Stadsb erichten. Markt- en beursberichten. ^Arondissements-Rechtbank te Alkmaar. BURGERLIJKE STAND. 11 denis, Gr. Meijer, plaatsverv. .1. IJzerman; aardrijkskunde, B. P. Prakken; opvoedk. Kappenburg Pz.; teekenen, P. van Loojj; zang, P. v. d. Ent. Er hebben zich voor deze provincie 385 candidaten aangemeld. Oudorp. Op de door den raad der gemeente vast gestelde kiezerslijsten komen voorvoor de 2e kamer 113 kiezers tegen 118; voor de provinciale staten: 113 tegen 118 en voor den gemeenteraad 111 tegen 114 in het vorige jaar. St. PanUras. Alhier is opgericht eene plaatse lijke vereeniging tot hulpbetoon bij ziekenverpleging met aanvankelijk 41 leden. Aan een voorloopig bestuur, be staande uit de heeren L. v. d. Vijzel, S. Duif, D. Kloos terboer, K. Visser en Gr. Kempers is het ontwerpen van een reglement voor deze vereeniging opgedragen. Barslngerhorn. Den 31 werd door de kinder zangschool »Amicitia te K o 1 h o r n, eene uitvoering gegeven in de kolfbaan van den heer Kist. De toegang was voor de ouders der kinderen geheel vrij, en het recht van introductie zeer ruim, zoodat de zaal eivol liep. Een kindertooneelstukje werd door de kleinen opgevoerd »Alle hout is geen timmerhout," wat zeer in den smaak viel, ook de zangnummers voldeden zeer. Petten. Mejuffrouw Sophia M. Eriks alhier, gedi plomeerd voor zuivelbereiding, is benoemd als hoofd der zuivelfabriek te Zuid-Legmeerpolder. Reeds geruimen tijd was mej. Eriks werkzaam aan zuivelinrichtingen in de provincie Friesland. Heerhugowaarii. Het vorig jaar waren in deze gemeente 550 kiezers, dit jaar 511, waaronder 7 huur- kiezers, 42 loonkiezers, 1 spaarbank- en 3 examenkiezers. 81 Kiezers zijn afgeschreven en 42 nieuwe ingeschreven. Stierenkeuring. Voor de den 4 te Sehagen gehouden stierenkeuring door de Commissie tot bevordering van de veefokkerij in de provincie Noordholland zijn ter keuring aangeboden: 4 driejarige, 14 tweejarige en 15 eenjarige stieren, te zamen 33 stuks. Behalve te Sehagen zullen door boven gemelde commissie keuringen worden gehouden op den 5 April te Hoogcarspel en te Hoorn, 6 April te Alk maar, 12 April te Purmerend, 13 April te Beverwijk, 14 April te Halfweg en 15 April te Weesp. Voor deze keuringen zijn, te verdeeleu over de geheele provincie. Noordholland, uit de rijksbijdrage voor tweejarige en oudere stieren, 18 aanhoudingspremiën van f 150 elk, en voor eenjarige stieren 18 aanhoudingspremiën, van f 50 elk, beschikbaar gesteld. Na den 18 zal de uitslag en het volledig rapport der keuringscommissie, bestaande uit de beeren J. Koopman te Beemster P. D. Schenk te Wieringerwaard en C. Stapel te Berkhout, bene vens den heer J. Wester, rijks veearts te Alkmaar van rijkswege toege oegd worden bekend gemaakt. Schoorl. Aan de school te Groet werd gedu rende het eerste kwartaal van dit jaar in de rijkspost spaarbank ingelegd f 69.50 teruggevraagd werd t 14; saldo f 55.50 Warmenhulzen. Gedurende de maand Maart 1898 hadden aan het Hulppostkantoor te Warmenhuizen op de Rijkspostspaarbank plaats: 31 inlagen, totaal f 2011.50, 9 terugbetalingen, totaal f 1015.04. Oostgraftdijk. Door de doopsgezinde gemeenten van Oost- en Westgraftdijk is het volgende drietal op gemaakt ter beroeping van eenen predikant bij die ge meenten ds. S. van der Goot, Zwartsluis ds. G. Hof stede, Aardenburg en ds. J. Smidts, Hippolytushoef op Wieringen. Vergiftiging. Voor de Haagsche Rechtbank werd den 4 behan deld de zaak tegen Van Kampen, te Sassenheim, beklaagd opzettelijk en voorbedachtelijk in December j.l. zijne vrouw en in Januari zijn zwager te Lisse met rattenkrnid te hebben vergiftigd. De beklaagde bekende volmondig. Hij verklaarde in November reeds het voornemen te hebben gehad zijne vrouw te vergiftigen. Verder bleek van wederzijdsche innige genegenheid van den beklaagde en vrouw Van Diest, zonder dat deze vóór den dood der beklaagde tot intiemer verhouding had aanleiding gegeven. Er werden achttien getuigen gehoord. Drama te Rotterdam. Met een enkel woord maakten wij in ons vorig nummer melding van de ontvoering van een schoolmeisje te Rotterdam, gepleegd, gelijk na onderzoek bleek, door den vader. Zaterdagmiddag heeft men in een zoo goed als onge meubileerd huis op een der buitenwijken, vader en dochter vergiftigd gevonden. Het lijdt geen twijfel, of de ramp zalige man, bij wien men een geladen revolver vond, pleegde zelfmoord, na zijn kind vergeven te hebben. De politie doet onderzoek. WognumSehagen. De aanvoer van zoogenaamde »ballast" waarmede de bovenvermelde lijn zal worden gedekt is te Opmeer in vollen gang. Er zal met meer kracht begonnen worden te werken dan den laatsten tijd 't geval was. 't Stuk Opmeer—Wognum zal bij gelegenheid der tentoonstelling stellig bruikbaar zijn. Haarlem. Maandagmorgen omstreeks 11 uur is brand uitgebroken in het perceel No. 33 aan den Kleinen Houtweg, bewoond door de familie E R. Hoogland. Door de politie en de vrijwilligersspuit No. 10 werd de brand gebluscht. De linkerbovenvleugel vau het huis is geheel uitgebrand, het overige deel van het perceel leed veel waterschade. Te Zaandam is eene Homoeopathische Vereeniging opgericht. Leden zijn zij, die een aandeel a 5 gulden in het waarborgfonds nemen en f 0.50 per jaar contributie betalen. Men zal trachten voor de Zaanstreek een homoeopathishen arts te verkrijgen. De vereeniging zal worden ontbonden, wanneer de arts aldaar een jaar gevestigd zalzijn. Er zijn 21 leden toegetreden. Haringvangst. Het »N. v. d. D.'' meldt: Een vroolijken aanblik levert tegenwoordig de Zuiderzee om en in de haven van Urk op. Nu de haringvisscherij in vollen gang is, schijnt het wel of die visch zich voor namelijk alleen bij Urk ophoudt. Tallooze botters en booten niet alleen van Urk, maar ook van Enkhuizen, Marken, Lemmer, Kampen, Bunschoten, Huizen en andere visschers- plaatsen aan de Zuiderzee zijn daar in alle richtingen zeilende, en hebben vooral deze week aanzienlijke vangsten haring te Urk aangebracht. De aanvoer aldaar wordt deze week geraamd op ongeveer 130 last of 130 X 50 tal =6500 tal, welke voor f 1.50 a f 2 per tal werd afgeslagen. Verreweg het grootste deel dier vangst werd door vischkoopers van Huizen naar de rookerijen aldaar vervoerd. Hoewel de haringvisscherij niet door de geheele Urker visschersvloot wordt uitgeoefend, wijl de meeste Urker visschers steeds op de Noordzee werkzaam zijn toch wordt op het eiland van deze teelt veel voordeel genoten door de vele visschers van elders, die dagelijks aldaar verkeeren. Oudkarspel. Door stemgeregtigden van de ned. herv. gemeentè alhier zijn tot notabelen benoemd de hee ren A. Kroon Pz., A. Borst Az. en D. Hopman. Laatste Berichte n. Spanje en de Vereenlgde itaten. WASHINGTON, 4 April. Officieel wordt tegengespro ken, dat de Paus aan Spanje en de Vereenigde Staten formeel zijn bemiddeling zon hebban aangeboden, of dat beide landen de bemiddeling van den Paus zouden hebben aangenomen. President Mc. Kinley liet heden aan een lid van het Congres weten, dat het gerucht van de bemiddeling van den Paus ongegrond is. De president verklaarde er niets van te weten en voegde er bij, dat hij elk oogenblik een telegram van de Spaansche regeering wachtte, waarin den Vereenigden Staten wordt medegedeeld dat formeel aan de opstandelingen het voorstel is gedaan van een wapen stilstand. MADRID, 4 April. Ziehier de verklaring van de tegen spraak. De Paus richtte tot de Regentes een telegram, waarin hij haar verzocht een wapenstilstand voor Cuba te willen toestaan. Voordat dit telegram aan de Regentes werd gezonden, had de vertegenwoordiger van den Paus te Washington president Mc. Kinley gevraagd, of het hem aange naam zou zijn, wanneer de Paus der Regentes den raad gat den wapenstilstand toe te staan. De president sprak daarop den wensch uit, dat de Paus alles zou doen wat in zijn macht stond. Ten gevolge van dezen stap zond de Paus het telegram aan de Regentes. De minister van koloniën Morety Prendergast, had een onderhoud met generaal Woodford, waarin hij dezen liet blijken, dat Spanje bereid is om een onmiddellijken wa penstilstand toe te staan. WASHINGTON, 4 April. Het bericht, dat de Veree nigde Staten en Spanje de tusschenkomst van den Paus aannemen, bevestigd zich. Oudkarspel. van Reindert de Vries en Iefje R003. van Dirk Hoogeboom en Geertje Geboren. 2 Mrt, Neeltje d. 10 Klaas, z. Klaver. 18 Jan, z. van Cornelis Visser Jz. en Aaftje Scheltus. 25 Anthonius, z. van Pieter Rijkes eu Johanna Bruijn. Overleden. 5 Mrt. Johannes Cornelis, z. van Willem van Loo Henriette Sophie van Wulven. 10 Theodorns, z. van Cornelis Bruin en Antje Hoo geboom. 24 Catharina Pieternella, d. van Willem van Loo en Henriette Sophia van Wulven. JVoordscharwoude. 1—31 Mrt. G e b o ren. Cornelis, z. van Arie Swager Oz. en Marijtje Vlam. Anna, d. van Pieter Verburg en Maartje Paarlberg. Marie, d. van Cornelis Swager C.Dz. en Jantje Groot. Overleden. Klaas Barten Hz., echtgen. van Maartje de Geus, 65 j. Evert Bos, echtgen. van Theodora Margaretha Mul der, 45 j. Maria Best, 53 j. Oterleek. Ondertrouwd. 18 Mrt. Cornelis Knevel en Grietje Frankenhout, beiden alhier. Geboren. 29 Mrt. Pieter, z. van Pieter Bakker en Neeltje Heinis. Overleden. 21 Mrt. Gerrit Brederoede, wednr. van Trijntje Gelder, 77 j. Schermerhorn. Geboren. 14 Mrt. Anna, d. van Hendrik Jonk en Maria van Greu- ningen. Overleden. 15 Mrt. Ilermina Kruit Kranenburg, echtgen. van Klaas Spruit, 62 j. Badhuis Witte Kruis. In de week van 27 Maart tot 3 April zijn in het badhuis van »het Witte Kruis genomen: 43 kuipbaden, 58 regenbaden le kl., 110 regenbaden 2e kl., samen 211 baden. Mr. E. Fokker. De heer mr. E. Fokker, lid der 2e Kamer voor het district Alkmaar, daartoe uitgenoodigd door de vereeni ging Volksonderwijs", afd. Alkmaar, zal alhier, op vrij dag, den 8, 's avonds te 8 uren, in het lokaal 11 a r- m o n i e optreden met het onderwerp »Het wetsontwerp op den Leerplicht." De toogang is kosteloos ook voor de kiezers in dit district. De barometerstand alhier, was 's morgens te 8 aur als volgt: den 3 756.6; den 4: 756.9; den 5: 766.1. Voetbalwedstrijd. Zondag, den 3, werd te Hoorn de tweede wedstrijd gespeeld tusschen »Sport" aldaar en »A. V." alhier. Laatstgenoemde vereeniging won met 2 tegen 1 punten, terwijl zij met 5 invallers speelde. »Sport bracht 10 man in het veld, waaronder 2 invallers. Beide vereeni- gingen staan dus weer gelijk (»A. V.1' verloor den eer sten wedstrijd met 0—1.) Burgeravondschool. Den 2 's avonds half acht, werden de diploma 3 uitgereikt aan hen die den vierjarigen cursus van boven genoemde school met vrucht hadden doorloopen tevens werd de uitslag van het overgangs-examen medegedeeld, luidende als volgt Bevorderd van de eerste naar de tweede klasse: D. KlompC. S. Groen, J. E. Volder, J. Koster, D. Braak, J. Elles, F. J. O. Oostenrijk, J. Schoen, W. Schut, E. -J. E. Willebrands, A. Helleman, P. Lak, H. Land man, N. Groen, H. Zaadnoordijk, C. S. de Vries, J. C. van de Put, H. Schut, J. Kuiper, W. H. Bregman, H. J. Mühren, C. Visser, H. v. d. Meer, J. Slotenmaker, C. Bregman G. Maarleveld, A. Storm, J. W. Jansen J. Nachbar, H J. Harteveld, G. B. O Einwachter, P. L. Volkers, H. Benedict, Alb. G. Blauw, C. Hoek, W. Schut C. Appel. Niet bevorderd 13. Bevorderd van de tweede naar de derde klasseE. Breitsma, P. Oostwonder, J. Kes, E. H. Hazes, C. L. Bijneveld, J. Hniberts, H. M. Kemper, G Wolzak, W. F. Veltkamp, D. J. Schoen, P. Langenberg, Joh. Harms, J. MooijJ. Schoenmaker, A. Godijn, J. Bezaan, J. C. Hoen, J. Doeschot, K. Steijn, J. Termaat J. H. Smit, A. P. van Rossum, W. J. Vrijhoef, 0. W. Barkuuk, N. J. Out, P. J. Veel, M. Schenke, Jacob Wessels, A. A. Kejjzer, W. A. Levert, K. Geus, D. Bergers, E. F. Oos tenrijk, W. Goodmaat, J. van Rijs, J. Romein, J. Blok ker, P. Wolzak en J. Wijte Niet bevorderd 16. Bevorderd van de 3e naar de vierde klasse: N. Badenhuizen, D. Hoekmeijer, Jac. N. Kronenburg, L. Bok, C. Nap, W. Knijk, H. J. Jonker, J. Hulskamp, J. Kes, F. Cock, J Keg, J. Bregman, P. Weder, K. Zomer, T. Hillenius, A. Schut, H. Harms, C. Jupijn, F. A. Ringers, P. Hulskamp, C. Kouing, P. N. Badenhoizen, M. A. Hout, C. Knijper, J. Pasman, C. A. Scalé, P. Baan, J. Cock, J. Smit, W. A. Smit, H. Wolzak, L. Ploeger, P. Huls kamp, W. Bakkum, P. Stam, H. de Groot, H. Helleman, E. Ekel, H. J. Jansen en T. Akkerman. Niet bevorderd 5. Het diploma voor den vierjarigen cursns kon worden uitgereikt aan W. Baan, P. Kok, Joh. Beelen- kamp, Joh. Veel, P. Schnffelen, W. Heinstman,0. Tromp, J. Tromp, J. Helleman, G. J. Fransen, N. Smit, J. Hek- ket, J. F. Castricum, L. Uitenbosch, P. Vergaaij, G Snip, A. J. Schipper, J. van Heerden, P. de Graaff, G. D. Glansing, J. v. d. Ende, P. Knijper, P. Wittenbernds W. Harwijne J. A. Grootegoed, A. Vos, O. Basie en A. Haakman. Aan drie leerlingen kon het diploma niet worden toegekend. Van de 10 leerlingen van de voortgezette klasse kun nen 1 o f f e 1 ij k worden vermeld A. Legen, B. Helle- leman, D. de Jong, C. Kuiper en K. Gelder. De voorzitter der commissie van toezicht op het mid delbaar onderwijs, de heer mr. N. H. de Lange, opende deze plechtigheid en bracht hulde aan Alkmaar's ge meentebestuur, dat steeds voortgaat om zooveel jongelui in staat te stellen nuttige en voor hen onmisbare kennis aan te leeren. Een warm woord van dank werd ge bracht aan directeur en leeraren der school voor hun on vermoeide pogingen om de school te maken tot hetgeen zij behoort te zijn en voor de toewijding ook in den af- geloopen cursns betoond. Tentoonstelling Ambachtsschool en burgeravondschool. Deze tentoonstellingen zijn voor het pnbliek kos teloos te bezichtigen op 9, 11, 12 en 13 April, van s morgens 10 tot, 's namiddags 4 uur, in het gebouw der scholen, alhier. Hoewel deze beide inrichtingen bij velen belangstelling wekken, en bij anderen reeds een geves- tigden naam verworven hebben, worden er toch ook nog personen gevonden, die vooral van de Ambachtsschool en van het daar gegeven onderwijs eene geheel verkeerde voorstelling hebben. Tot hen durven wij zeggen bezoekt deze tentoonstellingen, die een zuiver beeld geven van den gang van het onderwijs. Eene schoone verzameling voorwerpen wordt ook dit jaar verloot. Zoolang de voorraad strekt, kunnen nog loten aan het gebonw der scholen verkregen worden. Zitting van 5 April 1898. H. V., Alkmaar, gedetineerd, diefstal, 2 maanden gev. D. B., Alkmaar, overtreding hondenbelasting, 3 boeten van f 5, snbs. 1 dag hecht, voor elke boete. C. S., Hoorn, beleediging van een ambtenaar, 4 dagen gev. J. T., Bovenkarspel, vernieling, 7 dagen gev. D. D., Westwond, R. K. en G. N., Wervershooff, mis handeling, ieder 14 dagen gev. P. R., Heiloo, oplichting, 1 maand gev. J. E., R. A. K„ R. R., A. S. hnisvredebreuk, ieder 1 maand gev. en J. d. J., Helder, GEBOREN. 3 Apr. Geertje d. van Jannes Tonneboeijer en Aagje Pijg, Theodoras Johannes z. van Arie van Diepen en Alida Catharina Tool. Agatha, d. van Jan Veldman en Geertruida Agatha Hofman. 4 Jan Hendrik, z. van Jacobns Wilhelmus Besijn en Gesina Geertruida Mölder. Frans Johannes, z. van dr. Frans Johannes Los en Annechien Hovinga. z. van Pieter Rijstman en Geertruida 5 Nicolaas, Duijn. OVERLEDEN. 3 Apr. Rensina d. van Frederik Heijde en Antje Catharina Koppers 2 d. Hendrik illem z. van wijlen Hendrik Willem Broekhuijsen en Hendrioa Maria Jansen, bijna l j. Margaretha Bos, wed. Cornelis Zutt, 80 j. Alkmaar 4 Apr. Aangevoerd 0 Paarden ia 0, 014 koeien en ossen f 150 a 230 181 vitte kalveren f 30 a 175. per pond 60 a 80 ct., 105 nuchtere kalveren f 6 a 14, 0 vette schapen f a 2 magere id. f 10.— a 14.—, 178 vette varkens per P. f 0.38 a 0.45, 42 magere id. f 16 a 19, biggen f 0.— a Schiedam 4 Apr. Moutwiju f 7.25, bij den Branders- bond f 6'/2 a 65/s per Hl. 0t„ zonder fnst en zonder Be.asting, Jenever i 11,25, id. Amsterd. proef 1 12,75, Spoeling-Commissie f 1.50.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 3