Veiling van vaste goederen. h. ij. s. n. BURGERLIJKE STAND. heeft, al hetwelk hij ten eigen bate heeft verkocht aan een boekbinder, O. genaamddie op zjjn beurt het gestolene weder verkocht. Niettegenstaande dit laatstewerd eeD hoeveelheid boeken en platen ten huize van O. in beslag genomen, groot genoeg om op een handwagen te worden vervoerd. De diefstal werd door den directeur der bibliotheek ont dekt, die S. tot bekentenis wist te brengen en hem on middellijk uit den dienst wegzond. (L. D.) Geslacht vee. Van de Geldersch-Duitsche grenzen schrijft men ons »Daar het vooruitzicht op opheffing van het verbod tot invoer van nederlandsch vee in Duitschland hoe langer zoo kleiner wordt, neemt de invoer van geslacht vee, voornamelijk van varkens, verbazend toe. Geheele wag- gonladingen worden dagelijks over de grenzen gevoerd.'' Te Haarlem heeft de gemeenteraad besloten een herinneringsboom (lindeboom) van flinke grootte te doen planten in het plantsoen van het Nassauplein. Kostclooze verpleging. In het herstellingsoord te Laag-Soeren kunnen ook dit jaar voor rekening van het »Van AnrooyPresburg Fonds" wederom gedurende ten hoogste zes weken, kos teloos verpleegd worden drie onbemiddelde onderwij zeressen of gewezen onderwijzeressendie wegens ziekte haren werkkring moesten opgeven. Verzoeken om opne ming moeten vóór 15 April a.s. worden toegezonden aan den geneesheer-directeur dr. C. L. van der Burgte Laag-Soeren, onder overlegging van een bewijs, dat men onderwijzeres isvoorts van eene duidelijke verklaring van een geneeskundige omtrent de ziekteen onder opgave van den tijd, wanneer de gegadigde zal kunnen komen. Abbekerk. Eenige dagen geleden geraakte tegen den avond het geheele dorp in opschudding. De oorzaak hiervan was het aankomen van een wagen beladen met huisraad, vergezeld van den eigenaar met vrouw en vier kinderen, voor de ingezetenen welbekenden. Hoewel het passeeren door Abbekerk tot in Lambert- schaagalwaar men op zeker punt halt ging houden geen vertraging ondervondwas dit wel 't geval toen de vervoerder het huisraad voor zoover dit nog dien naam kon dragen wilde lossen. Met den meesten spoed meende de voerman zich van zijne last te ontdoen, maar nog spoediger werd een en ander weder op den wagen geladen, hetgeen wel een duidelijk bewijs was dat men met de komst van dit huisgezin volstrekt niet was ingenomen. Trots alle moeite zag de vervoerder zich genoodzaakt te keeren. Een groote menigte zoowel groote als kleine menschen, waarvan de laatste joelend en schreeuwend volgdedeed de familie uitgeleide tot ver buiten het grondgebied der gemeente. De vervoerder, niet van plan zijnde het vrachtje weder thuis te brengen ging zonder daarvoor permissie te hebbeneen en ander bjj de brug aan den Boerdijk afladen. Zonder zich verder om de arme menschen te bekommeren ging hij met de ledige wagen huiswaarts. Het armoedige huisgezin bleef alzoo met het huisraad tegen den nacht onder den blooten hemel. De toeschouwers gingen langzaam weder huiswaartsde arme menschen aan hun lot overlatende. Hoewel geen medelijden ten opzichte van het ouderpaar werd betoond, rees toch wel in elk moederhart medelijden voor de vier arme kinderen. Naar men weet, is het huisgezin dien nacht langs den Boerdijk naar hun familie te Oostwoud geloopen en den volgenden morgen weder naar hun plaats van vertrek, namelijk Hoorn. Tot Zondagmorgen bleef het huisraad aan den openbaren weg doch daarna is het door den eigenaar met een handwagen afgehaald. Zonder twijfel zal geen tweede reis door dit huisgezin naar deze ge meente worden ondernomen. (Enkh. Ct.) Te Beverwijk werd Woensdag de aangekondigde hengstenkeuring gehouden der afdeeling Noord- Holland van de Yereeniging »Het Paarden-Stamboek". Premiën werden toegekend voor «Renus II" van de Yereeniging Purmerend-Beemster, f 400; »Adelbert" van de Vereeniging Hollands Noorderkwartier, f 250; «Kei- zer Wilhelm" van J. D. G. van Gulpen, Spaarndammer- polder f 250, en f 100 voor den tweejarigen hengst van G. Speijers te Nienwendam. Van de 18 hengsten die aan de verplichte keuring deelnamen, werden er 3 afgekeurd, terwijl nog 2 hengsten en 2 merrie's in het stamboek werden ingeschreven. Bijna overreden. Te Roermond sprong het paard van een Pruisischen voerman over de gesloten barrière aan den overweg in de Broekhin aldaar. De machinist van den aankomenden trein zag het gevaar en wist door spoedig remmen den trein tot staan te brengen, waardoor een ernstig ongeluk werd voorkomen. Herkennin gsf eeken. Onder het signalement van een dezer dagen in Gel derland verdronken persoonwiens lijk nog niet is gevonden, komt o. a. voor: »Spraak Geldersch." Herlnneringsboomen. Bij de Amsterdamsche Boek- en Steendrukkerij (voorheen Ellerman Harms Co.), is een boekje ter perse gelegd over »Herinnerings-Boomen. De beeren C. A. A. Dudok de Wit en E. Th. Witte hebben daarin verzameld allerlei artikelen, berichten en mededeelingen omtrent merkwaardige en historische boomen. Voor een deel vonden zij zulke gegevens in de tuinbouwbladen maar voornamelijk verzamelden zij de stof in het «Alge meen Handelsblad". Als hulde voor het door hen genomen initiatief hebben de heeren Dudok de Wit en Witte hun boekje opge dragen aan den schrijver van «Van Dag tot Dag", die op 31 Augustus van het vorig jaar immers heeft voor gesteld, om bij de troonsbestijging onzer Koningin overal in den lande een boom te plaatsen, ter herinnering aan het heugelijk feit. Het boekje bevat tegenover den titel de afbeelding van een reusachtigen lindeboom te Bordesholm in Holstein. Lezing over Amerika. De heer P. Stapel zal eene lezing houden over Amerika en de nieuwe hollandsche kolonie «Nederland" in Zuid-Oost-Texas, op d i n s d a g, 15 Maart, te Koedijk en op woensdag, 16 Maart, te Schermerliorn. De toegang is kosteloos voor een ieder. Heogleeraar In de huidziekten. In overeenstem ming met de voordracht van curatoren werd benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de huid ziekten aan de Universiteit te Amsterdam de heer S. Mendes da Costa. Te Halfweg zijn uit een gesloten loods op het terrein der suikerfabriek des nachts door inbraak twee rijwielen ontvreemd. Den volgenden morgen werden zij in eene sloot buiten het dorp teruggevonden. De banden waren niet opgepompt, zoodat men zich bezwaarlijk met zulke rijwielen kon verwijderen of de stad binnengaan. De politie meent de daders op het spoor te zijn. Te Hnkhnlzen is een boerenleenbank opgericht voor de gemeenten Abbekerk, Sijbecarspel, Twisk en Hoog woud. Bestuursleden zijnP. Klaver Wz. Hoogwoud (Weere), directeur; Jn. Bakker Sijbecarspel, 2e directeur; J. Ligthart Jr. Abbekerk, bestuurslid; C. Langedijk Jz. Abbekerk, president; Dk. van Diepen Hoogwoud (Weere) bestuurslid; Jn. Buis Sijbecarspel 2e president, de laatste 3 personen als raad van toezicht. Kassier der bank: M. T. Knijpers, Abbekerk (Weere). Venhulzen. Den 9 Maart heeft ten raadhuize alhier de aanbesteding plaats gehad van het restaureeren van den bestaanden onderbouw en het weder opbouwen naar de plannen van den architect K. Swagerman Pz. te Boven- karspel, van den 4 Sept. 1897 afgebranden toren te Hem. Ingeschreven werd door L. Groot te Venhuizen voor f 9460, C. Groot aldaar voor f9452, D. Ruiter aldaar voor f 9450, H. Homan te Hem voor f 8493, D. Nieuweboer en J. Poen te Venhuizen voor f 7433, en Z. Hoek te Hem voor f 7268. Aan laatstgenoemde is het werk gegund. Te Schiedam is do negenjarige Maria van Rhijn, op een oogonblik dat zij alleen in huis was met hare kleeren in aanraking gekomen met het vuur, waardoor zij zulke hevige brandwonden kreegdat zij aan de ge volgen is bezweken. Intercommunaal Telefoonnet. In de j 1. Dinsdag gehouden vergadering van den raad van Leeuwarden werd door den burgemeester mede gedeeld, dat een der wethouders en hij verleden Vrijdag ter audiëntie bij den Minister van Waterstaat waren ge weestom ook Leeuwarden op te nemen in het Rijks intercommunaal telefoonnet. Het antwoord van den Minister was geweest, dat het onlangs over deze aange legenheid aan de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp wel niet eerder dan in de maand Juni in behandeling zou komen en dat dan in het jaar 1898 wel niet genoeg tijd zou zijn, om zelfs voor alle in het wetsontwerp genoemde plaatsen uitvoering aan het plan te geven, doch dat het in het voornemen der regeering was gelegen achtereen volgens alle provinciale hoofdsteden aan het intercom munale telefoonnet te doen aansluiten. Ofschoon de Minister geen bepaalde toezegging had gedaan, was de commissie toch vertrokken met de hoopdat de zaak ook voor Leeuwarden in 1899 zou tot stand komen. Langedijk. Gedurende de laatste dagen zijn de prijzen der groenten alhier merkelijk gestegen. Voor roode kool werd reeds f 9, voor deensche witte kool f10, voor veld gele f 10 besteed, terwijl de goede uien f 3,75 per mud gelden. Een bouwer verkocht zijn geheelen voorraad koolgroot en klein door elkander te zamen 20000 stuks, voor f 7,25 per 100. Als men nagaat, dat van eene partij van 40000 kolen in den winter niet minder dan 11000 kilo moesten worden uitgeschoten, d.i. weggooien of voor bijna niets verkoopendan is een hooge prijs voor de bouwers eene behoefte. Kunstmest. Heerltugowaard. Den 9 trad alhier op als spre ker voor de landbouwafdeeling, de heer van Balen, van Bodegraven. Op zeer eenvoudige en bevattelijke wijze legde spreker uit, hoe een land bij een goede bewerking en een flinke bemesting rijke oogsten opleveren moest. In zijn rede bracht hij den aanwezigen onder het oog, dat de stalmest, vroeger algemeen gebruikt, wel goed, maar niet beter is dan kunstmest. De drie noodige deelen kali, pho8phorzuur en stikstof, waren niet in de juiste verhouding in de stalmest aanwezigbij eene bemesting mot stalmest brengt men voor de meeste gewassen te weinig kali in de aarde, zoodat dit gebrek moet vergoed worden door eene grootere hoeveelheid stalmest, of door kunstmest. Spreker betoogde, dat bij eene goede en juiste toediening van kunstmest de landbouwer een ruim en flink gewas van zijn land kan verwachten, altijd wanneer de grond flink los gemaakt is en deze niet te koud en te nat is. Op dit laatste wees spreker ook nog, want hierdoor juist mislukte de oogst dikwijls, hoewel er een voldoende hoeveelheid mest aangebracht was. Jammer, dat de zaal niet beter gevuld was, want het woord van dank, dat de voorzitter hem toebracht, was wel verdiend. Met zulk een voordracht kan de landbouwer groot voordeel doen. Uitgeest. Den 8 werd op de bovenzaal van den heer H. Zonjee eene vergadering gehouden van een 33-tal ingezetenen ter verkiezing van eene feestcommissie voor de a.s. inhuldigingsfeesten alhier. Een 13-tal heeren wer den tot leden der feestcommissie gekozen, en wel in alphab. volgorde de heeren H. J. Garvelinb, S. Koopman, J. van Nienes, C. Peperkamp, A. Starreveld Jz., A. D. van Steenbergen, S. van Thijn, P. Velzeboer, H. Vrouwe, G. Waardijk, G. Zaadnoordijk, J. Zonjee en H. Zonjee. De burgemeester, de heer A. van Nienes, werd benoemd tot eere-voorzitter. Feest-cliocolade. Daarwaar buitenlandsche firma's allerlei arti kelen voor de huldigingsfeesten adverteerendoet het goed te kunnen constateerendat de Hollandsche nijverheid ook niet achter blijft. Eene goede ge dachte heeft n.l. de chocolade-firma D. M. Grootes Gebroeders gehad. Deze firma brengt in den handel eene feestchocolade, die zij den naam «Oranje en Volk" gegeven heeft. Wij hebben dezer dagen dit fabrikaat gezien en beproefd en kunnen onzen lezers aanraden er eens kennis mede te maken. De chocolade is verpakt in oranjekleurig stanniol, dat zich zeer gemakkelijk om de knoopen der jas laat wikkelen. Voor feestcommissiën, die kinderfees ten organiseeren, kan deze chocolade ongetwijfeld ook dienst doen. Haarlem. Door den heer mr. M. G. P. del Court van Krimpen, die zijne woonplaats naar Velsen heeft overgebracht, is eervol ontslag aangevraagd uit zijn ambt van rechter bij de rechtbank te Haarlem, welke betrekking hij sedert 1 Mei 1877 heeft bekleed. Spanbroek. Door het bestuur der Afd. Opmeer en omstreken der Holl. Mij. van Landb. zijn namens die afdeeling verschillende colleges, particuliere personen be nevens aan alle zusterafdeelingen, adressen verzonden om mede door hun steun de a.s. tentoonstelling te Spanbroek te houden mogelijk te maken. Velddag. De velddag van den Ned. Chr. Geh. Onth.-Bond zal plaats hebben den 2en Pinksterdag te Velserbeek dit prachtige landgoed is weer welwillend beschikbaar gesteld door den eigenaar. Zaandam. De firma C. Kamphuys, alhier, is op de gedachte gekomen, haar rijst in bussen verkrijgbaar te stellen. Door de verpakking in bussen met keurige omslagen winnen de frisehheid en zuiverheid ontegenzeggelijk zeer. In No. 10 van het Nederlandsch Tuinbouwblad zijn opgenomen uitvoerige inlichtingen omtrent de tarie ven voor het vervoer van boom-, tuin- en veldvruchten door de Hollandsche Spoorwegmaatschappij. De Raad van Administratie geeft daarbij eenige mededeelingen omtrent den omvang der handelsbeweging in tuin- en landbouw-producten. Daaruit blijkt o. a., dat de hoeveelheid aardappelen, welke door den voor dat vervoer speciaal ingelegden trein (van 1 Juni31 Aug. van Enkhuizen naar Am sterdam) voor de stations tusschen Enkhuizen en Aven- horn, benevens die van de lijn MedemblikHoorn be droeg in 1895 6385761 K.G. in 1896 8035066 K.G. in 1897 8438451 K G. Verder zijn van de drie stations Bovenkarspel, Heer- Hugowaard en Noord-Scharwoude de volgende hoeveel heden groenten verzonden, voor welk vervoer de Maat schappij vele faciliteiten toestaat: van 1 Oct. '96 tot 1 Mei '97 29214996 Kg. 1 Mei '97 1 Oct. '97 12688730 Jüuzlek-Uoncours. De Provinciale Bond van Harmonie- en Fanfare corpsen zal haar concours in het volgend jaar te Bussum houden terwijl als plaatsvervanger Zaandijk werd aan gewezen. In het te houden concours te Edam zullen deelnemende gezelschappen optreden als volgt3e afd. fanfare 1 Buik sloot2 Ilpendam 3 Wormer en 4 Oostzaan 2e afd. idem 1 Zaandijk 2 Knollendam 3 Landsmeer en 4 Den liple afd. idem: 1 Broek, 2 Edam, 3 Purmerend. De Harraorafe-gezelschappen 1 Bussum 2 Wormerveer en 3 Delft, vormende te zamen 14 corpsen. Liefhebbers van degelijke muziek zullen zeker niet verzuimen van deze gelegenheid te profiteeren daar stellig iets schoons en degelijks zal worden ten gehoore gebrachtelke ver eeniging tracht den eerepalm weg te dragen. 10 Maart. Door den Notaris A. P. H. DE LANGE. Van de navolgende onroerende goederen te A L K M A A R. 1. Huis, waarin koekbakkerij met erf en steeg, Voor- dam, 2 a. 21 c. Str. G. W. Slichting f 4850, Niet verhoogd. 2. Pakhuis en erf, Koningsweg, 1 a. 14 c. Str. W. van Vuure 1510, Verhoogd door S. Bregman q.q. met 25, Perc. 1 en 2 gecomb. Str. W. v. Vuure 6580, Verhoogd door L. Borst met 150, 3. Bouwterrein, Omval, 1 a. 25 c. Str. C. van Stam 85, 4. Alsvoren, aldaar, 1 a. 25 c. Str. P. de Graaf q.q. 90, 3 en 4 niet verhoogd. Perc. 3 en 4 gecomb. Str. G. van Stam 181, Verhoogd door K. Bruin met 12, 5. Huis en erf, Boekelaan, 1 a. 20 c. Str. F. H. Ringers 1120, Niet verhoogd. 6. Huis, erf en loods, aldaar, 1 a. 34 c. Str. W. H. Matthijsen 1225, Verhoogd door J. J. Hulskamp met 5, Perc. 5 en 6 gecomb. Str. W. H. Matthijsen 2375, Niet verhoogd. 7. Tuin en steeg, aldaar, 5 a. 89 c. Str. Jb. Ligthart 490, 8. Tuin, Akerslaan, 1 a. 21 c. Str. J. P. Wagenaar 100, 9. Huis en erf, Druivenlaan. Str. J. P. Wagenaar 10. Alsvoren, aldaar. Str. C. Duinker Az. 11. Alsvoren, aldaar. Str. dezelfde 12. Alsvoren, aldaar. Str. dezelfde Perc. 7, 8, 9. 10, 11, 12 opgehouden. 13. Huis, meubelwinkel, Laat, 52 cent. Str. J. Termaat Niet verhoogd. 14. Koepel en erf, Kanaalkade, 92 cent. Str. F. H. Ringers Verhoogd door G. Bossert q.q. met 840,— 840,- 835,— 835,— 3505,- 1340,— 55,— Oterleek. Geboren: 24 Feb. Pieter, z. van Pieter Mienis en Sijtje Goet. Bergen. Getrouwd: 6 Febr. Adrianus Molenaar en Grietje Bakker. 13 Cornelis Blokkerte Haarlem en Hendrika Rensink, alhier. Geboren: 14 Febr. Maria Theodora, d. van Hermanns Scholten en Maria Hoogeboom. 23 Neeltje, d. van Jan Ivangh en Dieuwertje Bakker. 25 Cornelia, d. van Johannes Vrasdonk en Guurtje Min. 5 Febr. Levenlooskind van Jan Punt en Catharina Groot. 18 Levenloos kind van Frederik Albertus Rusch en Andriesje de Vos.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 6