Stadsberichten. Markt- en Beursberichten. BURGERLIJKE STAND. Benoemingen. Tot hoofd-ingeland van het hoogheemraadschap Wa terland is herbenoemd de heer L. Klaver, te Watergang. Tot bestnnrslid van den polder Wijkerbroek is gekozen de heer B. Sluiter, te Beverwijk. Tot voorzitter der banne Ilpendam en Watergang is benoemd de heer D. Schrender. De »'s-Hertogenb. Ct." deelt een proces-verbaal mede, dat opgemaakt is door een sollicitant voor de be trekking van agent van politie in eene gemeente, alwaar degenen, die zich aanmelden, eene kleine proeve moeten afleggen, om te zien of zij eene behoorlijke hand schrijven en zonder al te groote taalfouten hnnne gedachten op papier kunnen brengen.. Persesvanbaal. Den 18 Janrë 1898 hep ik als amtenaar bekaliceert Jan van Hooftoud 22 Jaar Wegens bedelen aan het huis van Piet Hofmans in de Zoutstraat. Waar hij met een tas met Papier in de hand de straat lansliep, Des naamidags om 9 uur hep ik hem bekaliceerd en na den midag om vier uur, liep hij nog de straat langs, als of hen een hond achter de veren zat. Mij dunkt dat zoo een vend nog meer vanplan was te beginnen en, daar on straf verdiend heeft. Dus Heeren oordeeld daarover het geen ik u voor schrijf. (Handteekening) Politi Achgent. Haringcarspel. De bevolking bestond op 31 Dec. 1896 uio 1045 m. en 1006 vr., totaal 2051. Ver meerderde in 1897 door geboorten met 65 en door ves tiging met 104, samen 169, totaal 2220 personen. Ver minderde door overlijden met 37 en door vertrek met 130, samen 167. Bevolking op 31 Dec. 1897 1035 m. en 1018 vr., totaal 2053 personen. Er werden 14 huwelijken ge sloten en 1 levenloos aangegeven. Ill o n a. Te Burgh (Schouwen) is deze week eene 15-jarige knaap aan nona overleden. Hij had drie dagen achtereen in een rustigen slaap doorgebracht, waaruit hij niet meer ontwaakte. Het N. v. d. B. meldt Den binder Jan Mensing te Amsterdam is een zeer vereerende opdracht gedaan door een voornaam huis te Chicago, naar aanleiding van een boekbandje, door hem vervaardigd en indertijd ten toon gesteld in de Caxton- exhibition, te London, waar het algemeen de bewonde ring wekte. Sedert is dit bandje op verschillende wijzen door Engelsche boekbinders geïmiteerd, evenwel steeds met de hulp van den heer Mensing. l.andl>oiiw-maatscliappij. Het hoofdbestuur der »Hollandsche Maatschappij van Landbouw'' heeft den heer K. de Boer Cz. te As sendelft, benoemd tot lid der ^Commissie van toezicht op de zaken van den zuivelconsulent in Noord-Holland", en tot bestuurslid der ^Onderlinge Verzekering." lianderijen. St. Pankras. In de vorige week is in deze ge meente in publieke veiling verkocht een stuk weiland groot 3 heet. 7 aren 90 cent. voor f 10113.25, buiten de onkosten. Het zal voor groentenbouw in cultuur worden gebracht, waarvoor de kosten ook nog aanzienlijk zullen zijn. Twee stukkeu grasland in den polder Daal meer, voor groentenbouw niet geschikt, samen groot 3 heet. 79 aren, konden slechts f 2170 gelden, maar zijn daarvoor niet gegund. Uit katwoude meldt men dat de jager J. K., uit Edam, daar zeer erg gewond is. Hij had zijn geweer in een schuitje gelegd terwijl de haan niet in rust was. Toen hij nu het jolletje over de dijk sleepte (zooals de jagers aldaar doen) ging het geweer af, en kwam de volle lading in zijn rechter hand. De man is deerlijk gewond, en zijn toestand is ernstig. Uit IVleuwesehans wordt aan de »N. G. C." gemeld Een vreeselijk ongeluk had in de onmiddellijke nabijheid der grenzen dicht bij het station Bunde (Pr.) plaats. De 38-jarige spoorwegarbeider J. K., die lijdende was aan vallende ziekte schijnt, terwijl hij aan den arbeid was, door zijne kwaal aangevallen te zijn, juist op het oogenblik dut de trein van Nieuwe3chans het station binnenstoomde. De ongelukkige werd overreden en vree selijk verminkt. Volgens berichten zouden hem beide beenen en een arm zijn afgereden, terwijl hij tevens een gapende wonde aan t hoofd moet hebben bekomen. Spanbroek. Eindelijk is de wipbrug over de ringsloot voltooid en als nu de brugwachter maar een maal is benoemd, is alles In orde. Wie dat zal zijn is nog onbekend, omdat »'t Wiphuis" publiek wordt verkocht en de kooper voor f 50 'sjaars de brug zal moeten openen. Bergen. Het bestuur dezer gemeente heeft nog 2 brandkranen op de waterleiding doen aanbrengen ten bate van het Oostdorp. Toegekend de eere-medaille der Orde van Oranje- Nassan in zilver aan den bootsman W. van Keulen op West-Terschelling, in dienst van de Noord- en Zuid- Hollandsche Reddingmaatschappij. Eervol ontslag toegekend aan jhr. G. S. Boreel als hoogheemraad van de Hondsbossche en Duinen tot Petten. Edam. De heer J. W. van Hoogstraten, predi kant, is door het Provinciaal Kerkbestuur in Noord-Hol land afgevaardigd als lid van het »Provinciaal college van Toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen bij de Hervormde gemeenten" in dit gewrst. Te Stavenisse (Zeeland) doen zich in vele stallen onder de paarden gevallen voor van droes, enkele met doodelijken afloop. Sommige stallen zijn geheel aangetast. Amsterdam. Bij het uitkloppen van tapijten stortte den 18 een dienstbode vau het Doelen-Hotel van een der balkons te water en verdronk. De uitgevers van de »Spaarne-bode" hebben een ex. van den door hen aan de geabonneerden aangeboden kalender, waarop een negental portretten van de Ko ningin voorkomen aan de Koningin-Regentes gezonden en ontvingen daarop een vleiend schrjjven. Door de vele aanvragen hebben de uitgevers ditmaal dezen kalen der ook voor niet-geabonneerden hij den boekhandel ver krijgbaar gesteld. Laatste Berichten. Ben anarchist te Parijs. PARIJS, 19 Jan. Iu den afgeloopen nacht heeft de anarchist Etievant twee politieagenten, die voor een po litiepost in Montmartre stonden, met een mes een aantal verwondingen toegebracht. Na zijn arrestatie trachtte de anarchist in het politiebureau revolverschoten te lossen; men slaagde er met moeite in hem in verzekerde bewa ring te brengen. De man was onlangs uit Londen naar Parijs gekomen; men gelooft aan een wraakneming op de politie. De toestand der gewonden is ernstig, doch niet hopeloos. Men verzoekt ons mede te deelen, dat Zondag, den 23, in de Doopsgezinde Kerk de dienst zal worden vervuld door den heer ds. A. J. van Lochem Slaterus, predikant te Tjalleberd. In de Iiuthersche Kerk zal de dienst niet worden vervuld. Abattoir. 92 Ingezetenen, alsmede de plaatseljjke gezondheids commissie en de afdeeling Alkmaar van »het Witte Kruis" hebben zich met een adres tot den gemeenteraad gewend, tot het oprichten van een abattoir. De barometerstand alhier, was 's morgens te 8 nar als volgt: den 19 772.0 den 20771.3. Ben sensatie-drama. Op Donderdag den 27 zal door de artisten van het Paleis voor Volksvlijt (dir.de heer D. Barendse) in het lokaal Harmonie, alhier eene opvoering ge geven worden van het sensatie-drama vDreyfus, martelaar van het Duivelseiland." Mevr. Albregt-Bngelinan. In den laatst in ons blad opgenomen amsterdam- schen brief gaf de schrijver zijne bevreemding te kennen, dat bij de reeks voorstellingen, die mevr. wed. J. H. Al- bregt-Engelmanter herdenking van hare vijftigjarige tooneelloopbaan, ook in Noordholland geven zal, Alkmaar was overgeslagen. Ook hier heeft men dat blijkbaar zelf gevoeld. Wij ontvangen de mededeeling, dat onze gemeente daarbij nu toch eene beurt zal krijgen. Op Maandag, den 24, geeft het Frascati-gezelschap (dir.G. Prot en Zoon) in het lokaal Harmonie eene opvoering van »Ouö Sientje", eene dramatische voordracht door Justus van Maurik geschreven ten dienste van de feestvierende tooneelspeelster en waarin mevr. Albregt dan ook de titelrol vervullen zal. Daarna wordt dien avond ten tooneele gebracht »Talent en geboorte", tooneelspel in drie bedrijven, door E.Legouvé, vert, van P. H. Greb. Wij hopen hartelijk dat het alkmaarsche publiek op ondubbelzinnige wijze blijk zal geven van zijn sympathie voor de kloeke vrouw die als tooneelspeelster in ons land eene eerste plaats in haar genre inneemtte meer nu men daardoor er toe kan bijdragen een rustiger ouden dag te bezorgen aan eene kunstenares, die in hare lange loopbaan zoo talloos velen oogenblikken van kostelijk genoegen bezorgde. Dat men dus ruim teekene op de rondgaande lijst is onze hartelijke wensch. Alcmaria. De vergadering van Alcmaria," op woensdag, den 19, des avonds te 8 uur, in het hotel »de Toelast" ge houden, onder leiding van den heer C. Bosman, werd bijgewoond door 19 leden. De begrooting voor het jaar 1898 werd onveranderd goedgekeurd tot een bedrag in ontvang en uitgaaf van f 575. Als leden der commissie tot het nazien der rekening werden benoemd de heeren P. de Lange P.Bz., P. H. M. Ibink Meienbrink en D. A. Wisselink en als bestuursleden werden herkozen de heeren 0. Bosman en H. Siebert Coster. Naar aanleiding eeuer opmerking van den heer J. W. Geveke, werd aan het bestuur de machtiging verstrekt, zich in verbinding te stellen met een of meer deskundigen op tuinbouwkundig gebied, ten einde van hen een rap port te krijgen over den toestand en het beheer van onzen Hout en onze plantsoenen, de daarmede gepaard gaande kosten te vinden uit den post voor onvoorziene uitgaven. Omtrent de tramverbinding Alkmaar-Bergen-Egmond, deelde de voorzitter mededat de concessie-aanvrage geschied was aan alle gemeente- en polderbesturen. Gymnastiek. Met de op woensdag, den 19, in het lokaal Har monie gegeven uitvoering door de Alkmaarsche Turn- club »Kracht en Vlugheid" handhaafde deze Vereeniging haren goeden, reeds gevestigden naam. De oefeningen geschiedden vlug en correct, en de jon- gelieden-cursus gaf een veelbelovenden indruk. De opmerking houde men ons ten goede, dat het pro gramma te lang was eene uitvoering, die te kwart over twaalf eindigt, is niet meer van dezen tijd. Vooral een gymnastiekvereeniging moest daarvoor te veel met de eischen der hygiene rekening houden. Het tableau, eene allegorische voorstelling van den op 30 Januari 1 6 4 8 gesloten Munsterschen vrede (dus vóór 250 jaar en niet, zooals in ons vorig nummer een druk fout ons zeggen deed, 300 jaar) maakte zeer grooten indruk op het aanwezige publiek. Het was fraai gemon teerd en deed den bewerker, den heer H. Bossort Hz. alle eer aan. Ten voordeele der Pius-Stichting. Donderdag, den 20, en zondag, den 23, hebben de oud-rederjjkers van Alkmaar's Zouaven-Broederschap het voornemen, in het lokaal Diligentia tooneeluitvoe- ringen te geven ten voordeele van de Pius-Stichting alhier. Het goede doel zal zeker mede aanleiding zijn. dat velen deze liefdadige poging steunen. Bij de den 20 gehouden aanbesteding ten be hoeve der gemeente Alkmaar, vana 224000 stuks straatklinkers, waalvorm, vechtsteen en b 40000 stuks gele friesche straatklinkers is ingeschreven doorW. F. Stoel en zoon, Alkmaar, voor 50000 stuks straatklinkers van a voor f 18,92J en b voor f 11,80 per 1000; erven L. R. Fontein, steenfabrikant te Franeker, voor b f 11.83 per 1000 C. Kamp, steenfabrikant te Linschoten, 50000 stuks van a voor f 21,35 en de geheele massa van a. volgens een ander monster ad f 20.35 p?r 1000P. Messelaar, steenkooper, alhier, voor b f 11.39 per 1000; L. Ploeg, steenfabrikant te Driebergen voor a f 21.46 per 1000 R. Vermeulen, steenfabrikant te Leeuwarden, voor b f 11.98 per 1000. Besloten is te gunnen aan de firma W. F. Stoel en Zoon 50000 stuks van a voor f 19.05 per 1000 en aan 0. Kamp, 50000 stuks van a voor f 21.35 per 1000, terwijl de overige inschrijvingen nog niet zijn toegewezen. Hulde aan Zola. Door onze stadgenootende heeren mr. van der Hoeven, dr. Moltzer, dr. Simon Thomas, Delachaux, mr. Verdam, mr. Cohen Stuart, Moll, Donath, Coopmans, mr. Bosman, K. F. L. Weber, mr. A. Prins, C. van Buijsen, dr. Kerkhoff, H. Siebert Coster en mr. A. M. de Lange, is het volgend telegram gezonden aan Emile Zola »Venillez nous faire l'honneur d'agréer l'expression de notre vive sympathie et de notre haute admiration pour votre sublime courage et votre généreuse initiative en faveur du droit et de la liberté." Wut van 't Algemeen. Woensdagavond, 19 Januari, in de bovenzaal van »Café Central" trad als spreker op Br. H. Blink van Amsterdamde redacteur van het t dschrift „Vragen van den Dag bekend wegens zijn in populairen vorm geschreven werken op aardrijkskundig en astronomisch gebied. Dr. Blink was nitgenoodigd, door het bestuur van het Dep. Alkmaar, der Mij. tot Nut van 't Algemeen. Dr. Boeke, directeur der Hoogere Burgerschool, had de wel willendheid gehad een sciopticon af te staan en te stellen, zoodat prachtige lichtbeelden werden geprojecteerd tot toelichting van de mededeelingen omtrent de zon en de planeten. De zaal was goed bezet. Een aantal onderwijzers was geïntroduceerd. In het eerste deel van zjjn voordracht besprak dr. Blink de zon die al het leven op aard# wekt, die oen licht geeft van 288000 normaalkaarsen op I meter afstand die den plantengroei deed ontstaan en electrische en magnetische verschijnselen op aarde teweeg brengt. Deze groote gasboll'/4 millioen malen zoo groot als onze aardeheeft van binnen een kern die dichter is samengesteld en aan de buitenzijde steeds ijler wordt. Voortdurend heeft aan de oppervlakte een condensatioproces plaatswaardoor men verklaartdat de hooge temperatuur der zon steeds dezelfde blijft hoewel zij in omvang afneemt. De zonnevlekken moet men zich voorstellen, als openin gen, waardoor de binnenste gassen zich een uitweg banen. Zij schijnen zwart en donker, gelijk op fotografiën. In derdaad zijn zij niet donker, doch geven nog een licht veel sterker dan het door de massa teruggekaatste. Door het sterke licht in den omtrek, doen deze openin gen zich aan 't oog voor als donkere vlekken. Na de pauze behandelde de spreker eenige bijzonder heden over onze tegenwoordige kennis der planeten. Bij de fotoprafiën deelde hij mede, dat z. i. de bekende zoo genaamde kanalen op Mars, die zich meestal verdubbeld vertoonen, waarschijnlijk niet aldus werkelijk bestaan, maar dat de verdubbeling aan een projectie op de wol ken moeten worden toegeschreven. Satnrnus, wier gasvormige ringen in verschillende stan den te zien waren en Jupiter verkeeren, volgens spreker, niet in een vasten toestand als de aarde. De afbeeldingen van zon en planeten, waardoor de on derlinge grootte der hemellichamen ons duidelijk wordt, en waarop de aarde als een kleine stip nauwelijks zichtbaar is, een druppel in den emmer gelijk, brachten de hoorders er wel toe, de opmerking van den spreker om trent de nietigheid van 's menschen bestaante erkennen, en den trots der aardbewoners te verminderen. Mr. Boelmans ter Spill bracht als voorzitter een woord van dank aan den spreker en eveneens aan Dr. Boeke en <j3.n den heer Kam, amenuensis der H. B. School. GETROUWD. 16 Jan. Jan Bes, wednr. van Oornelia Jongejan en Jannetje Venneker, wed. Jan de Waard. Pie ter Obbes en Antje Bas. GEBOREN. 15 Jan. Herman, z. van Frederik Hij man en Hermina Remelink. 16 Gatharina Cornelia Henrica, d. van Jacobus Llendricus Jacobse en Wilhelmina Johanna Cor nelia Josina Janssen. Meinsje Alida, d. van Dirk Balder en Helena Maria Schrieken. 18 Agatha, d. van Anthonius van der Linden en Wilhelmina Kleverlaan. Cornelis, z. van Jacob Ursem en Catharina Klijn. 19 Johanna Maria, d. van Johannes Franciscus van Lieshout en Johanna Hendrica de Meijer. OVERLEDEN. II Jan. Attje Kwast, wed. Willem Wolzak, 41 j. en 9 m. 18 Gerardns Jansen, 38 j. en 8 m., wonende te 's-Graveland. /.ii ld- en Aoordschermer. Ondertrouwd. 31 Dec. Evert Nool en Jannetje Kleimeer, te Akersloot. Geboren. 1 Dec. Marie d. van Simon Kriek en Maartje Schram, Amsterdam, 19 Jan. Aardappelen. Friesche Dokkumor Jammenf 3.10 a 3.25, Friesche Fr. Jammen f3.10 a 3.25, Zaaiers f 2.60 a 2.80 Zeeuwsche Spuische Jammen f 3.50 a 4.20, Zeeuwsche blauwen f 0.a 0.-, Poters f 0.a 0.Flakkecsche Jammen f 3.20 a 3.60, id. Blauwe f 2.90 a 3.25, Geldersche Blauwe f 2.90 a 3 20, IJ- polder Jammen f 0.a 0.Westlandsche Zand f4.50 a 5.50, Pruisische Hamburgers f 3.50 a 3.90. Petroleum. Onveranderd. Raapkoeken f 60 a f 90. Lijnkoeken f 8 a 1 11. 19 Jan. Aangev. 211 vette kalveren, le qual. f 0.70, a 0.— 2e qual. f 0.60, 3e qual. f 0.55, 4e qual. 0.a per K.G., 3 gras id. f 55.37 nucht. kalveren f 8. a 10.1 schaap, 288 vette varkens f 0.40 a f 0.43 per P. Haarlem 19 Jan. Aangevoerd 0 koeien en ossen verk. 0, f 120 a 160, 0 pinken, nuchtere kalveren, f 5.a 11.—, schapen f 17a f 21, 0 paarden. Schagen, 20 Jan. Aangevoerd 6 paarden f 60 a 125, 0 ossen t a 00 stieren f a 6 gelde- koeien f 130 a 145 10 vette koeien f 150 a 205, 4 kalfkoeien f130 a 150,vaarzen f a ,0 hokke- lingen f a 0, 20 nucht. kalveren f 7 a 15, 0 rammen f a 270 schapen f 16 a 21,32 magere varkens f 12 a 24 21 vette varkens 38 a 43 ct. per k.g., 6J biggen f 10 a 12.850 P. boter per P. f 0,52J a 57), 5000 kipeieren f 3,25 a 3,75.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 3