Honderdste jaargang 1898. ZONDAG 6 FEBRUARI. Onbestelbare Brieven, Crevonden Uoorwerpen. Buitenland. Nederland. Stadsberichten. No. 16. Eerste blad. Inrichtingen, die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. 5e kl., 16e lijst, 3 Febr. Nr. 15165 f 50,000ns. 683, 2563, 10641, 12749, 15517, 16212, 20380 en 20766 f 1000; us 4874,8435, 10463, 11241 en 21000 f 200; ns. 2358, 2418, 4934. 5181, 7841, 12742, 13268, 13931, 18300 en 18520 f 100, alkmaarsche cniitm. Deze C«urant wordt Blnsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rijk f 1. 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentien Per regel f O,IS. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Telefoonnummer De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te ALKMAAR vestigt de aandacht van het publiek op de volgende in de Staatscourant geplaatsue aankondiging „Honderde brieven en briefkaarten zijn wegens on- volledig of onjuist adre3onbestelbaar en worden, wijl «de afzenders niet bekend zijn en de stukken daarom »niet aan hen kunnen worden teruggegeven, na verloop «van drie maanden vernietigd. «De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd «dat de afzenders zich tegen zoodanig gevolg der onbe- «stelbaarheid kunnen vrijwaren door vermelding van hun »naam op de achterzijde der stukken." Alkmaar, Februari 1898. De Directeur voornoemd MO L L. verzonden gedurende de le helft der maand Jan. van het postkantoor Alkmaar: Jb. Welkers, Amsterdam Mej. H. Bouwmeesters, Haar lem P. J. RietveldHelder; Mej M. Gollesteiu, Keste- ren H. Prins, Rijswijk; Wed. 0. Post, P. Berk houwer, Mej. 0. v. Tatenhove Van Noordscharwoude: P. v. d. Abeele Zutphen. Briefkaart: P. Joosting Arnhem. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat zij in hunne verga dering van den 2 Februari 1.1., vergunning hebben ver leend aan R. A. KUSTERS, boekdrukker, wonende al hier tot het plaatsen van een horizontalen gasmotor, voor twee paardenkrachten, in het perceel staande alhier aan de Ramen, wijk B Ns. 2, 3 en 4. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar A. MACLAINE PONT, Voorz. 5 Febr. 1898. 0. D. DONATHSecretaris. De «Echo de Paris'', die het bericht mededeelt, voegt er bij dat de kolonel Picquart toch onderworpen blijft aan de bevelen van den minister van oorlog, zoodat men in het proces Zola niet meer van hem zal te hooren krijgen dan de minister hem zal toelaten te vertellen. Zooals men weet, wordt aan kolonel Picquart ten laste gelegd, dat hij de stukken die hem als ambtenaar van het departement van oorlog bekend waren omtrent de Dreyfuszaak aan zijn vriend den advocaat mr. Leblois heeft ter hand gesteld. Deze advocaat nu schrijft aan »Le Temps", dat de ko lonel hem nooit het dossier-Dreyfus of eenig stuk daar van heelt medegedeeld. Het eenige wat gebeurd is, komt hierop neer dat toen in Juni 1897 de kolonel schrifte lijke bedreigingen ontving hij voor zijn zelfverdediging voor H eerst met mr. L. over de zaken-Dreyfns en Es- terhazy heeft gesproken en hem eenige brieven van ge neraal Gonse heeft ter hand gestelddie hem onlangs zijn teruggegeven SPASME. De kruiser «Biscaya" is den 31 uit Car tagena naar New-York vertrokken. De admiraal hield vooraf' tot de bemanning een toespraak, waarin hij er op wees, dat haar een vredelievende zending is opgedragen. De Amerikaansche regeering heeft nog een tweede schip den kruiser «Montgomery", naar de Cubaansche havens gezonden op een vriendschappelijk bezoek. Tevens heeft de Brooklyn" bevel gekregen om de Westindische eilanden de havens van Venezuela en van Colombia te bezoeken. A T J E II. Uit Batavia werd den 4 aan de N. R. C. geseind: »Morgen gaat het derde bataljon met trein naar Daja om Oomar's partijgangers te verdrijven, per stoomschepen Havik en Gier, onder commando van majoor Cbristan, vergezeld van kapitein van den staf Van Daaleu. De lan ding zal plaats hebben in de Lambesibaai. Men verwacht geen tegenstand." Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tnsschon 9 en 12 uur: Een knot sajeteen zilveren horloge 3 portemonnaie's met geld een lancet3 boezelaarseen huissleutel een stnkje koperen ketting jeen fantasie armband een ro zenkranseen sigarenpijp 2 gulden. Achtergebleven op de kaasmarktEen laken, ge merkt 0. H.een id., gemerkt M.een wagenkleed een zweep en drie bonte zakjes. Alkmaar, De Commissaris van Politie voornoemd, 5 Febr. 1898. S M. S. MODDERMAN Jr. DLITSllILAAl». Moge de Regcering de cind.'da tuur van prins George van Griekenland voor het gouver nementscbap van Kreta, niet steunen, Bismarck ziet daartegen geen bezwaren. Een redacteur van de «Leip- ziger Nachrichten' heeft met den grijzen staatsman een gesprek gehad, waarin de kanselier verklaarde, dat hij de oppositie van Dnilschland tegen de candidatuur van prins George betreurde. Dnitschland vervreemdt Rusland van zich, zonder dat het daardoor eenig voordeel krijgt Dnitschland moet niet den schijn aannemen alsof het de Engelsche politiek steunt in vragen die voor Rusland levensqnaesties zijn, vooral niet, wanneer Duitsche belan gen er niet mee gemoeid zijn. Intusschen meldt de »Fraukf. Zeit" uit Konstantinopel dat Rnsland, Frankrijk en Engeland, ook zonder de toe stemming van den sultan of de goedkeuring van andere mogendheden, den prins tot gonvemenr van Kreta znllen maken. Prins George moet reeds een mededeeling in dien zin ontvangen hebben en zon zich gereed honden naar Kreta te gaan. Misschien staat hiermede in verband, dat Edhem Pacha in Thessalië ijverig in de weer is en versterkingen laat opwerpen bij Domokos Lamia en Larissa. EACHUIjAKID. De laatste berichten uit Indië klinken weder meer bemoedigend. Kolonel Mayne, die oprukte om de opstandelingen in Mekran te tuchtigen, ontdekte den vijand in den morgen van den 31 de opstande lingen hielden den westelijken ingang van de Turbat-pas Kolonel Mayne viel hen aau en joeg hen geheel op do vlucht, waarbij de vijand ongeveer honderd man aan dooden verloor, waaronder de voornaamste hoofden van den opstand. Kolonol Mayne verloor vier man aan dooden en negen aan gewonden. De vijand was ongeveer 1500 man sterk. FBASIHRIJH. De raad van onderzoek te Parijs is den 1 met de instrnctie tegen kolonel Picqnart gereed ge komen. Om vijf unr des middags trok de raad zich in raadkamer terng en een kwartier daarna werd van de stemming proces-verbaal opgemaakt. Naar algemeen beweerd wordt, zal de kolonel, als schuldig bevonden aan schending van dieüstgeheimen ontslagen worden. Storm. Van vele plaatsen komen berichten over de meer dere of mindere schade door den storm van de laatste dagen aangericht. De Zuiderzee steeg in den morgen, van den 3 bij de haven te Edam tot 1,80-|-A.P. De dijkwachten van den Znidpoldei' en het waterschap De Zeevang" waren op hun posten. Te Anna Paulowna is telegraphisch bericht ont vangen uit Vlieland, dat de vissehnit A. P IV op den Znidwal is gestrand de bemanning is gered. Te Maassluis is het Spaansche stoomschip Triano bij het Zniderhoofd gestrand. De equipage is door de reddingboot van den Hoek van Holland gered. De schip brenkelingen, die groote ellende hadden doorstaan, zijn naar Rotterdam gebracht. Meer dood dan levend kwamen zij, half verkleumd van konde, aau in het Zeemanshuishet machine-personeel was bijna niet gekleed en barrevoets De passagiersboot «Channel Queen" is den 1 op reis van Plymouth naar hier, Jersey en St. Brieux, ongeveer lJ/2 mijl N. W. van Guernsey gezonken, na tijdens zwa- ren mist op een rots te hebben gestooten. Van de equi page zijn 13 man, waaronder de kapitein, gered, terwijl 6 man verdronken. Tevens zijn 14 passagiers bij de ramp omgekomen. Door den hevigen wind is de Eem buiten hare oevers getreden en zijn voor de tweede maal in dit sei zoen de Baarnsche-Bnnschoter en Eemnesserpolders over stroomd. Een gedeelte van den Riekerpolder nabij Sloten, is door den hoogen waterstand van het buitenwater onder- geloopeuhet water drong door tot in enkele stallen Heerhugowaard. Op donderdag, den 3, werden vanwege het Nntsdepartement kosteloos toegankelijke volksvoordrachten, met medewerking der rederijkerska mer «Harmonie" gehouden, waarmede het departement weder veel succes had. De zaal van «de Zwaau" was goed bezet. Tramwegen in Aoord-Holland Door de Noorder-Stoomtramvereeniging, welke zich ten doel stelt den aanleg en de exploitatie, van een stoomtram SchagenAlkmaar, te Schagen aansluitende aan de lijn SchagenWognum en te Alkmaar aan de lijn AlkmaarPui merendAmsterdam, is aan de onder scheiden gemeentebesturen, die tot dien aanleg concessie moeten verleenen of reeds hebben verleend, een uitvoerig adres ingezonden, waarin zij te kennen geeft, dat door haar de steun der regeering en provincie is gevraagd welke zij vertrouwt dat door elk dezer lichamen, bij wijze van renteloos voorschot, tot lj3 der kosten van aanleg, geraamd op f 480.000, zal worden verleend. Het laatste deelen Zij noodigt de gemeentebesturen uit, hare pogingen te helpen stennen door 1°. deelneming in het aandeelen-kapitaal of het verlee nen van rente-garantie over een door den raad te bepa len bedrag 2°. het toekennen eener bijdrage in de voorloopig kosten. Lezing over Amerika. De heer J. Oudendijk zal eene lezing honden over Amerika op 7 Februari te Spanbroek, op 8 Febru ari te H e n s b r o e k en op 9 Februari te O b d a m. Uitgeest. De rederijkerskamer «Vondel," gaf deze week in bet lokaal van den heer H. Zonjee eene uitvoering, die door een talrijk publiek bijgewoond werd. Het programma bestond in »'t Was maar een loods", tooneelspel in 3 bedr. eu «Solide menschen", blijspel in 1 bedr. Over het geheel werden de rollen zeer goed vervuld. Na afloop der voorstelling, die eerst na mid dernacht eindigde, was er bal. Noordhollanders te UTijmegen. De Vereeniging «Noord-Holland boven het IJ (Ken- nemei'land"), gevestigd te Nijmegen, die in den loop van het vorige jaar werd opgericht en wier doel in art. 1 van haar reglement is omschreven, bevat o,a. ook: Noord Hollanders, die Nijmegen bezoeken, voortelichten." Teneinde dat doel bevorderlijk te zijn, vernemen wij, dat deze vereeniging zich zal wenden tot de Hoofd-Admini- stratie van de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij, met verzoek, dezen zomer excursie-treinen te doen loopen van den Helder en EnkhuizenMedemblik, in aansluiting te Zaandam naar Nijmegen. Schagen. Bij hot zoeken naar een lek in de gas leiding van de nieuwgebouwde landbouwschool alhier, had een arbeider der gasfabriek de onvoorzichtigheid een lucifer aan te steken, tengevolge waarvan eene gasont ploffing plaats had tusschen het plafond en den zolder van een der lokalen. Een zeer groot gedeelte van het plafond werd weggeslagen, gelukkig zonder persoonlijke ongelnkken te veroorzaken. Barsingerhorn. Te Kolhorn is eene afdee- ling opgericht van den geheel-onthonders-bond. De eerste openbare vergadering heeft plaats den 5. Als sprekers tred- n op de heeren ds. Bax, van Kolhorn, voorzitter dezer afdeeling, en de heer J. van der Wonde van Amsterdam. In de polders W aard en Groet wordt bij droog weder, den 7 met zaaien van erwten begonnen. Vee-uitvoer. In de afgeloopen maand zijn langs het Belgische grensstation Esschen naar het buitenland verzonden 506 waggons Nederlandsch vee, tegen 1082 waggons in Janu ari 1897. De totale uitvoer bedroeg 4070 stuks vee, voor eene aangegeven waarde van f 365.500. 356ste Staatslot er ij. De barometerstand alhier, was 'smorgens te 8 nor als volgt: den 4: 742.3; den 5: 753.1. Huishoud- en Industrieschool. Bij de uitvoering, die de rederijkerskamer „Bilder- dijk" welwillend genoeg is, ten voordeele der Huishond en Industrieschool op donderdag10 Februari, alhier te geven zal worden vertolkt„Op manoeuvre", blijspel in 4 bedrijven van Moser en Trotha. Codeert D. li Wij herinneren onze lezers aan het belangwekkende concert, dat a.s. diDsdag, 8 nar, ten voordeele van den jeugdigen violist D. K. wordt gegeven. Van de gelegen heid om solisten van den eersten rang als mevrouw Noordewier en den heer Joseph Cramer te hooren, znllen ook waarschijnlijk vele personen, buiten Alkmaar woon achtig, gebruik maken, te meer nu het zondag volle maan is, en dinsdag op een helderenavond dus veel kans bestaat. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar achterstaande advertentie. Kroningsfeesten. De Algemeene Commissie voor de Kroningsfeesten hield den 4 een vergadering, waarin 34 vereenigingen waren vertegenwoordigd. Aan de orde werd gesteld het voorstel der hoofdcommissie om1°. den feestdag te bepalen op dinsdag 13 September 1898 2-°. te bepalen dat alsdan zonden plaats hebben: kinderfeesten, waarvoor geraamd werd f 1400,avondfeesten, geraamd op f 600 muziek, geraamd op f 400,3°. de ingezetenen nittenoodigen om te illnmineeren4°. nadere pogingen in het werk te stellen tot vermeerde ring der ontvangsten om daarmede vooral de uitgaven voor kinderfeesten te kunnen verhoogen. Al dadelijk bleek het, dat de ingenomenheid met de kinderfeesten, welke in vorige vergaderingen zoozeer voorop waren gesteld, geheel was verdwenen en met bijna alge meene stemmen werden zij verworpen. Vervolgens weiden met. algemeene stemmen aangeno men dat een historische optocht zal plaats hebben, en dat een avondfeest en sportfeeston zullen worden gehouden. Voor den optocht werd f 1800,— uitgetrokken, terwijl voor de overige feesten met inbegrip der muziek het resteerend bedrag der voorhanden gelden zal worden be schikbaar gesteld.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 1