Ingezonden Stukken. Telegrafische Berichten. BURGERLIJKE STAND. welkom en dank aan de aanwezigendie door hunne tegenwoordigheid zeker het bewijs gaven dat het hun allen mannen en vrouwen uit de verschillende standen in de maatschappij ernst was mede den strijd aan te binden tegen den gemeenscbappelijken vijand van ons nederlandsche volk, n.l. het drankmisbruik. Hij deelde mededat in de pauze gelegenheid was zich als lid aan te sluiten iets wat voor ieder zeker mogelijk is daar het minimum van contributie slechts 10 cents be draagt; zette nogmaals het doel van den Volksbond" uiteen en gaf daarop het woord aan den spreker den heer A. van der Voort. Deze begon met in 't licht te stellen, dat in den strijd tegen de verwildering der menschheid door de hartstocht naar den drank men nog tot geen bevredigend resul taat mocht komen. In weerwil van de pogingen door goedgezindon, in weerwil van het streven van den olbs- bond", het ernstig en krachtig werken der geheel-ont houders trots de invoering van de drankwet is het drankgebruik nog niet minder. Het eenige middel, waardoor waarschijnlijk de over winning te behalen is, zal ongetwijfeld zijn eene goede wetgeving. Spr. herinnert aan het gevleugeld woord van min. Modderman: smet een drankwet vermag het neder landsche volk veel." Maar veel, zeer veel stuit in dit opzicht nog af op onverschilligheid en lusteloosheid. Zonder de wet van 1881 was men zeker niet instaat geweest, merkbare verbetering aan te brengen. Goeman Borgesius zegtin Art. I in verband met art. II ligt haar hoofd kracht nl. in de verplichte aanvrage om vergunning en het beperken van het aantal vergunningen dat verleend wordt. Hiervan zijn echter uitgesloten de bierhuizen en nu leest spr. voor een berichtje over een bierhuis, ge opend in begin Oct. '96 in Dordrecht, dat na 13 maanden failliet ging, en waarbij uit de rekening en verantwoording van den curator bleek, dat een vrij groote hoeveelheid punch, cognac, brandewijn, jenever enz. aldaar was ver kocht, zonder dat de politie er iets van bemerkt had. Spr. vraagtals het zoo gaat in een bierhuis, dat niet kan blijven bestaan, hoe moet het dan toegaan in een dat niet failliet gaat, en hij maakt de gevolgtrekking 't zal dus zeker geene verwondering baren, dat men in deze herziening dringend noodzakelijk acht. Reeds is dan ook aan eene commissie opgedragen eene studie van de te wenschen verbeteringen te maken. Daarvan is nog niet veel bekend, maar wat spr. er van te weten kwam heeft ook hem tot de conclusie gebracht, dat de invoering van het Gothenburger stelsel 't meest geschikt is om het misbruik tegen te gaan. Het komt in hoofdzaak hierop neêrde belastingen verhoogen den handel beperken, het aantal gelegenheden waar drank verkocht mag worden, verminderen, het aan tal uren, gedurende welke dit mag geschieden, beperken en het alcoholgehalte van den drank bepalen. Wat vooral een krachtigen stoot gaf aan het tot stand komen van deze gunstige bepalingen is de »Local option", dat is het recht van iedere gemeente om door tegenstemming van b.v. 314 der bevolking vergunningen te weren. In Zweden vindt men in den laatsten tijd slechts 1 drinkgelegenheid op de 13000 inwoners. Terwijl bij ons, op de 4.900.000 inw. nog 26000 verguuningen worden aangetroffen, vindt men b.v. op de 100.000 menschen nog slechts 18 drank winkels in Gothenburg zelf. Bij ons tracht natuurlijk de kastelein zooveel mogelijk te verkoopen. Maar anders is 't in Zweden de kaste lein heeft daar geen voordeel of bij veel of weinig ver koopt. De winst moet hij afdragen aan eene maatschappij, door welke hij sterk kan worden gecontroleerd en die bij de minste overtreding hem ontslaat en de Mij. zelf ook niet, omdat zij enkel een matige rente trekt van haar gestort kapitaal en de meerdere winst aan de gomeente uitkeert. W e 1 heeft de kastelein voordeel bij den verkoop van spijzen die vo dzaam, goedkoop en altijd voorhanden zijn De Mij. regelt ook de uren van verkoop, verbiedt te schenken aan beschonkenen, of personen beneden 18 jaar en nimmer anders dan tegen contanten. De Noren geven van de winst in eenig opzicht nog wat aan de verbruikers terug, daar zij die niet uitkeeren aan de gemeente, maar besteden aan nuttige en liefda dige instellingen. Welke leering, vraagt spreker, is voor Nederland uit Scandinavie's voorbeeld te trekken Dit ter bespreking na de pauze. Bij de tegenwoordige wet kan van de invoering eener zoodanige regeling geen sprake zijn. De wet zal moeten herzien worden, ook volgens het oordeel van min. Mod derman. Bij het ontwerp zal allereerst ook voor bier huizen vergunning gevraagd moeten worden, de contröle zal beter moeten zijn en bij overtreding de vergunning worden ingetrokken, lo. Dus vergunning voor dranken, door gisting en distillatie en ook voor die door enkel gisting verkregen. 2o. Verhooging van het mini mum dat zonder verhooging mag worden verkocht door slijters. 3o. De inwoners zelf zullen mogen be palen of drankverkoop zal worden toegelaten of uiet. Local option" zou spreker alleszins wenschelijk vinden daar algeheel verbod voorshands tenminste nog niet tot, volstrekte onthouding schijnt te zullen voeren. Spreker eindigt met een krachtig beroep te doen op den steun van de leden van den »VolKsbond" en alle weldenkenden om den mensch te ontrukken aan de droevigste en meest slopende hartstochteen dam op te werpeD tegen den steeds breeder wordenden en verwoes tenden stroom en een deel der menschheid te redden van dezen socialen geesel. In Griekenland, zegt spr., gebruikte men opzettelijk dronkengemaakte slaven als afschrikwekkend voorbeeld; laat ons trachten ons nu te behoeden voor vrijwillige slavernij. Herinnerende, dat Alkmaar eens in staat was den Spanjaard van zijn bodem te verdrijven, spoorde spr. ten slotte de Aid. aan, ook hier dien vijand des volks niet toe te laten en oude roem te handhaven. Daar niemand het woord verlangde, dankte de heer Coopmans don spreker voor zijn krachtige en keurige rede. Tekort gemeentekas. VERSLAG van de pleidooien den 3 Feb. 1898 gehouden voor de Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar, in de procedure van A. Maclaine Pontin kwaliteit van burgemeester der- gemeente Alkmaar tegen 1. D. Poll, gewezen gemeente-ontvanger dier gemeente en 2. de Maatschappij tot zekerheidsstelling voor beheer van ambtenaren en beambten gevestigd te Amsterdam. De rechtbank is samengesteld alsvolgtmr.T.A. San- nesvoorzitter; mrs. C. v. d. Zweep en W. H. van Nes van Meerkerk, rechters; mrs. H. J. H. Modderman, officier van justitie en mr. B. v. d. Feen griffier. Nadat de bedoelde zaak ter rolle is uitgeroepen en de conclusiën zijn gelezen geeft de president het woord aan Mr. J. C. de Vries advocaat te Amsterdam die de procedure zal toelichten voor den eischer. Pleiter vangt aan met de betuiging dat hij het zich tot eene groote eer rekenthier voor de gemeente Alk maar op te treden, doch zal niet behoeven uit te spreken, dat hij vervuld is van de treurige omstandigheden, waar van het gevolg is geweest dat mr. A. P. de Lange, die het proces in den aanvang voor de gemeente Alkmaar heeft behandeld niet het voorrecht heeft mogen hebben om dat ook ten einde te brengen een voorrecht dat ook de gemeente Alkmaar moet missen. Intusschen zou het mogelijk zijn dat voor mr. A. P. de Lange de moeilijkheid om de zaak van een onpar tijdig standpuut te bezien en te behandelen, nog grooter zou ziju geweest dan dit thans voor hem het geval is. De eisch, zegt pleiter, is u bekend, evenals de verwe ringen. De eerste gedaagde is_de ontslagen gemeente ontvanger D. Poll. De tweede gedaagde is zijn borg, evenwel niet zijn borg, die uit welwillendheid zich borg heeft gestelü maar dat gedaan heeft krachtens haar be drijf en werking. Het is bekend dat de le ged. door deze rechtbank is veroordeeld wegens verduistering het is bekend dat die veroordeeling steunde op zijne erkentenis, de gemeente Alkmaar voor ruim f 57000 te hebben benadeeld. Op 17 Febr. 1896 dus vóór dat die strafzaak uit gewezen was werd aan den len ged. de rekening be- teekend die opgemaakt is door Burg. en Weth. uit de boeken aanteekeningen en bescheiden van den ontslagen ontvanger zelf, loopende over het afgeloopen dienstjaar tot 17 October 1895. Bij datzelfde exploit werd de le ged. gesommeerd om binnen 21 dagen die rekening goed te keuren of zijn be denkingen daartegen intebrengen. Hierop volgde een exploit van den len ged., dat bevatteI. uitdrukkelijke ontkenning van de rekening in het algemeen. Wordt vervolgd. Uitvoering muziekschool Toonkunst. Mijnheer de Redacteur In uw blad van 1 Febr. las ik eene beoordeeling van de uitvoering der leerlingen van de muziekschool, afd. Toonkunst. Zou 't niet beter zijn, dat zulke recen- ties achterwege bleven 't Is eene openbare les, die, naar mijne meening, moet strekken, om aan ouders de vorderin gen van hunne kinderen te laten hooren en ook misschien tevens aan kinderen eenige vrijmoedigheid te leeren om in 't publiek te spelen. Zonden beoordeelingen, als in uw blad voorkomen, waar zéér gewezen wordt op de zenuw achtigheid der kinderen, strekken om ze later minder zenuwachtig te maken En waar van uitvoeringen van dilettanten gewoonlijk gezegd wordt, geen critiek te zullen geven, omdat het dilettanten zijn, zou die reden dan nog niet meer moeten gelden ten opzichte van kinder uitvoeringen Die uitvoeringen, niet voor entrée toegankelijk, worden gegeven voor een betrekkelijk besloten gezelschap. Ook om die reden is critiek, ten minste in de dagbladen, niet op hare plaats. En dan nog ten slotte, zou 't niet gerust aan de hoogst bekwame leerares en leeraren der muziek school kunnen worden overgelaten, om te beoordeelen wie van de leerlingen moet spelen en welke stukken geschikt zijn om door hen te worden uitgevoerd N. B. De schrijver of schrijfster van bovenstaand stukje zegt, dat eene openbare les moet strekken, om aan ouders de vorderingen van hunne kinderen te laten hooren. Zeer waar! Maar wanneer sommige dier kindereD hun stuk ten gehoore brengen op eene wijze, die het doet mis lukken, was het volgens mijne meening beter met het optreden dier leerlingen nog een jaar of misschien langer te wachten. Wat de vrijmoedigheid betreft om in 't publiek te spelen, zou men b.v. de ouders van hen, die niet op de openbare les spelen, kunnen uitnoodigen eene les in het schoollokaal te komen bijwonen of tehuis een bijeenkomst te organiseerenwaarop de jeugdige beoefenaars zich zonden kunnen doen hooren. Waarom er in 't verslag sprake is van zenuwachtig heid is, omdat ik anders geen reden kon vinden voor het valsch spelen van den violoncellist. Van dilettanten uitvoeringen ook op het gebied der muziek, wordt in Alkmaar bijna geregeld verslag gege ven, en dat het bestuur van Toonkunst dit ook wenscht, bewijst het toezenden van een programmaals bewijs van toegang aan de verschillende alkmaarsche bladen. »Dat het aan de hoogst bekwame leerares en leeraren der Muziekschool kan worden overgelaten, om te beoor deelen wie van de leerlingen moeten spelen", onderschrijf ik ten vollealleen blijf ik mijne vraagzijn zulke jeugdige vioolbeoefenaars in staat na misschien één jaar studie hun voordracht, hoe eenvoudig ook, in 't publiek naar behooren uit te voeren, ontkennend beantwoorden: die studietijd is daarvoor te kort. De bekwaamheid van den leeraar heb ik in 't minst niet willen verkleinen. »Dat zij ook zeer goed weten welke stukken geschikt zijn om door de leerlingen te worden uitgevoerd", ook dit onderschrijf ik gaarne. Maar dit neen t niet weg, dat ik bij mijn beweren blijf dat de Petit tambour fantaisie" voor den speler te moeilijk was mij dunkt, een ieder die eenigszins muzi kaal is en jl. Zaterdagavond tegenwoordig was zal het met mij eens zijn. DE VERSLAGGEVER. Oudorp. In den middag van den 3 verbrandde ge heel de boerenwoning, in gebruik bij J. Helder, en door diens werkman bewoond. De bewoner was niet, de eige naar en gebruiker wel verzekerd. 's-Gi'^venhage, 3 Febr. 1898. Eer^e Kamer. Door de Provinciale Staten van Noordbrabant is gekozen tot lid der Eerste Kamer de heer Jhr. van der Does de Willebois, burgemeester van 's-Hertogenbosch, met 49 van de 59 stemmen. GEBOREN. 1 Febr. Hubertus, z. van Arie Korver en Anna Oatha- rina Oorver. Adriana Cornelia, d. van Adri- anus van Heerden en Neeltje de Boer. 2 Petrus Johannes, z. van Lourens Mulder en Hen- drika Rijkersen. Alida, d. van Antonius Korver en Margaretha de Lange. Jacoba Elisabeth, d. van Jacob van Sijp en Elisabeth de Boer. ÏHleuwe Wiedorp. Van 1 tot 31 Januari 1898. Geboren: Johannes, z. van Arie Dekker en Grietje Schipper. Catharina, d. van Jan Jong en Grietje Veldman. Jo hanna, d. van Klaas Brugman en Grietje Kooij. Overleden: Dirk van der Stok, echtgen. van Alida Cornelia Schel- tinga Winterberg 75 j. Pieter do Lange echtgen. van Marijtje Bleeker, 46 j. Schermerlioni. Geboren: 3 Jan. Neeltje d. vaD Jacob Gunder en Marijtje Olij. Overleden: I Jan. Arian de Reus, echtgen. van Teunisje Tuijnman, 73 jaar. Koedijk. Ondertrouwd 14 Jan. en getrouwd 28 Jan. Klaas Haringhuizen en Antjo Commandeur. Ondertrouwd. 28 Jan. Jacob Kieft en Hendrika Hoek. Geboren, 8 Jan. Pieter, z. van Pieter Smit en Maartje Muis. 15 Jansje, d. van Fokke Turkstra en Johanna Denijs. Overleden. 7 Jan. Klaas Kos, 27 j. 8 Ariën Vries, echtgen. van Trijntje Schager, 62 j. 14 Geertje Molenaar, wed. van Willem Blootboofd, 70 j. 22 Johannis Bleeker, wednr. van Trijntje Kool, 89 j. Harlngcarspel. Ondertrouwd 7 Jan. en getrouwd 20 Jan Gerrit Doekes en Marijtje Doekes, beiden alhier. Loures Doekes, alhier, en Neeltje Portegijs, te Noord- scharwoude. Cornelis Dekker, wednr. van Gnurtje Droog, alhier, en Johanna Slot, wed. van Gerrit de Geus, te Noordscharwoude. Geboren. 6 Jan. Geertje, d. van Dirk Pankras en Petronella Mettes. 7 Cornelis, z. van Pieter Kuin en Maartje Wit. 15 Dirk, z. van Pieter Noordstrand en Trijntje Groen. 18 Martinus, z. van Dirk Bruin en Neelte Bruin. 28 Maria, d. van Simon Groen en Antje Kok. Overleden. 22 Jan. Aafje Smit, wed. van Johannes Entes, 56 j. Kginond aan Zee. Ondertrouwd: 21 Jan. Anton Zwaan en Antje Prins. 22 t Cornelis Visser en Kniertje Dekker. 28 Klaas Wijker en Jansje Prins. Getrouwd. 8 Jan. Joost Groen en Jansje Prins. 15 Jacob Konijn en Gnurtje Vis. Geboren. 4 Jan. Cornelis, z. van Jan Koeman en Dirkje Zwart. II Cornelis, z. van Kos Zwart en Pietertje Glas. 14 Catharina, d. van Philippus Wijker en Gerardina van der Lugt. 16 Leentje, d. van Cornelis Smiten Cornelia Visser. 23 Cornelia Hendrika, d. van Arie Stam en Alber- tje Zwart. 30 Peternella, d. van Job de Groot en Aagje Glas. Overleden. 28 Jan. Lambertus van Leeuwarden, wednr. van Johanna Clalebers, 74 j. en 9 m. Egmondblnnen. Ondertrouwd. 7 Jan. Johannes Wittebrood en Cornelia Glorie. 21 Gerardus Franciscus Res, te Castricum, en Maria de Waard, alhier. Getrouwd: 2 Jan. Pieter van Duin en Aagje de Jong. 12 Pieter Orij en Maartje Kazen broot. 13 Martinus Schuit, alhier, en Trijntje de Boer, te Oudorp. Johannes Abbo en Jacoba Brakenhoff. 25 Johannes Wittebrood en Cornelia Glorie. Geboren: 12 Jan. Maria d. van Johannes Org en Maria Schuit. Overleden: 7 Elisabeth Agatha, d. van Gen it Kraakman en Trijntje Blooti ocfd, 16 j. en 5 m. 11 Hendrik z. van Pieter Kool en Maartje Le vering, 14 j. en 1 m. 18 Joanna Maria Waterloo wed. van Johannes Kemper, 73 j. en 3 m. 24 Klaziena, d. van Jan Swart en Adriana Bra kenhoff, 3 j. en 4 m. Sneek, 1 Febr. Boter le soort f 46,a Veree- niging Je soort 1 46.— a 2e soort f 45.— a 3e soort f 44.— a 4e soort f a Aangevoeld 41 vierde en 16 achtste vaten.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 3