Buitenland. Nederland. schen haar onthullingen en de soène in de Begijnsteog aan te geven, waardoor de schijn ontstond, alsof de publicatie uit een soort dépit was voortgevloeid. Inmid- dels is nog niet bekend, of wij hier werkelijk met een ernstige ontdekking te doen hebben. DU1TSCHI.AAI». Ook in Beieren is door de regeering een voorstel ingediend tot het heffen van een progressieve inkomstenbelasting. Het ontwerp is op het oogenblik in behandeling bij de belastingscommissie nit de Kamer waar belangrijke wijzigingen worden aange bracht. Voor inkomens van 500 Mk. tot 2200 Mk. zijn geleidelijk opklimmende belastingen van 50 pf. tot 12 Mk. vastgesteld. Voor hoogere inkomens is nog niets bepaald. Maar intusschen heeft de minister van financiën een nieuwen aanslag voorgesteld, waarbij tegenover zijn oor spronkelijk ontwerp tot 95,000 Mk. inkomsten de heffing een weinig wordt verlaagd doch daarboven de aanslag wordt verhoogd. De commissie is geneigd inkomens van 6000 Mk. en hooger, en vooral inkomsten boven 40,000 Mk., zwaarder te treffen dan door den minister was voorgesteld. Terwijl deze een belasting van 2s/2 pCt. heeft voorgeslagen willen conservatieve en clericale afgevaardigden haar op 3 of 4 pCt. vaststellen. De belastinghervorming zal over het algemeen de inkomsten van het koninkrijk niet onbelangrijk verhoogen, hoewel de overschotten op de begrootingen tegenwoordig 30 millioen mark en meer per jaar bedragen. EKREIiAïlil#. De Oost-Aziatische quaestie brengt Engeland in rep en roer. De gematigde rede van Curzou in het Lagerhuis (zie ons vorig numn er) heeft niet den gewenschten indruk gemaakt. De »Globe", op scherpe wijze de verklaringen van den heer Curzon besprekendzegtdat zijn mededeelingen het papier niet waard zijn waarop ze gedrukt worden. »Wij kunnen ons voorstellen met hoeveel ernst en goede trouw Rasland de belofte zal houden geen sou- vereine macht nit, te oefenen in Port-Arthur en Talien- Wan, als de Transsiberische spoorweg eens zal zijn aan gelegd tot aan die havensteden, en ze door versterkingen zullen zyn omgeven. Men ontkent te Petersburg het zenden van Russische troepen naar Mandschoerijemaar wij weten, en de regeering kan het ook weten, dat die geheele provincie nu reeds overstroomd is door troepen van den Czaar, die met alle beschikbare middelen zullen werken om de bewoners te russificeeren. De belofte om van Talien-Wan (Port-Arthur wordt niet genoemd, zooals men merken zal) een vrijhaven te maken opengesteld voor den handel van alle natiën, heeft niet meer waarde dan een soortgelijke belofte, vroeger betreffende Batoem afgelegd." En het chauvinistische blad besluit aldus »Wij kunnen ons geen illusies maken over den ernst der omstandigheden. Indien wij willen handelen, moeten wij het snel en vastberaden doen. Het oogenblik is voorbij voor vriendschappelijke overleggingen of voor concessies. De regeering heeft achter zich een vastaau- eengesloten volk dat een krachtige staatkunde eischt. Zij kan niet aarzelen." De »Daily News" geeft aan de Britsche regeering den raad een conferentie der mogendheden bijeen te roepen tot bespreking van een oplossing voor de Chineesche quaestie, mits daarbij de fiscale status quo worde gehand haafd. Het blad meent dat Rusland en Duitschland zonder hun belangen te schaden, op dit voorstel kunnen ingaan. De ernst van den toestand te Bombay wordt nog verhoogd door een algemeene werkstaking der arbeidende klasse en der kleinhandelaars. Alle winkels zijn ge sloten en de arbeiderswijken zijn verlaten. De overheid ziet de toekomst met groote bezorgdheid in. Uit Poona is een regiment landers het garnizoen der hoofdstad komen versterken. De nacht op Vrijdag is kalm verloopen. Hoewel het oogenschijnhjk rustig is in de stad, is het voor Euro peanen niet geraden zich ongewapend op straat te wagen. Evenmin kunnen dames zonder afdoende bescherming door de stad gaan. In het oproerige district zijn Donderdag 25 gevallen van pest ontdekt. Bij het oproer zijn elf personen gedood en 109 ge vangen genomen. »Maar ik ken ze niet," zei Ivy met een vervelend ge baar, >en ik kan niet gaan bedelen.'' »Ik zal haar een brief schrijven en alles uitleggen," zei Ralph. »Het zijn goede, vertrouwde mensehen, die er voor zullen zorgen, dat je niets overkomtzij zullen je, denk ik, wel huisvesten, totdat je een ander engage ment hebt." Waar krijg ik het geld voor mijn kaartje vandaan »Daar zal ik wel voor zorgen." »Maar je hebt geen geld »Ben je daar zoo zeker van zei Ralph lachende, terwijl hij het geld in zijn zak deed rammelen. »ITet gelaat van het meisje helderde op. »Je hebt ge noeg voor ons beiden?" »Ik blijf in Schotland. Ik zal genoeg overhouden om voort te komen wees maar niet bang." Maar dit was te veel voor Ivy, zij verborg het gelaat in hare handen en barstte in tranen nit. »Ik kan niet alleen gaan," snikte zij. »Ik wil je geld niet, en jou alleen hier in deze akelige plaats achter laten. O, toe, toe, laten wij samen blijven." Voor een oogenblik weifelde hij hare tranen waren meer dan hij verdragen bon de zonneschijn, die door de kale ramen naar binnen viel, veranderde hare bruine lokken in goud, en deed op eene wijze die hem bijna ver blindde, de lieflijke bevalligheid van elke lijn harer gestalte uitkomen. Met moeite wendde hij zich af, en begon knorrig de kamer op en neer te loopen, totdat hij zich hersteld had, en, met het gevoel van oprechtheid, dat hem altijd gekenmerkt had, antwoordde hij openhartig op hare vraag. »Dat zou niet gaan dat zal je zelf inzien, wanneer je een oogenblik nadenkt. Je bent geen kind meer, en de menschen zouden leelijke dingen van je zeggen." »Maar je hebt altijd gezegd dat men zich niet aan laster storen moet. Je houdt niet van conventioneele men schen, en nu wil je mij ongelukkig maken, uit angst dat de lui kwaad zullen spreken." »Wij kunnen niet alle conventie.; op zijde zetten," zei Ralph; »vele zijn goed en noodig op haar manier. Zijn jij en ik zoo boven alles verheven, dat wij buiten alle be scherming kunnen Ik weet dat je mij hardvochtig vindt, maar je zult er mij eens dankbaar voor wezen, dat ik je heb overgehaald om met Myra Kay te vertrekken." Ivy schudde haar hoofd. »Het is omdat je niet veel van mij houdt; je wilt hartelijk wezen, alleen hartelijk, niets meer. Ik haat je vriendelijkheid Wordt vervolgd. FRAWkRIJK. De afgevaardigde Dron interpel leerde in de Kamerzitting van den 12 de regeering over haar algemeene staatkunde. Hij verweet het ministerie verstandhouding te hebben met de reactionnairen en katholieken. De minister van binnenlandsche zaken Barthou pro testeerde tegen de beschuldiging, welke tegen de regeering is uitgebracht dat zij verdeeldheid zon brengen onder de republikeinen. Hij acht zich verplicht te zeggen dat het te ver gaat den naam van republikein te ontzeggen aan ieder die geen radicaal is. Men wil ons er toe dringen het heft uit handen te geven, maar daar zullen wij niet in treden. Wij zijn even weinig bondgenooten van de clericalen als beschermelingen van den Paus. Wij hebben eerbied voor de vrijheid van geweten en blijven getrouw aan de tradities der republikeinsche partij aan het program van Jules Ferry. De minister wijst alle aanmerkingen tegen de binnen landsche staatkunde der regeering af en bevestigt de noodzakelijkheid om het socialisme te bestrijden. De minister-president Méline verwijt op zijn beurt den socialisten, dat zij de onderwijzers trachten aan te wer ven ia hun gelederen. Hij voegt er bij: »Gij valt ons aan omdat wij geen officiëele candidaturen willen stellen te uwen voordeele." De minister verwerpt de beschul diging, dat de regeering tot de clericalen overloopt. Aangenomen werd de motie van vertrouwen der Kamer in de regeering met 319 tegen 231 stemmen. 1TAIAE. Het onderzoek tegen Grispi schijnt einde lijk geëindigd te zijn. Volgens de »Popolo Romano heeft de parlementaire commissie van instructie met algemeene stemmen het volgende besluit genomen Ingeval bewezen wordt dat de 1 eschuldigingen tegen Crispi op waarheid berustendan is zijn misdrijf van staatkundigen aard en moot de oud-minister-president derhalve voor den Senaat als hoogste gerechtshof terecht staan. De meerderheid der commissie heeft nog daaraan toe gevoegd, dat uit de stukken niet blijkt dat een misdrijf is gepleegd. SPABfJIÜ. Blijkens een Dalziel-telegram is de opstand op de Pbilippijnen ernstiger van aard dan het eer-te bericht liet vermoeden. De oproerige inwoners hebben Aparri en Camaraytwee belangrijke steden, dia door een spoorweg met Manilla zijn verbonden, in bezit genomen. De Noordelijke provinciën zijn in openlijken opstand, de inwoners weigeren belasting te betalen en vernielen de telegraafverbindingen. De correspondent van de »Times" te Hongkong meldt dat de zaken te Manilla stil staan. »Correspondencia", het ofificiense orgaan der Spaansche regeering, zegt »De berichten nit de Vereenigde Staten nemen een zon derlingen keer. olgens die berichten gelooven president Mc. Kinley en de regeering niet, dat de Spaansche regee ring medeplichtig is aan de ontploffing van de Maine", maar ondanks deze meening zijn zij voornemens de Spaansche regeering er voor verantwoordelijk te stellen en haar twee straffen op te leggen een schadeloosstelling en de onafhankelijkheidsverklaring van Cuba. En dit alles voor een feit, waaraan wij vreemd zijn »Wat zouden zij wel van ons eischen als wij, döor nalatigheid de minste verantwoordelijkheid hidden? De berichten die wij ontvangen, zijn op dwaze overwegingen gegrond De komst van den Spaanschtn gezant te Parijs, Leon y Castillo te Madrid wordt in verband gebracht met de verwikkelingen. De Spaansche regeering meeDt dat alle mogendheden in beginsel zijn vóór het behoud der Spaansche heer schappij op Cuba, en tegen de onafhankelijkheidsverkla ring of de annexatie door de Ver. Staten. Men gelooft verder, dat Engeland, Frankrijk en Rusland zich zullen bepalen tot een platonische verklaring, terwijl Duitsch land en Oostenrijk, indien Italië er in toestemt, verder zouden willen gaan. Maar men hoopt, dat een collectief protest der Europeesche mogendheden voldoende zou zijn, om een Amerikaansche interventie te voorkomen. TRAASVAAIj. Den 12 heeft de Transvaalsche «Law Society" een groote vergadering gehouden, waaruit een groote deputatie naar den voormaligen hoofdrechter Kotze werd gezonden die deze moties overhandigde waarin uiting wordt gegeven aan hot vertrouwen dat de veree- niging in den heer Kotze stelt en hem haar steun wordt toegezegd. De heer Kotze betuigde der deputatie zijn daok en verklaarde dat hij vóór de zaak-Brown een onderhoud had met president Kruger, waarbij deze hem verzocht het besluit van den Volksraad te eerbiedigen. »Ik weigerde, waarop de president dreigde mij te zullen schorsen," zeide spreker. VER. STATEA. Uit Washington wordt gemeld, dat aan de departementen van oorlog en marine dag en nacht wordt doorgewerkt. Vooral de aanvulling der ammunitie schi nt zeer noodzakelijk. Groote bedragen zullen worden besteed, om in het buitenland den zeer geringen ammu- nitie-voorraad van de arsenalen aan te vullen. Deminis- ter van marine heeft onderhandelingen aangeknoopt voor den aankoop der beide kruisers, die in de Vereenigde Staten voor rekening van Japan worden aangebouwd. Vice-admiraal Brown is op reis naar Engeland en Frank rijk om de oorlogschepen te bezichtigen die aan de regeering te Washington zijn aangeboden. En bij de Engelsche firma's Bickers and Sons en Maxim zijn een groot aantal snelvuurkanonnen besteld. Generaal Wilson is benoemd tot commandant der kust verdediging van de golf van Mexico en is reeds met zijn staf naar Florida vertrokken. Schipbreuk. Het vaartuig »Texelstroom," schipper P. Bakker, beladen met lijnkoeken (van Antwerpen naar Zwolle), is op de Zuiderzee, ter hoogte van het fort »Pampus," lek geworden, bij het stormachtige weder van Dinsdag J Het liep vol water en zonk, doch niet geheel, door de ondiepte aldaar. De onderopzichter der Zuiderzee-visscherij te Edam M. Kleijn die het schip ontdekte, deed pogingen om eene stoomboot uit Amsterdam te krijgen, hetgeen hem gelukte. Met een stoompomp werd het schip drijvende gehouden, en Woensdagavond laat is het te Amsterdam binnengesleept. De schipi er is met vrouw, kinderen en knecht naar Muiden gebracht. De opzichter Kleijn is aan boord ge bleven de gouden sieraden en kostbaarheden zijn onder diens bewaring gesteld. De lading is wel beschadigd, doch behouden gebleven. Bakkerij-teutoo listening. Het programma is verzonden van de internationale Tentoonstelling van Bakkerij, Maalderij en Kookkunst," te houden van 4 Juli tot en met 2 Augustus a.s. in den Dierentuin (Kon. Zoölogisch Botanisch Genootschap), te 's-Gravenhage. Op deze tentoonstelling wordt een bijzondere wedstrijd geopend voor inzending van de volledigste en doelmatigste inrichting eener meelfabriek in werking, prijs f 500 de volledigste en doelmatigste inrichting eener brood- en beschuitbakkerij in werking, prijs f 200 de volle digste en doelmatigste inrichting eener banketbakkerij in werking, prijs f 200 de volledigste en doelmatigste inrichting eener zoogenaamd Engelsche biscuitbakkerij in werking, prijs f 200 het beste systeem oven voor de brood- en beschnitbakkerij, prijs f 400 het beste systeem oven voor de koek- en banketbakkerij, prijs f 150 de volledigst en doelmatigst ingerichte keuken, tiriis f 200. v J Examens handels- en kantoorbedienden. De voorjaarsexamens voor de praktjjk ter vervan ging van die, tot nog toe gehouden door de Veroeniging ooruit zullen bij voldoende deelneming op 20 en 21 April a. s. te Amsterdam worden afgenomen in het boekhouden door de heeren O. Knapper Kzn. en C. J. Theunisse, voor nederlandsche en fransche taal door den heer C. J. Voortman en voor de duitsche taal door den heer dr. C. E. Poser. Prospectussen zijn verkrijgbaar bij den heer W. O. de Graaff, 2e Jan Steenstraat no. 107 te Amsterdam bij wien men tot 10 April a. s. zich voor het examen kan aangeven. Bierenbescherming. In de dezer dagen te 's-Gravenhage gehouden jaar vergadering der Ned. Vereeniging tot bescherming van dieren bracht jhr. mr. R. A. Klerck uitvoerig verslag uit, waarin hij Emile Zola, den moedigen verdediger van het recht huldigde als voorstander der dierenbescher ming en gunstige mededeelingen deed omtrent de ver eeniging die in invloed en ledental toeneemt. Verschil lende punten werden behandeld o.a. het levend villen van konijnen voor de Engelsche markt, waaromtrent nader onderzoek te Dordrecht zou geschieden. Vooral het vee- vervoer kwam ter sprake. De heer Hanedoes van Amsterdam betoogde dat ver betering wel te krijgen is, getuige de veroordeeling uit gelokt te Amsterdam, tegen het vervoer van koeien met volle uiers. Ook tegen het schapenvervoer uit Duitschland zonder drinken aan beesten te geven, werd door heer Van Stolk uit Rotterdam geprotesteerd. Zoowel de Rotterd. afdee- ling als het hoofdbestuur zullen daartegen ageeren. Een goede vangst. Door een visscher te Enkhuizen is in don polder het Grootslag een snoek gevangen die 191/. pond woo». Crltiek. Iemand uit Klaaswaal, die een naamvers op E. Zola had gepubliceerd wordt in de Nieuwe Vlaardingsche Courant aldus beantwoord Krijg vingerkramp en jicht, Eamzalige prulpoëten Als weer g'nw kreupeldicht Aan helden of propheten, Strijders voor recht en waarheid richt, Weet wat ge aan een reus Als Zola zijt verplicht 1 Adressen, zend ze vrij bewonder en vereer Eeg kransen, maar geen snert aan Zola's voeten neer! Ontginningen. De werkzaamheden aan de ontginningen voor den heer Janssen te Amsterdam, de naamlooze vennootschap te 's-Gravenhage en voor baron van Heemstra te Drie bergen, in het dorp Jubbega, zijn voor dit winterseizoen zoo goed als afgeloopen. Uitgestrekte heidevelden, die ten eene male improductief daarhenen lagen, zijn nu in bouwland herschapen, terwijl 300 arbeiders den geheelen winter dóór werk en brood hebben gehad, 't geen ook den neringdoenden in Jubbega zeer te stade kwam. De meeste arbeiders zijn nu begonnen met het omspitten hunner tuinen en gehuurde bouwgronden, om daarna over de grenzen naar Duitschland te vertrekken, tot het verrichten van grondwerk van waar zij in den laten herfst terugkeerenterwijl hunne vrouwen en kinderen gedurende hunne afwezigheid den tuin en akker bewer ken. Jammer, dat daartoe meermalen kinderen worden gebruikt, die op de schoolbank behooren. (L. 0.) Vrouwenkleedij. In September wordt in Berlijn een tentoonstelling gehouden vanwege de vereeniging voor de hervorming der vrouwenkleedij. Nieuwe modellen van boven kleederen zullen daar te zien zijn. Een holbewoner. Op de oostelijke grens van de provincie Groningen, 10 minuten van het gehucht de Lethe, gemeente Bel- lingwolde leefde sedert een 30-tal jaren een man ge naamd Pieter Alberts, in den rechten zin des woords in den grond. Zijn hol was niet grooter dan een aardappel kuil waarin ongeveer 25 H. L. geborgen kan worden. Dit hol had slechts éene opening, welke tegelijk djende voor ingang van licht, lucht en voor den bewoner. Deze man is thans, na zulk een lange afzondering van de wereld, in bijna 70-jarigen ouderdom overleden. Jaren lang kwamen des zomers vele bezoekers naar zijn hol, om den kluizenaar te leeren kennen.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2