Ingezonden Stukken. 2e klasse, 2e lijst, 29 Maart. Nr. 10838 f 20.000; Nr. 2592 f5000; Nr. 6493 i 2000; Nr. 19007 f 1500; Ns. 15407 f 1000; Nr. 20819 f 400! Ns. 8442, 12141 en 17708 f 200; Ns. 590, 7222, 8990. 12652, 16577 en 20066 f 100. 2e kl., 3e lijst, 30 Mrt. Vee-tentoonstelling te Rotterdam. Begunstigd door zeer fraai weder, werd den 29 op het terrein achter de Veemarkt, te Botterdam, de ten toonstelling van rundvee, schapen, varkens, paarden en pluimgediert- gehouden, van wege de afdeeling »Rotterdam Schiedam en omstreken" der »Hollandsehe Maatschappij van Landbouw". Ingezonden waren in afd. A. Gemest vee138 nrs. rundvee, 6 nrs. scbapen en 35 nrs. varkensafd. B. Niet-gemest vee 18 nrs. rundvee afd. 0. Melk- en drachtig vee 37 nrs. rundvee afd. D. Aanfokvee 52 nrs. rundvee, 26 nrs. schapen en 5 nrs. varkens; afd. E. Paarden, geboren in Nederland, 72 nrs. en afd. F. Pluimgedierte 151 nummers. Het terrein, evenals vorige jaren zeer practisch inge deeld, leverde een fraaien aanblik op, daar er veel pracht exemplaren waren ingezonden. Het middengedeelte van het terrein was vrij gehouden voor de keuringscommissiën. Daaromheen stond het rund vee gerangschikt, terwijl de linkerzijde door de paarden was ingenomeD. Ter rechterzijde van den bestuurstent was het pluimvee in een loods .tezamen gebracht, terwijl de buitenste omtrek tot hokken voor schapen en varkens was ingericht. De firma Zuurdeeg, uit Rotterdam, had een fraaie étalage landbouw-artikelen geëxposeord. Bij het programma waren 41 nommers gevraagd, waar voor naar omstandigheden le, 2e, 3e en 4e prijzen waren uitgeloofd. De tentoonstelling werd zeer druk bezocht. Uit Noord- Holland was nagenoeg niet ingezonden. (N. v. d. D.) Paaschtentoonstelling Purmerend. 29 Maart. Uitslag bekroningen. Inzending groot vee van één eigenaar. Alb.de Rid der, Noorder IJpolder, le pr. Vierjarige o s s e n. J. A. en A. J. Peeck, Schoorl, le pr. en eerv. verm., J. v. .Dillewijn, Aalsmeer, 2e pr. Ossen (niet afgewisseld). 0. Spaans Hz., Barsin- gerhorn, le pr., 2e pr. en eerv. verm. Koeien (afgewisseld). J. A. en A. J. Peeck, Schoorl, le pr., C. v. d. Lee, Beemster, 2e pr., D. Lust, Oostzaan, 3e pr., J. Staal, Diemen, eerv. verm. Koeien (niet afgewisseld), J. A. en A. J. Peeck, Schoorl, le pr., A. de Ridder, Noorder-IJpolder, 2e pr., J. de Wit, Beemster, 3e pr., van der Beek, Heemstede, eerv. verm. Kalveren. P. Kok Jz., Hensbroek, le pr., J. A. en A. J. Peeck, Schoorl, 2e en 3e pr., 0. Visser Gz., Oterleek, eerv. verm. Driejarige stieren. W, Jimmink Dz., Schager- brug, le pr., S. Groot P.IJz., Broek in Waterland, 2e pr., W. Bakker, Beemster, eerv. verm. Tweejarige stieren. 0. Mehrengs, Beemster, le pr., W. Bakker, Beemster, 2e pr., IJ. Otjes, Beemster, 3e pr., J. Helder, Bobeldijk, 4e pr. Éénjarige stieren. J. Buurs, Beemster, le pr., A. de Goede Hz., Beemster, 2e pr., G. Bleeker, Beemster, 3e pr., Wed. 0. de Heer( Beemster, 4e pr. Melkkoeien (afgew.) P. Zeeman, Beemster, le pr., W. Bakker, Beemster, 2e pr., W. ter Wolde, Wormer- veer, 3e pr. Melkkoeien twintersA. Slikker, Schagen, le pr., P. Jonges, Beemster, 2e pr. Kalfkoeien {schotten). K. Raat, Beemster, le pr., A. de Goede Hz., Beemster, 2e pr., J. Wit, Mid woud, 3e pr. Melkvaarzen. J. Deken, d'Ambte bij Hoorn, le pr., J. A. en A. J. Peeek, Schoorl, 2e pr. Kuis pin ken. P. Kok, Binnenwijzend. le pr. en eerv. verm., W. Bakker, Beemster, 2e pr. en eerv. verm., A. Slikker, Schagen, 3e pr., J. Edel Kz,, Beemster, eerv. verm. Oonschapen (Tex. gekr. jas.) Mej. G. de Wolf, Purmerende, le pr., A. Kooij Dz., Beemster, 2e pr. Rammen (gekr. ras). D. Scheringa, Beemster, le pr., H. Bloem, Oudendijk, 2e pr. Rammen (Hampshire Down). J. Stapel, Oudendijk, le pr. Oonschapen met lammeren, (idem). W. Bakker Beemster, le en 2e pr. Vette schapen. A. de Goede, Purmer, le pr. Geit met lam. A. Kooij Dz., Beemster, le pr. B o k k e n. J. Edel Kz., Beemster, le pr., A. J. Peeck, Schoorl2e pr. Varkens {beeren). Jac. Haan, Wijde Wormer, le pr. Zeug met biggen. W. Keetman, Winkel, le pr., 0. Meysen, Purmer, 2e pr. Vette varkens. T. Praaij, Purmerend, le pr., D. Brouwer, Beemster, 2e pr. Ter opluistering. Eervolle vermeldingen en een bedrag in geld werden nog uitgereikt aan de navolgende personen A. Bos, Beemster; J. Liets, Purmer; T. H. de Lange, Purmerend J. Igesz, Oosthuizen; Viskooper, Oudelands- dijkjeen D. Hellenberg. Harlngcarspel. In de vergadering van de af deeling van de Noordhollandsche Vereeniging »het Witte Kruis", den 30 gehouden, werden tot candidaten voor lid van het hoofdbestuur gesteld de heeren J. G. van Eden, hoofd der school te Nieuwe Niedorp, en H. J. Calkoen, burgemeeester te Edam. Sluisbouw te Zaandam. De »Zaanlandsche Courant" verneemt uit officieele bron, dat ook het uit de Zaanstreek verzonden adres met de vele handteekeningen niet in staat is, het hart van den Minister Lely te vermurwen. De Minister heeft dui delijk te kennen gegeven, dat hij er in geen geval aan denkt het wetsontwerp tot het verleenen van Staatssub sidie voor den sluisbouw te Zaandam wederom in te dienen. Zaak-Hogerhuizen. Mr. Troelstra deelt in »De Soc-Dem." mede, dat een vermogend belangstellende in de zaak-Hogerhuis op zich heeft genomen den overtocht van .Paulns van Dijk te betalen. Dit bedrag en de benoodigde som om gedurende 100 dagen f 3.75 per dag aan Van Dijk uit te keeren wegens verzuim, zal mr. T. bij de redactie van het »Nieuws- en Advertentieblad" te Heerenveen deponeeren onder de volgende voorwaarden dat de redactie het ticket eerst koopt, nadat mr. T. op aanklacht van Paulus van Dijk, door de rechtbank te 's-Gravenhage wordt vervolgd dat hem bij aankomst hier te lande zijn verzuimgeld wordt uitbetaald naarmate van de reeds verzuimde werk dagen dat het geld ter beschikking van den geldschieter is, indien Paulus van Dijk gedurende eene maand, nadat hem door mr. T. per aangeteekenden brief kennis van deze zaak is gegeven, te rekenen van het oogenblik, waarop hij die kennisgeving heeft ontvangen, in gebreke blijft, een aanklacht wegens smaadschrift tegen mr. T. bij den officier van justitie te 's-Gravenhage in te dienen dat de uitkeering zal eindigen tien dagen nadat hij voor de openbare terechtzitting, waarin zijne eventueele aanklacht tegen mr. T. wordt behandeld, getuigenis der waarheid zal hebben afgelegd, en dat het restant der gelden dan aan den geldschieter zal worden teruggegeven. Engelsche Fokraminen. In verband met het door de »Vereeniging tot ont wikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier" op hare vergadering van 2 Maart j.l. genomen besluit, om een bedrag van f 500 beschikbaar te stellen voor de vereeniging, welke zich verbindt tot het invoeren en stationneeren van vier l1/^--jarige uitmuntende Engelsche lokrammen ten einde ons 3chapenras door kruising met deze rammen te verbeteren is in het noordelijk deel der provincie Noordholland eene vereeniging tot dat doel opgericht, waarvan het bestuur bestaat uit de heeren Ch. Oortman Gerlings, te Hoorn, voorzitter; P. D. Schenk, te Wieringerwaard, secretaris-penningmeester; K. Bree- baart Jz., te Winkel; G. H. Geerligs, te Anna Paulowna; W. Bakker, te Beemster, en J. de Veer, te Schagen. Er zal eene commissie worden benoemd, aan welke de aankoop zal worden opgedragen van vier uitstekende rammen van de navolgende rassenLincoln, Cotswold, Hampshiredown en Wensleydalezijnde deze voor ons klimaat en bodem het meest geschikt. Zij die een aandeel nemen van f 10 worden inge schreven als lid der vereeniging waardoor men het recht verkrijgt een later te bepalen getal schapen bij bedoelde fokrammen ter dekking te zenden. Tuinlrouwvereenlging. Schermerhorn. Tot leden van het bestuur der Tuinbouwvereeniging alhier zijn benoemd de heeren K. Rodenburg, eere-voorzitter, J. de Leeuw, voorzitter, A. Weeshoffsecretaris P. Alblas, penningmeester, S. Droog, G. Hartog, P. de Boorder en O. Jonges, leden. Ondorp. Er heeft zich eone commissie samen gesteld voor de aanstaande kroningsfeesten. Aan haar zal een subsidie uit de gemeentekas worden verleend. St. Pankras. In de schoolspaarbank alhier is in het eerste kwartaal van 1898 door 56 spaarders inge legd f 166.24®, terwijl door 15 spaarders is opgevraagd f 451.08®. Bockrerkoopersbedienden. Het plan bestaat in deze provincie een afdeeling op te richten van den Nederlandschen bond van boek- verkoopersbedienden. Het bestuur noodigt alle bedienden uit, die daartoe willen medewerken, hun naam en adres te willen opzenden aan den heer J. Jakkers Dekker, lsten secretarisMarnixkade 100, Amsterdam. De zetel van deze afdeeling zal gevestigd worden te Haarlem. Te Be Rijp is Maandag, onder medewerking van het Rijper fanfarekorps, het veertigjarig bestaan van de rederijkerskamer »Het Heidebloempje" feestelijk gevierd. In een der fraai versierde zalen van het café »0ambri- nns" hield de voorzitter tot de talrijke aanwezigen eene toespraak, waarin herdacht word wat gedurende dit veer tigjarig tijdperk door het »Het Heidebloempje" was ver richt. Na de uitvoering van een afwisselend programma van muziekstukken en andere voordrachten, werd het feest met een opgewekt bal besloten. Tweede Kamer. 30 Maart. Intercommunaal telephoonnet. Blijkens het afdeelings-onderzoek over de supple- toire begrooting van Waterstaat tot regeling van de over neming van het intercommunaal telephoonnet door den Staat, hadden enkele leden deze zaak liever overgelaten gezien aan het initiatief van particuliere concessionarissen, waartegenover verscheidene andere leden met instemming dit wetsontwerp begroetten, als blijk van eene ruimere opvatting on van de ernstige gezindheid dezer Regeering, om aan den bestaanden achterlijken toestand een einde te maken. Zij noopten, in het belang van den handel, van de industrie, van de pers, van het sociale verkeer,dat in de goede richting met kracht zal worden voortgegaan. In verschillende afdeelingen werd met nadruk de wen- schelijkheid betoogd, hetzij bij de wet, hetzij bij algemee- nen bestuursmaatregel, regelen te stellen, die bij de keuze der aan te leggen verbindingen moeten worden gevolgd. Meer bepaaldelijk had men bezwaar tegen de intrekking van het besluit van 16 Juni 1897 omtrent de waarbor ging van een zekere minimum-opbrengst door de betrek kelijke gemeenten. Overigens werd geklaagd over de ach terstelling, bij de voorgenomen nieuwe verbindingen, van Leeuwarden met zijn druk handelsverkeer, van Delft, Gouda, Tiel, Zutfen, Alkmaar en Maastricht. In ieder geval behooren zooveel mogelijk te worden aangesloten plaatsen, die aan of dichtbij bestaande lijnen zijn gelegen, aangezien daarvoor de kosten van aanleg minder zijn dan voor nieuwe lijnen. Voorts wilde men telephonische groepen in industrieele plaatsen gevormd zien en aanstonds voor Twenthe, een centraalbureau voor een te vormen groep wensehen. Aanklager-verdediger. Een zeldzaam geval is deze week bij het Hof van appèl te Parijs voorgekomen. Een jongman, die wegens diefstal tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld was en in hooger beroep was gekomen, bleek afwezig te zijn toen zijn zaak werd afgeroepen. Zijn moeder was echter gekomen om mede te deelen, dat haar zoon op weg was naar Amerika. Er zou dus verstek moeten verleend wor den en de advocaat van den appellant kon niet de ver dediging voordragen. Toen stond de advocaat-generaal op, en verklaarde zich bereid als verdediger het appel toe te lichten en dan als openbaar ministerie requisitoir te nemen. Het Hof stond dit toe en aldus sprak deze ambtenaar tweemalen eerst als verdediger en toen als aanklager. Het Hof vernietigde het vonnis en sprak den appellant vrij. 357ste Staatsloterij. No. 17349 f 1000. No. 14414 f400. Nos. 11, 4564, 6305, 9286, 10605, 13028, f 100. 2e klasse, 4e lijst, 31 Maart. Nr. 14987 f 1000; Nr. 5091 f 100. De versiering onzer stad gedurende de R ronlngs fees ten. Mijnheer de Redacteur De couranten zijn er vol van. Alom in den lande zijn commissies in het leven geroepen wier taak het zal worden te zorgen dat de kroning onzer Koningin niet onopgemerkt voorbij gaat. Ook Alkmaar is sedert jaar en dag zulk eene com missie rijk die commissie heeft besloten dat men hier ter stede op 13 September enz. feest zal vieren. De voor Alkmaar luttele som van f 2400 is daarvoor bijeengebracht't is waarlijk te hopen dat een tweede beroep op de vrijgevigheid onzer burgerijtot resultaat mag hebben dat de geldmiddelen dan toe zullen laten, gevolg te kunnen geven aan veel, wat anders achterwege zal moeten blijven. Buurtcomité's voorbarig opgerichtzoolang het niet vaststond dat de plannen van de feestcommissie zouden slagen, immers, zij waren geheef onnoodig indien een centraal feest ontbrak, deden veel schade. Zij oefenden eenen bepaald ongunstigen invloed uit, wat herhaaldelijk aan veel leden der feestcommissie bleek toen zij bij de burgers om geld kwamen vragen. Hoe beter de inrichting van het hoofdfeest wordt, des te meer zijn de buurtcomité's op hunne plaats, want zij kunnen dan helpen aan een gepast décorwanneer de optocht, dien men houden wil, ODze straten gaat vullen. Maar zij zouden ook nog een zeer goed werk doen wanneer zij iets uit hunne kassen afzonderden en daar mede die van het hoofdcomité stijfden of wel indien zij hunne medeleden die nog niets offerden en zoo zijn er velen aanspoorden dat alsnog te doen. Bij den heer mr. W. F. A. Verhoeff, den penningmeester, zal iedere gave zeker welkom zijn. De vraag rest nu wat die buurtcomité's die er reeds zijn en die nog komen zullen, gaan doen Vrij zeker, zich in hoofdzaak be palen tot het versieren en illumineeren van straten en grachten. En hoe zullen ze dat doen? Kon er maar kracht uitgaan van al die kleine groepen en wisten ze xich maar met hunne huurlieden te ver staan dan vergrootte de kans om wat goeds tot stand te brengen. Dan kon men niet alleen onze stad versieren maar ook verfraaienwant men bedenkedat versieren niet gelijk staat met verfraaien. Wat ook gebeuremen drage zorg dat alles zich kenmerkt door een gevoel voor schoonheid, kunst en smaak, men zorge dat de versiering geen ontsiering worde. Bij dergelijke gelegenheden is het een geregeld ver schijnsel dat het versieringsontwerp wordt opgedragen aan menschen die daarvan weinig verstand hebben; men passé het sSchoenmaker blijf bij je leest" toe en bedenke, dat ontwerpen en uitvoeren twee geheel verschillende zaken zijn. Het is te hopen, dat men met de oude gewoonte zal breken en dat men ons niet vergaste op eene verzameling van smetteloos witte paaltjes soms met wat groen om slingerd waaraan guirlandesillnminatie-kettingen of dergelijke worden bevestigd welke paaltjesnetjes in 't gelid, straat in straat uit, den volke verkondigen hoe akelig eentonig ze het vinden om tegen wil en dank deel uit te moeten maken van iets leelijks. Toen de Koninginnen eenige jaren geleden onze stad bezochtengaven de bewoners van de Langestraat een uitmuntend voorbeeld. Zij concentreerden hunne krachten en brachten iets werkelijks fraais tot stand. Want was die fraaie eerepoortdie opdoemde uit de vlaggen- reeks der huizen, niet een bewijsdat men daar den goeden weg was ingeslagen. Hier had de man van smaak een ontwerp geleverd, waarbij rekening gehouden was met de omgeving. Dat voorbeeld op verschillende wijzen optelossen vinde navolging. Nu zal men mij tegenwerpendat door zulk een systeem niet uitkomtwie weigerde aan de versiering bij te dragen ieder echter die zoo'n kleinzielig motief durft opperen moest men zijn geld teruggeven want hij viert dat feest niet uit een vol en blij gemoed hij maakt er reclame van. Centrale versieringen van onze straten nieuwe vormen daar waar men het paal- en guirlande-systeem toch wil of moet toepassen; masten in en laogs onze grachten met overhuiving daarvan door groen en lichtdaarbij van de weerspiegeling profitee- rende voor een tweede effect. Drapeering van de woningwaarbij de bloemist ter hulp geroepen wordt om met groen en Flora's kinderen wonderen te verrichten. Versiering van vaste- of be weegbare bruggen over de grachten vooral op plaatsen waar die grachten omzoomd zijn door boomen, die iedere decoratie van de straten daarlangs verhinderen en on noodig maken. De bewoners buiten de Heilooërpoort denken er eens over welk prachtig effect te verkrjjgen is door eene illuminatie van het z. g. Paardenwed hetzij oeverver lichting hetzij door het plaatsen van eene hoofdgroep in het water. En zoo zou ik voort kunnen gaan want onze stad levert veel punten en plaatsen op die eene versiering of verlichting ten volle waard zijn. Er is nu nog tijd genoeg tot het vaststellen van goede plannenzoodat daarmede niet tot het uiterste behoeft gewacht te worden, daar waar men nu reeds vrij nauwkeurig weet hoeveel geld men besteden kantemeer nietomdat de prijzen van alle versierings- en verlichtingsartikelen tegen Augustus en September eene aanzienlijke prijsverhooging zullen ondergaan. U, mijnheer de redacteur, dankend voor de plaats ruimte Uw Dw. Dnr., Z.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 3