Buitenland. Stadsberichten. Ns. 9125, 9864 en 14058 1 1000; Nr. 12020 f 400; Ns. 466, 490, 14989, 15815 en 15831 f 200; Ns. 563, 695, 4516, 4518, 6956,8518, 13054,14629, 14837, 15065, 15475, 17400, 18677 en 19776 f 1C0. 5e kl., 14e lijst, 1 Feb. Nrs. 1863, 6560, 15674, 16265 en 19072 f 1000 nrs. 4075, 7320, 8650 en 19445 f 400 nrs. 285, 326, 2253, 2866, 4096, 8095, 13419, 13499 en 20802 f 200 Ns. 1145, 4295, 9891, 13628, 14059, 16671, 18760, 18791 en 20120 f 100. tegemoet. De drang van alle zijden is inderdaad te groot dan dat de Raad zich zon kunnen verantwoord rekenen indien hij niets deed ter onzer beschutting tegen de geva ren en de nadeelige gevolgen van het gebruik van slecht vleesch. En dit is zekerde sanitaire belangen der inge zetenen kunnen te dezen aanzien op geen minder kost bare en op meer doeltreffende wijze worden behartigd, dan door het oprichten van een abattoir. BIJITSCHI<ABfD. Volgens mededeeling van de Duitsche regeering aan den Rijksdag zal de nieuwe suikerconferentie, waartoe België andere belanghebbende staten heeft uitgenoodigd in het midden van Februari bijeenkomen. Aan de bijeenkomst zullen Duitschland Oostenrijk-HongarijeFrankrijkBelgië en Nederland deelnemen en ofschoon bet weinig suiker fabriceert, maar des te meer gebruikt ook Engeland en ver moedelijk ook Zweden. Het doel is vooral de maatre gelen te bespreken die noodig geacht worden tegenover de bepalingen der nieuwe Amerikaansche tariefwetdie een hooger recht heft van producten uit landen die uitvoerpremiën toestaan. Een curieus staaltje van de Duitsche liefhebberij voor titels geeft het nieuwe besluitdat de Keizer in zijne hoedanigheid van Koning van Pruisen dezer dagen geteekend heeft. Daarin wordt voor een groote reeks van ambtenaren bij de rechterlijke macht, militaire recht spraak, nijverheid, landbouw en ouderwijs bepaald dat zij tot de vierde of vijfde klasse der provinciale ambte naren behooren en dat de helft na 12-jarigen dienst den titel van »Rath'', en wat het onderwijs betreft, mits zij ten minste 3 jaren aan een inrichting van hooger onder wijs hebben gestudeerd na 12-jarigen dienst voor een derde gedeelte den titel van »hoogleeraar" kunnen erlangen. EBffSEIiAafB. Het werk in het machinebouwvak is hervatin den langdurigen strijd hebben de werk lieden het onderspit gedolven. De werkstaking heeft zeven maanden geduurd. De tien vakvereenigingen welke bij de »Vereenigde Ambachten" zijn aangesloten, tellen 110,000 leden waarvan 92,000 behooren tot de veree- niging der Britsche werktuigmakers. Daarvan waren 31,000 zonder werk en bij aanverwante vakken waren tengevolge der lock outs nog 7000 man werkloos. Bo vendien hadden 5000 bekwame niet aangesloten werk lieden mede het werk neergelegd. Ook deze zijn uit de kas der vereeniging van werktuigmakers onderhouden. De 10 vereenigingen bezaten bij den aanvang der werkstaking 300,000. Zij ontving van de 60,000 leden, die aan den arbeid bleven, ongeveer 300,000 en van buiten 140,000. Dat maakt te zamen een stakingskas groot 740,000. Gemiddeld werd per week aan 32,000 man uitkeering betaald, zijnde een totaal bedrag van 720,000. Het rechtstreeksch verlies van de werklieden aan loonen wordt op twee millicen pond sterling geschat, maar in deze som zijn niet inbegrepen de verliezen van werk lieden van aanverwante vakken. Zoo schat de secretaris van de vereeniging van ketelmakers, het verlies voor zijn vereeniging op 150,000. Andere kleine vakvereenigingen hebben haar fondsen geheel uitgeput. Het totaal verlies aan loonen van de leden der vak vereenigingen wordt op drie millioen pond sterling ge raamd. Uit Indië komen weder onrustbarende telegrammen. Een telegram van generaal Westmacott meldt, dat de vierde brigade van de Britseh-Indische strijdmacht in een bergpas in bet land der Afridi's in een hin derlaag is gevallen. Vijf officieren en acht man werden gedood, 17 man gewond en 17 man worden nog vermist. De brigade voerde in verband met andere btigades een beweging uit om de inlanders uit de weiden der vlakte van Kajuri te verwijderen. Een later telegram meldt, dat de beweging door de andere brigades bijkans zonder tegenstand is uitgevoerd. In de week die Donderdag eindigde zijn in het district Bombay 834 pestlijders gestorven. De totale sterfte beliep 1726 of ruim 108 per mille. De normale sterfte is 45 per mille. FRAIVHlBIJH. Over de Dreyfns-zaak geen nieuws; met spanning verbeiden alle partijen, de zittingen van 8, 9 en 10 Februari, als Zola terecht zal staan. De moe dige schrijver ontvangt nog steeds vele blijken van in stemming, zoo o.a. ook van den beroemden Russischen schilder Wereschtschazin. De »Siecle" deelt mede, dat de Duitsche gezant te Parijs aan den minister van buitenlandsche zaken Hano- taux officieel kennis is gaan geven van de verklaring door den staatssecretaris von Bulow in de begrootings- commissie uit den Rijksdag afgelegd over de zaak-Dreyfus. De Berlijnsche bladen spreken dit bericht tegen. Het bureau der Kamer heeft zich verklaard tegen het toestaan van de gevraagde machtiging om de afge vaardigden Géranlt Richard en graaf de Bernis gerech telijk te mogen vervolgen. De Kamer heeft de buitengewone begrooting van oorlog in baar geheel met 531 stemmen aangenomen. RESfjAlAD. Het Russische blad de »Nowosti" zegt, naar aanleiding der Dreyfus-zaak o.a. "Wanneer Dreyfus niets aan Duitschland heeft uitge leverd, waarin bestaat dan zijn schuld Hij is wegens hoogverraad verbannen naar een eiland. Voor deze be schuldiging bestaat alleen grond, als hij de geheimen van het Fransche ministerie van oorlog verraden had aan een der mogendheden van het Drievoudig Verbond. Doch van zulk verraad kan hier geen sprake zijn. Heeft dus werke lijk een mededeeling van documenten plaats gehad, dan is het aan een mogendheid, die Frankrijk vrienschappelijk gezind was, of die ongevaarlijk kan worden geacht. gPARTAE. De verhouding met de Vereenigde Staten is iets beter geworden. De aanwezigheid van den Ame- rikaanschen kruiser »Maine" op de reede van Havana en het uitzenden van het Spaansche pantserschip »Biscaija" naar de Vereenigde Staten zijn bedenkelijke verschijnse len al worden zij verzacht door het bericht, dat de Spaansche minister, admiraal Bermejo, aan de officieren j. van het Spaansche eskader te Havana vergunning heeft verleend deel te nemen aan het feestmaal, dat de Ame rikaansche consul-generaal Lee den marine-officieren wil aanbieden. Verder wordt gemeld, dat Sagasta aan de Koningin- Regentes een telegram uit Washington heeft voorgelegd, dat groote bevrediging zal kunnen wekken de inhoud is echter onbekend. TERKIJË. Nog steeds is de autonomie op Kreta niet ingevoerd, en nog steeds hebben de mogendheden geen gouverneur voor het ongelukkige eiland aangewe zen. Het schijnt moeilijk te zijn iemand te vinden, die voldoet aan de eischen, door alle leden van het Concert en door Turkije aan den beheerscher der Kretensers gesteld. Rusland schijnt nu vast besloten aan het talmen en dwalen een einde te maken, en treedt krachtig op voor de benoeming van prins George van Griekenland. De Sultan wil er niets van hooren, en rekent op den steun van keizer Wilhelm en van keizer Frans Jozepb. De »Voss. Ztg." betoogtdat het voor Duitschland vrijwel hetzelfde is wie er tot gouverneur van Kreta be noemd wordt als slechts aan den tegenwoordigen toe stand een einde komt. Als Rusland er erg veel aan hecht, dat prins George benoemd wordt, ziet het blad geen reden, waarom Duitschland zich daartegen zou verzetten. TBAK8VAAL. De Johannesbnrgsche »Star", het Engelscbo hoofdorgaan in de Zuid-Afrikaausche Republiek, richt oen heftigen aanval tot. den heer Wolmarans, lid van den Volksiaad en een verklaard voorstander van president Krnger. Zij beschuldigt dezen heer dat hij zijn positie misbruikt heeft door bij de presidentsverkiezing te Pretoria het geheim van de stemming te schenden en op de kiezers invloed te oefenen ten gunste van presi dent Kruger. Het blad verzekert dat het zijn beweringen met stukken kan staven. De correspondent van de »Times" verzekert, dat de beschuldigingen zoo omstandig zijn, dat een onderzoek, zoo niet een gerechtelijke vervolging noodzakelijk schijnt te zijn. De »Times" heeft de laatste jaren reeds zoo vaak valsche berichten ten nadeele der Regeering verspreid, dat men wèl zal doen, ook deze tijding niet al te veel te vertrouwen. Ambolna. Volgens telegrafisch bericht uit Batavia heeft er te Ambon wederom een aardbeving en eene zeebeving plaats gehad. Bene honderdjarige wlelrijdster. Mejuffrouw Deborah Doty is op hare wijze eene geheel eenige persoon in de wereld der wieiers. Zij is nu in haar 102de levensjaar en het is zes maanden ge leden dat zij voor het eerst beproefde een tweewieler door eene drukke straat te sturen. Nu echter, zegt de »Boston Travelier", berijdt de oude haar ijzeren paard met gemak. Waarschijnlijk is zij de eenige persoon die zich beroemen kan gebruik te hebben gemaakt van elk vervoermiddeldat deze eeuw heeft opgeleverd de vrouwenzadel, de postwagen, de kanaalboot, de spoorwagen, de stoomboot en thans de fiets. Stoomtraiuspel. Bij den uitgever D. S. Slotboom, te Beverwijk, is een op eigen steendrukkerij gedrukt stoomtramspel Haar lemAlkmaar uitgegeven en gratis aangeboden aan de geabonneerden der bij hem verschijnende courant »Ken- nemerlaud". Dit oude spel, in nieuwen vorm, zal den kinderen eene aangename afwisseling zijn en tot veel vroolijkheid aanleiding kunnen geven. Het is ook in den handel. 3ö6ste Staatsloterij. 5e k)., 13e lijst, 31 Jan. De heer W. de Zeeuw Ba., alhieris bij beschikking van den minister van Waterstaat benoemd tot buitengewoon opzichter bij het maken van eenige gedeelten van bet Zuiderafwateringskanaal onder Besooien, Vrijhoeven-Capelle, Capelle en Waspik. Huzieksclioel Toonkunst. Voor de 17e jaarlijksche uitvoering der muziek school van de afdeeling Alkmaar der Maatschappij tot bevordering der toonkuns was het programma hoofd zakelijk uit zang- en vioolnummers samengesteld. Slechts een viertal pianostukken kwamen er op voor, die echter op onberispelijke wijze werden ten gehoore gebracht. Als nummer 14 was aangegeven »Klavierstticke", van Reinecke, in plaats daarvan speelde men »Festlichkeit im Dorfe" van Adolf Jensen. Ook de zangnummers, waar van de meerstemmige keurig gezongen werden, en de liedjes van Hendrika van Tussenbroek, door de jongere leerlingen, voorgedragen werden zeer goed weergegeven. Evenzoo waren verschillende viool-voordrachten te prijzen. Bovenaan stond de uitvoering van het »air" van Bach, en de sonate voor twee violen van Hfindel, maar ook de meer eenvoudige »Méditation", van Smidt,de»Gavotte," van Maffat door zes leerlingen gespeeld verdienen ver melding. Zou het niet beter zijn, de jongste leerlingen, de betrekkelijk eerst beginnenden der vioolklassen niet op de uitvoering te laten spelen Veelal komt er van hun voordrachten tengevolge van zenuwachtigheid of wat ook, niet veel terecht. De zuiverheid moet bet nog al eens terdege ontgelden. De Fantaisie »le petit tambour", van David, eveneens voor viool, was blijkbaar voor den speler te moeilijk. De violoncellist, die de »leichte Variationen" van Fitzen- hagen voordroeg, scheen zeer onder den indruk van »in 't publiek spelen" te zijn. Badhuis „Witte kruis." In de week van den 23 tot den 29 Jan. zijn in het badhuis van »het Witte Kruis" genomen 38 kuipbaden, 59 regenbaden le kl. en 111 regenbaden 2e kl.tezamen 208 baden. Regenten gevangenissen. Benoemd tot voorzitter van het College van regenten over de gevangenissen alhier de heer mr. M. Buchner thans lid, en tot lid de heer mr. H. J. H. Modderman, officier van justitie bij de arrondissements rechtbank alhier. Handels- en kantoorbedienden. De Nationale Bond van handels- en kantoorbe« dienden in Nederland hield op 31 Januari in het Café Central eene bijeenkomst ter bespreking der toetre ding tot dezen Bond, bezocht door ongeveer 40 personen. Door bereidwilligheid van den spreker den heer W. O. de Graaff, secretaris, werd ons medegedeeld, dat de Bond was ontstaan 27 Mei 1897 en op dit oogenblik telde 1300 leden, verspreid over de afdeelingen Amsterdam, Haarlem, 's-Gravenhage, Delft, Rotterdam, Middelburg, Vlissingen, Goes, Bergen op Zoom, Breda, Rozendaal, Helmond, 's Hertogenbosch, Maastricht, Utrecht, Nijme gen, Arnhem, Zutphen, Hengelo, Enschede, Deventer, Almelo, Oldenzaal, Zwolle, Kampen, Meppel, Harlingen, Sneek, Leeuwarden en Groningen. Wie uit belangstelling naar deze vergadering is gegaan, zal zeker verwacht hebben, wat er geschied is, n.l. eene ernstige aansporing tot vereeniging en aansluiting ge boren uit de overtuiging dat daardoor macht ontstaat, en de kans bereikt wordt tot, verbetering der sociale toestanden, terwijl het alleen staand individu natuurlijk onder de massa verloren gaat. Elk der toehoorders zal moeten bekennen dat de heer W. C. de Graaff sprak met den gloed der overtuiging, wanneer hijook door voorbeelden, de noodzakelijkheid aantoonde tot vereenigen voor handels- en kantoorbedienden. Uit al het betoogde sprak steeds deze stellingalleenstaan is nietsnaast elkander staan ietsmaar met elkander zijn 't meest. De belangen van ieder mensch voor zich en die van zijne betrekkingen of nakomelingen vereischen enkele opofferingen die elk met een weinig goeden wil zich zeker in het belang van allen zal kunnen getroosten. Deze overtuiging heeft na eene vergadering in Utrecht den Nationalen Bond in het leven geroepen, die zich ten doel stelt: 1. langs wettelijkcn weg alles aaD te wenden, wat kan strekken tot verbetering van welvaart en van den maatschappelijken toestand; 2. te streven naar pen sioneering op 60-jarigen leeftijd of bij invaliditeit en ondersteuning bij ziekte of ongeval3. te voorzien in meerdere zekerheid van het verkrijgen eener betrekking, door diploma en praktische bekwaamheid 4. inroeping van hulp door den staatals dit gewenseht of noodig geacht wordt. Dit doel zal men trachten te bereiken doora. pro paganda te maken in woord en geschrift en aansporing tot vereenigen. Ook door het reeds verschenen orgaan dat de belangen of te wenschen verbeteringen zal be spreken welk blad eenmaal per maand verschijnt en zooveel mogelijk gratis zal verspreid worden; b. te streven naar de oprichting van een nationaal pensioenfonds voor handels- en kantoorbedienden c. door eene poging tot wettelijke verzekering bij ziekte, invaliditeit ot onderdoen; d. de oprichting van een weduwen- en weezenfond3 e. een nationaal bureau tot plaatsing en het houden van examen voor acten van bekwaamheid in boekhouden, talen en stenographie. Wat dit laatste punt betreft, de vereenigingen »Mer- curius" en Vooruit" doen reeds iets op dit gebied, maar gewenseht wordteen examen door een lichaam als de Nat. Bond geregeld en afgenomen. Bij vernieuwing en met klem wijst, spreker op de mogelijkheid en noodzakelijkheid van aaneensluiten. Ver eenigingen worden z. i. terecht genoemd „de gilden van den nieuwen tijd' en »onderlinge levensverzekeringen'' in den ruimsten zin des woord Zijne poging werd beloond door het stichten van de afdeeling Alkmaar met dertig leden waaruit reeds een voorloopig bestuur werd gekozen. Met een woord van dank voor de belangstelling der aanwezigen, die veroorzaakt had, dat ook hier weder, evenals overal elders zijn optreden met gunstigen uit slag was bekroondsloot spreker de vergadering der nieuwe afdeeling. Timmermans-Ziekenfonds. Ongeveer 500 personen, allen leden van genoemd fonds met hunne dames, waren in het keurig versierde lokaal Diligentia bijeen, om dit gouden feest op waardige wjjze te vieren. De president, de heer J. J. Tesselaar, heette allen hartelijk welkom en zette zijne meening uiteen omtrent de reden tot deze feestviering, die vooral hier zeker eene zeldzaamheid mag genoemd worden. De hoofdoorzaak van dit langdurig en flink be staan meende spr. te moeten zoeken in de heerschende onderlinge samenwerking en het vertrouwen tusschen be stuur en leden maar ook daarin, dat de leden behoorden tot den werkmansstand, z. i. de kern der maatschappij. Tien jaar geleden, herinnerde spr., had men in het café de Graanhandel ook feest gevierd maar nu waren ook de dames uitgenoodigd, wieu hij hulde bracht voor hare tegenwoordigheid. Dit noemde spr. een bewijs van be langstelling in de zaak en daar de vrouw gewoonlijk de financiën regelt, was het fonds in dit opzicht voor een deel afhankelijk van de vrouw, die, uit welbegrepen eigenbelang, er gebeure wat er wilsteeds met liefde aan den bode Groen offerde, wien hij nog langen en trou wen dienst toewenscht en bij deze gelegenheden in ieders gunst aanbeveelt. Spr. bracht verder hulde aan de feest commissie, dankte zijne medebestuurders, vooral den heer F. H. Rengers, met wien hij reeds 15 jaar samen wei kte, ook de leden voor wat zij tot den bloei van de zaak hadden bijgedragen en wenschte allen een aangenamen avond ot nacht. Spr. eindigde met den wenschlang leven de leden en het Timmermans-Ziekenfonds. De heer P. A. Fransen, lid der feestcommissie, meende, dat wij, hoewel mannen van de eeuw van voor uitgang, vaak reden hadden, met genoegen terug te zien op hen, die do zaken vóór ons in het leven riepen of regel den. In dit geval konden wij met dankbaarheid gedenken het vroegere en tegenwoordige bestuur, waarvan do heer Tesselaar reeds 20 jaar president was. Als blijk van waardeoring hunner verdiensten word elk bestuurslid een gouden kroontje boven het insigne gespeld en een keurige photografie der oprichters, n.l. F. N. Volkers, J. Metz

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2