Ralph Denmead. ISo. S3. onderdste jaargang. 1898. VRIJDAG 18 MAART. Buitenland. FEUILLETON. ALKMAARSCHE COl'RANT. Deze Courant wordt B 1 n s d a g-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar! «,8« franco door het geheele rijk f 1. 3 Nummers f 0,««. Afzonderlijke nummers 3 ets. RE* Prijs der gewone advertentien Per regel f O,IS. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR, brengen ter kennis van de ingezetenen dat in het gemeenteblad van Alkmaar zijn opgenomen de besluiten van den Raad dier gemeente d.d. 22 December 1897 en 9 Maart 1898, waarbij zijn vastgesteld o. Verordening, houdendetoepalingen omtrent de orde bij gelegenheid der jaarlijksche paardenmarkten te Alkmaar. (Gemeentebl, No76.) b. Verordeningen op het heffen en invorderen van straatbelasting. (Gemeentebl. No. 77 c Verordeninghoudende bepalingen om trent het gebruik van het gemeentelijk gym nastieklokaal voor particuliere lessen en gemeenschappelijke oefeningen. (Gemeenteblad No. 78.) j Welke Verordeningenheden afgekondigdgedu rende drie maanden voor een ieder ter iezing zijn nedergelegd ter gemeente-secretarie op alle werkdagen van des morgens 9 tot des namiddags 2 ure. Bedoelde gemeentebladen zijn ter gemeente-secretarie verkrijgbaar tegen betaling van 10 ets. voor gemeen teblad No. 7615 ets. voor No. 77 en 10 ets. voor No. 78. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT Voorz. 17 Maart 1898. C. D. DONATH, Secr. Telefoonnummer3. BUIT SC HI. AA' 1>. Graaf Posadowsky-Wehner de Duitsche minister van financiën verklaarde den 16 in de zitting der begrootingscommissie dat de verbonden regeeringen toestemmen in het opnemen van een paragraai in de vlootwetwaarin bepaald wordtdatingeval de uitgaven voor de marine in een begrootingsjaar 117,525,494 mark overschrijden, en de rijksinkomsten niet toereikend zijn voor deze uitgave het meerdere bedrag niet mag gedekt worden door verhooging of uitbreiding van indi recte Rijksbelastingen op verbruiksartikelen, waardoor de geheele bevolking getroffen zou worden. ENGEIiANB De gezondheidstoestand van lord Salisbury, waarover reeds sedert eenigen tijd ongunstige berichten verspreid werden schijnt van dien aard dat de premier zich voorshands van alle zaken onthouden en in het zuiden van Frankrijk herstel van krachten zoeken moet Het kon moeielijk slechter treffen. Terwijl de vet houding van Engeland met Rusland in Azië en met Frankrijk in West-Afrika zeer gespannen is de dreigende on weerswolken die boven Cuba hangennog verre van uiteengedreven zijn, en bovendien een chauvinistische pers tot krijgshaftig optreden aanzetzal de Regeering gedurende eenigen tijd moeten derven de vaste leiding en verstandige voorlichting van den ervaren kundigen en bovenal uiterst voorziehtigen Salisburydie reeds meer. malen de mannen van de Chamberlain-politiek van over ijlde stappen wist terug te houden. De »Times" zegt naar aanleiding hiervan: De ziekte van lord Salisbury kon niet op een ongelukkiger tijdstip komen. Quaestiesdie diep ingrijpen in de belangen van het Rijk, wachten gelijktijdig op oplossing in bijna alle deelen der wereld. Lord Salisbury heeft in zijn handen de draden van menige langdurige en ingewikkelde onderhandelingdie niet gemakkelijk en volledig kan worden opgevat door een ander. »Wij mogen aannemen, dat de heer Balfour buiten gewoon goed bekend is, niet alleen met lord Salisbury s tegenwoordige staatkunde, maar ook met zijn algcmeene inzichten en bedoelingen. De groote en algemeens be kendheid met de buitenlandsche zaken, die de heer Ourzon bezit, zal er ook toe bijdragen om den tijdelijken minister te steunen." Gedurende zijn afwezigheid zal lord Salisbury geregeld op de hoogte worden gehouden van elke belangrijke beslissingdoor zijn ambtgenooten genomen en zoo noodig zal daarover vooraf telegraphisch zijn meening worden gevraagd. De toestand te Bombay is iets minder ongunstig van gewapenden oorlog verkeerde zij in gewapende vrede. De militaire voorzorgsmaatregelen blijven eeh- ter gehandhaafd. Alle afdeelingen van den gezondheids dienst, die de opdracht hebben pestlijders op te sporen krijgen een geleide van soldaten mede. De agitatie onder de inlandsche bevolking is nog altijd stijgende. Er worden tal van gevangennemingen gedaan. FRANKRIJK. Volgens berichten uit Nancy is er aldaar den 14 een grensincident voorgevallen. Er wor den twee lezingen van gegeven. De eerste luidtMaandagnamiddaggingen een kapitein van de Duitsche douane en een douanier de Fransche grens over en een tiental meters voorbij den grenspaal. Fransche werklieden riepen hen aan en poogden hen gevangen te nemen. De officier trok zijn sabel, hoewel hij op Fransch grond gebied was en gaf aan den douanier last zijn geweer te laden zoo gingen beiden op het geannexeerde gebied terug steeds gewapend blijvende. Bij den grenspaal vuurden zij op de werklieden, die over dit optreden woedend waren. De tweede lezing meldtMaandagmiddag om drie uur was een kapitein van de Duitsche douane met verschil lende douaniers in de nabijheid der grenzen. Do kapitein alleen ging de grens over, en begaf zich op Fransch grondgebied. Eenige Fransche werklieden, die hem zagenwilden door EDNA LY ALL. 23) Al de smart en liefde en hartstocht van haar hart, scheen zich in deze woorden lucht te geven. Ralph begon weer in de kamer op en neer te loopenhij begreep haar maar al te goed, en hij was ten einde raad wat hem te doen stond. Ten laatste kwam hij tot het wel wat origi neels besluit, om haar te behandelen, zooals hij in haar plaats behandeld zou willen worden. Hij ging naast haar zitten, en zeide bedaard »Wij zijn vanmorgen allemaal een weinig zenuwachtig, maar ik wilde dat jij, Ivy, je best deedt om de diDgen te beschouwen, zooals ze werkelijk zijn. Ik ga je iets ver tellen, wat niemand op de wereld weet, want het zal je helpen om te begrijpen, hoe wij tot elkander staan. Ik heb in Engeland eene vriendin, die tot nu toe slechts mijn vriendin is maar ik ben verwaand genoeg om te droomen te hopen dat zij eens mijne vrouw zal worden." »Dan geef je er natuurlijk niet veel om, wat er van andere meisjes wordt," zei Ivy boos. »Ik geef er duizendmaal meer om," zei Ralph. »Ilec is juist door haardat ik geleerd heb de vrouwen te achten. Wanneer zij in jou plaats in Forres was, zou ik dan niet eiken man een schurk vinden, die haar goeden naam in gevaar bracht, die niet al het mogelijke deed om haar te beschermen en haar onbaatzuchtig te helpen Ivy antwoordde niethare treurige blauwe oogen waren op de zijne gerichtmet den vragenden blik van een kind, dat een geheel nieuw denkbeeld tracht te begrijpen. Zij had in hare vroegrijpe kinder- en meisjesjaren veel gezien, wat men liefde noemde, maar slechts zelfzucht en dierlijke hartstocht was en nu door haar verdriet en teleurstelling heen begon zij een ander soort liefde te begrijpen, een liefde die verheven was en veredelde. Het was maar een verwijderde zwakke schijn, zooals zij het landschap eens op een dag gezien had, toen zij, in weer wil van het mistige weer, de Moncriefïe Hill beklommen haddenen terwijl de mist nu en dan voor eenige hem arresteeren. En gevecht ontstondde kapitein riep zijn manschappen die toesnelden en op de werklieden aanlegden, terwijl zij naar de Duitsche grens terugkeerden. Bij deze bedreiging lieten de Fransche werklieden den kapitein gaan die snel terugkeerde naar het geannex eerde gebied en daar verdwenen. Het parket van Bricy begaf zich naar de plaats waar het incident voorviel, om een onderzoek naar het gebeur de in te stellen. GRIEKENUANB. Uit Petersburg wordt gemeld, dat de candidatuur van prins George van Griekenland voor het gouverneurschap van Kreta als verzekerd kan worden beschouwd. Een telegram aan de »Times" uit Athene bevestigt dit bericht: alle mogendheden zouden haar toestemming hebben verleend. De keizer van Oostenrijk en de koning van Italië zou den zelfs in een eigenhandig schrijven aan den Czaar hebben medegedeeld, dat zij volkomen met de keuze van prins George instemmen. De Times'' verneemt verder nogdat op de voor waarde, dat de prins afstand zou doen van zijn rechten op den Griekschen troon niet verder zal worden aange drongen. Naar echter de »Times" uit Kanea verneemtheeft Duitschland zich uit de Kretenser wateren teruggetrokken. Den 16 werden de Duitsche troepen, die zich te Kanea bevonden, aan boord van de »01denburg" genomen de Duitsche vlag werd genomen van de wallen van Kanea, en het Duitsche wachtschip stoomde onmiddellijk naar Messina, om daar te dokken. Nu de candidatuur van prins George bij de groote meerderheid der Europeesche mogendheden instemming vond acht de Duitsche regeering haar taak afgeweven, en onttrekt zij zich aan de verdere regeling van de Kre tenser quaestie. SPANJE. Gelukkig zijn de berichten over de verhou ding tusschen Spanje en de Vereenigde Staten heden minder zorgwekkend. Een telegram uit Madrid meldt, dat tusschen de auto nomistische regeering en de opstandelingen onderhande lingen zijn aangeknoopt door tusschenkomst van den heer Ceballos die onderhandelingen schijnen te zullen leiden tot een overeenkomst, welke aan de goed Keuring van de regeering te Madrid zal worden onderworpen. De nieuwe gezant der Spaansche regeering te Washington, Sanor Polo de Bernabe, is door president Mc Kinley zeer vriendelijk begroet bij zijn audiëntiede gezant sprak tegenover den president veel van de vredelievende gevoelen en de vriendschappelijke gezindheid van koningin Christina en van den minister-president Sagasta. De Cubaansche opstandelingen zijn onder elkander minuten opklaarde hadden zij de zon zien schijnen op de schoone natuur ver ver in het verschiet. Zij had nu hetzelfde gevoelof de zweem van liefde, dien zij ontvangen had, waar en oprecht, en de mist slechts een voorbijgaande smart was. »Het spijt mij dat ik boos was,' riep zij uit. »Ik heb de woorden niet zoo bedoeld. Ik wil je graag tot vriend hebben en dat je mij helpt tenminste wanneer het niet verkeerd van mij is, dat ik het toelaat. »Natuurlijk is het goed," zei Ralph. Heeft je groot vader je niet aan mij toevertrouwd, toen wij naar fechot- land gingen om je onder de hoede van mevrouw Skoot te plaatsen? Ik ben het aan hem verplicht, nu zij je ver laten heeft, om te zorgen, dat je goed en wel in Londen terugkomt, en ik zal dadelijk aan juffrouw Dan Doolan schrijven en haar alles uitleggen." »Dank je," zeide zij met een treurig gedwee stemmetje. En toen hij begon te schrijven, kreeg zij hare verstandige, huishoudelijke maniertjes terug en begon zij dikke boter hammen te snijden, en ze voor de reis in een stuk papier te doen. Zij gat toen haar reiskoffer als vergoeding aan de hospita, pakte hare weinige bezittingen zoo klein moge lijk in'en stond aangekleed, toen MyraKay haar kwam afhalen, wel is waar zeer bleek ziende, maar met een vastberaden trek om haren mond, dien Ralph niet nalaten kon te bewonderen. Het ging zeer woelig toe bij het vertrek. Toen brj zijne brieven op de post had gedaan en Ivy's kaartjes genomen had en alleen naast den waggon stond en mets meer te doen had, overviel hem een gevoel van verlaten heid. Voor de eerste maal viel het iemand te binnen, om te vragen welke plannen hij gemaakt had. Waar gaat ge heen, mijnheer Denmead?" zeide Myra Kay. »Ik ga een voetreisje maken," zei Ralph luchtig; mis schien wandel ik naar Glasgow, om daar te trachten een engagement te krijgen. O ja, waar is Macneillie's gezel schap nu Juist opgedoekt," zei Myra opgeruimd, toen zij er aan dacht, dat haar aanstaande in Londen zijn zou, om haar op te wachten. »Maeneillie scheidt er gewoonlijk kort na Pinksteren uit en begint weer in Augustus. Hij heeft mij beloofd, mij dan weer aan te nemen." Wanneer er eene plaats open is, zoudt u wel een goed woordje voor mij kunnen doen,' zei Ralph, »en Ivy, schrijf mij eens hoe het met je gaat. Ik zal aan het post kantoor te Stirling naar de brieven vragen, want ik hoop tegen dien tijd van een engagement te hooren." Juist op dit oogenblik, werd hij door een welbekende stem uit een rookwaggon aangeroepen, en omziende zag hij Dudley uit het open raampje liggen. »Dus ga je ook zuidwaartszeide hij. »Geluksvogel, hoe heb je dat kunnen klaarspelen De trein had zich reeds in beweging gezet, maar de tooneelspeler leunde nog met een stralend gelaat uit het portier tot op het laatste oogenblik het geluk, dat hij met het biljartspel gehad had, beschrijvend. »Speel hetzelfde spel," raadde hij hem aan »het is de eenige manier om te winnen. Vaarwel, beste jongen! Ik hoop je in betere tijden weer te zien." Hij wuifde vroolijk met de hand en werd meegevoerd, maar wat Ralph het langst zagwas Ivy's treurig gezichtje dat tot het laatste oogenblik naar hem omkeek. HOOFDSTUK XIV. Het was, nadat hij van zijne makkers afscheid genomen had, juist tien minuten over elf op de stationsklok, toen Ralph den straatweg bereikte. Hij voelde zich zeer verlaten, en bleef eenige oogenblikken, in somber gepeins naar een vlammend rood en geel geschilderd aanplakbil jet kijken dat een tooneel uit »Cramond Brig" voor stelde, hetwelk zij eiken avond na »East Lynne" gespeeld hadden. Welke treurige ervaringen hij ook met het gezel schap gemaakt had, zij waren tenminste niet zoo akelig als de eenzaamheid. Hij miste Ivy's vroolijk gezichtje en het opbeurende gezelschap van den tooneelspeler zeer. Er was ook eeD zekere bitterheid in het denkbeeld, dat niemand er aan gedacht had, wat er van hem worden zou, en dat zelfs Dudley, die toch vriendelijk en harte lijk genoeg geweest was, er nooit aan gedacht had, zijn reis naar Londen uit te stellen en twee kaartjes naar Glasgow te nemen. Met een laatsten blik op Forres, richtte hij zijne schre den zuidwaarts en begon eenigszins bedroefd het eerste gedeelte van zijn weg af te leggen. Hij dacht Grantown dien zelfden avond te bereiken, en Grantown scheen ten minste twee-en-twintig mijlen verwijderd. Gelukkigerwijze trof hij goed weer; het was een van die zonnige, heldere Mei morgens door een koel windje opgefrischten hij was nog niet ver den heuvel afgeloopen, toen zijn goede luim

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 1