Nederland. StadsbericMen. Markt- en Beursberichten. BURGERLIJKESTAND. den voet van den vulkaan gevormd. Onder de inboor lingen heerscht een paniek. De vulkaan werkt nog altijd door. Geen menschenlevens zijn te betreuren. Aan plan tages werd schade toegebracht. Uit een bericht in het »Hdbl.'' blijkt, dat de Ned. Handelmaatschappij een telegram nit Soerabaja over deze uitbarsting ontving, waarin gemeld werd, dat 400 bouws gouvernementsgronden gedeeltelijk verwoest zijn. Een door de Handelmaatschappij ontvangen telegram meldt, dat de uitbarstingen hebben opgehouden en de schade niet belangrijk is te noemen. De Lamongan is een bijna altijd werkende vulkaan, in de residentie Probolingo aan de westzijde van het Jang- gebergte. Laatste Berichten. Proces Kola. PARIJS, 11 Febr. Kolonel Picqnart verklaarde, dal hij omstreeks Mei 1896 kennis kreeg van fragmenten van kaarttelegrammen waarin over Esterhazy gesproken werd. De bewoordingen schenen aan te duiden dat Esterhazy in betrekking stond tot verdachte personen. De resultaten van mijne nasporingen strekten dezen officier niet tot eer. Hij legde een wonderlijke nieuwsgierigheid aan den dag ten aanzien van zekere geheime militaire zaken. Mijn chefs gaven mij opdracht mijn onderzoekingen voort te zetten. Wat ik door nasporing en vergelijking aangaande Esterhazy aan het licht bracht, bevestigde mijn vermoedens. Vooral de gelijkenis van zijn schrift met dat van het borderel. De expert Bertillon zeide mij,,het is sprekend het schrift van het borderel." Du Paty de Clam sprak als zijne meening uit, dat het het schrift van Dreyfus was. Picqnart zegt, dat hij wist dat een gedecoreerd hoofd officier zekere documenten aan een vreemde mogendheid leverde. Hij geeft bijzonderheden omtrent de enquête, die hij instelde, vertelt van zijne overplaatsing naar Tunis, waar al zijn brieven geopend werden. Generaal de Pellieux liet hem onlangs een brief zien, welke hij nooit in handen heeft gekregen. De kolonel vertelt verder van zijn verschijnen voor generaal Pellieuxwaarbij hij werd behandeld als een beschuldigde. Intusschen, zegt hij bracht ik tal van feiten in tegen Esterhazymet name de geschiedenis der verduisteringen te Sfax. Men hield geen rekening met mijne aanwijzingen. Kolonel Picqnart verdedigt zich dan tegen beschuldi gingen welke men tegen hem heeft ingebracht in het bijzonder tegen de aanklacht dat hij een geheim dossier in handen gehad heeft. Hij deed niet meer dan naar Esterhazy, wiens woning te huur stond, een agent te zenden, die hem gewoonlijk surveilleerde, en deze bracht hem eenvoudig een kaart zonder eenig belang, welke Picqnart diende voor de ver gelijking van de handschriften. Deze agent constateerde, dat een groot aantal papieren verbrand waren, De getuige vertelt in den breede allerlei bijzonderhe den van weinig belang. Vervolgens, antwoordend op een vraag van Labori. zegt hij, dat hij eerst kennis kreeg van het beruchte geheime stuk, toen generaal De Pellieux het hem liet zien. Hij weigert omtrent den aard van dat stuk eeni- gen uitleg te geren zonder daartoe door den minister van oorlog gemachtigd te zijn. Er ontstaat een heftige discussie tusschen Picqnart en De Pellieux, die den eerstgenoemde verwijt dat hij bij Esterhazy huiszoeking heeft laten doen. Mr. Clemencean zegt tot Pellieux: Gij hadt evenmin het recht huiszoeking te doen bij kolonel Picqnart.'' Het publiek barst in levendige toejuichingen los. Bij het verlaten van het paleis van justitie werden de officieren ontvangen met de kreten »Leve het leger!" >leve de republiek 1" »weg met Zola »weg met de Joden Het rijtuig van Zola vertrekt, nagehold door een twin tigtal personen, roepende: »A mortl" Door de raampjes van het rijtuig hoort men Zola luid roepen »de laf aards!" Half acht is de schrijver thuis. Redactie der vrachten. Behalve voor het vervoer derde klasse, heeft de Staatsspoorweg-Maatschappij zich ook bereid verklaard bij het vervoer in de tweede klasse van min-vermogende Nederlandsche longlijders naar het Nederlandsche sana torium te Davos-Platz dezelfde reductie op de vrachtprij zen toe te staan. üchagen. Bij de herstemming voor een lid van het hoofdbestuur van het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap werden den 10 door de afdeeling Schagen van genoemde vareeniging 11 stemmen op L. Nooter 7 op C. F. A. Zernike uitgebracht. liandprijzcn. Voor eenige jaren werden 10 bunders land met een huis in den Overweegschen polder nabij Pnrmerend gekocht voor plm. f20000. In pnblieke veiling bracht ditzelfde land voor een paar weken niet meer dan f 5100 op. Ganzen. Onze Noordhollandsehe ganzenhouders hebben reden tot klagen over den afgeloopen handel, die dezen winter bijzonder slecht is geweest. Beste ganzen, die vroeger f 3.50 per stuk opbrachten, konden nu hoogstens f 2 gel den, terwijl men de .pluimen" in plaats van voor f2.80 voor niet meer f 1.70 van de hand moest doen. Op elke gans werd dezen winter plm. f 3.60 minder verdiend dan voor eenige jaren. Slazclen. Schagen. De hinderljjke mazelen, die eerst der ka tholieke school een werkkracht ontroofde, later der ge meente haren burgemeester voor eenigen tijd ontnam, heeft nu beslag gelegd op twee der onderwijzers van de openbare school. Bij den last, die deze ziekte in de huis gezinnen veroorzaakt, blijkt zij het dit jaar ook op onze samenleving gemunt te hebben. Gelukkig is zij nog al tijd niet van kwaden aard en heeft zij tot heden geen menschenlevens gekost. Warmenhulzen. De vereeniging >Nut en Ge noegen" alhier, hield den 8 hare jaarlijksche buitenge wone vergadering of feestavond. Een uitgebreid en afwis selend programma werd tot groote voldoening van een eivolle zaal afgewerkt. Het aantal leden der vereeniging is steeds toenemende. Krommenie. Bij de den 11 gehouden aanbe steding in de Sociëteit »Ons Genoegen," van een bur gerwoonhuis, voor rekening van den heer J. Baars, en onder beheer van den architect K. Bakker Dz., te Alk maar, zijn ingekomen negen biljetten A. Noë, Assen delft, f 6498 M. Leguit, Krommenie, f 6199 P. Legnit, idem, f 5968 G. J. Timmerman, idem, f 5955 J. L. Ooms, idem, f 5948 A. Baars, Oost-Knollendam, f 5943 Spruit en Wils, Alkmaar, f 5400 C. Hartog, Amster dam, f 5159 en W. Swager, Alkmaar, f 4983. De raming bedroeg f 5300. De gunning heeft over 8 dagen plaats. Akersloot. In de vergadering van de commissie voor het huldeblijk aan H. M. de Koningin Regentes bleek, dat ruim f 105 kon worden afgedragen aan de Provinciale Commissie. Verder zal dezelfde Commissie, bestaande uit burgemeester, wethouders, leden van den raad, de beide geestelijken, benevens de drie hoofden van scholenplannen beramen tot viering der aanstaande Kroningsfeesten. Rene prijsvraag. Door het bestuur der Academie van Beeldende Kunsten en Wetenschappen, te Rotterdam, is op verzoek van het rotterdamsche gemeentebestuur, eene prijsvraag uitgeschreven voor een ontwerp-afscheidsdiploma, ten be hoeve der openbare lagere scholen dier gemeente. De voorwaarden dezer prijsvraag zijn bij den heer mr. P. Baelde, Scheepmakershaven 33, Rotterdam, op franco aanvrage verkrijgbaar. Te Ëdam zijn tot Hoofd-Ingelanden van >De Pur- mer" gekozen de heeren H. Beets Pzn. en P. Laan. Redembllk. Den 9 is de voorloopige proefma- ling van de Vier Noorder Koggen alhier gunstig uit gevallen, zoodat er thans alle kans bestaat dat zij bin nenkort de eindproef kan doorstaan en dan, zoo men hoopt, geheel aan de verwachting zal voldoen. Oterleek. Getrouwd: 16 Jan. Henricus Zijp en Elisabeth Rus. Overleden: 31 Jan. Catharina Boersen, wed. van Dirk Mul, 79 j. Schoort. Geboren: 18 Jan. Antje, dochter van Willem Wognum en Maartje Wagner. 22 Gijsbertus Johannes, z. van Oornelis Bakker en Antje Stam. 28 Agatha Alida, d. van Jacob Hopman en Mar- garetha de Moor. Overleden: 5 Jan. Jacobus Modder, wednr. van Aafje Hoogvorst, 73 j. Kennisgeving. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22), bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat het kwartaalsch kohier No. 9 der be lasting, op bedrijfs- en andere inkomsten dienstjaar 1897/8, op 10 Februari 1898, door den Directeur der directe belastingen in Noordholiand executoir verklaard, heden aan den ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voorn., 11 Februari 1898. A. MACLAINE PONT. De barometerstand alhier, was 's morgens te 8 nar als volgt: den 11: 772.0; den 12: 771.6. BUderdijk. Ook de tweede en derde uitvoering van „Op ma noeuvre" door de rederijkerskamer „Bilderdijk" waren voor deze vereeniging een waar succes. Donderdag ver schafte haar optreden eene ruime bijdrage aan do kas der Huishoud- en Industrieschool. Vrijdag had zij een over- talrijk dankbaar gehoor ouder den werkenden stand, die daartoe door de Commissie voor deVolksvoor- drachten was in de gelegenheid gesteld. Het woord van dankdoor den voorzitter dier commissie, den heer P. Kluitman, der Kamer gewijd, was dan ook wel verdiend. Nederlandsch Tooncel. Het blijspel Boezemvrienden", dat op donderdag, den 17, in het lokaal Harmonie door de Kon. Vereeniging f het Nederlandsch Tooneel" zal worden gegeven, heeft niet alleen in het vaderland van den schrijver, maar ook hier te lando een groot succes. Het stuk heeft dan ook een onderwerp, waarin het publiek steeds belang zal stellen, omdat hst bijzonder geschikt is en blijft voor het tooneel. Dat mannen, die trouwen, nooit blijven precies zooals zij vóór hun huwelijk waren, dat hun levensbeschouwing en gewoonten anders worden, dat in den omgang menige band, dien men onbreekbaar waande, vaneen springt wie heeft dat niet ondervonden en opgemerkt Door liefde vereenigd moeten twee menschen geheel in elkaar opgaan en door de sterkste gewaarwordingen ter wereld vastgestrengeld blijven. In vergelijking hiermede, wordt de vriendschap tusschen personen van hetzelfde geslacht, al is die nog zoo goed gemeend, zwak. Wil men zoowel liefde als vriendschap trouw blijven, dan dient men te zorgen, dat zij zich niet kruisen, maar op een zekeren afstand naast elkander voortgaan. Dit is het thema van Ludwig Fulda's nieuwste blijspelBoezemvrienden. Het stuk is geestig, grappig en onderhoudend, vooral voor de kringen, die belang stellen in de litteratuur en voor ieder kunstwerk in de eerste plaatsontwikkeling en smaak eischen. De dialoog is van het begin tot het einde alleraardigst, en de toeschouwer voelt zich voortdurend in goed gezelschap. De karakteristiek van de drie vrou wen is den dichter goed gelukt, terwijl do tegenstelling van de mevrouw, die haar jeugd in de stad doorbracht en van haar, die buiten heeft gewoond, aardig werd ge geven. GEBOREN. 10 Febr. Jan, z. van Aldert Ploeger en Grietje Schager. 11 Jan, z. van Dirk de Bood en Jannetje Koeman. Botsy, d. van Benjamin Knijper en Femmetjo Englander. OVERLEDEN. 10 Febr. Geertruida, d. van Hiliebrand Klaver en Trijntje Kaandorp, 1 j. Om kamerlucht af te koelen. In Vragen van den Dag" komt het volgende een voudige middel voor, om de kamerlucht vrij goed af te koelen en te verfrisschen. Men opene het raam zoo ver mogelijk en hange daar voor linnen lakens, die vooraf in water nat gemaakt zijn. Door deze vochtige lakens wordt veel warmte voor de verdamping verbruikt, die aan de lucht, welke de kamer binnenstroomt, onttrokken wordt. Een afkoeling der lucht van 4 15 graden heeft men hierdoor verkregen. Deze afkoeling moet niet alleen plaats hebben op het oogen- blik, dat de zon op bet raam schijnt, doch ook daarna, en telkens dient de bevochtiging herhaald te worden, om goede resultaten te verkrijgen. Bloemverslerlng. Een aardige bloemversiering kan men verkrijgen als men tegenwoordig, nu het de tijd is om ooftboomen te snoeien, de twijgen waaraan bloemknoppen voorkomen, welke soms ook wel weggesneden worden, verzamelt. Men plaatst ze in vazen met lauw water waaraan men een beetje keukenzout toevoegt in de huiskamer zoo dicht mogelijk bij het raam. Het water moet om de drie of vier dagen vernieuwd worden en het besprenkelen met een zoogenaamd bouquetbesproeiertje meermalen per dag herhaald, is zeer aan te bevelen. Voornamelijk zijn het appelen en kersen, die reeds na verloop van eenige we ken in vollen bloei staan. Het goudland. Onder de twintig goudzoekers, die onlangs uit Klondyke te Victoria (Canada) terugkeerden, is ook een jonge dame, Mej. Lula Kellar, die zes maanden geleden op goed geluk naar het nieuwe goudland ging en thans terugkomt als de bruid van dan jongen Leonard Sedgwick, een goudzoeker, die zijn grond voor 125,000 dollars heeft verkocht. Voorts is onder hen de Zweed Olson, de vinder van den grootsten goudklomp aan de Yukon. De goudzoekers verzekeren, dat nu de langgezochte hoofdader, gevonden is. Zij vertellen voorts van groote vondsten, hard werken en groot lijden. »Het is daar," zeggen zij, »het rijkste goudland, dat nog ooit werd ontdekt, en als in de lente het goud be gint te komen, zal de wereld verbaasd staan." In de stad Dawson-city, zoo verzekeren zij, zal geen hongersnood heerschen. Maar de toestand van de troepen goudzoekers, die verder op langs de Yukon zijn verspreid, zal, naar zij vreezen, zeer bedenkelijk zijn. De vermaarde reisfirma Cook and Son heeft een boekje uitgegeven over de reis naar Klondyke, het nieuwe goud land. In die reisgids worden allerlei inlichtingen gegeven over wegen, kosten, afstanden, uitrusting en de in Canada geldende verordeningen betreffende het mijnwezen. Leger des Steils. Men schrijft uit Stockholm Dinsdagavond is hier aan mevrouw Oliphant-Schoch, van het Leger des Heils, op een door haar geleide bij eenkomst een ongeluk overkomen. Juist toen zij den toon zou aangeven voor een te zingen lied, stortte de ver hevenheid, het ^platform," waarop zij stond, in, en zij viel van een hoogte van 2 meter in de zaal. Het publiek legde de grootste sympathie aan den dag voor de zeer beminde leidster. Maar de wakkere jonge vrouw wilde van geen beklag hooien en zette terstond de meeting weder voort. Zij heeft slechts kneuzingen zonder gevaar bekomen, wat, volgens ooggetuigen, een wonder mag heeten want de val was zeer zwaar. Alkmaab 12 Febr. Aangevoerd 5 paarden f 70 a 125 12 koeien en ossen f 110 a 170,vette kalv. f a0, per P. f 0.— a 0.91 nuchteren id. f 7 a 18,0 vette schapen f a 0, p. P. f 0,a!0129 magere id. f 14.a a 23,vette varkeDS a ct. per K.G., 94 magere id. f 16.a 19.5 bokken en geiten f 3.-- a 6. boter, per P. ('s middags 12 uur) f 0.60 a 0.70, kip eieren f 3.75 a 4.eenden dito 0.a 0.277 biggen f 8.a 11.1 lam. Alkmaak, 11 Febr. Aangevoerd 1009 mudden. Tarwe f 8.a 8.60 rogge f 5,60 a 6.gerst f 0.a 0. id. chev. f 5.10 a 7.haver f 2.75 a 3.60, paarden- boonen f 5.70 a 6.bruine dito f 7.a 7,50 citroen dito f 7.50 a 10.duiven dito f 6.65 aO.witte dito f 10.a 12,rood mosterdzaad fa kar- weizaad f 8.— a 0.erwten: groene f 15.a 16.—, grauwe f 17.a kanariezaad f 5.40. Amsterdam, 12 Febr. Aardappelen. Friesche Dokkumer Jammenf 3.10 a 3.25, Friesche Fr. Jammen f3.10 a 3.25 Zaaiers f 2.60 a 2.80 Zeeuwsche Spuische Jammen f3.50 a 4.20, Zeeuwsche blauwen f 0.a 0.Poters f 0.a 0.Flakkeescbe Jammen f 3.20 a 3.60, id. Blauwe f 2.90 a 3.25, Geldersche Blauwe f 2.90 a 3.20, IJ- polder Jammen f 0.a 0.Westlandsche Zand f 4 50 a 5.50, Pruisische Hamburgers f 3.50 a 3.90, Pruisische Roode f 0.a 0.Nieuwe Malta f 0.a 0.per kilo. Aanvoer 0 ladingen. Petroleum. Onveranderd. Raapkoeken f 60 a f 90. Lijnkoeken f 8 a 1 11. Delft, 10 Febr. Boter. Per V4 v. Ie soort f 52.a 66.per KG. f 1.30 a f 1.65. Aangevoerd vierde, 168 achtste en 64 zestiende vaten samen 4000 KG. Edam, 10 Febr. 129 stuks boter, per Pond 75 a 775 ct., kipeieren f 4.a 4.50 per 100 stuks. Leiden 11 Febr. Aangevoerd 352 runderen, 98 kalve ren, 635 schapen, 0 paarden t a0 veulens 8 stieren f 50 a 175, 110 vette ossen en koeien, f 112 a 251, per P. 50 a 60 ct., 94 varekoeien f 90 a 200, 8 graskalv. f 23 a 61, 30 vette kalveren f 31 a 78, por P. 65 a 85 ct., 68 nuchtere id. f 4.a 14. 405 vette schapen f 15.a 25.p. P. 34 a 38 ct., 230 weide-schapen f 11 a 20, lammeren f 0.a 254 magere varkens f 14 a 40, 200 biggen f 5.a 15.132 kalf- en melkkoeien f 102 a 219. De handel was vlug. Kaas: Aangevoerd 26 stapels. Goudsche f 16.a 23..De handel was vlug. Zwolle 11 Febr. Boter, per kg. f 1.05 a f 1.40, per val f 21.50 a f 27.Aangevoerd 185 achtste en 104 zestiende v. en 2820 stukken, wegende samen 6150 kilogr.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2