. Sedert 1890 schout-bij-nacht, werd hij in 1892 bevor derd tot vice-admiraal. Midderwijl was hij in 1891 opge treden als commandant der zeemacht en chef van het departement van Marine in Nederl. Indië, ter vervan ging van den vice-admiraalthans Staatsraad Ten Bosch. Hij vervulde die hooge betrekking tot 1894, in welk jaar hij met 1 Nov. op zijn verzoek werd gepen- sionneerd. De nieuwe minister was van 1876 tot 1879 adjudant van Z. K. II. Prins Hendrik en ging in 1879 als adju dant in gewonen dienst van Z. M. den Koning over. Sedert 1 Mei 1891 is hij adjudant in bnitengewonen dienst van H. M. de Koningin. In 1891 vervulde hij de opdracht van H. M. de Koningin-Regentes om den Dnitschen Keizer in de nabijheid der Nederlandsche gren zen te complimenteejen. De heer Roëll heeft in verschillende vereenigingen voor maritieme en krijgskundige belangen getoond veel ervaring in het debat te hebben, en heeft ook vaak in geschriften zijn meening over maritieme zaken uiteen gezet. Hij is de broeder van den minister van Buiten- landsche Zaken in het vorige Kabinet. (Haarl. Ct.) Uitgeest. Op 31 Dec. 1896 bedroeg de bevolking 1381 m. en 1381 vr., samen 2762 personen. Vermeer derde door geboorten met 74 en door vestiging met 174, samen 248. Verminderde door overlijden met 35 en door vertrek met 302, samen 337, alzoo 89 minder. Op 31 Deo. 1897 bedroeg de bevolking dns 1346 m. en 1327 vr., samen 2673 personen. Getal huwelijken 18. Akersloot. Op 31 Dec. 1896 bedroeg debevol king 797 m. en 779 vr., samen 1576. Vermeerderde door geboorten met 33 en door vestiging met 115, samen 148. Verminderde door overljjden met 20 en door vertrek met 159. Verminderde alzoo met 31 personen. Bevolking op 31 Dec. 1897 772 m. en 773 vr., samen 1545 perso nen. Er werden 15 huwelijken gesloten. Ten dienste van de Aoord-Hollandsche Tram- wegmaatschappij is aan de overzijde van het IJ een nieuw station verrezen. Beide perrons zjjn door een zin ken dakter lengte van 80 H., overkapt. Behalve het nieuwe station zijn nieuwe werk- en bergplaatsen ver rezen een en ander beslaat een oppervlak van één hectare, gedeeltelijk rijks-, gedeeltelijk gemeentegrond die in erfpacht verkregen is. Benoemingen. Tot lid van het bestuur van den Oosterpolder is benoemd de heer J. Bark Pz. De heer P. Slniter te Beverwijk is gekozen tot bestuurslid van den polder Wijkerbroek. Hofberichten. Naar het «Hbld." verneemt, zal dit jaar het gewone bezoek van HIT. MM. de Koninginnen aan Amsterdam in April niet plaats hebben. de De ramp op «Haagsche Ct.' Amboina. werd den 16 geseind uit Aan Batavia «De schade, door de aardbeving op Ambon teweegge bracht, wordt op één millioen geschat." Het »Hbl." bevat een stnk van den lnit. ter zee, 2e kl., O. van Lennep, aan boord van Hr. Ms. schoener «Dolfijn" te Willemsoord, waarin opgewekt wordt tot het verloenen van steun aan de noodlijdenden op Amboina. Deze oproeping is reed3 bij voorbaat geslaagd want de heer van Lennep deelt mede In afwachting dat er zich in andere plaatsen van Nederland comités zullen gevormd hebben met het doel gaven in te zamelen voor onze mede-Christenen in de Molnkken, heeft zich te Nienwediep een comité gevormd, bestaande nit de heeren J. B. Snethlage, kapt.-luit. ter zee, Hötel de BurgW. H. C. Hoog, luit. ter zee, Hoofdgracht 82; O. van Lennep, luit. ter zee, Ankerpark A. J. v. Stockum, luit. ter zee, Ankerpark H. de Booy, luit. ter zee, Havenplein die zich bereid verklaren gaven te ontvangen en die te zenden aan den hoogedelgestrengen heer van Oldenborgh, resident van Amboina, opdat hij die bestede waar het noodig mocht blijken. Dreyfus. Naar het »N. v. d. D." meldt, zijn uit de hoofdstad en uit Rotterdam en ook nit andere steden telegrammen van instemming gezonden aan Emile Zola, wegens diens optreden ten gunste van Dreyfns. «Het Vad." deelt mede dat aan Zola nit Den Haag een brief gezonden is, waarin hem, na oen nitirig van sympathie, een middel wordt aanbevolen om vbor den rechter Dreyfns' onschuld te doen bewijzen. 356ste Staatslot e r ij. 5e kl., 5e lijst, 18 Jan. lO-jarig jubileum. Den 13 is in de Kapelkerk feestelijk gevierd het 40 jarig bestaan der Christelijke jongelingsvereeniging «Zachens". De heer A. J. A. Vermeer, predikant der herv. gemeente te 's Gravenhage, sprak over 1 Cor. 10 31-33. Verschillende afgevaardigden van andere vereenigingen waren aanwezig. Daarna volgde een gezellig samenzijn in het gebouw «Waakt on Bidt." Alkmaarsche Tnrnclnb. Onze lezers zullen zich herinneren, dat onder de advert ntiën in ons vorig nummer de aankondiging voor kwam eener uitvoering, op woensdag, den 19, to geven door de Alkmaarsche Tnrnclnb «Kracht en Vlugheid.'' Het voornemen bestaat, het dien avond te geven pro gramma te besluiten met de vertooniug van een tableau, dat eene allegorische voorstelling geeft van den vrede van Manster, op 30 Januari, vóór 300 jaren, gesloten. De Tnrnclnb is hiermede das »up to date." Zij maakte van deze herinnering aan een belangrijk feit in onze vaderlandsche geschiedenis, naar wij mochten ver nemen, veel werk, en verwacht mag dan ook worden, dat, ook met het oog op dit tableau, den bezoeker een genotvolle avond wacht. De hoofdgroep stelt voorde nederdalende engel des vredeswaaronder eenige krijgers der oorlogvoerende natiën. Deze groep wordt geflankeerd door de Hollandsche Maagd die hare boeien verbroken heeftter eone en den genius van het huis van Oranje, het borstbeeld van den Zwijger kronende, ter andere zijde. Hiervoor groepen, voorstellende de opkomst en bloei van handel en nijver heid, kunsten en wetenschappen. Badhuis „Witte Kruis." In de week van den 9 tot den 15 Jan. zgn in het badhuis van «het Witte Krnis" genomen 38 kuipbaden, 77 regenbaden le kl. en 105 regenbaden 2e kl., tezamen 220 baden. Onttrekken van gemeentegrond aan den publleken dienst. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaah hebben het voornemen den Raad voor te stellen aan den publieken dienst te onttrekken een gedeelte gemeente grond groot ongeveer 1950 MJ, gelegen aan de Muziek- laan in den Alkmaarderhout tegenover de muziektent deel uitmakende van het perceel ten kadaster bekend gemeente Alkmaar, in sectie E No. 1312, zooals op het terrein vanwege de gemeente met paaltjes zal worden uitgezet. De ingezetenen worden in de gelegenheid gesteld, even- tneele bezwaren daartegen bij Burgemeester en Wethou ders in te zenden vóór of op 25 Januari 1898. Burgemeester on Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 17 Januari 1898. O. D. DONATH, Secretaris. Zitting van 18 Januari 1898. J. A. H. v. d. H., zonder vaste woonplaats, gedeti neerd, bedelarij, aangehouden tot 25 Januari 1898. W. F. G. W N. W. en H. W. O., (in hechtenis), Alkmaar, diefstal, de le 2 maanden gev., de 2e en 3e ieder 6 weken gev. G. S., Egmond aan Zee, beleediging met woorden, f 5 boete, subs. 3 dagen hecht. J. K., Enkhuizen, vernieling, 10 dagen gev. M. B Hoorn, verduistering van geld, 14 dagen gev.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 3