Buitenland. Nederland. ENGELAND. De gezondheidstoestand van Lord Salisbury schijnt veel verbeterd te zijn en mag men eenige der groote bladen vertrouwen dan heeft de pre mier reeds weder de leiding der zaken op zich genomen. De brieven, die in Londen worden ontvangen van den premier, spreken in geruststellende termen van zijn her stel en van zijn verlangen weder de geheele zorg voor de buitenlandsche staatkunde van het rijk op zich te nemen. Om dit te doen is het niet noodig, dat de pre mier naar Engeland terugkeert. Hij kan gerust in het Zuiden van Frankrijk blijven. Tijdens zijn vroeger ver blijf te Beaulieu heeft hij evengoed de leiding der bui- tenlandsch aangelegenheden gehad, alsof hij te Londen of te Hatfield ware, en er is geen enkele reden waarom hij dat niet weder zon doen. FMKHH1JH. De «Rappèl" zegt over de keuze van Versailles als de plaats waar Zola thans terecht zal staan »Men vreest voor Parijsmen gevoelt dat Parijs ont komt aan de infame opruiingen die als verpestende dam pen over de stad worden uitgeblazen men gevoelt dat Parijs tot zich zelf komtontwaakt. .Terwijl men te Versailles, in de eenzaamheid bevolkt met uniformenmet bajonetstooten de welsprekende monden hoopt te kunnen sluiten die voor het lieht en de Republiek strijden. «Het zij zoo laat men het beproeven. Maar men maakt zich wel vreemde voorstellingen als men gelooft dat deze schurkenstreek gemakkelijk zal zijn zelfs te Versailles." Het Esterhazy-blad »Le Jour" valt den Italiaanschen kolonel Panizzardi heftig aan wegens diens uitlatingen tegenover graaf Casella en vindt het ongehoord dat de Italiaansche regeering zulk een lid van het gezantschap te Parijs niet heeft gestraft wegens zijn inmenging in Frankrijke binnenlandsche aangelegenheden. SPANJE. In eenige steden hebben anti-Amerikaansche betoogingen plaats gehad. Te Barcelona wierp de volks menigte steenen naar het gebouw van het Amerikaansche consulaat. Het wapenschild werd afgerukt en over de straten medegesleept. De prefect bracht de opgewonden menigte tot kalmte. De gendarmerie patrouilleert door de straten. De autoriteiten doen hun uiterste best, om deze betoogingen tegen te gaan en waar zij voorkomen er het vijandelijke karakter aan te ontnemen. De stemming wordt steeds oorlogszuchtiger maar toch wil men in Spanje niet de aanvaller zijn. Intusschen doet men zijn uiterste bestden tijd te be nutten en leger en vloot zooveel mogelijk te versterken. De nationale inschrijving wijst reeds het cijfer van 3 millioen pesetas aan, waarvan de Koningin en de infante Isabella een belangrijk deel bijdroegen. VEBEEM6DE STATEN. De Senaat heeft de motie aangenomen, waarin Spanje, op weinig hoffelijken toon, wordt uitgenoodigd Cuba te verlaten. Deze motie is nog verergerd door do aanneming van het amendement-Tur- rie, waarbij Cuba als een onafhankelijke Republiek wordt erkend. Het is thans noodig, dat de Kamer opnieuw bij eenkomt, om te beraadslagen over de motie en het amen dement, door den Senaat aangenomen. En naar de be richten te oordeelen, die uit Washington ontvangen zijn, acht men het niet waarschijnlijk, dat het Huis van Af gevaardigden zal besluiten eveneens de Cubaansche Re publiek te erkennen. Besluit de Kamer echter in denzelfden geest als de Senaat, en geeft Mc. Kinley van deze genomen besluiten kennis aan de Spaansche rogeering dan is de oorlog onvermijdelijk. Want Spanje kan niet toestemmen in de ontruiming van het eiland Cuba onder de omstandighe den, in de motie geëischt. A T J E H. Aan de N. R. Ct. werd den 16 nit Batavia geseind: «De gouverneur verkent do waterscheiding van Atjeh en de Pedirvallei met eene troepenmacht nit Kotaradja. «De schoonvader van Toekoe Oemar Toekoe Abas Satik het hoofd der XXVI Moekims heeft zich met zijn zoon radja Mahomed onderworpen. »Meu zegtdat de expeditie naar Pedir weer vervroegd zal worden." Kanaal door Westfriesland. Aan de heeren Beversen en van Heurn, ingenieurs te 's-Gravenhage is door het bestuur der Westfriesche Kanaalvereeniging een ontwerp en begrooting opgedragen van een kanaal door West-Friesland dat de Zuiderzee in verbinding met het Nooidhollandsch Kanaal zal bren gen. Genoemd kanaalODgeveer 12 K.M. langzal loopen van Kolhorn tot aan het N.-H. Kanaal nabij de Stolpe. monnikendam. De voorjaarsrnnderenmarkt, die in den regel nog al druk bezocht wordt is bepaald op Woensdag 27 April e.k. Bij den penningmeester van de Roei- en Zeilver- eeniging »De Gouwzee", te Monnikendam, is f 100 van de Koningin en f 50 van de Koningin-Regentes ingeko men, ten behoeve der visschers, die onlangs in den storm hunne netten verloren. Benoemingen. Benoemd tot dijkgraaf van den polder Waak-Nieuw- land op Wieringen J. Breebaart Kz.tot heemraad van den polder Waard en Groet R. Kaan Dz.tot heemraad van het waterschap Zuidpolder bij Edam W. Tuin Jz. tot heemraad van den Terschellinger polder W. C. Reij- keboer. Te Edam is tot hoofd-ingeland van den Zuidpolder gekozen de heer H. G. H. T. Kernkamp. Tot voorzitter van het bestuur der banne Enkhui zen en Westeinde is gekozen de heer N. Sluis Pz. en tot hoofdingeland de beer G. Gast. De voordracht voor Heemraad van Drechterland bestaat uit de heerenK. Houter te Schellinkhont J. Schekkerman te Hem en D. Schoenmaker te Venhuizen. Aanbesteding. Het provinciaal Bestuur vau Noord-Holland heeft aanbesteed het leveren van materialen voor den kop van hoofd V vóór de Pettemer zeeweringden voet van die Würillg IUSBÜUOU UO UUUIUOU V JL VU V JLJL VU vtvu Hw*» spoorweg tnsschen die hoofden en het Noord-Hollandsch kanaal. Raming f 12,700. Het laagst werd ingeschreven door J. Oldenburg, te Bergen, voor f 11,688. Stlerenkenrlng, Te Zaandam is den 14 de herkeuring gehouden van de in het vorig jaar door de afdeeling »Zaanlandsche Gemeenten" der Hollandsche Maatschappij van Landbouw goedgekeurde stieren. In de klasse pinkstieren geboren in 1896, werd de le prijs, f 50, toegekend aan P. Groot, te Zaandam; de 2e prijs, f 25, aan Jb. Sloten te Zaan dijk de 3e prijs, f 15 aan A. Jansen, te N. IJpol- der; en de 4e prijs, f 10, aan J. Zwikker te Zaandam. In de klasse kalfstieren, geboren in 1897, werden de le en 4e niet toegekend. De 2e prijs, f 15, werd toege wezen aan C. IJff te Koog a/d Zaan, de 3de prijs, f 10, aan M. Engel te Koog aan de Zaan. Tot 31 Juli a. s. moeten de bekroonde stieren ter dek king beschikbaar big ven tegen een minimum van f 1. Warmenhuizen. Hier komen verscheidene ge vallen van influenza voor; in tegenstelling van vorige maanden zijn er veel zieken, enkele plotselinge gevallen van overlijden hadden plaats. Mejuffrouw P. van der Meer, onderwijzeres alhier, heeft tegen 1 Juni e. k., eervol ontslag aangevraagd enbekomen wegens hare benoeming te Enschede. De zangvereeniging «Varia" alhier gaf den 2den Paasch- dag in de kolfbaan van «de Mooriaan" eene goedge slaagde opvoering van het blijspel Nerveus," voorafge gaan en gevolgd door zang met en zonder pianobegelei ding en een nommer voor viool en piano. Op een schor aan den Scheldekaut bij 's-Graven- poldcr waren eenige kinderen van vijf en zes jaar bezig kreukels te zoeken, toen de vloed hen onverwacht over viel. In hunne drukte hadden zij niet opgemerkt, dat de kreeken zich met water vulden en dat hun de toe gang tot den dijk reeds was afgesloten. Toen zij het bemerkten en het water steeds hooger steeg, vervulden zij de lucht met hun geschreeuw »Moeder, moeder Een landbouwer, die toevallig voorbij kwam, redde de kinderen nog bijtijds uit hun benarden toestand. Spanbroek. De gevolgen van den uitermate zachten winter zijn aan de landerijen in deze omstreken niet meer te zien. 't Voortdurend koude schrale weer maakte, dat het land verre van voorlijk is. De enkelen, dio dan ook hun vee voor een deel hebben uitgejaagd, hebben nog niet op overvloed van gras te roemen. Benoemd tot hoofdingeland der Vier Noorder Koggen de heer S. Blauw en tot hoofdingeland der banne Wognum en Wadway de heer J. Blauw, beiden te Wognum. Den 3 Mei hoopt de alhier geplaatste brigadier-titu lair der rijksveldwacht, de heer v. Bennekom, den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar als politie-beambte optrad. Veehandel In Erlesland. Was reeds de laatste weken de handel in vette varkens en biggen niet zoo vlug meer als vroeger, en was de prijs dalende, sinds is de prijs nog lager geworden het verschil is gemiddeld 2 a 2!/j ct. per KG. De oor zaak is gelegen in den grooten aanvoer. De meeste zeugen worden na het biggen vetgemest, en bij goed mesten zijn zij in 4 a 5 weken voor de slachtbank geschikt. Ook in joDge biggen is door den grooten aanvoer de handel minder levendig en zijn de prijzen lager, beduidend lager. Werd voor een paar weken nog f 1.25 per week betaald, nu worden zij al verkocht voor f 0.80 en f 0.90 per week. In kalve- en melkekoeien gaat het in de laatste dagen minder druk men schrijft dit toe aan de koude dagen. Eerste qualiteit wordt nog goed betaald, mindere soorten zijn Jager in prijs, met vrij wat minder vraag. De handel in gemeste kalveren blijft in één doen met goeden omzet en goede prijzen. Londen blijft bij voort during dit vleesch goed betalen, terwijl ook naar Holland de afvoer constant blijft. In nuchtere kalveren neemt de handel af door minder aanvoer, zoodat de export-slagers veel minder verzenden naar de Engelsche markt dan voor eenigen tijd. In Londensche biggen blijft de handel geanimeerd, al is de prjjs iets lager. In vette schapen en lammeren is voor export niet heel veel handel meer, in drachtige en melkschapen is de handel minder. De aanvoer bedroeg500 vette koeien, 1000 kalve- en melkekoeien, 200 pinken, 200 ossen en stieren, 360 vette kalveren, 400 nuchtere kalveren, 300 vette varkens, 200 vette biggen, 200 magere varkens, 600 schapen. De prijzen zijn thansvette koeien 23 27 cent, stieren 18 20 cent, melkekoeien f 70 f170, kalve- koeien f 90 f 180, vette kalveren 25 35 ct., vette schapen 23 25 ct., vettte varkens 1820 ct., vette biggen 191/2. Londensche biggen 17 18 ct., magere varkens f 20 f38, zesweeksche biggen f5 f 7, vole zeugen f 35 f 65. Haringkarspel. Tot kaasmaker in de kaasfabriek te Nieuwe Niedorp is benoemd de heer P. Hoog- vorst alhier. Koelwagens. De Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij heeft ontworpen en bij de firma Beynes te Haarlem besteld vier zoogenaamde koelwagens voor vervoer van goederen, die licht aan bederf onderhevig zijn. Om deze goederen koel te houdenworden de bakken dezer goederenwagens nit driedubbele wanden en dubbele daaen en vloeren samengesteld de buitenste spouw der wanden wordt opgevuld met een slecht-warmtegeleidende stof. Daarbij worden in de laadruimte van eiken wagen twee kasten gemaakt die 1 M3. ijs kunnen bevatten. Deze wagens, waarvan de aanschaffing werd gewenscht door landbouw-autoriteiten voor vervoer van boter, zullen in Augustus a.s. in dienst komen. Paascheleren. Het gebruik om eieren als Paaschgeschenk aan te biedenheeft tot op den huidigen dag stand gehouden in enkele plaatsen van do Lopiker- en Krimpenerwaard. 't Zijn daar de schoolkinderen die enkele dagen vóór het feest bij hun onderwijzers aankomen met het «com- pelement en dit is voor den meester z'n Paschen". De «meester", op zijn beurt, maakt de gevers gelukkig met een of meer prenten en betoont hij zich nog al royaal op dit punt, dan is het getal eieren dat hij krijgt soms legio. Steller dezes zag op Paschen bij een schoolmeester- eietenverzamelaar wel eens 7 800 eieren in een waschtobbe opgestapeld, en bij een ander, behalve eenige band koek taartjes sigaren, zelfs wijn en cognac alles door de schooljeugd hem tegen Paschen gebracht (U. D.) Landbouwschool. gehagen. Met een zevental leerlingen is den 16 de cursus in landbouwkunde voor onderwijzers in boven genoemde school aangevangen. Voornamelijk door de Paaschvacantie was het aantal deelnemers bij de ope- ningsles gering. Voor hen, die acte landbouw wenschen te verkrijgen, zal de cursus vermoedelijk niet twee, maar drie zomers worden gehouden. Statenverkiezing Schagen. Den 17 vergaderde te Schagen de liberale kiesveree- niging tot het stellen van candidaten voor de a.s. ver kiezing van twee leden voor de provinciale staten. Op voorstel van het bestuur werd het aftredend lid, de heer Th. J. Waller, bij acclamatie weder candidaat gesteld. Voor de vacature Breebaart werd uit een drietal heeren de heer P. Buis Jz., wethouder te Schagen, als candi daat gekozen. De heer Buis, voorzitter der lib. kies- vereeniging, verklaarde de candidatuur te aanvaarden. Prijsvraag titelpagina. Door de directie van het Dagblad „De Echo" te Amsterdam wordt eene prijsvraag uitgeschreven, ten einde in het bezit te komen van een titelpagina, die dienen moet voor een geïllustreerd feestnummer, ter gelegenheid van de inhuldigingsfeesten in September 1898. Twee prijzen worden uitgeloofdvan f 100 en f 50. De beoordeeling der ingekomen ontwerpen zal plaats hebben door een jurybestaande uit de heerenAug. Allebé Jos. Th. J. Cuypers en F. G.Tessaroallen te Amsterdam. Amsterdam. Bij den spoorwegovergang tnsschen het Mariniersplein en de Handelskade greep den 18 een ongeval plaats, dat ernstige gevolgen na zich had kunnen slepen. Tnsschen 4 en 5 uur waren nl. een groot aantal werk lieden bezig om een ijzeren brug (bestemd voor het personen verkeer, na sluiting der barrières) op te hijschen naar twee steenen hoofden, ter linker- en ter rechterzijde van den spoorweg. De brug, wegende 18,000 KG., rustte op een drietal wagens. In het eerst ging alles goed. Het ijzeren gevaarte rees langzaam maar zeker, tot op weinige centimeters van het einddoel. Toen begon de brug hier en daar tnsschen de hoofden te knellen. Men werkte op de knellende plaatsen met bouten, toen plotseling een zware ijzeren beugel, waaraan de brug hing, brak. Met donderend geraas stortte de ijzeren massa neder. Een der spoorwagens werd door midden geslagen. Gelukkig kwamen de werklieden met den schrik vrij. Een bijzonderheid mag het wel heeten, dat de brug niet de minste schade bekwam. Met behulp van een locomotief werd de brug van de rails getrokken en op zijde van de spoorbaan neergelegd. Natuurlijk ging dat niet zonder veel moeite en verliep er een geruime tijd gedurende welken het verkeer gestremd was. Eerst om 10 uur 's morgens konden de treinen weer ongehinderd doorrijden. Voor den aannemer van het werk is het een tegen valler, daar hij nu Zondagnacht a.s. eerst weer aan het werk kan gaan. De reden hiervan is dat de lijnen in andere nachten moeten gebruikt worden door goederen treinen. Alleen Zondagsnachts heeft de aannemer de volle beschikking over al de lijnen en die heeft hij ook noodig. Formerend. Op de voordracht voor directeur der stedelijke gasfabriek zijn geplaatst de heeren lo. N. de Boer, Zaltbommel; 2o. D. N. de Rijke, Utrecht, en P. N. Labrijn, Gouda. Dnlvenwedvluchten. Het Centraal-Comité uit de Hoofd-Commissie van ingezetenen voor de feestelijke ontvangst van H. M. de Koningin te Amsterdam ter gelegenheid van Hr. Ms. Inhuldiging binnen Amsterdam in het jaar 1898, schrijft eene loslating en nationale wedvluchten uit voor post duiven te Amsterdam op woensdag 7 September 1898 ten 13/4 ure (Amsterd. tijd), bij gelegenheid van het be zoek van H. M. de Koningin op de terreinen van de Groote Volksfeesten achter het Rijks-Museum. De regeling en leiding hiervan is opgedragen aan eene speciale commissie daartoe benoemd uit leden van ver schillende Nederlandsche Postduiven-Vereenigingen. Aan deze loslating en wedvluchten kunnen alle Neder landsche Postduiven-Vereenigingen deelnemen. Ten einde eene algemeeue deelneming te bevorderen worden voor iedere 50 stuks postduiven waarmede eene Vereeniging deelneemtde volgende prijzen uitgeloofd 1 verguld zilveren medaille 1 zilveren medaille en 1 bronzen medaille. Door den minister van oorlog zijn een aantal eereprijzen uitgeloofdterwijl een groot aantal andere prijzen door particulieren ter beschikking van do regelings-commissie gesteld zijn. Elke vereenigingdie wenscht deel te nemen moet daarvan vóór 31 Mei 1898 kennis geven aan den secre taris-penningmeester van de regelings-commissieden heer C. van Merrebach Ceintuurbaan 306, Amsterdam. Naar wij vernemen is de uitgave van het Week blad voor de burgerlijke administratie aan de studie van het staats- en administratiefreoht gewijd, onder redactie van mr. H. Vos, advocaat te Leiden, dat sinds meer dan vijftig jaren uitkwam bij de firma H. C. A. Thieme te Nijmegen, na de liquidatie dezer vennootschap, overgegaan in handen van den heer L. J. Veerman te Heusden. Het maandblad tegen de vervalschingen met een bijblad gewijd aan hygiëne en industrie, no. 9, bevatde belemmering van den buitenlandschen handel door de vervalschingen onderzoekingen van levensmid delen en handelsartikelen gedaan aan het bureau van chemisch en microscopisch onderzoek, Keizersgracht 291 Amsterdam directeuren dr. van Hamel Roos en Har mens. Controle-onderzoekingen: bier, boter, chocolade, geëmailleerde pannen, globuline, jenever, kindermeel, maïsbloem, stijfsel, verduurzaamde levensmid delen, zachte zeep; uittreksel van het rapport van dr. A. Lam te Rotterdam (4e kwartaal 1897); wat is tafel en keukenboter melk ver valsching wat is «parel melis" suiker wetsbepaling in Duitschland omtrent de verkoop- en opslagplaatsen van boter en margarine uittreksel van het rapport der onderzoekingen van dr. J. C. A. Simon Thomasscheikundige der Kon. Ned.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2