Buitenland. Nederland. Telegrafische Berichten. en we weten, dat Dr. Dnmont, Dr. Voisin, Dr. Bérillon, Dr. Liébeault, en anderen wel degelijk in staat waren ook het geheugen te versterken, dan moeten we ook daar, waar het niet hunnen de hinderpaal is, ons wenden tot de toepassing der zielkunde, als de eenige bron, waarvan daarvoor blijvend beil is te verwachten. >Men bedenke daarbij, dat het aantal niet-kunnenden in een klasse meest klein is. Zeer domme kinderen blijven uitzondering. De groote meerderheid der achter blijvers wordt gevormd uit de onwiüigen en juist bij dezen heeft de psychische behandeling de schitterendste resultaten aan te wijzen." FB1KKRIJH. De nieuwe Zola-procedure brengt nog immer vele pennen in beweging. De sAurore beweertdat president Faure volkomen overtuigd is van de onschuld van Dreyfus, en dat aan een volkomen geloofwaardig, hooggeplaatst persoon heeft gezegd. Het blad noodigt den president der Republiek uit, in dat geval de waarheid te dienen eu licht te ver schaffen, en in het openbaar te herhalen wat hij aan dien hooggeplaatsten persoon heeft medegedeeld. Zoo noodig zal de »Aurore'' diens naam noemen en zijn getuigenis inroepen. Het blad noemt het onmogelijk, dat president Faure zich door beroepsgeheimen" gebonden acht, om een onschuldige te doen wegkwijnen in onverdiende bal lingschap. Het is onjuist, zegt de »Ind. Beige", dat kolonel Pa- nizzardi zal worden teruggeroepen na de jongste inciden ten. Wel erkent men te Rome, dat zijn positie zeer deli caat geworden is, en heeft men hem voor eenigen tijd met verlof gezonden; dit verlof zal de kolonel doorbren gen in België en Zwitserland, waar hij eveneens geac crediteerd is. In een telegram aan Casella seint de kolonel Paniz- zardi uit Bern, dat hij geen woord gezegd heeft van het geen hem in den »Jour" wordt in den mond gelegd. Gelijk te voorzien was, heeft de Regeering besloten, geen gevolg te geven aan de dagvaarding van Alfred Dreyfus, als getuige, door Zola. ITALIË. Het is Orispi's vrienden gelukt, den ouden staatsman, die door de onlangs aan het lieht gebrachte knoeierijen met de Napelsche Bank onmogelijk was gewor den, nogmaals voor het voetlicht te dringen. Crispi is te Palermo herkozen met 1176 stemmen tegen 295 stemmen die werden uitgebracht op deD socialist Barbato. De stad is gedurende de verkiezingsbeweging zeer rumoerig geweest. Zaterdag viel een troep Crispianen, op de openbare straat een twintigtal socialisten aan van wie velen gevaar ijke messteken ontvingen. Zondag bleef bet vrij rustig. SPASTJE. Nog heeft de Paus de hoop niet opgege ven den oorlog te voorkomen. Men meldt uit Rome den 20sten April. Men meldt uit Rome den 20sten April Naar uit goede bron wordt vernomen is heden door den vertegenwoordiger eener groote mogendheid het oor deel gevraagd van het Yaticaan over een voorstel, waar door het dreigend conflict tusschen Spanje en de Yeree- nigde Staten alsnog kan worden voorkomen. Spanje zou volgens dat plan Cuba aan den Paus aan bieden, die het eiland onathankelijk zou verklaren. Daar door zou de eigenliefde van Spanje worden gered en zou een noodlottige oorlog worden vermeden. De Vereeuigde Staten hadden geen aanleiding meer om tusschenbeide te treden. De Pans, die tot eiken prijs Spanje wil behoeden voor de kansen van een oorlog, heeft het voorstel welwillend ontvangen maar Z. H. verklaarde dat hij daartoe niet het initiatief kan nemeD. Wordt het voorgesteld, dan zal hij het niet verwerpen. Zal het lukken het is meer dan onwaarschijnlijk. In een bijeenkomst van de meerderheid der Spaansche Kamer zeide Sagasta den 19, dat de toestand zoo ernstig en zoo buitengewoon is dat men tot daden moet over gaan en zich niet langer met woorden moet tevreden stellen. Men wil onze eer aanranden en bedreigt ons grond gebied iets wat de Spanjaarden nooit zullen toestaan. De beleediging die ons heden is toegevoegd is de meest infame die ooit werd te boek gesteld. Sagasta zeidede snelle bijeenroeping der Kamers te hebben aangeraden om de geheiligde belangen vaD het vaderland te verdedi gen. Spanje zal zich geen duimbreed van zijn gebied doen ontnemen, noch zich verlagen tot het onderwerp van een handelsovereenkomst (Geestdriftige toejuichingen.) VEBEBNIGDE STATEST. Een telegram uit Was hington van den 20 aan den Herald" meldt, dat de pre sident, overtuigd alles gedaan te hebben wat in zijn ver mogen was, om den oorlog te beletten, hedenmorgen om tien uur de moties van den Senaat en van het Huis van Afgevaardigden en het ultimatum aan de Spaansche regee ring onderteekend heeft. In dat ultimatum wordt geëischt, dat de Spanjaarden Cuba zullen ontruimen, en wordt Spanje daarvoor de tijd gelaten tot Zaterdagmorgen zes uur, Madridsche tijd. Volgens den »Herald" worden toebereidselen gemaakt, om onmiddellijk de actieve operaties te beginnen, als het uitstel, dat aan Spanje verleend is om te antwoorden op het ultimatum, verstreken is. Reeds is besloten de havens van Cuba en Portorico te blokkeeren. Maatregelen zullen genomen worden voor de snelle mobilisatie van het leger, dat Cuba moet occu- peeren. De groote metalen plaat, waarop de woorden Bureau der Spaansche legatie" staan is te Washington weggeno men van de denr van het hotel der legatie. Volgens een ander bericht uit Washington zal het ultimatum heden avond om zes uur te Madrid worden aangeboden. Spanje zal tijd hebben om te antwoorden tot Vrijdagmiddag. Het Goudland. Er komen uit het goudland Alaska weder berichten van rijke vondsten. Men verhaalt o.a. van een goudklomp, welke 9000 dollars i 22,500) waard moet zjjn. Men berekent, dat er in het aanstaand seizoen in het geheel voor een bedrag van 40 millioen dollars (f100,000,000) aan goud zal worden gevonden. Maar talrijk zijn ook de klachten over het gebrek, dat de goudzoekers lijden, moorden en diefstallen, die er iets zeer gewoons zijn, en allerlei ellende. De oudste kleermakersrekening ter wereld is dezer dagen gegrift gevonden op een steenen tafel, afkomstig uit een Chaldeeuwsehen tempel te Nippur. Ze betrof de levering van 92 gewaden, van welke 14 door trokken met genr van mvrrhe, aloë en quassia. Vermoedelijk dagteekent de rekening uit het jaar 2800 vóór onze tijdrekening. Bevolking in Duitschland. Volgens de laatste volkstelling in Duitschland (eind 1895) waren daar 486,190 buitenlanders gevestigd of 9.8 per mille der bevolking, tegen 5 in 1871. In de laatste 10 jaren zijn er 118,400 bijgekomen. De kleine helft, 222,952, zijn Oostenrijkers of Hongarendan volgen 50,743 Nederlanders (13,700 meer dan in 1890), 44,875 Zwitzers, 28,146 Denen, 26,559 Russen, 22,693 Itali nen, 19,619 Franschen (40 minder dan in 1890), 15,290 Engel- schen, 11,775 Luxemburgers, 8947 Belgen, 8937 Zweden eu 2154 Noren Tot Staten buiten Europa behooren 20,204, onder wie 15,788 uit de Vereenigde Staten. Een goudklomp In Callfornlë. De grootste en kostbaarste klomp goud, tot dusverre gevonden werd ontdekt in Australië, in 1852. Hij woog 223,4 pond en was ongeveer f 242,000 waard. De grootste en fraaiste goudklomp in Amerika werd gevonden in Californië, 1854, te Camp Corona, in het district Tuolumme. Die was 151.6 pond zwaar. Hij be stond bijna geheel uit zuiver goud, met wat wit kwarts Toen hij in. staven werd verdeeld, na geruimen tijd ten toongesteld te zijn geweest, bracht het goud f 87,048 op. Laatstgenoemde klomp werd gevonden door den goud zoeker Oliver Martin, onder een boom, waar hij bezig was een graf te graven voor zijn metgezel Flower, die weken lang met hem gebrek had geleden en die in een hevigen storm om het leven was gekomeD. Martin was doodziek ea uitgeput maar hij trachtte toch zijn vriend een fatsoenlijke begrafeniste verschaffen, toen hij opeens den schat ontdekte. Laatste Berichten. WASHINGTON, 20 April. De president heeft de mo ties van het Congres onderteekend. Aan den Spaanschen gezant is een afschrift van het Amerikaansche ultimatum overhandigd. Senor Polo de Bernabé vroeg in antwoord daarop om zijn paspoort. Aan Spanje wordt tot Zaterdag middernacht tijd ge geven om op het ultimatum te antwoorden. MADRID, 20 April. De inschrijving voor de vloot neemt aanzienlijke afmetingen aan. Generaal Woodford staat gereed om te vertrekken. Tot gisteren geloofde de generaal nog aan een mogelijken vrede thans acht hij den oorlog onvermijdelijk. •In geheel Spanje is groote geestdrift. De admiraals en ook de minister van marine spreken een groot vertrou wen uit in de vloot. WASHINGTON. 20 April. Senor Polo Bernabé en het personeel aan het Spaansche gezantschap zullen heden avond uit Washington vertrekken. Generaal Woodford heeft nog geen instructies ontvan gen óm Madrid te verlaten en zal daar waarscbijniijk blijven tot Zaterdag, ten einde Spanje in de gelegenheid te stellen te antwoorden. WASHINGTON, 20 April. Er wordt gemeld dat de regeering zich zal houden aan de volgende bepalingen lo. De onzijdige vlag dekt ook vijandelijke lading; met uitzondering van oorlogscontrabande; 2o. Onzijdige lading (geen oorlogscontrabande) kan niet verbeurd verklaard worden al wordt zij vervoerd onder vijandelijke vlag 3o. een blokkade moet effectief zijn wil zij bindende kracht hebben. Oterleek. Den 19 is de heer D. de Jong Gz. gekozen uls lid van den gemeenteraad, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het vertrek van zijn vader, den heer G. de Jong. Voor de vacature J. Kok, die be dankt heeftwerden de volgende candidaten gesteld de heeren: C. Dekker Jbz., P. Kalis, J. Slooten en W. Vis ser. De verkiezing zal 26 April plaats hebben. Vereeniging Hulpbetoon te It. Pancras. Kon in het begin dezer maand van hier worden bericht dat was opgericht eene vereeniging tot hulpbe toon bij ziekenverpleging met aanvankelijk 41 leden thans kan worden medegedeelddat in 3 weken tijds het ledental is aangegroeid tot 70. Eene waarschuwing. Er wordt gewaarschuwd voor de metalen fluitjes, die tegenwoordig dikwijls met fraaie koorden aan jongens pakjes bevestigd zijn. Die bevatten tot 86 pet. lood, terwijl hoogsten 10 pet. mag toegelaten worden. Ook servies voor poppenkeukens bevat dikwijls veel lood. Vanwege den „Boerenbond" te Beverwijk is aan de notarissen aldaar en in den omtrek verzocht de plokgelden bij verkoopingen af te schaffen. IchagenH ognum. Naar gemeld wordt, hoopt men, dat de tram Scha- genWognum met 1 Augustus a. s. voor het vervoer van personen en goederen geopend zal zijn. Hoolhandel. De handel in kool is te Broek op Langedijk zoo goed als afgeloopen. Wel zijn er nog enkele partijtjes roode en veldgele kool in voorraad, maar markt is er niet meer. Het spreekt van zelf, dat deze laatste par tijtjes duur betaald worden. De hoogste prijs werd tot heden voor roode kool besteed, n 1. f 20 per 100 stuks. Handel in uien is er weinig, de prijs is langzaam stij gende en loopt nu tot f 4.25 f 4.50 per mud. Bieten zijn heel laag in prijs, f 4 a f 7 per 1000 de voorraad is niet groot, de kwaliteit goed. Veeziekten. In de Staatscourant'' is opgenomen een staat van de gemeenten in Nederland, waar gevallen van besmet telijke veeziekten, in de vorige maandelijksche opgave vermeld, op 1 Maart 1898 nog niet waren geëindigd. Daaruit blijkt, dat in Noordholland schurft voorkwam te Hilversum, Hoogwoud en Zaandam. Turners. De Voorturnersles van het Gewest »Noord-Hol- land" zal gehouden worden op Zondag 24 April a. s., te Weesp, 's morgens 10 uur, in de groote zaal van het hótel »De Roskam." De vorige les, te Zaandam, werd bezocht door een 40-tal turners. Oudkarspel. Dinsdag, den 19 geraakte het kind van G. de G. te water, en werd levenloos opgehaald. Een koe met heimwee. De veehandelaar M. Broere, te Sliedrecht, kocht on langs eene koe van den landbouwer W. van Wijngaarden, te Papendrecht. Het dier wilde op den nipuwen stal noch eten, noch drinken. De veearts werd toen geraadpleegd en deze constateerde heimwee." Toen werd de vorige eigenaar verzocht over te komen. Acht dagen na den verkoop bracht deze een bezoek aan de koe, welke hij, al pratende en streelende, een lok hooi voorhield. Nu begon het dier weêr te eten en te drinken en doet dit nu weêr geregeld. Het is een bekend feit, dat men beter doet zwanen in den broeitijd ongemoeid te laten. Zulks ondervond gisterenmiddag een kater, die, belust op de eieren, een zwanennest bij den Westerdijk te Utrecht kwam ver storen. Een zwaan gaf den huis vrede-verstoorder" zulk een slag, dat hij in het water terecht kwam. Met deze wraakoefening nog niet tevreden, begaf de beleedigde 'partij zich met een kameraad te water, waar de kater, nu bovendien buiten zijn element, zoo geducht werd af geranseld, dat hij, meer dood dan levend, reeds begon te zinken, toen een voorbijganger zich over hem ontfermde. AmsterdamPurmerend. Door de aandeelhouders in de onderneming, die tusschen Purmerend en Amsterdam booten wil laten varen, werd in een druk bezochte vergadering, met al- gemeene stemmen besloten, zoo spoedig mogelijk twee booten in de vaart te brengen. Barslngerliorn. Den 16 werd de heer A. van Meurs, de nieuwbenoemde predikant bij de ned. berv. ge meente alhier, in zijn ambt bevestigd door zijn vader, die eene rede hield, naar aanleiding van Matth. 7 29. De jeugdige predikant trad des namiddags voor zijne ge meente op, en hield eene leerrede, waarvan de tekst te vinden is in Joh. 1 43. Holfvereeniging Aoordholland. De wedstrijd van de kolfvereeniging Noordholland zal op 10 eu 11 Mei te Krommenie gehouden worden. Behalve de gewone prijzen stelt het bestuur dit jaar beschikbaar een korpsprijs, bestaande uit 3 zil veren medaljes. Hiernaar kan gedongen worden door elke combinatie van 3 personen, leden der vereeniging. De vereeniging bestaat thans uit de afd. Alkmaar, Haarlem, Koog aan de Zaan, Krommenie, Nieuwe Nie- dorp en Schagen. De secretaris, de heer A. de Boer, te Koog Zaandijk, verschaft nadere inlichtingen. Haringcarspel. Den 19 had do verkiezing plaats van een bestuurslid voor den polder "Woudmeer, ter vervanging van wijlen den heer K. Borst. Gekozen werd de heer Matthijs Borst, te Oudkarspel. Warmenhulzen. De Commissie voor het Na tionaal Huldeblijk alhier, besloot het initiatief te nemen tot het bijeenroepen van belangstellenden in het vieren van het Kroningsfeest. De gemeenteraad alhier besloot dit jaar geene gelden beschikbaar te stellen voor het gewone jaarlijksche schoolfeest, doch daarentegen de kosten op zich te nemen van een op den 31 Aug. e. k. te houden kinderfeest. Ichermerhorn. De vrijzinnige kiesvereeniging alhier stelde als candidaat voor de Prov. Staten, in de plaats van den heer H. Scheringa, die zich niet meer verkiesbaar stelt, den heer K. Kaaskooper, burgemeester van Oosthuizen. Boekverkoopers-bedlenden. Haarlem. Den 24 April, des middags 1 uur, zal door den Bond van Boekverkoopersbedienden in »0afé Brinkman" aan de Groote Markt eene vergadering wor den gehouden ter bespreking van het oprichten eener af- deeling Noord-Holland, welke afdeeling de derde der reeks te vormen provinciale afdeelingen zijn zal. Ook niet-leden hebben recht van toegang tot deze vergadering. Botterdam. Het onderzoek, ingesteld naar de oorzaak van den brand in het Huis van Bewaring, heeft aan het licht gebracht, dat door den gevangene W. A. Claris zijn stroomatras is opengescheurd, waarop hij van het stroo een stengel heeft gevlochten van omstreeks 11/2 meter lengte. Dezen stengel bracht hij in aanraking met een gasvlam in den corridor door zijn arm tusschen de spaken te duwen boven zijn celdeur. Toen de strooien stengel had vlam gevat, stak hij zjjn matras en die der andere bedden in zijn cel in brand met het bekende ge volg. Zijn bedoeling was blijkbaar om tijdens de paniek bij den brand te ontkomen. A T J E H. Blijkens van den Gouverneur-Generaal van Neêr- landsch-Indië ontvangen telegraphisch bericht, zijn bij eene marsch-oefening verdronken in de Atjeh-rivier de 1ste luitenant der artillerie van het leger in Nederlandsch- Indië R. J. H. Vree en de van het Nederlandsche leger bij dat in Indië gedetacheerde 2de luitenant der artillerie, J. J. Hocke.(>St.-Ct.") 's-Gravenhage, 21 April 1898. Tweede Hamer. Bij de Kamer is ingekomen een wetsontwerp betref fende den spoorweg Zwolle—Delfzijl, met zijtakken naar Almeloo en Assen. De Staat zal voor 4 millioen deel nemen in de opterichten vennootschap voor den aanleg. De exploitatie zal geschieden door de Exploitatie-Maat schappij, die zelve aandeelhondster wordt voor het bedrag, tekortkomende aan de 2 millioen, die van de direct be langhebbenden geëischt wordt.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2