Buitenland. Nederland. stelteveneens crediet-aauvragen te doen. Bepaalde plannen zijn echter nog niet gemaakt. De Voorzitter kon nog mededeelendat, naar zijne opvattingin deze op den krachtigen stenn van den directeur-generaal zeker te rekenen valt. De heer J. Breebaart Kz. vreest, dat deze zaak de krachten der Vereeniging zal te boven gaan en raadt daarom vooraf overleg met andere vereenigingen aan. De kosten zullen stellig niet meêvallen. Blijkt een eigen inzending toch mogelijk, des te beter. De heer van oreest deelt het gevoelen van den heer Breebaart niet. Hij acht de geldelijke bezwaren niet on overkomelijk te meer waar ook naar zijne meening te rekenen valt op steun van rijk en provincie. Spr. wil beslist de zaak niet uit handen geven. Hij meent, dat dan de noodige waarborgen voor welslagen bestaan. Het bestuursvoorstel wordt daarna onveranderd aangeno men, met de toelichting, dat alleen noordhollandsch vee wordt ingezonden. Omtrent de begrooting doet de heer R. Visser, namens de financieele commissiehet voorstelhaar onveranderd goed te keuren, wat onder applaus geschiedde. Na de rondvraag brengt de heer van Foreest hulde aan den voorzitter voor diens goede leiding, en wordt de vergadering gesloten. woonde Zondag het »Te Denm" in de kathedraal bij en was een der hardste schreeuwers onder het volk dat den vorst toejuichte. Op de plaats waar de moordaanslag werd gepleegd, is een met dynamiet gevulde mijn ontdekt. Grooten indruk maakte de moed van den koning, zoo wel bij den overval, als in zijn volharding om eiken dag denzelfden rijtoer te maken, ondanks de anonieme brie ven waarin hem werd gedreigd, dat hij zou worden ver moord. Zoolang de koning in Griekenland is, was hij nog nooit zoo populair, en ontving hij niet zooveel betuigingen van symphatie als thans. Zulk een aanslag is inderdaad een buitenkansje. HUITSCHUAAM. Het tractaat met China over den opstand van Kiau-Tchau is nog niet geteekend. Baron Heyking, de Duitsche gezant, heeft gemeld, dat de neu trale zóne om de haven nog niet is vastgesteld doch hij heeft schriftelijke tractaten gewisseld over den afstand van grondgebied en voor den aanleg van spoorwegen in Shantung. Voor een deel der spoorwegplannen is de goedkeuring nog niet ontvangen, doch deze zal wel spoe dig volgen. De Kamer van Koophandel te Maagdenburg heeft tot de regeering het verzoek gericht bij opheffing van de uitvoerpremie op suiker, dien maatregel te doen in gaan bij het begin van een campagne, dus met 1 Aug. of 1 Sept. en liefst niet eerder dan in 1899, en fn allen gevalle nog dit jaar het besluit bekend te maken, zoo daartoe wordt overgegaan. EWftEIiAMM. In het Lagerhuis deelde de onder staatssecretaris van buitenlandsche zaken, Curzon, den 1 Maart het volgende mede »Men gelooft, dat de Russische autoriteiten in Korea met de Koreaansche regeering onderhandelen over de inrichting van een kolenstation op Deer Island, waar de Japanners reeds een dergelijk terrein hebben. Ons is niets bekend van de bezetting van het eiland door Rusland." Sir Ellis Ashmead-Bartlett stelde een motie voor waarin verklaard wordt, dat de handhaving der onaf hankelijkheid van China van groot belaDg is voor den handel en den invloed van Groot-Britannië. De motie werd zonder stemming aangenomen. De heer Curzon nam de motie aan zeggende, dat hjj met den voorsteller eens is dat de integriteit en de onaf hankelijkheid van China zaken van vitaal belang zijn en moesten beschouwd worden als de staatkunde van Enge land. De oorlog tusschen China en Japan, ging de onder staatssecretaris voort, heeft een grooten invloed gehad op het evenwicht in deze streken, den invloed van Rus land, Duitschland en Frankrijk doen stijgen en aanleiding gegeven tot de jongste gebeurtenissen. »Toen China het verzoek om de leening te waarborgen terugtrokheeft het ons terzelfdertijd de verzekering gegeven, dat het geen andere mogendheid zou verzoeken de leening te sluiten. Heden heb ik vernomen, dat een invloedrijke bank de leening heeft gesloten." Met betrekking tot de verzekering van Rusland ver klaarde de heer Curzon nog, dat Rusland van de haven die het krijgt een open haven zal maken, in denzeltden geest als de andere verdragshavens in China. FliAlllKHUK. De »Matin" deelt mede, dat Zola en Perrenx besloten hebben, indien het Hof van Cassatie de vernietiging van het vonnis uitspreekt, zich bij ver stek te laten voroordoelen, ten einde onnoodige opgewon denheid te voorkomen. Zij zullen niet voor het Hof van Assises verschijnen en ook geen getuigen oproepenzij willen alleen de maat der ongerechtigheid geheel laten volloopen. De raad der Parijsche balie heeft den 1 een ver gadering gehouden, waar over verschillende zaken is ge sproken die voortgekomen zijn uit het proces-Zola. De raad heeft besloten mr. Leblois, den advocaat van kolonel Picquart, voor zich te dagen en heeft een zijner leden opgodragen een rapport op te maken betreffende de aanklacht door den heer Jules Auffray ingediend tegen den oud-deken der orde Barbonx, die zooals men weet den brief van majoor Dn Paty de Clam aan den heer Jules Auffray aan den minister van justitie heeft getoond. In antwoord op een interpellatie door prins Aren- berg in de Kamer gehouden over de gebeurtenissen in West-Afrika en de houding van de Britsche Niger-maat- schappij verklaarde minister Hanotaux den 1 Maart, dat de onderhandelingen gaande zijn en ondanks zekere moei lijkheden zullen leiden tot een overeenkomst. De minis ter betreurt de polemiek en de valsche berichten die een ongewenschten geest verwekken, maar stelt vertrouwen in de vriendschappelijke gezindheid van de regeeringen van beide rijken, die in gemeenschappelijk overleg ver zoeningsgezinde instructies hebben gezonden. De rechten en de belangen van Frankrijk zullen met kracht worden beschermd, hetgeen echter niet uitsluit het verlangen om een billijke oplossing te zoeken. ITAUE. De paus heeft aan de comité's die in Italië de ijverende katholieke partij vertegenwoordigen, zijn verlangen te kennen gegeven, dat het vijftigjarig gedenk feest der afkondiging van de grondwet, dat binnenkort gevierd zal worden, niet zal worden verstoord door cle- ricale betoogingen die aanleiding zouden kunnen geven tot botsingen tusschen de partpen, .Do wijze houding van den kerkvorst heeft in officieele kringen van het koninkrijk een zeer goeden indruk gemaakt. TRAAS VA AIi. De oud-president van Oranje-Vrij staat de heer Reitz is tot waarnemend rechter in het Hooggerechtshof der Republiek benoemd. De V olksraad heelt een motie aangenomen waarin de regeering wordt uitgenoodigd aan eiken staat die zulks I ir ve*z°ekeu de uitlevering van misdadigers toe te staan, zei is al bestaat er geen uitleveringsverdrag. Dr. Leyds liet uitkomen dat er geen nitleveringsver- drag met Mozambique bestaat, maar dat de motie van den Volksraad in overeenstemming is met het internatio naal recht. TURKIJE. De Macedonische revolutionairen berei den tegen het aanstaande voorjaar een opstand voor tegen bet Turksche gez ig. Het revolutionair comité te Philip, popel heeft tot bet Bnlgaarscbe volk een oproeping gericht om gemeene zaak te maken met zijn broeders in Macedonië, die door de Tnrken worden verdrukt en met of zonder stenn van de Bnlgaarsehe regeering in de aan staande lente met de Macedoniërs ten strijde te trekken. De Porte heeft reeds beschikkingen getroffen met het oog op een mogelijken opstand. Haar Saloniki is bevel gezonden om tegen het eind van Maart in Macedonië een legerkorps bijeen te brengen. Een aanzienlijke troe penmacht is uit Thessalië naar Macedonië getrokken, naar het vilayet Kossovo, waar zich sedert een ige dagen'maar schalk Edhem-pacha ophoudt. O r k a a n. Nieuw-Caledonië is door een orkaan geteisterd. De Fransche kanonneerboot Loyal is gezonken. moordaanslag In een trein. In den trein van Mentone naar Monte Carlo is den 27 Febr. een brutale aanslag gepleegd. Eene En- gelsche dame had in een coupé plaats genomen waar buiten haar een Dnitscher zat. Dicht bij den tunnel ves- tigde haar medereiziger haar aandacht op het landschap waarop hij haar een strop om den hals wierp en trachtte' haar te worgen. De misdadiger beroofde zijn slachtoffer van haar_ portemonnaie en wierp haar toen op de lijn. Ge lukkig kwam de dame met een paar ernstige kwetsuren vrij en kon zij terugloopen naar Mentone. Van den moor denaar is geen spoor gevonden. Ongeluk. Een treffend ongeluk is te Parijs gebeurd. De jonge vrouw van Luitenant Lewal (zoon van den oud- Minister van Oorlog) is ten huize van haren stiefvader, Generaal Warnet, uit een venster gevallen en verpletterd.' Het jonge paar, een paar weken geleden getrouwd, kwam van de huwelijksreis terug en bracht eenige dagen bij Generaal Warnet door, alvorens naar de garnizoens plaats van den luitenant te gaan. I nit. Lewal was voor een poosje uit en zijn vrouw hield haren stiefvader gezelschap. Zij ging even in hare slaapkamer uitkijken naar haren man en verloor, bij het vooroverbuigen nit het raam, waaraan een zeer lage ijzeren staal als stennsel diende, het evenwicht en viel dood op straat. Haar man kwam juist op dat oogenblik terng. Zijn wanhoop was aangrijpend. Hij duldde niet, dat vreemde handen de doode aanraakten, en droeg haar zelf in zijn armen naar boven, drie verdiepingen hoog. Het ging be zwaarlijk; maar »al zou ik er van sterven, ik zal het doen," zei de jonge man. Men moest hem met geweld weerhouden van in zijn wanhopige smart de hand aan zicbzelven te slaan. De moeder van mevr. Lewal, mevr. Warnet, kwam verleden jaar om het leven bij den brand van den Lief- dadigheidsbazar. Reeds toen was hare dochter, bij het angstig nitkyken naar hare moeder, bijna nit datzelfde venster gevallen. Me zaak Palmer. GR1EKEAUAWM. Behalve Karditzi zijn nog twee individuen aangehoudenals zijne vermoedelijke mede plichtigen aan den aanslag op den koning. Karditzi verklaarde dat hij zes schoten had gelost, zijn medeplichtige had er twee gelost. Karditzi verhaalde dat het plan der moordenaars was den koetsier en de paar den te dooden en daarna den koning te vermoorden met de groot-kaliber pistolen, waarmede zij gewapend waren. Prinses Marie zouden zij ongedeerd hebben laten gaan. De gevangene neemt een cynische houding aan. Hjj is niet gehnwd en heeft geen familie. Zijn antecedenten zijn uiterst slecht zoodat men zich verwondert dat hij tot gemeente-ambtenaar was aangesteld. De moordenaar Den 5den November 1896 werd uit een wagen van den trein Uitgeest—AlkmaarAmsterdam een belangrijk bedrag aan geld vermist. De postcondnctcnr H. Palmer, die met een collega in den trein werkzaam was, werd verdacht het geld verduisterd te hebben. Nadat het O. M. bij de rechtbank te Amsterdam 4 jaren tegen Palmer had geëischt, sprak de rechtbank hem vrij. In hooger beroep eischte het O. M. bij het gerechtshof 5 jaren, doch ook hier volgde vrijspraak. Dezer dagen wendde Palmer, die intussehen ontslagen was, zich tot den directeur-generaal der posterijen en telegraphic, met verzoek hem pensioen te willen verlee- nen. Als antwoord ontving hij d.d. 24 Februari 1898 een eervol ontslag. Palmer is nu voornemens, zich in deze tot de Regee ring te wenden. Te Enkhulzen werd in den nacht van den 1 ingebroken in den paardenstal van den sleeper T. Hart. Aan een der paarden werd met een scherp mes een zware j verwonding toegebracht, tengevolge waarvan het dier J moest worden afgemaakt. Men weet niet wie de bedrij- ver van deze lage daad kan zijn. Mlaarlcn* De beer A. Fray alhier, herdacht den 1 Maart den dag, waarop hij 25 jaar geleden de betrekking van opzichter van het Geestmer-Ambacht van estfriesland aanvaardde welke betrekking door hem gedurende dit tijdvak onafgebroken met ijver werd ver- ontving bij deze golegenheid veleook stoffe- lijkeblijken van belangstelling en waardeering, Mordrccht. In den morgen van den 2 is een trein ontspoord. De locomotief en twee wagens werden uit de rails geworpen een der wagens was geheel ver brijzeld. De schade aan de machine en andere materiëelen is belangrijk. Gelukkig werden geen menschen gekwetst. Met den meesten spoed is men met het opruimen begon nen om den weg vrij te krijgen. t'a"SCdijk. De Landbouw— en Handelsvereeni- ging aan den Langedijk bield dezer dagen hare jaar- lijksche algemeene vergadering. In het verslag van den secretaris over het afgeloopen jaar wordt herinnerd, dat thans, ondanks den tegenstand izn maars9'le kooplieden, de aardappelen per 17*/2 K. G. en de uien per 50 K. G. verkocht worden. Bascules werden aangekocht. Het ledental steeg tot ruim 600. Het bestuur van den polder Geestmer-Ambacht beschikte gunstig op het verzoek om een hoogereren waterstand. ilet de burgemeesters der omliggende gemeenten werd geconfereerd omtrent beoogde afschaffing van de toetallen I op de kooleen voorstel dienaangaande is door de ver eeniging met groote meerderheid van stemmen aangenomen. De penningmeester deed rekening en verantwoording. Het nadeelig slot bedraagt f 9l.07V2, dat door vrijwillige bijdragen der leden zal gedekt worden. Bij de reglementsherziening werd met 50 tegen 11 stemmen besloten voortaan alle wortelen te veilen. De hoeren C. Wagenaar JGz., te Broek op Langedijk, en P. Kostelijk, te Znid-Scharwonde, werden als bestuurs leden herkozen. Als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer W. de Boer, te Znid-Scharwonde. Na eenige gedaehtenwisseling werd besloten den voor zitter, den penningmeester en den secretaris te salariëeren, met f 25, f 25 en f 50 per jaar. Omtrent de verdelging van de zwarte ratten zal aan de verschillende Gemeente- en Polderbesturen worden verzocht, eene premie te stellen op elke gevangen rat, evenals dit in Duitschland bet geval is, en in ons land o a. op Terschelling. Door het bestuur zullen pogingen gedaan worden tot verlaging van de invoerrechten op savoiekool in Duitsch land, welke koolsoort daar als fruit wordt belast. Ook zal bij de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij worden aangedrongen op een grooter getal waggoDs voor de verzending van de groenten aan de stations Noord- bcharwonde en Heer-Hugowaard, waar men sedert jaren het ongerief gevoelt van te weinig waggons. De voorzitter deelde mede, dat denkelijk door het be stuur nog vergaderingen belegd zullen worden te Beemster, te Beverwijk en te Hoorn, om ook aldaar de bouwers omtrent het doel en het streven der vereeniging in te lichten. Aan de Gemeentebesturen van St. Pancras, Broek op Langedijk en Noord-Scbarwonde zal verzocht worden te willen bepalen, dat aan de veiling voortaan de bloem kool per 100 stuks zal worden verkocht, in plaats van, zooals tot nu toe, per 112 stuks. Te Uandsmeer hebben meer dan honderd inge zetenen eene vereeniging opgericht tot bestrijding van de zeer vele diefstallen van eenden en kippen. Ilooge pre- miën zullen worden uitgeloofd aan hen, die de daders weten aan te wijzen. Veehandel In Friesland. Ongewoon stil is de handel in melk- en kalfvee. Geen wonderde jongste markten waren zoo slecht als men nog niet had knnnen vermoeden. Was dit vee al laag in prijs, op de jongste markten was de prijs per stnk gemiddeld nog wel f 10 a f 15 lager. Hoe gaarne sommige boeren ook verkochten ieder veehouder heeft eigenlijk te veel vee gestald nn deinsde men daarvoor toch terng, zoodat veel vee onverkocht bleef. Ook in vet rundvee ging het stadiger, met lager prijzen. Het is nn reeds zoover, dat een varken per pond duurder betaald wordt dan eene vette koe. Een boer verkocht dezer dagen een jonge, vette koe, schoon aan den haak 500 pond wegende, voor f 115 j dezelfde veehouder verkocht een vet varken, schoon aan' den haak 400 pond wegende, voor f 102.50. De boeren zijn tegenwoordig zeer ingenomen met de biggODwelke thans bij tientallen ter wereld komen. Men besteedt voor zes-weeksche biggen reeds f 12 per stuk. In vette kalveren bleef de handel in één doen, met goeden omzet en goede prijzen. Ook in nuchtere kal veren was de handel vrij gelijk tegen denzelfden prijs, beide feiten een gevolg van goede markten te Londen. In schapen en lammeren voor den exporthandel ook v»J gelijk de prijzen waren wel zoo hoog als verleden week. De prijzen zijn thans: melke-koeien f 100—f 160, kalve-koeien f 100—f 165, stieren f 70—f 140 a f 17o', vette koeien f 125-f 190, pinken f 40—f 70, nuchtere kalveren 1 4. -f 7.50, vette kalveren f 18—f 42,— vette schapen f 13—f 20, melke-schapen f 11—i 17, magere varkens f 28—f 52, vette varkens f 45—i 100,' vette biggen tot f 45. Per pond zijn de prijzen van vette koeien 22—28 ct., stieren 1823 ct., schapen' 2226 ct., gemeste kalve ren 26—33 ct., vette varkens 20—23 et., Londensche biggen 19 20 ct. De uitvoer van geslachte, nuchtere kalveren bedroeg in de afgeloopen week weer eenige honderden, Londensche biggen ongeveer 300de aan voer beliep 400 melke-koeien, 400 kalve-koeien, 200 stieren en ossen, 300 vette koeien, 120 vette kalveren, 1000 nuchtere kalveren, 300 vette varkens, 200 magere varkens, 400 schapen en lammeren. Er zijn enkele kooplieden, die na de daling sinds de vorige week besloten hebben vooreerst maar geene zaken meer te doen. Ook zij, die met vee op de Hollandsche markten marktten, leden verlies oi hielden een groot ge deelte van het vee over, hetgeen hun vele onkosten veroorzaakt. Koninglnne-feesten. Schagcn. In eene vergadering door den burge meester den 1 ten raadhnize belegd waartoe waren uit genoodigd de hoofden der openbare en katholieke scholen, de deken en de predikant der gemeente, werd besloten de ingezetenen den 8 samen te roepen in het N.-Holl

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2