Buitenland. Kantongerecht te Alkmaar. Veiling van vaste goederen. Gevonden Voorwerpen. Advertentie n. Openbare Verkoopirig Gouden Medaille- ParijsLonden - Brussel. ATTESTEN. Provinciale Staten van Woordholland. Aan het onderzoek in de afdeelingen van Prov. Staten over het voorstel van Ged. Staten betreffende de zeewering te Kallantsoog, is door 66 leden deelgenomen. Enkelen hunner wenschten nadrukkelijk te verklaren, dat zij niet erkennen eene verplichting der provincie om te zorgen voor de verdediging der Noordzeekust. Waren zij desniettegenstaande bereid de provincie te doen bijdra gen in de kosten voor aanleg en onderhoud, dan is dit om een geschil tusschen rijk en provincie te beëindigen. Dat de provincie niettegenstaande hare zeer aanzien lijke bijdrage geen invloed mag oefenen over den aard der uit te voeren werken, over de wijze en den tijd van uitvoering en van onderhoud dat zij 2/3 te betalen heeft in de kosten van aanleg en onderhoud der door het Rijk noodig geachte en uitgevoerde werken, ondervond bij velen ernstige bedenking. De overgroote meerderheid wenschte te zien vervallen het voorschriftdat de onmiddellijk belanghebbende gronden, voor zoover billijk en mogelijk, met een deel der bijdrage zullen worden belast immers de minister heeft den eisch tot vorming van een waterschap prijs gegeven. Algemeen werd betreurd het gemis eener kostenbere kening, zij het dan ook eene globale. Men meende, dat over eene kustlengte van 8100 M. ongeveer 41 hoofden zouden geplaatst moeten worden, vorderende een uitgaaf van f 922,500, d. i. voor de provincie f 615,000. Met inbegrip van onderhoudskosten zal aan rente en aflossing een jaarlijkseh bedrag van f 90,000 op de provinciale begrooting moeten worden uitgetrokken. Velen meenden, dat de onzekerheid over de kosten niet mocht leiden tot verwerping van de voordracht. Intusschen was men in alle afdeelingen van meening, dat de geldeljjke verplichtingen van de provincie te hoog zijn opgevoerd. Bij de verdediging van dit gedeelte der zeekust heeft het Rijk veel grooter belang dan de pro vincie. Sommige leden verklaarden daarom niet met de voorgedragen regeling te kunnen méégaan. Andereu achtten eveneens de verdeeling der lasten voor de pro vincie zeer nadeelig, doch durfden van de verwerping van het voorstel de verantwoordelijkheid niet dragen. Na nog eenige opmerkingen van ondergeschikten aard constateert de commissie van rapporteurs als algemeenen indruk dat ook thans nog geneigdheid bestaat, mede te wer ken tot oplossing van 't geschil met het Rijk dat de meerderheid geneigd is zich bij dezen grondslag der regeling neer te leggen dat de geldelijke verplichtingen der provincie veel te hoog zijn opgevoerd dat de meerderheid evenwel, vooral na de langdurige onderhandelingen, terugdeinst voor de verantwoordelijk heid eener verwerping, waardoor de voorziening in een dreigend gevaar in de waagschaal zou kunnen gesteld worden en dus, hoewel noode, bereid is aan het bij de voordracht van Ged. Staten gevoegde ontwerp-beslnit hare goedkeuring te hechten. Dit rapport was geteekend door de zes rapporteurs K. Cz. de Boer, mr D. P. D, Fabius, mr. H. J. O. van Tienen, jhr. N. J. den Tex, mr. J, P. Kraakman en mr W. H. K. Mouthaan. Politie. Van de hand van den heer W. L. H. Köster Henke is eene brochure verschenen waarin op ernstige wijze de noodzakelijkheid van vakonderwijs voor politieambte naren wordt bepleit. Het boekje is uitgegeven bij A. Schaafsma, te Dokkum. Kroningsfeesten. Schoorl. Den 22 werd alhier eene vergadering gehouden, waarin eene commissie van 20 personen werd gekozen ter voorbereiding van feestelijkheden bij gelegen heid van de inhuldiging der koningin. Het eerevoorzit- terschap werd opgedragen aan den heer J. A. Peeck, burgemeester der gemeente, terwijl achtereenvolgens als president, secretaris en penningmeester werden benoemd de heeren: H. Dalenberg, C. Kager en S. den Das. In een volgende vergadering zal beslist wordenwaaruit de feestelijkheden zullen bestaan. Zuid- en Aoordschermer. Geboren: 14 Febr. Dirk, z. van Lammert Mienis en Neeltje Volger. 16 Klaas, z. van Klaas Heinis en Krelisje Wiedijk. Overleden: 3 Febr. Pieter Klinkhamer, wednr. van Geertje Aris, 77 j- op naar Fort Dakhela gebracht. Reeds tweemaal zijn zij met den vijand in een voorpostengevecht gewikkeld. Maandag greep Ali Digma, de broeder van den be kenden Osman Digma, Adarama, halfweg tusschen Kas- sala en Berber gelegen, aan hy werd echter door de inboorlingen uit Kassala driemaal teruggeslagen. Veertig Derwishen werden gedood. Dinsdag werd een Egyptische cavalerie-patrouille hand gemeen met bereden Derwishen elf mijlen ten zuiden van Kunar aan den Atbara. Na een hevig gevecht moesten de Derwishen den terugtocht aannemen. Kort daarop werd een groote afdeeling bereden Der wishen op weinig afstand van het Egyptische kamp bij ,s Hudi waargenomen. Waarschijnlijk zal spoedig een groote veldslag tusschen de Egyptische troepen en die van den Khalifa plaats hebben. Ken Joodsche arbeidersstad. Het Weener weekblad Die Welt" bevat een lezens waardige beschrijving van de stad Pinsk, in West-Rusland te midden van uitgestrekte moerassen aan de Pina ge legen en met een bevolking van 30.000 inwoners, waar van 28.000 joden zijn. In de laatste 20 jaar heeft zich daar een zeer bloeiende industrie ontwikkeld, in geheel modern ingerichte fabrieken van allerlei soort en ook in huisarbeid. Niet alleen het kantoorpersoneel, maar ook nagenoeg alle arbeiders, machinisten, stokers, opzichters zijn joden. Op Vrijdagavond wordt alle arbeid gestaakt en in de fabrieken, waar ook des nachts gewerkt wordt, Zaterdagavond hervat. De joodsche feestdagen worden, evenals de sabbat, alle streng gehandhaafd, zoodat er ongeveer 240 werkdagen in het jaar zijn. De arbeids duur is nog 11 uren daags, maar veelal korter. Reeds 10 jaar geleden is op een groote stoom-oliefabriek de werk tijd van 8 uren ingevoerd, met drie ploegen die elkander afwisselen; een der eerste gevallen van dien aard in Europa. Vele vrouwen werken in de fabrieken, doch alleen ongehuwden. Zoodra zij trouwen, verlaten zij de fabriek zich enkel aan het gezin te wijden, zelfs al is de nood ook groot. De inrichting der fabrieken is zoogoed, dat zelfs uit ver afgelegen deelen des lands vaak belangstellenden naar Pinsk komen om zich op de hoogte te stellen van nieuwe vindingen. De producten hebben dan ook zeer goeden naam. Een ander deel der joodsche bevolking houdt zich met zwaarder arbeid bezig, o.a. met havenarbeid, het laden en lossen van schepen. Die arbeiders vormen een gild, grootendeels uit zeer gespierde mannen bestaande die de zwaarste vrachten torschen. Anderen zijn schippers, die het verkeer met de omstreken bedienen, of werken de houthaven, vaak in het water staande om de balken bijeen te houden en te vervoeren. Alle mogelijke ambachtentimmeren, metselen, leidekken, smeden, meubelmaken, schoenmaken, enz., worden er door joden uitgeoefend, die aldus toonen dat zij volstrekt niet tegen zwaren handenarbeid opzien als de gelegenheid zich voordoet. nog DI7ITSCHLAAD. Het bericht van den opstand der Wahehe in Duitsch Qost-Afrika wordt bevestigd, Volgens te Dar es Salaam ontvangen berichten is ver leden maand een Duitsche expeditie verraderlijk over vallen en omgebracht. De Jobstijding van den alge meenen opstand der Wahehe werd half Februari door een Arabier overgebracht. Waarschijnlijk zal de gou verneur-generaal Lickert in persoon tegen de opstande lingen oprukken. Te Berlijn loopen opnieuw geruchten van verande ringen in het Duitsche ministerie. De minister van binnenlandsche zaken, baron Von der Recke von der Horst zal aftreden Hij zal vervangen worden door een krachtiger staatsman, aan wien de kei zer de zorg voor de verkiezingen kan opdragen. Want men vreest, dat er te veel socialisten uit de stembus zullen komen, en dat de heer Von der Recke daar niet genoeg tegen zal waken. Ook het aftreden van den minister van onderwijs wordt voorspeld. De socialistische denkbeelden winnen veld, zelfs aan de Duitsche hoogescholen, waar de leerstellingen van Wagner en van Schmoller voortdurend meer aanhangers vinden. In de diplomatieke wereld verwacht men ook belang rijke wijzigingen. Het schijnt, dat graaf Herbert von Bismarck weder in het corps diplomatique zal worden opgenomen. KGYPTK. De toebereidselen voor den opmarsch der expeditie in Soedan zijn blijkens een telegram uit Kunar van Zondag geëindigd. Reeds is de marsch naar Hudi-Furthen, acht mijlen zuidelijker aan den Atbara begonnen. De troepen hebben op dien marsch geen ransels te dragendeze worden met booten de Atbara Zitting van 25 Maart 1898. J. Pr. Dz., L. Zw. Jbz., A. Zw. Az. en J. Gr. Dz., Egmond aan Zee, T. R. Cz. en A. R. Oz., Schoorl, po ging om wild te bemachtigen, de le 2 dagen hecht, de 2e, 3e en 4e ieder 3 dagen hecht., de 5e f 2 boete of 2 dagen hecht., de 6e f 3 boete of 2 dageu hecht. J. G., Zuidscharwoude, en T. Zw. Pz., Egmond aan Zee, dronkenschap, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. A. Zw. Wz., Egmond aan Zee, en W. R., Woerden, politie-overtreding, de le f 1 boete of 1 dag hecht., de 2e f 5 boete of 3 dagen hecht. P. D. Jz., L. BI. Kz. en J. Pr. Jbz., Egmond aan Zee, konijnendelven, de le f 3 boete of 3 dagen hecht., de 2e en 3e ieder f 3 boete of 2 dagen hecht. W. de H. en J. H., Oost-Knollendam, overtreding jachtwet, ieder f 3 boete of 2 dagen hecht. J. C. Gr., zonder vaBte woonplaats, het opgeven een valschen naam, f 5 bo te of 3 dagen hecht. T. Zw. Wz„ Egmond aan Zee, loopen over verboden grond, f 2 boete of 2 dagen hecht. H. St. Az., Egmond aan Zee, lo. overtreding Provin ciale verordeningen, en 2o. konijnendelven, f 1 en f 3 boete of 2 maal 2 dagen hecht. C. Zw. Ez., Egmond aan Zee, lo. strooperij bij her haling, 2o. met wild strikken in 't veld zich bevinden, en 3o. poging om wild te bemachtigen, 1 dag gev. en 2 maal 2 dagen hecht. C. BI. Kz., Egmond aan Zee, konijnendelven en dron kenschap, f 3 en f 1 boete of 2 dagen en 1 dag hecht. J. W. Pz., Egmond aan Zee, konijnendelven en over treding jachtwet, f 3 en f 5 boete of 2 dagen en 3 da gen hecht KI. de Gr. Jz., Egmond aan Zee, konijnendelven, 2 maal gepleegd, en het niet dichten der gaten, 2 maal gepleegd, 2 maal f 4 boete en 2 maal f 3 bo.'te, of 2 maal 4 dagen hecht, en 2 maal 2 dagen hecht. L. K. Az., Egmond aan Zee, lo. konijnendelven, 2 maal gepleegd, 2o. het niet diehten der gaten, 3o. poging om wild te bemachtigen, en 4o. met wildstrikken in 't veld zich bevinden, 4 maal f 3 boete, 4 maal 2 dagen hecht, en 2 maal 2 dagen hecht. J. V. Az., Egmond aan Zee, strooperij, f 1 boete of 1 dag hecht. K. Br. Kz., Egmond aan Zee, dronkenschap, 3 maal gepleegd, en het verwekken van nachtrumoer, 4 maal f 2 boete of 4 maal 2 dagen hecht. 22 Maart. Door den Notaris P. A. DE GELDERStompetoren, van de volgende perceelen fe O u d k a r s p e 1, bij opbod en afslag 1. Huis erf en schuur, in de Diepsmeer, gem. Oud karspel. Kooper A. Roos voor f 620, 2. Arbeiderswoning met erf en een perceel bouwland aldaar. Kooper Jb. Bruin q.q. f 786, 3. Drie perceelen weiland aldaar, samen groot 7.91.50 H.A. Kooper D. Prins f 5189,33 4. Twee perceelen weiland aldaar, samen groot 5.19.20 H.A. Kooper: A. Hartland f2769, Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur: Een konijn, een sleuteltje, een «akmes een zilveren oorknopje een serveteen ring met vier sleuteltjes, een medaljon, een sleutel, een zilveren oorbelletje, een mes, een klein zwart hondje een handmof. Alkma.au, De Commissaris van Politie voornoemd, 25 Mrt. 1898. S. M. S. MODDERMAN Jr. Schiedam 23 Mrt. Moutwijn f 7.25, bij den Branders- bond f6a 6b4 per Hl. Ct., zonder fust en zonder Belasting, Jenever t 11,25, id. Amsterd. proef f 12,75, Spoeling-Commissie f 1.70. Londen, 21 Mrt. Aangevoerd 1100 runderen, 2.4a4.2, 8000 schapen en lammeren 3.4 a 5.8 20 kalveren 4.0 a 5.6, 10 varkens 0.0 a 0.0. Londen 21 Mrt. (Bericht van Oetzes Gerritsen.) De markt oor alle soorten van boter is traag, wijl koopers lagere prijzen verwachten. Laatste noteeringen BoterFriesche le en 2e qnal. 90/- a 96/a room- /- a /-visschig -/-a -/-, room 0. a 0 Norm, extra 118/- a —0/- gew. 90/- a 106/-, Brittany le qual. 15/0, id 2e qnal. 14/6 id. 3e qnal. 12/6, 4e, qual. 11/6 per 12 Eng. pondenJersey /- a Deensche prima 100/, 108/-, -/- Iersche /- a /- Italiaansche 11/6, 13/0 /0Amerikaansche 80/0 a 90/- a Nieuw-Zeelandsche 84, 100/- a /- Au stralische 84/- 100/- a /-. KaasAmerik. oud 36/- 41/- a —/-, nieuw a .ji Goudsche 30/— a 401nieuwmelkte —Ia Edammer 44/-, 52/-a /-, Australische /-a Eieren Fransche 5.6 a a 8 6, Italiaansche 5.6 a 6.6,. Hongaarsche 5.3 a 6.3, Dnitsche 0.0 a 0 0 de 120 stuks, te ALKMAAR, in het café de »Nederlanden", op Dins dag 1® April 1898 bij opbod, en op Dinsdag 19 April 1898 bij afslag, telkens des avonds 6 uur, ten overstaan van den te Alkmaar gevestigden notaris Mr. ADRIANUS PETRUS HENDRIK DE LANGE, van de volgende perceelen, allen te ALKMAAR: 1. Eene rentenierswoning, aan Varnebroek, met erf en tuin en vrijen uitgang in een steeg ten oosten, groot ongeveer 2 aren 6 centiaren. 2. Een schuur en erf daarnaast, groot ongeveer 1 are 32 centiaren. 3. De grondeigendom van een stuk grond aldaar groot 22 centiaren, waarvan de wed. P. Koop man opstalhondster is. Behoorende aan de erven van Mej. de wed. J. v. Dort. Een winkelhuis en erf, aan de zuidzijde van de Laat, met. vrije steeg uitkomende aan het Vij vertje, groot 1 are 58 centiaren. 5. Een winkelhuis en eri aan het Fcidsen, hoek Nienwstraat, groot 52 centiaren. Behoorende aan den heer S. van der Kop. Perceelen 1, 2 en 3 zijn uit de hand te hoop. Inlichtingen worden verstrekt ten kantore van voor noemden notaris aan de Breedstraat. 1 f 9364,33 Schoenmakers, Kleermakers, Naaisters, Horlogemakers, Goudsmeden Boekbinders Kantooremployé's en allen die eene zittende betrekking hebben en te weinig bewe ging nemen, krijgen stoornis in de ontlasting, waardoor ontstaan Aambeien, Bloedaandrang, Duizelingen, Hart kloppingen, Hoofdpijnen, tegenzin in het eten, enz. Wanneer meu echter Prof. MesWIer's Keizerlijk Koninklijk gepatenteerd VOLTA-hRlIIS draagt, wordt het lichaam versterkt en jonger gemaakt, en deelt nieuwe energie en levenskracht aan de organen mede die verzwakt zijn door zit'enden arbeid en te wtinig beweging. De ondergeteekende K. MEIRIK Haven No. 60 te Leidenverklaartdat zij door het dragen van een VOLTA-KKITIS geheel hersteld is van eene ondra gelijke hoofdpijn, waarvoor zij te vergeefs bij verschillende Doctoren hnlp heeft gezocht, doch steeds zonder resultaat. Zij beveelt daarom met het volste vertrouwen het dragen van het echie VII 1/rA-kKIJ18 aan. Leiden, October 1897. K. MEIRIK, Haven 60. Van af mijn tweede jaar lijd ik aan epileptische Krampaanvallen en Dnizelingen ik heb alle middelen tot de duurste toegeprobeerddoch niets heeft mij geholpen. Nadat ik op aanraden van een ander het VOLTA-KHIJIS heb aangewend zijn mijne zenuwen zoodanig versterktdat ik niet meer duizelig ben de krampaanvallen meer en meer wegblijven en ook de bril die ik tot heden dragen moest, niet meer wordt gebruikt. Berlijn, 9 Juni 1897. Keulschostraat 7. P. PROTZ. Het Kelzerl. Kon. gep. Volta-Kruis is thans in twee grootten verkrijgbaar, a f 1,— en 1>&®- Franco per post met 10 cent verhooging en is verkrijgbaar te ALKMAAR bij W. PKAAAT W.Pb., Luttlk-Oudorp C 91. De verpakking van ieder echt VOLTA-KRUIS moet vaD bet gedeponeerde merk Gouden Kruis op blauwen grond'' en met den naam van prof. Heskier voorzien zijn anders is het namaak en zonder werking. Voor gelijkluidende namen wordt gewaarschuwd. Geprepareerde /Lintjes voor bovenstaand Kruis zijn verkrijgbaar bij W. PK A A AT W. Pzn., Luttik-Oadorp, C 61.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 6