Ralph Denmead. No. 19. Tweede Blad. Honderdste jaargang. 1898. ZONDAG 13 FEBRUARI. SniZERSUJSTIÜV. FEUILLETON. bevonden IToorwerpen. Nederland. Verslag der Handelingen v. d. Gemeenteraad. Ingezetenen, die prijs mochten stellen op de geregelde toezending van alle voorstellen aan den Raad, die in de bijlagen tot het Raadsverslag worden opgenomen, alsmede van het offlcieele Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad, tegen den prijs van t 2.50 'sjaars, gelieven daarvan te doen blijken aan den Gemeente-Secretaris. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt Dlnsda g-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rijk f 1. 3 Nummers f ©s©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentlen Per regel f ©,10. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. De BURGEMEESTER der gemeente Alkmaar Gelet op de artt. 11, 12 en 13 der Kieswet Noodigt de mannelijke inwoners der gemeente die den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt, uit, om a. zoo zij in eene andere gemeente over het volle laatst- verloopen dienstjaar in eene der Rijks directe belas tingen zijn aangeslagen, wat de grondbelasting be treft in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van ten minste één gulden (in hoofdsom en rijks opcenten) daarvan door overleg ging der overeenkomstig het bepaalde bij art. la voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór den 15 Februari a. s. ter secretarie dezer gemeente te doen blijken b. vóór 15 Februari a. s. aangifte ter secretarie te doen (volgens model aldaar verkrijgbaar) van als mede-eige naar, zonder dat zijn naam bij den aanslag in het kohier is vermeld voor een bedrag vau ten minste één gulden in hoofdsom en rijks opcenten aangeslagen te zjjn in de grondbelasting, wegens onroerende goe deren eener onverdeelde nalatenschap c. voor zooveel zjj niet in eenige Rijks directe belasting zijn aangeslagen, bewijzen kunnen dat zij voldoen aan eene der volgende voorwaarden 1, dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wo nende personen op den 31 Januari dezes jaars, sedert den len Augustus van het vorige jaar hebben bewoond krachtens huur achtereenvolgens in dezelfde ge meente niet meer dan twee huizen of gedoelten van buizen voor elk waarvan, met of zonder bij behoo renden grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekendtenminste heeft bedragen de som van f 1.50ofkrachtens eigendom vruchtgebsuik of huur, eenzelfde vaartuig van tenminste 24 kubieke meter 2. dat zij op den 31 Januari dezes jaars sedert den 1 Januari van het laatstverloopen jaar bij denzaifden doos EDNA LY ALL. 9) Ralph, die zeer boos was over de wijze waarop hij ontvangen werd, en door de spanning waarin hjj ver keerde, wendde zieh naar het raam en nam eene courant op die er dicht bij lag. »Leg dat neer," donderde Sir Matthew, alsof hij oen kind van vier jaar commandeerde. «Mijnheer zeide Ralph, op een toornig vragenden toon. «Denk je dat ik je niet doorzie," zeide Sir Matthew. Je doet net of je naar den uitslag van je examen kijkt, ofschoon je toch al lang wist dat je niet geslaagd bent." «Niet geslaagd 1" riep Ralph verbleekend, en eindeljjk begrijpend hoe weinig hij aan het niet slagen geloofd had, toen hij met Evereld over de mogelijkheid daarvan sprak. «Wie zegt dat ik niet geslaagd ben Waar zijn de lijsten Hij greep naar het nieuwsblad noch naar Sir Matthew's bevel noch naar zijn spottend gelach luisterend. Hier was de lijst der geslaagde candidaten en met gretigen blik keek hij de rij af. De naam van Denmead stond er niet op. Sir Matthew sloeg zwijgend do uitdrukking van ver slagen wanhoop gade maar ofschoon het bij anderen medelijden opgewekt zon hebben was dit bij hem niet het geval. «Nn het nieuwsblad mijne woorden bevestigd heeft zal je mij misschien gelooven zeide hij scherp. «Vergeef mij zeide Ralph «ik heb er niet aan ge twijfeld maar de slag »Nu beste jongen daarover zon ik maar liever zwij gen hoe minder je daarvan spreektdes te beterje weet zeer goed dat je het nooit verdiend hebt, om door dat examen te komen. Je hebt je tijd met cricket en comediespelen verbeuzeld en nu moet je maar voor de gevolgen boeten." »U bent de eerste die dat zegtzeide Ralph, licht geraakt. Allen zeiden mij dat ik zeer veel kans had en dat ik goed voorbereid was." persoon, onderneming, openbare of bijzondere instel ling in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn n als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben ge noten van f 400,—wordende ter bereiking van dit bedrag, vrije woning of inwoning, beide berekend op f 75,vrije kost en inwoning op f 275,en vrije kost alleen op f 200,overigens komt alleen geld in aanmerking Indien dat inkomen als vast week-, veertiendaagsch-, maand- of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot het normale bedrag te zijn genoten of, dat zij op den len Februari dezes jaars in het genot zijn van een door eene openbare instelling ver leend pensioen van gelijk bedrag van f 400, (voor hen die in beide gevallen verkeeren, worden, zoo noodig ter bereiking van het vereischte bedrag, het inkomen en het pensioen samengeteld) 3. dat zij op den len Februari dezes jaars sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100, (nominaal), ingeschre ven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f 50, ingelegd in de Rijkspostspaarbank; 4. dat zij hebben voldaan aan de eischen van bekwaam heid, door of krachtens de wet gesteld voor de be noembaarheid tot eenig ambtvoor de vervulling van eenige betrekking of voor de uitoefening van eenig bedrijf of beroep daarvan mede ter Secretarie te doen blijken vóór 15 Februari aanstaandedoor verklaringenwaarvan de modellen aldaar kosteloos verkrijgbaar zijn. Als toellchtlBg op bet vorenstaande, wordt er op gewezen dat onder hen die den leeftijd van 25 jaren hebben bereiktdeze wet verstaat hen die den leeftij d hebben bereikt vóór of op den 15 Mei; dat de aanslag der vrouw in de Rijks directe be lastingen geldt voor haren mandie van minderjarige kinderenwegens goederenwaarvan hun vader het vruchtgenot heeft voor hunnen vader dat aanslag in de vermogens- of in de bedrijfsbe lasting geene aanspraak geeft op kiesrechtindien hij het gevolg is van eene met de waarheid strijdige aangifte dat bij de berekening van den werkelrjken huurprijs maandhuur tot weekhout' wordt herleid door deeling met 4 jaarhnnr door deeiing met 50 dat de ingevulde formulieren kosteloos per post aan den Burgemeester kunnen worden toegezonden mits de omslagen met aangiften in stukken boven aan de voor zijde het opschrift dragen: «Vrij van briefport, ingevolge art. 50 der Kieswet", en in den linker benedenhoek de «De examinatoren dachten er eehter anders over," zeide Sir Matthew; je werk was slecht. Ik heb van daag zelf onderzoek gedaan opdat ik je niet onrechtvaardig be- oordeelen zou. Je bent niet alleen gezakt maar het werk was schandelijk slecht. Sta daar niet zoo te draaien ter wijl ik tegen je spreek ga zitten en luister naai' mij want ik heb je veel te zeggen." Ralph dwong zichzelf om stilzwijgend te gehoorzamen. «Ik weet maar al te goed," vervolgde Sir Matthew, «dat de jongelui or in den tegenwoordigen tijd niets in vinden wanneer zij zakken dat zij zich jaar in jaar uit met een luchtig hart weer opnieuw aanmelden ter wijl hunne ongelukkige vaders maar voor het geld moeten zorgen. Jij waart niet in eene positie om zoo te handelen. En je hadt, duDkt mij, meer eergevoel betoond wanneer je goed gewerkt hadt." «Ik heb gewerkt," zeide Ralph met nadruk. «Wanneer n Sir Matthew hief zijne lange hand op en zwenkte haar naar beneden op e-rne hem eigenaardige wijze, die stil zwijgen afdwong. «Ik zeg niets," vervolgde hij, op zijn konden, bere kenden toon, »van hetgeen ik had kunnen verwachten, na al dat geld wat ik voor je onderwijs in Winchester besteed hebik spreek niet over de drie maanden in Dnitschland en de privaatlessen die ik je heb laten geven; ik spreek niet over de wijze waarop ik je dadelijk in mijn hnis genomen heb, toen er niemand was om je te helpen ik spreek niet van de vaderlijke zorgen die ik je al die Hij brak plotseling afwant Ralph was, met den blik van iemand die tot het uiterste gedreven is, opgesprongen. «Neen," riep hij hartstochtelijk nit. »Dat woord znlt ge ten minote niet noemen gij hebt u nooit vaderlijk betoond. Al dat andere wat u mij voor de voeten werpt, ofschoon n zegt dat u er niet over spreken wilt dat is maar al te waar, en ik heb getracht dankbaar te wezen ik eene wanhopige worsteling tnsschen trots en een zeker gevoel van beleefdheid dat hem nog altijd aankleefdedeed hem de keel dicht knijpen «ik zal trachten altijd dankbaar te wezen." Hij liep de kamer door naar het raam naar adem snakkend. Sir Matthew stiet een korten lach nit. «Je hebt altijd goed kunnen comediespelen," merkte hij op. «Maar ik zal zeer dankbaar zijn, wanneer je van dat hooge voetstuk wilt afstappen, en er aan denken wilt dat ik over zaken met je spreek. Verbenzei mijn tijd niet, maar luister naar hetgeen ik je te zeggen heb." vermelding van den naam en de woonplaats van den afzender gewaarmerkt door zijne handteekening Voor hen die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst voorkomen is hernieuwde aangifte onnooilig indien de plaatsing op die lijst berustte op 1. bewoning van een huis of een gedeelte van een hnis of van een vaartuigmits zij op 31 Januari alsnog hetzelfde hnis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen 2. genot van pensioen 3. bezit van eene inschrijving in de Grootboeken der Nationale schuld of van een inleg in de Rijkspost spaarbank 4. aflegging van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte wel noodig voor hen wier plaatsing op de lijst berustte op 1. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig indien zij niet meer op 31 Januari hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen of 2. op genot van inkomen in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam hetzij met of zonder genot van pensioen. Zij die alhier voor f 1 in hoofdsom en rijksopcenten in de grondbelasting of in eenige andere rijks direct belasting (vermogens-, bedrijfs- of persnoeele belastinge zij n aangeslagen behoeven zich niet aan te melden Ten slotte wordt er op gewezen dat valsche opgaaf betreffende een feit waarvan de plaatsing op de kiezers lijst afhankelijk kan zijn wordt gestraft met gevangenis van één jaar. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 12 Febr. 1898. A. MACLAINE PONT. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tnsschen 9 en 12 uur Een bruine handschoen een boezelaar, een fietssleutel, een doosje pennen, circa 2'/2 kilo suiker, een meter en een r. k. kerkboekje. Alkmaar, De Commissaris van Politie voornoemd, II Febr. 1898. S. M. S. MODDERMAN Jr. Uitgeest. Namens de Centr. Vrijzinnige Kiesver- eeniging voor de provinciale staten in het district Alk maar, hield de heer mr. H. Boelmans ter Spill, van Alkmaar in het lokaal van den heer Baars, eene zeer belangwekkende rede, over den oorsprong der prov. sta ten in 't bijzonder die van Holland, dat sedert 1840 Ralph liep weer .naar het haardkleed terng en bleef daar staanstrak op zijn voogd neerziende. Het scheen welof hij in deze weinige oogenblikken zijne jeugd achter zich gelaten had zelfs Sir Matthew merkte de verandering in zijn blik en zijne houding op. «Het eenige, vervolgde hij, «waarin je werkelijk uitmuntte, was in dat tooneelstukje. Ik geef volkomen toe, dat je de rol van Charles Surface in zeer korten tijd ieerdet en je haar veel beter gespeeld hebt dan elk ander liefhebber, dien ik tot mijn spijt heb moeten gadeslaan. Maar om eene rol te vervullen in The School for Scandal is één dingen om bekwaam te wezen om je plicht in de wereld te vervullen, is een tweede. Je zult nooit, daar ben ik van overtuigd, schrander genoeg zijn voor den Indischen Staatsdienst, ik zal je ook het volgende jaar niet meer laten gaan. Ik heb reeds te veel voor je uit gegeven en wil geen goed geld naar kwaad geld gooien. Dat is altijd verkeerd." Ralph kon het niet bedaard aanhooren, dat zijn ge heele toekomst opeens verwoest werd bij zeide haastig, misschien wel wat onbedacht«En toch zijn er velen, die de eerste maal niet geslaagd zijn en later nog terecht zijn gekomen," pleitte hij. „De leeftijd zal ook in aan merking worden genomen, zegt men. Ik zou zoo mijn best doen. Wanneer n het mij nog eens wilt laten be proeven Maar weer maakte Sir Matthew die beneden- waardsche handbeweging. «Neen," zeide hij beslissend «Je hebt de kans gehad en je hebt haar voorbij laten gaan. Toch ben ik niet geneigd om mijne handen geheel van den zoon van een ouden vriend ai te trekken en tot mijn eigen voldoening, bied ik je nog eene gelegenheid aan. Ik wil een geeste lijke van je maken. Herinner je je nog, dat aardige kleine predikantshnisje in het noorden van Engeland, waar wij verleden jaar een bezoek aan mijnheer Crosbie gebracht hebben Jaren geleden hadden de Mactavishes recht op de predikantsplaatszij ging van geslacht tot geslacht aan de familie over. Mijn vader verkocht haar eens, toen hij in geldgebrek was, aan den ouden Crosbie. Ik wenschte reeds lang de bezitting tefug te hebben, toevallig was Crosbie vandaag in de stad en hij heeft mij beloofd, dat, wanneer ik de predikantsplaats kocht, hij over vier jaar zijn ontslag zon nemen. Je deedt beter dit niet in Gath rond te vertellen, want natuurlijk is de belofte om pensioen aan te vragen, van geheel ver- tronwelijken aard, maar overigens is alles eerlijk genoeg.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 5