Honderdste jaargang. 1898. WOENSDAG 30 MAART. Kiezerslijst. TÏRÏJ8CHE BRIEYENr B uit onland. N e d e r 1 and. Toelating van leerlingen op de tusschen- scholen en de scholen voor onvermogenden. NO. 38. Tweede blad. ALKMAARMHE RAAT. Deze Courant wordt 0 1 n s d a g-, 0 o n d e r]d a g- on Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO franco door het geheele rijk i 1. 3 Nummers ff 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3. Prijs der gewone advertentien Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven f r a n c'o aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen, naar aanleiding van art. 28 der kieswet, ter algemeene kennis dat de kiezerslijst en de alphabe- tlsche lijsten van de namen en voornamen van hen die van de kiezerslijst zijn afgevoerd en van hen, die daarop zijn gebracht, op heden door hen zijn vastgesteld en vanaf den 23 dezer tot en met den 21 April e.k. voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd, en tegen betaling der kosten in afschrift ol afdruk ver krijgbaar zijn gesteld. Verbetering der kiezerslijst kan tot en met den 15 April door een ieder worden gevraagd, die meent, dat hij zelf of een ander in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt, of niet behoorlyk voorkomt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 26 Maart 1898. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar, noodigen belanghebbenden, die met 1 Mei a.s. kinde ren op eene der openbare scholen voor onvermo genden of op eene der openbare tusschenscholen toegelaten wenschen te zien uitdaarvan vóór 15 April 1898 aangifte te doen bij de hoofden dier scho len, onder overlegging van het geboortebrielje en het lnentlngsbewijs der kinderenwaarvoor toelatiog gevraagd wordt. Voor de aangifte aan de eerste tusschenschool (hoofd de heer A. P. Zeilmaker) bestaat gelegenheid aan het schoolgebouw aan den Koningsweg, des morgens van 8]/j tot 9 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT Voorz. 28 Maart 1898. 0. D. DONATH, Secr. X. Parijs, 23 Maart 1898. Sedert een achttal dagen kwamen hier de pennen op byzondere wijze in beweging. Hetgeen misschien nooit was gebeurd, althans niet in Frankrijk, geschiedde nu eene vrouw had een brood gestolen, werd aangeklaagd, vervolgd en vrijgesproken. Hoewel dit niet te Parijs plaats vond, zoo scheen dit feit toch zoo belangrijk, dat onmiddellijk de geheele parijsche pers er zich mede bezig hield. De diefegge was moeder, niet gehuwd, de jonge man had haar laten zitten, bovendien had zij nog hare eigene, oude moeder te verzorgen. Zeer werkzaam, braaf en oppassend, ondanks de fout, die zij beging, door zich met een jongeling af te geven, die niets voor haar doet, en wiens ouders haar de melk verkoopen, welke hun kleinzoon noodig heeft, kwam toch een oogenblik, dat zoowel de jonge vrouw als hare moeder in zes en dertig uren niet gegeten hadden. Het weinigje melk, hetwelk nog over was, werd natuurlijk bewaard voor den kleinen dreumes. Wat men gevoelt wanneer men honger heeft, en dan in zes en dertig uren niet eet, weten wij niet, doch het moet vreeselijk zijn de jonge vrouw ging uit, liep een bakkerswinkel in en nam een brood weg. De rechtbank van Chateau-Thierry sprak haar vrij, en de president, de heer Magnaud, deed die uitspraak op de volgende gronden .Dat, het jammer is, dat in eene goed geregelde maat- .schappij, een der leden van die maatschappij, vooral »eene moeder, gebrek aan brood kan hebben, zonder dat »dit hare schuld is. »Dat de ellende en de honger in staat zijn aan ieder .menschelijk wezen een deel van zijn vrijen wil te ont- 2>nemen, en in hem in zekere mate het inzicht tus- »schen goed en kwaad te verminderen. »Dat een feit, hetwelk gewoonlijk strafbaar is, veel »van zijn slecht karakter verliest, wanneer degeen, die »het begaat, dit slechts doet, gedwongen door de bepaalde »behoefte zich een voedsel van eerste levensbehoefte toe »te eigenen, zonder welk voedsel de natuur weigert ons »in het leven te behouden. Op deze gronden spreekt de .rechtbank de beklaagde vrij, en ontslaat haar van alle .rechtsvervolging zonder onkosten." Dit vonnis verwekte overal, maar vooral hier de grootste verbazing, doch de meeste bladen juichten het toe. In minder dan acht dagen tijd vloeiden allerlei kleine giften samen voor die ongelukkige jonge moeder, zoodat de heer Magnaud reedg meer dan tweeduizend franken voor haar heeft ontvangen. Wel is men van hooger hand in beroep gekomen, en zal die vrouw dus nogmaals terecht staan, waarschijnlijk zal zij dan veroordeeld worden met toe passing van de wet Bérenger, doch de groote stoot is gegeven, eindelijk, na meer dan honderd jaren der ver klaring van vrijheid, gelijkheid en broederschap, heeft men eenen rechter gevonden, die durft uitspreken, dat de honger een schande is, niet voor den ongelukkige, die honger lijdt, maar voor de beschaafde maatschappij, waarin zoo iets mogelijk is. Niet alle parijsche dagbladen zijn tevreden, en vooral het .Journal des Débats" is zeer verontwaardigd, dat men eene diefegge durfde vrijspreken, doch de .Temps", ook eene zeer gematigde courant, brengt in herinnering eene gelijkluidende rechtspraak gedurende den winter van het jaar 1890 in Londen, toen de rechter Hawkins eenen ongelukkigen werkman vrijsprak, omdat deze, op passend en arbeidzaam zijnde, toch met vrouw, kind en moeder totaal broodeloos was. De engelsche rechter ging zelfs verder, en veroordeelde den bakker tot één dag ge vangenisstraf, omdat deze zijn winkel had verlaten, om aan den overkant in de kroeg whisky te drinken. Gaf dit vonnis ons stof tot verwondering, nog een ander feit, doch van geheel anderen aard, deed dit niet minder. Tot nog toe dachten wij, dat alle lichaamsoefeningen niet anders dan heilzaam voor de gezondheid konden zijn, en waren juist van plan, dezen zomer eens flink het rijwiel te beoefenen. Doch ziet, daar worden zes of acht dei- beste wielrijders, echte kolossen mannen, die alle groote prijzen wonnen, bij de keuring voor den krjjgsdieust te zwak bevonden. Het heet, dat zij allen hartkwalen hebben, en nog maar enkele jaren te leven. Dit maakte hier een pijnlijken indruk, want het ri wiel is een sport voor oud en jong, en men behoeft zich slechts buiten Parijs, b.v. in het Bois de Boulogne te begeven, on men ziet duizenden wielrijders. Er ging dus een ware alarm kreet op, wat zou dat geven voor de toekomst, zoo het rijwiel alle jongelui ongeschikt maakte voor den krijgs dienst Doch lang duurde die angst niet, men bedacht, dat verleden jaar de beste renners toch wel dienst namen, en uitstekende soldaten werden, waarom waren dan op eens dit jaar al die sterke jongens te zwak en nu ontdekte men een vreemd verschijnsel, die zes of acht slimme heeren hadden zich niet te Parijs voor de keuring aangemeld, doch maakten even een reisje buiten de grenzen, en lieten zich in het buitenland op een fransch consulaat keuren en toen werden zij allen afgekeurd. Het is waarschijnlijk, dat men hen nog dit jaar, en anders stellig in 1899, aan eene nieuwe, ditmaal parijsche keu ring zal onderwerpen, en dat dan diezelfde vrienden, die uren lang op een rijwiel kunnen trappelen, ook wel ge forceerde marschen kunnen afleggen. Nog hadden wij eene echo van het Zola proces, en wel door de handelaars in boeken en photographiën. Ieder, die te Parijs geweest is, kent do fraaie Rue de Rivoli, gaande van af de rue Saint-Antoine, in rechte lijn en bijna evenwijdig met de Seine-rivier, langs de Tour Saint Jacques, het Louvre, Palais Royal en Tuileriën, tot aan het fraaie plein, Place de la Concorde geheeten. In die rue de Rivoli zijn de mooiste winkels van platen en pho tographiën, en die verkoopers hebben met dit proces goede zaken gemaakt, vooral met het beeld van Zola, waarvan ieder er wel een honderd per dag verkocht, en verder ook met de generaals en advocaten. De commis sionairs, die naar het buitenland verzenden, bestelden voor alle landen duizenden photographiën, zoodat die handel bijzonder levendig was. Wat de boekhandelaars betreft, zoo beweert de een, dat hij veel meer werken verkocht van Zola dan voorheen, en de ander verklaart, dat de verkoop veel minder sterk gaat. De uitgevers van den nieuwen roman .Paris," het jongste werk van Zola, vertellen, dat er in Frankrijk eene verkoeling ont stond, en er wel 10 duizend deelen afbesteld werden daarentegen was de vraag vau uit het buitenland opeens veel sterker, zoodat men reeds aan de honderdste uitgave is, elke uitgave gerekend op duizend exemplaren. Over de uitgave der vroegere werken klagen zij ook niet, om dat juist door het proces de reclame voor den schrijver over de geheele wereld buitengewoon groot was. Over het feest van Mi-Carème kunnen wij zeer kort zijn; het was levendig en vroolijk, doch geleek overigens geheel op alle Half-Vasten feesten der vorige jaren. Er waren veel mooi opgetuigde wagens, en naar wij ver namen, bestond het plan ook een rijtuig te maken met al de hoofdpersonen uit het proces Zola. De politie be greep echter zeer terecht, dat zulk eene vertooning al licht aanleiding zou geven tot minder vroolijke tooneelen, en verbood dus deze politieke toespeling. Daardoor bleef alles kalm, trouwens behalve enkele bladen, die nog geregeld over al die zaken spreken, hoort men er voor het overige niets meer van in dat opzicht zijn de Parijzonaars eene bijzonder soort lieden, iederen winter moeten zij zoo iets hebben, waardoor men zon denken, dat alles in de war moet loopen, en opeens is het uit, en is het, alsof er niets gebeurd ware. J. M. T. ITAIiIE. Orispi heeft zijn ontslag gevraagd als lid der Kamer het werd hem zonder debat gegeven. Het rapport, dat door de speciale commissie over zijne ver standhouding tot de Napelsche Bank is uitgebracht, hoeft hem als staatsman, althans voor de eerstvolgende jaren, onmogelijk gemaakt. Er blijkt onweerlegbaar uit, dat Crispi zich bediende van zijn beschermeling Faviiladen directeur van de filiaal der .Banco di Napoli" te Bologna, om groote sommen uit die bank te nemen, en die ten eigen bate, of voor geheimzinnige doeleinden te gebruiken. Steunen de op de bescherming, die Crispi hem verleende, deed Faviila hetzelfde, met het gevolg, dat op het einde van 1895 de filiaal der Napelsche Bank een tekort aanwees van twee millioen Lire, en het bedrag der noodlijdende wissels 8,450.000 Lire beliep. De commissie acht zich overtuigd, dat Crispi niet geweten heeft, op welke wijze Faviila haudelde. Zij betreurt het echter, dat bij zulk een blind vertrouwen stelde in den directeur te Bologna, dat hij Faviila tot commandeur der Kroonorde liet benoemen, en dat hij een inspectie van de filiaal telkens wist te verhinderen en daardoor ingreep in de bevoegd heid van den minister van financiën. IPAKJU. Volgens officieel bericht uit Havana heeft generaal Lugae de opstandelingen verslagen in de Sierra Ohapara. Hij maakte zich meester van hun kamp en wapenen 48 opstandelingen werden gedood, 150 gewond. De Spanjaarden verloren aan dooden een officier en negen soldaten, aan gewonden vijf officieren en 53 soldaten. Generaal Woodford zeide in antwoord op een vraag van een reporter dat de president van de Vereenigde Staten altijd den vrede wenschte en nog wenscht. Ik ben soldaat geweest, zeide de generaal er bij, ik ken de ver schrikkingen van den oorlog, ik werk en koester de beste wenschen voor den vrede. De algemeene verkiezingen voor de Kamer zijn afge- loopen en hebben voor de regeering een meerderheid opgeleverd van 300 stemmen op 432. TRAASVAAIj. De .Standard and Diggers News" zegt: .Indien de Engelsche regeering op de suzereiniteit over Transvaal blijft aandringen, beteekent dit oorlog". In Pretoria en Johannesburg is men zeer bezorgd over den indruk der dépêche van president Kruger aan Cham berlain want de president ontkent daarin, zonder om wegen, de beweerde suzereiniteitsrechten van Engeland. Vóórdat deze dépêche verzonden werd, heeft de regeering van den Oranje-Vrijstaat den inhoud ervan gezien en gebilljjkt. De beide regeeringen zijn bezig een Blauwboek op te stellen, waarin de geheele geschiedenis der onderhande lingen en de oorsprong der beweerde rechten wordt uit eengezet, en dat aan de mogendheden zal worden over handigd indien Engeland de suzereiniteit alsnog in de Conventie van Londen wil binnensmokkelen. De Engelschgezinde bladen in Zuid-Afrika ademen een geest van vijandschap, die de verbittering en de prikke ling nog doet toenemen. VEREEAIG0E STATBjtf. De .Tribune" ont vangt een telegram uit Washington van den 28 waarin gezegd wordt, dat de staat der onderhandelingen tusschen de Vereenigde Staten en Spanje op gisteren een goeden stap voorwaarts toonde in de richting van het behoud van den vrede. Een Herald-dépéche uit Washington meldtDe Spaan- sche gezantsenor Polo de Bernabe, verzocht aan de regeering der Vereenigde Staten elke actie in de Cubaan- sche quaestie op te schorten, daar Spanje voornemens is billijke en vrijzinnige voorstellen te doen die zoowel do Vereenigde Staten als Cuba zullen bevredigen. Voorts heeft senor Polo verklaard geen afstand te doen van de souvereine rechten op Cuba. Een slimme dief. Onlangs is een juwelier te Berlijn op zeer slimme wijze bestolen. Er kwam een jongman in zijn winkel en vroeg naar een ring met brillanten. De juwelier kreeg uit de venster-etalage twee kartons in elk van welk in de gleuven drie ringen staken. De klant wenschte echter grootere brillanten te zien, die de juwelier toen uit zijn brandkast haalde. Hij moest den kooper even alleen laten, maar teruggekomen overtuigde hij zich dat alle 6 ringen nog aanwezig waren. De jonge man kocht niets, daar hij zich nog wilde bedenken, en ging heen. Toen eerst, bij het opbergen, bemerkte de juwelier dat een der ringen verruild was voor een met simili (nagemaakte steen), maar zóó kunstig dat aan den valsche zelfs een etiquet hing met hetzelfde nummer dat de echte had. Blijkbaar was de diefstal met groote zorg voorbereid. De dader was echter niet te vinden. Eenige weken later werd te Stettin een persoon betrapt, die op gelijke wijze daar zijn slag wilde slaan en bij wien men valsche steenen, etiquetten en groene zijden draadjes vond. Hij bleek dezelfde te zijn die te Berlijn zijn kunsten had vertoond en is nu voor 33/4 jaar onschadelijk gemaakt. Per luchballon over de Alpen. -In den volgenden herfst zal men beproeven in het zuidelijk deel der Alpen op te stijgen met een luchtballon en de Alpen over te trekken. Te Zermatt of aan den voet der Alpen zou de opstijging plaats hebben. Het najaar is gekozen omdat er dan soms dagen achtereen een zuiden wind waait in de Alpen. Het doel van den tocht is zooveel mogelijk photogra phiën te nemen voor cartographisehe en geologisch-geogra- phische doeleinden en voor meteorologische opnemingen. De ballon zal 5000 meter hoog moeten stijgen en drie personen bevatten. Kievitseieren. In den polder .het Noorden", op Texel, zijn de eerste kievitseieren gevonden. Men heeft opgemerkt, dat er dit jaar veel kieviten op het eiland zijn.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 5