Ralph Denmead. No. 25. Tweede Blad. Honderdste jaargang 1898. ZONDAG 27 FEBRUARI. Gevonden 17"oor werpen. Nederland. FEUILLETON. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dlnsda g-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar, f 0,80 franco door het geheele rijk f 1. 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentien Per regel f O,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. KAB AST KB. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter algemeene kennis dat hij ter Secretarie der gemeente, gedurende 30 dagen, ter inzage voor belanghebbenden heeft nedergel gd eene opgave van uitkomsten, bedoeld in de artikelen 15, 23 en 43 der wet van 26 Mei 1870 (Stbl. no. 82) waarvan, ter voldoening aan art. 15, 2e lid dier wet, bÜ deze afkondiging geschiedt. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 24 Febr. 1898. A. MACLAINE PONT. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Een rozenkrans in étui; een handmof een pair hand schoenen; een gouden ring; een gouden medaljon; een gouden vingerring met zilveren plaatje; een builtje, inh. f 0.04; een kinderzak, waarin doekje en portemonDaie; een r. c. kerkboekje; een gouden oorbelletje; een gouden medaljon; een zwarte handschoen. Alkmaar, De Commissaris van Politie voornoemd( 25 Febr. 1898. S M. S. MODDERMAN Jr. St. Pancras. Werd reeds het vorige jaar alhier voor 't eerst eene proef genomen met 't kweeken van tabak, thans, nu deze met succes bekroond is geworden, zal men op grootere schaal met 't verbouwen dier plant voortgaan. Op deze wijze hoopt men vrij wat winst te behalen, grooter dan die de groententeelt oplevert. Broek op liangedijk. Door oneenigheid tus schen de Directie der te openen tramverbinding Alk maarOudkarspel en de Vennootschap „De Toevoerlijn", die zich het stichten van eene spoorlijn tot het vervoer der Langedijker groenten naar het station Heerhugo- waard ten doel stelt, zal, naar men verneemt, laatstge noemde maatschappij liqaideeren. Het drinken van qielk. Melk moet nimmer schielijk worden gedronken, omdat een groote hoeveelheid, die plotseling de maag vult, daar een gestremde, moeilijk verteerbare massa vormt. Drinkt men een glas melk bij kleine tnsschen- poozen, dan wordt de massa beter verdeeld en kunnen de maagsappen, die de spijsvertering bevorderen, zich gemakkelijker met de voedingsbestanddeelen vermengen, zoodat geen voedingsstoffen onverteerd het lichaam ver laten. Eerst dan komt men tot de ervaring, welk een voedingswaarde melk heeft, en hoe zij de vleeachvorming bevordert. Kaïniet en kippen. In een paar dagen zijn op de boerderij Stottelaar, door EDNA LYALL. van den heer Van Stapbergen, te Aalten, een 35-tal kippen aan eene ziekte gestorven. Ook bij dr. Van Leu ven, aldaar, zijn er een '25-tal ziek en eenige reeds dood. Beide gevallen schrijft men daaraan toe, dat deze kippen hebben geloopen op grond, welke met kaïniet was bemest. Ericns teekent hierbij aan Dat kan zeer goed zijn. Kaïniet bevat veel chloor. Herhaaldelijk hebben wij er dan ook tegen gewaarschuwd, geen vee of pluimgedierte te laten loopen op grond, pas bemest met kaïniet. Hebben overvloedige regens de cbloordeelen tot diepere grondlagen afgevoerd, dan mag men alle dieren er weer gerust laten loopen. Daarom bemest men in het late najaar, als het vee er uit is. (N. v. d. D.) Volendam—Kwadijk Een aantal personen, die groot belang hebben bij een snel vervoer van aas en visch, van Volondam naar IJmuiden hebben der regearing verzocht subsidie te ver- leenen voor de geprojecteerde spoorlijn »Volendam Kwadijk." Te lappeneer (Gr.) hebben vier landbouwers de asch van de onlangs verbrande groote hoeveelheid stroo bij do papierfabriek van de firma W. A. Seholten aan gekocht. Volgens onderzoekingen moet die asch ongeveer f2000 waard zijn aan kali en phosphorzuur. De landbouwers berekenen, dat zij voor ongeveer f 300 de asch hebben ingekocht en gezuiverd. Stranding. In den nacht van den 23 op den 24 dezer strandde dicht bij den vuurtoren van het eiland Marken de Vo- lendammer botter »Wilmina Schdkke," bemand met den schipper Gerrit Hijtman, zijn 70-jarigen knecht Gerrit Schilder en den 15-jarigen Hendrik Tuip. Zij waren 's avonds om 8 uur van Urk gekomen, toen zij ongeveer om halfelf bemerkten dat hun vaartuig aan het vooreinde lek was. Met moeite konden ze hun vaar tuig dicht aan den dijk zetten, maar moesten een eind door de golven worstelen, zoodat ze dooaelijk afgemat en verkleumd den dijk bereikten. Door de góede zorg van den burgemeester werd hun de gelegenheid gegeven weer op krachten te komen. Het vaartuig en da 2500 pond spiering, die het in hield, zijn verloren, te meer daar het eene oude botter was, die moeilijk gelicht kan worden. Schipper Koert Deuten, van het praamschip »Jonge Roelof," is op de Zuiderzee in gevaar geweest. Beladen met 29,000 stuks steenen, afgezonden door de firma A. N. Costerus, te Wageningen, was het vaartuig reeds nabij de Edammer haven (3000 meter buiten den wal), toen hevige buien opstaken uit het Noord-noordoosten en de mast op twee plaatsen brak. De noodvlag werd geheschen. De burgemeester van 15) Het was met Kerstmis dat hij voor een van die be slissingen stond die de hoofd zwarigheid van een tooneel- spelersloopbaan uitmaken. Om het geschikte oogenblik om vooruit te komen aan te grijpen, en toch niet onbe dacht te werk te gaan; om het juiste oordeel te hebben dat zoo dikwijls het succes of het niet slagen van een menschenleven bezegelt, is hard voor ieder schepsel, maar nog harder voor iemand met een kunstenaarsziel. De ver leiding om aan het eentonige van zijn tegenwoordigen arbeid te ontsnappen kwam door het kleinkind van den professor. De kleine Ivy Grant had hem van 't eerste oogenblik af als een uit den hemel gedaalden held beschouwd. Hij was de eerste man waar zij ooit had tegen opgezien, want ofschoon zij zeer veel van haren grootvader hield was het niet gemakkelijk om den professor te achten. De schrandere kleine Ivy vond hem een zeer ouden, zwakken man, en zy verachtte de zwakken, daar zij volstrekt niet begreep dat men zeer toegevend moet zijn voor mensche- lijke zwakheid, die met de jaren toeneemt. De oude man was aan het opium verslaafd. Het gebruik, bugonnen in een oogenblik van lichamelijke pjjn en geestelijke kwel lingen had hem nu in zijne wreede ketenen gevangen, en de vriendelijke goedhartigheid die Ralph op het eerste oogenblik zoo getroffen bad als een vreemde tegenstelling met zijne laakbare veronachtzaming van Ivy's veiligheid was slechts aan den invloed van het geneesmiddel toe te schrijven. Hij had geen eigen wil meer, en ofschoon hij oogenblikken had van volmaakte vervoering moest hij er toch altijd met oogenblikken van sombere neerslachtigheid en ellende voor boeten. Onder deze omstandigheden kon het kind geen gelukkig leven lijden daarenboven, was zij niet sterk genoeg voor de late uren en het blootstellen aan weer en wind dat haar arbeid medebracht, en in weerwil van hare levendige, bezuinigende levenswijze begon zij toch naar iets sterkers en vertrouwbaarders te ver langen om haar te onderhonden dan haar grootvader was, wiens vergelijking van den dooden boomstam opgehouden door het klimop dat hem steunde, zeer veel waarheid bevatte. Toen Ralph niet meer bij denzelfden troep speelde, en zij elkander niet meer zoo dikwijls ontmoetten, kwijnde het meisje weg en verloor zij den moed. Zij had een goeden aard, maar zij was gemakkelijk te leiden, en hare vriend schap voor Ralph had haar met eene ontevredenheid met haar eigen bestaan en het bestaan van degenen die haar het naast aan 't hart lagen, vervuld. Haar kleine werk zame geest begon ijverig plannen te maken voor de toekomst eD ten laatste plaatste het noodlot toevallig iets op haren weg, dat hare treurige gedachten opvroolijkte, en hare blauwe oogen van hoop deden glinsteren. Het goede nieuws kwam op Kerstdag, anders zou het feest treurig genoeg zijn geweest, want de oude Professor had den geheelen morgen in zijn ziekenstoel geslapen, en Ivy, die zoo eenzaam mogelijk naast den haard had ge zeten, had een eenvoudig Kerstmaal gebruikt, bestaande uit een schijfje koud vleesch en een vleeschpastei die zij van de vriendelijke hospita gekregen had. Nadat zij het kale vertrekje in orde gebracht, en een takje hulst bij het raam geplaatst had, opdat de menschen zien zouden dat zij haar Kerstmis vierde," keerde zij tot hare plaats bij den haard terug, en trachtte zich in een stuivers romannetje te verdiepen dat boeiend moest wezen, maar haar toch niet aandeed. >Naar ding 1" riep zij weldra uit, het boek met een ontevreden gebaar in een hoek der kamer werpend. »Ik kan niet eens huilen, als de heldin sterft. Waar dient een boek voor, als men er niet eens om huilen kan Juist werd er aan de deur geklopt, en naar binnen wandelde Ralph met zijn opgeruimd gelaat, en een grooten ruiker van klimop en misteltakken. »Een gelukkig Kerstfeest," zeide hij, haar koud handje vattend. »Hoe is de professor Toch niet erger, hoop ik »Hij is niet erger," zeide Ivy, »maar hij heeft den geheelen dag geslapen, en het is zoo vervelend. Waar heb je die beeldige hulsten vandaan gehaald?" >Van morgen ben ik naar buiten gewandeld, nog veel verder dan Hampstead. De misteltakken zijn een ge schenk van Dan Doolan, en ik heb er juist zeven kleine Doolans onder moeten zoenen voordat zij mij weg wilden laten gaan. Nu is het jouw beurt." Ivy lachte en stribbelde tegen, maar sidderde onder dezen kus, ofschoon hij even weinig beteekende als dengenen Edam zond den opzichter der Zuiderzeepolitie M. Kleijn en den havenmeester A. Dekker met een zeilvaartuig naar schipper Deuten doch het schip was op die wijze niet te reddeD. Daarop riep de burgemeester de hulp in van kapitein C. Grim, van de stoomboot »De Noordster," te Edam, die daartoe met zijne zonen terstond bereid was. Ook de beambte der Znider-zeepolitie M. Kleijn en de havenmeester A. Dekker begaven zich aan boord der stoomboot, om te helpen. Door hunne vereenigde pogin gen is het gelukt het schip en de opvarenden behouden binnen te brengen. De zee was echter vóór de Edam merhaven te hol, zoodat men niet te Edam, maar te Vo- lendam kwam binnenvallen. Veehandel In Friesland. De voorspelling van eenige weken geleden, dat de vluggere handel in stieren voor de slachtbank niet lang zou duren, omdat die meerdere handel en hoogere prijzen geene vaste oorzaak hadden, is reeds uitgekomen. De handel in deze soort van vee is aanmerkelijk stiller; de prijzen daalden wel, doch verschillen niet zooveel als de handel en de omzet. Ook in kalveren, nl. de nuchteren, is kentering te bespreuren de handel, ofschoon nog druk, is toch niet zoo vliegend meer. Ea de prijs is aanmerkelijk gedaald. De prijs, dien de opkoopers thans besteden, loopt voor de zwaarste kalveren tot f 7 a f 8. Rekent men het vel op f 1.75, dat is circa de midden prijs, dan blijft er voor het vleesch f 5.25 a f 6.25 over. De Engelsche markt was in de laatste dagen minder goed voor dit vleesch gestemd, evenals voor het sehapen- vleesch. De stemming voor gemest kalfsvleesch en biggen bleef gunstig, waarom de gemeste kalveren en Londensche biggen dan ook zeer duur blijven. Laatstgenoemde dieren worden krap, een gevolg van den grooten aftrek, sedert geruimen tijd en weinig aanvulling. De jonge biggen, welke nu weer bij tientallen geboren worden, zijn zeer duur en het is opmerkelijk met hoeveel zorg de boeren nu de jonggeborenen verzorgen. In melke- en kalve koeien blijft de handel traag, enkele veehandelaars marktten jl. Zaterdag te Utrecht, doch konden óf met heel weinig óf zonder winst verkoopen wegens weinig vraag. In vette koeien is de handel stadig, met vrij vaste prijzen. De eerste qualiteit wordt goed betaald, inferieure soorten in verhouding minder. In vette schapen en lammeren vrij drukke handel, prijzen in één doen. De aanvoer bedroeg ongeveer 350 vette koeien, 500 melke-, kalve koeien, 200 pinken, 150 stieren en ossen, 600 nuchteren kalveren, 650 schapen en lammeren, 700 varkens en biggen. De uitvoer van geslachte nuchteren kalveren is niet te begrooten. Er zijn slagers op het platteland, welke tegenwoordig per week 2 a. 3 honderd stuks verzenden. dien hij aan Tim Doolan, oud drie jaar, gegeven had. Haar klein, bleek gezichtje straalde, maar de onoplettende Ralph merkte er niets van, hij spande al zijne krachten in om het sombere kamertje te versieren, en de portretten van verschillende groote acteurs en actrices met klimop te tooien. »Geloof je dat mevrouw Siddons er altijd zoo stijf en ongenaakbaar uitgezien heeft zeide hij, lachend om ziende, toen Ivy hem een lauriertak aangaf om over de lijst te hangen. »Ja," zeide zij, ondeugend. »Zoo moet zij er uitgezien hebben, toen zij met eene vreeselijke stem, tegen den armen verschrikten winkelbediende die haar hielp, zeide. »Kan het gewasschen worden i" Ja, misschien. Nu, Ivy, geen nood dat jij ooit iemand schrik aan jagen zult." »Wie zou nu graag de menschen schrik aanjagen antwoordde zij vroolijk, en terwijl zij sprak begon zij droomerig weg te zweven in een innig bevalligen dans haar klein, kinderlijk gezichtje lieflijker en kalmer wordend terwijl zij zich voortbewoog. Dansen was werkelijk hare roeping. Ralph stond met den rug naar het vuur hare volmaakte bevalligheid gade te slaanhet scheen hem de volkomen poëzie der be weging toe. En Ivy was op haar voordeeligst wanneer zij danste op andere oogenblikken deden hem hare manieren onaangenaam aan, haar spel liet veel te wenschen over, en een zekere aanleg tot dwaasheid wekte nu en dan zijn verachting opmaar wanneer zy danste scheen zij een en al bezielingdan kon hij slechts bewonderen en verwonderd zijn. »Je zult nog eens onze grootste Engelsche danseres worden zeide hij toen zij weer op hare plaat3 bij het vuur gezeten was. »Dat wil ik niet worden zei Ivy. »Er wordt nooit zoo veel werk van Engelsche als van vreemde danse ressen gemaakt en daarenboven de positie van eene danseres is nooit zoo mooi. Ik wil eene tooneelspe elster worden." >Het is zonde en jammer," zei Ralph. Waarom willen de menschen altijd datgene doen wat zij niet goed kun nen doen." Ivy pruilde. »Grootvader wil niet dat ik alleen maar dans", zeide zij. vEn daarenboven heb ik juist van eene nieuwe plaats gehoord. Wat zou je er wel van zeggen om twee pond in de week te verdienen?"

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 5