BURGERLIJKE STAND. Wanneer Is de haan overbodig) Wenseht men de te wachten eieren niet te doen uitbroeien maar ze slechts te verkoopen voor de con sumpt.iedan is een haan bij de hennen niet alleen onnoodig maar zelfs overdaad. Want gedane proeven hebben aangetoond, dat 1°. de kosten van eieren in een kippenhokdat acht hennen zonder haan tot woning verstrekteongeveer 30 procent minder waren dan in een kippenhok, met evengroot aantal hennen en bovendien een jongen haanen 2°. dat de productie van eieren door het ontbreken van een haan niet in het minst geschaad wordt. Zelfs werd waargenomen dat in kip penhokken zonder haande hennen 1 a 2 maanden vroeger met eierleggen aanvingen dan in hokken, waarin wel een haan aanwezig was. Tevens werd waargenomen dat in kippenhokken zonder haan evenveel hennen broed ziek werden als in die met een haan. Men kan dus eventueel in kippenhokken zonder haan het aantal kippen aanhouden en vermeerderen door broedeieren te koopen en die door de broedzieke kippen te laten uitbroeden. (Landb. Cour.) Brandbare haarkammen. Na het gevaar van de petroleum wasschingen waarop voor eenigen tijd gewezen werddreigt der dames nu weer brandgevaar door kammen van celluloid, die in Engeland reeds in gebruik zijn en ook ons wel zullen bereiken. Dit zijn dubbele kammendie dicht klappen als een passer, en meer nog dan die, omdat de tanden in elka&r grijpen, zoodat ze het haar zeer stevig bevestigen en voor de dames een zeer begeerenswaardig toiletartikel zijn. Maar als deze kam nu ook in den brand vliegt en dat doen die cellnloid-artikelen maar al te licht dan is niemand in staat ze spoedig genoeg te verwijderen en loopen de draagsters het grootste ge vaar. Er zijn gevallen bekend dat zulk een kam ging branden door een heet friseerijzer. Het celluloid ont vlamt dan wel niet altijd, maar het gaat een dikken en zwaren damp verspreidendie zeer gemakkelijkzelfs door een licht op een afstand, ontvlambaar is. Men zal dus in het algemeen voorzichtig doen door in het geheel geen celluloid-kammen te gebruiken. Zuivelfabriek. In de algemeene vergadering der coöperatieve vereeniging Zuivelfabriek Wiewerd", bleek dat de fabriek uitstekend werkt. Over het kwartaal kon reeds een extra dividend aan de leden en leveranciers van 1 cent per dubbele liter uitgekeerd worden. De melk wordt al naar de leden wenschen öf voor rekening der coöperatie opgehaald, of door elk in de fabriek geleverd, waarvoor zij dan een afstandsvergoeding ontvangen van hoogstens 10 cent per 100 kilo. Werd tot dusver voor melk van lager dan het bij het tarief gesteld normaal vetgehalte eene prijsvermindering genoteerd, thans zal ook voor melk met hooger vetgehalte een evenredig verhoogde prijs worden uitbetaald. (Landb. Cour.) landbouwtentoonstelling. De groote Landbouwtentoonstelling der »Deutscbe Landwirtschafts-Gesellschaft" zal dit jaar van 16 tot 21 Juni te Dresden worden gehouden. Zij omvat dieren landbouwproducten en hulpmiddelen, werktuigen, enz. Ofschoon Texel van jaar tot jaar meer eieren aflevertis het toch bijna niet in staat alle aanvragen tijdig uit te voeren. De eierhandel is op het eiland in de laatste jaren verbazend toegenomen. Men kan den uit voer thans veilig stellen op een half millioen eieren per jaar, waar naar matige berekening f 12.500 voor ont vangen wordt. Grootebroek. Den 15 werd de zeventigjarige heer D. F. alhier levenloos uit het water opgehaald. Waar schijnlijk heeft hij zijn schuurtje willen sluiten en is toen door de duisternis misleid te water geraakt. Te Callantsoog heeft iemand bij het omspitten van den grond zeven oude zilveren geldstukken gevon den. Vijf daarvan zijn aanmerkelijk grooter dan een rijks daalder en een ter grootte van een gulden. De vijf grootste hebben aan de eene zijde een vorsten hoofden daaromheen als randschrift: »Phil IIII. d. G. Hisp. et Indiar Rex," en aan de keerzijde, om het ko ninklijk wapen «Archid. Anst. Dux. Brab." (alzoo van den spaanschen koning Philips IV), met de jaartallen 1630, 1634, 1647 en 1650. Het volgende heeft aan de eene zij tot randschrift Leopold d. G. archidux. Aust. dux. Bur. et Saggaesm", en aan de andere zijde: «Reliq. Archd. Gubernat. Plen.' et, Com. Tirol. Land. Als" en is van het jaar 1623. Het kleinste stuk heeft aan de eene z(jde tot rand schrift „Abit dei Gratia Albertus et Els.'' (Albertus en Isabella), terwijl het randschrift aan de andere zijde on leesbaar is. Te Heemskerk is een boerenleenbank opgericht. Tot bestuursleden zijn benoemd de heeren P Zonne veld, W. J. A. de Wildt, C. de Bie, E. Adrichem en J. Duivenvoorde. De burgemeester, Jhr. H. Gevers, is een der leden van den raad van toezicht. Halfweg. De politie heeft de daders opgespoord van den diefstal van rijwielen aan de suikerfabriek aldaar. Het zijn twee ingezetenen van de gemeente Haalemmer- meer. Kandvoort. In de den 12 gehouden Raadszitting is een bedrag van f 300 toegestaan voor de a.s. kronings feesten, n.l. voor het onthalen der schoolkinderen, de be deelden in deze gemeente en de verpleegden in het Oude mannen- en vrouwengasthuis, enz. Tot het aanschaffen van een portret van H. M. de Koningin werd eene som van f 50 beschikbaar gesteld. Purmerend. In de den 12 gehouden raadszitting werd de instructie voor den nieuwen gemeente-ontvanger vastgesteld. Zijne borgstelling, groot f 12,000, zal bestaan uit eene eerste hypotheek van vaste goederen (landerijen), die ruimschoots die waarde vertegenwoordigen. Ook zal hij zijne diensten moeten verleeuen als waag- meester der Kaaswaag en daarvoor f 100 'sjaars beloo ning ontvangen. Het salaris wordt daardoor op f 1300 gebracht. Ontginning. De commissie voor werkverschaffing in de Friesche gemeente Eugwirden kocht in 1893 een stuk ondergrond groot 7'/i H.A. tot ontginning. Deze grond is thans in weiland herschapen en kost aan de commissie voor aan koop, arbeidsloon enz. p. m. f 4000, terwijl er f 250 aan huur is ontvangen. De commissie heeft thans dat stuk publiek laten veilen en reeds is thans daarvoor f 4600 geboden. In vijf jaren dus eene vermeerdering van f 600 -(- f 250 huur, samen f 850 of van f 4000 in één jaar f 170, zijnde ruim 4 pCt., terwijl daardoor vele arbeiders gedurende de winterseizoens werk en brood hebben be komen. Vee-Invoer In België. Een paar dagen geleden werd medegedeeld, dat te Esschen, over de Belgische grens, nog vier groote qua rantaine-stallen gebouwd worden, en dat dit in verband wordt gebracht met eene binnenkort te verwachten open stelling van de Belgische grens voor den invoer van Ne derlandsch wei- en fokvee. Thans leest men in het zooeven verschenen verslag van de Begrooting van Landbouw en Openbare Werken voor België. »De sluiting van de grens was allernoodigst om onzen veestapel voor algeheele besmetting te vrijwaren; maar de grens mag toch niet geheel toeblijven. Over de grens zijn toch niet alle beesten besmet, en wij moeten magere beesten hebben voor de kweek. »Het Engelech stelsel zou hier te pas komen: acht of tien dagen de inkomende beesten aan de grens ophouden de gezonde, magere beesten laten binnenkomen en de vette slachten." N. v. d. D. Hoteldiefstallen. In een hotel van den eersten rang te 's-Graven hage zijn diefstallen ontdekt uit koffers van verschillende geruimen tijd aldaar vertoevende, reizigers. Verdacht wordt de Duitsche hotelknecht, Weichert, die plotseling begin Februari is verdwenen. Edam. Door het bestuur van het Nutsdepartement is aan den werkman H. Kuiper, die 60 jaren de betrek king van knecht vervulde in de lijnbaan aldaar, een paar leunstoelen uitgereikt. Holonel Picquart. Naar aanleiding van den beleedigenden brief van majoor Esterhazy heeft kolonel Picquart tot een redac teur van de «Temps" gezegd «Ik ben verheven boven de beleedigingen en bedreigingen van mijnheer Esterhazy Den dag, waarop de geheele waarheid bekend zal zijn, zal men ze naar waarde kunnen schatten. En deze dag is dichter bij dan men denkt, dat verzeker ik u." De eere-sabel die enkele inwoners van Boedapest aan kolonel Picquart wilden zenden, is op bevel der Hongaarsche regeering in beslag genomen, op grond dat de goudsmid zonder machtiging het Hongaarsche wapen op de sabel had gegraveerd. De goudsmid is deswege tot twee dagen gevangenisstraf en 300 fl. boete veroordeeld. Friesche Train plannen. Aan tramplannen voor Friesland komt geen einde Bolsward, reeds door de tram van de Nederl. Tramweg Maatschappij aan Sneek en Harlingen verbonden, zal naar men verneemt, het kruispunt worden van de be staande tramlijn Harlingen-Heerenveen, zoodat dan het noorden van Friesland per tram met den zuid-westhoek zal worden verbonden. Het zou geschieden door aanleg eener lijn Franeker-Bolsward-Workum. Een commissie van vijf onzer eerste ingezetenen heeft zich gevormd om de plannen bij de betrokken gemeentebesturen toe te lichten en te bepleiten. Door Gedeputeerde Staten van Friesland is aan de Provinciale Staten voorgesteld aan het comité voor den aanleg van een locaal-spoorweg LeeuwardenStiens Ferwerd—Holwerd DokkumOostmahorn, met zijtak Stiens St'Jacobi Parochie, een prov. subsidie te verleenen van f 300 per kilometer gedurende twintig jaren. Examen Hulpacte. Het schriftelij k gedeelte van het examen voor de hulpacte zal (op 1 April a.s.) worden afgenomen in het «Paleis voor Volksvlijt," het mondeling gedeelte, dat 12 April aanvangt, wordt gehouden: door ééne Com missie in het «Nuts-Gebouw," bij het Koninklijk Paleis, door de andere in het »Gebouw der Mij. voor den Wer kenden Stand", op den Kloveniersburgwal. Er zijn n.l, bij de 400 candidaten. Stompetoren. Daartoe uitgenoodigd door de alhier bestaande Sociëteit Eensgezindheid" traden de heeren YVilson uit Hoorn den 15 op voor de leden dier sociëteit en geïntrodoceerden. Achtereenvolgens werden voorgedragen«Priesterzegen," van Estella Hymans— Herzfeld «Het is van belang," van Nolette de Branene van Steeland «de Schipbreukeling," van Framjois Coppée Bij een studentenmaskarade"van Lauriliard; «Het Triomflied der beschaving," van Estella Hymans—Herz feld «Een huiselijk tooneeltje", van Lauriliard; «Hoe ik dansen geleerd heb", van den Controleur «Gervaise", van Jacques Normand »'t Zoutvat", van Van Heijst «Het verhaal van een werkman", van A. Belinfaute Jr.; Een lastige bezorging" en «Wat het niet, maar wat het wel was", van Lauriliard; «10 regels van de Overwin tering op Nova-Zerabla", van Tollens en «Paardengang" van Lauriliard. Uit de stilte, die gedurende de voordrachten onder het talrijk opgekomen publiek heerschte, bleek, hoe de heeren Wilson er in slaagden hunne hoorders te boeien, terwijl door de gestadige afwisseling van ernst en luim de aandacht gaande werd gehouden. Tentoonstelling Holl Haatsch. v. Landbouw. Spanbroek. H.H. M.M. de Koninginnen zonden als blijk van belangstelling in de a. s. tentoonstelling, alhier te honden op 27 Juli en volgende dagen twee sierlijke medaljes. Een voordeellge loterij! Iemand te Rotterdam had een loterij opgericht en hij verkocht loten aan deze en gene met belolte dat de houder van het nummer waarop in de eerste klasse van de thans trekkende Staatsloterij de 20.000 viel, aanspraak kon maken op een veeren bed met toebehooren en f 50. Nadat de 20.000 nu gevallen is, bleken wel twintig per sonen in het bezit te zijn van door hem afgegeven loten, waarop het zelfde nummer voorkwam als waarop de 20,000 is gevallen. De ondernemer blijkt evenwel niet in staat te zijn om aan zijn belofte te voldoen. Een dierenvriend. In het «Utrechtsch Nieuwsblad" leest men in het programma voorde inhuldigingsfeesten te Maarsbergen o. a. «Een os te slachten en die onder de armen der gemeen ten te verdeelen. Op den dag van het feest zal die os worden versierd en op het terrein worden rondgeleid en zoo kunnen deelen in de algemeene Jeestvreugde." Toch belastingplichtig. Men schjjnt belastingplichtig te zijn ook na den dood. De minister van financiën toch heeft beslist, dat overlijden van een belastingplichtige voor de belasting over het loopende jaar geen verandering tengevolge heeft. W ordt de woning van den overledene ontruimd en nemen de achtergebleven leden van diens gezin binnen zes weken een ander perceel in gebruik dan geldt art. 38, 2de lid, der wet. Y ervanging van dienstboden door lager belastbare geeft geen aanspraak op ontheffing. Het vorenstaande is niet van toepassing wanneer de woning van een overleden belastingplichtige wordt ont ruimd en de achtergebleven leden van diens gezin ver schillende woningen betrekken. Tulnhouwvereeniging. Door enkele personen te Üchermerhorn worden pogingen aangewend om voor deze gemeente eene tuin- bouwvereeniging op te richten. Aangezien ieder jaar meer bouwers in den aangrenzenden Eilandspolder zich door aansluiting beter op den groentebouw kunnen toe leggen zou deze vereeniging veel ten nutte van deze bouwers kunnen doen. Het plan bestaat om zeer spoedig een bevoegd persoon uit te noodigen die in eene pu blieke vergadering de voordeelen van oprichting dezer vereeniging zal bespreken. (Purm. Cour.) Het eerste kievitsei. In den Grooten IJpolder is j.l. Zondag door een knecht van den landbouwer Herman de Jager het le kievitsei gevonden, hetwelk onmiddellijk werd opgezonden aan H. M. de Koningin. Onze Grondwet. Den 13 Maart was een merkwaardige herinne ringsdag in onze staatsgeschiedenis. De «Wereldkroniek" bevat een artikel, waarin er aan wordt herinnerd dat de 13e Maart een gedenkdag is doordat op dien datum van het jaar 1848 Koning Willem II geheel uit eigen beweging, buiten zijn ministers om, het besluit nam aan de wenschen van zijn volk toe te geven en een ruime grondwetsherziening toe te staan. Deze koninklijke daad wekte een onbeschrijfelijke geest drift onder de bevolking, allerwege uitte zich de vreugde in luidruchtige betoogingen en de oude volksliefde voor Oranje, die onder het hardnekkig verzet tegen de volks- wenschen dreigde onder te gaan, was eensklaps met een ongekende kracht herleefd. Op 3 November 1848 werd de nieuwe grondwet af gekondigd. He zaak der Gebr. Hoogerhuis. Zooals men weet, noodigde Mr. P. J. Troelstra Paulus van Dijk uit, om uit Amerika naar Friesland terug te keeren en getuigenis af te leggen in de zaak der Hoogerhuizen, of hem wegens laster aan te klagen. Mr. T. toonde zich bereid de reiskosten te betalen, zoo dat dit geene reden kon zijn om niet aan de uitnoodiging te voldoen. Van Dijk antwoordt nu uit New-Jersey, dat hij met de eerst volgende stoomboot naar Nederland zal vertrekken, wanneer Mr. T. zich bereid verklaart de reiskosten te vergoeden -f- 100 dagen verzuim ad f 3.75 per dag en de gelden stort bij de redactie van het plaatselijk blad, waarin v. Dijk zijn antwoord bekend maakt. Bij eene eventueele veroordeeling van v. Dijk, door Mr. T. als een der mede-inbrekers aangewezen, zal v. Dijk afstand doen van de niet gebruikte, door Mr. T. gestorte gelden. «Zoo" aldus schrijft Van Dijk «stel ik dus op mijne veroordeeling een premie voor U." De 100 dagen vergoeding ad f 3.75 per dag wordt gerekend voor den tocht heen en weer, het onderzoek enz.vier inwoners van New-Jersey verklaren, dat Van Dijk vast werk heeft tegen f 3.75. per dag. Hij zal nu afwachten wat Mr. T. doet. Wordt het geld gestort, «dan," zoo schrijf hij«vertrek ik met de eerste boot de beste. Vrij stelling. De Algemeene Synodale Commissie der Nederlandsche hervormde kerk heeft zich tot do Ministers van Binnen- landsche Zaken, Oorlog en Marine gewend met een adres, waarin zij er de aandacht op vestigt, dat de aanstaande studenten in de theologie, die nog hunne voorbereidende studie volgen, volgens het ingediende wetsontwerp niet in dezelfde conditie verkeeren zullen als de zendeling- kweekelingen en de kweekelingen der R.-Kath. semina- riën, wat de tijdelijke vrijstelling van den militairen dienst betreft. Zij verzoekt den Minister deze «grove onbillijk heid" weg te nemen en door het «doen nemen van de noodige maatregelen door uitbreiding van de bedoelde bepaling, dit euvel te verhelpen." Oudkarspel. Getrouwd. 23 Febr. Mattheas Reiker en Geertruida Maria Enge- ringh, wed. van Nicolaas Glas, beiden alhier. Geboren. 15 Febr. Johannes Cornells en Catharina Pieternella, z. en d. van Willem van Loo en Henriette Sophia van Wulven. Jacobus, z. van IJf de Lange en Antje Kos. 21 Gerbrand Simon, z. van Jacob Stet en Maria Broersen. 22 Willem, z. van Jan Kos en Dieuwertje Bakker. 28 Nelly Geertruida, d. van Matthijs Eecen Jz. en Dieuwertje van der Stok. Barslngerhorn. 1-28 Febr. Ondertrouwd en getrouwd. Simon Kruit en Grietje Bakker. Getrouwd Arie Kossen en Guurtje Liefhebber. Geboren. Pieter en Klaas, zs. v. Maarten Kooij en Antje Groene- wond. Dieuwertjed. van Cornells Middelbeek en Antje Amels. Maartje, d. van Pieter Bakker en Maartje Groet. Jannetje, ri. van Cornelis Groen en Nantje Stam. Alida, d. van Johannes Swier en Trijntje Geel. Overleden. Cornelis Konijn, eehtgen. van Beatrix de Lange, 69 j. Klaas Kooij, lid. Aaltje Schouten, wed. van Jan de Boer, 77 j.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 3