Stadsberichten. Stads-heelkundlge. 8. Ter vervulling der vacatureontstaan door het aan den heer A. A. Gouwe verleend eervol ontslag als stads-heelknndige, bevelen B. en W. ter benoeming aan, en wel voor den tijd van vijf jaren ingaande met den datum van 's raads besluitop eene jaarwedde van f 200, de heeren E. P. Lugtarts. Dr. J. C. Overduin, arts. Benoemd bij eerste stemming de heer E. P. Lugt met 7 stemmen. De heer Overduin verkreeg 5 en de heer Schroder 1 stem. Regent Burgerweeshuls. 9. Wordt overgegaan tot de benoeming van een regent van het Burgerweeshuis ter vervulling der va cature, ontstaan door het aan dr. J. Broers als zoodanig verleend eervol ontslag. Door het college van regenten zijn aanbevolen de heeren 1. Mr. W. F. A. Verhoeff. 2. W. H. J. Helling. B. en W. wenschen geen gebruik te maken van hunne bevoegdheid aan deze aanbeveling nog twee personen toe te voegen. Bij eerste stemming wordt benoemd en wel tot ultimo December 1899 de heer mr. W. F. A. Verhoeff met 11 stemmen. De heer W. H. J. Helling verkreeg 2 stemmen. Gratificatie uit de gemeentekas. 10. Naar aanleiding van de vastgestelde verordeningen op het heffen van gelden voor het gebruik van openbare gemeentewerken bezittingen of inrichtingen en op het heffen van straatbelasting zijn verschillende opnemingen in de gemeente moeten worden gedaanwaarmede is belast geweest de opzichter bij de gemeentewerken P. N. Trompbijgestaan door den agent van politie P. Fellinga. Van Tromp zijn dientengevolge in de laatste vier maanden zware diensten gevergd. Wat overdag was opgenomenmoest des avonds door hem worden te boek gesteld. Hij heeft zich tot hunne tevredenheid van de hem opgedragen taak gekwetenin verband waarmede B. en W. zich verplicht rekenen voor te stellen te besluiten aan P. N. Tromp eene gratificatie toe te kennen van f 50 wegens bewezen buitengewone diensten. De heer Stoel wil aan Fellinga f 25 geven als gra tificatie, wat de heer Bruinvis ondersteunt. De heer v. d. Bosch vraagt of dit eene goede ver houding is, terwijl de heer Kraakman meent, dat de Baad zich op gevaarlijk terrein begeeft. Spr. weet niet, of Fellinga meer gedaan heeft dan een ander agent. De diensten van Fellinga zijn gedurende diens bijzondere verrichtingen door de andere agenten gedaan. Daarom wil spr. f 25 ter beschikking van den Commissaris van Politie stellen, om die te zijner beoordeeling te verdoelen wegens buitengewone diensten. Dit voorstel in stemming gebracht wordt aangenomen met 9 tegen 4 stemmen. Tegen de heeren Stoel, Rent meester, Janssen en Boelmans ter Spill. Het voorstel van B. en W. werd overigens zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Huisjes bij de Groote Herk. 11. Het voorstel van B. en W. naar aanleiding van een adres van W. Vasbinder en W. D. van Zoost om eenige strookjes gemeentegrond, liggende vóór de huisjes op het plein ten noorden van de Groote Kerk in erf pacht te mogen ontvangen, ten einde daarop tuintjes te doen aanleggen kon in de vergadering van 14 April 1897 's raads goedkeuring niet wegdragen. Het werd aan gehouden, terwijl B. en W. werden uitgenoodigd met de adressanten onderhandelingen te openen daartoe strek kende, dat de bedoelde strookjes grond aan hen zouden worden verkocht tegen den prijs van f 2 per M'i. onder voorwaarde, dat de bedoelde huisjes, met uitzondering van het hoekhuis tegenover het burgerweesbuis, werden voorzien van een kap van minstens 2.5 M. hoog. Aanvankelijk betoonden de belanghebbenden zich be reid in den door den Raad aangegeven zin te willen werkzaam zijn. Spoedig echter bleek, dat hun de middelen ontbraken om de gewenschte veranderingen aan te bren gen en den prijs van den te verkoopen grond te betalen. Middelerwijl verwisselden de bedoelde huisjes van eige naars namens welke tegenwoordig ageert de heer Mr. A. P. H. de Lange, die, ofschoon wptende, dat de geopende onderhandelingen loopen over het verkoopen van strookjes grond onder voorwaarde, dat de huisjes, voorzien worden van een kap ter hoogte van 2.5 M., slechts aandringt op de goedkeuring van een nader ingezonden plan tot wijziging der gevels van de bedoelde huisjes zonder dat over het koopen van de strookjes grond verder wordt gesproken. In het kort zijn de geopende onderhandelingen op niets uitgeloopen en is het te voorzien dat eene voortzetting daarvan tot niets leiden zal. Onder die omstandigheden geven B. en W. in over weging de bedoelde huisjeswelke de gemeente ter plaatse in hooge mate ontsierenzooveel mogelijk aan het oog te onttrekkenin afwachting dat de eigenaren eigener beweging zich tot het gemeentebestuur zullen wenden met het verzoek hen behulpzaam te willen zijn om de verhuurbaarheid der woningen te bevorderen. Bij hun besluit, waarbij indertijd aan C. Boendermaker vergunning werd verleend de bedoelde woningen te bouwen volgens een plan 't welk de goedkeuring van den Raad ontvingdoch waarvan bij het bouwen is afge weken hebben zij aan den adressant instantelijk me degedeeld dat omtrent het plaatsen van hekkenhet maken van uitgangen en het beharden van het terrein vóór de huizen vooralsnog geene beschikking werd geno men. Een recht van uitgang over gemeentegrond is dan ook nog niet verleend. In verband daarmede is er wellicht iets voor te zeg gen om vóór de bedoelde huizen op de grens van den gemeente- en den particulieren grond van gemeentewege eene schutting te doen plaatsen en aan de bewoners de gelegenheid te geven de openbare straat te bereiken door middel van een deur, aan te brengen tegenover de steeg achter de bedoelde huizen. Op die wijze zullen de eige naars waarschijnlijk spoedig gedwongen zijn krachtiger dan tot heden mede te werken tot het verkrijgen van een beteren toestand. Mocht een der leden van den Raad een middel aan de hand weten te doen om deze zaak sneller en beter tot een goed einde te brengen dan zal het B. en W. aan genaam zijn indien daartoe een schriftelijk voorstel worde gedaan. Intnsschen stellen zij voor te besluiten de onderhandelingen met de eigenaars der huizen op het plein bij de Groote Kerk omtrent het afstaan van gemeentegrond ten einde daarop tuintjes aan te leggen als afgedaan te beschouwen en B. en W. te machtigen een schutting ter hoogte van 1.80 M. te doen plaatsen op de grens van den gemeentegrond met één uitgang tegenover de steeg achter de bedoelde huizen, in dier voege, dat de bedoelde huizen, welke de gemeente ter plaatse in hooge mate ontsieren, zooveel mogelijk aan het oog worden onttrokken. Thans is mede aan de orde het ingekomen adres van den heer mr. A. P. H. de Lange. De heer Kraakman wil op dit adres niet be schikken omdat het niet is een rechtstreeksch verzoek, dat gedaan wordt voor anderen. Hij stelt voor het adres voor kennisgeving aan te nemen en de zaak tot de volgende vergadering aan te honden. B. en W. zullen den heer de Lange dan van hun voornemen tot het toe passen van strenge voorschriften hunnerzijds in kennis kunnen stellen. Aldus wordt besloten. Algemeene Bewaarschool. 12. De rekening der Algemeene Bewaarschool over het jaar 1897 vermeldt in ontvang f 1678.35, waaronder f 276.10 saldo van 1896 en f 500 subsidie der gemeente. De uitgaven beliepen te zamen f 1552.51zoodat de rekening een batig saldo oplevert van f 125.84 zijnde f 150.26 minder dan dat waarmede de dienst aanving, het cijfer waarmede de werkelijke ontvangsten van het jaar door de uitgaven zijn overtroffen. De uitgaven zijnbehoudens eenige affirmatieposten door kwitantiën verantwoord en hebben geen bedenking gevonden. Derhalve stelt de Commissie tot de belasting zaken enz. voor, de rekening goed te keuren. Zonder hoofdelijke stemming de rekening goedgekeurd. Af- en overschrijvingen. 13. Regenten van het Burgerweeshuis verzoeken machtiging tot 1°. af- en overschrijving op eenige hoofdstukken hunner begrooting voor het jaar 1897 tot een gezamenlijk bedrag van f 654.94 2°. goedkeuring eener suppletoire begrooting voor genoemd jaar, in ontvang en uitgaaf tot een gelijk bedrag van f 50.87. Ontstaan de besparingen op 8 en de meerdere uitgaven op 4 hoofdstukken door in een gesticht met wisselvallige bevolking meermalen voorkomende omstandigheden de verhooging op hoofdstuk VII met f 584.75® -f- f 50.87 heeft tot oorzaken eene noodige verandering in de jongens badkamer, onverwachte reparatie aan badketel en water leiding aanschaffing van nieuwe kachelsen vooral de toepassing van kookgas ter spijsbereiding waarvan het doelmatige door een onderzoek in het roomseh-katholiek weeshuis gebleken was. De Commissie tot de belastingzaken enz. vermag tegen deze hoogere uitgaven geene bedenking te opperenin het vertrouwen, dat zij eensdeels dringend noodig waren en anderdeels tot besparing zu len leiden. Zij stelt derhalve voor het door regenten verlangde te bewilligen. Hiertoe wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. Paardentram AlkmaarOudkarspel. 14. Het bestuur der Alkmaarsche Tramvereeniging heeft verzocht 1°. om den termijn, bedoeld in art. 9 der voorwaarden waaronder aan haar concessie is verleend tot aanleg en exploitatie van een paardentram van Alk maar naar Oudkarspel te willen verlengen tot 30 April 1899 en 2°. om goed te keuren, dat deze concessie worde overgedragen aan de op te richten Naamlooze Vennoot schap «Tram AlkmaarLangedijken". Ten aanzien van punt 1 zij opgemerktdat verschil lende omstandigheden hebben belet om vóór 1 April dezes jaars met de werkzaamheden een begin te maken. Bij het tot stand brengen van deze paardentram heeft men met groote moeilijkheden te kampen en het niet in acht nemen van den gestelden termijn kan niet wor den toegeschreven aan den wil van den adressant. Er bestaat daarom aanleiding nog eemnaal tot verlenging van den bedoelden termijn over te gaan. Wat punt 2 aangaatook dit verzoek een gevolg van het bepaalde bij art. 25 der concessie-voorwaarden kan naar de meening van B. en W. worden ingewilligd. Zij stellen daarom voor te besluiten a. goed te keurendat de bij raadsbesluit van 25 No vember 1896 No. 10 aan het bestuur van de Naam looze Vennootschap Alkmaarsche Tramvereeniging" verleende vergunning voor zooveel deze gemeente aangaat tot bet aanleggen en in exploitatie brengen van een paardentram-verbinding tusschen Alkmaar en Ondkarspel, door Oudorp, Koedijk, St. Pancras, Broek op Langedijk en Zuid- en Noordscharwoude worde overgedragen aan de op te richten Naamlooze Ven nootschap »Tram AlkmaarLangedijken", welke zal gevestigd zijn te Alkmaar b. in art. 9 der concessie-voorwaarden vastgesteld bij raadsbesluit van 25 November 1896 No. 10, gewijzigd bij raadsbesluit van 19 Mei 1897 No. la, wordt voor de woorden: »Vóór of op 1 April 1898" gelezen: Vóór of op 30 April 1899", in verband waarmede de datum genoemd in de 1ste alinea van art. 24 dezer voorwaarden wordt veranderd in »30 September 1899" en de datum in de 2de alinea van bedoeld artikel in »31 Maart 1900". Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Hulling van grond Geestersingel. 15. De heeren J. Muijs en G. Bossert Rz., eigenaars van het perceel aan den Geestersingel, vroeger bewoond door Haase hebben zich tot den Raad gewend met de mededeeling, dat zij het voornemen hebben te bedoelder plaatse drie flink in te richten koepelhuizen te bouwen, indien dit College bereid bevonden wordt om over te gaan tot eene ruiling van grond als op eene overgelegde schetsteekening is aangegeven. Het komt B. en W. voor, dat zoowel het belang van de adressanten als het gemeentebelang bij deze voorge stelde ruiling van grond betrokken isweshalve zij voorstellen te besluiten I. de hierna sub Ila te omschrijven gemeentegrond te verklaren voor den openbaren dienst niet meer be stemd te zijn II. de navolgende ruiling van grond aan te gaan a. de gemeente Alkmaar staat bij wijze van ruiling in vollen eigendom af aan de heeren J. Mugs en G. Bossert Rz. een gedeelte gemeentegrond (publieke weg) groot pl. m. 5.5 M1. aan den Geestersingel; b. de heeren J. Muijs en G. Bossert Rz. staan bij wijze van ruiling in vollen eigendom af aan de gemeente Alkmaar een gedeelte grond groot pl. m. 4.25 MJ. van hun perceelmede aan den Geester singel gelegen geschiedende deze ruiling met ge sloten beurzen en onder de navolgende voorwaarden dat op den grond van de heeren Muijs en Bossert zooals die zich zal vertoonen nadat de ruiling is tot stand gekomen, woningen zullen worden gebouwd, waar van de jaarlijksche werkelijke huurwaarde minstens f 180 bedraagtwelke woningen elk voor slechts één gezin moeten worden ingericotter beoordeeling van burg. en weth.; dat de gevels van de bedoelde huizen moeten zijn ter goedkeuring van burg. en weth.; dat de bovenbedoelde grond binnen zes maanden na den datum waarop dit raadsbesluit door heeren Gedepu teerde Staten zal zijn goedgekeurd, moet zijn bebouwd; dat alle kosten op deze ruiling van grond vallende komen ten laste van de heeren Mugs en Bossert; zullende de onder b omschreven en door de gemeente Alkmaar aan te nemen grond voor den publieken dienst worden bestemd. Het voorgedragen ontwerp-besluit wordt zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. IJkkantoor. 16. De loopende huur van het gkkantoor zal, volgens het bestaande huurcontract, op 30 Juni a.s. eindigen. In verband daarmede heeft de Inspecteur van het IJkwezen gevraagd of de gemeente genegen is de huur met tien jaren op de bestaande voorwaarden en ver plichtingen te verlengen. Het komt B. en W. voor, dat op de gedane vraag een bevestigend antwoord zal moeten worden gegeven, omdat zij inderdaad niet zouden weten op welke andere wijze een hooger huurprijs voor bedoeld gebouw 't welk tot IJkkantoor is ingerichtzou kunnen worden bedongen terwijl de verplichtingen welke de gemeente wederom voor tien jaren op zich neemt, niet bezwarend zijn. Zij stellen daarom voor te besluiten aan den Inspecteur van het IJkwezen te 's-Gravenhage te berichten dat de gemeente bereid is om het gebouw waarin het IJkkantoor gevestigd is wederom voor den tijd van tien jaren, ingaande 1 Juli 1898, aan het Rijk te verhuren voor een jaarljjkschen huurprijs van 600, onder dezelfde voorwaarden en verplichtingenwelke krachtens de bestaande huurovereenkomst gelden tot 30 Juni a.s. Aldus wordt zonder hoofdelijke stemming besloten, meisjesschool. 17. Burgemeester en wethouders stellen voor aan mej. A. J. Jochim overeenkomstig haar verzoek met ingang van 10 Juni a.s., een eervol ontslag te verleenen uit hare betrekking van onderwijzeres aan de openbare Meisjesschooltengevolge harer benoeming tot onderwij zeres aan de Openbare Meisjesschool te Zaandam. Zonder hoofdelijke stemming het gevraagde ontslag met ingang van 10 Juni a. s. eervol verleend. De heer van den Bosch vestigt er de aandacht op dat hij alle dagen ziethoe men bezig is met de demping van het afgesneden kanaalvak. 't Spijt hem zeerdat hijzelf deze aangelegenheid ter sprake moet brengenomdat hij van het vaarwater voortdurend gebruik maakt. Indertijd is terrein aange kocht voor eene eventuëele uitbreiding der gasfabriek en in verband daarmede wenscht bij t,e vragen in hoeverre men met die demping van dat tot den openbaren dienst bestemd water wenscht voort te gaan. De Voorzitter zegtdat B. en W. dat water niet aan zyne bestemming zullen onttrekken en rekening met de belangen van vorigen spreker zullen houden. De vergadering wordt daarna gesloten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaah brengen ter algemeene kennisdat aan hen vergunning is gevraagd door het Bestuur der Vereeniging «Alk maarsche Buitensocieteit" te Alkmaartot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in de te bouwen Buitensocieteitgelegen in den Alkmaarder Hout, welke vergunning thans ten name staat van het Bestuur der Buitensocieteit. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 6 April 1898. C. D. DONATH, Secretaris. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier en de daaronder be- hoorende hulpkantoren werd gedurende de maand Maart 1898 ingelegd f 35978.71®, terugbetaald f 22894.66. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 8739. Op vrijdag, den 8, (Goeden Vrijdag), zal in de kerk der evang. lutb. gemeente, des avonds 7 uur, de dienst worden vervuld door den heer ds. J. F. Ternooij Apèl. Tentoonstelling Ambachtsschool en burgeravondschool. Naar wij vernemen zal de opening van de ten toonstelling bovengenoemd en de uitreiking van de diploma's aan de vertrekkende leerlingen der Ambachts school niet plaats hebben in het gebouw der school maar in de groote zaal van het lokaal Harmonie, op Vrijdag, den 8, namiddags half twee uur. Vijftig jaar. Den 10 April van het jaar 1848 werd in dit blad onder de advertentiëu aangekondigd de vestiging der firma Koster van Batenburgzeilmakerijaan het Luttik-Oudorp alhier. Vijftig jaren zijn dus sedert de vestiging dezer zaak verloopen de tegenwoordige firmant is de heer 0. Koster. liezlng over Amerika. De heer P. Stapel zal op dinsdag 12 April a.s., des avonds te 7 uur, bij den heer N. Droog, in het logement ,,De Muizenvreugd'', alhier, eene lezing honden over Amerika en de nieuwe hollandsehe kolonie

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2