"Stadsberichten. Buitenland. Ns. 8830 9123 en 18243 f 1000; ns. 411, 6033, 9338, 9788, 17423, 18533 en 19087 1 400ns. 784, 1445, 5164, 5765, 7724, 7826, 8969 en 10257 f 200 ns. 5574, 13574, 14465, 15890, 18334, 18852 en 19512 f 100. - voor een Nederl. abattoir niet opgaat. Wij hebben kennis gemaakt met het rapport door eene Utreehtsche Commissie in zake de oprichting van een abattoir aan den Raad uitgebracht, en daaruit is ons gebleken, dat de tarieven, naar een Berlijnschen deskundige be werkt in verhouding tot de heffingen te Amsterdam en Rotterdam veel te hoog waren. Een enkel voorbeeld Amsterdam vraagt voor stalgeld voor een rund f 0.10, Utrecht f 0.40 p. dag. Amsterdam voor een varken f 0.10 p. week, Utrecht f 0.20 p. dag, enz. Inderdaad, zoo is de rekening wel kloppende te maken En wat Alkmaar betreft: U berekent, dat jaarlijks voor Alkmaar geslacht worden 2160 runderen en 6480 stuks klein vee, doch weet U wel, dat te Alkmaar niet 2160, doch slechts 900 Runderen p. jaar geslacht worden Is 't U onbekend, dat niet 6480 kalveren, schapen enz., doch slechts 1 6 0 0 stuks geslacht worden De Ge meente zal dus voor slacht- en stalgelden niet 2160 maal, doch slechts 900 maal, en niet 6480 maal, dus slechts 1600 maal kunnen heffen Waar blijven de aflossingen, waar zijn de gunstige resultaten Niet ten onrechte huivert men in kleine plaatsen, met het oog op de groote finantieele bezwaren, tot de oprichting van een abattoir over te gaan. Dat men zich bij den bouw van een abattoir nog al eens kan vergissen, blijkt te Amsterdam, waar het werd geraamd op 9 ton en werkelijk pl.m. 2 millioen kostte. Eén ding moet bovendien in Nederland niet uit het oog verloren worden. Waar mi nog oen abattoir moet worden gebouwd, kau men eene koelinrichting als de meest weldadige instelling niet achterwege laten, doch de kosten van aanleg zijn zéér hoog. Te Utrecht werden de zeer eenvoudige bouw geschat op f 155.000, de jaarlijksche onkosten (zonder annuïteit voor rente en af lossing) op circa f 10.000. Die inkomsten zijn zeer wisselvallig, omdat de slager, binnen de Gemeente wil lende slachten, wèl verplicht kan worden dit aan het abattoir te doen, doch nooit om gebruik te maken van de koelinrichting. Ongetwijfeld zal er later, indien ooit een voorstel tot oprichting van een abattoir den Raad mocht bereiken, wel gelegenheid bestaan de exploitatie-rekening wat nader te bekijkenvoor 't oogenblik was 't alleen de bedoeling tegenover uwe hoofdartikelen, duidelijk te doen uitkomen, dat in plaatsen met abattoirs de zekerheid voor goed vleesch niet grooter is dan in steden met eene wel ingerichte keuring, doch zonder abattoir. Indien enkelen, die zoo sterk voor een gemeente-slacht huis ijveren, door dit artikel in dien ijver wat 1 koelen, zal onderget. er zich over verblijden, want het komt hèrn voor, dat door de oprichting van een abattoir de nauwgezette slager zeer in zijn bedrijf getroffen wordt terwijl de afsluiting der stad als van zelf een sluikhandel in 't leven roept, welke aan den minder nauwgezette een niet onaardig voordeeltje geeft, tot schade van den eerlijken slager. Het publiek maakt zich hierover niet bezorgd, immers alles wordt aan het abattoir gekeurd De Raad zal zich wel tweemaal bedenken, vóór men gaat beginnen. J. R. Wij stellen ons voor hieromtrent binnenkort in eene beantwoording te treden. Red. heeft, omdat het een Duitsch minister was, die haar aflegde. Want gij weet, dat een regeering nooit haar spionnen dekt. Spionnen handelen op eigen verantwoor delijkheid. Geen minister, van welk land ook, compro mitteert zich voor hen en stelt zich daardoor bloot aan een démenti". De heer Yves Guyot dringt er dan bij den minister van buitenlandsche zaken op aan, dat deze zijn invloed zal a mwenden, om het aan Dreyfus begane onrecht weder goed te maken. Hij wijst er op, dat ten gevolge der mededeelingen van den heer von Bttlow, het buitenland, de geheele beschaafde wereld, vaster dat ooit er van overtuigd zal worden, dat de Fransche regeering met fanatieke hardnekkigheid een onschuldige vervolgt, en zelfs den moed niet heeft de vermeende bewijzen van zijn schuld te onderwerpen aan het onpartijdig onderzoek van een behoorlijk samengestelde rechtbank. De anti-semietische bladen berichten de zaak natuurlijk van een geheel andere zijde. Zoo zegt 't «Petit Journal." »Als Duitschland den strijd had willen vergiftigen, had het niet anders kunnen handelen. Nemen wij de vrede- lievondste uitlegging aan, dan kan men alleen zeggen Duitschland heeft niet gewild, dat men het spionnage ten laste legt. De verklaring is niet het resultaat van eerlijk onderzoek, maar een daad van politieke verdedi ging en een diplomatioken aanval." Het blad meent dan verder, dat Duitschland oorlog zoekt, en reeds nu disposities treft, om niet in een on gunstige positie overvallen te worden. Duitschland wil van deze gelegenheid gebruik maken, om Frankrijk te verpletteren. Wat von Billow zegt, kan de waarheid niet zijn, reeds alleen omdat het een Pruisische waarheid is en von Bülow die mededeelde op uitdagenden toon. Onder de getuigen van Zola komt ook voor de heer Salles, oud-advocaat. Het was deze die aan esn maaltijd een lid van den krijgsraad hoorde zeggen dat de krijgsraad nog volstrekt niet zeker van zijn zaak was, toen hij in de raadkamer binnengingmaar toen den leden daar andere stukken werden voorgelegd, kregen alle officieren de overtuiging van Dreyfus' schuld. De voorzitter van het Hof van Assises der Seine heeft beslist dat voor de debatten in het proces Zola drie zit tingen zullen worden ingeruimd, 7, 8 en 9 Februari. Tevens heeft de president den heer Clémenceau gemach tigd te verschijnen voor den heer Perreux, den bestuur der van de «Aurore." De heer Clémenceau zal worden bijgestaan door zijn broeder mr. Albert Clémenceau. 356ste Staatsloterij. 5e kl., 12e lijst, 27 Jan. DUITSCHIiAïfD. Te Berlijn is een al gemeene werk staking onder de schoenmakersgezellen uitgebroken. In een vergadering door meer dan duizend personen bezocht, werd Dinsdagavond door het comité van agitatie mede gedeeld dat de patroons zonder onderscheid den eisch tot intrekking van het nieuwe fabrieksreglement hebben van de hand gewezen. Ook de pogingen van het comiré om op het laatste oogenblik nog eenmaal in onderhan deling te treden met de werkgevers zijn mislukt. Echter heeft de Bond der patroons zich bereid verklaard het ge schil te onderwerpen aan de scheidsrechterlijke uitspraak vaD den Berlijnschen Raad van Nijverheid. De vergadering verklaarde zich daarop voor de werk staking. Behalve de intrekking van het fabrieksreglement eischen de werklieden nog de invoering van een algemeenen loonstandaard in alle fabrieken die tot den Bond behooren. EBiCcEIiAÏSD. In een redevoering, die de onder-mi nister van buitenlandsche zaken, Ourzon, te Bolton hield, zeide hij: »De Chineesche quaestie is niet door Engeland aan den gang gemaakt want dit was tevreden met den status quo. Doch toon bij andere mogendheden de wensch ken baar werd zich in China bijzondere voordeelen te ver schaffen, meende Engeland recht te hebben daartegenover concessies te eischenen te verlangen dat de voordeelen voor anderen niet in strijd kwamen met de bij verdrag gewaarborgde rechten van Engeland Dit beteekent vol strekt niet, dat Engeland argwanend is of ijverzuchtig De Engelsche staatkunde is niet agressief, en wij verlan- geen bezetting of verdeeling van gebied. Wij strijden in Oost-Azië veeleer voor de vrijheid van den handel in China en hebben daarbij de sympathie van alle vrije volken en regeeringen op onze zijde. »De rechten, die Engeland door verdragen heeft ver kregen, maken het onmogelijk, dat de handel wordt be lemmerd of uitgesloten in eenig deel van China,al staat dit ook onder invloed van derden. En op die rechten zal Engeland blijven aanspraak maken". De minister voegde er nog bij, dat de voorstellen tot tot het verstrekken van gelden aan China door de bladen onjuist waren weergegeven. Thans wilde de minister die niet mededeelen; doch als de onderhandelingen geëindigd zijn en, naar de Regeering gelooft met succes, zal men zien, dat de aanspraken van Engeland volkomen billijk zijn. FBAIHRIJ&. Wederom een open brief in de Dreyfus-zaak, ditmaal van Yves Guyot aan minister Hanotaux, naar aanleiding van de verklaringen van den Duitschen minister von Bulow. Hij zegt o.a. «Gevoelt gij niet, mijnheer de minister, welk een be lachelijke rol Frankrijk speelt, door een zijner burgers te behandelen als verrader, terwijl de Duitsche regeering verklaartdat hij nooit in Duitschlands dienst heeft gestaan Gij kunt- niet zeggen, dat deze verzekering geen waarde Op zondag, den 30, zal in de kerk der remon- strantsche gemeente de dienst, die te 10'/2 uur aanvangt, worden vervuld door den heer dr. P. H. Hu- genholtz Jr., van Amsterdam; in de kerk der gerefor meerde gemeente, voormiddags 10 en namiddags 6 uur, door den heer A. Knijper Jr., caudidaat te Am sterdam. Een jubileum. De kaasdrager M. Bangendam herdenkt dinsdag 8 Februari, den dag, waarop hij vóór v ij f t i g jaren als zoodanig zijne aanstelling van b. en w. dezer meente verkreeg. Concert 1». E. Men verzoekt ons nog mede te deelen, dat de com missie tot voorbereiding van het op 8 Februari te geven concert ten voordeele van den violist D. K., bestaat uit de heereu mr. B. v. d. Feen (president), W. F. Koppe- schaar (secretaris), J. A. Verkuyl (penningmeester), J. H. Blum, dr. J. D. Boeke, mr. H. Boelmans ter Spill, C. J. Bottemanue, mr. A. Dorbeck, J. P. Kool Pzn., P. de Lange P.Bzn., ds. A. J. P. Oort, dr. R. Sleeswijk, E. M. van Soest, Th. van Spall, J. W. Wicherink en P. Th. IJpma, en dat in den loop dezer week lijsten ter inteekening zullen worden aangeboden. Men beweert wel eens, dat in onzen tijd elk zijn lot in handen heeft, dat in onzen tijd ook minder door de fortuin bedeelden gelegenheid te over vinden, om zich over eenkomstig hun aanleg te ontwikkelen. Ongetwijfeld ligt in deze bewering veel waars, maar zij, die gelegen heid hebben de verschillende klassen der maatschappij meer van nabij te bezien, zullen toegeven, dat de strijd om het bestaan voor vele ijverige en talentvolle jonge mannen nog zwaar genoeg blijft, ondanks do verbeterde omstandigheden. Zonder kraehtigen steun is het dezen onmogelijk, om ter wille van verdere studie de stad hunner inwoning voor eeuige jaren te verlaten, en boven dien een hoog studiegeld te betalen. Hopen wij dus, dat Alkmaar's ingezetenon toonen zullen, het in dezen met het streven der commissie eens te zijn, opdat een finan- tieel succes worde behaald, gePvenredigd aan de vele moeite, welke zij zich getroost. Dan bestaat de mogelijk heid, dat K. eenmaal het standpunt van zijn, nu zoo goed bekenden voorganger Hofmeester zal bereiken. Buiten- sociëteit. De Staatscourant bevat de goedgekeurde statuten der «Alkmaarsehe Buiten-societeit." Zilveren ambtsfeest. Op woensdag, 9 Februari, zal het 25 jaren geleden zijn, dat de heer ds. W. A. Orietliuijsen, predikant bij de ned. herv. gemeente alhier, zijne ambtsbediening aanvaardde. Achtereenvolgens stond hij in dien tijd. kring, te Odijk van af 1873 (9 Febr.)te Jonre van af 1876; te Steenwijk van af 1880; te Haren van af 1883 te Goes van af 1888 en te Alkmaar van af 1894 (9 Sept.) Dreyfus op liet tooneel. De heer A. van Sprinkhuijsen heeft niet onhandig een geschiedenis van Dreyfus geweven, waarvan de sche ring bestaat uit de «origineele gegevens", in de dagbladen te lezen en de inslag uit gefantaseerde, aai. de eerste aangepaste, voorvallen. Men noemt dit eigenaardig weefsel een sensatie-drama. De naam is maar voor de eerste helft waar. Sensatie maakt het, maar slechts bij een gedeelte het publiek: Donderdag 27 Januari was de Harmonie" op den len rang slecht, op den 2en rang zeer goed bezet. Doch een drama is het niet. Het zijn een achttal tafereelen van eene geschiedenis zooals men die leest in een halfstuiversmagazijn: de eene helft der personen zijn onschuldigbraafsmetteloos de andere helft slecht. Van Dreyfus' karakter komt niets aan 't lichthij is slechts onschuldig. Van Graaf Yzahretse wordt wel verteld, dat hij speelt en schulden heeftmaar op 't tooneel is hij niets meer dan het al te goedwillige werktuig van den verrader Duvivier. In een tooneelspel moet men een karakter leeren ken nen door zijn daden. Dat karakter heeft veel goede trekken, waarvan er zich een te sterk ontwikkelt. Deze wordt dus eene ondeugd. Men heeft sympathie voor den persoon om zijne goede hoedanigheden, maar de ondeugd wil men in haar slechte gevolgen gestraft ziendan eerst is ons rechtvaardigheidsgevoel bevredigd. Niettegen staande ons medelijden (in dat geval tragisch medelijden" genoemd) met den sympathieken persoon, eischt ons ge voel voor recht bevrediging. Den aandachtigen lezer van dit verslag verwijzen we tot nadere opheldering naar Kréou in de Antigone," wiens overdreven begeerte naar orde in den staat, wiens groot gevoel van verantwoorde lijkheid daarvoor, tot heerschzucht en dus tot dwingelandij voeren. De straf is vreeselijk maar niet „empörend." In een treurspel zijn de hartstochten heftig grootseh zooalB in de „Antigone." Van een blijspel is de basis dezelfde. Alleen zijn de begeerten minder sterk de mis slagen der onechte deugden minder misdadig. Op een bepaald oogenblik, vóór het te laat is (men heeft er in- tusschen al voor geboet) ziet men zijn verkeerdheden in en alles is in orde. Wij herinneren aan «Jaloersch" evenals «Antigone" hier door «het Nederl Tooneel" opgevoerd, doch vooral, omdat het zoo bekend is bij het alkmaarsehe publiek, aan «Janus Tulp" van Van Maurik. Janus is een op passende, eenvoudige, brave kerel, die, als hij rijk wordt, wat blufferig blijkt te zijn. Hij wil hoe langer hoe meer den voornamen meneer spelen, en is op het punt door zijn zotte parvenu-manieren zich zeiven en zijn kinderen ongelukkig te maken, als hem de oogen open gaan. Natuurlijk moet men het vertoonde stuk Dreyfus" vergelijken met een treurspel, en het publiek zelf heeft er het vonnis over geveld. Na de eerste tafereelen juichte men telkens de woorden toe soms ook het spel, en niet ten onrechte de woordeD, die verzekering gaven van Dreyfus' eerlijkheid en onschuld. Over den tooneelspeler heen, zijn ze bestemd voor den eigenlijken Dreyfus op het Duivelseiland. Maar het applaudissement aan 't slot was betrekkelf k koel, zoodat daaruit durven opmaken, dat zelfs de apothéose Dreyfus door Frankrijk in zijne eer hersteld het pu bliek niet bevredigd naar huis deed gaan. De heer Van Sprinkhuijsen heeft eene handigheid begaan, geen kunst geleverd. Do heer Barendse, de directeur van het «Hollandsch Tooneolgezolschap" is zijn medeplichtige geworden. Tekort gemeentekas. Wij herinneren onze lezers, dat aanstaanden don derdag, 3 Februari, des morgens te half twaalf unr, de pleidooien zullen aanvangen voor de rechtbank alhier in de procedure der gemeente tegen den ontslagen gemeente ontvanger D. Poll en de Maatschappij van Zekerheids stelling voor ambtenaren en beambten gevestigd te Amsterdam. De gemeente, verschijnende bij baren j ro- cnreur mr. W. C Bosman, heeft een eisch ingesteld tegen D. Poll als hoofdschuldenaar en tegen de Maatschappij van Zekerhoidsstelling .als borg tot betaling van een bedrag van f 59394,26, zijnde het te kort in de ge meentekas op 17 October 1895, met de renten sedert de dagvaarding met dien verstande, dat de borg zal kunnen volstaan met betaling eener som gelijk aan de waarde van het op het Grootboek der 2'/2 procents Nationale Schuld ingeschrevene kapitaal groot f 33,600.tegen den koers van den dag der betaling, vermeerderd met de processueele intoresseu. De beide gedaagden zijn ver schenen bij hun procureur mr. F. H. G. van der Hoeven hebben den eisch op verschillende gronden tegenge sproken. De pleidooien zullen gehouden worden voor eischeresse door mr. I. 0. de Vries, voor de gedaagde Maatschappij door mr. J. Kappeyne van de Coppello, beiden advocaten te Amsterdam en voor D. Poll door diens procureur. Waarde van een gasfabriek. Aan den raad der gemeente Middelburg is door de Imperial Gas-Association te Amsterdam het aanbod gedaan, de gemeente-gasfabriek overtenemen voor f 550.000 en concessie te verleenen tot, exploitatie gedurende 25 jaren na welken tijd do gemeente het recht tot terug name heeft tegen taxatie. Niet onaardig is het er de aandacht op te vestigen dat do uitkeering der alkmaarsehe fabriek aan de ge meentekas aanleiding geeft tot de veronderstelling dat ook de fabriek hier ter stede een aardig kapitaal ver tegenwoordigt. Drankbestrijding. Op Woensdag2 Februarizal in het lokaal Harmonie, op uitnoodiging van de alkmaarsehe afdeeling van den «Volksbond", als spreker optreden de heer A. van der Voort, met het onderwerp: «voor stellen tot verbetering van de drankwet." Niet-leden hebben toegang tegen betaling van vijf cents. De barometerstand alhier, was 's morgens te 8 uar als volgt: den 28 775.5; den 29: 778.9. Anibaclitsseliool voor Alkmaar en omstreken. Blijkens achterstaande advertentie kunnen tegen 1 April 1898 nieuwe leerlingen tot de Ambachtsschool te Alkmaar toegelaten worden. Eene opwekking om zich tijdig te laten inschrijven is niet noodig, wanneer men weet, dat de jaarlijksche aan gifte altijd de beschikbare plaatsen overtroffen heeft en daarom later dan de dag van sluiting der aangifte geen leerlingen meer worden aangenomen. Zij, die buiten de gemeente Alkmaar wonen, hebben dezelfde rechten, maar ook dezelfde verplichtingen, als die daar binnen wonen. Thans wordt de school reeds bezocht door 76 leerlingen, waarvan de ouders elders woonachtig zijn, en wanneer het prijzenswaardig voorb.eld van het Departement Beemster van de Mij. tot Nut vau het Algemeen na-

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2