Stadsb erichten. gebruikt het Rijk zelfzij komen niet in den handel drukken de arbeidsmarkt niet, en hebben geen invloed op het loon, dat in de vrije maatschappij wordt betaald. De Commissie was van oordeel, dat nog heel wat meer zaken, die het Rijk noodig heeft, in de gevangenissen kunnen worden gemaakt. Was dit inderdaad het geval, dan zou de arbeid ten behoeve van particulieren mis schien zoo sterk kunnen verminderen, dat de werkelijk nadeelige concurrentie, die de vrije arbeid daarvan on dervindt, zooal niet geheel verdween, althans van uiterst geringe beteekenis zon worden. En nu hebben wg bij de behandeling der Staatsbegrooting in December van bet vorige jaar van den Minister van Justitie vernomen, dat zijn ambtsvoorganger omtrent dit punt met de hoof den der overige departementen van algemeen bestuur in overleg was getreden, en dat de voorloopigo uitslag van dat overleg de verwachtingen verre had overtroffen. Men mag dus binnenkort een belangrijke uitbreiding van den arbeid in de gevangenissen, ten behoeve van het Rijk zelf te gemoet zien, en van dien maatregel een aan merkelijke beperking van den nadeeligen invloed op den vrijen arbeid verwachten. Inmiddels kunnen, voor zoo veel dan nog noodig zal blijken, de beide andere maat regelen, die een nader onderzoek eischen, overwogen wor den, en tevens nog een laatste maatregel worden voor bereid, die de Commissie ten slotte heeft aanbevolen. Behalve de bepaling, dat aan particulieren die in gevangenissen laten werken, altijd een hooger loon in rekening moet worden gebracht dan volgens de bestaande tarieven door het Rijk aan de gevangenen wordt uitgekeerd, is namelijk de opsporing en de regeling van den arbeid voor rekening van particulieren aan de gevangenisbestnren overgelaten. Elk bestuur handelt op zich zelf, heeft zijn eigen inzichten en wordt daarbij voorgelicht door het hoofd van het gesticht onder zijn beheer, die ook weer zijn eigen inzichten heeftmisschien afwijkende van die der hoofden van andere gestichten. Daaruit ontstaan vooral ook ten gevolge van de moeilijkheid voor sommige gevangenisbestnren om werk te vinden, verschillen in de voorwaarden in de behandeling en in het loon en een concurrentie tnsschen de gevangenissen zeiven. De Commissie zou daarin verbetering willen brengen door de invoering eener centrale leiding van den gevangenis- arbeid bij bet Ministerie van Justitie, gesteund door eene Commissie van bijstand en advies, waarin ook industrieeion en werklieden zouden zittenen die ook ingekomen klachten zou onderzoeken. Ook die maatregel zou niet anders dan van gunstigen invloed kunnen zijn. Laatste Berichten. over den aard der ontploffing, maar uit de getuigenver klaringen blijkt, dat de ramp veroorzaakt is door een onderzeesche mijn. MADRID, 25 Maart. Het Spaansche rapport over de ontploffing aan boord van de »Maine" schrijft de ramp toe aan een inwendige oorzaak. Het rapport der „Halne"-cominissle. WASHINGTON, 25 Maart. Het rapport de .Maine" - commissie is hier ontvangen en zal heden in den minis terraad worden voorgelezen. President Mc. Km ley zal aan Spanje geen eischen stellen, maar de uiteenzetting der feiten beschouwen als gelijkstaande met een verzoek om een nadere verklaring. Niettemin zal hij blijven aan- dringen op inmenging om den nood der hongerlijdenden op Cuba te verlichten. De vraag van vrede of oorlog zal afhangen van het antwoord van Spanje. De commissie verklaart, dat de ontploffing is te wijten aan een uitwendige oorzaak, maar heeft de verantwoor delijkheid niet uitgemaakt. Zij heeft zich niet nitgelaten die naar een klein boschje leidde, en hier begaven zijne krachten hem weder en weer verloor hij het bewustzijn. Toen hij tot zichzelf kwam, lag hij in een ongemakke lijke houding over den weg, zijn hoofd op den mosachtigen dijk en zijne voeten hingen gevaarlijk over den waterkant. De gedachte doorkruiste zijn brein, dat hij het leven had kunnen verliezen, wanneer hij in de tegenovergestelde richting gevallen was, en droomerig vroeg hij zich zelf af of het niet eenvoudiger geweest was, en toch, hoe ellendig hjj zich ook gevoelde, was hij toch blij dat hij leefde. Ver in het verschiet kon hij Ben Ledi zien, die in zijn kalme schoonheid boven de schuimende rivier uitstak. Er was ook een rotsachtig eilandje, in het midden der rivier waarop een hooge, statige pijnboom groeide, wiens donker gebladerte scherp afstak tegen het witte schuim en het helle groen van de boomen op den anderen oever. In zijn gedachte scheen de bruisende stroom de melodie uit te galmen: »Ik richt mijne oogen naar de hemelen, zooals hg ze den vorigen dag in de kerk te Fortingall gehoord had. Allerlei vage herinneringen doorkruisten zijn koorts achtig brein. Hg meende dat hij weder met Angus Lin klater wandelde, toen deze het leelijke, zwarte lammetje droeg of bij was aan 't roeien met zijn vaderof hg was óp de repetitie en mevrouw Skoot sprak hem boos toe Door zijn koortsachtige verbeelding heen, gevoelde hij 'steeds zijn lichamelijke ellende, en de woorden, welke hij van de twee heeren gehoord had, die hem op den weg voorbij waren gekomen, klonken nog steeds bitter in zijne ooren. Kort daarop verbeeldde hij zich weer iets anders. Hij zat met Evereld in den schouwburg, en kon duidelijk de woorden van Shyloch's rol hooren .What, what, what ill lnck, ill luck »I thank God, I thank God, Is 't true, is 't true 1" »I thank thee, good Tubalgood newsgood news I »Ha, ha, where? In Genoa?'' De stem was zeker niet van Washington. Het was hem een raadsel. »Gij steekt een dolk in mg, vervolgde de stem, en brak toen plotseling af en in de stilte, die nu volgde, hoorde hij het naderen van voetstappen. Hij opende zgn oosen, maar zag slechts het bekende landschap van Ben Ledi en de schuimende rivier. Hij had er geen besei van dat vlak achter hem een hooge, statige gestalte stond en dat iemand hem nauwkeurig gadesloeg, niet met de critiseerende hardheid van de voorbijgangers op den weg, maar met de eerbiedige, sympathische manier van een kunstenaar. Wordt vervolgd. Sneeuwstorm. Vrijdagmorgen vielen ten gevolge der zware druk king der sneeuw en hevige rukwinden te Leiden de sedert kort geplaatste ijzeren telephoonpalen om, in hun val nog een andere medeslepende. De losse werkman van Oosten kwam onder een daarvan terecht en werd zoo ernstig aan zijn rug gewond, dat zijne opneming in het Academisch Ziekenhuis noodzakelijk bleek. Belangrijk is de schade aan telephoon, weg, boomen en hekwerk in de nabijheid van Leiden teweeggebracht. Tnsschen Haarlem en Halfweg zijn een groot aantal telegraafpalen omvergewaaid, die over de rails lagen, zoodat de ochtendtreinen belangrijke vertraging onder vonden Ook de eerste trein van Helder heeft bij Kastrikum zoodanig in de telegraafdraden verward gezeten, dat hij ruim een uur te laat te Amsterdam aankwam. Uit IJmuiden meldt men den 25 Sneeuwstorm N.O De loodskotters zijn binnen. Het stoomschip »Simson" doet loodsdienst. Het stoomschip .Oberon" werd opgehouden Telephonische en telegraphische gemeenschap gedeeltel; k gestoord. De logger .Vlaardingen 150" is hedennacht achter zijn anker weggedreven tegen de Znidpier en ver brijzeld. Drie man die aan boord waren redden zich over de pieren. Het verkeer met het eiland Marken, dat waarschijnlijk door den N.O. storm onder water staat, is gestremd, zoodat omtrent ongelukken daar nog niet kan gemeld worden. De botters uit verschillende plaatsen, die de haven te Monnikendam binnenvluchtten, bonsden en rammelden tegen elkaftr, waardoor menigeen averij zal oploopen. Een er van is op de kleiperken terechtgekomen en zal vermoedelijk gedeeltelijk uiteenslaan. Behagen. Op nitnoodiging van de zangvereeniging »Euterpe" zijn de besturen en directeuren der muzikale vereenigingen »de Harmoniekapel Luphonia de .Gregoriusvereeniging' en .Euterpe' den 24 samenge komen tot het bespreken van plannen om het inhuldi- gingsfeest met eene gecombineerde uitvoering op te luisteren. Er zal zoo is besloten eene tent op de marktplaats opgeslagen worden en daarin zullen door de vereenigingen eeuige nummersde volksliedoren in de eerste plaats worden uitgevoerd. Reeds is vastgesteld dat de nummers met instrumentale begeleiding zullen gedirigeerd worden door den directeur der Harmoniekapel, den heer L. A. Schouten. Hot programma zal binnen eenige dagen door de vier directeuren worden vastge steld, zoodat de repetities spoedig zullen kunnen beginnen. Eene commissiebestaande uit de heeren Jb. Denijs L. A. Schouten, T. van Beijnen, H. M. Th. ter Linden, J. Ranke en W. Vader is gekozen voor de behartiging dor huishoudelijke zaken. Ten slotte werd besloten, dat 14 dagen vóór de feesten hetzelfde programma, wellicht eenigszins uitgebreid, in de zaal van het Noordhollandsch Koffiehuis tegen entrée zal worden uitgevoerd. Dames en heeren geen lid van een der bovengenoemde ver eenigingendie bij deze gelegenheid wenschen mede te werken kunnen zich wenden tot de commissie bovenge noemd, die over aanneming beslist. Hengslenkeurlng. Ben 25 werd door de provinciale commissie te Behagen de derde hengst der .Hengstenvereeniging gekeurd en na onderzoek in het Paarden-Stamboek opge nomen. Het dier is donkerbruin van kleur met 2 witte achtervoeten, boog 1.62 M. en genaamd .Bilstein". Het is een Oldenburger hengst uit Jever en wordt den 20 Mei 3 jaar. Door de vereeniging wordt het dier tot dekking beschikbaar gesteld bij den heer R. Schenk Kz., te Wieringerwaard^ Van de bekende schrijfster mevrouw Thérèse Hoven zal bij de firma Valkhoff Van den Dries, uitgevers te Amersfoort, een Indische roman, getiteld: .Met Verlof" verschijnen die niet vooraf in eenig tijdschrift het licht heeft gezien. Bcheelkljkcn van locomotieven. De lantaarns der locomotieven zijn, te rekenen naai de eerste dichterlijke beschrijving van een spoortrein bij avond, vergeleken bij twee vuurschietende oogen. Ame- rikaanscbe ingenieurs hebben aan spoorwegmaatschappijen den raad gegeven voorgoed een eind te maken aan alle nieuwe poëtische vergelijkingen van komende dichters door de locomotiefoogen scheel te maken welke poëet zal zich daarna nog laten inspireeren Deze ontsieringsmaatregel zon niet noodig zijn geweest, wanneer de rails steeds in rechte lijn hun weg ver volgden. Doch de rails maken op sommige plaatsen bochten en omdat de locomotiefoogen steeds recht voor zich uit staren, beschijnen zij bij een kromming van den weg alles behalye de rails. Wanneer daarentegen de lantaarns op mei de rail correspondeereude draai-schijven worden geplaatst, znllen de lichtbundels nooit van de rails kunnen worden afge leid al wordt een noodwendig scheelzien er ook het gevolg van. (Hndlsbl.) Schietwedstrijd. Woensdag, den 23, hield het Kader der Schutterij zijne laatste winteroefening. Na afloop daarvan had er een schietwedstrijd met geweer tot kamerschietoeiemngen plaats, waarvan de uitslag was als volgt: De le prgs werd behaald met 272 punten door don sergeant K. Brugman de 2e met 266 punten door den sergeant L. P van der Waalde 3e met 264 punten door den adjudant-officier Èt la suite R. Oostenveld, allen in 30 schoten. Buiten-Socletelt. Bij de den 26 gehouden aanbesteding voor het bouwen eener Bniten-Societeit, alhier, werd ingeschreven door N. v. d. Voort f 8100A. de Mank Pz., f 7999 P. v.' d. Waal f 7890J. Dorregeest f 7777Spruit en Wils f 7385 H. de Rover f 7100 0. van 't Hullenaar f 6999J. Balder 1 6990O. Grootegoed f 6886 en W Swager f 6400. Het werk is aan den laagsten inschrgver gegund. De barometerstand alhier, was 's morgens te 8 aur als volgt: den 25: 757.7; den 26: 749.4. Kleedermakers. Maandag, den 21, had het bestuur der Alkmaarsche Kleedermakers-Gezellen-Vereeniging de leden opgeroepen, om eene huishoudelijke vergadering bij te wonen ten einde den uitslag te vernemen van den wedstrijd in handen arbeid, te houden, evenals het vorige jaar, door eenige leerlingen van den vak-cursus, die in den afgeloopen winter, in een lokaal der Burgeravondschool, onder lei ding van den heer P. J. Schmidt, plaats vond. De com missie van beoordeeling, bestaande uit de heeren G. Wolzak Gz., J. A. van der Waal en J. J. van der Linde, en als plaatsvervanger den heer P. A. Koot, hadden na een vergelijkend onderzoek, aan de volgende leerlingen de door het bestuur beschikbaar gestelde prijzen toege kend, en wel aan J. Rodenberg le, B. Deen 2e, J. Ng- boer 3e, C. Zuurbier 4e en N. Kleimeer 5e pr., terwijl aan H. Nijboer, die den gebeelen cursus op eenen avond na had bijgewoond, maar deze gemeente metterwoon had verlaten, nog een bijzonderen prijs als aanmoediging werd toegekend. Aan de commissie komt een woord van dank toe voor hare bemoeiingen in deze en in het bijzonder aan den voorzitter dier commissie, den heer G. Wolzak Gz., die hoewel in het vak grijs gewordeD, nog met jeugdigen ijver is bezield, en ook de jongelieden in zijne gehonden toespraak er op mocht wijzen, hoe ook voor den kleer maker een goede opleiding en flinke ontwikkeling noodig is. En waar het bestnnr al sinds twee jaar bezig is, om een vakschool te vormen, wat tot heden echter de krachten der Vereeniging te boven gaat, maar dank zij den steun, door eenige inwoners dezer stad geschonken, in den vorm van eene geldelijke bijdrage, die belangen al twee jaar ter harte kon nemen, daar twijfelde hij niet, dat, als men weder den vak-cursus ging honden, en op den ingeslagen weg zou voortgaan, men ook op den steun der ingezetenen weder zou kunnen rekenen, opdat het vak onderwijs, zij het cok op kleine schaal, den kleer maker ten goede mocht komen. Wenschelijk was het ook voor de Vereeniging, dat do kleermakers hier ter stede zich beter organiseerden, ten einde aan den hier bestannden lagen loonstandaard het hoofd te bieden, daar in het al gemeen geen onkel vak zulk een lagen loonstandaard aanwijst. En hoeveel arbeid wordt daar niet voor verlangd! Of is het niet zeer treurig en werkt het op den werkman niet demoraliseerend, dat hier in Alkmaar firma's zijn, die 30 en 35 ct. voor een broek, en evenveel voor een vest, en f 0,75 en f 1,00 voor een Oolbert of Jacquet dnrven betalen, om van andere verhoudingen niet te spreken. Alleen, als alle vakgenooten zich vereenigen, om langs den weg van orde en recht tot een beteren toe stand te geraken, znllen znlke misstanden in het vak tot het verledene gaan behooren. Concert dames Heymann. Twee kunstenaressen, de dames Johanna en Sophie Heymann, stelden zich den 24 aan het alkmaarscb publiek voor. Mejuffrouw Joh. Heymann, die wij reeds jaren geleden als kind op de openbare bijeenkomsten der muziekschool van de Maatschappij tot bevordering der toonkunst te Amsterdam hebben hooren spelen is sedert die reeks van jaren eene pianiste van beteekenis geworden. De technische vaardigheid is zeer groot, waaronder de voordracht echter niet lijdt en van af het flaisterondst pianissimo tot het krachtigst fortissimo geeft zij tallooze toonschakeeringen. De klank blijft steeds fraai, de meest pianissimo gespeelde passages zijn immer duidelijk, de houding steeds rustig. Geen wonder dat deze voordrach ten zeer veel succes hadden. De piano wordt, op zulk eene wijze bespeeld, geheel iets anders. Diegenen, die dit instrument de plaats misgunnen, die zij in bet kunst en maatschappelijk leven heeft ingenomen en haar ver achtelijk «hakkebord" noemen, waren zij tegenwoordig geweest, ze zouden nu wel tot andere gedachten gekomen zgn. Het programma van mej. Joh. H. bestond uit stukken van Schubert, Mozart, Mendelssohn, Chopin, Carl Heymann (den beroemden broeder van dit zusterpaar, die helaas zijn schitterende loopbaan als pianiBt zoo spoedig zag afgebroken) Rubinstein, Delibes, Jadassohn en Liszt. Wij vonden het zeer jammer, dat mej. Johanna H. geon sonate van Beethoven op haar programma had, zoo gaarne hadden wij haar ook in deze soort muziek willen hooren. Mej. Sophie H. is geheel en al coloratuur-zangeres. Haar keel vaardigheid is bijzonder groot en ofschoon de stem niet zeer krachtig is, geeft mej. H. niet meer dan zij kan zij forceert de stem volstrekt niet. Haar orgaan gaat zeer hoog, tot c en d driegestreept. De uitspraak is zeer dnidelpk, ook al moeten de woorden zeer ving ge zongen worden, zooals in .Zwischen uns ist nichts ge- schehen" van Zarzicky. Dat zij ook in ander genre dan coloratuurzang thnis is, bewees de voordracht van het Du bist die Rnh','' van Schubert. Behalve deze num mers zong zij nog liederen van Victor Massé, Taubert, Carl Bohm, Eckert, tot ons groot genoegen ook nog een hollandseh lied, 't schalksche »'t looze molenarinnetje" van Verhuist en eene aria uit »de barbier van Sevilla van Rossini. Beide dames brachten al hunne voordrach ten nit het hoofd ten gehoore en buitendien accompag neerde mej. Johanna H. ook nog hare zuster. Al was de opkomst van het publiek niet zeer groot, bet succes was er niet minder om. Op hare verdere kunstreizen wen schen wij beiden dames den meest mogelijken bijval toe. Het getal kiezers voor leden van den Baad alhier bedraagt volgens 'de op den 22 vastgestelde kie zerslijst in het le kiesdistrict 682; in het 2e kiesdis trict 613; in het 3e kiesdistrict 697. Het aantal kiezers in bet le stemdistriet voor de 2e kamer der Staten-Generaal bedraagt alhier 1294 en in het 2e stemdistriet 838. De Kegelclub „de Unie" ontving van H.H. M.M. de Koningin en de Koningin-Regentes twee bronzen medaljes voor het in Jnni en Juli a.s. door de clnb te geven Kegelfeest. De heer mr. M. Buchner,alhier, sinds 20jaarschool- opziener in het arrondissement Helder, heeft in eene cir culaire aan de onderwijzers medegedeeld, dat hij als school opziener zijn ontslag heeft aangevraagd. Zijn heengaan wordt door de onderwijzerswereld in genoemd arrondisse ment zeer betreurd. Steeds toonde hij zich, zoo schrijit men ons, bereid te helpen en te steunen, waar dat moge lijk was. Waar gemeentebesturen te kort schoten in de behartiging der onderwijsbelangen trad hij steeds voor dat onderwijs op en rustte niet eer, voordat voldaan was aan voorschrift en plicht.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2