Nederland. Stadsberichten. IJKKAKTOOR. Kantongerecht te Alkmaar. Bevolking. Markt- en Beursberichten. BURGERLIJKE STAND. TRANSVAAH De Volksraad keurde den 9 het plan goed tot aanleg van een zijlijn van den Dela- goa-Spoorweg van Lijdenburg naar Belfast. Men gelooft dat de Volksraad de beraadslaging over de wet op de diamantmijnen zal uitstellen, omdat hierbij geen haast is. Ons Land bevat een critiek op het onderhoud van Rhodes met een verslaggever van de Cape Times. De Volksstem, zegt dat Rhodes politiek en mate rieel geruïneerd is en voegt er bij dat de Engelschen beter zouden doen op goeden voet te blijven met de Boeren dan hen te tergen. VERKENICIDE1 STATEN. De Standard ver neemt van den 10 uit New-York dat alle mogendheden, uitgezonderd Duitschland en Oostenrijk, den Vereenigden Staten op de vraag der Regeering hebben verzekerd van hare onzijdigheid in geval van vijandelijkheden met Spanje. Edam Het Waterschap »De Purmer'' heeft Don derdag tot Heemraad herkozen den heer J. de Groot, te Purmerend. Daar genoemde heer juist eene halve eeuw bestuurder van het Waterschap was geweest, werd hem een keurig geschenk, met bijbehoorend album, vereerd. De dijkgraaf, de heer D. F. Pont, sprak den achtens- waardigen jubilaris op zeer hartelijke wijze toe en uitte den wensch. dat zijn werkzaam en nuttig leven nog lang mocht worden gespaard. Diep bewogen dankte de flinke grijsaard voor de hem toegebrachte hulde. De vlaggen wapperden te zijner eere. Helder. De Engelsche regeering heeft een bedrag van f 360 geschonken aan de bemanning der reddings boot van de N. en Z. Hollandsche Reddingsmaatschappij te Nieuwediep en aan die van de vlet van Jacob Been aldaar, als erkenning van den moed en de zelfopoffering, door die mannen aan den dag gelegd bij de redding der in nood verkeerende equipage van het in de Haaksgron- den gestrande Eng. stoomschip «Harrow," op 2e Decem ber 1. 1. Wormerveer. Door den gemeenteraad werd den 9 ten behoeve van een aan te leggen park met aanhoo- righeden verleend: a. eene subsidie in eens, groot f 1000 voor het dempen der zoogen. Hennepadsloot; b. eene jaar- lijksche toelage van f 600 voor de jaren 1899, 1900 en 1901 voor kosten van onderhond. Trams te Haarlem. In de den 10 gehouden Raadsvergadering te Haar lem is besloten der Haarlemsche Tramwegmaatschappij concessie te verleenen voor een lijn Groote MarktZijl- weg —Spoor wego vergan g. Vastgesteld zijn de voorwaarden voor de electrische tram van de heeren Arend en v. d. Steur, voor lijnen in de stad en naar Zandvoort en Bloemendaal. De con cessie is verleend tot 1950. Royaards. Als tegenspraak van hetgeen bericht werd omtrent het vermoedelijk verongelukken in de PyreneeSn van den doofstommen wielrijder Sutherland Royaards deelt de directie der rijwielenfabriek te Zeist mede, dat zij bericht ontving van de aankomst van Sutherland Royaards te Madrid. Op het Alkmaarder Meer liep Dinsdag, wegens den hevigen golfslageen met steenen geladen vlet vol water, gelukkig zonk het vaartuig op eene vrij ondiepe plaats, zoodat de drie opvarenden zich boven water wis ten te houden. Door een schipper, die zich in de nabij heid bevond werden zij met een bootje uit bun benarden toestand gered. Postzegels als qultantiezegels. Een verzoek van de Kamer van Koophandel te Vlis- singen om ondersteuning van haar voorstel, om voor quitantie- en telegramzegels ook postzegels te bezigen, werd behandeld in de laatste vergadering van de Kamer van Koophandel te 's-Gravenhage. Besloten werd dit ver zoek voor kennisgeving aan te nemen. De Kamer van Koophandel te Zutphen daarentegen was er voor dit ver zoek bij de Regeeriug te steunen, daar gebleken was, in Engeland bv., dat dit gebruik zeer wel mogelijk is. Langedijk. Den 10 's avonds 7 uur, vergaderde in de kolfbaan van A. Kist te Zuidscharwoude de poli tieke kiesvereeniging «Vrijheid voor Langedijk c. a. Pij afwezigheid, door ongesteldheid, van den voorzitter, leidde de vice-voorzitter, den heer L. van de Vijzel, te St. Pankras, deze bijeenkomst. In zjjn openingstoespraak bracht hij hulde aan de groote werkzaamheid van den voorzitter, den heer T. J. Kuipers te Broek op Lange dijk, vooral in het drukke achter ons liggende jaar 1897, waardoor deze de Vereeniging zeer aan hem verplichtte hij bejammerde het, dat in dit geval het reglement gebie dend voorschreef, dat aftredende bestuursleden o. a. moest ook heden de heer Kuipers aftreden niet weder herkiesbaar waren. Met een terugblik op wat in 1897 was gedaan en met de gunstige resultaten daardoor verkregen, opende hij de vergadering en gal het woord aan uen secretaris, den heer Jb. Greidanus te Zuidscharwoude, die 1°. de notulen der vorige algemeene vergadering voorlas, en 2°. verslag uitbracht over den staat en de werkzaamheden der Ver eeniging in 1897. Hierna deed de penningmeester, de heer C. Brinkman ie Noordscharwouderekening ei verantwoording van zijn beheer over afgeloopen dienst jaar, welke sloot met een nadeelig saldo van plm. f 16. Tot bestuursleden, tengevolge de aftreding van de hee ren Kuipers te Broek en O. Hopman te Noordscharwoude, werden gekozen de heeren J. H. Keizer te Noordschar wonde en C. Slotemaker, idem. Bij het bestuur was ingekomen een verzoek van de kiesvereeniging te Haringkarspelom adhsesie te schen ken aan het adres gericht aan de Holl. IJzeren Spoor wegmaatschappij tot het verkrijgen van lokaaldiensten tusschen Helder en Alkmaar. Na eenige besprekingen werd besloten zich te wenden tot het bestuur van genoemde Maatschappij met de ge vraagde betuiging van adhaesie. Hiermede was de agenda afgehandeld maar bij de rondvraag ontspon zich een levendig debat over den tegen- woordigen politieken toestandwaarbij bleekdat de meesten er op gesteld zijn om Alkmaar's afgevaardigde ter 2e Kamer, den heer mr. E. Fokker, in het volgende spreeksaisoen in „Vrijheid te zien optreden. Het bestuur deed ten deze de toezegging, den heer Fokker met de wenschen der kiesvereeniging in kennis te stellen. Bij het sluiten der vergadering drong de voorzitter er sterk op aan om in de e.k. algemeene vergadering in April of Mei te houden tot het stellen van candidaten voor het lidmaatschap der provinciale staten, getrouw ter vergadering op te komen en de nu afwezigen daartoe op te wekken. Te 10 ure ging de vergadering uiteen. Een tuinbouw vereeniging. Schermerhorn. Door enkele personen alhier wor den pogingen aangewend om voor deze gemeente eene tuinbouwvereeniging op te richten. Aangezien ieder jaar meer bouwers in den aangrenzenden Eilandspolder zich door aansluiting beter op den groentebouw kunnen toe leggen, zou deze vereeniging veel ten nutte van deze bouwers kunnen doen. Het plan bestaat om zeer spoedig een bevoegd persoon uit te noodigendie in eene .«publieke vergadering de voordeelen van oprichting dezer vereeniging zal bespreken. Halverenmishandellng. In deze dagen den tijd der nuchtere kalveren kan men allerwege in het Noorderkwartier weer getuige zijn van de mishandeling waaraan deze dieren blootstaan. De viet pooten bij elkander gebonden worden zij boven elkander in een wagen gesmeten en knnnen daar wie weet hoeveel uren in doorbrengen, 't Wordt waarlijk tijd dat aan die marteling op de eene of andere wijs een einde wordt gemaakt. Aartswoud. Den 9 's avonds brak brand uit in de timmermanswerkplaats van O. L. De vlammen grepen snel om zich heen zoodat niets gered werd. Het woonhuis bleef echter gespaard. Het omvallen van een petroleumlamp schijnt de oorzaak te zijn. Konijnenvleesch. Te Weenen hebben een groot aantal restaurateurs het plan opgevat een tentoonstelling in het leven te roe pen, waarbij het hoofddoel is, voornamelijk aan vrouwen uit den werkenden stand, aanwijzingen te geven, hoe op goedkoope manier een goede en krachtige pot klaar ge maakt kan worden. Tevens zal gelegenheid gegeven wor den in proeflokalen, de zaak van een practisch standpunt te beoordeelen. Men stelt zich voor, op deze tentoonstelling in het bij zonder de aandacht te vestigen op konijnenvleesch, ten einde dit voedzame en smakelijk vleesch als voedingsmiddel ingang te doen vinden in geljjke mate als dit reeds lang in Frankrijk het geval is. (Mbl. t. d. Y.) Het maandblad tegen de vervalschïngen, met een bijblad, gewijd aan hygiëne en industrie, no. 8, bevat het publiceere.n van vervalschingen onderzoe kingen van levensmiddelen en handelsartikelen gedaan aan het Bureau voor chemisch en microscopisch onder zoek, Keizergracbt, 291, Amsterdamdirecteuren dr. van Hamel Roos en Harmenscontróle-on- derzoekingen: beschuit en brood, bier, boter, cognac, geëmailleerde pannen, kleurstoffen (voor de kleu ring van levensmiddelen), limonade, meel, melk, servies voor thee- en koffiebereiding, zeepsoorten veroordeeling wegens overtreding der boterwet, aardnoten en choco lade, wat is haagsche roomboter vraagbord: bruin brood, portwijn-vervalschingeo hygiëne en ind ustr ie: besmetting op spoorwegen, voedende be- standdeelen die door de bereidiug der spijzen verloren gaan, zwaarlijvigheid in verband met eten en drinken, hygiëne bij het rooken, het filtreeren van melk, de wer king van de bereiding van thee, arsenicum in tabak, ge regelde ontsmetting van een dagblad, vergiftiging door het gebruik van ondeugdelijk geconserveerde levensmid delen, negende internationaal congres voor hygiëne en detnographie en tentoonstelling te Madrid, een tentoon stelling van voedingsmiddelen, britsch-indische boter, wijn uit bladeren, kunstmatige melk, rbabarberwijn en rhabarber-eitract brood en tabak feuilleton: (goed en kwaad gezinde microben, de bacteriën als li- monade-bereiders, de ontdekking der steenkolen, de ver vaardiging van phosphorus, bloedregen, reclame «fin de siècle" voor champagne). JL a a t s t e Berichten. Spanje en de Vereenigde Staten. WASHINGTON 11 Maart. De onder-staatssecretaris van buiten landsche zaken spreekt tegen dat generaal Woodford de Spaansche regeering in kennis zou hebben gesteld met het voornemen van president Mc. Kinley om aan het congres een boodschap te zendenwaarin de onafhankelijk verklaring van Cuba wordt aangekondigd. Engeland en de zaak-Kotze. LONDEN 11 Maart. In het Lagerhuis zeide minister Chamberlain het volgende »De heer Kotze is als hoofdrechter der Zuidafrikaansche Republiek door president Kruger ontslagen. De heer Kotze zendt ons over zijn zaak een mededeeling. Zoodra wij deze ontvangen hebbenzal ik de rechtsgeleerden raadplegen. Intusschen ban ik over de zaak geen meening zeggen." Nut van het algemeen. Op vrijdag, den 18, zal, daartoe door het alkmaarsche Nutsdepartement uitgenoodigd, voor de leden met hunne dames, optreden mejuffrouw A. de Leeuw (van Berlijn), meer bekend onder den pseudoniem Geertruida Caarelsen Tot onderwerp heeft zij gekozen „De artistieke zijde van den tuinbouw. JKegelwedstrjjd. De kegelelnb „de Unie" te Alkmaar is voornemens bij gelegenheid van haar vijftienjarig bestaan een groot concours uit te schrijven, van 12 Juni 10 Juli 1898, in het gebouw „de Unie", aan de ChoorstTaat. Het concours zal bestaan uit korps-, personeels-, konings-, eere- en vrije baan-wedstrijden. Christelijke Zangvereeniging. Donderdag den 10 's avonds 8 uurwerd in de Kapelkerk door de christelijke zangvereeniging »God is mijn lied", ten voordeele der christelijke school eene uitvoering gegeven. Het is ons aangenaam te kunnen vermelden dat dit kleine koor met de meeste nnm- mers gelukkig was. Wel waren 't meestal eenvou dige zangstukken, maar blijkbaar had men mot de krach ten der vereeniging rekening gehoudeniets dat zeer zeker aanbeveling verdient. Daardoor kon men des to beter van bevredigende resultaten verzekerd zijn. Enkele kleine gedeelten uitgezonderd werd er zeer zuiver ge zongen en hoewel alle nummers zonder instrumentale begeleiding voorgedragen werden bleef men goed in den toon. Wanneer de directeur de heer Tuinstrahet nu nog zóó ver weet te brengen dat er meer kleur meer nuanceering in de voordracht komt (het pianozingen klinkt nu nog veelal te sterk) en het somtijds weifelend inzetten van eene of andere partij die alleen moet be ginnen kan verminderen of nog beter geheel kan doen verdwijnen zoo zal hij dit koor weder eene flinke schrede vooruitgebracht hebben. Crescendo. Met welwillende medewerking van den heer J. R. van Arnhemzal op woensdag den 16 in het lokaal »H a r m o n i e", door de zangvereeniging «Crescendo" eene uitvoering worden gegeven van «Carmela", opera in drie bedrijven van Joh. C. Visser. Ook niet-leden kunnen tegen betaling van 50 cents tot deze uitvoering, door introductietoegang zich verschaffen. De baroneterstand alhier, was 's morgens te 8 our als volgt: den 11 769.0; den 12: 764.6. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat het ijkkantoor alhiergedurende de zittingen voor den herijk in de buitengemeenten, van 13 Maart tot 25 Juli e. k. geopend zal zijn op de navolgende dagen, van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uur IS en 19 Maart, van 8 April tot IA Mei eiken Maandag. Woens dag, Vrijdag en Zaterdag, 1, 3, 3, 4, 13 en 14 Juni, 2, 4 en 5 Juli. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT Voorz. 11 Maart 1898. C. D. DONATH, Secr. ONDERTROUWD. 10 Mrt. Hermanns Banning, wedn. van Aagje de Waard, en Jantine van Hage, beiden alh. laatstgen. onl. te Haarlem. Pieter Smits en Riemkjen Ster- keboer, wed. Roelof Hes. Johan Fredrik Karei Hofmeester te Odoorn en Johanna van Leersum, alhier. GEBOREN. 12 Mrt. Maria Geertruida, d. van Jacobus Smit en Neel- tje Stnijfbergen. OVERLEDEN. 10 Mrt. Neeitje Wortel, laatst wed. van Jacob Bult, eerder van Klaas Brasser en van Dirk Schaak, 74 j. en ruim 9 m. N oordscharwoude. 128 Febr. Overleden. Trijntje IJfs, wed. van Arie van der Steijde, 75 j. Levenloos aangegeven zoon van Jacob Ootjers en Jo hanna Stins. Zitting van 11 Maart 1898. A. V. Gz., H. G. Az., K. W. Ez., G. D. Kz., Egmond aan Zee, de le en 4e konijnen delven en het niet dichten der gaten, ieder 2maal f 3 boete of 2maal 2 dagen hecht., de 2e en 3e konijnendelven ieder f 3 boete of 2 dagen hecht. J. Pr. Jbz., Egmond aan Zee loopen over verboden grond, f 1 boete of 1 dag becht. J. W. Jnz., Egmond aan Zee, strooperij, f 1 boete of 1 dag hecht. J. St. Hz., KI. BI. Gz., W. St. Hz., Egmond aan Zee, vervoeren van gras, de le f 1 boete of 1 dag hecht., de 2e en 3e ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. A. J. Kr., Uitgeestloopen langs den spoorweg f 1 boete of 1 dag hecht. A. O., M. B., Alkmaar politie-overtreding, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. A. de Vr., zonder vaste woonplaats, opgeven van een valschen naam, f 3 boete of 2 dagen hecht. C. K., Alkmaar, overtreding drankwet, f 5 boete of 3 dagen hecht. A. Zw. Az., M. Pr. Jz., L. K. Az., C. Zw. Cz., J. Pr. Jz. Egmond aan Zee, poging om wild te bemachtigen, de le vrijgesproken, de 2e 4 dagen hecht., de 3e, 4e, 5e ieder 2 dagen hecht. D. Gr. Jz., W. Gl. Pz., Egmond aan Zee, strooperij bij herhaliDg, ieder 1 dag gev. E. Gr. Hz., A. Kr. Cz., W. Gr. Hz., W. V. Jz., J. de Gr. Jz., W. Pr. Dz.. H. St. Jz., Egmond aan Zee, overtreding Prov. verordening, le, 2e, 3e, 6e en 7e f 2 boete of 2 dagen hecht., de 4e en 5e vrijgesproken. P. D. Jz., Egmond aan Zee, konijnen delven en het niet dichten der gaten, 2maal f 3 boete of 2maal 2 dagen hecht. H. v. d. PI. Cz., Egmond aan Zee, overtreding jacht wet, f 5 boete of 2 dagen hecht. Onderstaande personen worden in hun belang dringend uitgenoodigdzich ten spoedigste aaD te melden ter gemeente-secretarie (Affdeellng bevolking.) Maria Cicilia Sonneveld, laatste woonpl. Doesbnrg Maria Johanna Wolzak, W. de Leeuw, Grietje Koeman, Elizabeth Maria Dignum, Theodoras Veer, Albert Boots, Hendricus Bakker, Johannes Kappers, Wormerveer. Helder. H. H. waard. West wond. Rotterdam. Ursem. Bergen. Hillegom. Alkmaar, 11 Mrt. Kleine kaas f 22.—, commissie f Middelbare fGras f Aangevoerd 1 stapel, wegende 341 Kgr.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2