COLLECTEN. Ralph Denmead. No. 31. Tweede Blad. Honderdste jaargang. 1898. ZONDAG 13 MAART. Gevonden IToorwerpen. Nederland. FEUILLETON. ALKMAARSCHE CO I RAAT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Bonderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8© franco door het rijk f 1. 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlen Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven f r|a n c o aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Telefoonnummer 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR Overwegende dat bij hun college is ontvangen eene kennisgeving voor eene op 14, 15, 16 en 17 Maart a.s. te honden collecte in deze gemeente, ten behoeve van de Iilefdadlglieldsrereenlglng „Hulp en Steun voor Weezen van alle gezindten", gevestigd te Amsterdam dat collecten voor buiten deze gemeente gevestigde instellingen van weldadigheid door hen tot heden steeds werden tegen gehouden dat daarmede hunnerzijdsin verband met onlangs genomen Koninklijke besluitenniet kan worden voort dat het met het oog op de talrijke behoeften, waarin deze gemeente zelf nog kan voorzien niet wenschelijk is bovenstaande collecte ter voorkoming van herhaling, succes te doen hebben Kfoodigen de ingezetenen dezer gemeente dringend uit geene liefdegaven uit te reiken ten behoeve der bovenstaande liefdadigheids- vereeniglngindien deze onverhoopt op de aangegeven dagen mocht worden gehouden maar die af te zonderen ter leniging van behoeften in de gemeente zelve. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 9 Maart 1898. 0. D. DONATH, Secretaris. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur: Een zilveren insigne een zilveren oorbelletje een loodgieterslepel, een r. k. gebedenboekje, een zakdoek, een zak inhoudende 2 hazen en 1 faizant, een granaat, een donkerbruin hondjetwee rozenkranzenring met sleuteltjeswit boezelaar. Alkmaar, De Commissaris van Politie voornoemd 11 Mrt. 1898. S. M. S. MODDERMAN Jr. Veeziekte. Nadat Friesland gedurende enkele maanden bevrijd was geweest van het mond- en klauwzeer onder het rundvee is deze ziekte weder uitgebroken op een stal nabij Franeker. Er sterven tegenwoordig te Zevenwouden koeien aan een onbekende ziekte. Een veehouder verloor binnen één week vier runderen. Sommige beweren dat dit nog een door EDNA LYALL. 21> »Net gesnapt," zeide bij, lachend. »Weet je niet dat waarzeggerij ongeoorloofd is?" «Niet wanneer men het voor zichzelf doet," zei Ivy. Iets in hare stem dded hem opkijken, en voor de eerste maal ontdekte hij in haar kinderlijk gezichtje eene uit drukking die hem te kennen gaf, dat hij niet met een meisje, maar met eene vrouw te doen had. Lang geleden had hij reeds begrependat de harde levenservaring Ivy van hare onschuldige onwetendheid had beroofd die Evereld zoo jong had gehoudenmaar hij was natuurlijk in de gewoonte vervallen haar te behan delen zooals hij elk meisje van vijftien jaarmet wif hij steeds in aanraking kwam behandelen zon. Toen hij er over begon na te denkenviel het hem plotseling opdat Ivy gedurende deze Schocsehe tournee hare levendigehuismoederlijke manieren had verlorendat zij geheel verschillend was van het onafhankelijke kleine wezen hetwelk de zaken van den Professor in orde brachtdat zij er onnatuurlijk veel van hield, geholpen en beschermd te worden. Een onaangename vrees bezielde hem maar hij vond het maar het beste te lachen, en te trachten, het gesprek eene andere wending te geven. «Doe je hetzelfde waar Evereld en ik zooveel van hiel den I «Edelman bedelman dokter, pastoor En is het steeds je lot, dat je den pastoor moet trouwen daar je het eene madeliefje na het andere wegwerpt «Dat is een dom ond rijmpje," zei Ivy, «natuurlijk zou ik er nooit aan denken om iemand te trouwen, die niet van het beroep is." «O, dat is zeer verkeerd," zei Ralph luchtig, eindigend met wreed te wezen, nit louter hartelijkheid. «Twee van hetzelfde beroep gaan nooit samen, dat weet je. Je moet met een droomerigeu philosoof trouwen, die een weinig wakkergeschnd en verzorgd moet worden." Ivy bloosde en zweeg stil, en het speet Ralph niet, dat hij door Myra Kay onderhanden werd genomen over gevolg is van het mond- en klauwzeer, waaraan de dieren erg hebben geleden. Veehandel In Friesland. Er is een Belgische veekoopman op onze markten geweest na weken lange absentie en hij heeft vee gekocht ook, een waggon vol, natuurlijk voor de slacht bank, dat direct doorgevoerd moest worden naar de abattoirs, na een onderzoek aan de Belgische grenzen. Met het kalve- en melke-vee gaat het uiterst slecht. De prijzen zjjn zeer laagmen koopt de beste soorten voor f 150, een goede melkkoe voor f 100, terwijl de dieren iD Dnitschland enorm duur zijn. Een Friesclie arbeider, die in Dnitschland werkt en tijdelijk in zijne woonplaats vertoefde, deelde mede, dat de tweede soorts melkkoeien in Dnitschland thans f 200 tot f 260 kosten, dus bijna tweemaal zooveel als hier. Op dit oogenblik trekt Holland nog iets van dit vee; de Belgische koopman kocht vette koeien en stieren de handel werd echter daardoor niet vlugger de aankoop, circa 13 stuks, was daarvoor te klein. In vette kalveren blijft de handel vlugde Londensche markt is goed en de aftrek naar Amsterdam, Rotter dam, enz., houdt aan. In nuchtere kalveren eveneens drukke handel, met zeer grooten aanvoer; in vette scha pen en lammeren vrij goed. Ook voor dit vleesch blijft de Engelsche markt goed gestemd. Ook in melke-schapen komt eenige handel, met het oog op den aanfok. In vette varkens is de handel nog wel druk, zijn de prijzen nog wel hoog, maar toch is de handel stiller dan de vorige week, door grooten aanvoer. Nadat de biggen geboren zijn, wordt de moeder gemest en aan de markt gebracht. In Londensche biggen blijft de handel zeer druk, met vaste hooge prijzen in magere varkens goede handel met goede prijzen. Zij worden gekocht voor het mesthok. In jonge biggen, die peperduur betaald werden, is eenige kentering te bespeuren, nu de aanvoer grooter wordt. Er zijn boeren, die tegenwoordig 40 en meer jonge biggen houden en liever nop bijkoopen dan verkoopen. In die biggen zit tegenwoordig «kans." De prijzen zijn thans: vette koeien 2227 ct. per pond, kalve koeien f 80 f 150, melke koeien f 70 f 155, stieren 1823 ct., vette kalveren 2834 ct., nuchtere kalveren f 4 f 8, vette schapen f 16 f 24, lammeren f8 f 18, vette varkens 18—23 ct., Londensche biggen 18201/1 ct., magere varkens f 12 f 35, volle zeugen f 30 f 65 en 6weeksche biggen f8 f 10. De aan voer bedroeg circa 400 vette koeien, 200 ossen en stieren, 500 melke- en kalve-koeien 1200 nuchtere kalveren 200 vette varkens, 200 vette biggen, 400 schapen en lam meren. (N. v. d. D.) zijne haastige beweringdat twee van hetzelfde beroep nooit samengingen. Zij waren in een vroolijke, spottende woordenwisseling vervallengedurende welke Ivy tijd had zich te herstellen. Waarom, dacht zij, zou ze ongelukkig zijn, omdat hij haar een weinig geplaagd had Zijne woorden beduidden nietszij wilde dezen gelukkigen middag niet door zelf kwellingen bederven. «Morgen is mijn verjaardag," zeide zij vroolijk, toen zij naar Forres terugliepen. «Ik word zestien. Er is geen repetitie en ik stem er voor, dat wij drieëen eens een echte piek-nick houden." «Met algemeene stemmen aangenomen," zei Ralph «Wij kunnen naar die Heronry gaan, waar men ons van verteld heeft. Hoe langer wij uit onze vuile woningen zijn, des te beter is het." Dien avond werd er «Macbeth" gespeeld, en een groo ter verschil met Washington's schouwburg zou men zich niet kunnen denken. Mijnheer Skoot verontschuldigde zich, mevrouw Skoot slaagde er in zeer vriendeljjkte wezen, en de troep, met hun bereidvaardigheid overal gek heid in te zien, en hun werkelijke goedhartigheid, die hun in netelige omstandigheden nooit verliet, maakten van de menigvuldige onaangenaamheden wat er van te maken viel. Zij kleedden zich achter schermen aan, zij lachten en schertsten, zij vlogen en zochten overal naar verloren kleeren en zij praatten onophoudelijk gedurende de bedrijven, beschut door een oorverdoovend pianogetrom- mel, hetwelk door een der dames werd voortgebracht, die, met een regenmantel over haar costnum, voor het geheele orchest dienst deed. Een k' urige kenze van Schotsche liederen werd aan het einde van de vierde akte afgehamerd, toen Ralph, die in een pak verschillende kleeren woelde, in de hoop de pruik terug te vinden, die hij als eerste moordenaar gedragen had, en haastig had afgeworpen, toen hij zich in «Malcolm's" gewaad moest steken, plotseling naast Dudley stond. «De directeur amuseert zieh werkelijk kostelijk," zei de tooneelspeler. «Skoot is toch een bewonderenswaardig mensch. Het zou mij volstrekt niet verbazen, wanneer hij zich zelf wijsmaaktedat deze verduivelde tournee een succes blijkt te zjjn. Die man leeft van droomen. Zijn vrouw is degene, die zaken doet." Op dit oogenblik verscheen mevrouw Skoot in de elegantste tooneelnachtjapon voor de slaapwandelaars Benoemingen. Tot heemraad van den polder «Westzaan" is be noemd: de heer P. Kluijver Jr. Tot hoofd-ingelanden van den Zijpe- en Hazepolder zijn gekozen de heeren A. Bakker Jz. en G. Smit. „Het Witte Kruis". In de gemeente Venhuizen en Hem is een afdee- ling opgericht van de Noordhollandsche vereeniging «Het Witte Kruis," aanvankelijk 54 leden tellende. Tot voor zitter, secretaris en penningmeester, zijn gekozen de hee ren O. Vis, H. W. Frese en A. G. Bos. Baarn. Iu den nacht van den 8 heeft hier een brutale diefstal plaats gehad. In het gemeentehuis waar de brandkast staat van den gemeenteontvanger is inge broken, de brandkast opengebroken en voor een bedrag van f 16000 aan bankpapier meegenomen. In de den 11 gehouden zitting werd aangenomen een voorstel van B. en W. tot schorsing van den ontvanger voor onbepaalden tijd wegens wanordelijkheden in de administratie en bet tekort in kas. De brouwmeester van de Znidhollandsche bierbrou werij te 's-Gravenhage, die een paar weken geleden door een scheikundigo dier fabriek, bij een twist, met een mes werd verwond, is in het gemeente-ziekenhuis overleden. Men schrijft uit Zevenwauden (Fr.): Na lange afwezigheid verschenen op de jongste veemark ten in Friesland weer Belgische kooplieden. De boeren zagen hen met welgevallen en hoopten dat dit een voor teeken mocht zijn der heropening van de Belgische gren zen voor melk- en kalfvee. De Belgen kochten slechts één lading vet vee voor de slachtbank, dat in België mag worden ingevoerd, mits het regelrecht naar de abattoirs wordt doorgevoerd. De Belgen deelden mede, dat daar te lande behoefte was aan melkvee, evenals in Dnitsch land, waar eene behoorlijke melkkoe nu reeds betaald wordt met 400 Mark of f 240. In Friesland koopt men tegenwoordig de beste soort voor f 160. (Handelsblad.) Leiden. Door de politie is aangehouden de knecht van de Universiteits-Bibliotheek alhier, S. genaamd, die zich hoeft schuldig gemaakt aan diefstal ten nadeele van het Rijk van boeken en platen, behoorende tot de ver zameling van genoemde bibliotheek. Bij onderzoek blijkt, dat hij reeds jaren zich zoo nu en dan wat toegeëigend scène met haar kaars in de hand, gereed, om op het geschikte oogenblik aangestoken te worden. Ralph vroeg zich zelf steeds verwonderd af, hoe zij er in de verte uit zou zien dichtbij zag zij er afstootend uit. «Ik geloofdat je heel veel voor lief moet nemen," zeide zij, op ongewoon vriendelijken toon, en op een af grijselijke manier onder haar blanketsel glimlachend. «Maar wij moeten allen leeren om ons naar de fortuin te schikken. De volgende stad zal veel behagelijker zijn" Op dit oogenblik voegde Myra Kay zich in het cos tnum vau de «Dienstdoende Kamervrouw" bij hen. Mevrouw Skoot die gewoonlijk op voet van oorlog met haar stond, sprak haar nn beleefd aan. «Ik hoor dat gij en Ivy morgen een tochtje gaat ondernemen," zeide zij. «Kom morgen om negen uur voor uw vertrek bij mij ontbijten. En gij ook, mijnheer Denmead." Zij namen de uitnoodiging eenigszins verwonderd aan toen het gordijn opgetrokken werd, vroeg mevrouw Skoot aan Dudley om haar kaars aan te steken, en stevende toen voor haar groote scène naar het tooneel, hen ver baasd over haar ongewone goede luim achterlatend. Den volgenden dag ging Ralph, zooals hij beloofd had, naar de kamers van den directeur om te ontbijten. Hij was op eenige meters afstand van het huis, toen hij «der dikken" met zijn zoon ontmoette, een jong eu zeer on verschillig acteur, die gewoonlijk vier of vijf kleine rol len vervulde. «Hebt gij het nieuws gehoord riepen zij uit. «Het gezelschap is ontbonden." «Wat zei Ralph onthutst. «De directeur heeft zich uit de voeten gemaakt", zei de dikkemet pathos. «Van morgen met den eersten trein vertrokken. Het schijnt, dat toen wij alleu giste renavond goed en wel uit den weg waren, de man, die voor de bagage zorgtalles naar het station gebracht heeft. Toen zijn Skoot en zijne vrouw van morgen vroeg uit hunne kamers geslopen zonder iemand te wekken en nu zitten wij hier hoo>z en droog iu het noorden van Schotland. Aaugenaaiu vooruitzicht, niet?" Ralph voelde, dat zij werkelijk in een wanhopeHden toestand verkeerden. Hij liep werktuigelijk voort, naar de openstaande deur der kamers van deu directeur, en ontdekte eeD groepje bij den ingang. De hospita vertelde met schrille, verontwaardigde stem de geheele geschiedenis aan Myra Kay; en Ivy stond er, met een open brief in de hand en de sporen van tranen op haar klein geestig gezichtje, dicht bij. Zij zag hem het eerst, en sprong naar hem toe, om hem te verwel komen. «ORalphik ben zoo blij dat je gekomen bent", riep zij wanhopend nit. «Wat moet ik beginnen? Wat zal ik beginnen Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 5