COLLECTEN. Ralph Denmead Groote Voorjaarsveoniarlct Groote Paardenmarkt No. 39. Honderdste jaargang. 1898. YRUDAG 1 APRIL. Onbestelbare ürievsn, FEUILLETON. te ALKMAAR, op MAANDAG 18 APRIL a.s. te ALKMAAR, op WOENSDAG 20 APRIL a.s. Buitenland. ALK1HAABSCHE COUIVVI. Deze Courant wordt Bji o s d a g-, Donderda g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8© franco door het geheele rijk f I.— 3 Nummers f ©,0®. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3. Prijs der gewone advertentlen Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven f r a n c4o aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. RURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR Overwegende, dat bij hun college is ontvangen eene kennisgeving voor eene op 4, 5 en 6 April a.s. te houden collecte in deze gemeente, ten behoeve van de Xilefdadigheldsvereeniging „Hulp en Steun voor Weezen van alle gezindten", gevestigd te Amsterdam j dat collecten voor buiten deze gemeente gevestigde instellingen van weldadigheid door hen tot heden steeds werden tegen gehouden dat daarmede hunnerzijdsin verband met onlangs genomen Koninklijke besluiten, niet kan worden voort gegaan dat het met het oog op de talrijke behoeften, waarin deze gemeente zelf nog kan voorzien, niet wenschelijk is bovenstaande collecte, ter voorkoming van herhaling, succes te doen hebben Nfoodigen de Ingezetenen dezer gemeente dringend uit geene liefdegaven uit te reiken ten behoeve der bovenstaande liefdadlghelds- vereenlging, Indien deze onverhoopt op de aangegeven dagen mocht worden gehouden, maar die af te zondoren ter leniging van behoeften in de gemeente zelve. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 31 Maart 1898. C. D. DONATH, Secretaris, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar. brengen ter algemeene kennis dat. aan hen vergunning is gevraagd door KLAAS SPAANS, wonende te Beem- ster tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan het Heiligland Wijk C No. 20, welke vergunning thans ten name staat van IJ. J. REITSMA. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 30 Maart 1898. C. D. DONATH, Secretaris. verzonden gedurende de le helft der maand Maart van het postkantoor Alkmaar, welke niet teruggegeven konden worden door het ontbreken van den naam des afzenders A. Bentink, Doetinchem Seheeman Oldemarkt J. Eriks, Rotterdam. Briefkaarten: J. Booguarts en F. Heizer, Amsterdam. Brieven. Buitenland: Zuster Martine, door EDNA LYALL. 29) Na zijne afwezigheid in Amerika was hij teruggekomen, er ouder uitziende maar oogenschijnlijk in goede gezond heid en opgewekt en meer dan ooit in zijn werk opgaande. Hoe weinig zij ook van zijn beroep hield, want zij was vol ouderwetsche vooroordeelen 9n hechtte zich aan de slenr harer oude tradities vastzegende zij het toch dikwijls nit het diepste van hare zielwant zij zag dat hij er voor leefde en zij kon, tegen wil en dank, niet nalaten belangstelling te toonen in zijne pogingen om bet treur spel op te heffen en slechts die stukken te speleD, die de moeit® waard waren gespeeld te worden en zijn gezel schap op de beste manier te besturen. Toch was het zonder twijfel het grootste verdriet van haar leven dat hij dit beroep gekozen had in plaats van de godgeleerd heid te stndeeren en hij wist dit zeer goed en moest zonder hare goedkeuring verder werken. Zij kon niet inzien dat hij werkelijk evenveel goed deed als elke geestelijke in het landevenmin begreep zij dat een tooneelspelerwanneer hij zijne innerlijke roeping niet volgdeeven laakbaar zou wezen als een godgeleerde dienadat hij zijne hand aan den ploeg geslagen had weder omkeerde. Zij sprak nu geen woord meertotdat zij de schoon® lakens gespreid en alles voor den zieke in gereedheid gebracht had. Toen trok zij het gelaat van haren zoon naar zich toe en kuste hem. »Ik zal gaarne voor hem zorgen, Hugo, nu je mij dit verteld hebt." »Ge zult het ook om zijnentwil doen zei Macneillie. Het moet iemand met een ijzeren wil zijn, die meer dan honderd mijlen aflegt en slechts voor zes stuivers brood te eten heeften er dan nog zoo uitziet, zooals ik hem gevonden heb. Vreemd genoeg, hoorde ik Zaterdag toevallig van hem in juffrouw Kay's brief. Hij behoorde tot bet gezelschap dat failleerde en zij schreef mij, dat zij vreesde dat hij bijna al zijn overgebleven geld uit gegeven had om eene tooneelspeelster, een klein meisje dat door de vronw van den directeur verlaten was, naar Londen te zenden/' UUITSCHliANTD. De Keizer is natuurlijk ingeno men, dat de wet tot uitbreiding der vloot aangenomen is. Hij heeft den staatssecretaris admiraal Tirpitz en alle marine-officieren, die aan de voorbereiding der plannen hebben deelgenomen, aan zijn tafel genoodigd, en in een speech zjjn vreugde en voldoening over de aanneming te kennen gegeven. Admiraal Tirpitz, die natuurlijk niet zooals de andere staatssecretarissen van het Duitsche rijk minister van Pruisen was voor leger en vloot is het heele Dnitsche rijk één is tot minister zonder porte feuille in Pruisen benoemd, wat zijn traktement van 24000 op 36000 mark brengt. De overige marine-officieren hebben ridderorden gekregen. Te Berlijn is men zeer verontwaardigd over een maatregel van den eerste-burgemeester dr. Zelle. Deze heeft alle kransen laten wegnemen, die den 18 Maart waren nedergelegd op de graven der slachtoffers van de Maart-omwenteling van 1848. Ook deze stille holde aan de nagedachtenis der strijders voor de vrijheid wordt blijkbaar nog als een gevaarlijke verheerlijking der om wenteling beschouwd. EGYPTE. Een officieel telegram van den 29 deelt mede, dat de kanonueerbooten met Egyptische troepen 26 Maart Shendy hebben aangevallen. De versterkingen van den vijand werden vernietigdeen groote hoeveel heid graan, vee en ammunitie werd prijs verklaard. De Engelschen bevrijdden 600 slaven. De verliezen der Der- wischen beliepen 160 man de Egyptische troepen leden geen verlies. EXUEL.IMU. De onrustbarende berichten omtrent Gladstone's gezondheidstoestand houden aan. Er is voor Gladstone geen hoop meer op herstel, zegt de »Westminster Gazette.'' Zijn lijden kan spoedig voor bjj zijn, maar hij kan ook nog weken leven. Het eenige ♦Een kind Arm klein ding Er zijn veel gevaren en klippen in je beroep, Hugo, dat kan je niet tegenspreken." Ja, die zijn er," zeide hij, »maar ik ben er niet zeker van dat het leven in de groote wereld of bij een ander beroep, of in winkels of in fabrieken niet even gewaagd is. Wat de kleine Ivy Grant betreftgij kant volkomen gerust over haar zijn hij was verstandig genoeg om haar naar vertrouwde lieden te zenden." Er werd niet verder gesproken want het was tijd om den zieke te halen en om den dokter te zenden. Maar later opende mevrouw Macneillie haar hart voor haren zoon. Het is goed en wel, Hugo," zeide zij»om te denken dat alles in orde is nu het meisje voorloopig in goede handen is gevallen maar let op mjjn woorden het zal weer hetzelfde liedje zijn als met jon. De arme jongen zal Ivy Grant helpen en beschermen en wanneer zij andere aanbidders heeftnu dan gooit zij hem weg als een onde handschoen. Het zal dezelfde geschiedenis zijn als met jon Hugo." ♦Ik hoop het nietzei Macneillie. ♦Laat ons hopen, dat hij hetzelfde gedaan zon hebben voor elke jongedame, die in verlegenheid is gekomen. Hij is een edelmoedige jon gen en op en top een gentlemanwaarom moeten wjj nn denken dat hij verliefd is geworden op het meisje Heb ik hem niet in tranen badende gevonden toen hij alleen waszei mevrouw Macneillie. Maar hierover lachte haar zoou maar. »Lieve moeder," zei hij, »dat is juist eeu zeker en stellig bewijs dat hij influenza heeftmaar wat die veel ergere ziekte betreft, daar is geen zweem van te bekennen." HOOFDSTUK XVII. Gedurende eenige dagen hadden Ralph's vrienden zeer veel angst te doorstaan zonder twijfel hadden de ver moeienissen en het slechte eten van de laatste negen maanden, op hem hun invloed doen gelden, en verergerd door de uitputting en het leven in de open lucht gedu rende de laatste week hem geheel ongeschikt ge maakt om de ziekte, die het land teisterde, te doorstaan. Toen de influenza eindelijk eene wending genomen had, en hij een gedeelte van den dag in de aangrenzende kamer kon doorbrengen, bad hij de harten van moeder en zoon weten te veroveron. Want er was iets in zijn opgernimde vrooljjkheid dat aantrok, en waarvoor zelfs de neerslach tigheid waarmee de influenza steeds gepaard gaat moest wat men kan hopen, is dat de pijn, die in den laatsten tijd vrij hevig was, voor de laatste dagen van zijn leven met vrucht kan worden onderdrukt. Gladstone gevoelt zich gelukkig. Zijn leven zinkt kalm en gelijkmatig weg. Muziek is hem een groote verlich ting en eiken dag speelt een der zijnen een paar uur voor hem, vóór en na den maaltijd. De Engelsche vloot gaat volgens bericht van de Westminster Gazette" niet slechts een paradetocht hon den in de baai van Petchili, maar heeft wel degelijk een doel. De Eugelsche handelswereld is blijkbaar niet vol komen gerust, dat het niet nog op een oorlog zon kun nen uitloopeD. Dat is wel gebleken op een vergadering van groote Engelsche reeders, waarop ook een aantal parlementsleden tegenwoordig was. De beraadslagingen zjjn geheim gehouden, maar men weet toch te vertellen, dat de vergadering tot de conelnsie gekomen is, dat de Engelsche kolenstations op vele plaatsen niet genoeg beschermd zijn. Ook heeft men gesproken over een staats verzekering van handelsvaartuigen ingeval van oorlog. De »Morning Post" verwacht geen heil van deze vloot- demonstratie, doch raadt krachtig optreden, in gemeen schap met Duitschland, aan het blad meent dat Enge land, als steunpunt voor zijn vloot en tot bescherming van de vallei van den Yang-tse-Kiang, de Tchu-fau- eilanden moet bezetten. STBANÏK.RIJ'K. Ook in de wereld der letteren woedt de Zola-strijd nog onstuimig voort. Op de algemeene vergadering der »Socièté des gens de lettres" te Parijs zijn woeste tooneelen voorgevallen. Paul Alexis, een vriend van Zola, betuigde zijn spijt dat de Vereeniging gemeend had onverschillig te moeten blijven tegenover de moedige daad en het flink initiatief van Zola in de zaak-Dreyfus, waarop een hevig rumoer ontstond. De heer Alexis ging voort met een redevoering te critiseeren, die uit naam van de Vereeniging door den onder-voorzitter Dnpret aan het graf van Emile Riche- bourg was uitgesproken en die wemelde van aanvallen op Zola. De voorzitter, Henri Houssaye, ontnam den spreker het woord en later ook den üeer Gharpentier, die een lofrede op Zola wilde honden. Voor- en tegenstanders van Zola bedreigden elkander met woorden en gebaren. Velen verlieten de vergadering, waarop de kalmte we derkeerde. SPANJE. Ofschoon de toestand zeer gespannen is, schijnt men toch gegronde hoop te mogen koesteren, dat een oorlog met den Ver. Staten zal worden voorkomen, daar Spanje bereid is, de meeste van Mc. Kinley's eischen in te willigen. Het Maine-rapport wordt aan een scherpe kritiek onderworpen, ook buiten Spanje. Zoo schrijft de Fransche vice-admiraal Dnpont in de »Ganlois" een arti- zwichten, evenmin als Sir Matthew Mactavish'sbehandeling werkelijk zijn karakter had kunnen verbitteren, ofschoon het hem van tijd tot tijd een cynisch gezegde deed uiten. Macneillie had thans zijn levensgeschiedenis vernomen, en hem gerustgesteld door hem eene plaats in zijn gezelschap, in het begin van Augustus, aan te bieden. Hij schreef daarenboven nog aan een vriend van hem, den directeur van een van de schouwburgen in Edinburgh, en trachtte een tijdelijk engagement voor hem te krijgen, om hem voor de zomermaanden werk te verschaffen. Op dit schrijven kwam gedurende eenige dagen geen antwoord, en Ralph, die knorrig begon te worden, wanneer hij aan zijn armoede dacht, werd bedrukt, en met de fijngevoelig heid van een herstellende, vreesde hij, zijn vriendelijken gastheer tot last te zijn. Macneillie begreep al spoedig wat er in zijn brein omging. Je verlangt naar dat hospitaal, wat je zoo gaarne in Callander hadt willen vinden zeide bij eens op een middag, toen hij Ralph buitengewoon neerslachtig vond. De zieke glimlachte. ♦Niet precies. Maar ik wensehte, dat ik nw vacantia niet had bedorven." Heb je vergeten wat ik je verteld heb, toen wij op de diligence wachtten in Kilmahog zei Macneillie, zich met geweld beheerschend. ♦Dit huis zou nooit gebouwd zijn, wanneer jij er niet geweest waart. Ik zag, dat je nauwelijks begreep wat ik zeide, maar het is zoo waar achtig waar, als dat jij en ik hier samen zitten te rooken. Ik zal trachten je de geheele geschiedenis te vertellen." Jaren geleden, toen ik een jongeling was en de kin- derrollen bij Castor's rondreizend gezelschap vervulde, voegde er zich een klem, verlaten meisje van zestien jaar bij ons, dat pas van school, en nog geheel onschuldig was. Zij was zeer ongelukkig, eD ik nam natuurlijk de zelfde plaats in, als jij met Ivy Grant. Zij had een be schermer zeer noodig, en ik deed alles voor haar wat ik kon. Nu, langzamerhand ging deze soort vriendschap in liefde over, ofschoon onze verloving niet publiek was en nooit door hare ouders erkend werd. Zij hadden het niet zoozeer verboden of verhinderden op geenerlei wijze onzen omgang, daar zij, denk ik, geslepen genoeg waren om te zien, dat, indien zij dit gedaan hadden, hnnne dochter haar zin had doorgezet; en op haar stuk had ge staan. Zoo gingen tieu jaren voorbij. Hiervan speelden wij vijf jaren in denzelfden schouwburg in Londen, en ik stelde mij tevreden met te wachten en had nooit aan

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 1