Nederland. Stadsberichten. heeft doen afleggen, kan het niemand verrassen, als van Dnitsche zijde nogmaals officieel een ernstig woord in deze zaak gesproken wordt. Want het is onmiskenbaar, dat algemeen een lid der Dnitsche ambassade in Parijs gehouden wordt voor den schrijver van het door den heer Pellieux bedoelde briefje." Voor geene regeering is het aangenaam haar woord in twijfel te zien trekken, en tegen eene dergelijke be- leediging op te komen, is in het algemeen, plicht, maar of de Dnitsche regeering het in dit geval de moeite waard zal achten de eerlijkheid harer zaak te bepleiten, is de vraag. Duitschland's verklaring werd niet gevraagd, doch geheel vrijwillig gegeven, er is vol strekt geen reden om aan de juistheid daarvan te twij felen, terwijl zelfs de beste vrienden van Frankrijk in de Dreyius-Zola procedure bewijzen te over hebben ge vonden, dat een dergelijk vertrouwen in het woord der Fransche regeerings-mannen ten eenenmale misplaatst zou zijn. HACrBIjAItfO. Volgens mededeelingen van den heer Chamberlain in het Lagerhuis, is er een botsing te vreezen met de Fransche troepen, in West-Afrika. Een Britsche strijdmacht heeft een punt, Borea ge naamd, op den weg van Koma naar Carnotville, bezet, dat door Frankrijk tot zijn sfeer van invloed wordt ge rekend. Twee dagen later is een Fransche afdeeling te Borea aangekomen en heeft het inlandsche stamhoofd ge sommeerd de Engelsehe vlag weg te nemen, die op de wallen van zijn versterking was geplant. Hierop volgde een kathegorische weigering de Fransche commandant trok terug en betrok een kamp op eenigen afstand van Borea. Over het geheel is de stemming der pers niet zeer vre delievend. Een krachtig besluit der regeering zou bij de geheele natie instemming vinden, want algemeen is men van meening, dat de Fransche annexatie-plannen in West- Afrika een beletsel zijn voor de uitbreiding van den Engelschen handel. De »Temps" verneemt van officieele zijde, dat de ge beurtenis niet zulk eeD onrustbarend karakter draagt als van Engelsehe zijde wordt beweerd. Beide regee ringen hebben, in overleg met elkander, haren vertegen woordigers last gegeven iedere gewelddadigheid te ver mijden, om conflicten te voorkomen. FRANKRIJK. Zaterdag zijn de getuigenverhooren afgeloopen, behalve eenige heftige incidenten tusschen den president en de verdediging, viel er niets bijzonders voor. Generaal de Pellieux, die in burger kleeding was, weigerde te antwoorden, maar deed een hevigen uitval tegen kolonel Picquart, den »mijnheer die nog de uniform draagt en drie hoofdofficieren beschuldigt van gebruik van valsche geschriften." Picquart legde uit, dat hij het stuk verdacht noemde, maar niet de goede trouw van zijn chefs. De uitgever Stoek zeide, dat hij vior stukken kan noemen, die op onwettige wijze aan den krijgsraad van 1894 zijn medegedeeld. De hoogleeraar Ducloux en Anatole France legden in het kort getuigenis af van de goede trouw van Zola. Maandag maakte de advocaat-generaal een aanvang met zijn requisitoir. Hij begon met een veroordeeling van het artikel »J'accuse" dat hij een infamie noemde. Hij daagde Zola uit te bewijzen, dat bevel gegeven is Esterhazy vrij te spreken. Hij vroeg naar bewijzen, dat het Hof van Assisen zich met de revisie niet heeft bezig te houden. Esterhazy is niet in de gelegenheid geweest do mede deelingen te verkrijgen, die in het bordereau worden ge noemd en daarom is het niet van hem. De advocaat-generaal gaf daarna een historisch over zicht van de zaak. Hij sprak over den veldtocht door de familie Dreyfus begonnen en haalde de woorden aan in de Kamer gesproken, zoowel door den heer Brisson, als door den minister van oorlog en den minister-presi dent, die verklaard hebben, dat deze zaak van rechter lijken en niet van staatkundigen aard is. Voor den Senaat heeft de regeering dezelfde houding aangenomen en de moties in beide Kamers aangenomen, toonen dat het parlement vertrouwen stelt in de verkla ringen der regeering." (Zie verder Laatste Berichten). Algemeen is men van oordeel, dat Zola veroordeeld zal worden, zij 't ook tot een lichte straf en dat van herziening van het proces Dreytns, althans vóór de ver kiezingen geen sprake zal zijn. Grooter schandaal dan deze geheele zaak, is in de ge schiedenis van geen beschaafd land gedurende de laatste halve eeuw aan te wijzen. Frankrijk heeft de sympathie van het buitenland verspeeld, behalve wellicht van Bus- land, dat van oudsher op 't gebied van moraliteit en recht een vreemde reputatie genoot. TRANSVAAL. Van alle zijden worden tal van telegrammen van sympathie ontvaugeu met de houding der Regeering in de zaak van de vervanging van den gewezen opperrechter. De Hollandsche bladen in Trans vaal, Oranje-Vrijstaat en de Kaapkolonie zijn bijna alle voor president Krnger. De Engelsehe pers verdedigt den ond-rechter Kotzé, doch erkent tevens, dat hij gehandeld heeft zonder de goedkeuring van zijn ambtgenooten. De tegenwoordige toestand is een gevolg van het antago nisme tusschen de partijen van Krnger en Rhodes. De groepen die vijandig gestemd zijn tegen Kruger steunen thans den ontslagen opperrechter. Een telegram uit Victoria (Canada) meldt het bericht, dat het stoomschip »Clara Nevada" bij Seuward City, Alaska, verbrand is in het gezicht van het strand. Vijf-en-veertig passagiers (voor het meerendeel goudzoe kers op weg naar Klondyke) en dertig van de bemanning kwamen om het leven. haatste B er i c h c a. Proces Zola. Vervolgens beschouwde de advocaat-generaal de rol die kolonel Picquart in deze zaak heeft gespeeld. Terecht, zeide hij, heeft generaal Gonse hem tot voorzichtigheid aangemaand. Hij verwijt Picquart, dat deze de beteekenis der brieven heeft vervalscht. Streng veroordeelt hij de houding van Picquart. Voordat hij zijn requisitoir eindigt, spreekt de advocaat- generaal nog van de »inquisitoriale handelingen", waar aan de verdediging zich ten opzichte van Esterhazy heeft overgegeven hij vergelijkt die met het scalpel dat in het levende vleesch wroet. Zich tot de verdedigers richtend, zegt hij: Uw slacht offer was zorgvuldig gekozen. De leden der jury, de rechters, de leden van de krijgs raad, allen willen dezelfde gerechtigheid Hij herinnert voorts aan de woorden van Billot, die in de Kamer zeide, vertrouwen te hebben in de twaalf soldaten, die geroepen zijn om over deze zaak te oordeelen. Ten slotte Zola onder handen nemend, veroordeelt Van Cassel op strenge wijze de handeling en het optreden van Zola als slecht. Ten slotte zeide de advocaat-generaal>Neen, het is niet waar dat er een officier werd gevonden die aan andere officieren hun oordeel voorschreef. Neen, het is niet waar dat zeven officieren van den krijgsraad op bevel hebben vrijgesproken. Uw vonnis zal het verkon digen gij zult zonder aarzelen tot veroordeeling overgaan." De zitting wordt daarop geschorst. Na de heropening krijgt Emile Zola het woord. Hij leest een kras gestelde memorie voor, waarin gezegd wordt dat het den schijn heeft, alsof de minister president Méline den gezworenen heeft gelast hem te veroordeelen. (Protest.) De woorden van Zola worden door het publiek met geschreeuw en gefluit begroot. Er werd zooveel rumoer gemaakt dat de heer Delagorgue moest dreigen met ont ruiming van de zaal. Als Zola op zijn woord van eer verklaart dat Dreyfus onschuldig is, gaat er opnieuw een geschreeuw op achter in de zaal, waar, evenals de vorige dagen, vele officieren staan Zola gaat voort »Dat zijn afschuwelijke politieke zeden." »Ifc heb het leger niet beleedigd, maar een alarmkreet aangeheven. De geschiedenis zal over mij oordeelen. »Wie het leger onteeren, dat zijn zij die naast »Leve het leger!" roepen »Weg met de Joden!" zij die dur ven roepen: »Leve Esterhazy na de brieven die hij heeft geschreven. (Gerucht). »lk sta hier omdat ik het gewild heb. Ik was het die gevraagd heb te mogen verschijnen voor u, die de emana tie zijt van de justitie van het land." Zola klaagt dat men hem alles heeft geweigerd en den getuigen schrik heeft aangejaagd en zegt tot de jury »Ziet mij aan. Ben ik iemand die zich verkocht heeft, een verrader? Ik ben een vrij schrijver, die op zijn plaats zal terug- keeren en den onderbroken arbeid weder zal opnemen. Ik protesteer met verontwaardiging tegen de beschuldi ging een Italiaan te zijn maar ik verdedig mij niet, want mijne vrijheid baart mij geen zorg. Veroordeelt mij zoo gij wilt, het zal slechts een fout te meer zijn. Het zal de zaadkorrel zijn die ontkiemen zal, en die zal beletten dat vrede en verzoening terugkeeren Zola spreekt nog van alle volken, wien het hart be klemd is door het smartelijk lijden, dat de twijfel in de schuld van Dreyfus doet ontstaan en roept uit »De regeering is, evenzeer als ik, overtuigd van de onschuld van Dreyfus en zij zal dat doen blijken, zoodra zij het kan doen, zonder gevaar te loopen. (Gerucht). »In dit plechtig uur en voor deze rechtbank, die de justitie der menschen vertegenwoordigt, verpand ik mijn leven en mijn eer voor Dreyfus'onschuld >Bij miju veertig jaren van arbeid zweer ik, dat Dreyfus onschuldig is »Bij alles wat ik heb kunnen bereiken, bij mijn werken en den naam dien zij mij hebben verschaft, zweer ik, dat Dreyfns onschuldig is »Dat mijn werken, dat mijn leven, dat dit alles verga, als Dreyfns niet onschuldig is. Ik heb tegen mij de burgerlijke en de militaire macht, ik heb tegen mij de openbare meening, die vergiftigd is door de groote pers, en ik sta alleen met mijn ideaal van rechtvaardigheid en waarheid 1 »Maar ik zal overwinnen!" Landsmeer. In de den 17 alhier gehouden ver gadering van aandeelhouders in de onderlinge schroef- stoombootdienst Landsmeer en de Up" werd rekening en verantwoording gedaan van het gehouden beheer ge durende het jaar 1897. De ontvangsten hebben bedragen f 12798.405, de uitgaven J 9791.805, het batig saldo 3006.60. De vergadering besloot van genoemd saldo f 1506.60 op het reservefonds te plaatsen en 1500. of meer aan aandeelhouders uit te keeren. In 1897 werden vervoerd 107398 personen, 22915 emmers melk en 9474 handkarren met eieren, boter, ge vogelte en visch. Met meerderheid van stemmen werden tot commissarissen herkozen de heeren J. M. van Beek Jr. en P. de Boer Pz., terwijl voor de vacature ontstaan door vertrek naar elders van den heer T. Schiere werd gekozen de beer J. Slok Wz. Tot Directeur-Boekhouder werd met algemeene stemmen herkozen de heer J. M. van Beek Jr. De vergadering werd bijgewoond door 77 aandeelhouders vertegenwoordigende 214 stemmen. Op het eiland Terschelling zijn zooveel ratten dat eene premie van tien cent per doode rat is uitge loofd, om van de plaag verlost te worden. Hoorn. De heer Mr. C. J. Sickeszdirecteur- generaal van landbouw, vergezeld van den heer Löhnis, inspecteur van landbouw, en de leden der commissie van toezicht op proefstations in Noordhollandhebben een bezoek gebracht aan het proefstation alhier. Men meent, dat dit bezoek in verband staat met de oprichting van een proef-zuivel-boerderij waarvoor de gemeenteraad indertijd reeds een stuk land aan het Rijk heeft aan geboden. Door het voortdurend vertrek van melkknechten naar Duitschland hebben de Friesche boeren moeite om knechten te krijgen, die goej kunnen melken. En juist dit is een eerste vereischte'een niet goede melker kan aan het vee veel bederven. De loonen van goede boerenknechten worden dan ook hooger. Te Wormerveer hebben een aantal ingezetenen, op uitnoodiging van den heer Dirk Laan eene bijeen komst gehouden om van genoemden heer nadere mede deelingen en voorstellen te vernemenaangaande het »Boseh van Doorn". Zooals reeds jgemeld iszjjn de bezwaren tegen het stichten van een wandelpark opgelost on kan eerstdaags met den aanleg worden begonnen. De vraag was nn door wie en hoe de exploitatie zal geschieden Omdat het niet aangaat de gemeente daar mede te belasten stelde de heer Laan voor eene ver- eeniging te stichtenaan welke hij het geheele park zou schenken onder bepaling dat zij nooit hypotheek op hare bezittingen mag sluitenen met het recht om, indien het onderhoud haar te bezwaarlijk wordtalles in vollen eigendom af te staan aan de gemeente welke dan geheel vrij daarover beschikken mag. Dat dit voorstel zeer in den geest der aanwezigen vielbleek hieruitdat terstond 120 personen zich als lid lieten inschrijven. Met den heer Laan zullen tien personen de statuten ontwerpen na aannoming daarvan zal de Koninklijke goedkeuring gevraagd en daarna een bestuur gekozen worden. (N. v. d. D.) Uitgeest—den Helder. De markttrein UitgeestHelder No. 131 rijdt voortaan van Amsterdam en vertrekt van het Centraal station 4 uur 47 min. des voormiddags. V olksvoordracht. Schagen. Den 25 zal de tweede volksvoordracht in het »Noordhollandsch Koffiehuis" alhier plaats hebben. Voor deze volksvoordracht is de medewerking verkregen voor declamatie, van den heer J. Koster, alhier, van de Schager rederijkerskamer, die „De Erfoom" van P. Fran sen zal opvoeren, vandegymnastiekvereeniging >Lycurgus" en van de Harmoniekapel, die eenige populaire marschen en melodiën zal ten gehoore brengen. Voor de herstemming ter verkiezing van een lid van het hoofdbestuur van bovengenoemd genootschap bekwamen de heeren C. F. A. Zernicke 1218, L. Nooter 724 van de 1942 stemmenzoodat de heer C. F. A. Zernicke is gekozen. Hriehuizen. Mej. C. Elfrink te Ursem komt voor als No. 1 op de voordracht voor onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier. Zuid - en Noordschermer. Tot schatter voor de huurwaarde personeele belasting, is voor 1898 be noemd de heer J. Molenaar en voor het mobilair de heer W. Slooten. Schagen-Wognum. De gedwongen rust is ten einde en wij hopen voor goed. De locomotief is weder in orde en de werkstakende zandvaarderswaarvan wij in ons laatste bericht om trent bovenstaande lijn melding maakten hebben den arbeid hervatzoodat men Maandagmorgen weer met kracht is begonnen te werken. Amsterdam. Door groote onvoorzichtigheid (helaas dikwijls voorkomende) heeft Zondag alhier een hevige brand gewoed, waarbij drie menschen het leven verloren. De brand was ontstaan op de tweede étage van het perceel bewoond door het gezin van den heer Mayer. Deze was bezig een brandende petroleumlamp bij te vul len en terwijl hij dit deed ontplofte de lamp. Hij had nauwelijks den tijd zich en de zijnen te red den, want spoedig stond het geheele vertrek in lichter laaie. De vlammen tastten al spoedig ook het tweede bovenhuis aan. Dit was bewoond door het gezin van den heer H. Hausch. Deze woonde daar met zijn vrouw Sara een vronw van 43 jaar; een zoon, H e i n r i c h, 20 jaar; twee dochters, de eene oud 14, de andere 5 jaar, en zijn moeder, de 81jarige Sara Braspenning, die ongesteld was. Er waren brandgangen naar de aangrenzende perceelen, maar de menschen hebben in hun zenuwachtigen toestand niet het besef gehad de schotten in te trappen. Tot over maat van ramp zijn zij in het duister op zolder over een ijzeren ledikant gestruikeld en daar door den rook in zwijm gevallen, waar zij later werden gevonden. Door de brandweer en met behulp van eenige mannen werden de vier bewustelooozen uit het brandende huis gered. De twee vrouwen bleken reeds overleden te zijn de mannen werden bij kennis gebracht en naar het gast huis vervoerd. Latere berichten melden dat H. Hausch in het Gasthuis is overleden. De toestand van zijn 20jarigen zoon is zeer ernstig. Witte Hruis. In de week van den 13 Febr. tot 19 Febr. zjjn in het badhuis van het Witte Krnis genomen 37 kuipba den69 regenbaden le kl., 110 regenbaden 2e kl., samen 216 baden. Loonbctallng op Woensdag. De »Kruideniers-Vereeniging," alhier, heeft het initiatief genomen tot eene beweging, die ons belangrijk genoeg schijnt om er de aandacht onzer lezers met nadruk op te vestigen. Zij gaat van de meening uit, dat voor Zondagsrust in haar eigen vak en in tal van andere vakkengeen afdoende oplossing te vinden is, zoolang de werkmans vrouw haar huishoudgeld eerst Zaterdagavond te harer beschikking krijgt. Geschiedt nu voortaan uitbetaling van het loon opeen anderen dag midden in de week, b.v., zooals de genoemde vereeniging voorsteltop Woensdag, dan vervalt daar door als van zelf de aanleiding voor de huisvrouw uit den werkmansstand, om hare inkoopen op den algemee- nen rustdag te doen. Dit denkbeeld verdient zeker de ernstige overweging van bestuurders van grootere en kleinere zaken. Want bljjkt inderdaad de doorvoering van het denkbeeld moge lijk, en heeft dit de gevolgen, die de kruideniers-veree niging zich daarvan voorsteltdan is daarmês in de richting van zondagsrust een goede stap vooruit gedaan en wordt een groote dienst bewezen niet alleen aan het bedienend personeel van de kruidenierswinkels, maar ook aan dat van slagers, bakkers, enz. enz. In ieder geval wordt er dan door bereikt, dat het voor vele winkeliers gemakkelijker wordt gemaakt, om de beweging voor zondagsrust onder hun personeel te steunen. Aan den heor A. molenaar alhier is opgedragen de bestrating en rioleering van verschillende wegen te IJmuiden voor f9300. Liefdadigheid naar vermogen. De algemeene vergadering dezer vereeniging is bepaald op dinsdag, 1 Maart a. s., des avonds te 8 uur, in het restaurant-Prooi*

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 3