Nederland. Telegrafische Berichten. Brieven aan Zola. Op een der sneltreinen van Amsterdam naar Ant werpen waren Vrijdag zooveel brieven en briefkaarten voor den heer en mevrouw Zola, dat de postbeambten die onder één adres hebben verzonden, voor het gemak van de Fransche postadministratie. Bij een ingezetene van Dordrecht is een brief ont vangen van een kennis in' functie bij een der groote manufaetuur-magazijnen te Parijswaarin o. a. werd medegedeelddat tijdens het jongste Zola-proces niet minder dan 400 bedienden van zoodanig magazijn ge commandeerd waren om te manifesteeren tegen Zola en ten gunste van het leger. (D. Ot.) plaatsvervangende benoemd. leden der stembureaux voor 1898 I N E K II W. Te Krefeld heeft een zware sneeuwval in den nacht van den 25 zoo groote verwoesting aan de tele- phoonlijnen aangericht dat het eenige weken zal duren vóór het verkeer is hersteld. In de geheele stad ten westen van den Oostwal is geen lijn heel gebleven in het kleine westelijke deel is de schade minder groot. De ijzeren rekken op de huizen zijn omgebogen of geheel omgevallen. De draden liggen bij bundels op de daken en hangen bij honderdtallen op de straat neer. Bij het postkantoor aan den Oostwal liggen de draden xneterhoog in een verwarde hoop. Te Gladbach zijn de telephoonleidingen voor twee derden vernield door de sneeuw. Den Haag. Op verzoek der Koningin is be paald, dat 31 Augustus aanstaande, voormiddags 10 uur, een kerkdienst zal plaats hebben in de Groote Kerk te 's Graven hage, waarbij zal worden voorgegaan door den hofprediker dr. Van der Flier. Australische boter in Friesland. Men schrijft aan het Handelsblad uit Friesland Er wordt tegenwoordig uit Londen in onze provincie Australische boter ingevoerd, die goedkooper is dan onze Friesche boter. Nu is om dezen tijd de aanvoer van boter aan de Friesche markten gering, de boterfabrieken zetten bijna alles af aan Frankrijk en België, zoodat de prijs van de Friesche boter voor de binnenlandsche con sumptie zeer hoog is. Hij loopt van f 40 tot f 45. De inferieure soorten der Australische boter kosten circa f 30, terwijl die soorten heel geschikt moeten zijn voor gebak. Daarentegen zijn de eerste soorten dier boter ook hoog in prijs. Het verschijnsel is zeker merkwaardig Australische boter aangevoerd in Friesland en Holland, het land van melk en boter. Hensbroek. Door het Plaatselijk Nut werd den 24 eene volksvoorlezing gehouden, waarbij de leden als sprekers optraden en voordrachten in proza en poëzie ten gehoore brachten. De talrijk opgekomen hoorders gingen zeer voldaan huiswaarts. Texel. In de joDgste vergadering van den ge meenteraad werd een schrijven ter tafel gebracht van den Commissaris der Koningin, behelzende de herbenoe ming en beëediging van den burgemeester, den heer Strick van Linschoten. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat op 27 December van het vorige jaar kasverificatie bij den gemeente-ontvanger was gehouden, waarbij bleek, dat f 3566.53 in kas was, alsmede, dat voortaan het onderzoek van boeken in kas zou plaats hebben zonder voorafgaande kennisgeving, wat echter niet als een bewijs van wantrouwen moest gelden. Daarna werd het kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1898, met algemeene stemmen vastgesteld op een bedrag van f 14690.06. De behandeling van een adres der afdeeling Texel" van het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap, inhoudende een verzoek tot vaststelling eener verordening, betref fende verbodsbepalingen omtrent het arbeiden van kin deren beneden 12- jaar, gedurende de schooluren, werd, met het oog op eventueele invoering van leerplicht door de regeering, uitgesteld. Ten slotte werden de leden en waar de meeste mannen onder gebukt zouden gaan, heb je nog tijd om je over de echtelijke kibbelarijtjes druk te maken die je toekomstige rust zouden kunnen verstoren. Wanneer zij eenmaal je vrouw is, zal je wel alles met haar kunnen doen wat je wilt." »Daar ben ik nog zoo zeker niet van," zei Bruce Wylie. »Het zijn juist die aardige, kleine vrouwtjes welke bijna geen woord durven uiten die iemand altijd op een ge geven oogenblik verwonderd doen staan door hunne ver borgen kracht en moed en vermetelheid." »De eenig mogelijke moeielijkheid met Evereld zou hare vriendschap voor Ralph Denmead wezen," zeide Sir Matthew, en tot overmaat van ramp, is hij vandaag weer te voorschijn gekomen." »Verd—dl" riep Bruce Wylie. »Hoe kwam dat?" »Hij zag haar in de Abdij, en had de impertinentie om met haar naar hnis te wandelen. Zij vertelde mij alles met de meeste oprechtheid en zonder te blikken of te blozen. Ik geloof niet dat het tot nu toe eenig kwaad gedaan heeft, maar hoe minder zij hem ziet, des te beter. Het schijnt dat hij goed vooruitkomt op het tooneel ten minste, dat heb ik er uit begrepeu." »Nu," zei Bruce Wylie, nadenkend, >het is altijd ge makkelijk om van een acteur een schandaal rond te ver tellen, en als zij verliefd op hem mocht worden, moeten wij dezen weg maar inslaan." En hierna begonnen de twee vrienden over andere aangelegenheden te spreken. Toen Ralph van het huis in Queen Anne's Gate terug keerde, maakte de gelukkige opgewektheid van het laatste uur plotseling voor de ontnuchterende werkelijkheid plaats. Hij, Ralph Denmead, een figurant met een pond in de week, had de vermetelheid gehad om verliefd te worden op een meisje van welks fortuin hij wel is waar een zeer vaag begrip had, maar die toch altijd voor rijk was doorgegaan. Deze toestand was voor hem niet zeer aange naam, maar het was zeer karakteristiek van hem dat het hem niet zeer ongelukkig maakte. Hij was niet gauw neerslachtig, daar hij met een van die gelijke humeuren geboren was, die even aangenaam, als zeldzaam zijn. Daarenboven kwam zijn onverschilligheid voor geld, de gewoonte die hij van zijn niets wereldsgezinden vader geërfd had, om geheel afkeerig te wezen van alle praal, Sc hagen. De zangvereeniging Euterpe" heeft de Schager Harmoniekapel, het r. k. zangkoor en de dames- zangvereeniging »Euphonia" uitgenoodigd, bij gelegenheid der inhuldiging van onze Koningin gezamenlijk alhier een groot muziekfeest te houden. Volksvoordracht. Den 25 had alhier de tweede of laatste volksvoor dracht van dezen winter plaats. De zaal van den heer Van Twuijver was eivol met een publiek dat met aan dacht luisterde naar het blijspel »De Erfoom", opgevoerd door de Schager rederijkerskamer, naar de voordrachten van den heer Koster en naar de onderscheidene muziek nummers onzer Harmonie." Ook de oefeningen der gym nastiekvereniging >Lycurgus" mochten zich in den luiden bijval van het publiek verheugen. Uitgeest. De rederijkerskamer »Door Oefening Vooruitgang" gaf deze week een goed geslaagde uitvoe ring die blijkbaar zeer in den smaak viel. Opgevoerd werden »De wees van Brussel", drama in 4 bedrijven door A. Ruijschen »Photograaf-Telefonist", kluchtspel in 1 bedrijf. Het eerste stuk, dat ons verplaatst in de dagen van Alva's schrikbewindwerd in het costuum van dien tijd ten tooneele gevoerd. Een verstandige maatregel was het van het bestuur om het rooken ge durende de uitvoering te verbieden. Na afloop was er bal. Stom pet oren. Op de vergadering van de afd Scbermeer der Holl. Mij. van landbouw, den 25 gehouden waren II leden tegenwoordig. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten in 1897 be droegen f 167,46® en de uitgaven f 165.93 en er dus een batig saldo was van f 1.53®. Als afgevaardigde naar de vergadering van Hollands Noorderkwartier werd be noemd de heer K. Spaan en als plaatsvervanger de heer D. de Boer Dz. Op eene volgende vergadering zal eene bespreking worden gehouden over coöperatie met het doel om door het koopen »in vereeniging" gunstiger conditiën te verkrijgen met het aanschaffen van stroo, turfstrooisel enz. Ursem. Gekozen tot afgevaardigde van wege de afd. »Ursem" en omstreken der Holl. Maatschappij van landbouw, naar de voorjaarsvergadering van Hollands Noorderkwartier, op woensdag, 2 Maart, te Midden Beemster, de heer J. Blom, plaatsvervangerde heer S. Akkerman. Het IVcdcrlandsch paardenstamboek. De afdeeling Noord-Holland der bovengenoemde vereeniging vergaderde den 28 te Amsterdam, onder voorzitterschap van den heer J. Breebaart Kz., die de bijeenkomst met een kort woord van welkom opende. Allereerst deelde hij mede dat het onderzoek van den hengst t> Victor" (eigenaar A. A. van den Berg, Haarlem) geleid had tot niet-toekenning van de premie, groot f 250. Spr. wees er voorts op, dat het volgens de genomen besluiten, thans verplichtend is om de hengsten te laten keuren. Op voorstel van het bestuur werden gekozen tot leden der provinciale keuringscommissie de heoren G. C. Hulst te Zijpe, kapt. Quadekker te Haarlem, kapt. Punt te 's-Gravenhage, J. M. Billroth te Hoorn, O. Oudijk te Wad dingsveen, W. Teengs te Alkmaar en tot leden van de keuring der leden van het stamboek, de heeren Punt, Billroth en Oudijk. Schagen werd aangenomen als plaats voor de volgende vergadering der afdeeling. De begrooting over 1898 sluitende met een bedrag van f 985.53, werd goedge keurd, evenals de begrooting voor de provinciale sub sidie over 1898. De aangevraagde f 5000 zal aldus verdeeld worden 6 subsidiën voor dekhengsten, minstens 3 jaren oud, ad f 250 f 1500, 6 aanhoudingspremiën voor 2-jarige hengsten ad f 150 f 900, 6 aanhoudingspremiën voor l-jarig0 hengsten ad f 100 f 600. Aanhoudingspre miën voor merriën f 2000. Aan het slot der vergadering ontstond eenig debat over de grootte van het dekgeld, sommigen vonden f 25 te hoog. Dat was buiten het bereik der kleine land bouwers. Na eenige besprekingen werd hierop de vergaderin gesloten. Bergen. Uit de ingezetenen dezer gemeente is eene comaiseie samengesteld van 15 personen tot voor bereiding eener feestviering ter gelegenheid van de inhuldiging van H. M. de Koningin. Tot eere-voorzitter dezer commissie werd benoemd de heer J. van Reenen burgemeester, tot voorzitter, secretaris en penningmeester respectievelijk de heeren L. Top, J. Francken en J. Ol denburg. In de eerste vergadering dezer commissie werd een voorloopig programma ontworpen, waarop voorkomt een schoolfeesthet aanbrengen van versiering in de gemeente, een fakkeloptocht, volksvermakelijkheden, me dewerking van zanggezelschappen en fanfarecorps. De tot dit doel benoodigde gelden zullen in de eerste plaats moeten gevonden worden uit bijdragen der ingezetenen, waartoe de commissie inteekenlijsten zal aanbieden waarop voor eene bijdrage in eens, wekelijksche of maan- delijksche bijdragen zal kunnen geteekend worden. Te Bergen op Zoom liep dezer dagen een 14-jarige weesjongen met een glasruit onder den arm langs de straat. Door de gladheid had hij het ongeluk te vallen, met het gevolgd, dat het glas hem zoodanige wonden aan den hals toebracht, dat er geen hoop op het behoud van zijn leven bestaat. Te Leenwarden heeft in den avond van den 25 een zeventienjarig meisje zich door den Groninger spoor trein laten overrijden, waarschijnlijk wegens teleurgestelde liefde. Schipbreuk. De Urker vischscbuit >U.K. 50" is den 26, uit de Noordzee naar Nieuwediep terugkeerende, bij het Westgat door een stortzee beloopen, waardoor al de opvarenden overboord werden geslagen. De twee knechts wisten zich aan de schuit vast te klemmen en bleven op die wijze behouden, doch de schipper, T. Korff, gehuwd en vader van vijf kinderen, zonk terstond in de diepte weg. Zijn lijk werd niet gevonden. Botsing. - De sneltrein van Keulen naar den Hoek van Hol land is den 25 aan het grensstation Kaldenkirchen op een rangeerende locomotief en wagens geloopen, waarbij een locomotief ontspoorde. De rangeermeester werd go- dood een stoker en een pakmeester werden gewond. Tiet materiaal werd zeer beschadigd. - WervershoofF. Onder de landbouwers in deze gemeente circuleert een verzoekschrift tot oprichting van eene markt voor aardappelen enz. te Hoogkarspel. - Barsingerhorn. Als kaasmaker in de kaasfabriek te K o 1 h o r nwerd aangesteld de heer Js. Komen, te Hauwert. Den 6 zal te Kolhorn eene tooneelvoorstelling wor den gegeven, ton voordeele van een in dit jaar te houden schoolfeest. Opgevoerd zal worden het blijspel in 4 be drijven, door Lodewijk Mulder: »De kiesvereeniging van Stellendijk' en als nastukje het blijspel in één bedrijf: Papa geeft permissie." Het goede doel in aanmerking genomen, wordt een ruime opkomst gewenscht. Warmenhuizen. In eene gecombineerde ver gadering van den gemeenteraad en het bansbestuur al ii.er werd besloten bij te dragen in de voorloopige kos ten der Noorder-Stoomtramvereeniging en tot rentegarantie van een evenredig aandeel in de onderneming geheel overeenkomstig het door de Stoomtram-vereeniging inge zonden adres. Egmond aan Zee. De heer J. J. van Greuningen, pastoor der Oud-Roomsche gemeente alhier, vierde den dag, waarop hij 40 jaren geleden tot priester gewijd werd. 38 Jaren achtereen is de jubilaris pastoor te Egmond. Ben Haag. Op den Loosduinschen weg is een tienjarig jongetje door de Westlandsche stoomtram over reden. Het kind, dat op weg was naar school, moet aan do tram gehangen hebben en gestruikeld zijn. Het be kwam ernstige vorwondingen aan een der voeten en aan de handen en een minder ernstige wonde aan het hoofd. Spanbroek. Als eene bijzonderheid mag gemeld worden, dat een koe van den veehouder P. S., wonende den Zomerdijk, drie kalveren heeft gebracht, welke alle drie leven en door de moeder worden gezoogd. 's-Gravenhage, 1 Maart 1898. Eerste kamer. Zuidholland. Gekozen tot lid der Eerste Kamer de oud-minister Jhr. Roëll, met 52 van de 71 stemmen. De heer baron van Brienen van de Groote Lindt had 17 stemmen. Tweede Hamer. De heeren Mees en Van Delden hebben zitting geno men. Ingekomen is een wetsontwerp, regelende de wijze van zekerheidstelling voor rijksambtenaren. Morgen sectie-onderzoek der militiewet. en eene verachting te koesteren voor alles wat niet een voudig was, hem nu te hulp. De uitersten ontmoeten elkander. En dit huwelijk, dat een zeer eenvoudige en gewenschte schikking zou schijnen voor een zelfzuehtigen fortuinjager, scheen ook even mogelijk voor Ralph, met zijn inconventioneele wijze om de dingen te beschouwen. Hij had een hekel aan haar fortuin, zou er gaarne geheel afstand van doen maar vond er hoegenaamd geen reden voor, dat het als eene scheidsmuur tusschen hen zou staan. Wanneer zij va hem hield was alles in orde. Hij hoopte dat zij van hem hield, maar was er niet zeker van. Slechts in dien laatsten kalmen groet, iets in hare zelfbeheersching had hem hoop gegeven voor de eerste maai scheen zij er een weinig voor terug te deinzen om hem te toonen hoezeer haar het afscheid aandeed. Zij was zoo geheel verschillend van het kleine meisje, dat hjj eenige maanden geleden in Sir Matthew's buitenverblijf snikkende had achtergelaten. Toen hij hieraan dacht, werd hij met een innig ver langen bezield om vooruit te komen in zijn beroep en snel vooruit te komen. Zijn tegenwoordig bestaan, op den laagsten trap van de ladder, scheen hem ondraaglijk toe. Geduldig zwoegen was vroeger goed en wel geweest maar nu kreeg het vurige ongeduld der jeugd de over hand. Hij keerde zich haastig tot Ivy. Zij hadden de Westminster Bridge bereikt, en de koude, frissche rivier- wind en het verre uitzicht schenen geheel in overeen stemming met zijn vurig verlangen naar een voller, vrijer bestaan, naar een uitweg voor de vervelende sleur van zijn tegenwoordig werk. Wordt vervolgd. Schoenhandel. Door het geïllusteerd vakblad voor de schoenma kerij en den schoenhandel »Sint Crispijn", uitgave W. A. Eisma Cz. te Leeuwarden is de volgende prijsvraag uitgeschreven elke kennis moet een schoenmaker voor besteld werk, die zich als baas wil vestigen, bezitten? Hoeveel geld heeft hij minstens noodig om zich dc noodige ma chines, hulpwerktnigen, gereedschappen, leder enz. aan te schaffen Voor de drie beste oplossingen van deze prijsvraag worden prijzen uitgeloofd, van twintig, tien en vijf gul den. Ieder, die verder een voldoende oplossing inzendt, ontvangt een fraai boekwerk. Laatste Berichten. Aanslag op den koning van Griekenland. Een der bedrijvers van den aanslag tegen het leven van den koning van Griekenland is gearresteerd. Het is een zekere Karditzi, een ondergeschikt gemeente ambtenaar te Athene, 35 jaar oud, die reeds sedert gerui- men tjjd in een slechten reuk staat. De man schijnt eenige vage anarchistische denkbeelden te hebben en behoort, naar men gelooft, tot een geheim genootschap, dat tot doel zou hebben den koning te vermoorden. Karditzi heeft bekend, maar weigert hardnekkig zijn medeplichtige te noemen. De jonge man, die door den koning gezien zou zijn, moet een officier zijn die onlangs is ontslagen uit den dienst. Het feit dat de schoten blijkbaar uit een repeteer geweer zijn gelostpleit voor de onderstelling dat de daders in verbinding zouden staan met militaire kringen. A T J E H. Van regeeringswege wordt het volgende bericht gepubliceerd Een gedeelte der naar Daja gezonden colonne is over

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2