Ralph Denmead. ALKMAARSCHE COURANT. Nederland FEUILLETON. Inrichtingen, die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. No. 15. Honderdste Jaargang. 1898. VRIJDAG) 1 Februari 1898. Tweede blad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek, met de bijlagen, van M. DE WILD, ijzerhande laar, alhier om vergunning tot het oprichten van eene herstelplaats voor rij wielen, met smidse en moffel - oven in het perceel aan de Laat, hoek Boterstraat, Wijk A, No. 167, en dat op Maandag 14 Februari 1898, 's middags te twaalf uren, ten stadshuize gelegenheid wordt gegeven, om tegen het oprichten van die inrichting be zwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar A. MACLAINE PONT, Voorz. 31 Jan. 1898. C. D. DONATHSecretaris. Hulpbetoon. In de Friesche gemeente Achtkarspelen brandde voor eenige dagen de woning af eener zeer arme weduwe. Zij bezat geen geld om een nieuw verblijf te bouwen, maar twaalf arbeiders, bewogen met haar lot, stichtten voor haar eene hut van plaggen, terwijl anderen haar een stoel, kopje, schotoltje, vork, lepel enz. verschaften, waardoor zij weer geholpen is. Groningen. In den nacht van den 27 hadden eenige personen te zamen eene herberg bezocht en keerden huiswaarts. Een van hen, De R., was het eerst thuis en ging naar binnende anderen, die beweerden dat R. hen bij zich genoodigd had, bleven wachten en bonsten tegen de glazen. R. kwam toen met een geladen revolver en dreigde te zullen schieten, en toen de anderen niet weggingen, deed hij dit werkelijk, waarbij zekere W. een kogel door het hoofd kreeg. De gekwetste is naar het ziekenhuis vervoerd. Amsterdam. Door het Handelsblad wordt het volgende gemeld In de woning van een onzer ingezetenen ontstond dezer dagen een verwoed gevecht tusschen den meester en zijn hond, een grooten Newfoundlander, welke strijd ein digde met den dood van het beest, maar waarbij ook de meester geducht gehavend werd. De oorzaak ligt in de trouw van het dier jegens zijne meesteres. Deze had zich nl. bij een val van een paar treden der trap bezeerd, en verzocht haar echtgenoot haar te helpen. De honddie door het kreunen zijner meesteres meende dat zij mis handeld werd, sprong op zijn meester toe, zette zijn ver vaarlijken muil in diens arm en sleurde hem van zijn vrouw, die plotseling flauw van schrik viel. De aange vallene had de tegenwoordigheid van geest het woedende dier met bovenmatige krachtsinspanning beet te pakken, en ofschoon het bloed hem uit de wonden van den arm stroomde, onder de knie te krijgen. Een der huisge- nooten haalde een pistool en de hond werd doodgeschoten. Het Nederlandsch Rundvee-Stamboek. Te Amsterdam hield den 31 de afdeeling Noord- Holland van de vereeniging Het Nederlandsch Rundvee- Stamboek" haar 23e algemeene vergadering, onder voor zitterschap van jhr. mr. P. van Foreest, De voorzitter sprak er bij opening der vergadering zijn genoegen over nit, dat zoovele leden tegenwoordig waren. Spr. wees erop hoe in heel veel opzichten op eene schoone toekomst mag gerekend worden. Immers blijkens de aan stelling van een directeur-generaal voor de landbouwza ken, zal men ook in het vervolg van regeeringswege steun krijgen. De secretaris-generaal zal voorzeker ook aan de belan gen der rundveehouders zijn aandacht wijden. Hierop had plaats de verkiezing van drie leden van het bestuur, die den laten Januari 1899 in functie treden. door EDNA LYALL. 6) Ralph had niet den sterken man van zijne droomen gevonden maar daarentegen een klein meisje met grooter leed dan het zijne en hij voelde het verlangen in zich opkomen haar te troosten en haar lief te hebben en zooveel mogelijk datgene voor haar te zijn wat Dick zou geweest zijn. «Was hij ouder dan ik?" was zijn eerste vraag. «Hij was dertien zeide Evereld. «Hij was in Septem ber jarig den 15en. «En ook ik was dertien in September, den 9en," zeide Ralph. »Sleehts eene week er tusschen hoe vreemd," zeide Evereld. »En met de soldaten was hij net als jij. Toen je van middag naar het raam vloogt en al de bijzonder heden van de uniformen der lijfgarde zaagtdie ik nooit vroeger gezien heb deedt je mij dadelijk aan Dick den ken. Hij was dol op uniformen, en Bridget maakte ze voor hem. Wij zullen haar vragen er een voor jou temaken." «Denk je dat zij het doen zal?" zeide Ralph, zijn leed vergetend. «Dan konden wij alle mogelijke dingen voor stellen, weet je, houdt je van komediespelen »Ik mag het verkleeden welzeide Evereld, »ik geef niet veel om het spreken Dick deed dat altijd." «Dan zal ik het doen zeide Ralph vroolijk, want ofschoon hij bedeesd en terughoudend met anderen was, was hij in eene charade nooit om zijne woorden verlegen, en de twee begonnen oogenblikkelijk hunne toekomstige plannen te beramen, elk leed en elke kommer vergetend in het geluk van volkomen eensgezindheid. «Laat ons nu naar beneden gaan," zeide Evereld wat later, «Geraghty beloofde om ons alles te brengen waar De aftredenden, de heer jhr. mr. P. van Foreesti J. H. M. E v e 1 e i n en A. Z ij p Hz. waren niet dade. lijk herkiesbaar. Gekozen werden de heeren P. Zijl- mans, W. Bakker, J. Oostwoud Wijdenes. Tot afgevaardigden naar de eerstvolgende algemeene vergadering der vereeniging, te honden te Loenen a d Vecht, werden benoemd de heeren J. J. Willinge en L. Visser. Te Amsterdam zal de volgende vergadering der afdee ling worden gehouden. Blijkens de rekening over den dienst 1897 waren de ontvangsten f 580, de uitgaven f 499, zoodat er een saldo in kas was van f81. De begrooting, geraamd op f 643, werd goedgekeurd. Het bestuur van den polder Westzaan heeft ter be noeming van een Heemraad de volgende voordracht op gemaakt: P. Kluijver Jr., te Zaandam; A. Honig, te Koog a/d Zaan; D. Kraaij Jz. te Zaandam Texel. De Texelsche IJsclub heeft den 27 voor een stampvolle zaal met veel succes doen opvoeren een nieuwe operette getiteld «Duinroosje," vervaardigd door twee bewoners van het eiland. De heer S. Vlessing, die het muzikaal gedeelte bewerkte, ontving zijn opleiding te Antwerpen. Hollandsche maatschappij van Landbouw. Keuring van zaaigranen. Te Rotterdam op Maandag 7 Februari in het Pool- sche Koffiehuis. Te Amsterdam op Maandag 14 Februari in het hótel Krasnapolsky. Voor iedere keuring worden 15 prijzen, elk van f 5, ter beschikking gesteld. Gevraagd worden Verschillende soorten erwten, boonen, haver, chevalier- en zomergerst, lijnzaad en karwijzaad. De inzending moet geschieden op den dag der keuring des morgens vóór 10 uur. Van de kleine groene erwten, paarden- en duivenboo- nen, haver, chevalier- en zomergerst en lijnzaad moet minstens 10 hectoliter geloverd kunnen worden; van de overige erwten en boonsoórten, alsmede van het karwij zaad, minstens 5 hectoliter. Van elk monster moet franco worden ingezonden een liter, zoo mogelijk met enkele aren, peulen enz., er bij, met vermelding hoeveel er van te koop is en tot welken prijs. Bij te hooge prijzen, naar het oordeel der jury, blijven de inzendingen buiten mededinging, De tentoonstellingen zijn op bovengenoemde dagen ge opend van 11—3 uur. Leden der maatschappij hebben vrijen toegang, niet- leden tegen betaling van 25 cent. Schutsluis te Zaandam. De gemeenteraad van Zaandam heeft aangenomen het voorstel van de Raadsleden A. F. G. Avis, J. C. Keg, en P. Pauw, luidende «De Raad der gemeente Zaandam, overwegende dat in zijn vergadering van 30 Septem ber 1897 op voorstel van de heeren Kamphuijs, Does- burgh en De Vries het besluit werd genomen tot den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid het ver zoek te richten de ingetrokken ontwerpaanvrage om sub sidie voor den bouw van eene nieuwe sluis te Zaandam niet weder bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal in te dienen «overwegende, dat het voorstel in eene niet geheel voltallig zjjnde vergadering met eene meerderheid van slechts éene stem werd aangenomen «overwegende, dat het toen genomen besluit niet de meening weergeeft van den voltalligen Gemeenteraad «overwegende, dat het met het oog op het groote be lang, dat de gemeente Zaandam heeft bij het tot stand- komen van het geprojecteerd werk, noodzakelijk is aan den Minister van Waterstaat enz. de werkelijke meening van den Gemeenteraad kenbaar te maken. «besluit «Terug te komen op zijne beslissing van 30 September '97 en tot den Minister van Waterstaat enz. met den meesten aandrang h6t verzoek te richten het door diens ambtsvoorganger ingediend, doch sedert ingetrokken wets ontwerp tot het verleenen van subsidie voor den bouw eener nieuwe schutsluis in den Hoogendam te Zaandam, wij van hielden. Wij zullen op de onderste trede gaan zitten weet je en hij zal ons bedienen wanneer de ge rechten uit de eetkamer komen. Het is zoo gezellig. Ik doe het altijd als er een diner is. Ralph stemde gretig toe en voelde iets opgewekts in de algemeene drukte die er in huis heerschte. Zij zaten gezellig op den dikken looper van de trap met zijne zachte Oostersche kleuren een kluchlig paartje hij in diepen rouw, zij in haar wit Indisch neteldoeksch jurkje, naar de bedienden kijkend, die heen on weer liepen, en genietend van wat Evereld «een lekker luchtje van een laat diner" noemde. «Maar bot maakt iemand vreeselijk hongerig," zeide Ralph, en de goedhartige Geraghty die deze woorden opving fluisterde hem een troostend «ik kom dadelijk bij u jongeheer," toe en een oogenblik daarna verscheen hij weer met een stralend gelaaten twee heerlijke oes terpasteitjes. «Wat ben jij toch knap, Geraghty zeide het kleine meisje «je weet altijd wat het lekkerste is." Of Geraghty veel acht sloeg op hun verteeringsvermo- gen mag wel betwijfeld worden maar hij schepte er een ongewoon behagen inom hen met elke lekkernij te overstelpen van garnalen in schelpen af, tot dit vreemde gerechtdat men «engelen te paard" noemt, toe. Ralph was halverwege door een groot stuk ijspudding, toen hem een oogenblikkelijke pijnlijke twijfel en ver wijt overviel. Behoorde hij zich te vergasten op denzelf den dag dat zijn vader begraven was Evereld zag de verandering op zijn gelaaten geholpen door hetgeen zij kortgeleden doorstaan had was zij in staatzijne ge dachten te lezen. «Dick zal zoo blij zijn dat ik jou heb," zeide zij glim lachend ofschoon Ralph eenige waterlanders meende te zien. «Ik denk soms dat jou vader en de mijne van avond samen zullen praten." En deze weinige troostende woorden deden den knaap meer goed dan menige preek over de opstanding der dooden zou gedaan hebbenzijne vage overtuiging was verjongd in een levendig deel van zijn alledaagsch bestaan, opnieuw bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal te willen aanhangig maken." Oterleek. In den morgen van den 31 werd het ljjk eoner oude weduwe, wonende in een huisje aan den Waarddijk, dicht bij het dorp, uit het water opgehaald. Men heeft reden om te vermoeden, dat zij door de duis ternis misleid, in de ringsloot is terecht gekomen. lleerhugowaard. De afdeeling van het «Witte Kruis" vergaderde den 28 bij den heer P. van Rijn. Nadat de vergadering was geopend en de notulen der vorige bijeonkomst waren gelezen en goedgekeurd, deelde de voorzitter mede dat van wege het bestuur voor de gemeente St. Pankras de gelegenheid was geopend zich aan te sluiten aan deze afdeeling. Een ingekomen schrij ven van den burgemeester dier gemeente bevatte de mededeeling, dat aldaar vermoedelijk wel het vereischte aantal leden en donateurs zijn te vinden, om aanspraak te kunnen maken tot aansluiting. De aangebodene en door eeno commissie goedgekeurde rekening van het vorig dienstjaar sluit met een batig saldo van f 52,22 boven de ter vergadering uitgeloten 10 aandeelen ad, f2.50 van het renteloos voorschot en de aangeboden begrooting voor 1898 met een bedrag van ontvang en uitgaaf ad. f 475 werd mede goedgekeurd. Het jaarsverslag van den secretaris was, uitgezonderd ééne wanklank, voor de toekomst der vereeniging zeer bemoedigend. Het mislukken ter verkrijging van goed drinkwater, met het maken van nortonputten bij de scho len 1 en 3 leidde tot het aannemen vanlhet voorstelom bij de eene school een regen waterbak te plaatsen, terwijl bij de andere school daartoe zal worden overgegaan, zoo dra daarvoor de noodige fondsen aanwezig zijn. Do verkiezing van drie bestuursleden, waarvan alleen de heer A. C. G. Post als secretaris herkiesbaar was, had den uitslag dat de heer Post werd herkozen en gekozen werden de heeren K. Bakker en K. van Dam. Hirksliorn. Zondag den 30 trad in de kolfbaan van P. Klos voor de eerste maal opde welbekende heer David Tobias Bamberg uit Amsterdam. De verras sende goocheltoeren door hem verricht, lokten telkens een daverend applaus uit. De laatste afdeeling van het programma bestond uit voordrachten waarbij de heer Bamberg het bewijs leverde het ook in deze kunst ver gebracht te hebben. Jammer dat het weer zoo onstuimig was, waardoor zeker velen zich het genoegen moesten ontzeggen, deze uitstekend geslaagde uitvoering bij te wonen. Mchagcn. Ter vermijding van persoonsverwisse ling zij nog gemeld dat het in een vorig nummer ver melde rijtuigongeval overkomen is aan den heer A. Vader, alhier. Onder voorzitterschap van den vice-voorzitter, den heer Th. J. Waller en in tegenwoordigheid van den voorzit ter, den heer Breebaart, lid van de Provinciale Staten, vergaderde den 29 de West-Friesche kanaalvereeniging alhier met een tiental leden in het lokaal «De Beurs". Uit de uitgebrachte verslagen bleek, dat de vereeniging thans 107 personen, 9 gemeenten, 3 polders en 2 bijzon dere corporaties als leden teltdat de rekening over 1897 bij eene ontvangst van f 265.56 en een uitgaaf van f 234.85 met een batig saldo van f 30.71 kon worden goedgekeurd, dat de begrooting over 1898 in ontvangst en uitgaaf sloot met een som van f 267.58 en dat het kapitaal der vereeniging op de West-Friesche bank f 1325 groot is. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren H. J. K. van den Steen, C, Pijper en Th. J. Waller, ge kozen in de plaats van wijlen den heer W. Hazen de heer W. Roggeveen Cz. Tot veel besprekingen gaf de algemeene vergadering geen aanleiding zoodat de heer Waller spoedig tot sluiting kon overgaan. Den 30 werden de heeren S. Berman tot voorzitter, P. Dekker tot secretaris, P. Menleveld tot penningmees ter, B. J. Dingemans en P. van Twuijver tot bestuurs leden der onlangs opgerichte afdeeling «Schagen" van den geheel Onthoudersbond gekozen. De grootste graanladlngdie ooit in een schip werd vervoerd was die welke in het laatst van December geschiedde met het van Tacoma, Washington, vertrokken stoomschip «Algoa". Die lading, bestemd voor de Noord-Westkust van Afrikabedroeg 377509 bushels tarwe, voor een waarde van 312000 dollars. en voor het eerst begreep hjj zelf wat voor hem tot nu toe slechts zaken waren geweest, die anderen hem verteld hadden. Eene plotselinge stilte volgde op het gegons van stem men in de eetkamer, waarna een verward gepraat zich weder deed hooren. «Zij beginnen juist met het dessert," zeide Evereld. «Dat was het gebed, en de dames zullen wel spoedig boven komen. Ik geloof dat wij beter doen om naar bed te gaan." Zoo scheidden zij, nadat zij afgesproken hadden om den volgenden morgen in het wandeluur samen uit te gaan en het kleine bootje van Ralph in het St. James Park te laten varen. HO OFDSTUK IV. Het park scheen somber en bijna geheel verlaten, toen FrSnlein Ellerbeck en de twee kinderen den volgenden morgen tegen tien uur, hunnen weg naar den waterkant namen. Frflnlein zeide dat zij zich met haar breiwerk op eene bank in een beschut plaatsje, niet ver daar vandaan, zon neerzetten, en de kinderen droegen haar boek en haar breiwerk, onder het loopen gezellig babbelend. Eene ge daante kwam hun langzaam tegemoet die eenigszins hun aandacht trok. «Wel," zeide Evereld, met gedempte stem, «ik geloof zeker dat het degene is die wij verleden Maart, als Be nedick hebben zien spelen, Franlein. Het is Hugo Mac- neillie, de acteur. Ralph keek verbaasd en met groote belangstelling naar een lid van het beroep dat hem zoo zeer aantrok. Macnoillie was een man van ongeveer zeven en dertig jaar, met kastanjebruin haar, krachtig uiterlijk, en een gespierde, goedgevormde gestalte. Op zijn gladgeschoren gelaat lag een uitdrukking van diepen ernst, welke Ralph zeer verwonderde, daar hij niet begrijpen kon dat iemand, die voor Benedick spelen kon, en voor zijne fijngevoelige geestigheid bekend stond, er zoo angstig en melancho-

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 5