Ralph Denmead. Honderdste jaargang. 1898. ZONDAG 6 MAART. Buitenland. FEUILLETON. De PASPOORTEN yan de Verlofgangers der ZEEMILITIE yan de lichting 1893 kunnen ter gemeente-secretarie worden af gehaald. NO. 28. Eerste Mad. ALUAAKSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, «onder d a g- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8O franco door het geheele rijk 1 1.- 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentien: Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven f r a n co aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. HU1TSCHI.A1VU. Herhaaldelijk hebben er in den laatsten tijd zeer ernstige spoorwegongelukken plaats gehad en meestal bleek het, na hot rechterlijk onder zoek, dat de schuld lag niet bij de beambten, doch bij administratie, die van haar personeel letterlijk het on mogelijk geëischt had. Een nieuw voorbeeld daarvan geeft de vervolging, ingesteld tegen een spoorweg-amb tenaar, wiens .nalatigheid'' aanleiding zou hebben ge geven tot een ernstige ontsporing bij Seekirchen, waarbij een persoon gedood en vijf zwaar gewond werden. Uit een mededeeling van den verdediger van den be klaagde, een lijnassistent, bleek dat hij van 26 Juli des morgens acht uur tot 31 Juli toen het ongeluk plaats had, in 113 uur niet minder dan 82 uur dienst had ge daan en slechts 31 uur had gerust. Beklaagde zelf ver haalde dat hij op het oogenblik van de ramp reeds 34 uur achtereen in dienst was. De stationschef was met verlof en hij had slechts een adspirant tot zijn dienst, aan wien hij evenwel niets kon toevertrouwen, daar hij nog geen enkel bewijs van bekwaamheid had geleverd Beklaagde moest dus alleen zorgen voor het verkeer, den telegraafdienst, het personenvervoer en den baandienst, bovendien voor het aannemen en afgeven der goederen, de kas en de administratie. Onder deze omstandigheden achtte de ambtenaar van het openbaar ministerie het niet noodzakelijk, dat de ge neesheeren nog zouden worden gehoord over den staat van uitputting, waarin de overladen beambte bij al dezen arbeid mocht verkeeren, hij vroeg vrijspraak en de recht bank vereenigde zich daarmede. EKGETASTD. Een deputatie van kooplieden uit Manchester en Glasgow is zich bij lord Salisbury komen beklagen, dat Duitschland door zijn pachtcontract met China het uitsluitend recht tot het exploiteeren van mijnen in de provincie Shantung heeft verkregen. Lord Salisbury heeft geantwoord dat de Duitsche regeering verklaard heeft, dat alle handelsvoordeelen, die Duitsch land door het bezit van Shantung verwerft, ook allen anderen landen, die op China handel drijven, ten goede zullen komen. De Engelsche regeering zal er ook langs diplomatiekon weg op aandringen, dat Duitschland geen monopolie voor den mijnbouw in Shantung verkrijgt. door EDNA LYALL. 18) .Mijnheer Dudley, iemand van mijnheer Skoot's gezel schap is hier in huis,'' zeide zij. »Mi schien kunt gij de zitkamer samen deelen. Ralph aarzelde, maar zonder verdere plichtplegingen stapte de vrouw in de voorkamer en legde de zaak aan den tegenwoordigen bezitter nit. .O, dat spreekt van zelf," zei een hartelijke stem; en de deur werd opengedaan en een groote krachtige man van ongeveer veertig jaar, wiens breed gladgeschoren gelaat, fonkelendo oogen en breede mond een opgeruimd karakter verriedden, stapte in de nauwe gang. Ralph zag met een oogopslag, dat het volstrekt geen verheven type wasmaar het was aantrekkelijk en vroolijk en stak scherp af bij het afstootende uiterlijk van de weduwe, die alleen Christenen herbergde. .Kom binnen, mijn jongen/' zei de hartelijke stem .je ziet er half verkleumd uit." .Het was de hospita, die dit voorstel geopperd heeft zei Ralph. .Weet u zeker dat ik u niet hinderen zal?' .Zeer zeker nietOfschoon de hond van mijn vijand mij gebeten had. zou hij zich van nacht aan mijn haard kun nen warmen. Skoot sprak mij over u. Die kleine draak heeft eene extra repetitie verordendgij deed beter u wat te haasten en te zien iets te eten te krijgen, want men kan niet weten hoe lang ze ons honden. De Skoot's hebben altijd een handje van repeteeren gehad." .Gij hebt vroeger reeds met hen gereisd »Ja, vele jaren geleden, en er bestaat niet veel sympathie tnsschen ons. Ik zou deze betrekking niet aangenomen hebben wanneer ik reeds lang geen engagement meer gehad had. Ik twijfel er aan, of deze tournee een succes zal wezen Skoot zit er erg geschoren mede, dat hij zijne vrouw de hoofdrollen moet laten vervullen. Ralph onthield er zich wijselijk van, om eene opmer king te maken, maar de gedachte om met mevrouw Skoot te moeten spelen, was als eene nachtmerrie voor hem »Is het overige gezelschap reeds aangekomen," vroeg hij De .Standard" weet mede te deeleu, dat de Engelsche diplomatie reeds aan de belofte door lord Salisbury ge daan, voldaan heeft. Engeland moet reeds met Duitsch land en Rusland aan het onderhandelen zijn over een formeel diplomatiek verdrag over de algeheele openstel ling van Chineesche havens voor den handel. Maar er wordt aan getwijfeld, of Rusland en Duitschland wel op dit voorstel zullen ingaan. FR4WKRIJK. Kapitein Bégonen heeft eenigen tijd geleden een zeer beleedigenden brief geschreven aan den ond minister Trarienx, naar aanleiding van diens houding in de Zola-procedure. De heer Trarienx beklaagde zich daarover bij den minister Billot, omdat hij meende, dat daaruit een gees testoestand bleek, die in een officier niet geduld kan worden. Generaal Billot meende echter, dat het een pri vate zaak was en dat de brief waarvan de termen af keurde, hem niet aanging. Toen een nieuw aandringen van den senator, die in zijn persoon de volksvertegen woordiging beleedigd achtte, niet hielp, stelde de heer Trarienx den president van den Senaat van den brief in kennis en deze deelde hem mede aan den minister-pre sident. Eerst toen ging de minister van oorlog er toe over den kapitein door den chef van den generalen staf een berisping te doen g»ven. In de groep .Unions répnblieains," eene partij van republikeinsche Senaatleden in Frankrijk, hield Senator Guyot bij het aanvaarden van het voorzitterschap een redevoering over de noodzakelijkheid om de republiek te verdedigen tegen de clericalen en de Boulangisten. Hij zette daarin uiteen, dat het proces tegen Zola een duidelijke vingerwijzing is om zich nauw aaneen te slui ten.Men heeft geroepen: .Dood aan de Protestanten Het clericalisrae heeft de schandelijkste hartstochten weder opgewekt, die men reods lang gestild achtte." In de zitting van den raad van de Parijsche balie was door twee der leden het voorstel gedaan, dat de raad het adres van sympathie, vertrouwen en eerbied aan het leger, dat onder de- advocaten rondgaat, mede zou onderteekenen. De raad besloot volgens de Aurore, na een discussie van drie uren niet op het voorstel in te gaan, overwegende, dat het den raad niet past deel te nemen aan uitwendige betoogingen, zelfs niet om tegen over het leger aan een gevoelen uiting te geven, dat niet in twijfel getrokken kan worden. Aan deze overweging werd nog toegevoegd de ver klaring, dat in den loop der debatten van het proces' Zola de deken der orde de getrouwe tolk is geweest van de gevoelens van den raad en het lichaam zegt den deken dank voor de wijze, waarop bij in deze omstandigheid voor de balie is opgetreden. »Ja, ik geloof wel. Daar is de kleine Ivy Grant, zij gaat werkelijk vooruit en een aardig meisje op den koop toe. Dan is er jnffrouw Myra Kay, eene brunette, een weinig preutsch, die vroeger bij Macneillie's gezelschap was, maar ziek i# geworden en nu pas weer is begonnen. Wat de mannen* aangaat, nu, dat zal je zelf wel lang zamerhand zien de eene helft zijn houten, en de andere scheenwende blufmakers. Hallo je hebt daar een dwazen inval gehad. Bestel nooit koffie in Groot Brittanje, want zij kannen het niet zetten. Neem, whisky mijn jongen. Voor rondreizende leden is dit het eenige goede." .Dank u, ik haat het," zei Ralph, »en wanneer de hospita's van koffiezetten geen begrip hebben, nu dan zal ik het zelf doen, zooals wij het in Winchester gewoon waren. .Ik dacht wel dat je op een openbare school geweest waart. Wat heeft je er toe geleid om naar het tooneel te gaan Was je familie er niet tegen »Ik sta alleen op de wereld," zei Ralph. .Mijn voogd wilde dat ik dominee werd, maar dat kon ik niet, en dus, daar hij mij de deur gewezen heeft, dacht ik dat ik eon ouden droom verwezenlijken en acteur worden zou." Dudley had hem gedurende deze rede nauwkeurig gade geslagen. Hij was een man van algemeen bekend slecht gedrag, maar bezat veel goede hoedanigheden, en er was iets in Ralph's oprechtheid, in de blijkbare on schuld van zijn hart en van zijn leven, dat hem aantrok. Hoe slecht zijn eigen naam ook was hij had toch nooit de slechte begeerte gekoesterd, anderen met zich mede te slepen. .Jedroomen kwamen waarschijnlijk volstrekt niet met de werkelijkheid overeen," zeide hij met een glimlach .Ben je van plan het tot het einde toe vol te houden Ralph lachte, en gaf hem een verhaal van de moeie lijkheden waarin hij verkeerd had, en nadat Dudley het voor en het tegen van eene tournee in de provinciën onder Skoots directeurschap, beschreven had, meende hij dat het beter was om naar de repetitie te gaan. Zij hadden nauwelijks de deur van het tooneel geopend toen mevrouw Skoots schrille stem zich deed hooren Zij beklaagde zich hevig over een of andere vergissing welke de man, die voor de bagage zorgde, gemaakt had en de arme afgetobde zondaar stond er gedwee bij, om haro woedende bedreigingen van ontslag aan te hooren en waagde niet eens eene verontschuldiging te stamelen of eene verklaring te geven. Ivy, die er koud en bang GRIEHESTIiAlVH. De Regeering heeft van de Engel sche, Russische en Fransche kabinetten bericht ontvangen deze drie mogendheden de leening van 120 millioen zul len garandeeren en daarmee mogelijk maken. Welke de voorwaarden voor deze garantie zullen zijn, is nog niet bekend. Een en dertig millioen zullen nu door Grieksche banken worden gefourneerd en daarmee kan Griekenland zich dan voorloopig nit zijne financieels moeilijkheden redden. VEREENIGDE STATER!. De .New-York Herald" bevat uitvoerige berichten over de zaak van den Ameri- kaanschen kruiser .Maine," die in de haven van Havana in de lacht is gevlogen. Het blad zegt daarin, dat iedereen het er over eens is, dat de .Maine door een oorzaak van buiten is ver gaan doch tevens, dat niemand de sehnld daarvan wil wreken op Spanje. Wel wil men Spanje moreel en finan cieel verantwoordelijk stellen voor het ongeluk en een groote schadeloosstelling eischen. Zoodra het rapport van de commissie van onderzoek zal zijn opgesteld, zal de Regeering der Vereenigde Staten haar eisch tot herstel van de geleden schade indienen. Men verwacht, dat Spanje geen moeielijkheden zal maken, en dien ei9ch zal aannemen. In dit geval is de regeering te Washigton niet voornemens van de zaak oen casus belli te maken. De stemming in de Vereenigde Staten is, naar de .Herald" zegt, zeer kalm. Vol ver trouwen ziet men op tot president Mc. Kinley, dien men beschouwt als den man in wiens handen op het oogen blik de zaken van den staat volkomen veilig zijn. Laatste Berichten. Vit het Britsche parlement. LONDEN, 4 Maart. Bij de behandeling van het sup pletoir krediet van 3,900.000 verklaarde de onder staatssecretaris van bnitenlandsche zaken Curzon dat, naar hij hoopte, de Grieksche leening binnenkort zal worden uitgegeven. Verder zeide hg »De mogendheden hopen, dat Turkije Thessalië zal ontruimen binnen het daarvoor vastgestelde tijdsverloop. Daartoe zal op de Tnrk3che rogeering elke mogelijke drnk worden geoefend. .De candidatnnr van prins George voor den post van gouverneur van Kreta is niet ingetrokken. Ik weet niet of de opgeworpen bezwaren reeds uit den weg zijn ge ruimd, maar hoewel de vraag der benoeming van een gouverneur van Kreta van belang is, is de quaestie der ontruiming van Thessalië van grooter gewicht. .Wij zullen trachten eerst Thessalie te doen ontruimen en ons daarna bezig honden met de bevrediging van Kreta. Het feest der grondwet in Italië. ROME, 4 Maart. Bij de ontvangst der depntatiën op het kapitool, zeide koning Umberto o.m. uitzag, stond een eindje verderhaar gelaat ver helderde zich, toen zij Ralph ontwaarde zij liep naar hem toe, om hem in 't oor te fluisteren: »Is die mevrouw Skoot geen vreeselijk wezen .Opperde de koningin in .Alice in het Wonderland," antwoordde hij, glimlachend, »weg met zijn hoofd Ivy moest toch lachen. «Dat is juffrouw Myra Kay," zeide zij, een bleek tenger meisje aanduidend, die met haar boek in de hand heen en weer liep. .Ik vind dat zij erg zelfzuchtig is: zij zeg gen dat zij nauwelijks met iemand spreekt, maar alleen voor zichzelf zorgt en geheel in hare eigen aangelegen heden verdiept is." .Wees voorzichtig," zei Ralph waarschuwend .men zon je kunnen hooren." Dudley stelde hem nu aan twee of drie acteurs voor, en kort daarop verscheen de directeur. Hij bleek goed gelaimd, groette Ralph hartelijk, bracht zijne vrouw tot bedaren, en zette hen spoedig allen aan 't werk. Echter begrepen zij maar al te spoedig, dat de lengte van de repetitie van mevrouw Skoot en niet van haren echtgenoot afhing. Ofschoon zij er niets mede te maken had, scheen zij zich onmogelijk van een onophoudelijk in de rede vallen te kunnen ontbonden, en voordat de avond voorbij was, had zij juffrouw Kay aan 't huilen gebracht, de arme Ivy in het vreeselijkste humeur ge tergd en de meeste mannen in een staat van koppige woede gedreven. Eiudelijk, na vier nren zoo doorgegaan te zijn, keek de heer Skoot op zijn horloge en zeide dat het half twaalf was. Het nar was het eenige, wat mevrouw Skoot ooit had overwonnen; zij onderwierp zich wijselijk aan het onvermijdelijke, en na er jaffrouw Kay aan herin nerd te hebben, dat zij den volgenden moi'gen om elf nur present moest wezen, liet zy zich genadiglijk in een mooien bonten mantel hullen, en na Ivy gewenkt te hebben haar te volgen, verliet zij den schouwburg. Ralph keerde zeer bedrukt naar zijne kan ers terng; het werd er den volgenden dag niet beter op, daar zij van elf nar 's morgens tot 5 nur 's middags repeteerden. Was het niet door Dudley's onverstoorbaar goed humeur, zijne dwaze invallen en zijn vroolijke hartelijkheid ge- woest dan meende Ralph, dat hij dit groote contrast met Washington's schouwburg niet langer had kunnen verdragen. Hg werd met een gevoel van booze minachting voor

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 1