Nederland. dus te handelen, zoudt gij de tenuitvoerlegging der straf beletten, maar dat zou beter zijn, dan opnieuw de open bare meening in beroering te brengen." Wat toch is het geval I Volgens het gevoelen van den rechter-rapporteur (en blijkens het arrest, óók van het Hof van Cassatie) had de klacht ter zake van de door Zola geuite beleedigingen, niet door den minister van oorlog, maar door den beleedigden krijgsraad zelf moet zijn ingediend. De geheele dagvaarding is dus foutief, derhalve is geen Hof van Assisen bevoegd daarop een veroordeelend vonnis te wijzen en zou alzoo verwijzing naar een ander Hof onzin zijn. Mogelijk is het echter, en dat wel tot 14 April, dat er een nieuwe aan klacht wordt ingediend. In de Kamer hield de heer Habert een interpellatie over de cassatie. Hij zeide, dat de regeering ongelukkig is in de keuze van hare raadslieden en vroeg de afzetting van den procureur-generaal. De minister-president Meline rechtvaardigde de houding der regeering, zeggende dat de procedure regelmatig is gevoerdhij weigerde over het vonnis van het Hof van Cassatie in discussie te treden, daar hij eerbied heeft voor de uitspraak. Maar hij voegde er bij, dat door den krijgsraad een vervolging tegen Zola zal worden ingesteld. René Goblet verweet der regeering haar dubbelzinnige houding. De minister-president Meline antwoordde, dat generaal Billot, de minister van oorlog, den krijgsraad zal bijeen roepen, om een besluit te nemen. De eenvoudige orde van den dag, door de regeering goedgekeurd, werd daarna met 333 tegen 174 stemmen aangenomen. 8PA1VJE. De berichten, die de laatste dagen van uur tot uur onheilspellender werden, zijn plotseling om geslagen nu de paus zich bereid verklaard heeft, als bemiddelaar op te treden. Zondag kwam de pauselijke nuntius aan het paleis en verzocht door de Koningin- Regentes in audiëntie te worden ontvanger. Terstond werd hij binnengelaten en gaf hij der Koningin een telegram dat hij juist ontvangen had. De Koningin deed den minis ter Sagasta roepen en de ministers van koloniën eu buitenlandsche zaken en gaf hun kennis van het telegram, waarin de Paus zijne bemiddeling aanbood, wanneer deze door Spanje werd aangenomen. De Paus voegde er bij, dat hij niet tusschen beide kan komen, wanneer geen einde werd gemaakt aan het bloedstorten hij verlangde de staking der vijandelijkheden. Do Spaausche regeering besloot het aanbod van den paus onder zeker voorbehoud aan te nemen. Het antwoord werd dadelijk naar Rome getelegrafeerd. Generaal Woodford verklaarde denzelfden dag aan journalisten, dat hij in Spanje was gekomen om de paci ficatie van Cuba tot stand te brengen en een blijvenden vrede tusschen de Vereenigde Staten en Spanje te vesti gen door een stelsel van rechtvaardigheid op Cuba in te voeren en bescherming van de Amerikaansche belangen op de Antillen te verzekeren. »Zelfs iu onzekere omstandigheden als die van heden," zeide de generaal»heb ik de vaste overtuiging, dat de oorlog kan worden vermeden.' VER. STATEN. De Daily Chronicle" meldt dat president Mac Kinly tot de Spaansche regeering een nota heeft gericht, waain zou staan dat alleen de totale onafhankelijkheid van Cuba het Amerikaansche volk bevre digen kan. Spanje moest Cuba opgeven en een schadeloos stelling in geld aannemen. Terstond na het aanvaarden dezer voorwaarden zouden de Spaansche vlag en de Spaansche troepen van Cuba moeten verdwijnen. Het bedrag der schadeloosstelling zou president Mac Kinley niet genoemd hebben maar volgens den correspondent man de zoon van den herder was, want hij geleek sprekend op Angus Linklater. Nu volgde er een gebarenspelhij kon niet duidelijk hooren wat Sir Roderick zeide, maar de onuitstaanbare toon en manieren van den meester en de uitdrukking van lang verduurd, maar zwaar beproefd geduld op het gelaat van den knechttoonden duidelijk genoeg hunne wederzijdsche karakters aan. Kort daarop stonden de bezoekers op om te vertrekken en nadat Sir Roderick zeer vriendelijk en beleefd van hen afscheid geno men had, keerde hij zich, zoodra de deur achter hen gesloten was, naar zijne vrouw om. ((ogenschijnlijk vergetend, dat zij niet alleen waren, wierp hij haar een vloed van scheld woorden en sarcastische beschuldigingen toe, zoodat Ralph hem van de trappen had willen smijten. Het scheen over eenige hengels te handelen, die in Londen achtergebleven warendaar Dugald ze niet op hun plaats gevonden en gemeend had dat zijn meester ze met de eerste bezending bagage, die door de overige familieleden eenige weken vroeger naar Edinburgh gebracht was, medege geven had. De houding, waarmede Lady Fenchurch deze uitbarsting van woede van haren echtgenoot opnam, duidde eene gemaakte kalmte aan, slechts een blos overtrok haar ge laat, door de onrechtvaardigheid van den aanval te voor schijn geroepen, en uit een gevoel van schaamte, dat Ralph Den mead van deze scene getuige was. »Het spijt mij, dat deze vergissing plaats heeft gehad, maar gij vergeet, dat wij niet alleen zijn," zeide zij, van de gelegenheid gebruik makend, dat hij, bij gebrek aan adem, opgehouden had met vloeken. Hij wierp een spijtigen blik naar het raam en veranderde toen boosaardig van taktiek, wat echter volkomen door zijne toehoorders begrepen werd. »Nu, wanneer het jou schuld niet is, dan is het de schuld van Dugald. Die ver de schurk zal vertrekken zoodra ik een anderen knecht kan krijgen. Ik word ziek als ik hem zie. Hij zal ondervinden, dat ik mij niet om den tuin laat leiden door een luien kerel, die zijn plicht niet kent. Hij zal vertrekken, en met het slechtste ge tuigschrift, dat ik ooit aan een bediende gegeven heb. Hij kwam met een slecht bij mijik zal oens een boekje over hem opendoen." -Het verwondert mij, dat. hij het hier zoo lang uitge houden heeftzei Christine door de onrechtvaardigheid van deze wraakneming geprikkeld. »Maar je straft er je zelf meer mee dan hem denk maar eens aan de onaan genaamheden die je voor dien tijd gehad hebt; de beste dienstboden kunnen zich wel eens vergissen!" Wordt vervolgd. van de »Daily Chronicle" te Washington zou hij denken over een som van 40 millioen pond sterling. Spanje moest dadelijk antwoordenwas het voorstel niet binnen 48 uur goedgekeurd, dan zou de president die, zooals men weet, tot nu toe de zaak zelf stevig in de hand hield haar geheel aan het Congres overlaten. In de Vereenigde Staten schijnt men thans vooral vol verontwaardiging te zijn over het lot der reconcentrados, de niet vechtende Cubanen, die in door Spaansche offi cieren afgebakende zönes zijn opgesloten, zonder dat men er zich om bekommert ol daar voedsel en onderkomen voor hen was en of zij er werk konden vinden. De »West- minster Gazette" gaat zoover te hopen, dat de mogend- beden zullen weigeren iets ten gunste van Spanje te doen. Een honderdjarige. Te Llandovery, in Wales, is een man overleden in den ouderdom van 104 jaren. Het was zekere William Rees, een varkensslachter, die, naar men berekent, onge veer 20.000 varkens heeft gedood. Hij zou in Napoleon's tijd soldaat zijn geworden, maar hij werd afgekeurd, om dat hij te klein van gestalte was. Schoolverzuim In Pruisen. De schoolstatistiek van Pruisen is van gewicht wat het schoolbezoek betreft. Zij leert dat in 1896 in de jaren van leerplicht waren 5.313.037 kinderen (bijna 283.000 meer dan in 1886). De lagere scholen telden echter slechts 5.236.826 leerlingen (398.700 meer), zoodat 80.211 ontbraken (115.700 minder). De meesten daar van 67.865 (103 000 minder) waren wegens geldige redenen op hun 6de jaar nog niet opgenomen of vóór het 14de jaar ontslagen. Er bleven dus slechts 12.346 over, die geen onderwijs genoten (in 1886 15.500) groo- tendeels echter zonder strafbaar verzuim, Want daar onder waren 9450 ziekelijke of achterlijke kinderen (ruim 4000 minder) en 2409 (6415 minder) die wegens gebrek aan schoolruimte niet geplaatst konden worden. Er bleven zoodoende in 1896 slechts 487 kinderen over of nog niet 1 op de 10.000, die zonder geldige reden niet op school gingen. In 1886 was dit getal 3145 of 1 op de 1500 kindereo. In 10 jaren dus groote vooruitgang en nagenoeg geheele verdwijning van het volstrekte schoolverzuim. Retourkaarten Paaschfeest. Tusschen de op Duitsch grondgebied gelegen sta tions der Hollandsche Spoorweg-Maatschappij onderling en die in verkeer met de Pruisische Staatsspoorwegen zullen de retourkaarten. afgegeven op 29 Maart en vol gende dagen, geldig zijn voor terugkeer tot en met 22 April. De driedaagscbe retourkaarten in verkeer met België blijven slechts geldig van 9 tot en met 12 April. Bedorven veevoeder. Hoe nadeelig het is aan vee bedorven of verschim meld voeder te geven, ondervond dezer dagen de land bouwer L. v. E., te Scbijndel (N.-B.), die zijne vier runderen met eene zoodanige koek voederde, met het ge volg, dat een dezer diereu stierf en de andere hevig on gesteld werden. Vogels en hoeden. Het behoeden der vogels tegen het lot als hoofdver siering te worden gebruikt, vindt in Zwitserland vooral veel bijval. In Aaran hebben een aantal vrouwen zich door ouderteekening verbonden geen »vogollijken" meer op haar hoofd te zullen dragen. In Zurich hebben een aantal dames haren zusters de leus voorgehouden »Geen veeren op de hoeden behalve struisveeren." In een blad van die stad wordt nu gevraagd of de dames dan meenen dat het uittrekken der veeren voor een struisvogel al sterft die er niet van een aangenaam oogenblik is. En er wordt bijgevoegd, dat vele vogelsoorten, ook zangvogels, zonder eenig nadeel voor hen, fraaie veeren opleveren, zoodat de dames die struisveeren dragen, niet met verachting mogen neerzien op degenen, die aan an dere veeren de voorkeur geven. Bloembollen. Te Haarlem is men reeds begonnen met de verzen ding van de hyacinten naar de markten in Engeland, Schotland, België en Duitschland. De grootste expediteur op dit gebied is de heer Boema aldaar, naar wiens ma gazijnen de volle manden per wagen, of per stoomtram van Heemstede, Bennebroek, Hillegom en Lisse worden vervoerd. De eerste afzending groot 300 kistjes naar het buitenland geschiedde op 22 Maart, doch door de jongste sneeuwstormen en het vriezend weder moest de verzen ding tijdelijk gestaakt worden. Ofschoon door dat weder de bloemtrossen minder ontwikkeld zijn, worden thans reeds 600 kistjes daags verzonden en zal dat aantal de volgende weken wel tot 13 a. 1400 per dag stijgen. Voor de witte hyacint wordt thans f 5 per mand be taald, de prijs voor de andere kleuren is door den toe voer gedaald tot f 2.50 en f 1, Ook narcissen worden reeds aangevoerd. De mooiste soorten moeten echter nog komen, want men verwacht eerst tegen Paschen den eigenlijken bloeitijd. Benoemd tot Hoofd aan de Zuivelinrichting in de Zuid-Zegmeer-polder, mej. Sophia M. Eriks te Petten. H 1 s 1 u k t. Ter gelegenheid van de wedrennen te Heemstede waren een vijftal flesschentrekkers uit Amsterdam over gekomen, die door kaartspel aan den weg hun slag hoop ten slaan. De politie werd gewaarschuwd en arresteerde het nobel gezelschap. Beverwijk. Vrijdagnacht te ongeveer halfdrie ontstond ten huize van S. Rumping, aan den Grooten Hout weg, in de schuur, een zeer felle brand, die weldra alles in de asch had gelegd. Een koe kon nog tijdig in veilig heid worden gebracht, doch het paard en eenige kippen zijn jammerlijk in de vlammen omgekomen. De oorzaak van den brand is onbekend, het huis was slechts matig verzekerd. Bij dezen brand is gebleken, dat de slangen van slan genwagen No. 2, die bij den toren is gestationeerd, te kort waren om de uiterste grens der gemeente, waarop het brandend perceel is gelegen, te kunnen bereiken en moest de brandweer gebruik maken van een gedeelte slang van den anderen slangenwagen, die bij het raadhuis is geplaatst. Benoemd tot voorzitter van den polder >De Grafter- meer" (N.-H.) is gekozen de heer R. Smit. Examen-hoet beslag. De vanwege de afdeeliug Haarlem der »Hollandsche Maatschappij van Landbouw" gehouden cursus in hoef beslag werd door 18 leerlingen gevolgd. Daarvan slaagden A. Groenewoudt, te Beemster, en J. ten Thije, te Haarlem, met lof, en voortsK. v. Bodegraven, te Haringhuizen J. Uitman, te Waddingsveen A. J. Somsen, te Hillegom J. de Wit, te Schellinkhout; H. te Biezenbeek, te Vijf huizen J. Schouten, te Haarlemmermeer B. van Leeuwen, te Nieuwe Wetering, en J. Jongerius, te Haarlem. Enkhuizen. Het Hoofdbestuur der Centr. Lib. Kiesvereenigmg in het district Enkhoizen heeft, met het doel een krachtiger organisatie der lib. partij aldaar in het leven te roepen, aan de afd. een reglementswijziging voorgesteld. Evenals tot dusver zal iedere afd. een lid voor het hoofdbestuur kiezen, doch dit wijst uit zijn midden vier leden aan, die met den voorzitter, gekozen door de algemeene vergadering, het dagelijksch bestuur zullen uitmaken, aan hetwelk mede de taak is opgedragen bij verkiezingen op te treden als verkiezings-comité en voor een krachtige propaganda te zorgen. Om gevrijwaard te zijn tegen overrompeling" (tijdelijke versterking van het ledental met het doel aan een of ander eandidaat een aanhang te bezorgen) zal bepaald worden, dat alleen die leden aan de stemmingen voor candidaten kunnen deel nemen, welke vóór 1 Maart als zoodanig bekend zijn. Leden, die tijdens een verkiezing zich afscheiden of een anderen eandidaat dan die der Centrale steunen, worden in de eerstvolgende drie jaren niet weer als leden toegelaten. Boomaanplanting op Texel. Drie jaren geleden werd op het onvruchtbaarste gedeelte van den Prins Hendrik-polder op Texel, een bosch aangelegd door het poten van diverse jonge stek jes. Indien het hout aansloeg zon het bosch vermoe delijk voor eendenkooi worden ingericht. Het is verras send te zien hoe de onderneming boven verwachting slaagde. De jonge stekjes zijn nu reeds ontwikkeld tot aardige boompjes die flink beginnen uit te loopen en aan de tamelijk eentonige streek reeds nu een bekoorlijker aanzien geven. Over bet geheel gedijen op Texel de boo- men goed. Te Broek op Langedijk, waar sedert eenige jaren de Cbr. Gereformeerden en de Gereformeerden zijn vereenigd in ééne gemeente, is verleden week het buiten gebruik gestelde kerkgebouw der eerstgenoemden iu eene bijeenkomst der leden in bet gebouw zelf, verkocht met bijbehoorende pastorie en tuin, welke te zamen ruim f 6000 opbrachten. Het verkochte gebouw is het eigendom geworden van eenige leden der vroegere Chr. Geref. Gemeente, die zich niet met de samensmelting van de beide gemeenten konden vereenigen en daarom hunne godsdienstoefeningen hielden eerst in eene schuur, later in een van hout op getrokken hulpkerkje. Te Hoorn zullen de verschillende Drankbestrijders- Yereenigingen gezamenlijk eene openluchtmeeting honden op den a.s. Hemelvaartsdag. Van Amsterdam zal een daarvoor afgehuurde stoomboot derwaarts vertrekken. Men schrijft uit Edam aan het »Vad.": Nu leerplicht aan de orde is, mag het wel eens verteld worden, dat hier dagelijks de namen der afwezige kinde ren aan den burgemeester worden opgegeven. Die stelt dan een onderzoek in en het goede gevolg is, dat er bijna geen schoolverzuim plaats heeft. Rond- en klauwzeer. De heer A. Nuyens heeft in eene brochure het re medie van Dr. Morandi tegen de bovenvermelde ziekte besproken. Het geneesmiddel is zeer eenvoudig. 3 Pond wilde thijm wordt gedurende 6 uur op 10 liters kokend water te trekken gezet. Bij zieke dieren worden mond, uiers en pooten goed met schoon water gereinigd, daarna krijgt het dier een liter van het aftreksel in, terwijl uiers en pooten gedurende 5 minuten in bet aftreksel worden gebaad. Als voorbehoedmiddel wordt één liter aan ieder dier ingegeven. Het aftreksel moet niet bewaard worden, maar telken dage vernieuwd. Baat het niet, dan schaadt het niet. De proef is makkelijk te nemen. De brochure is in den handel. (>Landb. Cour. Nlbblkswond. De heer T. N. van der Leij, hoofd der openbare school te Nibbikswoud heeft tegen 1 Oc tober a.s. eervol ontslag uit die betrekking aangevraagd. Aan het station Halfweg werd Dinsdagavond een proef genomen met de verlichting van spiritusgloeilicht, dat zeer goed voldeed. Het voornemen bestaat om aan de dorpsstations deze verlichting in gebruik te nemen. Respectabele leeftijden. In het dorp Roordahuizem, in de Friesche gemeente Idaarderadeel, doet zich het zeldzame geval voor, dat er vijf broeders en zusters wonen, waaronder tweelingzusters, die than3 met elkander 415 jaren tellen. De oudste is 88, de tweede 85, de tweelingen 82 en de jongste 78 jaar. Nog woont er bovendien eene vrouw, Eitje Hee- ringa, die op 31 Maart haar 98sten verjaardag vierde. Leerplicht. Stellagen. Op uitnoodiging van de Liberale Kies- vereeniging alhier zal de heer uir. Fokker, de afgevaar digde in het hoofd-kiesdistrict Alkmaar naar de tweede kamer, den 9 in het lokaal Cérès eene voordracht houden over Leerplicht. Landbouwcursus te Schagen. Den 16 April zal in de landbouwschool alhier wederom een cursus in landbouwkunde voor onderwijzers worden geopend. Enkelen der deelnemers aan den cursus van het vorige jaar hebben het voornemen de studie voort te zetten en zoo mogelijk nog dit jaar voor de lagere acte landbouw examen af te leggen. Examencommissie hulpacte ln Hf. H. Als deskundigen bij de examens voor de hulpakte treden in Noord-Holland op: Commissie 1Ned. taal, M. Mieras en F. W. Fick; rekenen. J. A. Bakker en J Stamperius; natuurkennis, P. H. v. d. Ley en P. Legrand; geschiedenis, M. J. IJzer man, plaatsverv. Beekman; aardrijkskunde, A. Langhout; opvoedk., R. Broere en H. J. Emous; handteekenen J. H. Hinse Jr. zang, G. J. H. Beyerle. Commissie II; Ned. Taal, H. Bossemaker en J. ter Gouw; rekenen, H. Bijleveld, plaatverv. van Gemert; na tuurkennis, H. Heukels, plaatsverv. van Niekerken; geschie-

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2