Advertentièn. Blauwe Kielen en zwart linnen Marktjassen in voorraad, geschiedde zij overdag en toevallig was ik er getuige van, hoe onhebbelijk sommige werklieden nog kunnen zijn. Er was juist een trein aangekomen waarvan de passa giers het gedeelte der kap dat gereinigd wordt, moesten pasaeeren. Zij zagen de werklui in de hoogte niet en lie pen argeloos naar de controle. Met duivelsch vermaak werd daarvan door de wasschers geprofiteerd zij zetten hun natte spons op het vuile glas en een met koolstof en roet bezwangerde regen daalde neer. Mooie hoeden en keurige toiletjes werden daardoor in een ommezien be dorven en de slachtoffers die de natuurlijke beweging van wrijven in het gezicht maakten, moesten ontoonbaar vanwege de zwarte vegen het station verlaten. Beneden was wanhoop bij velen en daarboven werd gegrijnsd over de gelukte «plagerij". Waarlijk voor zulke individuen zou een boete ten bedrage van het heele of halve week loon niet te zwaar zijn geweest. «Grober Unfug" wordt eiken dag weer bedreven in onze drukke winkelstraten waar jongensdie vóór een kar loopen telkens onnoodig hun alarmeerend »Hee" doen hooren om zich te verlustigen in den schrikwaarmee dan met zijsprongen wordt uitgeweken. Van de week was er ook een man in de Kalverstraat met een mand op zijn hoofddie de aardigheid had zoo dicht langs de voorbijgangers te gaan dat hun hoed öf werd afgestooten of beschadigd. Daaraan werd echter door de politie een einde gemaaktde onbehouwen grappenmaker werd naar het bureau meegenomen en 't is te hopen dat hij daar een les in de beschaving zal hebben gekregen die hij zich verder ten nutte maakt. Een staaltje van «grober Unfug" is ook door den heer Gerritsen in den gemeenteraad ter sprake gebracht. Bijna eiken avond weer is het gebruikelijkdat do tramsdie naar de straten der publieke vermakelijk heden rijden op de punten van vertrek bestormd worden en eenige uren later als de komedievoorstellingen en concerten zijn afgeloopen, herhalen zich deze toonee- len op de plaats, waar de bestormers een paar uur te voren zijn uitgestapt. Er zijn menschen, die er zich op beroemen, dat zij altijd wel een plaatsje weten machtig te worden maar men moet niet vragen, hoeveel maal daardoor de wetten van de betamelijkheid en beleefd heid worden overtreden. Van eenig respect voor de zwakke sekse kan bij dergelijke overvallen natuurlijk geen sprake zijn en de dames zijn daaraan al zoo gewoon, dat ook zij in die uren haar aangeboren zachtzinnigheid maar verloochenen. Over en weer worden alles behalve vriendelijke opmerkingen gemaakt en wat daaraan nog ontbreekt wordt aangevuld door doorborend-nijdige blikken. Ieder, die in Amsterdam uitgaat en zich niet de weelde van een rijtuig kan veroorloven, kent en veraf schuwt die tooneelen, maar langzamerhand is men zich daaraan gaan gewennen als behoorden zij tot de nood zakelijke schaduwzijden van het groote stadsleven. De heer Gerritsen is echter van meening, dat verbetering best mogelijk is en honderden zullen hem dankbaar zijn, dat hij deze zaak ter sprake heeft gebracht. Hoe de moeilijkheid zal worden opgelost is voor het oogenblik wel-is-waar nog niet recht duidelijk, want tegen het aanbevolen systeem van volgkaarten zijn vele en recht matige bezwaren ingebracht. Dat doet er echter ook min der toe de hoofdzaak is, dat uiting is gegeven aan een bij velen sluimerende klacht en nu de quaestie eenmaal aan het rollen is gebracht zal zij ook wel worden opge lost. Dadelijk nadat het eene schaap over de brug was, zijn de schrijvers van ingezonden stukken in de dagbladen aan het werk getogen en men zal zich nu niet van de zaak met een Jantje van Leyden kunnen afmaken. Overigens is 't op het oogenblik niet bepaald de ge schikte tijd om bij de A. O. M. met veel hervormings plannen aan boord te komen. Er is een sterke strooming om hare bezittingen te naasten en zoolang daaromtrent door den gemeenteraad geen beslissing is genomen ver mijdt zij begrijpelijkerwijs alleswat hare inkomsten zij het dan ook ten gerieve van het publiek, zou kunnen doen slinken. Zij is tot veel bereid mits men haar de concessie maar laat behouden. Een gunstig verschijnsel is 't voor haar dat de gemeentelijke exploitatie van de telefoon niet meevalt. Van de in uitzicht ge stelde verlaging van den abonnementsprijs komt niets en de toestand is nu al zoo, dat nieuwe aansluitingen meer met tegenzin dan ingenomenheid worden ontvangen, omdat daarvan een uitbreiding van het centraal-bureau het gevolg zou kunnen zijn waarop niet is gerekend. Voorts heeft 't een zeer slechten indruk gemaaktdat bij de jongste storingen ten gevolge van ren storm ver scheidene dagen verliepen, eer alle verbindingen waren hersteld. Dergelijke feiten geven de A. O. M. nieuwen moed omdat zij daarvan verkoeling van den naasting- lust verwacht. Gewonnen spel heeft zij echter nog lang nietgelijk eerlang wel uit een voordracht van B. en W. zal blijken. Van verloren spel zullen waarschijnlijk de onderwij zers moeten spreken. De voordracht van B. en W. betreffende hunne bevordering en salariëering is in de afdeelingen van den Raad niet zeer gunstig ontvangen, ten deele een gevolg van den hoogen toon door de be trokken personen aangeslagen. Dat »le mieux est l'ennemi du bien" zullen zij vermoedelijk moeten ervaren. Ken brutale Inbraak. Een zeer brutale inbraak is dezer dagen te Berlijn gepleegd, in eene fabriek van ijzerwaren. Er was daar al een keer of drie een poging tot inbraak gepleegd, en de nachtwaker had last, bijzondere voorzorgsmaatregelen te nemen, den geheelen nacht licht te laten branden en in het kantoor, waar de brandkasten stonden, te waken, als hij zijne ronden had gedaan. Juist «was de man daar teruggekeerd van een zijner ronden, toen vier gemaskerde mannen op hem toespron gen. Zij wierpen hem een grooten zak over het hoofd, sleepten hem naar een ander kantoor, namen hem daar zijn revolver af en zetten hem toen in een hoek, waar een der dieven hem met zijn eigen revolver bleef bewaken. De drie anderen gingen toen weer naar het andere kantoor en namen daar een nieuwe brandkast, waarin het geld werd bewaard, onder handen. Zij bewerkten die drie uren lang met gereedschappen uit de fabriek zelve tot het hun eindelijk gelukte de kast open te breken, en zij namen een som van 5300 Mark aan goud en zilver, bank papier en coupons, er uit. Daarna bonden zij den nachtwaker, die nog altijd in den zak zat, de handen vast op den rug en een schoots vel om hoofd en hals. Zoo werd de man den volgenden morgen door den portier en een koetsier gevonden. Vleermuizen. Nn de lente weer in 't land zal komen, is het niet van belang ontbloot te wijzen op een vaak miskend, doch voor den landbouw zeer nuttig dier. Het is de vleer muis, welke uit haar winterslaap ontwaakt, zoodra de warme voorjaarszon begint te schijnen. Dat de vleermuis leelijk is en dat zij, volgens een nog steeds bestaande volksmeening, spek eet en vooral de vrouwen in het haar wil vliegen, draagt er veel toe bij, dat zij ook nog in onzen tijd ijverig wordt vervolgd en gedood. Soms ziet men ze bij de boeren met de vlerken tegen de schuurdeur gespijkerd. Wreed en dom tevens. Onze inheemsche vleermuizen toch (in ons land komen niet minder dan zeven soorten voor) eten volstrekt geen spek, zelfs dan niet, als de honger haar tot eten dringt. Proeven, met gevangen vleermuizen genomen, hebben dat voldoende bewezen. Insecten eten zij daarentegen zeer gaarne. In de maag van gedoode vleermuizen heeft men nooit spek ge vonden wel echter vele overblijfselen van insecten. Door het verdelgen van deze schadelijke dieren is de vleermuis voor den land- en tuinbouw hoogst nuttig, en in plaats van vervolgd te worden, verdient zij dus ruimschoots bescherming. Schade richt zij in het geheel niet aan, hetgeen van een ander nuttig dier, den mol, niet kan gezegd worden. Haar voedsel bestaat alleen uit vliegende nacht-insecten, zooals nachtvlinders en nachtkevers, als mede uit vliegen en muggen. Men heeft waargenomen, dat de vroegvliegende vleer muis in één uur 12 meikevers doodde, en dat een laat- vlieger dit zelfs deed in de helft van dien tijd. Verder, dat een grootoor-vleermuis in één uur 60 vliegen ving, en dat een enkele vleermuis in één avond een groot grasperk van motjes en grasuiltjes zuiverde. Een waar nemer vond in de maag van een zoogenaamde «spekmuis" overblijfselen van 478 vlinders, waaronder zeer schade lijke. In de bosschen verdelgen de vleermuizen ontzag lijke hoeveelheden houtkevers. De dwergvleermuis, ook een inheemsche soort, maakt in de boomgaarden vooral jacht op de zeer schadelijke, kleine uiltjes en motten. Kortom, alle inheemsche vleer muizen zijn zeer nuttige dieren, en het zou te wenscheu zijn, dat dit vooral door den boer beter werd begrepen en hij daardoor zijne vrienden beter leerde waardeeren. (»N. v. d. D.") Hondentrouw. Aan het »N. v. d. D. werd onlangs door iemand uit den Helder het volgende meegedeeld Toen ik ach; ij ft hij nog aan den Helder woonde, had een brievenbesteller aldaar een hondje, dat zeer aan hem was gehecht. Het dier was echter een doorn in het oog van zijne zindelijke vrouw. Hare aanhoudende klachten verdroten ten laatste den brievenbesteller en hij besloothoe noode ookzich van den hond te ontdoenmaar hoe dikwjjls hij het beest ook weggaf in de plaats, 't was telkens dadelijk terug. Hij kwam nu op 't denkbeeld het mee te geven aan den postiljon van den postrit Haarlem—Helder v.v. (Er was toen nog geen spoorweg op dat traject.) Deze moest den hond te Haarlem aan een bekende ten geschenke geven dan was hij er af. Zoo gebeurde :t de stalhouder te Haarlem behield den hond voor zich en gaf hem eten en drinken maar het dier jankte aanhoudend en weigerde alles. Na drie dagen vluchtte 't ongemerkt uit den stal, terwijl de postiljon afreed naar Den Helder en volgde de postkar. Te Alk maar waar werd overgespannen en de postpakketten werden ingenomen, werd hij niet opgemerkt en hij ver volgde opnieuw onder de postkar zijn vlucht. Eindelijk kwam de kar aan Het Zand, waar voor het laatst een versch paard werd aangespannen. Terwijl de postiljon de boere- of arrondissements-brieven met den stalhouder, tevens kastelein en brievengaarder wisselde, hoorde men buiten het klagend janken van een hond. Men ging zien, wat dat was en vond een hond, geheel bemodderd en met geheel ontvelde pooten op den weg; de postiljon her kende dadelijk den hond en begreep wat er gebeurd was. Hij nam het arme dier op en lei t in stroo, onder het voetenkleed van zijn kar. Nauwelijks aan Den Helder gekomen, sprong de hond uit de kar, ijlde, pijnlijk hinkende, naar de woning van zijn baas en begon te blaffen. Dat blaffen herkende men dadelijk, en men liet het arme dier binnen. De vrouw, door zooveel trouw verteederd, verzorgde den nog onlangs zoo verachten hond op alle mogelijke wijzen. Niet lang daarna echter stierf hij, tengevolge van het ondergane leed. Een geschenk voor de Koningin. X)e schilder van het panorama Nova-Zembla de heer Louis Apolheeft dezer dagen in opdracht van de Koningin-Regentes een groot schilderij mogen voltooien, voorstellende een der fraaiste fragmenten van zijn pano rama-doek het scheepje van Barendsz en Heemskerk aan de kust van bet eiland terwijl de middernachtzon glanst over gletschers en sneeuwvelden en zich spiegelt in het stille watervlak van de Noordpoolzee. De schilder heeft de stille majesteit der Poolstreken het van zonne goud fonkelende uitspansel en het zoogenaamde ijsblinken over plateaux en heuveltoppen voortreffelijk weergegeven. De Regentes heeft dit grootsche schilderijdat tevens een herinnering is aan de roemrijke periode van Neer- land's geschiedenis aan Koningin Wilhelmina ten ge schenke gegeven. Beignets en politiek. De eigenaar eener beignetkraam te Amsterdam ver spreidt ter aanbeveling zijner zaak het volgend epistel »Als volbloed Nederlander behoorende tot het land, met recht de bakermat der vrijheid genoemd, gruwt men in den laatsten tijd over het geweldige onrecht dat in Frankrijk tegenover een op losse gronden veroordeelden kapitein gepleegd is en zijn verdediger Zola met smaad en schimp overladen is en ook nu heeft men een man omdat hij een getrouw verslag van dit gebeurde aan het «Handelsblad" gaf, namelijk mr. Israels, uit het land wil len bannen. Amsterdammers, zult ge door de Fransche beignetkra- men boven de mijne te begunstigen met dat begane onrecht willen instemmen Neen, dat zult ge niet, daar voor zijt gjj Nederlanders die met kracht en geweld in de bres gesprongen zijt. Komt dan allen in mijn kraam, mijn van ouds bekende echt Nederlandsche kraam die een nadere aanbeveling niet noodig heeft en waar met de beste Fransche en Belgische beignet-kramen gewed ijverd kan worden zoowel wat de netheid der kraam als de consumptie betreft. Hippos. Bij de uitgevers Erven B. van der Kamp, te Gro ningen verschijnt een vakblad, gewijd aan de belangen der paardenfokkerij en paardensport, benevens aan alles wat op het paard betrekking heeft voor den hoefsmid, rijtuig- en zadelmaker enz. Het voert den titel «Hippos" en kost per jaargang van 48 nummers f5.—. 't Is reeds de zevende jaargang en gedurende dien levensduur gaf het blad reeds veel, dat der paardenfokkerij ten goede kwam. De uitgevers zenden ons thans ter aankondiging een Paaschnummer waaraan bijzondere zorg is gewijd. Het is op fraai papier gedrukt en met tal van illustra- tiën versierd. O.a. bevat het de portretten van de heeren J. Breebaart Kz. en H. F. Bultman. Wij kunnen de kennismaking ten zeerste aanbevelen. 8chapenhaudel. De Drentsche schapen verminderen in Friesland langzamerhand in waarde, daar zij te weinig voordeel opleveren. Op een publieken verkoop te Appelsga werden zelfs 11 dezer dieren verkocht voor den gemiddelden prijs van 75 cents per stuk. Nu het gebruik van kunst mest sterk toeneemtheeft men de Drentsche schapen ook om de mestvorming niet meer noodig. In het aan staande voorjaar zullen de kudden weer belangrijk wor den ingekrompen. Bloemenhaat. Sommige bloemisten beweren, dat er een ware vijandschap bestaat tusschen reseda's en rozen. Men kan zich overtuigen, zeggen zij, door versch geplukte reseda's en rozen in een bouquet bij elkaar te binden en ze daarna in het water te plaatsen. Eenige uren daarna ziet men de vijanden tegen elkan der aangedrukt, beiden verwelkt, terwijl de andere bloe men in de vaas nog geheel frisch zijn. Anjelieren en heliotropen daarentegen gevoelen innige sympathie voor elkanderzij aan zij blijven ze zeer lang frisch. Lelietjes der dalen moeten ware monsters zijn, zjj dooden alle andere bloemen. Onder de boomen zijn linden en ahornen geslagen vijanden wanneer men ze naast elkander plaatst 3terven zij zeer spoedig. Trekking verloting Ambachtsschool. Den 14 had in het gebouw der school de trekking plaats voor de verloting van de voorwerpen gedureud0 het afgeloopen cursusjaar 1897/98 door de leerlingen vervaardigd. De uitslag is als volgt Prijsnr. liotnr. Prijsnr. Iiotnr. 21 Waschtafel 10 31 Bloementafeltje 574 4 Kast (geschilderd) 11 83 Turfbijltje 577 27 Huistrap 16 94 Schippershaak 592 113 Vuurdrager 48 102 Vuurdrager 609 32 Huistrap 51 87 Puthaak 613 3 Penantkastje 72 96 Puthaak 626 80 Turfbijltje 86 29 Huistrap 627 116 Vuurdrager 97 46 Aschketel 629 76 Hark 99 97 Puthaak 642 40 Vliegenkast 113 106 Vuurdrager 656 48 Aschketel 123 8 Étagère-tafeltje 657 57 Vuilnisbak 135 78 Schoffel 659 6 Ledekant 136 85 Puthaak 667 74 Handdoekrekje 140 112 Vuurdrager 673 93 Schippershaak 160 11 Groote schilders 63 Doofpot 163 ezel 678 82 Turfbijltje 181 51 Vuilnisbak 714 67 Linnen bakje 187 18 Waschtafel 723 98 Puthaak 188 42 Strijkplank 727 22 Kleine schilders 104 Vuurdrager 729 ezel (zwart) 203 100 Puthaak 754 16 Kleine schilders 55 Vuilnisbak 768 ezel 208 64 Doofpot 786 77 Slijpplank 228 37 Tuintafel 802 23 Nachtkastje 230 105 Vuurdrager 803 79 Turfbijltje 239 107 Vuurdrager 817 91 Schippershaak 245 101 Puthaak 837 89 Schippershaak 248 14 Boeken-étagère 54 Vuilnisbak 251 (eiken) 841 50 Aschketel 255 61 Kolenemmer 849 7 Tafeltje (m. tegel) 287 30 Bloementafeltje 856 52 Vuilnisbak 305 99 Puthaak 871 108 Vuurdrager 312 24 Nachtkastje 898 88 Puthaak 330 17 Waschtafel 910 45 Aschketel 334 47 Aschketel 920 12 Boek en-étagère 86 Puthaak 948 (noten) 362 36 Looperklopper 958 15 Kookkachel 369 1 Notenhouten boe 25 Tafel 384 kenkast 963 28 Koffer 393 34 Bloementafeltje 974 90 Schippershaak 406 75 Handdoekrekje 990 95 Schippershaak 421 39 Droogrek 1021 56 Vuilnisbak 429 26 Tafel 1022 72 Houweel 431 117 Vuurdrager 1069 111 Vuurdrager 439 110 Vuurdrager 1072 49 Aschketel 454 65 Doofpot 1084 60 Kolenemmer 457 115 Vuurdrager 1088 81 Turfb ltje 460 73 Hark 1095 38 Droogrek 474 35 Huistrap 1096 84 Turfbijltje 483 33 Bloementafeltje 1098 92 Schippershaak 490 13 Kookkachel 1102 5 Ledekant 494 71 Bijl 1105 44 Kleerenhanger 498 10 Nachtkastje 1113 43 Strijkplank 499 53 Vuilnisbak 1118 19 Waschtafel 508 2 Penantkastje 1120 70 Bijl 515. 103 Vuurdrager 1123 109 Vuurdrager 520 20 Waschtafel 1141 41 Tuintafel 531 114 Vuurdrager 1142 62 Schippersboom 535 68 Linnenbakje 1158 59 Kolenemmer 543 58 Kolenemmer 1186 9 Spiegel 556 69 Linnenbakje 1187 66 Doofpot 567 De voorwerpen kunnen afgehaald worden na Vrijdag, 22 April, aan het gebouw der school. bij Jb. FORTUIN Bz„ Kaasmarkt Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 6