Honderdste jaargang. 1898. 27 MAART. Nederland ZONDAG Telefoonnummer3. JVO. 37. Tweede blad. ALkNAARSCHE COURANT. Prijs der gewone ad verten tien: Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven f r a n c'o aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Paarden. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben ter kennis van de gemeentebesturen in dat gewest gebracht, dat de door de commissie tot bevordering der paarden fokkerij in Gelderland te houden premiekeuriugen van één- en tweejarige hengsten in dit jaar zullen worden gehouden te Nijmegen op Vrijdag 15 April, Doesburg Zaterdag 16 AprilEist Vrijdag 22 April, Tiel Vrijdag 29 AprilGeldermalsen Vrijdag 6 Mei en Zutphen Vrij dag 13 Mei a.s. De aangifte voor deze keuring moet geschieden vóór 10 April a.s., bij den secretaris der commissie, den heer W. 0. Schimmel te Utrecht. Torenbranden. Naar aanleiding van de in den laatsten tijd plaats gehad hebbende branden van torens, veroorzaakt door bet inslaan van den bliksem, had de minister van Binuen- landsche Zaken het advies gevraagd van de wis- en na tuurkundige afdeeling der Koninklijke Academie van Wetenschappen omtrent de vraag, of het wenschelijk is, te bevorderen, dat alle torens worden voorzien van bliksem afleiders, dan wel of de omstandigheid, dat, daar een jaarlijks herhaald onderzoek daarvan niet met zekerheid is te verwachten, het gevaar voor het inslaan van den bliksem, door het aan brengen van geleiders, eer vermeerdert. Eene commissie uit de genoemde afdeeling, bestaande uit de heeren J. D. van der Waals, H. A. Lorentz en H. Kamerling Onnes, bracht over de zaak rapport uit. Hare conclusie luidde »Alles te zamen genomen, komt het ons voor, dat bet totale gevaar voor een zeker getal kerken met torens ongetwijfeld wordt verminderd, als zij alle van afleiders worden voorzien, al moet men vreezen, dat eenige daar van na verloop van tijd defect zullen raken. »Dat intusschen maatregelen, die er toe kunnen leiden, dat de afleiders goed aangelegd en van tijd tot tijd be hoorlijk onderzocht worden, van het hoogste belang zijn, behoeven wij hier nauwelijks bij te voegen." De minister van Binnenlandsche Zaken heeft dit rapport in afdruk aan de Commissarissen der Koningin mede gedeeld, met verzoek om, in het belang van het behoud der in ons land aanwezige monumenten, de aandaeht van de gemeentebesturen op dit rapport te vestigen. Rijks-veeartsenijschool. Het examen, om als leerling van 's-Rjjks- Veeartsenij school te Utrecht te worden toegelaten, zal gehouden worden in de eerste helft der maand Juli e. k. Zij, die dat examen willen afleggen, moeten zich schriftelijk, mits postvrij, vóór 1 JuDi e. k., aanmelden bij den directeur der school, met overlegging van de stukken, welke aan gewezen zijn in de «Staatscourant" No. 68. De leerlingen moeten op 1 September 1898 den leef tijd van 17 jaar bereikt hebben. Het bovengenoemde nummer der «Staatscourantbe vat tevens de voreischten voor het examen en de voor waarden van vrijstellingen. Zij, die op 1 September a. s. den leeftijd van 21 jaren bereikt hebben, mogen niet, behalve onderwjjs, tevens als inwonende leerlingen, huisvesting en verpleging in de school ontvangen. De inwonende leerlingen betalen jaarlijks als bijdrage voor onderwijs, huisvesting en ver pleging f 350. De uitwonende leerlingen betalen jaarlijks als bijdrage voor onderwijs f 100. Te Amersfoort is Zondagavond op twee verschil lende plaatsen brand uitgebroken, in een stal naast het café «de Arend en in de woning van den fotograaf Werner, in de Utrechtschestraat. De brand in de stal werd in zijn aanvang gestuit, zoodat niet anders dan eenig stroo verbrandde en het dak eenigszins gehavend werd. Het huis in de Utrechtschestraat echter brandde geheel uit, en alleen de voorgevel bleef staan. Het houten atelier en de voorraad licht ontvlambare stoffen gaven volop voedsel aan de vlammen, doch de brandweer wist het vnur tot dit ééne perceel te beperken. De oorzaken zijn niet bekendal het verbrande was verzekerd. De nevensstaande panden in de Utrechtsche straat kregen veel waterschade. Een onderwijzersfamilie. Onder de geslaagden bij het toelatings-examen voor de R. Normaallessen te Enkhnizen behoorde ook de jonge juffrouw Marie de Boer uit Grootebroek, die reeds op 11 jarigen leeftijd aan de eischen voor bedoeld examen vol deed. Behalve dit kind volgen nog vier kinderen van den heer de Boer de lessen aan die school, terwijl reeds een drietal OHdere bij het onderwijs werkzaam zijn. Voorwaar een familie, die mettertijd veel kan bijdragen tot volksopvoeding en ontwikkeling. Be Cuncra-Herk. Te Rhenen is een begin gemaakt met de voorberei dende maatregelen voor de restauratie van de Cunera- kerk. De herstellingen zullen zich bepalen tot het aller noodzakelijkste. Aan de buitenzijde blijft de toestand van verval, zooals die was vóór den brand. De subsidie van het Rijk ad f 20.000, voor het her bouwen van den toren, is verleend onder voorwaarde dat de plannen door de regeering worden goedgekeurd en uitgevoerd onder toezicht van eene daarvoor te be noemen commissie. De regeering heeft aan de gemeente verzocht bij de restauratie van de kerk het beeldhouwwerk en de oude muurschilderingen indien die bij het afbikken te voor schijn komen in waarde te houden. Amok. Een tamboer van het 2e bataljon le reg. infanterie te Assen veroorzaakte eenige dagen geleden in de Emma- kazerne aldaar reeds vroeg eene geheele opschudding. Als arrestant in de politiekamer werd hem in zijn arrestkamer het eten gebracht,waarna hij den sergeant, commandant der wacht, om een mes vroeg, teneinde daarmede zjjn brood te snijden. Het verlangde werd hem gegeven, hij gebruikte het mes, doch wendde het toen eensklaps tegen zich zei ven en bracht zich aan den hals eene bloedende wonde toe. Hierna wilde hij zich op den commandant der wacht werpen, ontvluchtte de arrestkamer, waarna in en om de kazerne een wilde jacht op den vluchteling aanving, die ieder, welken hij ontmoette, met het mes dreigde. Eerst buiten de kazerne, bij het draaivonder over de Hoofdvaart te Kloosterveen, mocht het gelukken den woesteling te arresteeren. Hij is onmiddelljjk ter verpleging in het m litair hospitaal opgenomen en ofschoon hij veel bloed heeft verloren, is zijn verwonding niet levensgevaarlijk. Als reden voor de daad gaf hij op, dat hij van oordeel is onschuldig te zijn gestraft en daarom in een aanval van razernij heeft getracht zich van het leven te berooven. Vlsschen. Met nadruk wordt in de Ned. Sport nogmaals ge waarschuwd tegen het vangen van te kleine, onvolwas sen visch, waardoor het water wordt doodgevischt en uitgeput. Het blad vernam van bevoegde zijde, dat een nieuw petitionnement op touw wordt gezet, gericht aan Prov. Staten, om terug te komen op het negatieve besluit van 1897. Bij dit petitionnement moet door 500 visschers aan de Prov. Staten verzocht worden, om geen acht te slaan op de raadgevingen der theorie, wanneer deze in strijd zijn met de bewijzen van vernietiging der visscherij, die de practijk dagelijks aan wijf t. Te Haarlem is aan de vereeniging van oudstrij ders der zee- en landmacht in Ned.-Indië op hare eerste en feestelijke jaarvergadering een keurig vaandel uitge reikt door den heer en mevr. Kempers—Stutterheim, die voor deze gelegenheid uit Den Haag waren overgekomen. Om een hoed Tnsschen Boxtel en Tilburg is den 23 een dame uit den trein gesprongen om haar hoed, welke was afge waaid, te redden; gelukkig werd dit door het treinper soneel opgemerkt. De trein hield stil, en de dame werd in den trein gebracht. Of zij ernstige kneuzingen bekomen heeft was nog niet bekend. De trein had door dit ongeval 15 minuten vertraging. 's-Gravenhage. De kiezerslijst voor 1898 ver meldt 16,005 kiezers voor de Tweede Kamer of 440 min der dan in 1897. Te Hoog a/d Kaan had een schoenmakersknecht de onvoorzichtigheid te spelen met een buks, welke in de werkplaats stond. Toen hij het vuurwapen onderden arm hield, ging bij ongeluk het schot af en werd een mede aanwezig zijnde makker ernstig in de zijde getroffen. De gewonde is naar het Gasthuis te Amsterdam over gebracht. Mr. Straetmans. Te Maastricht is in den ouderdom van 58 jaar over leden mr. Straetmans, oud -Kamerlid, lid van Gedeputeerde Staten van Limburg. Opvoeding. In een beknopt vlugschrift heeft de heer J. Kleef- stra, die te Hilversum een kostschool de Brinioschool heeft opgericht, welke door bevoegde personen wordt aanbevolen zijn denkbeelden uiteengezet over opvoeding, waarin hij vooral nadruk legt op lichaamsontwikkeling, en tevens op de vorming van het gemoed der leerlingen. Er komen in dit boekje veel behartigenswaardige wenken voor, en het is versierd met eenige afbeeldingen van de school en haar omgeving. (Handelsblad.) Brulnvlsschen. Klagen de visschers op de Zuiderzee veel van over last door de zeehonden veroorzaakt, de haringvisschers van den Helder klagen niet minder over de talrijke scholen bruinvisschen die in de zeegaten en nabij de kust groote slachting aanrichten onder de haringen. Naar men berekenen kanworden jaarlijks millioe- nen haringen door de even snelle als vraatzuchtige bruin visschen buit gemaakt. Leerling-machinist. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden dat in dit jaar bij de opleiding t an leerlingen-machinist te Hellevoetsluis na vergelijkend examen twintig jongelieden kunnen worden geplaatst als leerling- machinist. Tot bedoeld examen kunnen alleen worden toegelaten jongelingen, die geboren zijn tusschen 1 Juli 1881 en 1 Juli 1884. Voor nadere bijzonderheden zie de »St Cl." No. 69. Tram Hoorn—Enkhulzen. Omtrent de beweging op de tramljjn HoornEnk huizen worden in het jaarverslag der Rotterdamsche Tramwegmaatschappij de volgende cijfers meegedeeld Vervoerd werden in 1897 langs deze lijn 121223 rei zigers tegen 117845 in 1896. De gezamenlijke opbrengst bedroeg f 20533,95 nl. f 19409,65 uit het personen- en f 1124,90 uit het goederenvervoer. In 1896 waren deze cijfers personenvervoer f 18977,32s goederenvervoer f 990,25, totaal 19967,57®. Grootste opbrengst per dag in 1897 f 304,42® tegen f 293,50 in 1896, kleinste per dag f 15,726. Scholen met den Bijbel. Het getal scholen met den Bijbel bedroeg op 1 Januari 609 met 96139 leerlingen. V an deze 609 scholen zijn er 159 aangesloten by de Vereeniging voor Christelijk nationaal schoolonderwijs, waarvan er 138 worden gesubsidieerd, tot een bedrag van f 7150. Door de Vereeniging voor Gereformeerd schoolonder wijs worden 30 scholen gesubsidieerd tot een bedrag van f1425, terwijl er 307 scholen bij den Schoolraad en 67 bij de Vereeniging voor Chr. vakonderwijs zijn aan gesloten. Deze 609 scholen vertegenwoordigen een waarde van f 6.000.000, wijl de gemiddelde prijs per school op ongeveer f 10.000 kan gesteld worden. Voor de 96139 leerlingen, die de scholen bezoeken, wordt jaarlijks (berekend tegen f 20 min f 5 aan Rijks-subsidie f 15 per kind) ongeveer f 1.442.000 door de ouders en belangstellenden in de school met den Bijbel vrijwillig te zamen gebracht. Het Rijkssubsidie bedraagt ongeveer f481.000. es Het aantal hulponderwijzers en hulponderwijzeressen bedroeg 1582, tegen 1491 op 1 Januari 1897. In 1897 hebben 138 kweekelingen de onderwijzersacte verkregen, tegen 90 in het vorige jaar. Het aantal kweekelingen bedraagt dit jaar 1223. te«en 1157 in 1897. Op 1 Januari 1898 waren aan 142 scholen (tegen 187 in 1897) 148 onderwijzers (tegen 202 in 1887) min der, dan bij Kon. besluit van 18 April 1890, gevorderd worden. Bij volledige toepassing der wet op het L. O. zonden er nu 176 tegen 245 in het vorige jaar) te min zijn. Tegen mishandelen van dieren. Op het congres, dat de vereeniging tegen het mis handelen van dieren te Haarlem den 14den Mei zal houden in het Brongebouw, zullen de navolgenden spreken over de bij hun naam gevoegde onderwerpen Mej. Marie Jungius te 's-Hage over kindorbonden en bnmanitarisme de heer M. J. Hengeveld G. Jz., Haarlem over de wijze van dooden van huiszoogdieren, niet voor consumptie bestemdde heer D. P. van Esveld, Utrecht over het dooden van slachtvee; de heer jhr. L. J. Quarles van Ufford, 's-Hage over de vraagis de hond geschikt om als trekdier gebruikt te worden op de wijze, waarop zulks hier te lande plaats vindtde heer mr.' H. Ph. de Kanter te Haarlem over het onderwerp zijn de be staande wettelijke bepalingen voldoende tot bereiking van ons doel De heer dr. E. Laurillard zal het congres openen. Het Hoofdbestuur der Nederl. Vereen, tot bescherming van dieren en al de afdeelingen van die vereeniging gaven blijk van onverdeelde instemming. Negen afdeelingen zullen zich op het Congres doen vertegenwoordigen. Het lidmaatschap van het congres kost f 2.50, met inbegrip van een dejeuner en het congresverslag. Wie niet aan het congres wenscht deel te nemen, kan het verslag ontvangen tegen den prijs van een gulden, een en ander door aanmelding bij den secretaris, den heer A. Beernink. Behandeling van den mest gedurende den zomer. Terwijl de groote regenslagen in den herfst en den winter den op de mestbakken gelegen mest gedurende die tijden des jaars eer vochtiger dau noodig is te houden, ja zelfs meermalen een overmaat van gier (water) in den gierbak brengen (waar men er dien op na houdt), of den mest op gruweljjke wijze uitspoelen (waar men er geen gierbak op gelieft na te houden, trots alle tot ver velens toe ten beste gegeven raadgevingen), is in den zomer het gevaar te duchten, dat de mest door aan houdende warme temperatuur al te veel uitdroogt, wat aan zijne hoedanigheid even schadelijk is als over- dadig vocht. Vóór alles zorge men erin den zomer voor, dat de mest op de mestplaats (de mestbak) dagelijks zoo vlak mogelijk uitgespreid en bv. door het er op jagen van stalvee zoo vast mogelijk getreden wordt. Laat men den mest los en in hoopjes liggen, dan kunnen zon en wind hun invloed nog veel meer d ieu gelden, aan wanneer de mest aan de oppervlakte vlak en vast meen is gedrukt. Wekelijks moet 2 a 3 maal de gier uit de gierput (als die er is) over den mest worden verspreid. Waar geen gierpomp aanwezig is, moet men zulks op andere wijze, b.v. door emmers enz. volbrengen. Bij aauhondende droogte zal echter dikwijls des zomers in den gierput geen gier aanwezig zijn en in dat geval is het bepaald noodig, om water over den mestbak uit te gieten. Indien men een en ander behoorlijk volbrengt, zal men zijne moeite ruimschoots beloond vinden door oneindig betere hoedanigheid van den mest. Overigens jaagt zulke arbeid ook niet op zoo groote kosten, ais menigeen wellicht wel meent, want alle dergelijk werk kan geschieden op dagen en tijdstippen, waarop geen veldarbeid te ver richten valt. (Landb. Cour.) Deze Courant wordt Dlnsdt g-, Hond er dag en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,§9 franco doorthet geheele rijk 1 1. 3 Nummers f O,O0. Afzonderlijke nummers

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 5