kei om te betoogen, dat de ontploffing aan boord van de «Maine" heeft plaats gehad en waarschijnlijk is veroor zaakt door organische werking van het krnit of andere ontplofbare stoffen. De aard en de omvang van de schade wijzen daarop volgens den schrijver ook kan er geen torpedo ontploft zijn, want de gewone verschijnselen bij zulk een ontploffing, doode visschen, bellen op het water, het opspringen van een kolom water, hebben zich niet voorgedaan. Ongemerkt een mijn onder het schip leggen, was onmogelijk, zegt de vice-admiraal. Ook is de bodem van de haven niet omgewoeld, en de veronderstelling van een onderzeesche mijn noemt de schrijver al even onhoudbaar als die van een automobile torpedo. Coöperatie In Transvaal. Met het oog op de hooge prijzen d9r levensmid delen en van verschillende andere artiken in de Zuid- Afrikaansche Republiekis door de onlangs tot stand gekomen Johannesburgsche vereeniging van spoorweg ambtenaren »Het Vliegend Wiel", in het begin dezer maand eene afdeeling «Coöperatie'' opgericht, welke den tweeden dag van haar bestaan reeds 40 leden telde; een ledental dat nog aanzienlijk zal toenemen. De vereenigingwelke het plan heeft alle artikelen welke zich eenigszins daartoe leenen, en gros uit Holland te doen komen, heeft dus alle kans van slagen. Gen wentelspoorweg. Het stelsel der bergspoorwegen wil men in Amerika op eigenaardige wijze toepassen ter bezichtiging van den Niagara-waterval. Op het eiland Cayugerdat in de nabijheid ligtzal een kegelvormige toren van staal worden gebouwd om welken een spoorbaan zich windt die allengs den top bereikt. Het grondvlak zal 25 meter middellijn hebben en bij het eindstation boven, 130 meter hoogwordt de middellijn 10 meter. De weg slingert zich tienmaal om den torenzoodat zij bij elke omwin ding gemiddeld 13 meter stijgt. De helling is 17 tot tot 25 pet. en daarvoor wordt een tandrad toegepast. De top van den toren ligt nog 30 meter boven het eindstation. Laatste Berichten. Het Panama-schandaal voor de Hamer. PARIJS, 30 Maart. De Kamer behandelde heden de conclusiën van het rapport der Panama-commissie. De socialist Viviani verdedigde de conclusiën en gispte de houding van den heer Quesnay de Beaurepaire, voor zitter van het Hof van Cassatie te Parijs, die geweigerd heeft getuigenis at te leggen. Spreker verweet verder der regeering, dat zij de zaak voor een soort van ge heime rechtbank had gebracht en keurde in den heer Quesnay de Beaurepair, die destijds procureur-generaal was, nog af dat hij de papieren van den sedert over leden baron De Reinach niet in beslag had laten nemen. Spreker verzocht der Kamer haar afkeuring over de houding van den heer Quesnay de Beaurepaire uit te spreken. Met 311 tegen 114 stemmen werd daarop besloten, de redevoering van den heer Viviani te doen aanplakken. Nadat de minister van justitie, Milliard, had verklaard, dat de conclusiën van het rapport de regeering niet kunnen treffen, werden zij met algemeen stemmen aan genomen. Spanje en de Vereenfgde Staten. WASHINGTON, 30 Maart. Het departement van marine heeft een bericht ontvangen, meldende, dat eenige Spaansche oorlogsschepen uit Cartagena zijn vertrokken naar een onbekende bestemming. Deze schepen zijn: «Infante Maria Teresa", «Cristobal", «Colon" en de tor pedojager «Destructor." De commissie voor buitenlandsche zaken uit den Senaat kon niet tot een beslissing komen en verwees alle mo ties betreffende Cuba naar de sub-commissie. Daarop verdaagde zij haar zittingen. haar getwijfeld. Maar er was een tijd, toen zij in haar beroep werd teruggehouden door gebrek aan geld, en toon kwam juist een huwelijksaanzoek van een man, die of schoon oud genoeg om haar vader te wezen, ontzaglijk rijk was. Daarenboven was hij van adel, en zoover ik weet, was hij geen slecht menseh indien hij geen goeden naam gehad had, weet ik zeker, dat zij hem nooit zou getrouwd hebben. Toch kende ik hem genoeg om te weten, dat hunne smaken volstrekt niet overeenkwamen, en de smart over dit alles ontzenuwde mij. Zij zou tegen het einde van het seizoen trouwen, en eiken avond Zaterdags tweemaal moesten wij samen spelen. De tijd ging als een benauwden droom voorbij hij schoof zijn stoel achteruit en begon in de kamer op en neer te loopen, alsof de herinnering ondraaglijk was. «Het stuk was altijd «Hamlet," ik heb er nooit meer aan kunnen denken om deze rol weer te vervullen. Het eenige wat mij ophield, was het wanhopig besluit om terwille van haar, den schijn te bewaren. Er was natuurlijk veel over ons gesproken, maar weinigen wisten, dat wij werkelijk verlootd geweest waren, en in den moeielijksten tijd had ik een vreemd gevoel van triomf, want ik wist dat ik achter de schermen met eene volmaaktheid speelde, die ik nooit op het tooneel bereiken zou. En toch greep het mij aan. Toen het einde van het seizoen kwam, had ik in acht dagen niet geslapen, en nadat ik haar vaarwel had gezegd en begreep, dat ik mij niet langer behoefde op te houden, scheen alle macht om verstandig na te denken mij plotse ling te verlaten. Ik had mijn rol zoo goed gespeeld, dat zij geloofde, dat ik met de gedachte aan haar huwelijk verzoend was geraakt, en ik meende dat zjj dacht, dat ik die plaats als vriend innemen zou, die zij gaarne had, dat ik zon innemen. In alle geval waren hare laatste woorden een verzoek, dat ik in de kleine dorpskerk tegen woordig zou zijn, waar het huwelijk plaats zou vinden. «Ik liet het in het onzekere of ik gaan zou of niet, en ging naar huis en overlegde wat het beste voor haar zou zijn, wat haar het meest op haar gemak zou zetten. Kon ik mij zelf zoo wegcijferen om de rol van een oud vriend te vervullen Wanneer zij werkelijk van den man, waarmede zij in het huwelijk zou treden, hield, zou dit mogelijk zijn geweestik zou mij in haar geluk ver heugd hebben. Maar, zooals de zaken nu stonden, was dit buiten quaestie. En toen ik in de stilte van den nacht lag te peinzen, wat voor haar het beste zijn zon, kwam de woeste drang in mij op dat het wel het verstandig- WASHING-TON, 30 Maart. De Kamer handhaafde heden met 179 tegen 139 stemmen het besluit van haar voorzitter, dat de motie-Bailey, waarin Cuba onafhan kelijk wordt verklaard en Spanje den oorlog wordt ver klaard, buiten de orde is. Er werden nog eenige der gelijke moties ingediend, maar evenmin in behandeling genomen. Bij de ontvangst van een deputatie zeide president Mc. Kinley heden, te hopen, dat het Congres niet over haast zal handelen. Ken vroolijke werkstaking Een sigarenfabrikant te Dessau heeft zijn afnemers bij circulaire bericht, dat hij de bestellingen niet bijtijds kan uitvoeren wegens een werkstaking onder zijn 28 ar beiders. Deze hebben nl. te zamen een lot in een loterij gespeeld, waarop een prijs van 40.000 mark is gevallen; en ze willen nu dat heuglijk feit vieren door eenigen tijd rust te nemen. Helder. Het «Held. Dagbl." meldt den 28: Hedenmorgen is alhier uit de Noordzee ter reede ge komen het Duitsche oorlogsstoomschip«Gneisenan", com mandant de kapt. ter zee Hofmeier. Bij het ankeren ter reede werd door het schip het gebruikelijk getal salut- schoten met de vesting en onze marine gewisseld. Het schip bracht de vorige week een bezoek aan Rot terdam en vertrok jl. Woensdag uit den Nieuwen Wa terweg naar zee, met bestemming naar Kiel. Donderdag werd het op de hoogte van Borkum door den hevigen storm overvallen en teruggestormd naar de Engelsche kust. Wijl daardoor de kolen voorraad uitgeput raakte, kwam het schip naar hier om dien aan te vullen. De heer G. Buhse, vice-consul van Duitscbland alhier bracht in den voormiddag een bezoek aaii de «Gneisenan" en werd bij zijn vertrek van boord met het voorgeschreven getal salutschoteu uitgeleid. Hedenmiddag om 2 uur kwam het schip in de haven, om kolen in te nemen. Wanneer het daarmede gereed is gekomen, zal het morgenmiddag de reis naar Kiel voortzetten. Hoorder Stoomtram vereeniglnj;. De raad der gemeente Sint Maarten besloot voor f 8000 aandeelen te nemen in de stoomtram Schagen Alkmaar. Voor de voorloopige onkosten stelde de raad f 75 beschikbaar. Den 29 te ongeveer 4 uren is nabij monniken dam eene boerderij aan den Oosterweg, toebehoorende aan G. de Ridder te Purmerend en bewoond dour diens knecht J. Voren, bijna tot den grond toe afgebrand. Goadsche pijpen. In het begin van de 17e eeuw rookte men nog uit korte pijpjes met kleine koppen cn dikke stelen. De koppen waren in 1640 reeds grooter en de stelen dunner geworden, maar de pijpen bleven nog kort. Van Die- menbroek zou, omstreeks het midden der 17e eeuw een betoog geschreven hebben om te bewijzen, dat pijpen met lange steelen minder nadeelig voor de gezondheid zouden zijn dan die met korte, als zullende de rook in de eerste beter bekoelen en de oliedeelen meer wegtrek ken in de poreuse pijpaarde. Zeker is, dat de eerste fabriek van lange pijpen te Gouda is opgericht tussohen 1655 en 1660, zoo niet door, ten minste op aanmoediging van mr. Govert Cincq, bur gemeester dezer gemeente en zwager van Van Diemen- broek. Nog lang daarna werd, ter gedachtenis aan dezen heer, het getalmerk 5 (cinq) op het hieltje der lange Goudsche pijpen geplaatst. Sedert dien tijd zijn de lange Goudsche pijpen algemeen in gebruik geraakt en omstreeks 1663 heeft men te Amsterdam het eerst een order gesteld op de pijpenmarkt. Tusschen 1720 en 1851 vonden te Gouda ongeveer 16,000 menschen hun bestaan bij het pijpenmaken. In 1751 waren er nog 374 pijpenmakersbazen, leden van het gild, en in elke fabriek werden wekelijks van 28 tot 36,0ü0 pijpen vervaardigd. (»G. Dbl.") ste ware, wanneer ik plotseling een einde aan mijn leven maakte. Ik was te uitgeput om te beseffen wat goed of slecht was; het was een overweldigende gedachte, die elke andere overweging verdrong. Ik vergat zelfs mijn eigen moeder, wat mij altijd het ongelooflijkste van de geheele geschiedenis toegeschenen heeft. Toen de morgen aanbrak, maakte ik mijne toebereidselen en ging uit, zonder te weten waarheen, maar met een vaag verlangen om uit alles uit te wezen. Na een tijdje bevond ik mij in Richmond park, en liep naar een kalm plekje dat ik kende toen ik voetstappen achter mij hoorde, een kleine jongen sprak mij aan en vertelde mijdat ik hem eens gered had en verzocht mij zijn zilveren mes aan te nemen. Hier is het zooals je ziet ik heb het altijd bij me ge dragen." Ralph keek verbaasd naar het oude fruitmesje van zijn vader kon zoo'n klein ding zulk eene rol in het leven van zijn vriend vervuld hebben «Ik heb het uwe verleden verkocht?" zeide hij, «toen alles wat gemist kon worden naar het pandjeshuis ging." «Nu, ik ben blij, dat het weg is," zei Macneillie. «Dit is het eenige souvenir wat noodig is. Ik heb zeer vele geschenken zoovel voor, als na dien tijd gekregenmaar geen een dat mij zoo heeft aangedaan als het uwe. De nadrukkelijke verzekering, dat je vruchtenmesjes niet noodig hadtdaar je altijd schil en al opattrof mijne verbeelding en deed mij glimlachen dit was de eerste stap terug in het leven. En daarbij was je jongensachtige lof zoo oprechtdat het mij genoegen deed en je gezichtje, zoo vol helden-aanbidding bleef mij steeds bijHet deed er mij aan denken dat ik ten minste door eenigen gemist zou worden en toen ik aan het plekje kwam was ik blij, dat ik door een plotselinge ingeving mijn mes in ruil gegeven had. Daar ik ongewapend was, bleef mij niets anders over dan mij neer te leggen en uit te rusten en tengevolge van de warmte en de lange wandeling viel ik ten laatste vermoeid in slaap. Toen ik wakker werd was ik weer kalm maar dit kleine gedreven mesje her innerde mij steeds aan het gevaar waar ik ter nauwer- nood aan ontsnapt was. Ik herinner mij dat de herten vreedzaam graasden in het verschiet en op eenige meters afstand sprongen de konijnen in het rond. Een innig verlangen naar huis overviel mijtoen ik hen daar gade sloeg het soort van verlangen dat een Schot altijd over valt, wanneer hij in langen tijd de bergen niet meer ge zien heeft. Ik haastte mij naar de stad terug pakte Paaschtentoonstelllng Ichagen. Bekroningen. Vierjarige ossen. J. A. en A. J. Peeck, Schoorl, le en 2e pr., Korver en Kossen, Helder, bestuurspr. Driejarige ossen. Spaans en Co., Barsingerhorn, le, 3e en bestuurspr., A. Kaan Kz. Sr., Wieringerwaard, 2e pr. Koeien (afgewisseld), J. A. en A. J. Peeck Schoorl le pr., E. v. d. Horst, Schagen, 2e pr., P. Se- venhuijsen, Warmenhuizen bestuurspr. Koeien (niet afgewisseld). J. A. en A. J. Peeck Scboorl le pr., A. Bakker, Beemster, 2e pr., J. de Veer, Schagen, bestuurspr. Vette kalveren. P. Kok, Hensbroek, le pr., J. A. en A. J. PeeckSchoorl, 2e en bestuurspr. Driejarige stieren. W. Jimmink Dz., Zijpe le pr., G. Glay Haringhuizen 2e pr. Tweejarige stieren. K. Paarlberg, Krabben dam, le pr., L. Jonker, Schagen, 2e pr., Gebr. Buis Schagen, 3e pr. Pinkstieren. J. Buurs, Beemster, le pr., H. de Goede Hz., Beemster, 2e pr C. Menrs, Winkel, 3e pr. Melkkoeien. A. v. d. Oord, N. Niedorp, le pr., J. de Veer, Schagen, 2e pr., G. Clay, Haringhuizen, 3e pr. Melkkoeien (tmnters). A. Slikker, Schagen, le pr., J. de Veer, Schagen, 2e pr. M e 1 k v a a r z e n. J. v. d. Horst, Barsingerhorn le pr., J. A. en A. J. Peeck, Schoorl, 2e pr. Geldevaarzen. J. A. en A. J. Peeck, Schoorl le pr., J. Coster, N. Niedorp, 2e pr. Kuispinken. A. Slikker, Schagen, le pr., Grootes, Schagen, 2e pr., H. Spaans, Barsingerhorn, 3e pr. Oonschapen. J. de Veer, Schagen, le pr., A. de Graaf, A. Paulowna, 2e pr. Overhouders. G. Schoorl, Eenigenburg, le pr., J. de Veer, Schagen, 2e pr. Oonschapen (Tex. ras). P. K. Bremer, Texel, le pr., A. de Graaf, A. Paulowna, 2e pr. Éénjarige schapen (id.). P. K. Bremer, Texel, le pr Rammen (id.). P. Schenk Dz., Wieringerwaard le pr., J. L. T. Groneman, Wieringerwaard, 2e pr. Rammen (inl. gekr. ras). J. L. T. Groneman, Wie ringerwaard. le pr., P. Schenk Pz., Wieringerwaard, 2e pr. Tweejarige Rammen (buitenl. geïmporteerd). Erveu Kaan Wieringerwaard, le pr., C. Helder Sc Co., N. Niedorp, 2e pr. Vette Varkens. Jb. StammesSchagen le en 2e pr., J. C. Schenk A. Paulowna en L. Levendig Harenkarspel bestuurspr. Kippen en Haan (inl. of gekr. ras). P. Maats, Barsingerhorn, le pr., J. Butter Jz., Lutjewinkel, 2e pr., G. Nobel, id., bestuurspr. Raskippen met 1 Haan. Gebr. Groneman, Wie ringerwaard, le pr., G. Nobel, Lutjewinkel, 2e pr., J. Butter Jz., idem, J. Sleutel, Barsingerhorn, en D. J. Bakker, Alkmaar, bestuurspr. Ter opluistering. Bestuursprijzen werden uitgereikt aan de heeren L. J. Roggeveen Schagen, H. Peereboom, N. Niedorp, Jac. Met en Jb. MascléHeerhugowaard P. D. Smit Wieringerwaard, en Visser's Landbouwkantoor te Am sterdam. De tentoonstelling mocht zich verheugen in heerlijk weder en een zeer talrijk publiek. De commissie voor den aankoop van vee en goederen, die ruim f 6200 kon uitgeven, had eene moeielijke taak. Van bijna alle huizen wapperde de vaderlaudsche drie kleur, zoodat de tentoonstelling van 1898 er weer recht feestelijk uitzag. mijn koffer en nam den nachttrein naar het Noorden, Daar dat is alles wat ik je te vertellen heb en mis schien zal je nu begrijpen waarom je geen gewone vreemde voor mij en voor moeder bentmaar dat je tot de onzen behoort." «Het is lief van u dat gij mij dit zeidet," zei Ralph, »en mij dit alles toevertrouwd hebt. Maar ook ik heb eene biecht af te leggen. Op den dag, dat wij in 't St. James Park warenwisten Evereld en ikmet wie gij spraakt toen gij op en neer wandeldet en toen gij eens dicht bij het water stilhieldt, konden wil niet helpen dat wij hoorden wat gij zeidet. Het was gedeeltelijk juist datgene, wat u tot onzen specialen held maakte." Macneillie liep zwijgend in de kamer op en neer, met de helderheid eener machtige verbeelding deze scene van het verre verleden terugziende. Het breede zonnige pad, de kalme watervlaktemet het kleine begroeide eilandje, de witte zeilen van het scheepje de twee kinderen die naar het dobberen keken en onder de boomen aan het einde van het park de sombere rij Queen Anne's Man sions, die zich tegen den hemel afteekenden. Weer scheen hij in al zjjne ellende naast het ijzeren hek te staan op het gelaat neerziende dat zich willens en wetens tegen hem hardde, en toch het gelaat was dat hem door zijne vreemde, onverklaarbare aantrekkelijkheid, steeds voor oogen stond. Sedert haar huwelijk had hij Christine niet meer ge zien In 't eerst had hij haar met opzet ontwekenen na zijn terugkeer uit Amerika had hij het voorzichtiger ge acht, geen engagement in Londen aan te nemen, en als directeur van een rondreizend gezelschap op te treden wat nu reeds gedurende eenige jaren geheel zijn gedach ten en energie in beslag nam. Hij vroeg zich menigmaal verwonderd af, of hunne wegen zich ooit weer zouden kruisen en met de hardnekkige volharding van den Schot, vervolgde hij zijn weg noch eene ontmoeting zoekend noch vermijdend. Hij was op dezen zomermiddag nog steeds met Ralph in een gesprek gewikkeld, toen zijne moeder binnenkwam met de brieven van de tweede postbestelling, in de hand. «Ha, hier is er een uit Edinburghriep Macneillie uit. «Nu zullen wij je lot vernemen. Hm, het is niet veel, maar toch beter dan niets. Het midden van Juni tot einde Juli, dat treft goed. Om nog eens als figurant op te moeten treden nadat je reeds andere rollen vervuld hebt is niet zeer interessant maar je bent in alle gevallen zeker van je salaris en je speelt met fatsoen lijker menschen. Hier is de l(jst van de stukken laat ons eens zien wie de «sterren" zijn. Een blik op het papier slaande, maakte hij plotseling eene onwillekeurige beweging. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2