No. 27. Eerste blad. Honderdste jaargang. 1898. V RIJ D A G 4 MAART. Hollands Noorderkwartier. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt B In si» g-j Donierdug- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8O franco door het geheele rijk f 1. 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentien Per regel f O,IS. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Telefoonnummer3. het, welslagen adres van de invoering van De voorjaarsvergadering van de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorder kwartier werd gehouden op woensdag, 2 Maart, in het »Heerenhuis" te Beemster, onder voorzitterschap van den heer G. Wonder, van Hoorn. Do vergadering werd bijgewoond door 62 leden en 15 gasten. De Voorzitter opende de bijeenkomst met een op wekkend woord om, onder den nog steeds krachtigeu druk der tijden, met vertrouwen en geestkracht te blijven werken voor den toenemenden bloei van onzen vaderland- schen landbouw. »Het licht daagt Spr. wijst op de benoeming van ,den heer mr. C. J. Sickesz tot directeur- generaal van den landbouw op de steeds toenemende rij van wetenschappelijke mannen, die den practischen boer met raad en daad steunen. De uitgebreide notulen der vorige vergadering wer den door den secretarisden heer W. Teengs onder een voor den steller vleiend applaus vastgesteld. Uit de mededeelingen bleek dat het ledental bestaat uit 178 leden en 2 zoons van ledendat het rapport der commissie tot onderzoek van de suikerbietenteelt in andere streken van ons land geplaatst is in het Nederl. Landbouw Weekblad; dat het adres in zake de afschaf fing van den vleeschaeeijns aan de Regeeriug verzonden is dat de proeven met turfstrooisel dit jaar wegens andere drukte aan het Ryksiand- bouw-proefstationniet zullen plaats hebben alleen zullen eenige monsters op gehalte worden onderzocht; dat, in zake een fabrieksmerk voor onze Noord- hollandsche kaas, eene conferentie wordt beoogd met eene commissie uit den Bond van Noordhollandsche kaasfabrieken; dat de Hengstenassociatie Hol lands Noorderkwartier" is opgericht en drie hengsten zijn aangekochtwaarvan twee reeds zijn ontvangen zij zullen worden gestationneerd te Beverwijk en te Schagendat voortaan op de bestuursvergaderingen zullen uitgenoodigd worden de zuiveleonsulent en de rijkslandbouwleeraar; dat het Land- huishoudkundig Congres dit jaar niet zal gehouden wor den dat het comité voor de oprichting eener zuivel- boerderij, na een onderhoud met den nieuwen directeur-generaalveel moed heeft op der zaak. Onder de ingekomen stuklcm was een kiesvereeniging ïHaringcarspel" in zake lokaaltreinen en was daarbij gevoegd een ver zoek om adhaesie. Besloten werd eene beslissing daaromtrent aan te honden. Op een verzoek van de afdeeling Opmeer der H. M. v. L. om subsidie ten behoeve der tentoonstelling bij gelegen heid der te houden algemeene vergadering werdop voorstel van den heer jhr mr. P. van Poreest be sloten eene bijdrage van f 50 te verleenen. Daardoor vervalt het op de begrooting uitgetrokken bedrag van gelijk montant voor verschillende in 1898 in Noordhol'land te houden tentoonstellingen. De bedoe ling van den heer van Foreest was daarbij in principe afkeuring uit te spreken over het houden van meer dan eene Paaschtentoonstellingde heer J. Bree- baart Kz. was het echter met die motiveering niet eens, doch raadde ook aanneming aan, maar alleen op grond, dat Opmeer het dit jaar zeer noodig had, en de besturen der bedoelde Paaschtentoonstellingen zich ook zonder de gewoonlijk toegekendo f 10 wel zullen redden. Verder was er een afschrift ingekomen van een adres der Pomologische Vereeniging in zake de schildluis naar aanleiding waarvan de Voorzitter mededeelde, dat hem bekend was een advies te dezer zake van den heer Ritzema Bos die aanraadde slechts aan te vragen een tijdelijk verbod van invoer, en zoodoende der Regee ring de gelegenheid te geven tot het beramen van verdere maatregelen. Ook de heer J. Baron gaf hetgeen hem in deze gewichtige zaak was bekend, aan de vergadering ten beste. Hij vestigde de aandacht op het berooken met blauwzuur van de boomen dat tegen de schildluis zeer wordt aanbevolen. Besloten werd vanwege de Vereeniging een zelfstandig adres te zenden aan den minister van binnenlandsche zaken in den geestals door den heer Ritzema Bos was aangegeven. Het jaarverslag der Vereeniging zal geplaatst worden in het Ned. Landbouw-Weokblad. Bij monde van den heer R. Visser werd voorgesteld door de met het nazien belaste commissie, de rekening voor 1897 goed te keuren. Dienovereenkomstig geschiedde. Het verslag betreffende de vergadering van het «Nederlandsch Paarden-Stamboek'' werd, als gewoonlijk, uitgebracht door den heer W. Teengs De zuiveleonsulent, de heer W. Keestra, bracht een belangrijk verslag uit over zijne werkzaamheden gedurende het afgeloopen jaar. Er bleek o.a. daaruit, dat een ruim veld voor zijn arbeid open ligt, doch levens, ofschoon vooruitgang merkbaar is, hoe weinig de landbouwers nog doordrongen zijn van de wenschelijkheid, om bij moeielijkheden in het bedrijf den raad (die geheel kosteloos wordt verstrekt en op eenvoudige aanvrage) in te winnen van een wetenschappelijk man als de noord hollandsche zuiveleonsulent, die, door zijne opleiding, ook ten opzichte van practische ervaring alle waarborgen geeft. Het verslag zal te zijner tijd tor opname worden gezonden aan het Ned. Landb.-Weekblad. Over de werkzaamheden der pachtcommissiën over 1897 bracht de heer P. Buys verslag uit. Een zes tal aanvragen om schattiug kwamen bij de commissie in, zoodat ernige vooruitgang, zij't nog slechts gering, merk baar is. Van het toegezegde subsidie ad f 150 is slechts f 50 behoeven te worden gebruikt. In de daarop gehouden pauze hadden de verkie zingen plaats en werden gekozen tot bestuursleden, in plaats van de periodiek aftredende heeren G. Wonder, G. Groot en G. H. Geerligs, de heeren Jb. Zuurbier, W. Visser ea P. Schenktot afgevaardigde naar de ver gadering van het »Nederlandsch Paarden-Stamboek" de heer W. Teengs voor de plaats voor de volgende ver- dering Zaandam; en tot voorzitter de heer K. Breebaart Jz. Na de pauze kwam aan de orde een reeks bestuurs voorstellen. In de eerste plaats dat tot het uitschrijven van eene prijsvraag voor eene beknopte handleiding in veeverloskunde, waarvan de inleiding was toever trouwd aan den heer G. Groot, die mededeelde, dat het bestuur op geen betere wijze aan de opdracht der laatste vergadering meende uitvoering te kunnen geven dan door een voorstel, om eene prijsvraag uit te schrijven. Het houden van cursussen bleek bij onderzoek op verbazend veel bezwaren te stuiten. Aan de discussie over deze zaak werd o.a. deelgenomen door den heer R. Visser, die meende, dat de bevoegde handleiding niet de resultaten geven zal, die men er van verwacht. De bandgrepen, bij vele verlossingen noodig, leert men er niet uit. De Voorzitter was het in geenen deele met den heer Visser eens; hij meende een bedrag van f 109 goed besteed, als daarvoor verkregen kon worden eene deugdelijke handleiding. Het voorstel werd daarop zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Een voorstel in zake verbetering van de schapen- fokkerij word toegelicht door den heer Ohr. Oort- man Gerlings. Het bestuur wenscht aan een9 combinatie van personen, onder toevoeging van één door de Veree niging aan te wijzen persoon een bedrag van f 500 beschikbaar te stellen tot het importeeren van 4 ander- halfjarige rammen van vier verschillende rassen 1°. Lin coln; 2°. Ootswold; 3®. Hamshiredown; 4°. Wensleydale. Het dekgeld zal niet meer mogen bedragen dan f 5. Kos teloos zullen moeten worden toegelaten 32 texelscbe schapen, waarvan 8 door ieder der heeren G. Groot, K. Breebaart Jz., H. Vijn Hz en Ohr. Oortman Gerlings beschikbaar te stellen teu einde eene proef te nemen omtrent de handelswaarde melkopbrengst enz. van de verschillende rassen. De genoemde 4 eigenaars der scha pen verbinden zich tot het uitbrengen van een rapport omtrent deze kruising. De rammen zullen vóór l Septem ber 1898 ingevoerd moeten zijn. De heer jhr. mr. P. van Foreest wenscht niet zich te beperken tot de 4 genoemde rassen. Hij wil de aan- koopers vrijgelaten zien. De heeren Jb. Zuurbier en P. BuiJs zien bezwaar in het geven van eene dergelijke, belangrijke subsidie, zoo lang niet een degelijk onderzoek heeft uitgemaakt, welke raskruising 't meest aanbevelenswaardig zal zijn. De beer L. Visser ziet ook geen noodzakelijkheid tot „ne zoo groote uitgave. Hjj meent, dat onder onze eigen schapenfokkers wel het noodige licht te vinden is, waarop de heer K. A. Kaan meedeeltdat in de Wie- ringerwaard kruising met Lincoln ras de beste resultaten geeft. Het bestuursvoorstel werd aangenomen met 55 tegen 7 stemmen. Het zoeken van nieuwe bronnen van afzet voor ons rundvee maakt voortdurend een punt van ernstigen arbeid nit voor het bestnnr. Na eene correspondentie met de Nederlandsche consuls te Riga en Revalin Ruslandwaaruit blijktdat reeds vrij veel friesch vee in dat land met sneees wordt ingevoerd heelt het be stnnr zich in verbinding gesteld met eene nieuw opge richte vereeniging te Libandie zich de bevordering van invoer van hollandsch vee in Rusland ten doel stelt. Na ingewonnen inlichting is gebleken dat eerst in den nazomer de bedoelde Vereeniging hare werkzaamheden zal kunnen aanvangen. Het bestnnr wenscht nn een paar afgevaardigden dier Vereeniging uittenoodigen hierheen te komen en deze dan in ons Noorderkwartier rond te leiden. Het vraagt daartoe een crediet van 150. Bij de bespreking, die hierop volgde, bleek nit opmer kingen van den heer J. Koopman, dat de behoefte aan ons vee in Rusland groot genoeg ismaar dat oen grootere vlucht van den invoer belemmerd wordt door de hooge transportkosten. Die te verminderen zij het doel onzer Vereeniging. De heer jhr. mr. P. van Foreest sluit zich bij de meening van den heer Koopman geheel aan en meent dat het Bestuur in deze veel vermag. Hij geeft in overweging op vermindering aantedringen van vracht bjj de directie der Koninklijke Stoomvaartmaatschappij en inmiddels de correspondentie met de nieuwe russische Vereeniging aantehonden. De heer J. Breebaart meentdat de oprichting eener handelsvereeniging tot het beoogde doel bepaald nood zakelijk is wil men eenig belangrijk sneees verwachten, met welk denkbeeld de heer R. Visser verklaart, zich geheel te vereenigen. De opgeworpen bezwaren gaven den Voorzitter niet temin aanleiding voor te stellen, het bestnnr te machti gen zijn pogingen voorttezettea beslist toezeggende geen nuttelooze uitgave te zullen doenwelke machtiging bij acclamatie werd verleend. De bevordering van het aanleggen van melklijsten was het onderwerp eener inleiding van den heer dr. K. H .M. van der Zande die het groote nnt daarvan op heldere wijze in 't licht stelde en waardoor het mogelijk wordt, van het voortbrengend vermogen van zijn vee geheel op de hoogte te komen. Een viertal landbouwers wordt bereids van wege deze Vereeniging in de gelegenheid gesteld, op aan gegeven wijze, melklijsten intevnllen. Namens het be stuur vraagt spr. verhooging van het toegestane bedrag tot f 300. Hoezeer het productievermogen ook wat gehalte der melk betreftverschillen kan blijkt wel uit eene mede- deeling van den heer J. P. Groot, dat in Friesland van 3 tot 6 cents voor de melk wordt betaald aan fabrieken, waar de melk op vetgehalte wordt verkocht. Het voorstel wordt daarna aangenomen. Medegedeeld werd nog, dat blanco melklijsten ad 7'/2 ets. verkrijg baar zijn bij den secretaris der Vereeniging te Alkmaar. De heer A. J. Peeck leidde het bestuursvoorstel in om f 300 beschikbaar te stellen voor bet uitschrijven van de volgende prijsvraag De Vereeniging, van raeeniog dat over het algemeen de Noordhollandsche kaasfabrieken zoowel wat de inrich ting als wat de regeliug van het bedrijf betreft, niet voldoen aan de eischen, die tegenwoordig gesteld mogen worden, verlangt a. Eene nauwkeurige beschrijving van eene zuivelfabriek, ingericht voor de bereiding van Edammer kaas, twee maal per dag uit volle melk, met opgaaf van alle be- noodigde werktuigen en gereedschappen, benevens een schets van de inrichting van het geheele bedrijf (hier onder is niet bedoeld eene beschrijving van de methode van bereiding). Het antwoord mout ver^uzeid gaan van eene raming van kosten en van de noodige schets- teekeningen die zoodanig moeten zijn dat een bouw kundige daarnaar bestek en teekuning kan vervaar digen. In de fabriek moet dagelijks 5000 K.G. melk verwerkt kunnen worden. b. een plan als boven beschreven van eene fabriek, waar de melk éénmaal per dag uit gedeeltelijk geroomde melk tot Edammer kaas wordt verwerkt, met dien verstande echter, dat de melk zoowel des avonds als des morgens aan de fabriek wordt geleverd. Wanneer een der plannen volledig is uitgewerkt, kan bij het andere daarnaar worden verwezen. De inleider wees er op, hoe groot de verschillen zijn, in de verschillende fabrieken verkregen wordende. Die uitkomsten geven het bestnnr de overtuiging, dat nog veel nieuw licht in deze zaak kan ontstoken worden, zoodat het met vertrouwen zijn voorstel aan de verga dering ter beslissing overgeeft. De heer W. Keestra zoekt het niet of ten halve slagen der exploitatie van kaasfabrieken hoofdzakelijk in de organisatie van de fabrieken, meer nog dan in de in richting. Hij zon daarom de prijsvraag uitgebreid willen zien tot inlevering van statuten, reglement, administra tie, toezicht enz. De Voorzitter, de opmerking des heeren Keestra zeer waardeerende en daarvoor veel gevoelende, meent het ondoenlijk de bedoelde prijsvraag zoover nittebreïden Op eene vraag van den heer Pijper deelt de Voor zitter meê, dat niet het oog woidt gehouden op eene speculatieve inrichting der fabriek. De heer DR. K. H. M. van der Zande verschilt van meening met den voorzitter, in zoover de toelichting tot het voorstel betreft. Hij gelooft wel degelijk, dat het de bedoeling is van den heer Brander, deu ontwerper dezer prijsvraag, deze ook nittebreïden tot de organisatie van het geheele bedryf, zooals ook de heer Keestra be oogt, en in geenen deele alleen haar tot de inrichting van de gebouwen te beperken. De heer W. 0. Visser, ook het nnt daarvan gaarne erkennende, wil in ieder geval beide zaken niet in ééne prijsvraag opnemen. Wil men ze afzonderlijk nemen, dan kan hij er zich mede vereenigen. Anders zal het aantal gegadigden zeer beperkt blijven. De heer Kruseman meent, dat voor organisatie, con trole enz. voldoende inlichtingen te verkrijgen zijn bij bestaande groote inrichtingen in grootere plaatsen. De Voorzitter vraagt, onder gehouden beid de ge maakte opmerkingen o. a. van den heer v. Foreest, om een maximum prijs voor de fabriek aantegeven te overwegen machtiging voor het bestuur om zoo noodig met gebruikmaking daarvan, de prjjsvraag uitte- sehrijven en om over het gevraagde crediet te beschikken. Zonder hoofdelijke stemming wordt de gevraagde machtiging verleend. De heer H. Vijn Hz. doet eenige mededeelingen om trent plannen tot inzending van eene collectie rundvee op de Internationale Tentoonstelling te Parijs in 1900. Namens het bestuur vraagt hij voor 1898 reeds een crediet van f 500 tot dat doeler bijvoegende dat op de beide volgende begruotingen het bestuur zich voor-

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 1