Ralph Denmead. No. 45. Honderdste jaargang 1898. VRIJDAG 15 A P RI L. Groote Voorjaarsveemarkt. Buitenland. FEUILLETON. ALKMA.UtSCHE COIIRAAT. Deze Courant wordt Binsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alsma a^r ff ®,8© franco door het geheele rijk ff 1. 3 Nummers ff Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3. Prijs der gewone advertentien Per regel ff ©,1Ö. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven f r a n c'o aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat ter gelegenheid der groote voorjaarsveemarkt op Baandag, 18 April a.s. het veedat niet per vaartuig naar de markt wordt gebracht, alleen aangevoerd mag worden langs den Kennemerstraat- w e gden Helderschen weg en over do draaibrug over het ©root lUToord-Hollandsch kanaal bij welke plaatsen het vee door een veearts zal moeten worden onderzocht. Invoer van vee langs het Zeglls, bij den Berger- weg over de Vlotbrug over het JUoord-Hol- landsch kanaal en bij den Uüieuwlanderslngel is verboden. Het vee, hetwelk per vaartuig aangevoerd wordt, mag niet gelost worden dan onder toezicht van den daarmede belasten veeartsdie lossing moet voor marktschuiten geschieden aan de Kaarsenmakers- gracht, voor stoombooten en alle andere vaar tuigen aan de Kanaal kade, op de door den haven meester aan te wijzen plaats. Het is aan stalhouders uitdrukkelijk verboden mest of stroo op de marktplaats te leggen of te strooien. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 12 April 1898. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van de ingezetenen, dat in het Gemeente blad van Alkmaar No. 79 is opgenomen hun beslnit van 24 Maart j.l., waarbij plaatsen zijn aangewezen voor het ultdraven van paarden bij gelegenheid der jaarlijksche paardenmarkt te Alkmaar. Bedoeld Gemeenteblad is verkrijgbaar ter gemeente secretarie, tegen betaling van 10 cents per exemplaar. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. April 1898. C. D. DONATH, Secretaris. BEEdlE. De Congostaat kan naar het schijnt de muiterij van zijn voormalig Nijlleger maar niet meester worden. Volgens een mededeeling der regeering van den Staat, zijn de oproerlingen waarschijnlijk in de streek ten Noorden van den parallelcirkel van Riba-Riba. De regeering heeft uit Loanda een telegram ontvangen meldende dat de tijdelijke bevelhebber van het Tanganyika- district kapitein Lony den 3den Januari 1.1. aan het Tanganyika-meer is gestuit op een kleine troep muiters. door EDNA LYALL. 34) Zij waren nu door de vallei gewandeld en hadden de schilderachtige landingsplaats bereikt. Linklater riep den Stronachlachar schipper en stak naar het eiland over. De anderen volgden langzamer Ralph nam de riemen en Macneillie zat aan het stuurofschoon de starende blik zijner oogen hem ongeschikt maakte voor de plichten van stuurman. Het verhaal dat Linklater hem gedaan had was zoo geheel onverwacht gekomenen was op zichzelf zoo stuitend dat geen van beiden lust gevoelde een gesprek te beginnen. Voor Macneillie was het daarenboven, alsof hij plotseling de doodstijding vernomen had van den man, die zijn leven verwoest had hij beschouwde Sir Roderick in elk opzicht als dood voor Christine want hij stamde van een geslachtdat voor meer dan drie honderd jaren, ontrouw steeds als middel tot vernietiging van het huwelijk had geacht. Voor hem bestond er niet de minste twijfel, omtrent de duidelijkheid der leer van Christus op dit punt, hij geloofde dat zijn woorden de scheiding voor trouwe loosheid in het huwelijk bekrachtigen en de onschuldige de vrijheid teruggeven. Geen mensch heeft het recht degenen die getrouwd zijn te scheiden de zonde of de dood alleen kan hen van elkander bevrijden. Maar be wezen trouweloosheid was zoo zeker een schender als de liefde een huwelijksband was de wettelijke plechtig heid hetzij van het huwelijk of van de scheiding, waren slechts de aangegeven en gepaste zinnebeelden van de kerkelijke handeling de uiterlijke teekens van het begin of het einde van het huwelijksleven. De zeven jaren van zijn alleenzijn hadden Macneillie een volkomen zelf beheersching geleerd, en terwijl zij het meer overstaken, zou men van hetgeen er in zijn binnenste omging, niets op zijn gelaat hebben kunnen lezen. Ralph keek hem van tijd tot tijd aan en bewonderde hem, mis schien nu voor het eerst begrijpend, welke grootsche ziel er in zijn held schuilde en met hoeveel waardigheid hij dat hartstochtelijk temperament, waar acteurs en artisten in het algemeen mede behebt zijn in bedwang hield. Hij versloeg hen doch werd in den aanvang van het gevecht doodelijk gewond. DUITHU'HbAl'D. De Regeering heeft bekend ge maakt dat zij de strikste neutraliteit zal in acht nemen in het geschil tusschen Spanje en de Vereenigde Staten, en dat zij in het bijzonder alles wil vermijden wat een ongunstigen indruk zou kunuen maken op de Vereenigde Staten met wie Duitschland reeds sedert een eeuw on afgebroken de meest vriendschappelijke betrekkingen heeft onderhouden. Tegelijkertijd blijktdat het optreden der gezanten te Washington en te Madrid geschied is, nadat alle mogend heden daartoe voorat toestemming hadden verleend. Een officieel telegram uit Duitsch Znid-West-Afrika meldt dat de Duitsche troepen den 26 Februari aan den Grootberg de oproerige Hotten totten hebben verslagen. De vijand vluchtte naar Zeszfontein. De aanvoerder negentig strijdbare mannen en vele geweren vielen den overwinnaars in handen. Den 20 Maart hebben zich daarop de Zwartboy-Hottentotten onderworpen. EftYPTE. De Engelschen hebben in Soedan een belangrijke overwinning behaald. Op Goeden Vrijdag heeft generaal Kitchener het legerkamp der Derwishen aan de Atbara bestormd en den commandant Mahmoed gevangeu genomen. Drie brigades namen aan den stormaanval deel. De Derwishen wachtten met vuren, totdat de Egyp tische troepen dicht bij de verschansingen waren. Doch de Egyptenaren, onder de leiding der Engelsohe officieren, lieten zich door den kogelregen niet afschrikken maar I rukten flink vooruitbeklommen de verschansingen en dreven de bezetting met de bajonet eruit De Derwishen leden groote verliezende vluchtelingen werden door de cavalerie en de bereden artillerie achtervolgd. Twee En- gelsche officieren zijn gedood, 14 gewond; van de Egyp tische troepen werden 51 man gedood en 319 gewond de Engelsche brigade verloor 10 dooden en 19 gewonden. Door deze overwinning is het leger van Mahmoed afge sneden van de hoofdmacht van den Khalifa, die bij Met- temmeh staat. FBA1SKRIJK. De »Siècle" geeft den strijd voor Dreyfus niet op en komt telkens terug op de door ons reeds gemelde uitlatingen van een diplomaat, dat de duitsche kolonel von Schwarzkoppen ronduit verklaard heeft, dat Esterhazy de verrader was. Thans bevat het blad den volgenden brief van een «oud-krijgskameraad" aan den Franschen miuister van oorlog, generaal Billot. «Gij weet, dat Esterhazy alle thans publiek geworden brieven aan mevr. Boulancy feitelijk heeft geschreven en gij hebt Esterhazy nog niet aan den Raad der orde van Legioen van Eer, voor het verlies van zijn kruis voor- »Wat is de beste landingsplaats?" vroeg hij, toen zij het schoone boschrijke eiland naderden. Rechts in die kleine inham", zei Macneillie die nu op zijn roer acht begon te slaan. »Daar is de boot, zie ik maar beide mannen zijn er uitgestapt." Terwijl hij sprak dreven zij in de kleine rotsachtige spleet met zijn overhangende boomen zijn met mos be groeide rotsen en zijne plekjes roode heide en purperen erika. Toen volgden eenige oogenblikken van volkomen stilzwijgen gedurende welke zij op den terugkeer van Linklater wachtten. Ralph werd angstig en gejaagd, elke minuut scheen hem een uur toeen hij vreesdedat Christine Greville misschien op het laatste oogenblik weigeren zou iemand te ontvangen. Wat Macneillie betrof, hij wachtte als iemand, die ingespannen luistertmaar Ralph was er niet zeker van, of het naar Christine's stem, of naar de Daderende voet stappen van den knecht was; hij had een flauw ver moeden dat het naar de inwendige stem van zijn hart was. Ten laatste werd er tot zijn groote vreugde, een geritsel van takken en voetstappen gehoord en een oogenblik later kwam Linklater over de rotsen naar de boot gesprongen met een brief in de hand. Macneillie be dankte hem toen hij den brief aannam, en hem nu juist niet zoo bedaard openendeals men van een ervaren acteur verwacht zou hebben, las hij de volgende woorden «Gij zijt de eenige man tegen wien ik nu zou kunnen spreken ik bid u kom." Hij stapte haastig aan walmaar Ralph aarzelde. «Ik zal in de boot blijven", stelde hij voor «en een pijp rooken." «Jongenheer Charlie verlangt zeer naar uom hem met zijn kodak te helpen mijnheer zei Linklater eer biedig. «Hij zit hier op die hoogte en mevrouw zit aan den anderen kant van het eiland te schilderen." «Goeddan zal ik komen", zei Ralph en hij volgde zijn vriend de steile helling op. Op een kleine open plaats op den heuveltop vonden zij den kleinen jongen die een juichkreet deed hooren toen Ralph van uit het gebladerte te voorschijn trad. «Wanneer ik niet zoo zeer naar kruisbessen had ver langd zou Dugald je nooit ontmoet hebbenzeide hij vroolijk. „Tante is daar ginds om een schets te maken zij zit achter de boomen verborgen maar ga nog niet naar haar toe blijf hier en help ons om de lunch klaar te zetten Dugald gaat een vuurtje aanmaken om water gedragen. Vreest gij hem wellicht. Gij hebt in het ge vecht niet gesidderd voor 50.000 Pruisen, waarom siddert gij nu voor een enkele Uhlaan' «Gij kent het bericht van graaf Casella. Niemand heeft dat tegengesproken, noch Schwartzkoppen, noch Paniz- zardi. Vraag eens aan Hanotaux of dit niet een beken tenis is. «Gij weet hoe hoog generaal De Boisdeffre den kolonel Panizzardi acht, wien hij zijn portret met een zoo mooie opdracht zond. Voor het te laat is, en het zal zeer spoedig te laat zijn, doe het onvermijdelijke, in het be lang van uw eigen eer en van de eer van het Fransche leger. «Gij weet, wie jaren lang systematisch, met ware woede verraad heeft gepleegd en gij weet, dat de onge lukkige die op het Duivelseiland worstelt met den dood, onschuldig is. Onderzoek eens, of de copieën van geheime teekeningen van zekere geweren, die in het voorjaar van 1896 zijn gemaakt, zich niet op een verkeerde plaats be vinden. Onderzoek eens of die copieën van de in de schietschool van het kamp van Chalons gehouden voor drachten zich niet in verkeerde handen bevinden. On derzoek eens, of de mobilisatie van het derde legerkorps, waarvan Rouaan de zetel is, niet bekend is aan menschen, die dit geheim niet moesten kennen. «Haast u, Jean Baptiste BillotDenk aan het bivak van Taymont. En wordt weer de man, die gij toen waart 9PAJHJE. Men seint van den 13en. Na de lezing van de voornaamste paragrafen uit de Boodschap van Mc. Kinley achtte de minister die voldoende om te kun nen zeggen datmet het oog op de daarin uitgesproken stellingende souvereiniteit en de rechten van Spanje onvereenigbaar zijn met de inmenging van buitenlandsche aangelegenheden. De stellingen in de Boodschap ontwik keld zullen Spanje een vast vertrouwen geven op zijn rechten en het leiden tot het besluit om de eenheid te versterken ten einde die rechten te handhaven; der regee ring geven zij de noodige kalmte om de geheiligde be langen van Spanje met succes te leiden en met kracht te verdedigen. De ministerraad kende een buitengewoon krediet toe voor het aanschaffen van geschut voor Portorico. De ministers van oorlog en marine gaven rekenschap van de genomen maatregelen voor de verdediging, en de minister van financiën las het besluit voor betreffende de nationale inschrijving voor de uitbreiding der vloot. In een onderhoud met den minister-president verklaarde deze, dat Spanje zal afwachten totdat de Vereenigde Staten door feiten de stellingen; in de Boodschap vervat, zullen bevestigen. De ministerraad achtte het niet noodig de bijeenkomst der Cortes te vervroegen. te koken hij denkt dat tante wel thee zal willen hebben, zij heeft zulke vreeselijke hoofdpijnen gehad de laatste dagen." Macneillie hoorde niet verderhij verliet Ralph en het kind en Dugald Linklater en baande zich een weg door het kreupelhoutde boomen en de takken in de richting die Charlie had aangegeven. Er was een wit schijnsel tusschen het groene gebladerte zichtbaar het was de zon die op haar schetsboek, dat op den ezel stondvieleen oogenblik later had hij de dicht be groeide takken gescheiden en zag haar weer. Zij zat op een omgevallen boom zij schetste niet maar zat met de ellebogen op de knieën od het gelaat door een van die fijugevormde, witte handen verborgen, die hij zoo dikwijls gekust had de zon tooverde op haar blonde haren een schitterend gouden glanshaar licht grijze japon en grijs strooien hoed schenen volkomen in harmonie met de groene boomen en de heideplanten. Zij had steeds dat gevoel voor «gepastheid" gehaddat sommige vrouwen doet weten, hoe zich te kleeden. Macneillie stond eenige oogenblikken met alle aandacht naar het- gebogen hoofd te staren zijn hart bonsde zoo hevig, dat hij dacht te stikken. Zichzelf ten laatste geweld aandoende trad hij vooruit. Het geluid zijner voetstappen deed haar uit haar gepeins ontwaken, en opspringende, met de zenuwachtige angst van iemand, die nog kort geleden een groot leed heeft doorstaan, keek zij om, alsof zij bang was achtervolgd te worden. Die angstige beweging en de uitdrukking, die hij op haar bleek gelaat gezien had, gaven Macneillie meer kracht, dan iets anders had kunnen doenhij vergat zichzelf geheel, in het be- wijstzijn, dat zij zijn hulp noodig had. «Je hoeft niet bang te zijn," zeide hij, haar hand in de zijne nemend, «waarvoor heeft men vrienden, wanneer zij je niet in tijd van nood helpen Zij wilde een antwoord geven, maar hare oogen vulden zich met tranen, hare lippen weigerden een woord uit te brengen. «Laat ons hier gaan zitten en alles eens kalm be spreken," zei Macneillie; «zooals ik je zooeven geschreven heb, heeft Dugald Linklater mij verteld wat er cp Mearn Castle voorgevallen is." «Hij heeft je verteld, wat hij wist," zei Christine met gebroken stem. «Hij kon je niets over het onderhoud met Sir Roderick vertellen." Zij zweeg een oogenblik toen brak de lang ingehouden woordenstroom los. «Ik

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 1