Ingezonden Stukken. Stadsberichten. Onbestelbare ISrieven, le kl., le lijst, 14 Mrt. Nr. 2126 f 20.000; Nr. 17226 f 2000; Ns. 11874, 14772 en 18826 f 1000; Ns. 388, 3767, 7683 en 13608 f 400; Ns. 2666 f 200 Ns. 8370, 14186, 17100, 17191, 17394 en 18511 f 100. Nr. 19411 f 5000; Nr. 3210 f 1500; Nr. 2228 f 1000- Ns. 10535 en 16237 f 200; Ns. 366, 8178,11869,17463 en 20130 f 100. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Iioonbetallng en Zondagsrust. Mijnheer de Redacteur Gaarne maak ik gebruik van nw aanbod, om naar aanleiding van mijn vorig schrijven in zake loonbetaling op Vrijdag in plaats van op Woensdag, Uw blad be schikbaar te stellen voor eenige nadere toelichting en breng U hiervoor bij voorbaat mijnen dank. Zeer zeker is de Woensdag evenals elke andere dag der week geschikt tot uitbetaling van loondoch als men gaat agiteeren voor verbetering, dan moet die ver betering ook tevens zoo doelmatig mogelijk zijn en dus in dit geval niet een geschikte maar de geschiktste dag gezocht worden. Daarom werd door mij, na eene in de vergadering van onze Vereeniging gehouden bespreking over de mogelijke verandering van den loonbetalingsdag de Vrijdag aangewezen als zijnde daarvoor, zonder ingrijpende veranderingde meest geschikte. Ik wil dan nu ook trachtenom ter bevordering van over eenstemming zoo duidelijk mogelijk het waarom uiteen te zetten. Wanneer de werkman des Woensdags het loon van zes dagen arbeidens ontvangt en de uitgaven blijven ge schieden zooals tot heden d. w. z. de huishuurver schillende fondsenschoolgelden kortom alles gaat zooals het nu isdes Maandags en Dinsdag dagen waarop de huisvrouw steeds niet weet waar een gulden of een rijksdaalder blijftvolgens haar spreektranten men dan tevens des Woensdags of Donderdags zijn ge wone huishoudelijke inkoopen doet zooals dat nu Zater dagsavonds en Zondags geschiedtdan M. de R., durf ik gerust verklaren, dat als men dan des Zaterdagsavonds of Zondags de kas naziet van velen het er niet meer erg aanzit zooals men gewoonlijk zegt. En als men bedenkt dat er nog steeds velen zijndie met een loon van f 9 a f 10 rond moeten komen (er zijn er wel enkele van meer doch een groote massa van minder) dan is dat voor hendie zich daar kunnen indenken zeer goed te begrijpen. Nu zal men mij wel willen tegenwerpendat elk geordend gezin zijne uitgaven over de geheele week geleidelijk moet verdoelendoch dit is ten eenemale onmogelijk en er zijn van die zaken die zoo moeilijk te verklaren zijn. Zoo is 't ook hiermede. De ondervinding is ook in deze de beste bron om uit te spreken en die ondervinding heeft elk arbeiderook al is 't de uit gezochte nit de beste. De Zondag is de aangewezen dag, om voor de meeste menschen te zijn een vrijeeen den arbeider of loon trekkende geheel toetebehooren dagwelken hij naar zijne inzichten en lusten gebruikt. Die dagen hetzij men die in huiselijken kring of hoe dan ook wil ge nieten, zij gaan onwillekeurig voor den werkman gepaard met een verschil van kosten bij een gewonen werkdag wil de Zondag zijn wat zoo velen reeds in de week hebben een feestdag. En als men nu de loonbetaling stelde des Woensdags, dan zoude, hoe vreemd het ook voor oningewijden moge schijnen, het eigenaardige, het gezellige van den Zondag af zijn. 't Is vreemd misschien, maar er zijn van die gewoontendie zoo ingeworteld zijn, dat er jaren noodig zouden wezen, eer eene ingrij pende verandering burgerrecht verkregen had. Mede een bezwaar tegen den Woensdag als betalingsdag ligt voor de hand voor hen, die wel hier werkzaam zijn doch hier niet wonen, hetgeen in drukke tijden zoo vaak gebeurt, welke lieden dan gewoonlijk des Zaterdagsavonds den huiselijken kring weder opzoeken. Die werklieden moeten dan of het voor het gezin bestemde geld met gepaard gaande kosten overzenden öf en wat voor velen allicht nog grooter schade zon zijn het tot Zaterdag bij zich houden en niet ieder heeft sterke beenen om de weelde te kunnen verdragen er zijn er toch altijd voor wien het is »leid ons niet in verzoeking Van financiëele zijde beschouwd, is de Vrijdag te verkiezen boven den Woensdag om de voor Alkmaar's ingezetenen gunstige zaterdagsche markt. Menige huis moeder zou zich door het doen van hare inkoopen uit de eerste hand namelijk op de markt zelve een bepaald voordeeltje verschafion, al zou dit blijken voor sommige winkeliers nadeelig te zijn. Betaalt men nu des Woens dags dan zoude zooals ik boven heb aangehaald des Zaterdags by velen de bodem der schatkist reeds te zien zijn en ware men feitelijk even ver als bij den nu geldenden betalingsdag. Juist met het oog op die markt zoude bepaald het gros van den arbeidersstand m. i. gaarne den Vrijdag willen aanvaarden voor de betaling in plaats van Za terdag. Stelt men hun voor de vraag van Woensdag of Zaterdag, dan zoude bepaald eene zeer kleine minder heid zich voor den Woensdag verklaren. Ik vertrouw echter wel te mogen denken dat dan ook door de Krni- deniersvereeniging die dag slechts als voorbeeld voor mogelijke verandering gekozen is, doch zij zich eventueel ook wel met den Vrijdag kunnen verzoenen wijl voor hen de hoofdzaak .Zondagsrust" ook door de keuze van dezen dag verkregen kan worden. Dat het bepaald een nuttige en ook van moreele zijde beschouwd voor velen goede verandering zou zijn acöt ik een vaststaande waarheid. Moge dit schrijven bij dragen tot samenwerking. U, M. de R., mijn dank voor de plaatsing dezes. Hoogachtend Uw dw. dnr., M. UITENBOSOH. Alkmaar, 13 Maart 1898. verzonden gedurende de 2e helft der maand Feb. van het postkantoor Alkmaar, welke niet teruggegeven konden worden door het ontbreken van den naam des afzenders Mej. G. Haring BovenkarspelJ. A. de Boer, Rotte- valle. Briefkaarten: L. Rietberg, Amsterdam. Buitenland: F. SchuitIllinois. G. v. Keulen Oldestad. Mej. F. Slot, St. Petersburg. Mej. Bakker Schut Witte Kruis. In de week van 5 tot 12 Maart zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen 41 kuipbaden60 regen baden le kl., 113 regenbaden 2e kl., samen 214 baden. Veefokkerij. In de op 28 Februari gehouden vergadering der afdeeling Alkmaar van de Hollandsche Maatschappij van landbouw, werd, na eene door den voorzitter, den heer S. de Jongh, ingeleide bespreking over veefokkerij, be sloten eene poging te doen om binnen den kring der Af deeling met sterken aandrang de aandacht te vestigen op de noodzakelijkheid, bij de fokking van ons rundvee, met nauwgezette zorg op de keuze van het mannelijk fokdier toe te zien. Bekend is het, hoe deels onvergeeflijke zorgeloosheid gepaard vaak met slecht begrepen zuinigheid den vee houder er toe brengen, gebruik te maken van zeer infe rieure fokdieren. Doch een feit is het ook, dat de boor dikwijls door te grooten afstand gedwongen wordt, zich tevreden te stellen met hetgeen in zijne nabijheid te vinden is. Hierin te trachten verbetering te brengen, scheen der afdeeling een zaak van plicht, en zij meende ten aanzien van de middelen daartoe geen betere voorlichting te kunnen krijgen dan door het samenroepen van deskundige personen uit een aantal omliggende gemeenten. Aan de uit.noodiging tot eene bijeenkomst op maandag, den 14, des voormiddags te 11 uur, in bet Café Cen tral hadden gehoor gegeven de heeren S. Akkerman, Heerhugowaard K. Blom, Warmenhuizen D. de Boer Dz., Oterleek G. Bos Wz., Oudorpjhr. mr. P. van Foreest, HeilooG. Groot, Akersloot; J. Kos, Ursem; H. Kramer Sz., Koedijk; K. Oly Dz., Schermerhorn P. Oly, Z.- en N.-SchermeerA. J. Peeck, SchoorlJ. de Wit, Egmondbinnen, terwijl niet verschenen waren de heeren Jb. Ley en, Bergen en M. Kalis, St. Pancras, eerst genoemde met kennisgeving van verhindering. Als voor zitter en secretaris fungeerden 'achtereenvolgens de heeren S. de Jongh, Oudorp en H. Siebert Coster, alhier, beiden in gelijke functie bij de uitnoodigende Afdeeling. De voorzitter leidde de zaak in en de aanwezigen bleken eenparig van oordeel, dat de veefokkerij, dit zoo belangrijke onderdeel van den landbouw, in hooge mate in den laatsten tijd verwaarloosd wordt en het zoeken van middelen tot verbetering dringend noodzakelijk mocht worden geacht. De voorzitter meende, dat reeds een stap ware gedaan in de goede richting, wanneer kon worden verkregen, dat in de verschillende gemeenten door eene commissie van b.v. een drietal leden pogingen werden in het werk gesteld, om te bevorderen dat de padstieren aan hoogere eischen beantwoordden, dan tot heden het geval is. Voorts scheen het hem wenschelijk, in deze omgeving een aantal lezingen te doen honden over rationele wijze van veefokking, waardoor meer algemeen de overtuiging zou kunnen worden gevestigd, dat eene oordeelkundige keuze van het mannelijk fokdier van het allerhoogste belang is voor de toekomst van onzen veestapel. Bij de daaropvolgende discussie deed o.a. de heer jhr. mr. 1 van horeest zich kennen als een voorstander van verplichte stierenkeuring. Hij begreep zeer goed, dat thans die stap to groot zou zijn, het terrein daarvoor nog niet was geëffend, doch achtte het zeer zeker ge- wenscht, dat als einddoel natestreven. Hij herinnerde voorts a,an de bescheiden pogingen, reeds gedaan door de Provinciale commissie voor de veefokkerij, waaraan op gedragen is de verdeeling en toewijzing van het voor Noordholland bestemde bedrag uit de rijks-subsidie ten behoeve der veefokkerij. Reeds eenmaal werden in 1897 premiën verstrekt en spoedig zullen ook voor dit jaar de desbetreffende keuringen worden uitgeschreven. De mogelijkheid bestaat ook, dat uit de rijkssubsidie steun wordt verstrekt aan veefokkerij-vereenigingen welker mannelijke fokdieren onder controle der commissie worden gesteld. De heer v. Foreest zon overigens iedere verdere poging toejuichen, die verbetering brengen kan. Blijven zooals hij thans is, kan de toestand niet. Het einde der bespreking was, dat besloten werd, aan het. dagelijksch bestuur in de verschillende gemeenten een adres te zenden, met dringende uitnoodiging, de aan dacht op deze belangrijke zaak gevestigd te houden, en óf het initiatief te nemen tot het instellen eener betere contróle over de keuze der in de gemeente aanwezige en nog te brengen padstieren óf op voor iedere gemeente dienstige wijze eventueels pogingen daartoe van particu liere zijde gedaan, krachtig te steunen. Ieder der ter vergadering aanwezige heeren verklaarde zich bereid, den hun ten dienste staanden invloed aan* te wenden, ten einde aan bedoeld adres de noodige kracht bij te zetten. Vóór 1 Mei zullen zij van de uitkomst aan den Se cretaris mededeeling doen, waarna eene tweede vergade ring derzelfde commissie volgen zal. Concert. Het reeds vroeger voorgenomen concert door de dames Sophie en Johanna Heymann, is bepaald op don derdag 24 Maart, in het lokaal »Harmonie". Dit reeds beroemde zusterpaar hield den hollandschen naam in het buitenland hoog. De Köln Zeitung zeide het niet onaardig, hoezeer beider kunst elkander aanvult. Zij schreef van haar »Wie dio Eine spielend singt, so spielt die Andere singend." Als de tegenwoordige kunstreis door ons land achter den rug isbegeven de dames Heymann zich weder voor eene tournée naar Engeland. normaallessen. Tot de gemeentelijke normaallessen zijn toegelaten: voor de le klasseMaarten Hos, Stompetoren Willem Willebrands, alhier; Anna Cornelia Denijs, Schagen Alida Hartog, alhier Anna Maria den Hartog, alhier Neeltje de Jong, Groet; Aafje Kooij, Oude Niedorp Alida Kuiper, alhier Jantje Molenaar, Groot-Schermer; Elisabeth Over, Veenhuizen Gunrtje Anna Plaatsman, HaringkarspelWilhelmina Tonneman, alhieren Aaltje de Waal, Koedijk; voor de 2e klasse: Johanna Maria Sofia Greeve, alhier. Velsen. Op 31 Maart a.s. zal te Haarlem wor* den aanbesteed het verbroeden van het Noordzeekanaal onder Velsen en beoosten Buitenhuizen, raming f61,700. Zendingsfeest. Naar wy van het bestuur vernemen zal het feest van de Vereeniging: »Christelijk Nationaal Zendings- feest" worden gehouden op het landgoed: »Noord-Hou- deringen", nabij het station de Bildt, op woensdag, den 16 Juli a.s. Vakblad voor Koffiehulshouders. Het vakblad Vergunningsrecht" is van naam gewij zigd. Het verschijnt nu als weekblad »Het Koffie hui s", nu meer algemeen gewijd aan de belangen van den koffiehuisstand. Kond- en klauwzeer. Bij den uitgever S. L. van Looy te Amsterdam is reeds het tweede duizendtal verschenen van een bro chure van A. Nuijens, getiteld: Genezing en voorko ming van het mond- en klauwzeer", volgens het genees middel van dr. L. Morandi. Het boek kost 30 ets. en valt dus onder het bereik van alle veehouders. Idmmen. Beroepen bij de ned. herv. gemeente de heer ds. J. Heenk, van Vechel. Oostgraftdijk. Door de bestuurders van het Be grafenisfonds alhier, is onlangs verslag uitgebracht om trent den toestand van dat fonds op 1 Januari 1898. Aan contributiën werd in 1897 ontvangen f330,67 aan rente f 40. Deze baten gevoegd bij het batig saldo van 1896 gaf een ontvangst van f 2211,25. De uitgaven in 1897 bedroegen in 't geheel f 101, zoodat de rekening sloot met een batig saldo van f 2110,25. Barslngerhorn. In de polders Waard en Groet heeft men zich het mooie weder der vorige week ten nutte gemaakt. Erwten en boonen zijn bij eiken land bouwer al uitgezaaid. De grond, hoewel niet doorge vroren, is tengevolge van den drogen herfst, zeer fijn, en gemakkelijk te bewerken. Voor suikerbieten is hier weer weinig land beschikbaar gesteld. Schagen. Voor een niet zeer talrijk publiek gaf de Gymnastiek- en Schermvereenigiug »Lycurgus" den 13 eene openbare uitvoariug in het lokaal »Oérès". Door plotseling opgekomen ziekte van den directeur werden de oefeningen geleid door den heer K. Roggeveen, die deze zaak lofwaardig volbracht, maar niet kon verhinde ren, dat de gymnasten, aan andere leiding gewoon, niet zoo goed werkten als »Lycurgus" dat gewoon is. Vooral de volksklasse leed in hare nummers (vrije-oefeningen), door do ongewone leiding. Als altijd sloot een bal de uitvoering. Hcngstenkeurlng. Als aanvulling van het bericht van de onlangs alhier gehouden hengsten keuring moet nog worden gemeld, dat de hengst Felix Faure", van den heer V. Bakker Jz. te Wieringerwaard No. 2 is geplaatst bij de keuring voor de provinciale subsidie met een subsidie van f 250. Deze plaatsing is een gevolg van het uitvallen van een der hengsten bij do keuring op cirnage. IJitwaterende Sluizen. Gekozen tot hoofdingeland van de Uitwaterende Sluizen in het Vide district de heer H. Stam, burge meester van Oudendijk. Schermerhorn. De zangvereeniging »Vooruit" alhier hield met welwillende medewerking van het mu ziekgezelschap »Polyphonia" den 13 hare jaarlijksche openbare uitvoering. De zangnummers werden ook dit jaar afgewisseld door komische voordrachten hetwelk weder zeer in den smaak van het vrij talrijk opgekomen publiek viel. Purmerende. Van de 4 plannen, die ingekomen zijn op de prijsvraag voor het versieren van de koemarkt, tijdens de kroningsfeesten, is aan dat van de heeren Gebr. Admiraal, boom- en bloemkweekers te Rijp, de prijs toe gekend. Tevens is aan hen de uitvoering van dit werk opgedragen. Wognnrn Schagen. In de laatste weken is aan deze lijn met kracht gewerkt, vooral aan het stuk OpmeerWognum. Verschei dene M3 zand zijn reeds van eerstgenoemde plaats af vervoerd en de locomotief, die den aannemer reeds zoo veel parten heeft gespeeld heeft zich daarbij goed ge houden zoodat er dan ook gegronde hoop bestaat, dat dit deel met de a.s. tentoonstelling berijdbaar is. Aanbesteding. Door de H. IJ. S. M. werd den 14 aanbesteed het aanbrengen van houten dekken op de draaibruggen in den spoorweg Zaandam Hoorn. Ingekomen 25 biljetten. Minste inschrijver de heer P. Boks, Amersfoort, voor f 6523. liaatste Berichten. Dr. Iicyd* over Engeland* suzerelnltelt. PRETORIA, 14 Maart. In een onderhond met een ver tegenwoordiger van Reuters agentschap ontkende dr. Leyds het bestaan van een snzereiniteit van Groot-Bri- tannië, doch hy gaf toe dat op de Zuid-Af rikaansche Re publiek krachtens de conventie van 1884 enkele verplich tingen rusten, en die is zij geneigd na te komen. Een moord te Johannesburg. KAAPSTAD, 14 Maart. Een telegram nit Johan nesburg meldt, dat Wolf Joël, de vennoot van het huis Barnato Brothers, hedenmorgen in zijn kantoor is dood geschoten. De moordenaar, een gewezen soldaat, werd gearresteerd. 3d7ste Staatsloterij. le klasse, 2e lijst, 15 Maart. Vervolg binnenlandsche berichten. Oude Aiedorp. De heer A. Wonder Pzn., bur gemeester dezer gemeente sinds Februari, is thans tevens benoemd tot secretaris. Zitting van 15 Maart 1898. L. M. B., zonder vaste woonplaats, gedetineerd, dief stal, 6 maanden gev. T. D., Egmond aan Zee, strooperij, met behulp van a wagen, 1 2 boete, subs. 2 dagen hecht.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 3