Nederlan d. Stadsberichten. 5e kl., 15e lijst, 2 Febr. Ns. 1136, 2994, 9018, 12735, 13858 en 18951 f 1000; Ns. 2554. 5066 en 17519 f 400; Ns. 4739, 13514 en 16597 f 200; Ns. 588, 3306, 3422, 6442, 8366, 12104, 12788, 17225, 18811, 19139, 19981, 20021 20040 f100. onder een kolonel en acht man werden gedood, twee officieren en 17 man gewonden bovendien worden 17 man vermist. De brigade was op weg, zich met de andere brigades te vereenigen, om de inboorlingen te verdrijven de drie overige brigades hadden de vereenigings-beweging reeds bijna geheel volbrachtzonder op tegenstand te zijn gestooten. Toen de hoofdmacht van de brigade-Westmacott te Kotal aankwam bleek het, dat een compagnie Sikhs was verdrongen van een bergrug, die aan de westzijde den sleutel van de positie vormde. Het hernemen van dezen bergrug, die onmiddellijk door den vijand bezet was, ging met groote verliezen gepaard. Telkens werden de aanvallen der Engelschen afgeslagen. Na een gevecht van twee uur trokken de troepen naar het kamp terug, steeds achtervolgd door den vijand, die der achterhoede zware verliezen toebracht. Eerst te vijf uur kon de achterhoede den pas verlaten, toen generaal Westmacott met artillerie ter hulpe was gekomen. De troepen vochten dapper, doch konden tegen den opdringenden vijand geen stand honden. De Engelsche bladen zijn over dezen grensoorlog, die reeds zooveel offers vroeg en schatten verslond blijkbaar bezorgd. Zoo zegt de «Westm. Gazette." «Het kan niet langer verzwegen worden, dat het publiek hier en in IndiS met de grootste zorg. en ongerustheid de operaties in Afridi-land gadeslaat. Het wordt thans noodzakelijk de politieke en militaire quaesties te scheiden de eerste betreden partijbelangen, de andere het geheele volk. Het doet ons daarom genoegen, dat de «Standard" zich bij de oppositie-bladen voegt, en ook een volledig onderzoek vraagt. Het is heel aardig voor Ministers om over oorlog te spreken, maar het verhoogt het vertrouwen niet, dat juist thans in een der takken van dienst ge bleken is, hoe geheel onvoorbereid wij zijn voor ernstige operaties." FRANKRIJK. Nauwelijks heeft Duitschland ver klaard tot Dreyfus in geenerlei betrekking te hebben ge staan, of namens Italië legt graaf Bonin, de onder-secre taris van buitenlandsche zaken, een geljjkluidende ver klaring af. Natuurlijk is de anti-semietische pers met haar antwoord klaar. «De Italiaan Bonin is een even groote leugenaar als de Pruis Von Bülow", zegt Rochefort. De «Echo de Pa ris" maakt de opmerking: «De «Triple Alliantie" steunt openlijk den verrader. Nu is de zaak volmaakt." Maar een dergelijke verdediging is absurd. Met de goedkoops, op niets gebaseerde bewering, dat slechts de Fransche regeeringspersonen de waarheid spreken en ieder ander leugens vertelt, kan men de zaak niet in den doofpot honden. Te recht maakt de «Voss. Ztg." de opmerking: „Het moet den leiders van de Fransche staatkunde jammer lijk te moede zijn als zij begrijpen welk een treurige rol zij spelen moeten om de waarheid te onderdrukken, naast de Dnitsche en Italiaansche ministers, die met opgerichten hoofd der waarheid eer kunnen bewijzen, omdat zij niets te verbergen hebben." In het proces tegen Zola zal geen enkele getuige »a charge" worden gehoord. De termijn ter beschikking van den procureur-generaal om aan do gedaagden mede- deeling te doen van de getuigen, welke hij denkt op te roepen is verstreken zonder dat een dergelijke mededee- ling is gedaan. Daarentegen zullen alle officieren, welke Zola heeft gedagvaard «uit eerbied voor de justitie" verlof krijgen om voor het Assisenhof te verschijnen. Zij zullen zich echter, ten einde aan ondervragingen te ontkomen achter het beroepsgeheim verschuilen. Volgens de Matin" zullen ook alle leden van het ministeri :-Dupuy en de oud-minister van oorlog Cavaig- nag voldoen aan de dagvaarding. Kolonel Picquart is den 1 verschenen voor den raad van onderzoek aan welken zijn voorgelegd deze vragen Heeft kolonel Picquart onbescheidenheden in den dienst gepleegd en Heeft hij geheime stukken medegedeeld aan een per soon buiten den dienst staande Als getuigen zijn gedagvaard generaal Gouse, kolonel Henry, een majoor en twee kapiteins, en als getuige »a décharge" generaal Gallifet. Het onderzoek, dat twee dagen geduurd heeft wordt streng geheim gehouden. TURKIJE. De «Daily Telegraph" verneemt, dat de Sultan aan den dragoman van het Russische gezantschap heeft verklaard, dat het hem onmogelijk is aan het ver langen van den Czaar toe te geven en prins George van Griekenland tot Gouverneur van Kreta te benoemen. Turkije's positie is te sterker, daar het weet dat Rusland er thans niet op voorbereid is, om met geweld van wapenen zijn wil door te drijven. Want Rnsland kan zich thans in Europa niet de handen binden, en zich daardoor voor gernimen tijd in Azië machteloos maken. «De Engelsche politiek heeft er reeds jaren naar ge streefd", zegt de «Voss. Ztg"., «om Rusland op die wijze vast te werken, opdat Engeland in Azië wat vrijer adem halen kan. Tot nog toe heeft de Russische regeering alle pogingen van Engeland in dien geest verijdeldblijft zij echter op haar standpunt ten opzichte der candidatuur van prins George staan, dan gunt zij lord Salisbury een overwinning, die deze noch gehoopt, noch verwacht had". Bergen. Voor het nationaal huldeblijk is alhier ingeteekend voor een bedrag van f 171,10. Bij de den 1 gehouden stemming ter benoeming van een lid van het bestuur voor den polder Derg- en Herkmeeris als zoodanig herbenoemd de heer K. Blom Dz., te Sint Maarten. Spanbroek. Den 2 trad in het hier gevestigde depar tement der Mij. tot Nut van 't algemeen de heer ds. Niemeijer van Sneek, als spreker op met het onderwerp «De macht van het woord." Op aangename en onderhou dende wijze wees spr. op de macht ten goede zoowel als die ten kwade en haalde eenige voorbeelden aan, waarin die macht op sprekende wijze uitkwam. Een aandachtig luisterend publiek belocnde den spr. aan het slot met een warm applaus. Be Velserbrug. Men meldt uit Velsen Voor de zooveelste maal is eens weer de Velservoet- brug aangevaren, en alweer op Zondag. 's Morgens te 5 uur liep de «Echo" tegen het zuider- hoofd en duwde het vaste gedeelte ruim een meter uit zijn verband, op een wijze alsof metselwerk, heipalen en timmerwerk slechts kinderspeelgoed waren. De boot, van zeezijde komende, moest natuurlijk blijven liggen, totdat cautie gesteld was, maar kon in den loop van den namid dag naar Amsterdam opvaren. De brug is nu alleen te passeeren voor voetgangers, aangezien met touwen en planken de boel bij elkaar moet worden gehouden. Voor voertuigen en tram ziet het er dus in de eerste tijden weer treurig uit. Zoo spoedig mogelijk wordt de veerpont voor voertuigen in order gebracht om dienst te doen. Vanwege de stoomtramdirectie zou getracht worden te Beverwijk een locomotief en een 3-tal wagens aan het spoorweg station te brengen en te vervoeren naar Haarlem, ten einde den dienst tusschen Velsen en Haarlem te kunnen hervatten. Veeziekten. Bij een veehouder in de gemeente Landsmeer komen opnieuw gevallen van mond- en klauwzeer voor. Westwoud. Tot vast geneesheer voor het per soneel der Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij van de lijn Hoorn Enkhuizen is aangesteld Dr. Nuyvens alhier. Vreemder bokkesprong zoo schrijft men aan het „N. v. d. Dag" uit New-York dan het stoomschip «Werkendam", toebehooreudo aan de Hollandsch-Ameri- kaansche Stoomvaart-Maatschappij maakte bij het ver laten van de haven van New-York heeft men nog zelden van eenige stoomboot gezien. Het schip werd naar buiten gesleept door een der vele sleepbootjes die men dagelijks in de haven heen en weer ziet schieten. Toen men de loods van Wells, Fargo Co., in Jersey City, genaderd was, stoomde plotseling een ferryboot uit de «slip" naast de loods en kwam daardoor bijna in aanvaring met de «Werkendam". Het sleepbootje ver minderde zijn snelheid, waardoor de sleeplijn slap hing en de «Werkendam' door de strooming naar de kust gedreven werd en in de loods liep, die gedeeltelijk voor kantoren gebruikt wordt. Deze werden vernieldde meubelen vielen in het water, en het schip, beladen met splinters en planken, vervolgde zoodra mogelijk zijn weg. Toen de débris opgeruimd warenontdekte mendat een brandkast met verscheidene papieren van waarde op het dek was te land gekomen en dat de «Werkendam" dus op eigen houtje roof gepleegd had. De kapitein riep een sleepboot aan en liet deze de brandkast W9er mee nemen. Wells, Fargo Co. hadden haar reeds als ver loren beschouwd, everals de lessenaars der klerken. De Express-Maatschappij zal schadevergoeding ontvangen. Landbouw. De lang verwachte, en door zoovelen gewenschte benoeming heeft plaats gehad, die van den heer mr. C. J. Sickesz, thans lid der Eerste Kamer voor Zuid-Hol land, voorzitter der Ned. Heidemaatschappij en eere-voor- zitter der GelderschOverijselsche maatschappij van landbouw, tot directeur-generaal van Laudbouw-zaken. Zooals de minister van biunenlandscho zaken in de toelichting zijner begrooting heeft medegedeeld, lag het in zijn plan tot directeur-generaal voor te dragen iemand die van landbouw-zaken (theoretisch en practisch) bij zondere studie had gemaakt en het vertrouwen van den landbouw geniet. Tot de nu in het leven geroepen afdeeling zijn ge bracht de volgende onderwerpen Subsidiën voor landbonwzaken. Verslagen, berichten, verordeningen enz. betreflende den landbouw. Land bouw- en tuinbon wonderwijs en opleiding van landbouw- leeraars. Rijbsproefstations en proefvelden. Domeinen (gedeeltelijk). Bebossching. Veeartsenij. Voorkoming van hondsdolheid. Hoefbeslag. Veefokkerij. Veeziekte. Boterwet. Toezicht op wijngaarden enz. Voor de onderwerpen is gezamenlijk een bedrag van f 1.091.697 uitgetrokken, slechts weinig meer dan voor 1897 op verschillende hoofdstukken is toegestaan. De Minister heeft namelijk gemeend met het doen van voor stellen tot bevordering van landbouwbelangen te moeten wachten tot de directeur-generaal zou zijn benoemd, om eerst met dezen in overleg te treden. Het Handelsblad meldt Naar wij vernemen, heeft de directeur-generaal voor landbouwzaken, mr. J. C. Sickesz zich in een onderhoud met Jhr. Mr. P. van Foreest, uitgelaten, dat de oprich ting van een proef-zuivelboerderij bij het proefstation te Hoorn bovenaan op de agenda van werkzaamheden staat. Vee-Invoer In Duitschland. De minister van landbouw verklaarde den 29 in het Huis van Afgevaardigden, dat het Pruisische minis terie onlangs aan den Bondsraad heeft voorgesteld te be sluiten tot afwijzing van alle stuks vee, die zich in de quarantainestallen bevinden tot inenting tegen tubercu lose, terwijl verplichte slachting in openbare slachthuizen zou worden ingevoerd voor alle runderen die niet in qua rantaine gebleven zijn. De invoer over land via Hvitting (Holstein) van magere ossen welke niet ouder zijn dan vier jaar, worde beperkt. De omstandigheden in Neder land zijn nog niet van dien aard, dat aan opheffing van de grenssluiting te danken valt. Het »N. v. d. D." deelt het volgende mede Een onzer berichtgevers had dezer dagen een onder hond met een der voornaamste veehouders aan de Bel gische grens. De man woont juist op de grensscheiding zijne schuur met stal is gebouwd op Hollandseh grond gebied, het woonhuis op het Belgische. Reeds eenige malen liet deze man den kooplieden toe bij hem vee te stallen, doch later bleek, dat het meer om den smokkel handel te doen was. Nu dit bekend is, waken thans drie a vier ambte naren dag en nacht om de hoeve, zoodat het voor den bedoelden man thans niet meer mogelijk is het vee uit zijn eigen stal in Belgische weilanden te brengen. Nog nooit is in België het toezicht op het veesmok kelen zoo scherp geweest als tegenwoordig. Vergiftiging te Llsse. Van Kampen heelt bekend zijn vrouw en eveneens zijn neef Van Diest te hebben vergiftigd met arsenicum. Bloembollen. In de bloembollenstreek, zoowel ten Zuiden als ten Noorden van Haarlem, hebben zich, na eene te Haarlem gehouden vergadering, vele bloemkweekers schriftelijk verbonden om, teneinde de bestaande malaise te keeren, den handelsprijs der hyacinten aanzienlijk te verhoogen, die der mindere soorten met een 20 pCt. Treinregellng. De treinen 133 van Amsterdam en 154 aan Zaan dam zullen voortaan aan de Hembrug stilhouden, doch alleen voor het opnemen van reizigers. De groote schutsluizen te Spaarndam zijn voor de scheepvaart opengesteld. Het schutgeld blijft tijdelijk op den ouden voet. Anna-Paulowna. Een droevig ongeluk heeft al hier plaats gehad. Een 14-jarige knaap, die van een klamp eenig hooi geworpen had, is daarvan afgegleden en toen neergekomen op de punten der vork, die hij gebruikt had, waarvan een hem door het lichaam ging. De ongelukkige is terstond vergezeld van een geneesheer naar het gast huis te Amsterdam vervoerd. Kwadijk. Alhier heeft de heer Okkinga, uit Arnhem, in het lokaal van den heer Rit, een voordracht gehouden over de vraag«Wat is bij de voedering van ons vee in acht te nemen om ons voordeel te bevorde ren Uit de beantwoording bleek, dat de aardnotenkoek van Delft onder de krachtvoeders eene eerste plaats bekleedt. De nuttige voordracht was goed bezocht; de spreker werd met zeer veel belangstelling aangehoord. Heerhugowaard De vergadering der Protestant- sche kiesvereenigirg «Burgerplicht", don 31 ind»«Hengst- man" gehouden, was door 26 leden bezocht. Na behan deling der huishoudelijke werkzaamheden werd door den voorzitter eene lezing gehouden, waarin hij de plichten van den kiezer schetste en aantoonde waarom een ieder, die het kiesrecht bezit, daarvan gebruik behoort te maken. Na deze opwekkende rede, werd de vergadering gesloten. De spoorwegarbeider Z. Ferwerda werd den 2 door een zandtrein op de nieuwe spoorbaan naar Hoorn in den rug aangereden en daardoor vreeselijk verminkt de dood volgde bijna onmiddelijk. De man laat eene vrouw en zes kinderen achter. Haringearspel. De heer S. Klinkenbijl, onder wijzer aan de openbare lagere school te Waarland, is als zoodanig benoemd te Gorinchem. Den 2 vergaderde het bestuur van het veefonds in deze gemeente. Over de maanden November en December 1897 en Januari 1898 waren verzekerd 1636 runderen. De schade met inbegrip van diverse rekeningen bedroeg f 747,05. De omslag werd bepaald op 46 cent per rund. Oudorp. De heer H. Lindeboom, onderwijzer alhier, is benoemd tot onderwijzer 3e klasse aan een der open bare scholen le klasse te Amsterdam. Koedijk. De bevolking bestond op 31 December 1897 uit 559 m. en 552 vr., tezamen 1111. Vermeerderde in 1897 door geboorten met 19 m. en 15 vr., tezamen 34, en door vestiging met 53 m. en 54 vr., tezamen 107. Verminderde door overlijden met 5 m. en 7 vr., tezamen 12, en door vertrek met 33 m. en 50 vr., tezamen 83. Op 31 December 1897 bedroeg de bevolking alzoo 1157 personen zijnde 593 m. en 564 vr. Voltrokken werden 10 huwelijken waarvan 2 tusschen weduwnaars en jongedochters. Het aantal levenloos aangegevenen was 1. Ora nj «-liederen. Bij de uitgevers S. en W. N. van Nooten te Schoon hoven zijn een achttal feestliederen, door L. Akkerhuijs J.Ez., verschenen te gebruiken bij de inhuldiging van H. M. de Koningin, voor school- en volksfeesten. Tuberkelbacillen In de boter. Over het voorkomen van tuberkelbacillen in de boter heeft een dame, Lydia Rabinowitsch, proeven ge daan. Anderen hadden daarover, vóór haar, zeer veront rustende mededeelingen gedaan, maar zij toonde aan, dat bij al deze proeven of althans bij de meeste niet de echte tuberkelbacil geconstateerd kan zijn, maar slechts een die er veel op gelijkt. Zij entte van 80 monsters boter 119 cavia's in, en kreeg nooit tuberculose, maar wel van 23 van deze monsters een ziekte,, die er veel op geleek. Dit onderzoek geschiedde in het laboratorium van Koch te Berlijn en hij had, die psendo-tuberkelbacillen ken nende, er den stoot toe gegeven. (Handelsblad,) 356ste Staatsloterij. Op zondag, den 6, zal in de kerk der doopsge zinde gemeente de dienst worden vervuld door den heer ds. P. Sijboltspredikant te Rijp; in die der evang. luth. gemeente, te 10'/2 uur, door ds. J. A. Helper Sesbrugger, evang. luth. predikant te Amsterdam. Hulde aan Xola. Den 2 werd door de leerlingen van de hoogste klasse der rijks hoogere burgerschool een telegram ver zonden Tan den volgenden inhoud Alkmaar, le 2 Février 1898. M. Les élèves de la cinqnième classe de l'école moyenne d'Alkmaar voos félécitent de votre courage, montré dans votre lntte héroïque en faveur de la liberté et de la lumière contre la tyrannie et l'obscurité. Veuillez, Monsieur, nous faire l'houneur, d'agréer nos compliments distingnés. D. Ko8, H. Adema van Scheltema, A. M. Boeke, K. Hart W. J. Vos, G. A. B. Micola von Fürstenrecht, Jhr. O. de Meij van Gerwan. Drankmisbruik. De afdeeling Alkmaar van den «Volksbond", ver- eeniging tegen drankmisbruik hield woensdag den 2 eene openbare vergadering in het lokaal Harmonie, waarbij als spreker optrad de heer A. van der Voort, algemeen secretaris vaD den «Volksbond", met het on derwerp Voorstollen tot verbetering van de drankwet. De heer H. Coopmaus, secretaris van deze afdee ling opende de vergadering die om het zeer ongun stige weer niet druk bezocht was met een woord van

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2