Buitenland. Nederland. tie-agent tot de hoogst geplaatste beambten zijn allen er op nit zooveel mogelijk geld af te persen de betrekking van commissaris van politie in eene wijk is zoo voor- deelig, dat zij met 15000 dollars betaald wordt; kroe gen, speelhuizen, verdachte huizen, allen moeten haar schatting betalen een houdster van verdachte huizen betaalt aan de politie jaarlijks de som van 1000 om hare compromitteerende verklaringen onmogelijk temaken, wordt zij door de politie ontvoerd. De politie heft be lasting van de straatprostituéesarresteert willekeurig vrouwen en meisjes, om van hare verwanten geld mach tig te wordende politie is de bondgenoot van zwen delaars, de heeler van diefstallen in huizen van ontucht. Wie het ongeluk heeft met hare hoofden op gespannen voet te staan, loopt gevaar zonder reden gearresteerd en mishandeld te worden. Recht is niet te verkrijgen, want rechters en rechtsgeleerden staan even laag als de poli- tie-mannen wie niet betalen kan is zeker veroordeeld te worden. Belial zit op den rechterstoel. Met mede werking van politie en justitie worden de verkiezingen vervalschtwie zich waagt te verzetten, dien wordt met geweld het zwijgen opgelegd. De onthullingen voor het Lexow-eommittee maakten een einde aan de overheersching van Tammany Hall echter niet voor goed. Bij de verkiezing van den eersten mayor voor het met de omliggende steden tot één stad vergroote New-York Greater New-York werd de rechter Van Wijck, de candidaat van Tammany Hall, gekozen. De maeht van dezen mayor is niet gering. Hij blijft 4 jaren aan het bewindhij benoemt, op een enkele uitzondering na, alle hoofden van departementen doch heeft alleen het recht van ontslag in de 6 eerste maanden van zijn bestuur. Do financieels contröle der gemeente lijke vertegenwoordiging is nagenoeg nul, daar de mayor het recht heeft om posten, die door haar geweigerd zijn, weder op het budget te herstellen. Men ziet, tot welke diepte de democratie vallen kan, wanneer zij door w beheer ontzenuwd is. Wantrouwen in de gekozenen des volks doet de alleenheerschappij aan één man toekennen, wien men dan weêr het onmogelijk maakt zich van on geschikte helpers te ontdoen. Er is veel te leeren uit de jongste geschiedenis van New-York. Ook voor de bewoners van steden, die het nooit tot den rang van wereldstad zullen brengen. Waar kliek- en partij-regeering bestaan, loopt het algemeen welzijn gevaar. Niet in één dag wordt de eerlijke man tot een boosdoenerslechte praktijken ontwikkelen zich daar, waar gemis aan toezicht tot oneerlijkheid uitlokt. Hoe in den regententijd met de stedelijke middelen omgesprongen werd, ligt ons nog versch in het geheugen ook in ons land hebben op verschillende plaatsen kleine Tammanies den schepter gezwaaid. Dat thans in het beheer der gemeentegelden eerlijkheid tot regel is ge worden, is voor een niet gering deel te wijten aan het toezicht, door de uitverkorenen der burgerij uitgeoefend. Men zij daarom voorzichtig in de keuze dier vertegen- om woordigers; men late de politiek ter zijde maar vrage bij de keuze van gemeenteraadsleden, alleen naar be kwaamheid en eerlijkheid. Voor de naïeven, die genezing Van maatschappelijke kwalen van verandering van regeeringsvorm meenen te moeten verwachten, is de geschiedenis der Tammany- overheersching allerleerzaamst. Niet de regeeringsvorm, maar de wijze, waarop geregeerd wordt, verzekert de vrijheid der burgerszelfs de beste wetten vermogen die vrijheid niet te beschermen, waar onwaardigen met 'hare uitvoering belast zijn. Ook in ons land zijn meermalen stemmen opgegaan, den burgemeester door de gemeentenaren te doen kiezen. De ervaring in New-York opgedaan zal zeker menigeen doen inzien, hoe noodig het is, dat de burge- m Bes ter door de landsregeering wordt aangewezenzóó, toch is hij onafhankelijk van de partijen in de gemeente en behoeft hij niemand naar de oogen te zien. Is de burgemeester uit den aard zijner benoeming de vertegen woordiger van de landsregeering, dan is het onbillijk dat aan zijne betrekking geen Rijkspensioen verbonden is. Wie een groot deel van zijn leven aan het bestuur eener gemeente gewijd heeft, mag ook vorderen, dat hem een rus tige oude dag bereid wordt. Bij den bestaanden toestand kan niemand naar de betrekking van burgemeester din gen, wanneer hij niet over zooveel middelen beschikt, dat hij ook na zijn ontslag kan leven. Bij de hooge eischen, die men tegenwoordig aan den bestuurder eener eenigszins belangrijke gemeente moet stellen, wordt de keuze hoe langer zoo moeilijkerwant financieele onaf hankelijkheid en plaatselijke geachtheid geven nog niet altijd waarborgen voor de geschiktheid, om aan het hoofd moderne stad te staan. Dat die taak geen sine- is, zal zeker nog meer blijken, wanneer de nieuwe samenstelling van het kiezerskorps haren invloed op de vormiDg onzer gemeenteraden heeft doen gevoelen. jarigen ijpenboom omgaf. Hoe lang hij geslapen had, zou hij niet hebben kunnen zeggen, maar ten laatste werd hij met een hongerig gevoel wakker. Nadat hij al het brood opgegeten had, wat hij van den vorigeu avond be waard had, wandelde hij naar het kerkje, en het geluid van eene stem door de open ramen vernemend, begreep hij dat het Zondag was. De predikant las den Honderd-een-en-twintigsten psalm voor, en stilstaande, luisterde hij naar de welbekende melodie van French." Ik hef mijne oogen op naar de bergen, vanwaar mijne hulp komen zal. Mijne hulp is van den Heere, die hemel en aarde gemaakt heeft. Hij zal uwen voet niet laten wankelen, uw bewaarder zal niet sluimeren. Zie, de bewaarder Israëls zal niet sluimeren noch slapen. De Heere is uw bewaarder, de Heere is uw schaduw, aan uwe rechterhand. De zon zal u des daags niet steken, noch de maan des nachts. De Heere zal u bewaren van alle kwaad, uwe ziel zal hij bewaren. De Heere zal uwen uitgang en uwen ingang bewaren, van nu aan tot in eeuwigheid. FRAWKRIJK. De eischen door Frankrijk aan China gesteld, geven, gelijk te verwachten was, aanlei ding tot nieuwe moeielijkhoden. Wat de Regeering precies eischt, is nog niet duidelijk. De »Times" verneemt uit PekingFrankrijk vraagt, dat China geen gebied ten zuiden van het dal van den Yang-tse-Kiang zal afstaan, behalve Kwang-si en Yunnan aan Frankrijk. Die eischen, zegt het Cityblad, zijn in strijd met het Engelsch-Cnineesch tractaat en brengen de belangen van het Britsehe rijk ernstig in gevaar. Dat dit ook de meening is der Engelsche regeering, blijkt wel daaruit, dat de Chineesche gezant Zaterdag avond een langdurig onderhoud heeft gehad met de heeren Balfour en Curzon in bet departement van buitenland- sche zaken. Daarentegen deelt de »Times"-correspondent te Parijs een onderhoud met den heer Hanotaux mede, waarin de Fransche minister verklaarde, volstrekt geen plan te heb ben, mede te werken tot verbrokkeling van het Chineesche Rijk. Hij zegt: Frankrijk hoeft er niets bij te winnen, als het gebied in China verkrijgt; het heeft Tonkin en het verlangt volstrekt niet, zich in Yunan te vestigen of de hand te leggen op Zuid-China. In plaats van nieuw gebied te annexeeren, beijveren wij ons integendeel de integriteit van China te handhaven. Inmiddels worden te Cherbourg ernstige maatregelen genomen om een eskader te mobiliseeren, dat naar Oost- Azië zal vertrekken. TURKIJE. Ergerlijke wandaden der Turken worden thans weder uit Thessalie gemeld. Om de redding van koning George te herdenken bij den aanslag van Karditzi had de katholieke prieBter Dalezios in de katholieke kerk te Volo een dankdienst aangekondigd de Turksche overheden wilden dit niet toestaan, doch onder bescher ming der consuls werd de godsdienstoefening gehouden, die door een dichte menigte, door alle consuls en door de commandanten der vreemde oorlogsschepen werd bij gewoond. Een donderend »leve de koning door Dale zios ingezet, werd staande door de menigte herhaald. Den volgenden morgen werd de priester in zijn slaap vertrek door Turksche soldaten met bajonetsteken ver moord. Deze moord is waarschijnlijk een wraakneming van Turksche zijde voor het houden der go- sdienstoefe- ng, hoewel het houden van een plechtig »Te Deum" door de Grieken in Konstantinopel, zoowel in de ortho doxe als in de katholieke kerk, werd toegestaan. De katholieke kerk in het Oosten staat onder bescher ming van Frankrijk. Dientengevolge hebben de consuls van Frankrijk en van Rusland ernstig bij de Turksche regeering tegen dit optreden der troepen te V oio gepro testeerd. De metropolitaan van Volo heeft besloten, ook de orthodoxe kerk een lijkdienst voor Dalezios te houden, waaraan alle Grieksche geestelijken zullen deel- nog veilig het huis uit konden komen en onverwijld de brandweer waarschuwden. De brand richtte aanzienlijke schade aanmaar het huis bleef behouden door de trouwe zorg van den hond, en de maatschappij, bjj welke huis en inboedel verzekerd waren, beloonde »Zulu" met een zilveren medaille. KToordpoolrelzen. Een humoristisch blad gaf onlangs de volgende voorspellingen omtrent Noordpool-expeditiën 1898 Haans Haansen doet een ontdekkingstocht naar de Noordpool. 1899 Torm Tormpsen onderneemt een tocht om Haansen terug te vinden. 1900 Jhim Jhornsen onderneemt een tocht om Tormpsen terug te vinden. 1901 Jjaik Jjaksen onderneemt een tocht om Jhornsen terug te vinden. 1902 Jjaksen keert terug met bet stoffelijk overschot van Jhornsen. Er wordt een marmeren gedenk- teeken voor Jhornsen opgericht. 1903 Jhornsen keert terug met het stoffelijk overschot van Tormpsen. Er wordt een baksteenen monu ment opgericht voor Tormpsen. 1904 Tormpsen keert terug met de overblijfselen van Haansen. Er wordt een houten gedenkteeken op gericht voor Haansen. 1905 Haansen keert terug, uitgeput van vermoeienis. De Noordpool nog ongerept 1906 Een Amerikaan ontdekt de Noordpool. Verkoop tegen opbod van de gedenkteekens. Zonderlinge beschuldiging. Een eigenaardige beschuldiging is ingebracht tegen den Engelschen sergeant Walker, die in den veldtocht tegen de Afridi's door den vijand werd gevangen geno men, doch later uitgeleverd. Hem werd ten laste gelegd, »dat hij zich zes weken zonder verlof van zijn regiment had verwijderd". De sergeant werd vrijgesproken, maar zijn soldij voor de zes weken heeft hij er bij ingeschoten. Inderdaad schijnt de militaire overheid volkomen naar de letter van een der artikelen in het militair strafwet boek te hebben gehandeld. Het artikel bepaalt tevens, dat de minister van oorlog het recht heeft gratie te verleenen voor dit misdrijf! Toen de laatste woorden gezongen waren, ging Ralph naar de deur en trad bet kleine gebouw binnen, juist toen de gemeente opstond om te bidden. Hij had datzelfde gevoel van gemeenschap, dat hij in zijn verlatenheid zoo noodig had, zooals hij het in de hut van den herder ondervonden had. Evenmin kon de lengte der preek, en de verwarde reeks hoofden, en de sterkende invloed van dat kalme biduur, dat hem in zijn eenvoud godvruchtiger en grootscher toescheen, dan gekunstelden opschik en vertoonmakende ceremoniën, voor hem dien Meimorgen boderven. Vertroost ging hij verder en den weg naar Fearnan inslaande, bereikte hij weldra de oevers van Loch Tay. Ver in het verschiet, teekende Ben Lawers zich kaars recht tegen het blauw van den hemel af, en de wande ling liet, wat schoonheid betrof, niets te wenschen over. Het verbaasde hem, dat een wandeling van achttien mij len hem zoo vermoeien kon. Het was waar, dat toen hij Forres verliet, hij niet meer aan wandelen gewend was, en reeds met korte tusschenpoozen, vele mijlen per dag had afgelegd, maar hij werd neerslachtig, toen hij merkte, dat hij zoo weinig kon verdragen. Wordt vervolgd. IVoordpoolexpedltle. Het vertrek der Noordpoolexpeditie van kapitein Sverdrup, Nansen's metgezel, is bepaald op 10 Juni. De reis, welke weder met Nansen's schip »Fram" wordt ondernomen, zal vermoedelijk drie jaren duren. Tien Scandinavische mannen der wetenschap nemen deel aan de expeditie. Hondentrouw. De volgende geschiedenis van een braven waakhond wordt door het Engelsche blad »The Spectator" mee gedeeld. De hond, een Russische poedel, »Zulu" genaamd, werd tegen I uur 's nachts wakker door het uitbreken van een brand, welke lang had gesmeuld tusschen den vloer van de eetkamer en de zoldering van een benedenvertrek. Hij ging toen krabbelen aan de deur der slaapkamer van een der dienstboden. Het meisje meende, dat de hond niet wel was, liet hem binnen en wilde weer gaan slapen maar dit liet »Zulu" niet toe. Hij rustte niet voor hij, door blaffen, janken en naar de deur loopen, haar had beduid, dat er onraad was. Zij stond op, ging kijken, ontdekte den brand en riep de huisgenooten, die allen Aoordscïiarwoude. In zijne laatste vergade ring heeft de Gemeenteraad dezer gemeente eene premie van 15 cent gesteld op het vangen van t lke waterrat en elk een heeft permissie om met geweer of knipaan die verdelging a te doen. Ontzaggelijk groot wordt gaandeweg het aantal van deze lastige dieren, en de schade, die zij den landman aandoen, is niet gering. Noord-Scharwoude gaf het eerst gevolg aan het verzoek der Landbouwvereeni- ging, de andere Langedijker gemeenten zullen zeker wel volgen. Ren waarschuwing voor hondenllefhebbers. De afkeurenswaardige gewoonte van hondenbezitters, die »met hun hond gaan wandelen" en dan zelf per tram gaande, bun hond over een grooten afstand doen volgen, heeft Zondagmiddag zulk een dier het leven gekost. Een mooie hond, die door een hijgenden wedloop met de tram, op den Biltschen straatweg, zijn trouw aan zijn meester toonde kwam bij het wisselen van twee rijtuigen even voorbij de batterijen naast de rails, en werd door het tegemoetkomend rijtuig overreden en gedood. Dit ongeval wekte veel deelneming onder de vele wandelaars, welke deelneming echter duidelijk den hond en niet diens eige naar gold. Wllhelmlna-lontefn. Te Breda wordt op 31 Augustus een monu ment onthuld opgericht als blijvende herinnering aan den dag, waarop Koningin Wilhelmina de Regeering van Nederland aanvaardt. Dit monument zal bestaan uit een sierlijke fontein, die tot een hoogte van omstreeks 7 M. zal kunnen springen. De fontein zelve zal zijn van gesla gen ijzer met, een hardsteenen bekken. Haarlem. De firma E. H. Krelage Zoon, is door Z. K. H. den Groothertog van Baden benoemd tot Hof leverancier. Dit is de derde onderscheiding van dezen aard, die haar in de laatste drie maanden ten deel viel. Alhier zijn tot hoofdingelanden van den Haarlemmer meerpolder herkozen Jhr. P. M. G. van Fisenne en Jhr. J. B. van Merlin, en gekozen de heer G. B. 't Hooft. Zandvoort. Bij Kon. besluit is thans de jaar wedde van den burgemeester gebracht van f 800 op f 1000. Een voorstel van B. en W., om deze een ver hooging, evenals eene tot een gelijk bedrag aan den secre taris te verleenenwerd voor eenigen tijd door den Gemeenteraad verworpen. Ren meevaller Een veehandelaar, die Woensdag de 's-Hertogen- bossche markt bezocht, bemerkte, op het marktplein aan gekomen dat hij zijn portefeuille met een aanzienlijk bedrag in bankpapier miste. Toen hij, op weg naar het politiebureau, nog even het café inliep, dat hij een groot half uur geleden verlaten had, vond hij daar het verlo rene op een tafeltje, waaraan hij gezeten had, in goede orde terug. Ren goede maatregel. Door brievengaarders in Friesland is een schrijven ontvangen van den directeur-generaal der posterijen, hou dende mededeeling, dat, als zij dit wenschen, zij des Zondags om de drie weken kunnen worden vrijgesteld van den besteldienst. Voor rekening der posterijen wordt dan een hulpbesteller daarmede belast. Riaastenllefde op zee. De medaille der Royal Human Society voor naas tenliefde is deze week toegekend aan Charles Leigh Kinnear, 4e officier van Donald Currie en Co's Kaap Mailboot »Dnnottar Castle," en aan George Karbey, een scheepskok van dezelfde boot. Uit eene mededeeling van de firma Bruinier en Co., te Amsterdam, hoofdagenten der Castleliju, blijkt, dat deze toekenning geschiedde wegens de koelbloedigheid en dapperheid, door hen betoond bij het redden van een ongelukkigen 3e klasse passagier, die, in een aanval van tijdelijken waanzin, van de mailboot over boord sprong op 8 December 11., op 5.44 graden Z. B. en 5.15 gra den W. L. Toen de booten, welke ter redding uitgezonden waren, de plaats bereikten, waar de drenkeling zich bevond,

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2