Ralph Denmead. Honderdste jaargang 1898. ZONDAG KIEZEB-SIjIJSTBIV 30 JANUARI. FEUILLETON. ICadaster. Zeemilitie. No. 13. Tweede blad. Tërsïa^'dërHaïïdêü^T^^ümêëntêraaT Ingezetenen, die prijs mochten stellen op de geregelde toezending van alle voorstellen aan den Raad, die in de bijlagen tot het Raadsverslag worden opgenomen, alsmede van het officieele Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad, tegen den prijs van 1 250 'sjaars, gelieven daarvan te doen blijken aan den Gemeente-Secretaris. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor AimA.f 0,80 franco door het geheele rijk 1 1. 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone ad vertent ten: Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. De BURGEMEESTER der gemeente Alkmaar Gelet op de artt. 11, 12 en 13 der Kieswet Noodigt de mannelijke Inwoners der gemeente die den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt, uit, om a. zoo zij in eene andere gemeente over het volle laatst- verloopen dienstjaar in eene der Rijks directe belas tingen zijn aangeslagen, wat de grondbelasting oe- treft in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van ten miDste één gulden (in hoofdsom en rijks opcenten) daarvan door overleg ging der overeenkomstig het bepaalde bij art. la voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór den 15 Februari a. s. ter secretarie dezer gemeente te doen blijken b, vóór 15 Februari a. s. aangifte ter secretarie te doen (volgens model aldaar verkrijgbaar) van als mede-eige naar, zonder dat zijn naam bij den aanslag in het kohier is vermeld voor een bedrag van ten minste één gulden in hoofdsom en rijks opcenten aangeslagen te zijn in de grondbelasting, wegens onroerende goe deren eener onverdeelde nalatenschap; c voor zoovee' zij niet in eenige Rijks directe belasting zijn aangeslagen, bewijzen kunnen dat zij voldoen aan eene der volgende voorwaarden 1. dat zij als hoofden van gezinnen ol als alleen wo nende personen op den 31 Januari dezes jaars, sedert den len Augustus van het vorige jaar hebben bewoond: krachtens huur achtereenvolgens m dezelfde ge meente niet meer dan twee huizen of gedeelten van huizen voor elk waarvan, met of zonder bijbehoo- renden grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekendtenminste heeft bedragen de som van f 1,50of, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van tenminste 24 kubieke meter 2. dat zij op den 31 Januari dezes jaars sedert den 1 Januari van het laatstverloopen jaar 'bij danzelfden persoon, onderneming, openbare of bijzondere instel ling in' dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn n ais zoodanig over dat jaar een inkomen hebben ge noten van f 400,—wordende ter bereiking van dit bedrag, vrije woning of inwoning, beide berekend op f 75,—; vrije kost en inwoning op f 275,—, en vrije kost alleen op f 200,—; overigens komt alleen geld in aanmerking; Telefoonnummer3. door EDNA LY AL L. Indien dat inkomen als vast week-, veertiendaagsch-, maand- of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot het normale bedrag te zijn genoten of, dat zij op den len Febrnari dezes jaars in het genot zijn van een door eene openbare instelling ver leend pensioen van gelijk bedrag van f 400, (voor hen dia in beide gevallen verkeeren, worden, zoo noodig ter bereiking van het vereischte bedrag, bet inkomen en het pensioen samengeteld) 3. dat zij op den len Febrnari dezes jaars sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100, (nominaal), ingeschre ven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f 50, ingelegd in de Rijkspostspaarbank; 4. dat zij hebben voldaan aan de eischen van bekwaam heid, door of krachtens de wet gesteld voor do be noembaarheid tot eenig ambtvoor de vervulling van eenige betrekking of voor de uitoefening vau eenig bedrijf of beroep daarvan mede ter Secretarie te doen blijken vóór 15 Februari aanstaandedoor verklaringenwaarvan de modellen aldaar kosteloos verkrijgbaar zijn. Als toelichting op het vorenstaande, wordt er op gewezen dat onder hen die den leoftijd van 2o jaren hebben bereikt deze wet verstaat hen die den leeftijd hebben bereikt vóór of op den 15 Mei dat de aanslag der vrouw in de Rijks directe be lastingen geldt voor baren mandie van minderjarige kinderenwegens goederenwaarvan bun vader bet vruchtgenot beeft voor hunnen vader dat aanslag in de vermogens- of in de bedrijfsbe lasting geene aanspraak geeft op kiesrecht indien hij het gevolg is van eene met de waarheid strijdige aangifte; dat bij de berekening van den werkelrjken huurprijs maandhuur tot weekhuur wordt herleid door deeling met 4 jaarhuur door deeling met 50 «de ingevulde formulieren kosteloos per post aan rgemeester kunnen worden toegezonden mits de omslagen met aangiften in stukken boven aan de voor zijde het opschrift dragen: .Vrij van briefport, ingevolge art. 50 der Kieswet", en in den linker benedenhoek de vermolding van den naam ea de woonplaats van den afzender gewaarmerkt door zijne handteekening Voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst voorkomen is hernieuwde aangifte onnoodigindien de plaatsing op die lijst berustte op 1. bewoning van een buis of een gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari alsnog betzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde buis of hetzelfde vaartuig bewonen 2. genot van pensioen 3. bezit van eene inschrijving in de Grootboeken der Nationale schnld of van een inleg in de Rijkspost- spaarbank 4. aflegging van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte wel noodig voor ben wier plaatsing op de lijst berustte op 1. bewoning van een buis of gedeelte van een huis of van een vaartuig indien zij niet meer op 31 Januari hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen of 2. op genot van inkomen in dienstbetrekkingof als inwonende zoon in bet bedrijf of beroep der ouders werkzaam hetzij met of zonder genot van pensioen. Zij die alhier voor f 1 in hoofdsom en rijksopcenten in do grondbelasting of in eenige andere rijks directe belasting (vermogens-, bedrijfs- of persnoeele belasting) zijn aangeslagen behoeven zich niet aan te melden. Ten slotte wordt er op gewezen dat valscho opgaaf betreffende een feit waarvan de plaatsing op de kiezers lijst afhankelijk kan zijn wordt gestraft met gevangenis van één jaar. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 28 Jan. 1898. A. MACLAINE PONT. De BURGEMEESTER der gemeente A L K M A A R brengt ter kennis van de ingezetenen dat de landmeter van het kadaster, de beer C. KOOIJMANKLOTS, voor nemens isden len Februari a.s. een aanvang te maken met het opnemen der kadastrale veranderingen voor het dienstjaar 1899, in deze gemeente. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 28 Jan. 1898. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat ter gemeente-secre tarie in den loop dezer maand aanvraag kan worden ge daan door lotelingen van deze gemeente lichting 1898, om bij de zeemilitie te worden ingelijfd. De voordeelen aau dezen dienst verbonden, zijn vermeld in do daartoe aangeplakte kennisgeving. Burgemeester en Wethouders voorn., Alkmaar, A. MACLAINE PONT Yoorz. 28 Januari 1898. O. D. DONATH, Seor. Ken vijand in aantocht. In het .Bulletin d Arboriculture, de Floriculture," enz., verschijnende te Gent en in de .Deutsche Landwirt- schafts-Geselschafft" komt een en ander voor over een gevaarlijken vijand uit Noord-Amerika, die geheel Europa bedreigtvoornamelijk den ooftbouw. Die vijand is een klein insectdat in Amerika niet langer dan 10 jaar bekend is maar zich heeft doen kennen als een der ge vaarlijkste diertjes voor de vruchtboomen. Het heet »As- pictiotns perniciosns", is ongeveer zoo groot als een spel- deknop en leeft niet slechts op één soort van vruchtboo men maar valt een groote menigte aanals peren appelen perziken abrikozen, pruimen, kersen bessen frambozen linden iepen wilgen acacia's, enz. Deze diertjes zijn bijzonder vruchtbaarper jaar ontwikkelen zich 3, of 4 zelfs 5 generaties volkomen. Het kleine roof- diertje aast niet alleen op den bast van den stam en de takken maar ook de bladeren en de vrachten versmaadt 4) .Dit is Ralph Denmead Minniezeide zij tot hare vroegere plaats terngkeerend en het afgebroken gesprek met eene bezoekster weder opnemend. Minnie die ook rood was had eene vriendelijker uit drukking zij lachte tegen hem en gaf hem de hand. .Fr&ulein heeft Evereld naar hare Fransche les gebracht, maar zij zullen wel spoedig thuis zijn en dan znllen zij voor je zorgen," zeide zij hem eene stoel aanwijzend, die een eindje van den bare en dien van den majoor af stond. Het was een nieuwerwetsche imitatie van een antieken stoel met zeer harden zetel en zeer hoog van den grond af de rug met rijk snijwerk versierd dat elk gemak onmogelijk maakte. Toen hij er op zat, met zijne beenen bungelend, zag hij de dame die met Janet zat te praten, haar lorgnet met lang handvat naar bare oogen brengen, en hem nauwkeurig bekijken, alsof hij een vreemd beest uit den zoölogischen tuin was. Kleine schooljongens wa ren echter niet zeer interessantzij legde baar lorgnet spoedig neer en keerde zich tot juffrouw Mactavish met eene vraag die Ralph's aandacht trok. .Heb je al .Melina's huwelijk" gelezen Het boek maakt zeer veel opgang je moet het zien te krijgen iedereen spreekt er over, en het is een openbaar geheim dat Sir Algernon Wyte en mevrouw Hereward Lyne het geschreven hebben ofschoon het natuurlijk anoniem ver scheen." n .Wat is het? Een roman uit de groote wereld? Jaen eene intrige De inhoud is vreeselijk zegt men waar men gaathoort men er over spreken. Daarop volgde eene duidelijke beschrijving van de hoofd personen, en de ingewikkelste toestanden het was eene intrigue die de ooren van den knaap deed tuiten. Hij keerde zich op zijn stoel om en trachtte belang te stellen in het flauwe gepraat vau majoor Giilot en Minniehet was zonder twijfel zeer interessant voor hen maar in zijn oog was het de dwaaste woordenwisseling van spot tende complimenten en plagende antwoorden, die hij ooit gehoord had. Was dit iemand het hof maken vroeg hij zich verwonderd af. Als dat waar was dan deed men het in de boeken beter. Het was niet op deze wijze, dat Frank Osbaldistone aan Di Vernon het hof maakte, of dat John Ridd zijn liefde aan Lorna Doone verklaarde. Hij keek uit verveling naar den haard, waar Sir Mat thew eene voor hem onbegrijpelijke taal over de beursbe richten in het oor van i en dooven ouden Schot schreeuwde toen trachtte bij uit wanhoop naar de mopperende stem van Lady Mactavish te luisteren, die haar lief en leed aan eene deelnemende en medelijdende vriendin opsomde. »Je belast je zelf altijd met anderman's zaken," zeide de flikvlooiende stem van de vleister. „Ja zie je," zeide Lady Mactavish, .mjjn man is iemand die vertrouwen inboezemt. Iedereen komt gewoonlijk naar hem toe. En ik verzeker je dat hij eene passie heeft voor aangenomen kinderen. Daar heb je dien jongen van daag. Morgen is het weer een ander treurig geval. Een tijdje geleden was het Everald Ewarthet kind van dien armen Sir Richard Ewart. Je moet ze toch eens zien. Ja, wij hebben haar opgenomen, en hare kindermeid en de Dnitsche gouvernante ook. Het was een groote angst voor mij eene groote verantwoording, ofschoon ik mij over het kind niet te beklagen heb. Toch heeft men zijn huis liever voor zichzelf." »En die goede Sir Matthew maakt er weldra een weeshuis van," merkte de vriendin op. .Maar zoo is hjj zoo edelmoedigAltijd gereed om te geven en gelukkig wanneer hij uitdeelen kan Nu werd de thee binnengebracht, Ralph gaf kopjes en warme koekjes rond, die er zeer verleidelijk uitzagen. Maar er was geen kopje voor hem; oogenscbijnlijk werden jongens van zijn leeftijd niet in het salon bediend. Hij keerde tot den nagemaakten antieken stoel terng en dacht met smart aan het salon te Westbrook Hall en vroeg zich af, of Mab op dit oogenblik niet het laatste stuk van dien heerlijken koek opat, waarmede zij hem gisteren zoo kwistig bedeeld had. Bij het middagmaal was hij te ellendig geweest om te eten, maar nu was hij uitgehongerd, en om tegelijkertijd en hongerig, en verlaten en ongelukkig te wezen, dat was eene gewaarwording die hij nog nooit ondervonden had. Hoe zon hij dit gehate leven kunnen verdragen Hoe zon hij in deze ongezellige aarde wortel kunnen schieten? Zijn treurig gepeins werd door Lady Mactavish's stem verbroken: .Schel eens even, Ralph. Zij zal nu wel thuis zijn." Toen de knecht binnentrad, kwam eindelijk het welkome nieuws dat juffrouw Evereld juist de trap opging. Men gaf order dat zij dadelijk moest binnen komen. Ralph keek begeerig naar de open deur en zag een klein meisje binnentreden, die een jaar of twee jonger was dan hij. Zij droeg een kort zwart rokje met krip afgezet, maar anders was er niets rouwigs aan haar te bekennen haar kastanjebruin haar scheen met gouden zonnestralen doorvlochten, haar rose gezichtje was één glimlach en vol kuiltjes; zij scheen noch verlegen, noch vrijpostig, maar stond geduldig naar de aanmerkingen van Lady Mactavish en de oude Lady Mountpleasant te luisteren, en nadat zij door Sir Mactavish hartelijk ver welkomd was, die oprecht van haar scheen te honden, zag zij Ralph, en door de kamer loopend stak zij hem op eene levendige hartelijke wijze, de hand toe. Het alge meene discours ging voort, maar de t wee kinderen stonden elkander voor eenige oogenblikken stil aan te staren. Ten laatste had Evereld eenen gelukkigen inval. .Heb je geen honger zeide zij. »Ja, ik rammel,' zeide Ralph met een aandoenlijken blik op de koekjes. s't Heeft geen nut," zeide Evereld, die den blik opge vangen had. »Wij krijgen nooit iets beneden maar wij znllen stilletjes zien te ontsnappen. Niemand heeft ons

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 5